IJmuider Courant Haarlems Dagblad Engeland zal de Amerikaanse resolutie steunen - Rusland niet Officieel relaas van het verloop der militaire actie Communisten bereiden zich voor op slot-offensief tegen Nanking Landings en overvliegverbod voor onze vliegtuigen in India en Pakistan 63e Jaargang No. 19126 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemsr editie van Vrijdag 24 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^pccöjte Ifteaitatistfje Courant (Jtnm Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nederlandse verklaring Wij zullen vermoedelijk verzoek tot terugtrekking der troepen negeren Toen de Veiligheidsraad hedenmorgen weer in zitting büeen kwam, heeft de Engelse I jfgevaardigde het standpunt zijner regering weergegeven in een rede, die volgens de corresP0,,dent van A.N.P. in Parijs tot kernpunt had dat Engeland de Amerikaanse resolutie zal steunen, zij het met enige reserves. Thans is alleen nog de mening van de I Canadese en Argentijnse afgevaardigden een vraagstuk. De Amerikaanse resolutie jjaii thans verzekerd zijn van de officiële steun van China, Syrië, Columbia en Enge- i land. Zü moet zeven stemmen halen om te worden aangenomen. Rusland en de i 0ekra,nc zullen z'0'1 onthouden; zij steunen in ieder geval de resolutie niet. j„ de middagvergadering van gisteren luisterde de Veiligheidsraad naar een felle pitval van de Rus Malik, die niet genoeg woorden scheen te kunnen vind^i om de Nederlandse politiek in Indonesië en tegelijk de non-activiteit der Commissie van (jocde Diensten te veroordelen. Zoals algemeen verwacht werd vond hij de Ameri- jtaanse resolutie niet scherp genoeg. Hij hekelde het feit dat Nederland niet als aggressor werd aangemerkt in deze resolutie en tevens vond hij dat het verzoek tot staking der vijandelijkheden en terugtrekken der troepen enkel cn met name tot Nederland diende te worden gericht. Malik kondigde een Russische resolutie aan, waarin deze elementen vervat zijn en deelde tevens mede dat hij zijn steun aan de j Amerikaanse resolutie zal onthouden. Dr. H. J Friedricv, chef van de politieke afdeling van het departement van Overzeese Gebiedsdelen, heeft te New York volgens Reuter verklaard, dat Nederland vermoedelijk elke resolutie die het terug trekken van troepen vraagt, zal negeren, aangezien dit tot chaos in het republikeinse gebied zou leiden. Dr. Friedericy legde deze verklaring af tijdens een persconferentie. Hij zeide te j menen dat „gebeurtenissen in de komende twee jaar, zo niet eerder, de Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië vol ledig zullen rechtvaardigen." Friedericy verwees naar de verklaring van de Bulgaarse premier Dimitrof van 19 December, waarin deze zeide dat de over- winningen van de door communisten ge leide legers in China de balans van de macht ten gunste van de Sovjet-Unie deden doorslaan. Friedericy vroeg wat de Weste- 1 lijke mogendheden deden om te voor- komen, dat geheel het Verre Oosten in I panden der communisten zou vallen. De 1 tegenstanders der Nederlandse actie menen I vrienden te winnen, zo zeide hij en ver volgde: „In het Verre Oosten kan het rode getij tegen worden gehouden. De Neder- I ïandse regering wenst oprechte vriend- I schap met het Indonesische volk. Zij is er echter vast van overtuigd, dat vriendschap alleen niet voldoende is. „De Nederlandse regering wenst dat In- J donesië zo spoedig mogelijk onafhankelijk zou worden. Zij wenst echter ook, dat In- donesië dit zal blijven en dat binnenlandse nrde de bevolking zal veroorloven rustig ten eigen bate te werken en grondstoffen ie zenden naar de rest van de wereld". 