Rauter liet hoofdschuldige Griinewald lot drie en een half jaar veroordelen nazEEHro Nederlandse verliezen in Indonesië Verbetering van hoger onderwijs is dringend noodzakelijk Dr. J. van der Eist ten grave gedragen C. DE WEERS PANDA EN DE GEDACHTENMACHÏNE Solidariteit J A Z" Wereldnieuws ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 Bunkerdrama van Vught De straf werd echter niet ten uitvoer gelegd Hoewel het over een maand precies vijf jaar geleden zal zijn, dat 74 vrou welijke gevangenen van het concen tratiekamp Vught samengeperst wer den in een cel, waarin volgens officiële Duitse opgave slechts behoorlijke slaapruimte was voor twee drie ge vangenen, liggen vele bijzonderheden over dit bunkerdrama nog vers in het geheugen. Niet alleen werd na de be vrijding door het proces tegen de thans 33-jarige Duitse „Aufseherin" Susy Arts, die door het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof tot 15 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, licht op deze barbaarse strafmethode der kampleiding geworpen, doch reeds een maand na het gebeurde nam geheel Nederland ervan kennis door middel van de illegale pers. Maar dat het bunkerdrama in het „Konzentrationslager Herzogenbusch", zo als het kamp in de officiële Duitse stukken wordt genoemd, geleid heeft tot een con flict achter de schermen van het régime, dat Rauter en Himmler zich met het ge beurde te Vught intensief hebben bemoeid, en dat de voor het drama verantwoorde lijke Duitse kampcommandant, Griinewald door Rauter persoonlijk in arrest weid gesteld en twee maanden later door het tiende „S.S.- und Polizeigericht" te Vslp tot drie en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, dat alles is eerst dezer dagen ontdekt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. Na speuringen in Duitse archieven hebben de vondst van een menigte documenten tot gevolg gehad, die het instituut thans de gelegenheid hebben geboden het aehele bunkerdrama, ook waar dit de voorge schiedenis en de nasleep aan Duitse zijde betreft, volledig te reconstrueren. Rauter woedend. Toen Oswald Pohl, chef van het S.S.- Wirtschafts-Verwaltungs-Hauptamt, die door Himmler was gemachtigd in Vught een kampcommandant aan te stellen, de ruim veertigjarige Adam Griinewald als nieuwe kampcommandant bij Rauter in troduceerde, wees deze Grünewald op de zeer verantwoordelijke post, die hij ging aanvaarden. Het uitlekken van uitwassen kon immers de Duitse belangen in Neder land slechts schaden. Toen Rauter de eerste berichten over het bunker-drama vernam, was hij woedend. Griinewald werd achter slot en grendel gezet. Hij had echter een noodkreet naar zijn beschermer Poh-1 weten te zenden, die prompt probeerde een proces tegen te hou den. Pohl was diep verontwaardigd: „Tien doden. Wie maakte zich daar druk over. Aan het Oostelijk front sneuvelden ieder uur meer Duitsers. Die zaak moest disci- Ik heb mijn leven als kellner gesleten Serveerde veel dranken en eten Zelfs de lastigste klant. Krees ik steeds op mijn hand Dan serveerde ik „TIP" moet U weten. Inz. Hr. J, E. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP. (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 401.5 M. 8.00, 13.00. 18.00, 23.00 uur Nieuws. 8.18 Ouverture „Les francs juges", Berlioz. 8.30 Platteland. 8.40 Barcarole. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 „Tus sen kerk en wereld".. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Zondagclub. 12.40 Pierre Palla, orgel. 13.20 Musette-orkest. 13.50 „Even afrekenen". 14.00 Etude in E, Chopin. 14.05 Boekbespre king. 14.30 Concertgebouw-orkest onder Ed. van Beinum, met Peter Pears, tenor, Haydn. Purcell, Britten. Ravel. In de pauze: film praatje. 