iKvm Tweede Kamer tot 18 Januari op reces ,JAZ" f 12.50 Wereldnieuws DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 Begrotingen van Sociale Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd Klachten over een teveel aan regeringsuitzendingen Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is, nadat zij Woens dagmiddag nog de begrotingen van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen had goedgekeurd, tot 18 Januari op recès gegaan. Zij heeft deze vacantie ruimschoots verdiend. Dat vond ook de voorzitter, mr. Korten- horst, die aan het slot van de lange middag vergadering na vijf en een half uur beraad slagen de afgevaardigden toesprak. Hij was er van overtuigd, dat na een periode van onafgebroken, inspannende arbeid zij begon al op de derde Dinsdag in Septem ber het woord reces de leden als een verlossing en een bevrijding in de oren zal klinken. Nog niet alle begrotingen zijn af gedaan. Dat heeft aldus de voorzitter niet in hoofdzaak aan de Kamer gelegen, maar ook aan de noodzakelijke afwezigheid van enkele ministers. Daardoor zijn 38 ver gaderuren ongebruikt gebleven. Hij constateerde, dat het in de tegenwoor dige tijd door allerlei omstandigheden niet meer mogelijk is met de behandeling van de rijksbegroting in de daarvoor vastge stelde tijd gereed te komen en was van oordeel, dat naar middelen gezocht dient te worden, om daarin verbetering te^brengen. Hij somde er enkele op: uitbreiding van het aantal griffiers, drastischer beperking van de spreektijd en.tweejaarlijkse be grotingen. De Kamer en de regering zullen zich over dit acute probleem moeten be raden. De Kamer zal weer op Dinsdag 18 Januari bijeenkomen. De voorzitter wenste allen enige welverdiende rust en ontspan ning toe en sprak de hoop uit. dat de ko mende feestdagen voor allen heil en zegen zullen brengen. De afgevaardigden, die deze speech staande hadden aangehoord, antwoordden met een hartelijk applaus, Sociale Zaken. Aan het begin van de vergadering kregen de communisten aantekening, dat zij tegen de begroting van Sociale Zaken waren. Hun vier moties werden alle verworpen met 72 tegen 7 stemmen. Deze moties be troffen maatregelen tot loonsverhoging, een Kerstgratificatie voor D.U.W.-arbeiders, de uitkeringsnormen voor ouden van dagen en de vrijheid voor particuliere onderne mers om een Kerstgratificatie toe te ken nen. Kunst. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, was nog een antwoord schuldig aan de leden, die opmer kingen over de afdeling Kunst van zijn begrotingen hadden gemaakt. Hij zal aan dacht besteden aan de aesthetische vorming van de leerkrachten, teneinde eenvoudig onderwijs in de aesthetics op de lagere scholen mo?eliik te maken. Van de nood zakelijkheid subsidie aan de kunst te ver lenen, was hij overtuigd, maar hij tobde met het vaststellen van de juiste normen. De regering steunt ie productie van docu mentaire en cultureel verantwoorde Neder landse hoofdfilms en overweegt ook de ver lening van steun voor de distributie en de exploitatie van cultuurfilms. Op de kwali teit van de irf de Nederlandse bioscopen vertoonde films zal zij letten, want zij vreest, dat vooral de kleine exploitanten, daartoe financieel gedwongen, in de eerste plaats films op hun programma's zullen zetten die een grote belangstelling trekken, zonder daarbij op de culturele waarde acht te slaan. „De bioscoop is de si-ote avondschool van ons volk geworden", verzuchtte hij. Radio. Een principieel debat over de radio-om- roen hebben we deze keer moeten missen. In het komende zittinesiaar kan een wets ontwerp dat het omroepbestel regelt, ver wacht worden en bij de behandeling daar- i van kunnen de leden van hun voorkeur getuigen: een nationale omroep of zelfstan dige omroepverenigingen. Nu bepaalden de heren VanderZaal (A.R.), Co melissen (V.V.D.), Pe ters (K.V.P.), Gortzak (C.P.N.), Krol (C.H.) en Van Sleen (P.v.d. A.) zich tot onderdelen van het radiobeleid. Daarbij moesten vooral het grote aantal regeringsuitzendingen en de vergaande regeringsbemoeiingen het ont. gelden. Ook was men ontevreden ever de kwaliteit van de programma's voor de strijdkrachten en over het feit, dat de luisteraars de Radioraad en de Wereld omroep betalen. Men had geen bewondering voor het afsnijden van de uitzending op 6 September, begreep niet, wat een post van 10.000 voor radio-controle op de begroting betekende en klaagde er over, dat aan de omroeporganisaties slechts 600.000 wordt uitgekeerd voor bijzondere medewerkers, hoewel zij met dit bedrag lang niet uit komen en dus uit eigen middelen moeten bijpassen. En waartegen zou de heer Gort zak anders protesteren dan tegen het feit, dat aan de communisten geen zendtijd is toegekend? Minister Rutten trachtte zijn opponenten zo veel mogelijk tevreden te stellen. De overheidsbemoeiing zou hij zo beperkt mo gelijk houden. De post van 10.000 voor de radio-contröle had hij op de begroting geplaatst voor het geval dat de radio-con- tróle in het nieuwe omroepbestel opgeno men zou worden. Maar als men er bezwaar tegen had, geen nood; hij schrapte deze post op staande voet. De Wereldomroep is niet in de eerste plaas voor de Nederlandse luisteraars be doeld, zeide hij, maar het is ook hun be lang, dat de stem van Nederland in het bui tenland gehoord wordt. De regering streeft ernaar het aantal regeringsuitzendingen te beperken. Het programma voor de strijd krachten zal niet kunnen blijven zoals het thans is. Doch verzorging door de omroep verenigingen, hetgeen enkele leden hadden aangeraden, zou de kosten twee maal zo hoog maken. De toekenning van zendtijd aan de poli tieke partijen gedurende een verkiezings campagne zou de bewindsman nog eens be studeren. Etalageverlichting mag 24 en 31 Dec. branden Van 's middags 4 tot 's avonds 10 uur Aangezien verwacht mag worden, dat op Vrijdag 24 en 31 December na 16 uur een vermindering van de industriële belasting bij de electrieiteitseentrales zal optreden ten opzichte van die op andere Vrijdagen, heeft de Directeur-generaal van de Ener gie-voorziening bepaald, dat op die dagen van het bestaande verbod tot het verbrui ken van electricïteït voor etalageverlich ting, verlichting en verwarming in treinen en trams, buitenverlichting van de open bare gebouwen, Horeca-bedrijven en in stellingen voor publieke vermakelijkheden ontheffing wordt verleend van 16.00 uur tot 18.00 uur. Dit houdt dus onder meer in, dat op genoemde dagen de etalages van 16 uur tot 22 uur verlicht mogen worden. Utrechts nieuwe burgemeester geïnstalleerd Pers. De beste wekker Het laagst in prijs HAARLEM CJ B&RÏE130RI55TR. 2 TEL. 1X004 JUUELIER-flORLOGER UJ DEN HAAG ■SPUISTRAAT TIL. IIS5M (Adv.) De radio geeft Vrijdag HILVERSUM 1, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Platen. 9.30 Het Griller Strijkkwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Lichte muziek, 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Spaanse Kerstliederen. 11.00 Voor dracht. 11.15 Lichte orkestwerken. 12.00 Franse platen. 12.30 Voor land- en tuinbouw. 12.33 Sportprognose. 12.45 Piano-duo. 13.15 Platen. 13.20 Divertimento-orkest. 13.50 Kin deren in Kerststemming. 14.00 Kookkunst. 14.20 „In Excelsis Deo". 15.20 Kamerorkest. 16.00 Dansorkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.20 Muzielcpraatje. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeonorkest. 19,30 Kerstdienst voor de jeugd 20.30 Kerstmuziek en declamatie. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Kerstverhaal. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Op vleu gelen van muziek. 22.40 Kerstboodschap in het Esperanto. 22.45 Avondwijding. 23.15 Oratorium „In Terra Pax". 24.00 Kerstnacht dienst uit de Zuiderkerk te Zwolle. HILVERSUM H, 414.5 M„ 318 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 m 23.00 uur Nieuws. 