1 In antwoord op een desbetreffende vraag I zeide dr. Friedericy, dat het mogelijk is, dat de Indonesische leiders, die thans in arrest gehouden worden, met de Neder- landers zullen samenwerken bij de vorming van een nieuwe regering, na het elimineren I van de macht van de extremisten. I Op de vraag waarom twee federale kabi netten waren afgetreden, antwoordde hij, dat dit geschied was om de parlementen van de Pasoendan en Oost-Indonesië de ge- t legenheid te geven te bepalen wat gedaan moest worden. De Russische resolutie. Nadat in de zitting van gistermiddag dé Rus Malik zijn veroordeling van „het Ne derlandse imperialisme" en van de werke loosheid der C.V.G.D. had uitgesproken, gaf hij een korte formulering van de Rus sische resolutie die heden werd ingediend. De heer Malik vroeg van de Veiligheids- j raad dat hij bevel zal geven, dat de vijan- delijkheden onmiddellijk zullen worden I gestaakt, dat de Nederlandse regering haar I troepen zal terugtrekken achter de be standslijn, en voorts dat de Veiligheidsraad de agressie en de actie van de Nederlan ders zowel als de betrekkingen tussen de beide landen zal bestuderen. De Sovjet-gedelegeerde verzocht om een 1 commissie, samengesteld uit alle leden- staten van de Veiligheidsraad, die de uit- Deed Hatta economische concessies aan Amerika? (Van onze correspondent te Parijs Daags voor de behandeling van de Indo nesische kwestie in de Veiligheidsraad deden in Parijse UNO-kringen geruchte?» de ronde, dat Amerika zo geen verzoe nende, dan toch een afwachtende houding tegenover ons aan zou nemen. Deze ge ruchten zijn intussen afdoende gedemen teerd door dr. Jessup, die het Ameri kaanse standpunt samenvatte, dat men wel als een verdediging van de republi keinse houding mag omschrijven. Deze anti-Nederlandse houding heeft nu ook hier de vraag opgeworpen, hoe het te verklaren is, dat speciaal Amerika tegen ons is. Thans worden alle overwegingen over troffen door een argument, dat niet op het podium van Chaillot, maar wel achter de schermen zich steeds duidelijker doet gelden. Kortgeleden moet namelijk Hatta aan belangrijke Amerikaanse belangengroepe ringen zo grote financiële en commerciële concessies hebben gedaan, dat in feite in de toekomst de republikeinse buitenlandse handel door Wallstreet zou worden gemo- j nopoliseerd. De Indonesische politiek van Jessup, verklaarde ons dezer dagen een Nederlands diplomaat, beweegt zich van daag in de schaduw van de dollar en een Frans blad als Le Monde, dat men moeilijk van anti-Amerikaanse gevoelens kan ver denken, suggereert dat in bedoelde handelscontracten de sleutel tot de Ame rikaanse politiek ten opzichte van Djokja is te vinden. Terugroeping militaire waarnemers Naar vernomen wordt heeft de Com missie van Goede Diensten het verzoek der Nederlandse overheid om de terugroeping van de militaire waarnemers, die tot taak hebben te waken voor de toepassing van het bestand in Indonesië, te bevelen, ver- Worpen. Volgens cle commissie moest de kwestie naar de Veiligheidsraad worden verwezen alvorens een beslissing kon wor den genomen. voering van de door de Veiligheidsraad op te leggen maatregelen moet controleren. Deze commissie zou ook in de onderhan delingen tussen beide partijen moeten wor den ingeschakeld. De speciale correspondent van ANP meldt uit Parijs: Het is nog met geen enkele zekerheid te zeggen of er ook vanmiddag een zitting zal gehouden worden, noch of de vergadering ook na heden verdaagd zal moeten wor den. Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men als de Veiligheids raad 'heden niet met de behandeling van de Indonesische kwestie klaar komt, Zon dag, Tweede Kerstdag, weer in vergade ring zal gaan. Heden werden de geluidsversterkers weer in gebruik genomen, waardoor men tijd zal sparen. De vertalingen worden dan op het ogenblik van het uitspreken der rede gehoord. Koningin Juliana houdt Kerstrede H.M. Koningin Juliana is voornemens op Zaterdag 25 December. Eerste Kerstdag, des middags om één uur, over beide zenders een Kerstrede uit te spreken. Druk op administratie van het Marshall-plan Tot stopzetting der hulp aan Nederland De administratie van hel Marshall-plan komt onder toenemende druk te staan om alle Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten, teneinde de Nederlanders te dwin gen hun troepen uit de republiek terug te trekken aldus meldt United Press. De links-democratische senator Claude Pepper heeft geëist dat alle hulp van de Verenigde Staten wordt stop gezet. Hij zei dat de Verenigde Staten