IJmuider Courant Haarlems Dagblad Kleine invasie Djokja verschaft opheldering en wil verder onderhandelen Het Indonesische vraagstuk van Amerika uit bezien Rapport van de Commissie van Goede Diensten aan Lake Success 63e Jaargang No. 19118 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (k 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <f>prcrtjtt ttontenatf* «asemt (J6tno Woensdag 15 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN LEGER van 780 man is de Zuid- Amerikaanse republiek Costa Rica binnengevallen, komende uit de republiek Nicaragua. Maar dat wil niet zeggen dat het een Nicaraguaans leger is. Neen, ook dit conflict is bij voorbaat al ingewikkeld. Als bet enige tijd-van-leven krijgt en dat zal wel, in deze van oplossingen verstoken wereld zal het nog oneindig ingewik kelder worden. De Raad van Amerikaanse staten, die zich al met de kwestie bezig houdt en de Veiligheidsraad van de U.N.O., 0p dewelke Costa Rica eveneens een beroep heeft gedaan, zullen kilometers papier doen betikken en gewapend daarmee zal men I jonddraaien in de gebruikelijke vicieuse cirkels. Bet bijzondere in dit geval is dat het legioen, dat de invasie verricht heeft, niet wordt aangevoerd door een Nicaraguaan maar door een Costa Rikees: kolonel Tavio, i aanhanger van Guardia, verjaagd ex- I 0resident van Costa Rica. Het bestaat uit gO opstandelingen van dezelfde nationali- I (git plus 700 Nicaraguanen en de vraag doet jich'dus voor: Wat weet de Nicaraguaanse 1 regering van de onderneming af? Zit zij erachter of niet? Costa Rica's ambassadeur ie Washington, Esquivel geheten, zegt dat hij geen bewijzen heeft, maar dat een der- nelijk groot leger nimmer in Nicaragua zou kunnen worden gevormd, zonder dat de regering ervan afwist. Zo ziet gij maar Jjeer hoe alles betrekkelijk is. Wij hebben een leger van honderdduizend man in In donesië. In Noord-Amerikaanse of Russi- tfhe ogen is dat zeker geen groot leger. Maar in de ogen van de ambassadeur van Zuid-Amerikaans republiek je verdie- nen 780 man zoiets als één bataljon jjg benaming reeds. Zjj hebben tanks en jeeps meegenomen en het grensstadje La Cruz veroverd. Daar na zijn zij opgerukt naar Liberia (niet te verwarren met de neger-republiek van die naam in West-Afrika) dat zestig kilometer verder ligt. Tot dusver lijkt het nogal een zorgeloze invasie, want Costa Rica heeft pas zijn legertje van 400 man ontbonden. Maar de tegenwoordige president, Figueres ge naamd, laat het niet op zich zitten en heeft drieduizend vrijwilligers bijeen getrom meld, terwijl hij bovendien nog tweehon derd politieagenten tot zijn beschikking heeft. Als die ook mee moeten doen zal er vreugde heersen onder de zware jongens in de hoofdstad San José. Overigens heeft de Raad van Amerikaanse staten blijkbaar be sloten gevolg te geven aan het verzoek van Costa Rica, de grens tussen dat land en Nicaragua te sluiten. Een commissie, be slaande uit vertegenwoordigers van Brazi lië, Chili, Columbia, Haïti en Uruguay zal er'toezicht op houden. Als de grens eenmaal is gesloten, zal het invasie-leger van zijn achterland en dus van zijn toevoer zijn af sneden. Waaruit wel volgen moet, dat het op kosten der Costa Rikezen zal gaan leven. Om het maar cru te zeggen: het zal rsan plunderen. Intussen blijft zich de benarde vraag voordoen, of de Nicaraguaanse regering weet van de zaak heeft gehad. Deze vraag kan men weer in verscheidene andere on derverdelen. 1. Is zij in de voorbereiding der invasie direct of zijdelings betrokken geweest? 2. Heeft zij daartoe gecomplot- feerd met de ex-president van Costa Rica, Guardia? 3. Heeft zij slechts haar ogen ge sloten voor diens voorbereidingen? 4. Zijn die wellicht in onherbergzame streken ge schied? 