IJmuider Courant Haarlems Dagblad De Veiligheidsraad wijst opnieuw „trekt troepen terug" van de hand Ruhr-controle dan eerst de wordt uitgebreider bedoeling was Republikeinse verliezen zijn gering Thans 41 doden en 99 gewonden Nieuwe visie van de Spoorwegen op hun vervoerstaak 63e Jaargang No. 19128 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie v Dinsdag 28 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25 Franco per post 1 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Öprcttjte tSaarlcmaTtje Courant (3nno t6?0 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Russisch voorstel tot ultimatum voor „Staakt het vuren" eveneens verworpen De Veiligheidsraad heeft gistermiddag niet minder dan twaalf sprekers het woord verleend over de Indonesische kwestie. Nadat dr. van Royen namens de Neder landse regering een voorlopige verklaring had afgelegd, die elders in dit blad uit voerig is weergegeven, volgde de indiening van twee resoluties, een Russische en een Oekrainse, die beide verworpen werden. De Russische eiste staking der vijandelijkheden binnen 24 uur na de eventuele aanvaarding der resolutie en de Oekrainse behelsde terugtrekking der Nederlandse troepen op de stellingen van vóór 18 December. De eerste resolutie kreeg als voorstemmers China. Syrië, de Oekraïne en de Sovjet-Cnie. De andere zeven leden onthielden zich. De tweede resolutie haalde een stem meer, namelijk die van Columbia. De anderen onthielden zich van stemming. Nadat de rij sprekers geëindigd was. werd de vergadering verdaagd tot heden half elf. In geheime zitting werd gisteren besloten dat de raad op 30 December zijn werkzaamheden te Parüs zal afsluiten en met ingang van* 6 Januari in Lake Success zal bijeenkomen. Behalve dr. Van Royen spraken nog elf andere woordvoerders van delegaties al of niet Veiligheidsraadsleden vertegenwoor digend. De Indiase afgevaardigde Desai maakte de Veiligheidsraad het verwijt, dat hij lijdzaam wacht op een besluit van de Nederlandse regering. Kolonel Hodgson, de aggressieve vertegenwoordiger van Australië, beschuldigde Nederland er van de beslissing van de raad te ontduiken door het kaatsen van de bal tussen Den Haag en Batavia. Jessup, de Amerikaanse afgevaardigde, legde de nadruk op de on tevredenheid van de Amerikaanse rege ring over de Nederlandse verklaring en eiste aanvulling van de leemten daarin. Munoz, Argentijn, bepaalde zich er toe de Nederlandse regering te verzoeken alle mogelijke medewerking te verlenen om staking der vijandelijkheden te bereiken. De Chinese gedelegeerde Chiang toonde zich teleurgesteld over de Nederlandse verklaring en vroeg zich af, wat de Ne derlandse regering voor plannen koestert. Malik, Sovjet-Unie, nam de kans waar om Amerika te beschuldigen van samen zwering met dei,„cynische Nederlandse aggressors" tegen de Indonesiërs. De Holte-Catello, Columbia, ontraadde de Veiligheidsraad het door Nederland ge stelde „fait accompli" te accepteren, aan gezien dit een slecht precedent zou zijn. Hij vroeg nadere gegevens te commande ren van de vertegenwoordigers der UNO die zich in Indonesië bevinden. De Syri sche afgevaardigde Fariz el Khouri was van mening dat de raad gefaald heeft in zijn taak. Tarachenko, Oekraïne, sloot zich aan bij cle wonderlijke beschuldiging van de Russische afgevaardigde aan het Ame rikaanse adres. De vertegenwoordiger van de republiek Indonesië, Palar, zeide dat Nederland bezig is te talmen om tijd te winnen voor een volledige overwinning. En tenslotte vertelde de Franse gedelegeer de Parodi de raad dat zijn regering onvol doende zekerheid had gehad over de per soon van de Oekrainse afgevaardigde Ta rachenko en het doel van zijn reis naar Berlijn, om een vlotte afwikkeling der visum-aangelegenheid te bevorderen. Dit als antwoord op een Russische beschuldi ging dat de Franse regering het te laat komen van de Oekrainer had bewerkstel ligd. Hierna werd de vergadering ver daagd. Het is te verwachten dat de Indonesi sche kwestie vanmiddag weer ter tafel zal worden gebracht indien de raad tenminste in de voormiddag met de nieuwe uitbar sting in Palestina gereed