lofwaardig en verstandig gehandeld hebben door de Marshall-hulp aan Indonesië te doen ein digen en de Veiligheidsraad te verzoeken een einde aan de invasie te maken. De president van het CIO, cle grote Amerikaanse vakbond, Philip Murray, heeft verklaard dat zijn vakbond van mening is dat de hulp aan Nederland wordt gebruikt voor doeleinden die niet in overeenstemming zijn met de principes van het Marshall-plan. Murray heeft een telegram aan minister Marshall gezonden waarin hij verklaart dat de arbeidersbe weging iedere geschikte maatregel om een einde te maken aan de strijd in Indonesië, zal steunen. Onze correspondent in Londen meldt, dat Engeland op het ogenblik alles in het werk stelt om stappen van Amerika in de richting van stopzetting van economische hulp teniet te doen. Engelse tegenwoordi- gers te Washington hebben de Amerika nen er op gewezen dat door sancties van de Verenigde Staten er beslist een anti- Amerikaanse houding in Nederland teweeg zal worden gebracht, hetgeen zeer onge wenst zou zijn op het ogenblik dat Neder land op het punt staat om besnrekingen met Amerika te beginnen over de oprich ting van een Atlantisch Pact. Van officiële zijde wordt aan de hand van de beschikbare gegevens de volgende sa menvatting gegeven over de toestand van Zondag 19 tot en met Woensdag 22 Decem ber: De acties op Java werden ingeleid met een „coup de main" tegen Djokja. De repu blikeinse troepen en de staf waren vol komen ven-ast en boden slechts lichte tegenstand. De bezetting verliep zo snel, dat de republikeinse troepen zelfs geen ge legenheid zagen de zogenaamde politiek van de verschroeide aarde toe te passen. De volgende dag reeds werden enige plaatsen in de omgeving van Djokja bezet, waarbij Kalioerang. Intussen was ook de verbinding over land van Salatiga naar Djokja vrij gekomen en was een actie tegen Solo in gezet, welke stad de daaropvolgende dag door de Nederlandse troepen werd bereikt. Uit het gebied ten Oosten van Banjoemas en uit het gebied ten Zuiden van Pekalon- gan. zetten Nederlandse troepen in de mor genuren van de eerste dag de opmars voort met als algemene richting Magelang. De meest Zuidelijke colonne gelukte het in 24 uur Poerworëdjo, 70 km ten Oosten van het uitgangspunt Gombong, te bezetten. Door de grote snelheid, waarmede werd op getreden, had de T.N.I. zeer weinig gelegen heid om de van allerwege voorbereide ver nielingen, uit'te voeren. Op de avond van de derde dag werd Ma gelang door de Nederlandse troepen bezet. Op de eerste dag rukten vanuit het ge bied ten Oosten van Poerwokerto de Ne derlandse troepen op naar Parserajoe, waar bij aanvankelijk naar verhouding hevige weerstand werd ondervonden van troepen van de Siliwangidivisie. Deze troepen ston den gereed voor infiltratie naar West-Java. Hun tegenstand was niet van lange duur en werd de eerste dag reeds gebroken, waarna de Nederlandse troepen opmar cheerden naar Bandjarnegara en Wonosobo. Beide plaatsen waren op de avond van de derde dag bezet. Op de tweede dag trokken ook Neder landse troepen ten Zuid-Westen van Sema- rang de oude status quo-lijn over en zui verden in samenwerking met naar Mage lang oprukkende troepen bet Noordelijk deel van de vlakte van Magelang. De belangrijkste doelen waren hier in de avonduren van de derde dag bereikt. De weerstand was met enkele uitzonderingen, ook hier gering. Wel gelukte het de T.N.I. vooral in de grotere plaatsen, een aantal branden te stichten. Uit het gebied ten Oosten van Semarang rukten op de eerste dag van de actie een Nederlandse colonne uit Demak op in de richting van Koedoes. Deze plaats werd eveneens verdedigd door een bataljon van de Siliwangi-divisie. Het uitschakelen van tegenstand en het opruimen van de talrijke wegversperringen kostte de Nederlandse troepen een dag. De tweede dag werd door gemarcheerd naar Pati en op de derde dag waren deze stad en Rembang door de Nederlandse troepen bezet, waarna de op mars in Zuid-Oostelijke richting werd voort gezet. In Oost-Java landden in de vroege och tend van de eerste dag onderdelen van de mariniersbrigade