sterieuze runderziekte in Assendelft My: waar de veeartsenij nog geen verklaring voorheeft Over het Amerikaanse platteland waait een frisse wind De werkloosheid De kleine w ereld Fondsenhandel weerspiegelt ernst der Indonesische situatie ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT DE KOEIEN WERDEN DOL 1*1 t 1 1 f nanaeisKennis L.Lz Voedselvergiftiging de oorzaak van vier plotselinge sterfgevallen EXAMENOPLEIOING Middenstandsdiploma - Handelskennis L.O De jonge boer K. Kersscns uit As- sendelft, wiens veehouderij ergens aan de eindeloze dorpsstraat tot voor kort de dagelijkse boterham voor een jong gezin opbracht, heeft er sinds luttele dagen geen plezier meer in. Vijftien beste koeien had hij, 15 beesten, die tesamen de honderd liter melk per dag makkelijk haalden en nu draagt hij 's morgens en 's avonds acht hele liters naar de weg Vier koeien zijn hem ontvallen en de andere hebben het ook zwaar te bakken gehad, zodat hun melkgift onrustbarend terugliep of helemaal ophield. Wat de dieren mankeert, kan zelfs dokter R. Remt van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Alkmaar niet precies vertellen en deze veteraan in het vak heeft zo lang zamerhand al heel wat vreemde koeien- kwalen meegemaakt, Hoe het begon Het begon een dag of wat geleden daar in Assendelft met een koe van boer Kers- sens zo: het dier had normaal gegeten, toen zich plotseling hevige verstoppingsver schijnselen voordeden en het schuim op de bek kreeg. Hevig kreunend en knarse tandend heeft het beest.zo een paar uur ge marteld met de boer en zijn vrouw als wan hopige toeschouwers, want al is het „kapi taal", het lijden van een koe gaat elke rechtgeaarde boer en de boerin wellicht nog meer aan het hart. Ook het andere vee kreeg last van de zelfde ziektesymptomeh en ofschoon koorts uitbleef, schenen de hersenen -te worden aangetast, want bij vlagen werden de bees ten dol, zodat twee touwen, de verzamelde buren en de schotten van de stal niet vol doende waren om de koeien in toom te houden. Met tot op „het leven" afgeschaafde horens en wonden óver het hele lichaam zijn tenslotte vier dieren ge storven: vier kostbare melkgevers in één slag naar de destructor omdat de keuring het vlees niet vertrouwde. Drie veeartsen en zelfs een professor van het veeartsenijkundige laboratorium plus een bioloog uit Alkmaar hebben zich inmiddels het hoofd gebroken over deze mysterieuse epidemie. Ook de vijfde? Een vijfde koebeest staat nog in de stal sterk vermagerd en als de boer haar hoort knarsen op de kiezen weet hij, dat ook dit dier het wellicht niet halen zal, ondanks de 24 uur zorg, die er aan be steed worden, ondanks de voorzichtige voedseltoediening met behulp van een gummislang, ondanks de injectiesHet herkauwen staat geheel stil en de natuur lijke functies van het dier zijn verlamd, zodat een zware constipatie ook dit beest op de rand van de dood heeft gebracht. In die kleine stal hangt de angstige spanning van een bedrijfje, dat onver hoeds geruïneerd dreigt te worden. Zeker, er is zoiets als ziekteverzekering voor vee, maar de premie is dermate hoog, dat de meeste boeren liever het verlies van een koe riskeren dan elk jaar enige honderden guldens te betalen. Er is bovendien een Miltvuurfonds in Assendelft, waar alle veehouders aan meebetalen, maar daar de ziekte zeker geen miltvuur is, kan ook hier geen redding verwacht worden. Blijft nog de mogelijkheid voor de gezamenlijke boeren, om de getroffen collega er bovenop te helpen, of het idee, dat reeds bij enige hunner heeft postgevat om het bestuur van het Miltvuurfonds te bewegen in dit cata- strophale geval toch uit te keren, omdat de door de jaren verzamelde contributies (Adv.) zo hoogst zelden voor miltvuurschade wer den gebruikt. De wetenschap zoekt Natuurlijk zoekt de wetenschap in be paalde richtingen: dr. Remot vertelde ons, dat het vermoedelijk een vergiftigings kwestie is. die (ook weer vermoedelijk) voortkomt uit het voeren met