komt. Het verdere verloop zal dan afhangen van de aanvullen de inlichtingen die van Nederland geëist zijn. Het lijkt nog te vroeg om uit het Verwoede veldslag in de N#gev-woesfijn Israëlische troepen snijden Gaza af Officiële en officieuze berichten wijzen er op, dat een verwoede veldslag aan de gang is in het Negev-gebied ten Zuid- Westen van de Egyptische stad Gaza. Een Israëlische militaire woordvoerder ver klaarde gisteren dat er strijd gevoerd werd ten Noordwesten van de Joodse nederzet ting Nerim. De woordvoerder zei verder dat de aan voer van voorraden en troepen naar Gaza, sedert de laatste veldslag in het Negev- gebied aanzienlijk vergroot is. Correspon denten en persfotografen werden zonder uitzondering geweerd in het Negev-gebied. Volgens een Egyptische klacht, waarvan gisteren melding werd gemaakt door de commissie van de UNO, zijn de Israëlische troepen in Zuid-Palestina doorgebroken naar de zee, waardoor de Egyptische strijdkrachten, welke zich bevinden in een strook kustgebied rondom Gaza, de zetel van de Arabische „voorlopige Pales tijnse regering", van hun bases zijn afge sneden. Een woordvoerder van de UNO ver klaarde dat de Egyptische opperbevelheb ber melding had gemaakt van een Israëli sche doorbraak naar de zee, welke ten Zuiden van de stad Chan Younis, in de Negev-woestijn aan de weg van Egypte naar Gaza gelegen, heeft plaats gevonden. Van officiële Israëlische zijde wérd gewei gerd commentaar te leveren op dit bericht. De Egyptische permanente afgevaardigde bij de UNO Fawzi Bey, heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belg Van Langenhove, verklaard dat Isaël de Veiligheidsraad, wat het Negev- gebied betreft, voor een voldongen feit tracht te stellen. Millioenen Kerstpakketten naar Europa Dank zij het Marshall-plan zijn duizen den particulieren in Amerika in staat ge weest Kerstgeschenken in de vorm van voedsel- en kledingpakketten naar het bui tenland te zenden. In de zes weken vóór Kerstmis gingen er uit de Verenigde Staten twee en een half millioen van dergelijke pakketten naar families in Europa. Met 1.200.000 pakjes heeft Duitsland daar de grootste portie van gekregen. verloop van heden af te leiden, dat een zekere matiging betracht wordt; eerder kan men van uitstel van oordeel in af wachting van meer gedetailleerde gegevens spreken. Maar in Parijs wordt opgemerkt, dat reeds dit op zichzelf een matiging in houdt tegenover het standpunt, dat Ame rika en Engeland Vrijdag voor stonden. Ten aanzien van de richting welke de debatten vandaag zullen nemen is geen andere aanwijzing voorhanden, dan het informeel verzoek, heden door Columbia gedaan, de vertegenwoordigers van de raad in Indonesië om gegevens te verzoeken, die de raad bij het nemen van verdere be slissingen kunnen leiden. Zoals Vrijdag reeds door de Nederlandse vertegenwoor diger gezegd is, zou daarmee aan deze ver tegenwoordigers een bevoegdheid gegeven worden die zij tot nog toe niet hadden en die ook niet door Nederland erkend is. Verwacht wordt dat deze week nog meer zittingen aan de Indonesische kwestie ge wijd zullen worden. Ondanks het feit dat het einde van de behandeling nog niet voorzien wordt, be sloot de raad heden dat de laatste Parijse zitting onherroepelijk niet later dan Don derdagavond zal zijn, waarna een week onderbreking van de werkzaamheden no dig zal zijn, om het overbrengen van de organisatie naar het permanent hoofd kwartier te Lake Success mogelijk te maken. Hedenochtend heeft de Veiligheidsraad eerst de toestand in Pals#tina besproken; het debat over Indonesië, dat gisteren niet werd voltooid, zal wellicht vanmiddag worden voortgezet. Nog een resolutie De Columbiaanse delegatie heeft thans het gisteren door haar gedane voorstel neergelegd in een ontwerpresolutie die mis schien hedenmiddag ter sprake zal komen. De resolutie luidt: „De Veiligheidsraad verzoekt de consu laire vertegenwoordigers in Batavia aan de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de republiek Indonesië te zenden ter infor matie van en als leiddraad voor de raad. Zulk een rapport moet omvatten het ver-" slag over de uitvoering