5. In hoeverre zijn daar dorpen met bijbehorende veldwachters aanwezig, die een rapport hadden moeten opmaken? fi. Welk belang heeft Nicaragua bij een even tueel machtsherstel van de ex-president Guardia? 7. Zijn er Nicaraguaanse officie ren en onderofficieren van het geregelde leger bij de invasie-troepen en wie heeft hun dan verlof gegeven, er zich bij aan te sluiten? 8. Waar komen die tanks vandaan, om te zwijgen van de jeeps? 9. Waaruit bestaat voor het overige de bewapening vaneen zo groot leger (om in de stijl van Zfxc. Esquivel te blijven) als wordt aan geduid door het aantal van 780 man en van- waar is dezelve afkomstig? 10. Is er een '.«voer van levensmiddelen en munitie en wie zorgt daarvoor? }k haal adem en stop hier, niet beschik kend over zoveel papier als in dergelijke conflicten officieel beschreven pleegt te worden. Mijn bedoeling is alleen, te ver duidelijken dat zulke kwesties niet een voudig zijn en een schier onuitputtelijke gelegenheid bieden voor het optreden-van tommissies van onderzoek, van toezicht, van goede diensten, van advies, van arbi trage, enzovoorts. Zes-en-vijftig staten, waaronder de grootste en machtigste ter wereld, kunnen wel een U.N.O. vormen met een Veiligheidsraad, maar wie denkt dat zij er subiet een eind aan kunnen ma ken als 780 Costa Rikezen en Nicaraguanen het in hun hoofd halen, een kleine invasie in Costa Rica te bedrijven, vergist zich. Ook de Raad van Amerikaanse staten kan dat niet. Zij heeft een zitting van vier en een half uur gehouden en het verzoek-om-hulp van Costa Rica naar de ministers van Bui tenlandse Zaken der één-en-twintig Ameri kaanse republieken verwezen. Zij heeft ook de bovenbedoelde commissie ingesteld en daarna besloten, vanavond opnieuw bijeen te komen. Dit alles is pas het begin. En wat ver- torzaakt deze geweldige omhaal bij tiental len regeringen? Een rel, ondernomen door Sn uit zijn land uitgeweken kolonel met '80 man. Het geval biedt een treffende toelichting w de mislukking van de Assemblée te afrijs, die in tachtig dagen vergaderen tot É«n enkel practisch besluit over zaken van poter betekenis kon komen. Dat is nu het ^nationaal bestel. Zover zijn wij se- vorderd. R. P. Amerikaans minister in Europa De Amerikaanse minister van Oorlog, «nneth Royall, is Dinsdag per vliegtuig ut Londen in Frankfort aangekomen. Hij si in Duitsland met de Amerikaanse mi- ttaire gouverneur, generaal Clay, en de ®bassadeur van het plan-Marshall, Har lan, besprekingen hebben over de Ame rikaanse politiek in Duitsland. Royall ont kende op een persconferentie kort na zijn I aankomst met klem, dat de Verenigde Sta ten het plan koesterden weer een leger in I "ast-Duitsland op de been' te brengen. Op i tyn voorlopig reisplan staan Athene, An- ™a, Istanboel, Napels, Triest, Wiesbaden, «men Berlijn, Heidelberg en Essen. Te- pi i Januari keert Royall naar Washing- Het rapport zegt: ion terug. 1 „Op 9 December ontving de Commissie van NIEUWE ONTWIKKELING IN INDONESISCHE KWESTIE Brief aan de Nederlandse regering door bemiddeling van de Drie Washington, 14 December (A.F.P. Reuter) Dr. Soemitro, republikeins ver tegenwoordiger te Washington, heeft tegem over de pers verklaard, dat hij zojuist van zijn regering instructies had ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhandelingen met de Nederlandse regering tot vreedzame rege ling van het geschil te hervatten. Hij ver klaarde, dat hei-vatting van deze onder handelingen thans afhing van de Neder landse regering zelf en gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou veranderen. „Wij hopen oprecht, dat de onderhandelingen onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten zullen worden hervat", zei hij. Volgens Reuter verklaarde Soemitro nog, dat het besluit van de republikeinse regering tot het geven van „een laatste kans" aan Nederland voor hervatting van de onderhandelingen de „critieke situatie" van