blauwmaan- zaad. Enige monsters van dit zaad, zoals het door de gedupeerde boer kort voor zijn koeien ziek bleken, werd gebruikt, zijn thans in onderzoek en bovendien moet men er rekening mee houden, dat bij twee van de vier gestorven dieren een blaas-kwaal latent aanwezig was. Men vertelde ons verder van bevoegde zijde, dat er geen kwestie is van een epidemisch gevaar. Boer K. Kerssens uit Assendelft voert een zieke koe met behulp van een gummislang en zijn buurman giet suikerwater in de trechteropdat het vermagerde dier toch nog wat voedsel binnenkrijgt. Toneel „Androcles en de leeuw Gymnasiasten speelden Shaw Een Kerstspel in een schoollokaal „Om de kribbe" heet het gelegenheids- erk voor de jeugd, dat gistermiddag door Volgens zijn biograaf Hesketh Pearson I een groot aantal leerlingen in het gebouw moet Bernard Shaw zelf eens gezegd heb- van de schoolvereniging Aerdenhout-Bent- ben, dat hij zijn aanvankelijk fel-omstre- veld werd opgevoerd. Een volwassen ver den doch thans algemeen als meesterwerk teller met grauwe baard en zwart habijt erkende- toneelstuk „Androcles en de bracht in eenvoudige woorden verslag uit Mevrouw Oud-Stofberg vertelt van haar ervaringen in Nederland en België Voor ons land geen sterke stijging te verwachten Op 30 November werden in ons land geregistreerd 32.700 geheel werklozen en 1200 die geheel of gedeeltelijk wachtgeld ontvingen. Bij de D.U.W. werden inge schreven 14.900 werklozen waarvan er 11.837 te werk gesteld waren. Over October (5 uitbetalingsweken) kregen gemiddeld 3783 werklozen uitke ring. Daarmee was 101.000 per week ge moeid. De steun was gemiddeld 26.72. In 1936 werden gemiddeld 193.268 werk lozen gesteund. De steun was toen 10.56, zodat per week daarvoor nodig was 2.040.910 en 106.159.000 per jaar. Uit deze cijfers blijkt wel dat de werk loosheidslasten voor ons land, althans ver geleken bij de crisisjaren die aan de oor log voorafgingen, betrekkelijk klein zijn. Het aantal werklozen was in November iets hoger dan in October (namelijk 574). Dit wat de gegevens over Nederland betreft. Bekend is dat de werklozencijfers over België in verhouding veel ongunstiger zijn. Op 4 December jl. waren daar 122.985 ge heel werklozen (10.132 meer dan een week tevoren) en 77.143 gedeeltelijk werklozen (35.036 meer dan een week tevoren). Wij stelden aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem de vraag of er gezien de ongunstige toestand in België, ook niet gevreesd moet worden dat het werklozeneijfer in ons land in de naaste toekomst belangrijk zal stijgen. De heer A. P. M. van Riel verzekerde ons evenwel dat voor die vrees geen reden bestaat. De toestanden in Nederland en België zijn wat de arbeidsmarkt betreft 9 sterk uiteenlopend. In België is speciaal in de textielnijverheid een overschot aan werkkrachten, doch in andere bedrijfstak ken (o.a. mijnbouw) bestaat een tekort. Gepoogd wordt door omscholing het teveel naar het tekort af te voeren. De heer van Riel bleef zijn mening, enige weken geleden geuit bij een onderhoud dat wij met hem hadden, handhaven, dat voor ons land in de komende winter geen sterke toeneming van het aantal werklo zen is te verwachten. Wel zal het tegen woordige cijfer wat stijgen, maar dat is een gewoon verschijnsel dat zich elke winter openbaart. Mr. Ph. Werner, inspecteur-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, deelde evenwel, bij de opening van een nieuw gebouw voor de rijkswerkplaats in Nijmegen, mede dat verleden jaar door le werkgevers 53.000 arbeiders gevrn. werden, dit jaar slechts 32.000 HM m b- betreft merendeels ongeschoolde ki' - - terwiil er vooral vraag is naar De metaalnijverheid heeft bijvoorboeV 13.000 vakarbeiders nedig, bouwvakken 10.000. Door de omscholingscursussen van de 35 rijkswerkplaatsen (ook in Haarlem is zo'n werkplaats) zijn reeds veel vakar beiders opgeleid. Alleen daardoor was het mogelijk dat er in ons land 4500 woningen méér gebouwd zijn dan anders mogelijk zou zijn