van de order „Staakt het vuren" en de ogenblikkelijke toestand in de onder militaire bezetting staande gebieden en die, waaruit de strijd krachten konden worden teruggetrokken". Naar verluidt heeft dit nieuwe voorstel bij de Amerikaanse delegatie een zeer koele ontvangst gehad en is van deze zijde geen sterke steun te verwachten. Vaticaans protest verwacht tegen Mindszenty's arrestatie Men verwacht dat het Vaticaan een for meel protest zal uitbrengen tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty de 56- jarige Rooms-Katholieke primaat van Hongarije. In welke vorm dit protest zal worden uitgebracht is nog niet duidelijk, gezien het feit dat er geen diplomatieke betrekkingen tussen Hongarije en de Hei lige Stoel bestaan. Volgens onbevestigde berichten is kardi naal Mindszenty Zondagavond acht uur gearresteerd in zijn residentie te Eszterg, dicht bij de Tsjechoslowaakse grens. Men neemt aan, dat de aartsbisschop van Eger, mgr. Czapik, die onlangs van een bezoek aan het Vaticaan te Boedapest is teruggekeerd, tijdelijk de bestuurszaken van de kerk zal behartigen. Het orgaan van de nationale boerenpartij „Esti Szo" heeft het volgende commentaar gegeven op de aanhouding van kardinaal Mindszenty: „De Hongaarse bevolking en de talrijke Hongaarse katholieken hebben tijdens metings en talrijke demonstraties hun verlangen te kennen gegeven, dat de zaak-Mïndszenty, die het nationale leven vergiftigt, uit de wereld wordt geholpen. Mindszenty was een hinderpaal voor een vredelievende verstandhouding tussen kerk en staat." Truman signaleert Russische leiders die pro-V.S. zijn President Truman heeft verklaard dat hij ongerust is omdat de Sovjet-Unie „onze grootste bondgenoot, er een stelsel van moraal-codes op na houdt, die met moraal niets van doen hebben". President Truman sprak tijdens een lunch, welke werd gegeven ter ere van zijn gewezen deelgenoot in een kramerij en- zaak te Kansas City. De president zeide: „Gesloten overeen komsten zijn voor de Sovjet-Unie niet hei lig. Ik heb te Potsdam gedétailleerde over eenkomsten met haar gesloten, doch de Sovjet-Russische regering heeft zich aan geen enkele van deze overeenkomsten ge houden. Dit is een situatie, welke mij zeer veel leed doet, omdat het Russische volk een groot volk is. Ik ben er zeker van, dat, in dien het Russische volk invloed op zijn regering kon uitoefenen, deze overeen komsten zouden worden nageleefd". President Truman besloot met te zeg gen: „Er maken heden ten dage bepaalde leiders deel uit van de Sovjet-Russische regering, die ten zeerste verlangend zijn met ons tot overeenstemming te komen". De president gaf niet aan, welke leiders door hem werden bedoeld. Tito tart Cominform Export naar het Westen Maarschalk Tito heeft gisteren gedreigd de export van grondstoffen uit Joegoslavië naar het Westen te verleggen, indien de Cominform-landen handelsovereenkomsten bleven schenden. Maarschalk Tito, die het woord voerde in het Joegoslavische parle ment tijdens het debat over de begroting, zeide dat Joegoslavië hiertoe gedwongen zou worden om de machinerieën, die het zo dringend nodig heeft „van de andere zijde" te verkrijgen. Met betrekking tot plannen vooi de industrialisatie van Joe goslavië zei Tito, dat dit „v.ele staten die dachten, dat Joegoslavië een bron van grondstoffen voor hun industrie zou blijven niet naar de zin is". Joegoslavië heeft be sloten al zijn eigen hulpbronnen te exploi teren „in strijd met hun advies", daar het over voldoende ijzererts beschikte om de vestiging van een zware industrie te recht vaardigen. Het is absurd om koper, bauxiet en aluminium te exporteren en ze weer m andere vorm te importeren, aldus Tito. Het woord is aan P e t i t-S e n n De waarheid omtrent onze verdienste ligt tussen hetgeen men er ons uit beleefdheid over zegt en hetgeen wij er uit bescheidenheid over zeggen. Twee militaire waarnemers van de U.N.O., een Australisch en een Amerikaans officier die toe gevoegd zijn aan de Commissie van Goede Diensten, op het vliegveld van Djokjakarta, waar zij getuige waren van de Nederlandse luchtlandingen. Concessies aan Frankrijk