Maandagavond had gewijzigd. „Wij waren op het ergste voorbereid en zullen voorbereid zijn op de mogelijkheid, dat de onderhandelingen tot een vreedzame oplos sing mislukken", aldus Soemitro, „doch de toestand van Maandagavond, toen oorlog onmiddellijk nabij scheen, is veranderd. Mijn regering is zich er van bewust, dat oorlog een ramp zou betekenen, niet slechts voor ons eigen volk, doch voor dat van geheel Azië." Hij zei niet te weten wat de Neder landse regering zou doen, doch meende dat het besluit van de republikeinse regering, genomen op initiatief van de Commissie van Goede Diensten, een uit weg biedt. „De republiek heeft thans op heldering gegeven over enige factoren, welke misschien misverstand hebben veroorzaakt. Het is thans aan Nederland de volgende stap te ondernemen," aldus Soemjtro. „Indien Nederland bij zijn oude stand punt blijft, zijn wij onverbiddelijk besloten te verdedigen, wat xvij bereikt hebben, en dat zou strijd kunnen doen ontbranden in het gehele gebied." Hij zei reden te hebben om aan te nemen, dat de Veiligheidsraad en enige van de belanghebbende grote mogendheden gaarne zien, dat de onderhandelingen spoe dig hervat zullen worden. Soemitro weiger de commentaar te geven op een bericht in de New York Times van heden, volgens hetwelk hij gezegd zou hebben, dat de premier van India, Pandit Nehroe, de republikeinse autoriteiten had aangeboden een regering in ballingschap in India te vestigen indien dit nodig was, en dat men zich gereed maakte voor hervatting van de strijd tegen de Nederlanders. Hij weigerde te verklaren of deze mededelingen juist waren weergegeven. Volgens genoemd be richt zou Soemitro gezegd hebben: „Ik ben bang, dat binnen enkele weken oorlog in Indonesië zal uitbreken. Indien wij ge dwongen worden deze eilanden te verlaten, kunnen wij in India een republiek in bal lingschap vestigen." Aneta bericht uit Washington, dat Soe mitro mededeelde, dat de Commissie van Goede Diensten naar aanleiding van het besluit der Nederlandse regering tot het afbreken van de onderhandelingen aan Djokja gevraagd had wat het standpunt van de republiek was. De republikeinse regering zette toen nogmaals haar stand punt uiteen, waarbij zij opheldering inzake enige factoren gaf. Deze verklaringen en verduidelijkingen zijn naderhand in een schrijven neergelegd. De Commissie van Goede Diensten heeft volgens Soemitro de Nederlandse regering reeds- op de hoogte gesteld. In antwoord op een vraag zei Soemitro, dat de republiek een verhouding met Neder land wenst welke min of meer gelijk is aan de verhouding tussen India en het Britse gemenebest. Na de persconferentie verklaarde Soe- mitro tegenover de correspondent van Aneta te Washington, dat hij reeds eerder in de ochtend persoonlijk de mededelingen van de republikeinse regering over de laat ste ontwikkeling had overhandigd aan het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, waar men, naar hij zei, „zeer voldaan" was over dit nieuws. Naar United Press meldt, is men in Djokja vol vertrouwen op een vreedzame regeling. Blijkens onofficiële mededelin gen zou de brief met „ophelderingen", die via de C. v. G. D. naar Nederland is ge stuurd, de aanvaarding van de Nederlandse souvereiniteit gedurende de interim-perio de inhouden. Commissie van Goede Diensten naar Djokja. Hedenochtend vroeg is de Commissie van Goede Diensten van het station Konings plein te Batavia met de zogenaamde dele- gatietrein naar Djokja vertrokken. Alle commissieleden, benevens het secretariaat hebben zich naar Djokja begeven. Ministerraad bijeen. De ministerraad heeft zich zowel Dins dagochtend als Dinsdagmiddag in bijzon dere zitting bezig gehouden met de Indo nesische situatie. Massale infiltraties voorbereid? United Press meldde hedenmorgen dat, de Nederlandse legerleiding te Batavia een communiqué