geweest. ,Je kunt je geen voorstelling maken van de oprechte belangstelling en de onverho len sympathie, die Amerikanen jegens ons land aan de dag leggen. Niet alleen dat ze interesse tonen, ze weten er ook wat van. Ik kwam ergens in Illinois in gesprek met een wegwerker. Toen hij hoorde, dat ik uit Nederland kwam, zei hij onmiddellijk: „Jullie hebt. het slecht gehad hè, maar jullie zijn er al weer aardig bovenop". Het is slechts een enkele van de vele uitingen van hartelijk medeleven van de Amerikaanse bevolking met het wel en wee van ons land, die mevrouw R. Oud Stofberg uit Haarlem, zo juist van haar tournee van ruim twee maanden door Illinois, Virginia. Oklahoma, Alabamy, North-Carolina, Maryland en New York teruggekeerd, ondervond. Mevrouw Oud is lid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en vice- voorzitster van de Noordhollandse afdeling van deze organisatie en zij heeft in de Ver enigde Staten als gast van de vrouwenver enigingen aldaar een studie kunnen maken van het leven der plattelandsvrouwen en een voor de toekomst wellicht nuttig con tact tussen de Amerikaanse en Nederlandse organisaties kunnen leggen. „Nederland geniet een enorme goodwill zo vertelt zü verder en dat niet in de laatste plaats door de kennis die de G I. de Amerikaanse soldaat, in de oorlog met Nederland en de Nederlanders maakte. Wij kregen de roep een degelijk, net en ordelijk volk te zijn en. waar ik ook kwam. de'foto's van de koninklijke familie, die ik had mee genomen, trokken overal belangstelling, omdat men in Amerika zoveel begrip heeft voor de bindende kracht, die het Oranje huis in ons volksleven vormt. Daarbij komt, zo horen wij verder, dat de Hollandse emigrant een goede naam heeft. Men ziet tegen hem op om zijn doorzet tingsvermogen en vakkennis. Overigens: de beste ambassadeur voor Nederland is wel de bloembol geweest: de Amerikaan is dol op bloemen. Omgekeerd is het beeld van de gemid delde Amerikaan, zeker niet ten platle- lande. lang niet identiek met het visite kaartje, dat wij in Europa van hem plegen te ontvangen: echtscheidingen, gangster- verhalen, niet al te beste films. Integendeel, uit mevrouw Oud's ervaringen bleek, hoe in de Amerikaanse staten een jonge, frisse vooruitstrevende maatschappij bezig is zich te vormen. Een samenleving, die ge baseerd is op onderling vertrouwen en goede wil. De spontane hartelijkheid, waar mee zij de vreemdeling tegemoet treden, bewijst, dat. zij deze levenshouding niet al leen voor intern gebruik hebben gereser veerd. Opgewekt kerkelijk leven Opvallend is het opgewekte kerkelijke leven in de dorpen en dorpskernen. De Als'n kou U overvalt: fe cachets 3Qc( BBBiaBf OVERVLOEDIGE OOGSTEN IN DE V.S. In een door het ministerie van Landbouw der Verenigde Staten uitgegeven verslag geven de schattingen van de graan-pro- 'luctie in de Verenigde Staten gedurende 't oogstjaar de volgende resultaten: een oord-oogst van mais, een tarwe-oogst e op Óen na de grootste zal zijn, welke in de historie van de Verenigde Staten is geregistreerd en een overvloedige haver oogst. De enorme mais-oogst werd verkregen van een gebied dat slechts ongeveer 1.500.000 acres groter is dan verleden jaar. Ook de oogst van gewassen die olie houdende zaden produceren is groter dan verleden jaar. godsdienst is daar'wel verre van een sleur geworden. De kerk staat letterlijk en fi guurlijk in het midden van de dorpsge meenschap en het zijn niet alleen religieuze bijeenkomsten, die in het kerkgebouw een onderdak vinden. De grote organisatie-, die in de meest uitgebreide zin van het woord de voorlichting van de plattelanders ver zorgt, houdt er evenzeer haar voordrachten en cursussen, die zonder uitzondering met gebed worden geopend. Dat voorlichtingswerk is in een woord voortreffelijk. Het gaat uit van het depar tement van landbouw en wordt in hoofd zaak ook door de overheid, die er reeds in 1912 het initiatief toe nam, bekostigd. Iedereen kan er gratis deel aan