7 15 Balletsuite. 7.32 Gewijde muziek. 7.45 Gebed 8.15 Platen. 9.00 Roth Strijk kwartet. 9.35 Muziek uit opera „Hans en Grietje". 10.10 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 Kerstliederen 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Viool en piano. 13.50 Op de korrel. 14.00 Oratorium „The Messiah" van Handel. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gregoriaans. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Promenade-orkest. 18.30 Franse liederen. 19.15 „Belsazar's feest" van Sibelius. 19.30 Pools arbeiderskoor. 19.45 Gebed. 20.05 De gewone man. 20.12 Cha conne van Bach 20.30 Koor van Italiaanse radio-omroep. 21.00 Kamermuziek. 21.35 Koor. orkest en solisten. 22.37 Actualiteiten 22.45 Be.rielux-programma. 23.15 Kerstliede ren. 23.40 Carillonbespeling. 23.55 Kerstklok ken. 24.00 Nachtmis uit de abdij te Heeswijk. Veel bevrediging zal het antwoord, dat de minister aan mr. Burger (P.v.d.A.) op diens vragen en opmerkingen over 't pers wezen gaf, deze afgevaagdigde niet ge schonken hebben. Mr. Burger was van me ning, dat de regering wat de perszuivering en de overdracht van persapparatuur aan oud-illegale bladen betreft, niet geheel ge handeld heeft overeenkomstig de vorig jaar door de Kamer in moties uitgesproken wensen. De collaboratie-pers heeft de over winning behaald en de oud-illegale pers is in de verdediging gedrongen, zei deze af gevaardigde. De minister verklaarde, dat er controle is op de naleving van gedane uit spraken. Te dien aanzien beraamt hij nog enkele maatregelen. Voor de uitreiking van certificaten denkt hij een „rompcommissie" nodig te hebben. Vorming buiten schoolverband. Zes sprekers voerden het woord over de vorming buiten schoolverband. Zij wens ten meer aandacht van de minister voor de vrije jeugdvorming en vooral meer subsi dies voor verschillende verenigingen. Prachtig vond de minister dat; ook hij zou dat graag willen, maar de toestand van 's lands financiën legt hem helaas beperkin gen op. Zodat er heel wat vrome wensen overgebleven zijn! Bijna een week heeft de Kamer aan de behandeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen besleed. Prof. Rutten heeft moeten praten als Brug man. maar aan hel slot smaakte hij het genoegen, dat ziin begroting zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. Dr. J. H. O. Reys overleden Op 65-iarige leeftijd is te Den Haag over leden dr. J. H. O. Reijs. specialist voor orthopaedie, en directeur van de destijds door hem opgerichte Kweekschool voor Lichameliike Opvoeding. Het eerste bureau voor medische sportkeuring stichtte dr. Reijs te 's Gravenhage in 1927 Thans telt men in Nederland meer dan 80 van dergelijke bureaux. In 1931 koos het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond hem tot zijn voorzitter. Enkele jaren geleden is hij afgetreden. Twaalf jaar geëist tegen ex-hoofdredacteur van „Vova" De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag heeft twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de thans 46- jarige journalist L. L. uit Den Haag, die tijdens de bezetting hoofdredacteur van het N.S.B -weekblad „Volk en Vaderland" is geweest. Hem was ten laste gelegd dat hij de Nederlandse zaak heeft benadeeld door het schrijven van artikelen tegen de Neder landse regering in Londen, waarbij hij zelfs de persoon van Koningin Wilhelmina niet ontzag. Hij ageerde ook fel tegen de ge allieerden en wekte op tot dienstneming bij de S.S. Verdachte verklaarde gemeend te heb ben, dat hij in het belang van Nederland gehandeld had en gaf toe. dat hij „ernstig ontspoord" was. Over bepaalde artikelen had hij onenigheid (pet de Duitsers gekre gen. Toen hij protesteerde tegen het ver bieden van voedseltransporten over de „IJssellinie" was hij zelfs door de S.D. ge arresteerd. De advocaat-fiscaal