16.30 Arthur Rubinstein, piano. 16.40 Sport. 17.00 Gesprekken. 17.15 Kamerkoor. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Biljarten. 13.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Ra- diolympus. 19 30 Lichte muziek. 20.05 Repor tage. 20.15 Opera-muziek. 21.00 Luisterspel. 21.40 Filmmuziek. 22.10 Luisterspel. 22.30 Kwartel in C (Dissonanten), Mozart. 23.15 Dansorkest. 23.45 Platen, HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 23.00 uur Nieuws 8.15 Platen. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Cyclus: De pianoconcerten van Mozart. 12.15 Beant woording van vragen. 12 35 Beniamino Gig'li. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.50 Luisterspel. 14.05 Hoog lied-motetten. 14.30 Gesprekken. 14.40 Ka mermuziek. 16.40 Sport. 16.25 Uitzending uit Dom te Wenen. 17.00 „Laatste advent". 18.30 Kerkkoor. 18.50 Orgelmuziek. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Platen. 19.50 Boekbespre king. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd ^programma 22.37 Reportage. 22.45 Gebed. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8 00. 13.00. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Vrouwenrubriek. 9.00 Platen. 9.30 Dansmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 „Op den uitkijk". 11,15 Orgelconcert. 12.00 Kwintet- spelers. 12 30 Land- en tuinbouw. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Metropole-91'kest. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Edith Piaf, chansons. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld". 14.15 Platen. 15.00 Cabaret. 16.00 Kamermuziek, Mendelssohn, Fauré e.a.. 16.45 Musicalender, 17.30 Platen 17.45 „Parels". 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Film. 19.30 Inlei ding tot muziekbegrip. 19.45 Landbouw- rubriek. 20.05 Radioscoop. 22.30 Trio in Es, Brahms. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de das 8.15 Lichte muziek. 9.00 Fluit en piano. 9.15~Voor zieken 9.35 Gesprekken. 10.05 Symphonie concertante in Bes, Haydn. 10.30 Morgendienst 11.00 Pianowerken van Fauré en Ravel. 11.20 Kerstverhaal. 11.40 David Hollestelle, bariton. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Koor 13.15 Mandoline-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.40 Kerstmuziek. 15.05 Octet in F. Schubert. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Cha conne, Bach. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Swee- linck-kwartet. Gevraagde platen. 19.15 Boek- Sport. 18.30 Gevraagde platen. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Reportage. 20.05 Strijk kwartet: Kerstmuziek. 20.35 Luisterspel. 21.35 Residentie-orkest, Fauré. Roussel. 22.10 ..Be veiliging van pensioenrechten". 22.30 Peter Pears, tenor en Benjamin Britten, piano. 22,45 Avond-overdenking. 23.15 Symphonie no. 4 in e, Brahms. 'plinair worden afgedaan; een proces was onzin." Maar Rauter hield vol. Zijn conflict met de chef van het S.S.-Wirtschafts-Verwal- tungs-Hauptamt was een prestige-conflict geworden. Seyss-Inquart stond achter hem en Himmler zelf had zich met de zaak be moeid. De zaak mocht niet in de doofpot. Het proces m oe s t en zou plaats vin den. En het vond plaats. Rauter won zo de eerste ronde van de strijd tegen Pohl. Straf niet ten uitvoer gelegd. De kampcommandant Grünewald werd in het proces door zijn Duitse rechters schuldig bevonden aan dood door schuld van tien vrouwen. Voorbedachte rade was niet aanwijsbaar, er was slechts sprake van nalatigheid. Op deze gronden werd hij veroordeeld tot drie en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. Toen Grünewald op 20 Maart 1944 in Velp dit vonnis moest aanhoren, was hij in feite al vrij man. "Pohl had het proces