hebben, maar de bevolking begrijpt zeer goed, dat de .subsidies vaak niet voldoende zijn om de grote uitgaven, die dit werk in de dun bevolkte en uitgestrekte gebieden met zich brengt, te dekken. Het voorbereidende werk voor deze cursussen wordt in de la boratoria der universiteiten en colleges verricht. Op f\lle gebieden van de hygiëne, de huishoudkunde, de landbouw en vee teelt wordt onderricht gegeven en de cur sisten mogen zelf kiezen over welke onder werpen zij voorlichting willen ontvangen. De Amerikaanse vrouw moet vaak grote afstanden afleggen om deze lessen te kun nen bijwonen, maar zij kan dit doen, omdat in het Amerikaanse gezinsleven het besef van de medeverantwoordelijkheid van alle gezinsleden voor de goede gang van zaken zo sterk wordt gevoeld. Er is veel minder dan bij ons een scherp afgebakende taak-, verdeling in het huishouden. Daarbij komt dat de vrouw op het Amerikaanse platte land veelal de beschikking heeft over vele technische hulpmiddelen die haar werk verlichten. Het electrische fornuis, de elec- trische wasmachine, de koelkast en de diepvriesinstallatie het is nu al mogelijk dat maaltijden een week voordat zij ge nuttigd zullen worden, reeds kunnen worden bereid de telefoon en natuurlijk de auto zijn of worden gemeengoed. De De economische toestand der boeren is thans goed en de Amerikaanse man is ei gelukkig van overtuigd, dat zijn vrouw evenveel recht heeft op een gemoderni seerde keuken als hij op een tractor. Een ander gevolg van dit voorlichtings werk is, dat men veel personen aantreft die in staat zijn verantwoordelijkheid vooi een groter of kleiner geheel te dragen. Plaats voor Hollanders Toch bestaat er ook onder de jongere Amerikaanse plattelanders een zekere trek naar de stad. Er is een groot tekort aan arbeidskrachten en in een staat als Virginia zouden heel wat Hollandse boerenknechts een plaatsje kunnen vinden. Mevrouw Oud-Stofberg is niet spoedig uitgepraat over het land der onbegrensde mogelijkheden. Eén ding moet haar zeker nog van het hart, nadat, zij aons verzekerd heeft, dat de Amerikaanse vrouw ondanks haar make-up. gelakte nagels en haar altijd verzorgt uiterlijk, zeker even degelijk is als haar Nederlandse sexe-genoten. Dat is, dat de Amerikaanse soldaten, die na hun demobilisatie door de staat in de gelegen heid werden gesteld, indien zij dit wensten, aan een universiteit te studeren, van hun voorrechten zo'n intensief en vruchtbaar gebruik maken. Zij zijn doordrongen van de ernst van het leven en weten, dat het overleven van de rampspoedige jaren, die achter ons liggen verplichtingen met zich brengt. Zij behoren tot de beste leerlingen, die de Amerikaanse universiteiten in lange tijd hebben afgeleverd. Pool in Amerika gearresteerd Czeslaw Grzelak, president van de Ame rikaanse afdeling der Poolse stoomvaart maatschappij Gdynia-Amerika, is te New York gearresteerd. Volgens de immigratie- en naturalisatie dienst wordt Grzelak, die in Polen geboren is en in Mei 1940 naar Amerika kwam, er van beschuldigd, dat hij lid is van een organisatie, „die gelooft in, aanspoort tot en voorlichting geeft in het omverwerpen van de regering der V. S. door geweld." Grzelak is tegen betaling van een borg tocht van 1000 dollax" vrijgelaten. leeuw" gedeeltelijk had geschreven met de bedoeling om aan James Barrie (de gees telijke vader van de ondanks deze uit spraak nog altijd populaire pantornimePeter Pan) te laten zien, hoe men de dramatische kunst behoorde aan te pakken om de jeugd te boeien. De schoolgaande generatie van 1913 kreeg echter geen kans om het te zien, daar de publieke opinie de auteur van i blasphemie beschuldigde, als gevolg waar- J van de opvoeringen wegens gebrek aan belangstelling na enkele weken gestaakt moesten worden. Vrijdag heeft de Haarlemse Gymnasiale ver eniging „Amicitia Juncti" aangetoond dat deze modernisering van een oude fabel (die men kan vinden bij Aulus Gellius) niet alleen jong en oud tegelijkertijd sticht en