nam het hem vooral kwalijk dat hij de namen van enige jour nalisten, die niets van het nationaal-socia- lisme wilden weten, aan de Duitsers had opgegeven. Het Hof zal op 5 Januari uitspraak doen. Jhr. mr. S. M. S. de Rariitz tot 6 jaar veroordeeld Het Haagse Bijzondere Hof heeft de voormalige secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz ver oordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kies rechten voor 12 jaar. De eis was 9 jaar geweest. Het Hof hield rekening met het feit, dat de positie van secretaris-generaal min of meer aan jhr. de Ranitz was opgedrongen en dat hij in die functie geen maatregelen heeft ge nomen, welke van groot nadeel waren voor de Nederlandse zaak. Dinsdagmiddag vertrok van het Haagse station een speciale Diesel-electrische trein om de nieuwe burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, naar de Dom stad te brengen. Deze extra-trein was aan geboden door de directie van de Neder landse Spoorwegen. De trein was met vlaggen versierd. In alle compartimenten prijkten narcissen. Vijf en vijftig minuten na het vertrek uit Den Haag arriveerde de trein in Utrecht. Op het perron werd het gezelschap ver welkomd door het Utrechts gemeentebe stuur, waarna in de stationsrestauratie een koffiemaaltijd werd genuttigd. Daarna reed de nieuwe burgemeester door de bevlagde straten van de stad naar het stadhuis. Voor het stadhuis inspecteerde jhr. De Ranitz de erewacht van de studenten- weerbaarheid, waarna bloemen werden aangeboden aan de drie dames, die de burgemeester vergezelden. Daarna begon de buitengewone raadszitting ter instal latie van de nieuwe burgemeester. De vergadering werd onder andere bij gewoond door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda, zijn ambtgenoot in de provin cie Zuidholland mr. L. A. Kesper, alsmede door een vertegenwoordiger van de Com missaris van de Koningin in de provincie Noordholland, voorts 'mevrouw C. M. baro nesse Van Tuyll-van Sërooskerken-Boreel, grootmeesteres van H.M. de Koningin, leden van het corps diplomatique van. Frankrijk. Zweden, Zwitserland, Denemar ken, Italië en België, oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw en prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State. Belgische smokkelaars gearresteerd Het kwam de economische recherche van de Amsterdamse politie t.er ore, dat Belgi sche smokkelaars van wollen stoffen en kopers elkaar zouden ontmoeten in een café in de Amstelstraat te Amsterdam. De aflevering zou geschieden in een garage in het Zuidelijk deel van de stad. De politie deed een inval in deze garage en hield een Belg en een Nederlander aan. Bovendien werd een partij goederen in beslag ge nomen. Een tweede Belg werd aangetrof fen in het café in de Amstelstraat, waar hij zat te wachten op het resultaat van de transacties, die in de garage zouden wor den afgesloten. Ook hij werd gearresteerd. Het bleek, dat er nog een restant van de goederen te vinden was in een perceel aan de Hugo de Grootstraat. Ook deze goederen werden achterhaald en de bewoners van dit perceel een man en een vrouw in arrest gesteld. Tenslotte werd ook nog ge arresteerd een marktkoopvrouw, die de goederen aan het publiek verkocht. In totaal is meer dan 500 meter wollen stof voor herencostuums in beslag genomen. Benelux-conferentie in Februari Volgens „Le Peuple" heeft minister Spaak tegenover de commissie voor Bui tenlandse Zaken van de Kamer verklaard, dat in Februari een nieuwe ministeriële conferentie der Beneluxlanden zal worden gehouden, tijdens welke getracht zal wor den verdere voortgang te maken op het gebied der synchronisatie van de accijnzen op suikex-, benzine, alcohol enzovoort. Jonge socialisten tegen geweld Het dagelijks bestuur van de Democra- tisch-Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" heeft een verklaring uit gegeven, waarin onder meer