Beveiliging van Duitslands Westelijke buurlanden Uit Parijse bron werd gisteravond ver nomen, dat het ontwerp-statuut voor het instellen van een internationale controle- organisatie voor het Ruhrgebied, dat heden middag zou worden gepubliceerd in zijn thans goedgekeurde vorm een aanmerke lijke concessie van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk betekent. Het ontwerp-statuut voorziet erin dat de souvereiniteit over het Ruhrgebied door de In Wonosobo werd een honderdtal Chinezen vermoord DE TOESTAND OP JAVAj II111 iSawahi (Hoofdproduct Ri Kina SuikoHobriokon m Petroleum In een Maandagavond te Batavia uitge geven Nederlands legercommuniqué wordt volgens Aneta gezegd, dat de verliezen aan Republikeinse zijde bij de gevechten in Indonesië „zeer gering" zijn. Het communiqué, waarin een overzicht wordt gegeven van de vijandelijkheden in de afgelopen drie dagen, zegt: „op zeer weinige uitzonderingen na was de tegen stand zeer zwak. Het oponthoud bij het oprukken van de Nederlandse strijdkrach ten werd hoofdzakelijk veroorzaakt door ongunstige weersomstandigheden en de vernieling van wegen". Het Nederlandse leger maakte melding van het aantreffen van vijftien Nederlan ders, 25 Duitsers, twee Oostenrijkers, een. Tsjechoslowaak en drie statenloze perso nen te Sarangan op de Oostelijke helling van het Lawoe-gebergte in Midden-Java. Verder is van militaire zijde te Batavia een overzicht ontvangen van de militaire ontwikkelingen op Java in de periode van 23 tot en met 26 December: In Midden- Java zette de colonne, welke uit Demak oostwaarts oprukte, de opmars voort en bereikte na de bezetting van Rembang de plaats Blora. Vervolgens werd contact ge maakt met de mariniersbrigade welke Tjepoe bezet had. De tegenstand, welke hierbij ondervonden werd, was gering. De troepen, welke Djokja, Magelang en Solo Even nadat de Nederlandse parachutisten het vliegveld 'ij Djokjakarta hadden bezet, landde er een republikeinse Catalina. Het vliegtuig kwam uit Singapore en had de zeven hier afgebeelde, wonderlijk uitgedoste T.N.l. officieren aan boord, aie terstond gevangen werden genomen. bezetten, gingen reeds over tot zuiverings operaties in de omgeving van deze steden en het tussenliggende gebied. Van Solo uit rukte een colonne oostwaarts op naar Ma- dioen. Na enig oponthoud bij een verniel de brug en enkele wegversperringen in het bergterrein voor Sarangan bezette de co lonne op 25 December Madioen. Tijdens deze opmars werden achtereenvolgens be zet: Tawananggoe, Sarang, Plaosan en Magetan. In het gebied bezuiden Mage lang werden rond de plaatsen Toeren en Dampi zuiveringsacties uitgevoerd. De ma riniersbrigade zette haar opmqrs zuid waarts voort en bezette de plaatsen Ngawi en Ploso, waarna contact gemaakt werd met de bezetting van Madioen. Op 23 December werd een actie tegen Bantam ingezet waarbij zonder enige te genstand in enkele dagen het gehele ge bied werd bezet. Na een week kon vrijwel op geheel Java worden overgegaan tot zuiveringsacties. Aangezien- vrijwel geen tegenstand werd geboden zijn de verliezen van de T.N.L verhoudingsgewijze gering gebleven. Een groot aantal wapens van allerlei soort en kaliber is in beslaggenomen of door de bevolking ingeleverd. Ook werden enige munitie-opslagplaatsen en wapenfabrieken aangetroffen. In Djokja zijn verschillende Duitsers ge arresteerd, onder wie Hanz Losche van de voormalige Duitse marine, die een Indo nesische vlammenwerper bouwde en Koerper, die vroeger politie-commissaris van Soekaboemi was en als NSB'er werd gearresteerd. Hij werkte later voor de Ja- pannezen en voor de republiek. Chinezen vermoord. Uit Wonosobo wordt vernomen, dat al daar voor de komst van de Nederlandse troepen een honderdtal Chinezen ver moord is. Volgens het Bataviase Dagblad bestaat onder de Chinezen te Batavia en elders grote ontstemming over de houding van de Chinese afgevaardigde in de Veiligheids raad. Indien de Nederlandse troepen had den moeten terugtrekken tot achter de oude bezettings-mogendheden aan een toekom stige Duitse regering zal worden overgedra gen. Bepaalde bevoegdheden ter controle van de in het