niet kunnen verhinderen, maar dat een van zijn kampcommandanten wegens zulk een „belachelijk incident" meer dan drie jaar zou worden ongesloten, dat was te dwaas. Hij bewerkte Himmler, die blijk baar niet ongevoelig was voor zijn argu menten. Toen Rauter Grünewald arresteren liet. was hij buiten zichzelf geweest van ver ontwaardiging. Medio Maart echter, zo heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie uit de archiefstukken kunnen concluderen, was deze verontwaardiging zover gezakt, dat hij er mee accoord ging. dat Grünewald geen gevangenisstraf be hoefde te ondergaan. Rauter haalde bak zeil en verloor de tweede ronde in de strijd tegen Pohl Zo kreeg de kampcommandant zelfs acht dagen verlof om zijn familie in Duitsland op te zoeken, om daarna in zijn oude divisie, de S.S.-Panzer-Division „Totenkopf", te worden opgenomen. ië m 3Z M CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smcdcstraat 21 - Teleloon 21375 .Adv.' Enquete-commissie mag opening van zaken geven Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer verleende Vrijdag middag machtiging aan de Parlementaire Enquête-commissie om de processen-ver baal van haar verhoren openbaar te ma ken. Deze commissie stelt een onderzoek in naar het regeringsbeleid iri de periode 19401945. Zij heeft reeds een groot aan tal personen gehoord en tal van 'gegevens verzameld. 's-Gravenhage, 17 December. De rege ring maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen het volgende ver lies werd geleden: Kapitein H. M. Wieringa uit Groningen. Overleden door oorlogsverwonding. op 10 December 1948. In de vorige opgave werd vermeld: J. P. A. v. d. Pol, gesneuveld 5 December 1948. Dit moet zijn: Soldaat le klas P. A. J. v. d. Pal, afkomstig uit Beverwijk. Gesneu veld 5 December 1948. De. Koninklijke Marine en het Konink lijk Nederlands-Indische leger- hebben in de afgelopen week géén verlièzen gerap porteerd. Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING TOHNSON OLIEBRANDERS i Adv.) Alléén verkrijgbaar in de DIANA filialen fe HAARLEM: Grote Houtstraat 168 - te AMSTERDAMvan Woustraat 82, telefoon 90730, Ceintuurbaan 430 en de Clercqstraat 28 SUPERKLASSE TWEEDE KAMER Bezwaren tegen verdere afgraving van de St. Pietersberg (Van onze parlementaire redacteur Het gaat niet goed met ons hoger onder wijs, betoogden verscheidene Tweede Kamerleden Vrijdagmiddag in de vergade ring, waarin de Onderwijsbegroting werd behandeld. De minister ontkende het niet. Ook hij maakte zich bezorgd over de ach terstand, die ten opzichte van het buiten land te constateren valt. Bij de beantwoording van de sprekers gaf hij toe, dat de outillage van onze universi teiten niet meer up to date is. Vooral de medische studenten beklagen zioh terecht. Er moet natuurlijk iets gedaan worden. Ook minister Rutten was daarvan over tuigd. Doch dat zal tijd kosten. Hij vroeg clementie en riep uit: „Ik moet u bidden en smeken: heb geduld!" Met ons technisch hoger onderwijs is het niet beter gesteld. De Technische Hoge school in Delft, bestemd voor 3500 studen ten, wordt bezocht door 5400 studerenden. Op de vraag, of uitbreiding te verwachten is. antwoordde de bewindsman bevestigend. De tweede Commissie-Holst, die de sprei ding van het technisch hoger onderwijs be studeert, zal nagaan, of reeds thans een tweede Technische Hogeschool gesticht moet worden, waar dat eventueel zal zijn en hoe zij ingericht dient te worden. Na de bevrijding gaven onze Universi teiten een sterke stijging van het aantal studenten te zien. In Utrecht waren er het vorige jaar 4445. Daarna zakte het aan merkelijk. In 1948 werden er 2573 inge schreven. Uiteraard zijn er heel wat wensen geuit. Een ervan was de instelling