wordt gezegd: „Op basis van de Koninklijke rede van 7 December 1942 heeft Nederland de taak tot zodanige overeenstemming met Indo nesië te komen dat aan de drang tot vrij heid recht wordt gedaan. Voor een derge lijke overeenstemming is militair geweld nimmer de basis van een oplossing. Waar de geestelijke vrijheid niet door een aanvaller in gevaar wordt gebracht is uit Christelijk en humanistisch oogpunt en daarom ook socialistisch oogpunt het mili tair geweld niet als middel aanvaardbaar. Elk ander middel, arbitrage inbegrepen, is tê verkiezen. Erkennende de belangrijke fouten van de Republiek, voelen de jongeren zich in hoge mate bezwaard door de schuld, die ook op het Nederlandse volk rust, dat de grote visie heeft gemist. Zij doen daarom een hartstochtelijk beroep, in het bijzonder op de verantwoordelijke Nederlandse politieke leiders en op de Partij van de Arbeid alle stappen te ondernemen ten einde tot een onverwijlde staking van het militaire ge weld te komen". Critlek op het strijdkrachten- programma Het hoofdbestuur van de „Nieuwe Koers" heeft er bij de minister-president telegrafisch op aangedrongen, dat alleen door bevoegde instanties de mogelijkheden omtrent de demobilisatie bekend worden gemaakt. Ook meent het hoofdbestuur, dat de weergave van de militaire verrichtingen via het radio-programma van „de Neder landse strijdkrachten" sterk de indruk ves tigt van een zekere oorlogspropaganda, ge zien de reportages welke van de militaire operaties worden gegeven. Het dringt er bij de regering op aan deze propaganda te doen staken en „een objectieve berichtge ving door de normale instanties te doen plaats vinden". Voorlichting Het blad John Buil vertelt dat een Engels meisje van tien vroeg: Moederhoe wist prinses Elisabeth dat zij een baby zoti krijgen?" En eer de moeder het beleidvolle antwoord gevonden had riep haar jongste dochter, oud vijf, al: „Nou. ze kan toch lezen! Het stond in alle kranten!" Verhoging van het verlof- en vergunningsrecht Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Drankwet. Volgens het Drankwetbesluit 1932 be draagt het hötelvergunningsrecht voor hotels met 7 of minder slaapkamers 10: voor hotels met 8 tot en met 14 slaapkamers 17,40; voor hotels met 15 slaapkamers en daar boven 25. .Het ligt in het voornemen deze bedragen onderscheidenlijk te wijzigen in 17,50, 30 en 45. Voor andere dan hötelvergunningen is in de Drankwet bepaald, dat het minimum vergunningsrecht 40 bedraagt en voor de eerste maal 100'is verschuldigd. Er is aan leiding deze bedragen te wijzigen in onder scheidenlijk 70 en 170. De halvering van het recht bij sluiting tussen Zaterdag 18 uur en Maandag 8 uur heeft weinig zin meer en behoort te verval len. Het verlofrecht ware van 25 te brengen op 45. Daarmede worden dus alle in 1931 vastgestelde bedragen met rond twee-derde verhoogd. Voorts zijn in dit ontwerp nog wijzi gingen van technische aard voorgesteld, waarbij tevens de Drankwet wordt aange past aan nieuwe fiscale bepalingen. Brandstoffentoeslag voor centrale verwarming Teneinde de gezinnen, die tot dusver niet voor een' brandstoffentoeslag ten behoeve van hun centrale verwarmingsinstallatie in aanmerking kwamen gedurende het stook- seizoen 19481949, alsnog gelegenheid te geven van de installatie althans in vorst perioden gebruik te maken, is besloten voor deze categorie van verbruikers een beschei den toeslag beschikbaar te stellen en wel uitsluitend in huisbrandolie of gascokes al naar gelang de installatie voor vloeibare, dan wel voor vaste brandstoffen is inge richt. Deze toeslag moet schriftelijk worden aangevraagd bij de toewijzingskantoren van het Rijkskolenbureau. Bij de aanvrage moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring van een erkend centrale ver- warmings-instaliateur, dat de desbetref fende centrale verwarmingsinstallatie be drijfsklaar is. In deze verklaring moet tevens worden vermeld, of de installatie wordt gestookt met huisbrandolie dan wel met vaste brandstoffen. Voor oliestook-installaties moet de naam en het adres van de olieleverancier in de aanvrage worden vermeld. MIEP KRIJGT geen rimpels in haar voorhoofd over het Kerst menu. Het zal fyn zyn enongewoon. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een feest- recept: ZUURKOOL ROYALE 600 gr. zuurkool, 2 bouillonblokjes, 250 gr. pekelvlees of ham, 3/4 kg. lekkere aardappel- purée, Y2 liter extra goede kaassaus. Kook de zuurkool in water met bouillonblokjes bijna gaar en laat uitlekken Verdeel ze in evenveel porties als er plakken ham of pekelvlees zijn. Wikkel in iedere plak een portie kool. Doe in een vuurvaste schotel eerst de purée, daarop de pakjes zuurkool en vervolgens de kaassaus. Strooi er wat kaas overheen, laat de schotel in de oven door en door heet worden en van boven even kleuren. Als nagerecht komt een verrassing: KERSTPUDDING MET VERSE BESSEN EN FRAMBOZEN 3/4 liter melk, 60 gr. vanillepuddingpoeder, pl.m. 50 gr. suiker, 100 gr. bitterkoekjes, 1 of 2 lepels limonadesiroop, 1 pakje diepbevroren bessen of frambozen (ev. gemengd). Breek de koekjes en besprenkel ze met de limonade siroop. Kook op gewone wijze pudding. Roer er de koekjes door en doe ze in een pudding vorm Laat intussen de vruchten ontdooien (pl.m 5 uur). Stort de pudding op een schotel. Garneer de bovenkant met enige mooie grote vruchten en doe de rest rondom de pudding. Lafenis voor dorstige kelen is Appelsap, zuiver en heerlijk fris. Een brug boven een brug. Hedenmiddag wordt de vaste oeververbinding te Vianen in de grote verkeersweg Utrecht—Den Bosch hersteld. De grote boogbrug over de Lek, die in de oorlogsjaren vernield werd, is zover hersteld, dat over liet midden-gedeelte tijdelijk een Bailey- brug gelegd kon worden. Terwijl het verkeer, dat' sinds cle oorlog weer over de schipbrug ge leid werd, over deze Baileybmg zal gaan, wordt de grote brug verder afgebouwd. Publ. Centr. Bure iu v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Simavi „kroningsgave" naar Oost en West Evenals bij het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina heeft Simavi ook bij de troonsbestijging van Koningin Juliana een zeer grote hoeveelheid medicijnen, in strumenten en verbandstoffen gekocht, om die als „kroningsgave" ter beschikking te stellen van de artsen, die in Oost en West werkzaam zijn ter bestrijding van de grote ^medische nood der bevolking. De gehele zending bestaat uit 7 a 800 kisten met een inhoud ter waarde van 150.000. Met de „Johan van Oldenbarnevelt" zal een derde gedeelte verscheept worden. De kisten bestemd voor de West zijn door de K.N.S.M. reeds gratis naar Paramaribo vervoerd. Ook de zending voor Indonesië wordt met door de regering gecharterde schepen gratis naar Batavia vervoerd. Dit jaar werd door Simavi, een particu liere vereniging die niet gesubsidieerd 1 wordt, voor 400.000 aan' geneesmiddelen naar Indonesië verscheept. „Willem Barendsz" maakte jacht op potvissen Sedert 25 November bevindt de „Willem Barendsz" zich op de vanggronden. Tot 15 December, de datum waarop dit jaar de vangst op baardwalvissen is geopend, werd op potvissen gejaagd. De vangst van deze dieren heeft een productie opgeleverd van 3664 vaten (610 ton) (vorig jaar 611 ton) spermolie. Dammen Gelijk spel tussen H.D.C. en „Jozef Blankenaar" Voor de finale om het hoofdklasse club kampioenschap van Noordholland, tevens ^demi-finale om het landskampioenschap hoofdklasse, speelde de Haarlemse Damclub tegen „Jozef Blankenaar". Na een zeer span nende strijd eindigde de ontmoeting in een gelijk spel (1010). De gedetailleerde uit slag luidt als volgt: J. B. Sluiter Jr.J. Metz 02; P. H. Meure —O. B J. v. d. Sleen 20; H. T. LuifM. R. C. Stahlberg 11; J. W. van DartelenD. P.