Ruhr-gebied voortgebrachte hoeveelheden steenkool, cokes en staal zul len worden overgedragen aan een „Inter nationale Ruhr-organisatie". Deze regeling wordt te Parijs als een aanzienlijke concessie aan het Franse standpunt beschouwd, daar hierdoor het beginsel wordt erkend dat de geallieerden permanente controle dienen te hebben over de productie van de voornaamste indu strieën van het Ruhr-gebied. In de oorspronkelijke overeenkomst, die in Juni te Londen is gesloten, waren de bevoegdheden van de „internationale Ruhr- organisatie" beperkt tot het uitoefenen van controle op de distributie van de producten der industrieën in het Ruhr-gebied. Men is er te Parijs voldaan over dat de Britse en Amerikaanse regeringen voor het eerst sinds het einde van de oorlog hebben toegegeven, dat het noodzakelijk is de con trole over de productie van 't Ruhr-gebied permanent in handen te geven van een lichaam, waarin alle betrokken geallieer den zijn vertegenwoordigd. Voorts zullen in het ontwerp-statuut de bevoegdheden van de internationale Ruhr- organisatie en de wijze, waarop zij zal wer ken, worden omschreven. Ook zal in alge mene zin worden aangegeven welke maat regelen reeds genomen zijn of nog genomen zullen worden teneinde Duitsland's Weste lijke buurlanden te beveiligen tegen elk gevaar van een nieuwe Duitse aanval. Deze veiligheid zal in hoofdzaak verzekerd wor- dan door de instelling van de volgende twee lichamen: Het geallieerde militaire veiligheids kantoor waarvan de bevoegdheden door Amerikaanse, Britse en Franse deskundi gen tijdens besprekingen te Berlijn en te Frankfort zijn vastgelegd en de interna' tionale Ruhr-organisatie. BATAVIA, 28 December. (Reuter). Volgens een Nederlands communiqué be dragen de Nederlandse verliezen sedert het begin van de actie in Indonesië 41 do den en 99 gewonden. Vier vliegtuigen gin gen verloren, waarvan twee waarschijnlijk werden neergeschoten door luchtafweer geschut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japannezen. De zuiveringsacties in alle bezette ge bieden werden voortgezet. Nederland een voorbeeld voor andere Marshall-landen" Dr. Alan Valentine, hoofd van de admi nistratie van het Marshall-plan in Neder land heeft Maandagavond in een radiorede voor de N.C.R.V. onder andere gezegd, dat de vrede voor een groot deel afhangt van voldoende voedsel, werk, gunstige vooruit zichten en vrijheid. Het Marshall-plan helpt Nederland deze doeleinden te bereiken. Nederland moet ook zichzelf helpen door hard te werken en door tijdelijke opoffe ringen. En het doet dit ook. Hei kan de wereldvrede en de economie van andere landen bevorderen door zoveel mogelijk goederen en voedsel te produceren. Nederlands prestatie op dit gebied is een voorbeeld voor de andere Marshall-landen. Alle Marshall-landen zullen profijt trekken van de groei van hun nationale productie, want een grotere productie is de sluitsteen van hef gehele Europese herstelprogramma. Goede producenten zijn ook goede consu menten. Een volk dat niet produceert kan ook niet kopen. Zodra een deel van de wereld achterblijft bij de rest, wordt de welvaart van de gehele wereld in gevaar gebracht. Europa's door de oorlog gestoorde pro ductie moet weer hersteld en uitgebreid worden. Zodra de verschillende landen er in slagen de vele hinderpalen voor de han del over de hele wereld uit de weg te rui men zullen we op de drempel van een betere toekomst staan. Daarom ook ver wachten wij zoveel van de Benelux, aldus dr. Valentine. Ook in Bemmel had men nog veel oorlogstuig in huis In de Betuwe stelt de politie huis aan huis een onderzoek in naar achtergeble ven oorlogstuig. In Bemmel legde zij be slag op 78 gevulde granaten, 60 mortier granaten, 7 grote vliegtuigbommen, 3 ra- ketbommen, 1 pantservuist, 122 handgra naten, 6 phosfoiigranaten, 1 piat. 3 mijnen, 3 mitrailleurs, 9 geweren, 1 revolver, ruim 3000 geweer- en mitrailleurpatronen en 1373 granaathulzen. Bovendien werden door de bevolking 16 plaatsen aangewe zen waar zich gesneuvelde militairen be vonden. Men trof een massagraf aan waar in 7 Duitsers en een geallieerd militair waren