vermaakt, doch tevens zeer wel speelbaar is door een minderjarig geslacht. De Com missaris der Koningin en twee wethouders waren daar getuige van. Het applaus na afloop nam schier geen einde. „Androcles en de leeuw" handelt over het vervolgen van de Christenen in Rome. maar heeft geenszins de worsteling tussen de ware geloofsopvatting en de dwaling tot onderwerp. Shaw stelde zich op het standpunt, dat er altijd martelaren en on derdrukkers zullen zijn en daarom kan het. het helaas niet anders of deze comedie blijft tot in lengte vangdagen actueel. Regisseur Frans Hesmerg liet in het programma een zo goed als on verbetelij ke bloemlezing uit het beklemmende naschrift afdrukken, waarin de betekenis van het werk helder is samengevat. Slechts de toelichting op de rol van Ferrovius de man die met zijn geweten in conflict komt als hij tot de strijd wordt gedwongen ontbreekt. Omtrent de manier van spelen heerst een diepgaand verschil van mening. Wat moet zwaarder beklemtoond worden: bet tra gische aspect of juist de extravagante keerzijde daarvan? Zoveel is zeker, dat de gymnasiasten te weinig emotie tegenover de absurde humor stelden. Ook hadden de Romeinen gerust was feller ter been mogen zijn. Maar voor het overige komt hun bij zonder amusante prestatie ondubbelzinnige waardering toe. Rector Spoelder is de criticus voor ge weest, door bij open doek zijn lofprijzingen uit te strooien over de vechter Ferrovius, de armzalige dierenvriend Androcles, diens wispelturig kijvende echtgenote uit de proloog en de fiere Lavinia. Deze voorkeur dient echter stellig te worden vermeerderd met de vermelding van de onderkruiper Spintho en de autocratische Caesar. Men verstelt dat Bernard Shaw tezamen met de acteur Edward Sill ward, die bij de première de leeuw moest voorstellen, een langdurige wandeling door de dierentuin maakte. De jongeman, die gisteren in de huid van dit verscheurende beest was ge kropen, gedroeg zich ook zonder een voor afgaand bezoek aan Artis als een voor geen kleinigheid vervaarde hongerige mensen eter. DAVID KONING van hetgeen er geschiedde in het begin onzer jaartelling en rsoksen langs een ver licht scherm bewegende silhouetten illustreerden de uiterlijke gang van zijn verhaal. Zoals dat ook in vroeger eeuwen gebruikelijk was, kwamen bepaalde onder delen tot aanschouwelijke voorstellingen door levende personen, met name de aan komst van Jozef en Maria in Bethlehem, de verkondiging aan de herders, het volgen van de ster door de drie wijzen en de aan bidding in de stal. In enkele van deze sprekende tableaux traden ook rondzwer vende kinderen op. De in het lokaal ver zamelde „gemeente" van ouders en scho lieren vulde deze fragmenten met bekende gezangen aan. Het geheel was met voorbeeldige zorg ingestudeerd. De teksten klonken zonder uitzondering rustig en welluidend. Er wer den fraaie costuums gedragen. Het hoofd van deze inrichting voor openbaar lager onderwijs, de heer R. Reinalda, deelde in een korte voorbeschouwing mede. dat de jonge medewerkenden alle requisieten met veel enthousiasme zelf hadden vervaar digd. Op de vraag of een dergelijke gods dienstige voorstelling wel in een neutrale school thuis hoort, antwoordde hij beves tigend, omdat niemand ongevoelig kan en mag zijn voor de ontroerende schoonheden van het Kerst-evangelie. Het is op grond van het bereikte resul taat te hopen dat ook in de toekomst de kansen tot een dergelijke hooggestemde demonstratie van gemeenschappelijke in spanning niet ongebruikt voorbij zullen gaan en dat het voorbeeld navolging vindt. D. K. Radio-Bloemendaal met Kerstmis weer in de aether Na vijf jaar onderbreking komt de zen der van de Gereformeerde Kerk van Bloe- mendaal op Eerste Kerstdag opnieuw in de aether. De staf van Radio-Bloemendaal behoort tot de pioniers op radio-gebied. Reeds in 1924 vonden de eerste uitzen dingen plaats en de primitieve zender van 10 watt werd in 1933 vervangen door een tien keer sterkere apparatuur. Deze