van een leer stoel in het Spaans aan de Utrechtse Uni versiteit. De minister had evenwel geen verzoek daartoe van de curatoren ontvan gen en hij voelde zich niet geroepen om zelf initiatief te ontplooien. Een andere be trof de instelling van een leerstoel in de homoeopathie. Wat dat betreft, wacht hij het advies van de Gezondheidsraad af. Uit breiding van het aantal hoogleraren in de paedagogiek achtte hij, hoewel er inder daad weinig zijn. nog niet urgent. Aan het verzoek om bij de benoeming van professoren aan de Rijksuniversiteiten rekening te houden met de gereformeerde geloofsbelijdenis zou hij voldoen. Een wets ontwerp tot regeling van het wetenschap pelijk onderzoek, zo verklaarde de minis ter voorts, zal dezer dagen zijn departe ment verlaten. Enkele leden hadden hun ongerustheid uitgesoroken over de eenziidige bezetting van de zevende faculteit in Amsterdam Met name vond men. dat de benoeming van dr. Presser niet bekrachtigd behoort te worden. Prof. Rutten antwoordde hierop, dat hij het bericht van diens benoeming op 1 November ontvangen had. Voor de be- '-rach+iwinT hii niet aan eer> Wmün go- bonden. Hii zeide. dat hij er geen lang durige zaak van zou maken, al wilde hij haar nog eens rustig en met kalmte van geest bekijken. In geen geval kon hij toe zeggingen doen, in welke richting ook. Dat de minister een toegeeflijk man kan zijn, bewees hij, toen hij op zijn aanteke ningen een vraag van mej. mr. Tendeloo niet ontcijferen kon. Onder grote vrdlijk- heid van de Kamer zei hij, dat hij de ge achte afgevaardigde graag ter wille zou zijn, want hij had al achter zijn (onlees bare) notitie geschreven: „Ik zal uw wen ken indachtig zijn".... „Het betrof de collegegelden", hielp mej. Tendeloo hem uit de droom. Bij de afdeling „Natuurbescherming" be treurden de heren W i 11 e m s (P.v.d.A.) en Engelbertink (K.V.P.) de afgraving van de St. Pietersberg bij Maastricht ten behoeve van een daar gevestigde cement fabriek. De heer W i 11 e m s diende een motie in er zal Dinsdag over worden gestemd om verdere afgraving onmoge lijk te maken. De minister had er geen bezwaar tegen, ofschoon hii de woonplaat sen van mensen belangrijker vond dan die van de ontelbare vleermuizen die in de St. Pietersberg huizen. Tenslotte is Vrijdagmiddag laat nog een begin gemaakt met de behandeling van. de afdeling „Kunst", waarbij de heren" Wel-? ter (K.N.P.), Steinmetz (K.V.P-.). Willems (P.v.d.A.) en P e t e r s (K.V.P.) spraken. Eerstgenoemde uitte de wens,1 dat op de lagere school eenvoudige lessen in aesthetiek gegeven zullen worden. De heer Steinmetz vroeg om meer subsidie "voor de Nederlandse Opera. Het is hier „Uw geld of haar leven", zei hij. Vele honderden uit deze omgeving en uit _alle delen van het land, hebben Vrij dagmiddag door hun komst naar Heem stede getuigd van hun waardering, liefde én genegenheid voor dr. J. van der Eist, wiens stoffelijk overschot, bedolven onder eén overstelpende hoeveelheid bloemen en kransen, op de Algemene Begraafplaats ten'.grave werd gedragen. Onder de belangstellenden waren ver- Tëgeny/Pordigers der overheid, van het ondecy/ijs in al zijn geledingen en van allé gezindten, van culturele organisaties op;' velerlei terrein; er waren natuurlijk heit bestuur en de docenten van het Chris telijk Lyceum en leerlingen en oud-leer lingen, die zich bij de aankomst van de stoet op de dodenakker in rijen langs de Gröenendaalkade hadden opgesteld. ,"Ds. G. A. Barger vertolkte op verzoek van" -de nabestaanden de gevoelens van atfeir die bij het leven en het werk van de thafts „ontslapene betrokken wai*en. Daar de aula niet alle aanwezigen kon bevat ten, werd zijn lijkrede door middel van luidsprekers tot hen die buiten