heeft gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat de republiek massale in filtraties met bataljons tegelijk in het on der Nederlandse controle staande gebied voorbereidt. De infiltraties zouden voor namelijk op West-Java geschieden. Commissie van onderzoek voor de „invasie" in Costa Rica De raad van Amerikaanse staten heeft een vergadering van ministers van Buiten landse Zaken bijeengeroepen en een com missie van onderzoek aangewezen in een poging het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua te regelen. De raad aanvaardde zelf de functie van raadgevend lichaam waardoor de ministers in feite niet bijeen behoeven te komen. Zodoende wordt er dus volledig een beroep gedaan op het verdrag van Rio de Janeiro, elf dagen nadat het van kracht is gewor den. In kringen te Washington houdt men niet ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de Pan-Amerikaanse republieken wapens en troepen zenden om in dit sta dium in de strijd in Costa Rica tussen beide te komen. Ooggetuige van het mijnenleg- gen in de straat van Korfoe? De laatste getuige voor Albanië in de zaak Straat Korfoe, die Dinsdag voor het Internationale Hof van Justitie werd voortgezet, was de Franse schout bij nacht Moullec, die zeide dat „zij die de mijnen in het Korfoe-kanaal legden, juist voordat de Britse oorlogsschepen door het kanaal voeren, dit gedaan moeten hebben om een internationaal incident uit te lekken". Voorts wenst Engeland nog een nieuwe getuige naar voren te brengen, namelijk Zivan Paulou. een zeeman van de koop vaardij, die zou gezien hebben dat de Joegoslavische schepen de mijnen legden. Het Hof heeft nog niet, beslist over het horen van deze getuige. DUITS PARTIS ANENLEGER IN OOSTZEESTATEN? Naar het officiële Amerikaanse blad in de Duitse taal, „Neue Zeitung" te Berlijn meldt, zouden vele Duitse soldaten, die zich nooit aan de Sovjet-Russen hebben overgegeven, met Esten, Letten, Lithauers. Polen, Oekrainers en gedeserteerde Russen in een partisanenleger de Sovjet-Russische troepen in de Oostzeestaten bevechten. Het leger, dat zijn hoofdkwartier in de Lithause plaats Siauliai zou hebben, zou gebruik maken van grote voorraden wa pens, voedsel en medicamenten van het voormalige Duitse leger BELGISCH PARTISANENLEIDER VEROORDEELD. De Belgische krijgsraad heeft Julien Polart, alias majoor Stanis, die tijdens de Duitse bezetting leider was van de com munistische partisanengroep in de Borina- ge, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Polart werd ervan beschuldigd zijn vrouw te hebben laten neerschieten om van haar af te komen. Volgens de verklaring van Polart zelf zou hij haar om het leven heb ben laten brengen omdat zij van plan zou zijn geweest hem bij de Gestapo aan te geven. Hoge Raad verwerpt beroep van H. A. Lunshof De Hoge Raad deed hedenmorgen uit spraak in de zaak tegen de heer H. A. Lunshof, destijds hoofdredacteur van „El- seviers Weekblad". De heer Lunshof was in beroep gegaan van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij hij tot een boete van 10 was veroordeeld, om dat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem de „geheime notulen van Linggadjatti" ter hand had gesteld. De heer Lunshof beriep zich daarbij op het naar zijn mening bestaande beroepsge heim voor journalisten. De Hoge Raad verwierp het beroep. Het beroepsgeheim van een dokter of een geestelijke, zoals hel; bij de wet erkend wordt is naar het oordeel van de Raad niet van toepassing op journalisten, om dat aan een journalist uit geheel andere overwegingen gegevens verstrekt worden dan aan een dokter of een geestelijke. Wanneer aan een journalist mededelin gen worden verstrekt, waaraan een straf bare handeling is verbonden, heeft hij niet het recht aan de justitie de gegevens te weigeren, welke nodig zijn voor de ver