begraven. Electrificatie maakt heropening van kleine stations en halten mogelijk Zoals men weet, besloten de Nederlandse Spoorwegen in 1938 tot de opheffing voor het reizigersverkeer van een groot aantal stations van kleine plaatsen. Dat had tot gevolg, dat niet alleen Koekange en 'sHeer Arendskerke uit het spoorboekje verdwenen, maar zelfs plaatsen van de omvang en de economische belangrijkheid van Lutterade en Susteren. Tevens werd de reizigersdienst op meer dan 350 kilo meter spoorlijn gestaakt. De spoorweg, zo was de gedachte, zou zich beperken tot het verkeer tussen de grote plaatsen, op lange afstanden en tot het massavervoer. De bus op trajecten parallel aan de spoorweg had zich te be palen tot het verkeer in de niet door de spoorweg bediende relaties. De „knoop punt-theorie" werd deze opvatting ge noemd en zij was vooral gebaseerd op de toenmalige stand van het spoorweg-appa raat op de niet-geëlectrificeerde baanvak ken, die in die tijd nog 90 procent van het net vormden. Op de geëlectrificeerde lijnen werden de kleine stations en halten wel degelijk be diend. Reeds in 1927 slaagde de proef met HaarlemIJmuiden, waaraan zelfs nog een paar stopplaatsen werden toegevoegd, uitstekend, ondanks moordende bus-con- currentie. En toen het middennet werd geëlectrifi- ceerd, werden stations als Maarn, Maars- bergen, Vught en Best weer geopend. Nu de spoorwegen vrijwel hun gehele net gaan electrificeren, nu de vervoersbe- hoef te in sommige gebieden Limburg demarcatielijn, „zou hiervan met grote bijvoorbeeld is verviervoudigd, nu som- waarschijnlijkheid het gevolg zijn geweest een massale afslachting van Chinezen in het republikeinse gebied", aldus het Dag blad, dat vervolgt: „Onder de Chinese be volkingsgroep wordt thans overwogen, welke maatregelen dienen te worden ge nomen om de regering van Nanking er toe te brengen haar houding ten aanzien van het Indonesische vraagstuk radicaal te wijzigen in verband met het grote ge vaar, waaraan talrijke Chinezen zouden worden blootgesteld, wanneer inderdaad zou gebeuren, waarvoor de Chinese afge vaardigde pleitte ter ondersteuning van het Amerikaanse standpunt". roige gebieden voor het verkeer ontsloten worden Zuid-Oost Drente menen de spoorwegen, dat zij met de „knooppunten theorie" radicaal moeten breken. Door de NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen zijn voornemens voor autoriteiten, besturen en particulieren een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag 8 Januari, des namiddags van drie tot vijf uur ten Provinciehuize (ingang Paviljoenslaan). electrificatie zijn bovendien trajecten, die vroeger bij stoomtractie niet lonend waren, thans wel rendabel. De directie der spoorwegen streeft dus naar een nieuwe evenwichtstoestand in de verdeling tussen het bus- en railverkeer. Zij is van mening dat het vinden van dit evenwicht niét overgelaten kan worden aan het vrije spel der concurrentie. De overheid zal niet kunnen volstaan met een regeling voor de knooppunten, maar zal ook voor de tussengelegen plaat sen een regeling dienen te treffen door middel van vergunningsvoorwaarden, waarbij overcapaciteit zal moeten worden voorkomen. Weer stoptreinen HaarlemLeiden. In Utrecht verzekerde men ons, dat de nieuwe visie van de spoorwegen op hun vervoerstaak inderdaad tot practisch ge volg zal hebben, dat de stoptreinen Haar lemLeiden weer zullen worden inge voerd. Het is echter wel zeker, dat dit in de komende zomerdienstregeling nog niet het geval zal zijn. De „Swissair" heeft besloten op bepaal de lange-afstandsvluchten aan scholieren van 12 tot 18 jaar, die hun opleiding in het bui tenland krijgen en in de vacantie per vlieg tuig naar huis willen reizen, een reductie op de vliegprijs van 50 pet. toe te staan. AFNEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaat selijk enige sneeuw of regen en toe nemende wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaatsen nog lichte of matige vorst, overdag 'emperatuur om het vriespunt. 29 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur Maan op 8.32 uur, onder 15.11 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1