wachtten overgebracht. „Wij zijn hier bijeen als zeer geslagen en diepgeschokte mensen en geen wonder, want wij kunnen zonder enige overdrij ving zeggen, dat door het plotseling weg rukken van Van der Eist wij allen een zeer groot verlies hebben geleden". Ös. Bargèr herinnerde aan het gezins leven, waarin dr. Van der Eist, ondanks 'het verdriet, dat daar vaak was van ziekte en pijn, een op merkwaardige wijze ge- eleveerde figuur Was,, die wist te dragen en in -positieve zin stond- tegenover de moge lijkheden van het leven. Dan is daar de schoolgemeenschap, waaraan hij achttien jaar met hart en ziel heeft gewerkt, die door hem is gedragen en gestempeld, waar van hij de ups en downs heeft meegemaakt, vooral in de oorlogsjaren en in de verwik kelingen die er op volgden. Ds. Barger verheelde niet, dat dit ver scheiden hem persoonlijk aangreep, waar het juist drie weken geleden was, dat dr. Van der Eist hém toesprak in de leraars kamer van het Lyceum ter gelegenheid van zijn vertrek. De spreker herinnerde er aan, dat er in het leven van dr. Van der Eist na moei lijke jaren een opbloei gekomen was, zo merkwaardig als men maar zelden in het leven van de mens aantreft. Hij was be scheiden en het heeft lang geduurd voor dat bredere kringen iets bespeurd hebben van zijn grote intellectuele en artistieke gaven, waarvan de vruchten plotseling te voorschijn traden. Ds. Barger herinnerde ook aan de dagen, waarin hij met dr. Van der Eist door dezelfde oorzaak het zelfde lot had gedeeld en hoe ook toen bleek, dat dr. Van der Eist zeer geschokt kon zijn door het menselijk leed. doch zich tegelijkertijd met grote geestkracht daar bovenuit wist te tillen en hoe hij ook in het concentratiekamp deed wat in zijn vermogen was om te steunen. Als men zijn tekeningen beziet, zo ver volgde ds. Barger, dan ligt daarin een worsteling om licht. Zo was ook het leven van deze man, die zich thuis kon voelen bij mensen van welke geestelijke richting ook, omdat hij zocht naar de kern. Mogen wij de zin van dit mensenleven verstaan, behouden en doorgeven; ik ben er van pyertuigd, dat hij in onze herinnering zal: blijven voortleven. Ds. Barger besloot met het voorlézen van de negentigste Psalm, waarin hij even eens een worsteling tussen licht en donker zag, maar waarin ook de zekerheid van de bevestiging van Gods werk overheerst. De zoon van dr. Van der Eist sprak, méde namens zijn moeder, een woord van dank. Aan de groeve reciteerde de predikant de Geloofsbelijdenis en bad hij het Onze Vader. Een brug boven een brug in Vianen De A.N.W.B. deelt mede dat op 23 December de vaste oeververbinding te Vianen in de grote verkeersweg Utrecht 's-Hertogenbosch hersteld zal worden. Op deze datum wordt een Baileybrug voor hét verkeer opengesteld, welke anderhalve meter boven de eigenlijke en nog niet ge reed zijnde brug ligt. Op de Baileybrug zal slechts éénrich- tingverkeer wórden toegepast. De schip brug verdwijnt op dezelfde datum. TWEEDUIZEND GULDEN BOETE VOOR TE DURE BANKETLETTERS. De tuchtrechter voor de prijzen te Am sterdam, veroordeelde de eigenares van een banketbakkerszaak in Amsterdam tot een geldboete van 2000. Voor Sint Nicolaas verkocht zij banket letters van ongeveer 500 gram voor 7.50 per stuk, dit is ongeveer 5.te veel. Zij placht erbij te zeggen, dat de prijs wel wat hoog was, maar dat men dan ook iets buitengewoons kreeg. De tuchtrechter zei er bij, dat bakkers, die nu gesnapt worden voor het verkopen van "banket tegen te hugeprijzen (Kerstkransen) aanmerkelijk hogere geldboeten zullen krijgen. Kerstgrafificaties Betaalt voor Herencostuums 20 tot 100 gld. Winterjassen. Dameski. enz. goede prijzen KAMPERVEST 45 - HAARLEM - TEL. i7825 (Adv.) Het College van Rijksbemiddelaars deelt mede, dat inzake het verlenen van even tuele Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties nog onverminderd van kracht is de beschik king van dit college van 19 April 1948, welke gepubliceerd is in de Staatscourant van 23 April 1948. In deze beschikking is bepaald, dat be halve de reeds vóór de oorlog beslaande uitkeringen voor gratificaties, vacantietoe- slagen en dergelijke, in 1948 gratificaties mogen worden uitgekeerd, waaraan in totaal tezamen niet meer dan 2 procent van het jaarloon besteed mag worden. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat andere uitkeringen dan bovengenoemde niet zijn 'toegestaan zonder bijzondere toestemming van het College van Rijksbemiddelaars. Deze toestemming wordt slechts in uit zonderingsgevallen verleend. Vervroegde uitbetaling van loon verzocht Zowel de Eerste Kerstdag als de Nieuw jaarsdag vallen op Zaterdag. De Stichting van de Arbeid dringt er daarom bij de werkgevers op aan. zo moge lijk reeds op Donderdag tot uitbetaling van weeklonen over te gaan. Op deze wijze worden de gezinnen der betrokken arbeiders in de gelegenheid gesteld hun inkopen op Vrijdag te doen. Ook Kerk en Vrede vraagt: „Geen wapengeweld in Indonesië" Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", de Nederlandse groep van de „International Fellowship of Reconciliation" heeft zich tot de minister-president, de ministers van Overzeese Gebiedsdelen, Buitenlandse Za ken, Oorlog, Marine, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal en de fractie-voorzitters der regeringspartijen in béide Kamers gewend met een telegram waarin gezegd wordt: „Refererende aan de brief van de Synode der Nederlandse Hervormde Kerk inzake de situatie in Indonesië doen ondergeteken den een dringend beroep op allen, die ge roepen zijn beslissingen te nemen tot op lossing van de grote moeilijkheden in de verhouding der beide volken, zich uitein delijk te laten leiden door het evangelie van Jezus Christus en derhalve geen toe vlucht te nemen tot maatregelen van wa pengeweld. dat niet alleen geen werkelijke oplossing brengen kan, maar de spanningen op een niet te overziene wijze zal doen toenemen, doch dat bovenal een weg is. waarop nimmer Gods zegen rusten kan. Dit telegram was getekend door nrof. dr G. J. Heering, voorzitter: J. J. Wentink. secretaris: ds. J. J. Buskes Jr.. A. Elffers Azn., C. T. Elsgeest, ds. M. Hi nlooen, ds. ,T. B. Th. Hugenholtz, ds. T. O. Hylkema, H. J. Lankhorst en ds. Kr. Strijd. Negen jaar geëist tegen oprichter van „Oostrederij" Voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft te recht gestaan de 57-jarige W. N. A. K. Hij werd er van beschuldigd ten behoeve van de vijandelijke oorlogvoering en van nationaal-socialistische doelstellingen als enige firmant van een Rotterdams stuwa- doorsbedrijf en als directeur van een transportmaatschappij, cargadoorswerk zaamheden te hebben venricht. Voorts zou hij de bouw van Hansa-schepen op Ne derlandse werven hebben bevorderd en voor -Duitse ondernemingen bestemde Ne derlandse effecten tot een bedrag van on geveer twee millioen gulden hebbën aan gekocht. Verder zou hij oprichter van de N.V. Oostrederij en de Nederlandse Oost- binnenvaartrederij dochterondernemin gen van de Nedeidandse Oostcompagnie) zijn geweest. Verdachte was sinds 1933 lid van< de N.S.B. Hij was districtleider, gildeleider, kringleider en leider van het Zeemans front geweest. Uit de stukken bleek, dat de firma geregeld transporten voor de Duit sers had uitgevoerd. Onder andere waren van Joodse landgenoten geroofde meubelen gedurende anderhalf jaar via Delfzijl, waar een kantoor van de firma was ge vestigd, naar Duitsland vervoerd. Verdachte