- Goezinnen 11; Ph. RostH. Berk 11; H. W. F. PasJ. Brouwer 02; J. H. Meure J. Muller 11; Nico BlomG. den Doop 20; J. P. van EijkF. Jongedijk 02; P. J. van DartelenA. Remmers 20. Voor de eerste klasse competitie won de Haarlemse Damclub II met ïo5 van de R.K. Damclub „T.E.P." (Haarlem), en voor de derde klasse competitie won de Haar lemse Damclub IV met 146 van Damclub „Kijk Uit" II (Haarlem). Strassburger in Carré In dezelfde maand dat zijn ex-eom non Mikkenie tezamen met het ZwitPa*~ circus Knie het wintel-programma in?® Circus Royal te Brussel opent, heeft St burger als van ouds zijn intrek in Carré te Amsterdam. Tot eind j#1150, heeft dit trotse gebouw aan de Amstel zijn oude bestemming gekregen, waa^' het 61 jaar geleden werd gebouwd Ra°°? Strassburger verloochent de'traditie Oscar Carré niet en zoals bij de gala stelling op Zaterdag 18 December bw" I brengt hij ook deze winter weer een n gram met paarden en clowns als hoïrf schotel, waarvan de familie - PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE 50. „Ik.eh.wat is dat.wie. 1 wat.goeiemiddag," stamelde Billy Bulk, toen de deur openging en hij twee agenten in de gang zag staan. Deze waren minstens even ver baasd, toen ze Bulk daar zo gedwee zagen staan en hun verbazing werd nog grotertoen Bulk heel beleefd zijn pet afnam en zijn beide han den uitstak om zich de boeien te laten aan doen. „Als je me noumompelde de ene agent, en de andere zei: „Op zo'n manier wordt het een pleziertje om boeven in te rekenen." „Hij werkt! Hij doet het! Hij is er! Ik ben er!" juichte de professor, die met Panda en de com missaris het toneel had gadegeslagen. „Bah," mompelde de commissaris, die toch wel onder de indruk was, „straks heb ik helemaal geen agenten meer nodig, dan kan ik het alleen wel af, Wat een tijd, wat een tijd!" Bulk, die nu stevig geboeid was, scheen langzamerhand te merken, in welke val hij gelopen was. Hij werd woedend en begon te schelden en te dreigen, doch het gaf hem niets meer. De twee agenten namen hem tussen zich in en of Bulk al tegen spartelde, het hielp hem niets. Hij moest mee. het hippische gedeelte verzorgt k" presenteert een grootse potpourri van v? heidsdressuren waarbij hij zes door leven' I grote poppen bereden Friezen voorliw gevolgd door chargerende, steigerende e springende vossen en Gelderse bonten 7- dochter Elly toont dat de kittige nonn'^ niet voor hun grote makkers onderdoe- mevrouw Regina Strassburger riiHt hogeschool. Voor de pauze verschijnen de twee clownduo's, Pipo en Rhum; de twee be roemde Parijse clowns die acht jaar se leden, kort na de inval van '40 voor het eerst samen optraden, eveneens bij Stras? burger. Rhum was in '39 met Manetti at partner in Holland. Manetti wist naar Frankrijk te komen en Rhum bracht ziin tijd door met vissen, tot Strassburger Pim Sosman uit Brussel engageerde en zij c men een nieuw duo vormden. "a" Rhum's August-figuur lééft door ziin grote mimische uitbeeldingskracht- Pij™ steunt vooral op een goede stem. Samen brengen zij de entree van de gebroken spiegel, met Rhum als pseudo-spiegelbeeld zo vol esprit, dat men hen zonder twijfel tot de groten onder de clowns kan rekenen. Na de pauze komen de zeer bekende Bel gische clowns, de gebroeders De Jonehe met een uiterst komische Hamlet-.parodié en een portie muzikale grappenmakerijen. Het is verder een bijzonderheid dat in dit programma één pantérnummer te zien is. De Nederlander Johnny de Kok brengt samen met zijn Zwitserse vrouw Erika Wijss vijf van deze sierlijke katten in de kooi, hetgeen een prachtig staaltje van roofdierendressuur is. Panters toch zijn niet alleen zeldzamer in menagerieën dan leeuwen, tijgers of beren, zij zijn ook zeer moeilijk te dresseren en daarbij vlugger en behendiger dan hun grotere soortgenoten Bovendien vallen zij zonder reden aan en veranderen zij gedurig van stemming. Dit zou men niet achter deze dieren zoeken