Wes- tern-Electric-zender werd door de Duit sers tijdens de oorlog in beslag genomen. De naam van ds. J. C. Brussaard, thans predikant te Oegstgeest, is met wijlen mr. J. H. Monnik nauw aan deze uitzendingen veidoonden. Thans zal onder leiding van de nieuwe predikant, dr. J. L. Koole, met de uitzen dingen over een nieuwe Philipszender van 50 watt worden begonnen. Uitgezonden wordt iedere Zondagmorgen om half elf en elke Zondagmiddag om kwart voor vier over 245,4 meter. Op Tweede Kerstdag zal prof. dr. G. C. Berkouwer van Amsterdam de dienst leiden. tijd Het is wel een uiterst labiele toestand waarin de beurs en met name de afdeling der Indische fondsen, zich bevindt. De stemming gaat op en neer en de ernstige toestand resulteert af en toe in scherpe reacties. Het is geen wonder dat het de effecten bezitter langzamerhand bang te moede wordt. Hij ziet zijn aandelen van dag tot dag dalen nu de inflatievrees die het koers- peil opschroefde, grotendeels geweken is, terwijl de zware belastingdruk de zelffinan ciering der bedrijven, over welker noodza kelijkheid wij de vorige week schreven, breed in de weg staat. Verkopen voor de betaling van bizondere heffingen en ter realisering van speculatieverliezen om daarmede gemaakte speculatiewinsten voor het eind van het jaar weg te werken, com pleteren het stemmingsbeeld ter beurze. Aan de andere zijde loopt de belegger ook met zijn obligatiebezit geen geringe risico's, tenzij hij zich beperkt heeft tot kortlopende leningen. Het huidige rente percentage ligt ver beneden dat van onze Beneluxpartner en er zal toch te zijner tijd enige toenadering ook op dit gebied moe ten gezocht worden. De koers onzer staats stukken wordt thans nog opgehouden door de belastingfaciliteiten die eraan verbon den zijn; men kan er immers de zogenaam de oude belastingen en de bizondere hef fingen mee voldoen. Aan de 3 pet. inves teringscertificaten en de ZVz pet beleggings certificaten is deze faciliteit nu ook verbon den om daarmee tevens, naar minister Lieftinck toegaf, de koers te steunen. Op renteverhoging voor deze uit de geldzuive- ring voortgekomen en voortkomende staatsstukken bestaat geen kans; minister Lieftinck heeft dat in de Kamer met een lange lofrede op de geldpolitiek der rege ring stellig afgewezen. Mogelijk dat na de jaarswisseling de los komende achterstallige dividenden op Amerikaanse fondsen over 1947 en 1948 enig leven in de brouwerij brengen. Doch vóór alle dingen is opklaring van de poli tieke toestand in Indonesië, om van Europa nog maar te zwijgen, nodig om de beurs weer wat vertrouwen te geven. De moge lijkheden van herstel zijn zeker aanwezig; de tot dusver gepubliceerde verslagen ge wagen alle van toenemende wTnsten en meevallende verliezen, doch voor de toe komst zijn orde en rust de allesbeheersen de voorwaarden. Naar het zich laat aan zien zal in de komende dagen of weken over het wel of wee van Nederland en In donesië beslist worden en daarbij blijft de of Agriculture, die eens in de vijf jaar wordt uitgegeven in Amerika en alle denk bare bizonderheden bevat omtrent boerde rijen, oogsten, opbrengsten etc. Volgens deze gegevens zouden door de hypotheek banken veel hogere opbrengsten moeten zijn verkregen dan het geval geweest is en zou de waarde der aanwezige activa hoger moeten liggen dan steeds werd aangeno men. Getracht wordt nu de Amerikaanse zaakwaarnemers ter verantwoording te roepen. In elk geval zijn de vooruitzichten van de houders der pandbrieven, aandelen, bewijzen van deelgerechtigdheid en hoe al deze dingen mogen heten, er niet op ver slechterd. Met het uitspreken van een oor deel over deze zaak zal men beter doen te wachten totdat de commissie, die van de hypotheekbanken de nodige medewerking ondervindt, volledige inlichtingen kan ver schaffen. Vereniging „De Tulp" Onder voorzitterschap van de heer Blokker vergaderde te Haarlem de vereni ging „De Tulp" ter verkiezing van be stuursleden. Gekozen werden de heren G. Timmer