beweerde dat hem hiervan niets bekend was geweest. De advocaat-fiscaal eiste negen jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de kies rechten. Rooms-Katholieke kerk in Hongarije wil onderhandelen De Rooms-Katholieke kerk in Hongarije heeft medegedeeld, dat zij bereid is te onderhandelen over een overeenkomst met de regering ter regeling van alle geschillen in de betrekkingen tussen kerk en staat. Uranium-positie verzekerd David Liliënthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft te Denver in de Amerikaanse staat Colorado verklaard dat de wereldvoorraad van uranium, dat voor het vrijmaken van atoomenergie gebruikt kan worden, „voor onbepaalde tijd" verzekerd is. Liliënthal legde deze verklaring af op een persconferentie om de berichten tegen te spreken, dat de voorraden grondstoffen voor het maken van atoombommen in 30 of 40 jaar op zouden zijn. „Het zoeken naar uranium op de huidige grote schaal kan de ontdekking van nieuwe vindplaatsen ten gevolge hebben, die de huidige schatting van de wereldvoorraad uranium aanzienlijk zal veranderen", aldus Liliënthal. 46. „Ha, die hebben we in elk geval terug,' zei Panda tevreden, terwijl hij zich bultte en de gedachtenmachine opraapte, die Bulk bij zijn val verloren had. „Dat zal de projessoi plezier doen en Bulk kan er tenminste 'geerï' flauwe kunstjes meet mee uithalen. Professor! Profes sor!'' Professor Dommel, die er eindelijk in ge slaagd was, van zijn bank af te komen, kwam haastig aangesneld. De tranen schoten hem in de ogen, Tóen hij zag, wat Panda hem toereikte. „Ach kereltje, wal heb je dal voorbeeldig ge daan Mijn' uitvinding! Gered! Veilig. Beter tien ui hii) dingen it\ de hand, dan een lege in de lucht!" Hij kreeg er maar niet genoeg van, om Panda goedkeurend op de schouder te klop pen, tot de commissaris hem bars in de rede viel. „Allemaal goed en wel," snauwde hij, „maar waar is die schurk nu weer gebleven? Op deze manier krijgen we hem nooit t,e pak ken." „Hij is de deur uit gerend," wees Panda, „en daar op de hoek is hij rechtsaf t was een oud en armetierig man :>ns om vuur vroeg voor zijn verftS*®® sigarenpeuk m een Amsterdamse huiL niet direct uitmunt door de respectah iL van haar bewoners. Zijn verlangen» daarmee niet uitgeput, want hij inform'31*11 tevens of wij geen werk voor hem Xrde Nadat wij hem zeer tot zijn gerusts?^" haddpri mppppHpelH Hat j. s^'Uns hadden meegedeeld dat wij de stati werkgever nog niet hadden bereikt h Vatl hij in een onregelmatige pas met nfflË°n te sloffen teneinde ons in d° ~~i- 1110 wij te stellen een op treurige toon uitgewrnu referaat betreffende zijn benarde oSST dagheden aan te horen, ar" „Ik hep een jaor in de lilt geseite" hij somber, „en nou wil gein mins me in- aonstelle. U kaakt me der toch nie wTL om aon hè?" "Waod „Zeker niet", zeiden wij tolerant als zijn. „Ik laup al fier weke te soeke" deeri- hij knorrig mede en veegde met de'rug i- zijn hand langs zijn neus. „en ik ken nil finde. En nou ken ik wel naar de DIJW maor ja, wat sal ik je segge.z-jn stem' dwaalde weer weg in de gemelijkheid om zijn ellende. Hij liep tien passen zwijgend verder en waagde toen: „Azzu misschien een klaanie haadjeIk bedoel maar het is allemaal so beroerd en die gefangenis en so. azzu misschien wat ken Niet direct een logisch verhaal dit, maar wij voelden wel waar hij heen wilde.' s je er „Neen", wezen wij terecht, weer boven op wil komen moet je gaan werken en niet bedelen. Dat is veel beier voor je." (En voor ons, dachten wij er bij) Wij passeerden een haringstalletje, Zün blik viel op de „extra-malse van Jaa'""%n hij zei dromerig: „Al wazzet maar een maffie. Om een paar harinkies te' koune Ik hep sinds gistere nie gegete en