op een punt ten Noord- Westen van Toeban. De troepen bereikten op de derde dag Tjepoe. De vertraging had echter de extremistische benden, zoals ge meld, gelegenheid gegeven branden te stichten in de olie-installaties en in Tjepoe zelf. Een andere colonne van de mariniers brigade rukte op via Toeban naar Babat Soekiman naar Oost-Java gevlucht? Een speciale medewerker van het Chi nese blad de Sin Po meldt, dat Soekiman, de voorzitter van de Masjoemi en minister van Binnenlandse Zaken, naar Solo is ge vlucht, toen de Nederlanders Djokja bezet hadden. In Solo heeft Soekiman bespre kingen gehouden met bestuursambtenaren uit het gehele republikeinse gebied, voor zover zij naar Solo hadden kunnen komen. Hij besprak met hen de verdere tegenstand en de evacuatie van het bestuur naar de bergen. Toen ook Solo bezet was, is Soe kiman vermoedelijk naar Oost-Java ge vlucht, waar hij zich verenigd heeft met Tan Malakka. en zette de opmars voort. Hierbij werd slechts geringe tegenstand ondervonden. Wel waren ook hier wegversperringen aan gebracht. In het Malangse rukte een Nederlandse colonne op in de richting van Blitar. De aanvankelijke tegenstand, die door de T.N.I. werd geboden, hield spoedig op en op de derde dag waren Wlingi en Blitar in Neder landse handen. Een tweede colonne rukte op naar Batoe, naar het Westen om de Kalikontowerken te bezetten, hetgeen op de derde dag gelukte. Verder is nog een derde colonne vanuit het Malangse in Zuid-Ooste lijke richting naar Toeren en Dampit opge marcheerd om de zich in die omgeving be vindende T.N.I.-uit te schakelen. Er werd vrij hevige weerstand gekoben, maar deze werd gebroken, hierna kon eerst Toeren en onmiddellijk daarop Dampit door de Neder landse troepen worden bezet. Uit het ge bied ten Noorden van Modjokerto mar cheerden de Nederlandse troepen op naar Mantoep, welke plaats zonder hevige weer stand werd bezet. Actie ondervindt vrijwel geen weerstand Tot nu toe 19 doden en 43 gewonden Over het verloop der acties wordt uit Batavia gemeld dat Nederlandse troepen die in Bantam oprukken Serang en Dja- singa hebben bezet. In Midden-Java werd Blora bezet en werden de zuiveringsacties rond Solo voortgezet. Op Sumatra vielen Pajakoemboeh en Taroetoeng in Neder landse handen. Volgens militaire waarne mers is de Nederlandse strategie in Java er hoofdzakelijk op gericht de soldaten van de TNI terug te dringen in de bergen op Midden-Java. In totaal zijn thans sinds het begin van de actie aan Nederlandse zijde 19 doden gevallen. Drie-en-veertig Nederlandse mi litairen werden gewond. Reuter wijst er op dat in alle Neder landse communiqués meldingen van ge vangeneming of overgave van republi keinse manschappen ontbreken. Militaire waarnemers menen dat de republikeinen hun troepen zoveel mogelijk ïn tact willen houden. Chinees kabinet beraadslaagt over „eervolle vrede" Op de eerste bijeenkomst van het nieuwe Chinese kabinet heeft de premier, dr. Socn Fo, gezegd: „Slechts indien wij in staat zijn oorlog te voeren kunnen wij vrede maken." Hij zeide gunstig gezind te zijn tegenover een „eervolle vrede." Inmiddels, aldus Reuter, kwamen berich ten binnen, dat de door communisten ge leide troepen voorbereidingen treffen voor een laatste offensief tegen Nanking. Dr. Soen Fo zei dat een versterking der militaire positie essentieel is voor een even tuele vredelievende regeling met de com munisten. Volgens waarnemers te Nanking is het echter niet aannemelijk dat de nieuw benoemde ministers voor de communisten aanvaardbaar zijn als onderhandelaars. Militaire waarnemers menen, dat de laat ste tien divisies der regering van het cen trale front opgesteld zijn om zich te weer te stellen tegen de aanval op Nanking. Deze divisies beschreven zij als geslagen resten met een laag moreel en een slechte orga nisatie. Het hoofdkwartier van de regerings- generaal Foe Tso Yi verklaart dat de communistische legers, die Dinsdag de havenstad van Tientsin, Tangkoe, bezetten, uit de stad zijn gedreven. De gemeentelijke autoriteiten van In verschillende wijken van Berlijn heeft men, nu de