en J. J. Boon. Uit het financieel verslag bleek de ge zonde positie der vereniging. Het verslag van de directeur van de Keuringsdienst gaf uiting aan waardering voor de mede werking van de zijde der kwekers onder vonden in het bijzonder wat betreft de strijd tegen het virusziek. Critiek werd geleverd op de voorstellen van het hoofdbestuur der Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur over de saneringsmaatregelen, voornamelijk omdat generlei overleg met „De Tulp" heeft plaats gehad. Men besloot met de narcis sen- en hyacintenkwekers overleg te plegen. Ned. Gladiolusvereniging Op de bijeenkomst van de gladiolus kwekers werd de heer A. Philippo te Hil- legom tot voorzitter benoemd in plaats van de aftredende heer L. Bijvoet. De heren J. Ch. F. Dix te Heemstede en W. Jonkheer te Hillegom werden tot ereleden benoemd en de heer Frans Roozen te Overveen tot bestuurslid. Besloten werd dat men voortaan de meting en keuring niet meer door het Be drijfschap zal laten verzorgen, aangezien Duizenden jaren lang hebben geleer en philosofen geprobeerd om te komen wat de tijd eigenlijk is en ze - allemaal tot de conclusie gekomen d Z'^ nooit genoeg tijd zouden hebben om hef ie dokteren, ook el zouden zij hond»,,"'' jaren te leven hebben. uetl Vader Tüd is de machtigste man on Vader Tijd is de verkeersagent van heelal, die goochelt met millioenen 15 millioenen mensen, met. millioenen ding die op zijn commando elkander opvolg611' en achter elkander aan weer gehoor? afmarcheren achter de coulissen, naa^l-M dénöt der eeuwigheid. D£t Vader Tijd is de regisseur van h eeuwenlange drama der levens, op*evoPM op het toneel van de kleine wereld m- zorgt dat gij in het leven komt in dezelS neriode dat uw vrienden er zijn hem hebt ge uw vrienden en geliefden?* danken. te "Wat zoudt ge u eenzaam hebben gevoeld temidden van de peinzende en rovend lieden der middeleeuwen. Wat zoudt naar een fiets hebben verlangd op de lef6 vlakten van het Diluvium, en naar ep6 vrolijk wiebelend rijtuigje in het toekom* stige tiidoerk der atoomsnelheden Neen* ge moet Vader Tn'd wel eens een cadeau' tie sturen met een kaai-tje erbij: uit er" kenteliikheid. Want als hij er niet voor gezorgd had, zoudt ge mij ook niet hebben gekend; en wat zoudt ge dan niet allemaal hebben gemist? Wij allen mogen in de tijd onze grootste weldoener zien. Wij zijn allemaal mensen die de Daraplu van de tijd boven onze hoof den hebben om de regen van verpletteren de kommer te ontgaan. Want de tijd be" schermt ons tegen het ondraaglijke, en hii heelt om zo te zeggen, alle wonden.' Uw ongelukkige liefde, kameraad, waar van ge gedacht had dat ze uw hart in reepl jes sneed als een mals lapje rosbief, is nu alleen nog maar een herinnering, als het litteken van een gloeiende naald. Dat heeft Vader Tijd voor u opgeknapt. En met iedere fik van de klok wordt het leven milder voor de mens die iets verliezen moet De tijd is een liefdebroeder met wonderbaar zachte handen. En hij heeft zijn aardigheidjes ook Of vindt ge het niet aardig, om een voorbeeld te noemen, dat Jan Blankers straks een interessant wereldreisje per vliegtuig kan maken omdat zijn vrouw Fanny met haar benen die oude vader tijd gefascineerd heeft? De oude olijkerd heeft haar met een knipoogje een paar secondetjes cadeau ge daan en die kleine geschenkjes zorgden voor vier plaatsjes in het vliegtuig naar Australië. Want als Fanny niet een paar seconden sneller was geweest dan haar collega-hardloopsters, zou niemand in Australië gesteld zijn op de overkomst van de vier Blankers-ICoentjes: Ma (zeer snel) met Pa en de kinderen. Jaja, dat zijn zo de aardigheidjes van Vader Tijd. Hij heeft er plezier in om met zijn tikkende klok de zaken op de wereld te regelen. Hij laat in dorp dit-en-dat een auto vertrekken en in stad zus-en-zo een trein. En hij zorgt dat zij op de onbewaakte over weg netjes tegen elkander knallen. Hij laat in de achttiende eeuw een mens ge- boren worden die bacil