gein cent meir op sak". „Neen", zeiden wijweer en versnelden de pas. Hij gaf het op en bleef voor de kar staan. Het water liep hem uit de mond. Toen kreeg ons betere ons de overhand „Gaan wij naar een goed-verwarmd huis met dampende schalen op tafel", dachten wij, „hébben wij nog geld op zak. Staat daar een arme sloeber in de kou met niks in de maag en bitterheid in het hart." Wij keerden terug op onze schreden e» gaven hem een gulden, wat niet duur is voor een extra portie zelfvoldaanheid. „Hier beste man", spraken wij, „verkwist hem niet". Ach, ach, wat keek hij dankbaar Terstond liep hij weer met ons mee en her vatte de draad van zijn somber exposé. „So'n gefangenis is iets ferschrikkelijks"' zuchtte hij, „Ja, ja", zeiden wij en vergaten toen te vertellen dat het in de oorlog was geweest „wij weten daar alles van. We hebben ook anderhalf jaar gezeten". „Wat!", schreeuwde hij ontzet, „hejjeook geseite. Maar dan wil ik jou nie ferlinke. Hier hejje je piek weer terug haur, ouwe jonges." Hij snelde heen en liet ons achter met de verwarrende gedachte dat wij een eer lijk mens hadden ontmoet. W. L. B. De beste wekker Het laagst in prijs i.KTin 3UUEUER-H0R106ER HAARLEM CJ BARTIU0RI55TR. 2 TEL. 15001 U DEN WAG SPUISTRAAT II» (Adv.) Staking. Het door de communisten be heerste Italiaanse vakverbond heeft een staking van 24 uur van al het rijksper soneel gelast met ingang van Zondag te middernacht. Het vakverbond is van mening dat de 42 milliard lire door de regering bestemd tot verhoging der salarissen van het personeel, niet vol- .doende zijn. Ook enkele categorieën semi-rijksambtenaren, zoals spoorweg personeel zullen tot staking worden opgeroepen. Impasse. Naar te Belgrado wordt verno men, heeft een Tsjechoslowaakse han delsmissie Joegoslavië verlaten omdat een impasse was ontstaan in de bespre kingen over het sluiten van een han delsverdrag. Diplomatieke waarnemers brengen de impasse in verband met de onlangs in Moskou gehouden handels besprekingen tussen Tsjechoslowakije en- de Sovjet-Unie, waar waarschijnlijk ook van gedachten gewisseld werd over de handelsbetrekkingen met Joe goslavië. Bezinning. Willy Messerschmidt, de ont werper van Duitse bommenwerpers en jagers, is overgegaan tot het maken van stalen montagewoningen. (RTR) Recht. De vergadering die te Bonn een nieuwe Duitse grondwet opstelt, heeft een brief van een Duitse timmerman ontvangen, waarin wordt verzocht de Duitsers „het onvervreemdbare demo cratische recht" toe te .staan om drie vrouwen te hebben. Dit belette echter de Beierse rechtbank te Ulm niet om een andere man die drie vrouwen had, tot een jaar gevangenisstraf te ver oordelen, ongeacht verdaehte's ver weer, dat hij te verlegen was om zijn vrouwen te vertellen, dat hij nog twee andere echtgenoten, had. Wolkbreuk. Er zijn honderden doden en duizenden vermisten als gevolg van de wolkbreuk boven het Zuiden van de provincie Minas Geraes in Brazilië. Te Leopoldina zijn 142 doden en honder den vermisten. Duizenden personen zijn dakloos. In de stad Santo Antonio Padua, in het Noorden van de provincie Rio die eveneens door de waterhoos is getroffen, telt men 170 doden. Ook daar zijn honderden vermisten. In deze stad zijn meer dan 50 huizen verwoest. Rundschau. Vijf redacteuren van de „Tagliche Rundschau", het officiële orgaan van het Sovjet-Russisch mili tair bestuur in Duitsland, zijn met hun gezin naar de Westerse zóne uitgewe ken. Zij verlieten de „Tagliche Rund schau" na het vertrek van graaf Hem- rich von Einsiedel, de kleinzoon van Bismarck, die artikelenschrijver was aan dit blad, en zoals reeds gemeld kortgeleden eveneens naar het Westen is uitgeweken.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2