winterkoude zich doet gehlen, maat regelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daarvoor geschikte ruimten als bunkers, schuilkelders, vluchtelingenkampen cn restau raties wordt de Berlijners gelegenheid geboden zich bij de kachels te warmen. Tientsin mobiliseerden gisteren 50.000 ar beiders, die moesten meehelpen aan de verdediging van de stad. Woensdag heeft een menigte van dui zenden personen de Centrale Bank te Sjanghai bestormd om te pogen goudharen en zilveren dollars te kopen. Bij deze „run" kwamen zes mensen om het leven. Het bankgebouw is thans door bereden politie en militairen met gevelde bajonetten afgezet. Exodus De eerste massa-uittocht van Joden uit China had gisteren plaats, toen de „Wooster Victory", met 856 Joden aan boord uit Sjanghai naar Italië vertrok. Een Joods woordvoerder verklaarde dat de geëva- cueerden uit Italië op andere wijze naar Palestïna zouden doorreizen. Ongeveer 6000 Joden, hetgeen neerkomt op 60 pet. van de in het Veri'e Oosten wonende Joden, hebben zi&i voor vertrek naar Palestina opgegeven. Voorlopige republikeinse regering op Sumatra Het Indonesische republikeinse bureau te Singapore deelt volgens Reuter heden mede, dat „ergens op Sumatra" een repu blikeinse voorlopige regering is gevormd, met als premier de minister van economie in de regering van Hatta, dr. Sjafroedin Prawiranegara, die een bezoek aan Suma tra bracht toen de Nederlandse actie begon. Het bericht van de vorming van een nieuwe voorlopige regering werd via de radio uit Tjoeroep op Zuid-Sumatra naar andere centra van republikeinse weerstand Uitgezonden. Vijf van de andere ministers in de voor lopige regering waren tevoren leden van de voorlopige provinciale regering te Boe- kittinggi. het republikeinse hoofdkwartier op Sumatra. Japanse oorlogsministers vrijgelaten Generaal MacArthur heeft een aantal Japanse arrestanten, die verdacht worden van oorlogsmisdaden, vrijgelaten. Tot hen behoren negen ministers van het voorma lige kabinet-Tojo. Tojo en enkele zijner naaste medewerkers werden dezer dagen terechtgesteld. Passagierslijst .,Groote Peer". Het troepentransportschip ..Groote Beer", dat op 13 December uit Batavia I is vertrokken, wordt omstreeks 6 Ja- I nuari in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 470 man van de Koninklijke Landmacht, 240 mari- 1 niers, 150 leden der Koninklijke Marine, voorts leden van het K.N.I.L., de medische staf -en twaalf burgers. Een passagierslijst ligt op onze bureaux ter inzage. Het woord is aan St. Augustinus: In de boeken van Plato hoort nie mand roepen: Komt tot mij, die ver moeid en belast zijn." Dit hebt Gij voor de wijzen verborgen gehouden en aan de kleinen geopenbaard. De regering van India heeft de rechten van de KLM op Indisch grondgebied opge schort „met het oog op de militaire actie van de Nederlandse regering tegen de In donesische republiek". De KLM deelde gisteren mede: „Naar uit niet-officiële bron wordt vernomen, zijn de vliegvelden van Karatsji en Cal cutta van hedennacht af voor de KLM- vliegtuigen gesloten". Het bevel, waarvan Donderdagavond te New Delhi officieel mededeling is gedaan, verbiedt Nederlandse vliegtuigen ook om Indisch grondgebied te overvliegen. Het verbod ging gisteren om 20.30 uur Neder landse tijd in. India heeft deze stap gedaan krachtens artikel 89 van de internationale conventie voor de burgerluchtvaart, dat tot een der gelijke actie het recht geeft in geval van een oorlogstoestand. Van gezaghebbende zijde wordt te New Delhi meegedeeld, dat de regering van India de Nederlandse „politie-actie" be schouwt als een oorlogstoestand tussen Nederland en de Indonesische republiek, welke republiek India reeds de facto heeft erkend. De Nederlandse ambassadeur te New Delhi, de heer Lamping, is van het besluit van India op de hoogte gesteld. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, sir Zafroellah Chan, heeft meegedeeld, da? regering van Pakistan het overvliegen KLM-toestellen tij de- Franse president bezocht atoomstad. De president van de Franse republiek. Vincent Auriol, heeft een bezoek gebracht aan Chanlillon, waar de nieuwe Franse laboratoria voor atoom splitsing zijn gevestigd. De president (hnks) bij een der apparaten in gesprek met mevrouw Eve Joliot-Curie. lijk heeft verboden met ingang van heden. De minister deelde het parlement mede, dat het besluit genomen was omdat KLM- vliegtuigen kennelijk worden gebruikt om de Nederlanders in Indonesië te helpen. Het KLM-vliegtuig dat Donderdagavond naar Batavia zou vertrekken aanvaardde de reis niet. Naar wij van de zijde der KLM vernemen is het vertrek van dit toe stel uitgesteld om technische redenen. De K.L.M. heeft thans officieel bericht ontvangen van het sluiten van de vlieg velden van Karatsji en Calcutta. Hierdoor zijn aan de Amsterdam-Batavia lijn der maatschappij ernstige belemmeringen in de weg gelegd. In afwachting van een an dere oplossing is de dienst tot nader order gestaakt. Een DC 4-machine met gezag voerder van der Kooy is op het vliegveld van Calcutta tijdelijk opgehouden. De directeur van het intercontinentaal bedrijf van de K.L.M. deelde aan Aneta mede. dat de K.L.M.-verbinding tussen Nederland en Indonesië zo spoedig moge lijk over een andere route zal worden her steld. Hedenochtend wordt de Constella tion „Tilburg" uit Nederland te Batavia verwacht. Australische boycott. De Australische havenarbeiders besloten op Nederlandse schepen, die goederen ver voeren van Australische havens naar Indo nesië, een boycott te leggen. In de bekend making van deze maatregel deelde de fede rale raad van de federatie van havenarbei ders mede, dat deze boycott direct in wer king zou treden. Een van de directe gevolgen van de boy cott is, dat 300 ton bevroren vlees en andere artikelen, bestemd voor Batavia, in Bris bane niet zullen worden ingescheept. De handel tussen Australië en Nederland wordt door deze maatregel niet getroffen. De heer W. Baird, secretaris van de vakvereni ging van havenarbeiders in Victoria, zeide te verwachten, dat alle Nederlandse sche pen geboycott zouden worden. Zijn vakver eniging zou misschien ook boycott afkondi gen voor „alles wat met Nederland te ma ken heeft." Bende pleegde inbraken en overvallen in Brabant De rijkspolitie heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van tientallen Brabantse steden en dorpen de hand gelegd op tien personen, die de laatste jaren in geheel Noord-Brabant tal van inbraken en roofovervallen hebben gepleegd. De hoofdschuldigen, de 47-jarige H. en de 29-jarige F beiden uit Tilburg, zijn nog voortvluchtig. De mannen hebben in twee jaar tijd meer dan 100.000 aan juwelen en geld buit gemaakt. Gewoonlijk bezochten enkele leden van de bende boeren op het platte land: Zij deden zich voor als opkopers van goud en zilver en als hun bleek, dat er veel kostbaarheden in huis waren, deelden zij dit mee aan H. en F., die dan een overval J organiseerden. Ministeriële Kerstverrassing Auto's van heden af vrij Rijvergunning wordt nog gehandhaafd Dc minister van Economische Zaken maakt bekend dat met ingang van heden dc distributievoorschriften voor motorvoer tuigen 7.iin opgeheven zodat deze thans zonder vergunning \|*gen worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Hieronder vallen mede de rupsbandtractoren en Iandbouw- jeeps. Aan het vrijgeven is de voorwaarde ver bonden dat de importeur, fabrikant of wederverkoper niet tot vrije verkoop overgaat, voordat de door hem vóór het vrijgeven in ontvangst genomen aankoop vergunningen zijn gehonoreerd. Het ministerie van Verkeer en Water staat vestigt er de aandacht op, dat door deze opheffing de Rijksverkeersinspecties geèn bemoeienis meer hebben met de toe wijzing van motorvoertuigen. Voor het verkrijgen van een rijvergunning, welke vooralsnog gehandhaafd blijft, diene men zich zoals tot dusver tot de Rijksverkeers inspectie te wenden. Importeurs zijn verplicht maandelijks aan het Rijksbureau voor metalen een opgave te verstrekken van het aantal door hen ingevoerde motorrijtuigen. Persstemmen over de actie in Indonesië De ..Daily Express" van Donderdag schrijft in een hoofdartikel over de gebeur tenissen