volging van het strafbare' feit. De Raad was verder van oordeel, dat de journalist zich ook niet kan beroepen op overmacht. Door de heer Lunshof was aangevoerd, flat de uitoefening van zijn beroep onmo gelijk zou worden indien hij de naam noemde van degene, die hem de notulen had gegeven. De Raad verklaarde, dat de heer Lunshof zich door te publiceren vrij willig in die situatie had geplaatst. Hij wist, wat de gevolgen van zijn publicatie zouden zijn. HERTOG VAN GLOUCESTER NAAR NEDERLAND. De hertog van Gloucester, een broeder van de Engelse koning, is Dinsdag naar Nederland vertrokken, waar hij de gast zal zijn van de koninklijke familie. (door dr. E. van Raalte Een van de onschatbare voordelen van in het buitenland te vertoeven is ongetwij feld dat men dan de gelegenheid krijgt na der kennis te nemen van in den vreemde gekoesterde zienswijzen en opvattingen. Dit heb ik tijdens mijn verblijf van enige maanden in de Verenigde Staten vooral heel sterk kunnen ondervinden in verband met het Indonesische vraagstuk. Ook bij personen en in kringen, waar men heus op zichzelf zeer veel sympathie voor ons land koestert, moest ik gemeenlijk waarnemen, dat men daar slechts matig te spreken is over onze houding ten opzichte van ge noemd probleem. Zo doet nog steeds de stelling opgeld, dat de reeds tot stand gekomen, ten dele wording zijnde deelstaten van de aanstaan de Indonesische federatie niet veel meer dan Nederlandse scheppingen zouden zijn, dat rpen hier te doen heeft met marionet- tenstaten, door ons gebruikt om de Repu bliek van Soekarno te dwarsbomen en om, via die deelstaten, in feite toch de baas over Indonesië te blijven. Als men daarte gen dan aanvoert, dat vooral in de laatste tijd toch overduidelijk blijkt, dat bedoelde De koninklijke baby heet Prins Charles van Edinburgh De zoon van prinses Elizabeth van Enge land zal de namen Charles Philip Arthur George ontvangen. Hij zal prins Charles van Edinburgh worden genoemd. De doop van prins Charles zal vandaag op het paleis geschieden: de aartsbisschop van Canterbury zal de doop verrichten. De laatste koning van Engeland, die de naam „Chai-les" droeg, was koning Charles II, die van 1649 tot 1685 regeerde. De tweede naam van de baby, Philip, is afkomstig van zijn vader, die slechts een voornaam bezit. Prinses Elizabeth en haar gemaal kozen de familienaam „Charles" voor hun baby uit „persoonlijke en particuliere over- overwegingen". De laatste hamerslag. De Australische minister van Buitenlandse Zaken dr. Evatt besluit, met een slag van zijn voorzittershamer de slotzitting van de VN O-Assemblee in het Palais de Chaillot te Parijs, welk lichaam hij twee maanden gepresideerd heeft. De Commissie van Goede Diensten heeft voor publicatie vrijgegeven een speciaal rap port aan de Veiligheidsraad van 12 December betreffende de rechtstreekse besprekingen tussen de Nederlandse regering en de ver tegenwoordigers van de republikeinse rege ring te Kalioerang. Het rapport zegt betref fende de verklaring van de Nedex-landse delegatie dat ..de onderhandelingen onder auspiciën van de C. V. G. D. in dit stadium nutteloos zijn" en dat de partijen hun „onverzoenlijke" standpunten hebben bij bepaalde kwesties, ziet de commissie geen mogelijkheid om partijen voor bona fide onderhandelingen bij elkaar te brengen. „Dë commissie heeft er geen vex-trouwen __j, dat zelfs de huidige onbevredigende uitvoering van de bestandsovereenkomst kan worden gehandhaafd, daar de mogelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner w.ordt". Het rapport begint met een kort overzicht van de besprekingen te Kalioerang en de komst der ministers, en zegt, dat Moh. Hatta op 4 December op verzoek van de heer Cochran naar Batavia ging voor slotbespre- kingen met de Nederlandse ministers. de republikeinse delegatie een samenvatting