als 's avond madame Wijss naast hun hokken knielt, hen een koekepan melk toe schuift en hen van genot doet spinnen als grote katten. Zodra zij echter uit de kleine, beseher mende hokken in de grote kooi komen, ziet men duidelijk hun gevaarlijk raffinement. Naast al deze fraaie circusnummers deinen er nog zeer hautaine kamelen door de piste, zijn er de drie Vikings die als lichtgevende mensen van trapeze naar tra peze vliegen met als toepasselijke bege leiding de Danse Macabre van Saint- Saëns, en is er een „eerlijke" zakkenroller, Borra, die toeschouwers horloges, dassen en zelfs bretels ongemerkt afhandig maakt. Zo geeft Strassburger nu iedere avond drie en een half uur goed circus en Am sterdam zal het zeker weten te appreciëren. F. v. D. Motorsport Kampioenen worden gehuldigd Van de gelegenheid, dat op Zondag 2 Januari het rijverbod builen werking is ge steld, zullen de leden van de KNMV gebruik maken om de nationale kampioenen van dit jaar te huldigen. Dick Renooy. Lo Simons, Ben Maltha, Piot Knijnenburg, Jan van Lent, A. Heida, Bennie Jansema, Jaap Roest, Henk Steman en Sergt. M. Rozenberg werden kampioen. Er wordt in het gebouw „De Oude Vei ling" te Aalsmeer om twee uur een reünie gehouden, waar de aanbieding der kam pioensonderscheidingen zal geschieden. Als een attractie zal de première worden vertoond van de KNMV-geluidsfilm „Motor revue 1948", waarin de belangrijkste sport gebeurtenissen van het afgelopen seizoen zijn opgenomen. Mis. De mis welke in de Kerstnacht in de St. Patricks-kathedraal te New York zal worden opgedragen, zal voor de eer ste maal per televisie worden uitge zonden. Recht. De componist en violist Fritz Kreisler zal zijn verzameling zeldzame boeken en Middeleeuwse manuscripten verkopen en de opbrengst besteden aan liefdadigheidsdoeleinden. Hij verklaarde dat hij niet het recht meende te hebben dergelijke kostbare boeken te bezitten terwijl mensen van honger omkomen. Blijf zitten waar je zit. De Hongaarse ge zant in Turkije, George Goulaji, is af treden en heeft de Turkse regering ge vraagd hem asyl te verlenen. Hij was naar Boedapest teruggeroepen. Zuinigheid. Sir Gei-ald Kelly, een bekend Engels portretschilder, vond dat de voordeur van zijn huis in Londen eens nodig moest worden opgeschilderd en besloot de verfkwast zelf ter hand te nemen. Toen hij op een laddertje stond bij de deur, klopten twee werklui hem tegen zijn been en maakten hem duide lijk, dat zij naar binnen wilden. Aange zien er al een tiental werklieden in het huis aan de gang was, opende Sir Gerald de deur en zag de mannen naar boven gaan. Een half uur later kwamen zij weer beneden. Later ontdekte de schil der, dat hij met dieven te doen had, die een gedeelte van zijn collectie juwelen hadden meegenomen. Hulp. De Nederlandse aak „Salvator is te Keulen aangekomen met een lading van 300 ton levensmiddelen en klei-en, die door Nederlandse Katholieke instellingen zijn geschonken aan nood lijdenden in Rijnland-Westfalen. Pastoor Jozef Beckmann, die de lading in ont vangst nam, uitte de erkentelijkheid van de Duitse Katholieken. „Wij stellen ten zeerste dit gebaar van de Nederlandse Katholieken op prijs en bewonderen het feit dat hun geloof sterk genoeg was om de door Duitsland bedreven onrecht vaardigheden te vergeten en de nood lijdenden te helpen". Marionetten. De winnaar van de Stalinpnjs S. V. Abriazcof ving dezer dagen met het Sovjet-marionettentheater een tour- née van een maand door Tsjeehoslowa- kije aan. De eerste voorstelling werd te Praag gegeven. Daarbij voerde men op: „Alladins wonderlamp". Onder de aan wezigen bevonden zich de ministers van nationale verdediging, generaal Svobo- da, van binnenlandse zaken Nosek, van onder-wijs prof. Nejedly en van voor lichting' de heer Kopecky. Ook de bur gemeester van Praag was aanwezig.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2