die-en-die ontdekt en hij laat er een dokter in de negentiende eeuw mensenlevens mee redden. Hij laat een man en een vrouw elkander ontmoeten op het station en dertig jaar later laat hij hun kind onder een auto raken die twin- tig jaar geleden glanzend een fabriek uit reed. Ge moet er kijk op hebben om dat alle maal te kunnen organiseren ge moet er tegen kunnen om de mensen leed te doen dat voorkomen had kunnen worden. Het doet Vader Tijd misschien wel leed om het zo precies te moeten uitmikken dat er pijn en kommer ontstaan want hij doet zijn best om het allemaal langzamer hand weer goed te maken. Vader Tijd is een medelijdende demon. Hij drijft de mensen stuk voor stuk zacht- kens naar hun eind. Hij maakt grapjes met Fanny Koen als hij zich verveelt in zijn eeuwigheid. Hij is onze grootste weldoener, maar ge moet hem een beetje kennen. En hem weten te nemen zoals hij is. Want hij wint het. Hij wint het altijd. beurs een der meest geïnteresseerde toe- de vereniging dit in eigen beheer goed- schouwers. koper kan doen. Enig leven in de brouwerij bracht voor de diverse waarden van de in Amerika werkende Hypotheekbanken het rapport der Commissie, welke zich gevormd heeft om deze bedrijven te bestuderen, Het blijkt dat de inkomsten dezer banken (die prac- tisch alle in liquidatieloestand vex-keren), niet kloppen met de gegevens der Census Op de Nieuwendijk te Amsterdam is aangehouden de 37-jarige schilder P. de B. uit Den Haag. Op hem werden gevonden iuwelen ter waarde van f 10.000. Deze juwe len bleken afkomstig te zijn van de inbraak, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in de Magnoliastraat te Den Haag werd ge pleegd. Schaatsen uit het vet! In een speciaal weeroverzicht van heden meldt het K.N.M.I.: Gedurende de laatste 24 uur zijn de baro meters in vrijwel geheel Europa blijven stijgen. We treffen nu op onze weerkaar ten een langgerekte rug van hoge lucht druk aan, die zich uitstrekt van Engeland óver de Noordzee en Zuid-Scandinavie tot diep in Rusland. Tengevolge van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling, draaide de wind in onze omgeving naar richtingen tussen Noord en Oost, waardoor nu geleidelijk aan koudere lucht wordt aangevoerd. In Duitsland en Zuid-Scandi- navië is detemperatuur echter voor deze streken nog tamelijk hoog en komt slechts plaatselijk lichte vorst voor. Ook in ons land zal daarom in de eerstkomende twee nachten niet meer dan ongeveer vijf graden vorst voorkomen. Op langere tarmijn gezien begint het er evenwel bedenkelijk veel op te lijken, dat we er na het weekeinde niet zonder vorst van betekenis zullen afkomen. Wat is het geval? In Rusland bevindt zich een mach tig hogedrukgebied, waarin buitengewoon lage temperaturen voorkomen. Deze koude lucht stroomt hu ook langzaam in de rich ting van West-Europa. Wanneer het af stromen van de koude lucht in dezelfde mate blijft voortduren als nu het geval is, dan zal de vorst in het begin van de volgende week ook de grens van ons land overschrijden. Hoewei het dus nog niet absoluut zeker is dat het afstromen van de Russische koude lucht onverminderd zal voortgaan, doet men er verstandig aan terdege met de mogelijkheid van een vorstperiode in de volgende week rekening te houden. Frankrijk produceert atoom-energie Frankrijk is thans met de productie van atoomenergie begonnen. De Franse commissie voor de atoomenergie maakte dit bekend in een telegram aan de Franse minister-president Henri Queuille, onder tekend door professor Frederic Joliot Curie, hoge commissaris voor de atoomenergie, en Raoul Dautry, algemeen directeur voor net atoomonderzoek. De productie geschiedt m het centrum voor het atoomonderzoek „Chatillon fort", 15 kilometer ten Zuiden van Parijs. Queuille heeft de afzenders van het telegram uit naam van de president en de Franse regering gelukgewenst met „cte prachtige toepassing van Franse weten schap en techniek".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6