van de rechtstreekse besprekingen, waarin werd verklaard, dat de instructies van dë Nederlandse ministers waren bepei'kt tot een onderzoek, of de republikeinse regering in principe de Nederlandse voorwaarden wilde aanvaarden en vormden geen ernstige po ging, om met de republiek door middel van onderhandelingen tot een overeenkomst te komen". Het rapport geeft vervolgens de Neder landse samenvatting der besprekingen, zoals deze op 11 December werd ontvangen. De Nederlandse delegatie vei-klaart: a. De informele besprekingen maakten duidelijk, dat de republikeinse regering geen daadwerkelijk gezag over haar troepen heeft en dat daarom van republikeinse zijde geen daadwerkelijke samenwerking bij schendin gen van het bestand kan worden verwacht; b. Het republikeinse gezichtspunt ten aan zien van de bevoegdheden van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon en in het bijzonder ten aanzien van diens gezag over dè troepen in de interim-periode is niet alleen fundamenteel onverenigbaar met de Nederlandse souvereiniteit als geformuleerd in het eerste van de zes additionele begin selen der Renville-overeenkomst, doch zou betekenen een vooi-tduren van „de huidige ontoelaatbare toestand van twee tegenover elkaar gestelde legers onder een gescheiden opperbevel"; c. De weigering, om tijdens de interim- periode de Nederlandse souvereiniteit te erkennen, maakt de aanvaarding door de republiek van de ontwerp-overeenkomst van de Amerikaanse gedelegeerde der Commis sie van 10 September van nul en gener waarde; d. Als basis voor de onderhandelingen moet de Nederlandse regering thans uitgaan tot de uitvoering van liet besluit tot instelling der interim-regering, weke is „ontworpen op basis van de uitslag der raadpleging van de vertegenwoordigers der federale ge bieden". De Nederlandse verklaring besluit met de opmerking, dat de Nederlandse regering het beti-eurt, dat onderhandelingen onder auspi ciën der Commissie in dit stadium nutteloos zijn, daar de x-epubliek in feite noch het bestand, noch de pricipes van de Renville- overeenkomst erkent en daardoor de basis voor overeenstemming totaal ontbreekt. Het rapport van de Commissie uit de zienswijze, dat de vorming van de interim regering thans, zonder de republiek, het be reiken van een overeenkomst door onder handelingen in hoge mate zal bemoeilijken. Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot ge volg kunnen hebben. Aan het speciale rapport is vervolgens een groot aantal bijlagen toegevoegd, o.a. de voorstellen Critchley-Dubois, de Cochran- note en de Nederlandse en republikeinse commentaren hierop. staten wel degelijk een eigen, niet door den Haag vooi-geschreven of verlangde politie ke gedragslijn gevolgd willen zien, pleegt gemeenlijk de daarop volgende reactie te zijn, dat er nog steeds geen zuivere volks uitspraak heeft plaats gevonden over de vraag wat wel, wat niet tot de Republiek wenst te behoreix en evenmin ol' men de bevolkingsgroep in kwestie werkélijk deel wil uitmaken van zulk een staat, straks lid der Federatie.. Meer dan eens kreeg ik zelfs enigermate tartend te horen, waarom wij, van Nederlandse kant, niet bereid zijn nu terstond plebiscieten of verkiezingen al om in de Archipel, zowel binnen als buiten de Republiek, te doen houden. De tegen werping, dat zulks pas doenlijk zou zijn, als er eerst orde en rust. in stee van texTorisme heersen, lokt in de regel het wederwoord uit, dat dus de Nederlanders op het ogen blik voor uitspraken van de bevolking be vreesd zijn en dat zij wel heel eenzijdig te werk willen gaan als z ij wensen uit te ma ken, wanneer het moment voor volksx-aad- plegingen wel aangebroken zou zijn. Uit dit alles spreekt een zeer vérgaand wantrou wen in de oprechtheid van Nederlands oog merken en het; kost dikwijls de grootste moeite om de