in en rondom Indonesië het vol gende: „In deze tijd, die in het teken van de goede wil staat, worden onze goede buren, de Nederlanders, van vele kanten aange vallen vanwege de actie, die zij ondernemen om de orde in Indonesië te hersteilen. Vooral de critiek uit de V. S„ een mogend heid, die onlangs haar imperiale macht over duizenden mijlen van de Stille Oceaan heeft uitgestrekt en op dit ogenblik de overwonnen Japanners in een ijzeren greep houdt, is buitengewoon fel. Wat is het toc'n vreemd, dat dé Amerikanen zo vijandig moeten zijn tegenover de Nederlandse po litiek, daar de Nederlanders de communis tische infiltratie trachten tegen te houden en te beperken, hetzelfde wat de Amerika nen in Azië en in Europa doen. Het is niet zo verwonderlijk, dat de Nederlandse actie door de Britse communisten en hun socia listische aanhangers afgekeurd wordt. Want wat de Nederlanders doen houdt duidelijk een veroordeling in van de ramp zalige socialistische politiek in Birma. En geland heeft Birma aan wanorde en meer en meer om zich heen grijpende anarchie prijsgegeven. Wanneer de Nederlanders zien hoe aan de socialistische verwachtin gen de bodem ingeslagen wordt en zij zien hoe het land steeds meer beheerst wordt door moord en aan chaos wordt prijsge geven, is het geen wonder, dat zij besluiten, dat tenminste Nederland krachtig zal op treden. Geen wonder, dat zij besluiten, dat Nederland zijn plicht zal doen zonder acht te slaan op de grillen van hen, die geen verantwoordelijkheid in Indonesië tonen. Het is een leugen te beweren, dat de Neder landers geen vreedzame oplossing in Indo nesië hebben nagestreefd: Zij hebben vele maanden gebruikt en talloze middelen be proefd om tot een oplossing te geraken. Dat zij nu tot actie zijn overgegaan is niet ine te schrijven aan een vlaag van ongeduld, doch spruit voort uit het besef, dat zij om de tuin werden geleid door sluwe avon turiers en achter eindeloze vertragingen in de onderhandelingen het reusachtige com munistische plan om geheel Azië te ver overen opdoemt. Ook de Britse regering werd te elfder ure gedwongen tot deze con clusie te komen. Als gevolg hiervan voert Engeland nu al maanden een koloniale oor log op Malakka. Het moge geen oordog ge noemd worden, maar is het toch, evenals de Nederlandse actie in Indonesië. Mensen van goede wil, die begrijpen, dat het wel zijn van de Aziatische volken grotendeels afhangt van een goed en eerlijk .bestuur, zullen bidden, dat de Nederlanders en Brit ten hun campagnes snel zullen mogen be ëindigen. Als de critici iets moeten hebben om critiek op uit te oefenen, behoeven zü niet ver te zoeken. In Birma is er heel veel, dat de mensen verdrietig, kwaad, en zo zij geen socialisten zijn beschaamd maakt". Communisten vrijgelaten Uit Solo wordt gemeld dat de helft communistische gevangenen van de op stand in Madioen is vrijgelaten. De ande ren zijn naar een andere gevangenis over gebracht. "OOOOCOOOOOOOOCOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt', geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: WEER MEER VORST. Nog enkele overdrijvende wolkenvelden maar droog weer met hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht lichte en plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag tijdelijk om het vries punt. Geen witte Kerstmis Het gebied van hoge barometerstanden, dat dagenlang boven de Noordzee was gelegen verplaatst zich nu langzaam in de richting van Zuid-Scand'inavië. Daardoor draait de wind in ons land weer naar Oostelijke richtingen. De drogere lucht, die daardoor wordt aan gevoerd, zal de bewolking doen afne men. Bij helder weer zal gedurende de komende nachten de temperatuur op nieuw flink onder het vriespunt dalen, waarbij zich plaatselijk nevel of mist kan vormen. Kans op sneeuw bes'aat de eerste paar dagen niet. 25 December: 8.48 uur, onder 16.33 uur 3.03 uur. onder 13-21 uur 26 December: 8.48 uur onder 16.33 uur 4.28 uur. onder 13.38 uur 27 December: Zon op 8-48 uur. onder 16-34 uur Maan op 5.53 uur, onder 13.59 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1