Amerikaanse belangstellen den in wat er met en in Indonesië gebeurt, vatbaar te maken voor de Nederlandse zienswijze. Dit geldt ook met betrekking tot de zogenaamde blokkade, welke in de Ver enigde Staten in bi-ede kring beschouwd wordt als een maatregel, genomen om de Republiek economisch te nekken, tex-wijl men daarnaast vooral de grief koestert, althans kenbaar maakt, dat Nederland door die blokkade belet dat tal van Indonesische producten, waaraan heel de wereld behoef te heeft, op de markt komen. Ik vermeld dit alles, aangezien de lezers zich wellicht aan de hand van deze koi-te weergeving van Amerikaanse bezwaren en gi-ieven tegen het Nederlandse beleid, enig beeld kunnen vormen van de moeilijkhe den waarmee wij te kampen hebben bij de pogingen om de Amerikaanse openbare me ning meer op onze hand te krijgen. Zeker, tegen heel wat vaxx die bezwaren valt het nodige in het midden te brengen en men kan natuurlijk bij ons thuis gemakkelijk de stelling verkondigen, dat „die Amerikanen er blijkbaar niets van snappen". Maar met zulk een hooghartige beschouwing van wat er nu eenmaal heel sterk in Amerika leeft met betrekking tot het Indonesische vraag stuk brengt men de zaak zelf heus geen stap verder in de goede richting. Veel ver standiger acht ik het, tex-dege met de hier geschetste kant van de publieke opinie in Amerika rekening te houden en te trachten door daden vex-schillende der ginds nog steeds gekoesterde grieven en kritiek te ontzenuwen. Aldus handelende plaatst men zich met beide benen op de bodem van de nuchtere werkelijkheid, hetgeen met het oog op wat er verder kan en moet gebeuren mijns inziens de beste methode is om te komen tof een beleid dat in alle opzichten ten volle verantwoord te achten valt. Geen misbruik van Marshall-dollars Dr. A. Valentine, hoofd van de E. C. A. missie voor Nederland, heeft verklaard, dat berichten zijn verschenen, volgens welke dollax-s, aan Nederland vei'schaft in gevolge het Marshall-plan, zouden wor den gebruikt ter financiering van de Ne derlandse oorlogsuitrusting in Indonesië. Hij heeft echter van de Nederlandse autoriteiten de verzekering ontvangen, dal geen leveringen in het kader van de E.C.A. gedaan aan het rijk in Europa, gebruikt zijn voor de levering van wapens, muni tie of andere militaire uitrusting aan de Nederlandse troepen in Indonesië. Hij ver klaarde verder, dat geen door de E.C.A.- hulp verschafte dollars zijn gebezigd voor de aanvoer van dergelijke goederen in Nederland zelf. Hij heeft alle reden om aan te nemen, dat de goederen, welke in de toekomst aan Indonesië zullen worden geleverd in het E.C.A.-kader, van dezelfde algemene en niet-militaix-e aard zullen zijn als die, welke tot nu toe zijn geleverd. Het woord is aan Italiaans spreekwoord: Wie naar elk wolkje ziet gaat nooit op reis. Volgende week Kamerdebat over Buitenlandse Zaken Donderdag zou de Tweede Kamer be ginnen met de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken. Minister Stikker heeft echter aan de Kamervoor zitter verzocht, hem een week uitstel te geven. De voorzitter stelde daarom voox-, Donderdag Sociale Zaken te behaixdelen. De heer Wagenaar (Comm.) maakte daar bezwaar tegen, omdat er zijns inziens onvoldoende gelegenheid was, om de Memorie van Antwoord van minister Joekes te bestuderen. Bij de stemming bleek hij slechts de steun van zijn fractie genoten en die van de V.V.D.-fractie te hebben gekregen. Met 51 tegen 9 stemmen besloot de Kamer, morgen Sociale Zaken te behandelen. Eerste Kamer keurt vredes verdrag met Italië goed Dinsdag keurde de Eerste Kamer het vx-edesverdrag met Italië goed en voorts de begroting voor 1949 van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van de Staats drukkerij. Enige wijzigingen van vroegere begrotingen en het weer in werking doen treden van enige artikelen der Bodempro- ductiewet-1939 wei-den eveneens goedge keurd. De voorgestelde verhoging van de op brengst van enkele belastingen lokte uit voerige debatten uit. Vele leden maakten van de gelegenheid gebruik om inschakeling te vragen van betrokken belanghebbenden en deskundi gen uit het bedrijfsleven. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen onder aantekening, dat de communisten tegen zijn. Dr. Goedewaagen krijgt twaalf jaar Het Haagse Bijzondex-e Gerechtshof heeft prof. dr. T. Goedewaagen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, levenslange ontzetting uit beide kiesrech ten, alsmede levenslange ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Van 10 Novem ber 1940 tot Januari 1943 was dr. Goede waagen secretaris-generaal van het depar tement van „Volksvoorlichting en Kunsten" en daarna hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. Veertien dagen geleden had de procureur-fiscaal een gevangenisstraf van 15 jaar gerequireerd en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, ontzet ting uit. het recht ambten te bekleden voor het leven en vei-beurdverklaring van ver- dachte's bibliotheek. De commissie voor de Perszuivering had verdachte de uitoefening van iedere journalistieke functie tot 5 Mei 1965 verboden. Brand op m.s. „Tamo" Aan boord van het 5340 b.r.t. metende m.s. „Tamo" van de Mij. „Vrachtvaart", dat met een lading mais te Las Palmas binnenliep, is tijdens het bunkeren brand uitgebroken in de machinekamer. Deze werd onder water gezet, waardoor de brand werd geblust. De ooi-zaak is nog niet bekend. Waarschijnlijk is in de ruimen 4 en 5 de ladixxg door het binnendxingende water beschadigd. Nadat de machinekamer is leeggepomp zal ook hier een onderzoek wox-den ingesteld. De lading is bestemd voor Lissabon en Antwerpen. John Belcher dient ontslag in Officieel' is te Londen medegedeeld dat John Belcher de parlementaire secretaris van het ministerie van Handel, tegen wie een onderzoek wegens beweex-de corruptie gaande is, bij de premier zijn ontslag heeft ingediend. Het ontslag is aanvaard. In z.jn ontslagaanvraag herhaalt hij zijn ver klaring, dat hij niet door giften of beloften is beïnvloed. De premier Attlee zegt in zijn antwoord onder de huidige omstandigheden niet nader op deze vex-klaxing te kunnen ingaan. Hij betreurt de omstandigheden die Bel cher er toe genoopt hebben deze stap te doen. Belcher verklaart nog te hopen de belangen van de Labourpai-tij ïn de toe komst te dienen. Peiping sfeeds meer bedreigd De situatie in China's oude hoofdstad Peking (Peiping) wprdt als „steeds hache- lijker" beschreven. De commandant van de regex-ingstroepen in Noord-China, generaal Foe Tsoi Ji, heeft er bij de bevolking van Peiping op aan ge drongen „stand te houden". Hij vex-klaarde dat de stad over een hoeveelheid voedsel en steenkool beschikt, welke voor ver scheidene maanden voldoende is. De strijd is opgelaaid tussen Peiping en Fengtai, dat op een afstand van 20 kilo meter van de stad, aan de Zuid-Oostelijke toegangsweg naar Peiping, is gelegen. Ook zouden communistische troepen in de achterhoede van regeringstroepen te Thafing, dat op een afstand van 60 KM van Tientsin verwijderd is, opereren. In het ziekenhuis te Roosendaaal is in de leeftijd van 50 jaar overleden ir. A. van Mechelen, burgemeester van de gemeente Rucphen. KOUDER DES NACHTS. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige tot zwakke Westelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking. Bijna overal droog weer met in de ochtend plaatselijk mist. Veel kouder des nachts met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Overdag iets kouder dan vandaag. 16 December: Zon op 8.43 uur. onder 16.29 uur Maan op 16.04 uur, onder 9.17 uur (Volle maan)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1