KEERPUNT P. BRUIJNS J. G. BRESSER ZOON Bouwbedrijf C.J. VAN HEYST Fa. E. C. A. Servaas Aannemers van Onderhoudswerken en Nieuwbouw D. SLOOTWEG HAARLEMS MATRASSENHUIS VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 IJ M UID E R -Tr COURANT Bij de Jaarswisseling Eens staan de k3oJkken stil Tijd en Eeuwigheid. De Tijd is ongetwijfeld een deel van de Eeuwigheid, maar al zonderen wij eeuwen af, de Eeuwigheid wordt er niet door be kort. Het zou theoretisch mogelijk zijn de zandkorrels van een strand te tellen, een zee met emmers leeg te scheppen, maar de Eeuwigheid heeft geen grenzen. Het Paradijs kende nog niet de Tijd. Het Scheppingsverhaal vertelt wel dat God scheiding tussen dag en nacht maakte, maar dat was om de grootheid van het Heelal te tonen; de gouden zon als heer seres over de dag, het machtige starren- heir om Gods wonderen des nachts aan het firmament te schrijven. De mens, de koning der Schepping, kende de dood niet; ongestoord mocht hij genieten van de gunst van zijn Schepper en zich verheugen in het schone dat hem omringde in deze Lusthof. Bomen en planten waren altoos groen en droegen gedurig vruchten. Toen kwam de zonde In Genesis wordt het in de eenvoudige, maar kleurige verve van de Oosterse let terkunde verteld. God had de mens ge waarschuwd: „Van alle bomen in de hof zult gij eten, alleen niet van de boom der kennis van het goed en het kwaad, want als gij dat doet zult gij de dood sterven". Het klinkt in veler oren bijna naief, maar wij begrijpen dat het niet ging om die vrucht. De mens heeft op dat moment tussen God en Satan gekozen. Een episode in de grote worsteling, die in de Hemel voor de troon van God be gonnen was. Adam en Eva geloofden in de verleidende woorden van de Satan: „Gij zult als God zijn, kennende het goed en het kwaad". Maar daarmede had de mens alleen het kwaad over zich gehaald; hij werd ont troond en uit de Lusthof verdreven. Het aardrijk werd om zijnentwil vervloekt en de dood kwam in zijn leven. Met de dood deed de Tijd zijn intrede. Voortaan was de wisseling tussen dag en nacht niet slechts afwisseling, maar een mijlpaal op de levensweg naar de dood. De tyrannie van de Tijd was begonnen. Al zou het nog eeuwen duren voor de klokken werden uitgevonden, de jachtende tikken der seconden en de waarschuwende slagen der uren werden toch al gehoord. Zo is het gebleven! De wijsgeren van oude en nieuwe scholen hebben steeds ge worsteld met het begrip „Tijd". Augustinus zei: „Wat de Tijd is? Als iemand het mij niet vraagt, weet ik het; als ik het wil uitleggen, weet ik het niet". Horatius klaagde. „De ene dag drijft de andere voort". De la Motte was nog somberder: „Het ogenblik van onze geboorte was voor ons een doodvonnis". Schopenhauer con cludeerde: „Voor de jeugd is het leven een oneindig, lange toekomst, voor de oudec- dom een kort verleden". Ook de dichters van Sions gewijde lie deren - werden er door beangstigd. David zong (Psalm 103): Gelijk het gras is ons kortstondig leven Gelijk een bloem, die op het velt! verheven, Wel sierli\k pronkt, maar krachtloos is en teer. Wanneer de wind zich over 't land laat horen, Dan knakt haar steel, haar schoonheid gaat verloren, Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer. Een ander (Psalm 89) verzuchtte: Het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur. Zou 't mensdom dan vergeefs op aarde zijn geschapen? Wie leeft er die de slaap des doods niet eens zal slapen? Wie redt zijn ziel van 't graf? Maar reeds bij zijn vlucht uit het Pa radijs hoorde de gevallen mens het Evan gelie van Gods genade. Hem werd, al was. het nog slechts in vage omtrekken, de Verlossing aangekondigd. Eenmaal zou iemand komen die sterker was dan de Satan. Het kwaad zal Hem wel verwon den, doch hij zal het overwinnen zo klonk de belofte. Die Veidosser is gekomen! Pas hebben wij de geboorte van het Kindeke in de stal van Bethlehem herdacht. Gods Zoon in het vlees gekomen om de zonde te verzoenen, het verloren Paradijs voor de mens weer te ontsluiten 'en de dood te niet te doen. Jezus heeft verzekerd: „In het huis mijns Vaders zijn vele woningen anders zou Ik het u gezegd hebben want Ik ga heen om u plaats te bereiden; en wanneer Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb, kom Ik weder en zal u tot Mij ne men, opdat gij zijn moogt waar Ik ben". In Openbaringen schrijft Johannes, de ziener van Patmos: „En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, want de eerste hemel en de eerste aarde waren voorbijgegaan en de zee was niet meer. En ik zag de heilige stad, een nieuw Jeruzalem, nederdalende uit de hemel, van God, getooid als een bruid voor haar man. En ik hoorde een luide stem van de troon zeggen: „Zie de tent van God is bij de mensen en zij zullen zijn volk zijn en God zelf zal bij hen zijn en Hij zal alle tranen van hun ogen af wissen, en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geween, noch moeite zal er meer zijn, want de eerste dingen zijn voor bij gegaan". Johannes vertelt nog meer van het nieuwe Jeruzalem. Hij zag geen tempel, want de Almachtige is zijn tempel. „En de stad heeft de zon en de maan niet van node. dat die haar beschijnen, want de heerlijkheid Gods verlicht haar en haar lamp is het Lam. Haar poorten zullen niet gesloten worden, want er zal geen nacht zijn". Jezus heeft nog gezegd: „In de opstan ding huwen de mensen niet en worden niet ten huwelijk gegeven, maar zij zullen zijn als engelen in de hemel". Uit alles blijkt, dat de tyrannie van de Tijd in het nieuwe Jeruzalem niet meer zal bestaan. Er zullen geen klokken meer zijn. Een troostrijke gedachte bij de jaarwis seling voor allen die eens tot haar inwo ners gerekend zullen worden. Maar daar zijn ook consequenties aan verbonden. Jezus waarschuwde: „Verzamelt u geen schatten op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maakt en waar dieven in breken en stelen; maar verzamelt u schat ten in de hemel, waar noch mot noch roest ze ontoonbaar maakt en waar geen die ven inbreken en stelen. Waar uw schat is, daar is ook uw hart". VAN T. Een Oudejaarsverlelling door Jan Mens Opgewonden en met een lichte blos op haar wangen stond Tine Versluis voor het venster van haar pensionkamer en tuurde, in gedachten verzonken naar de stille straat. Het had gesneeuwd. Een rulle vacht, glinsterend in het licht der straat lantarens, die als dikke suikerbroden ge rijd stonden langs het trottoir. Tine legde haar voorhoofd een ogenblik aan het koele glas, haar denken werd rustiger nu. Wat zou ze doen? Meegaan? Of de oudejaars avond alleen op haar kamer doorbrengen? Ze draaide zich om. Haar ogen om vatten de kaal-gemeubileerde kamer met het opklapbed aan de wand, de schoor steen, waarop de vergulde pendule prijkte tussen de marmeren coupes, de tafel, waar in zich de lege goudvissenkom spiegelde, de roodbeklede stoelen met hun kromme poten en er steeg een gevoel van onbe hagen en afkeer in haar omhoog- Neen, ze bleef niet hier, ze bleef niet de ganse lange avond alleen, oog in oog met de pronkstukken van haar zeurderige hos pita. Ze ging weg, ze ging mee met mijn heer Veenstra: waarom zou ze het niet doen? Ze was jong. En het was haar be stemming toch niet, de oudejaarsavond als een verlepte hofjesdame door te brengen. De laatste weken had Tine dikwijls haar toch wel armzalig leven overdacht. Van het pension naar kantoor, 's middags haastig iets eten in een cafétaria, dan weer terug naar haar pension in de stille straat, dan de avonden, alleen met zichzelf. Neen, dit was niet het leven dat zij zich gpdroomd had, toen ze vol illusies naar de lokkende stad was getrokken. Vader en moeder had den gewaarschuwd, doch Tine had haar zin doorgedreven. Weg moest ze uit het doodstille provinciestadje, ze wilde zich wijder wiekslag scheppen, vooruit komen en niet verzuren tussen lage huizen met de kleine zielen. Nu had haar patroon haar gevraagd, tezamen de avond door te brengen. Hij was ook eenzaam, had hij lachend gezegd. Ja, Eddy Veenstra was een aardige vent: rijk, knap, geestig en op z'n zes-en-twintigste jaar directeur van een grote exportzaak met internationale reputatie. Hij bezat twee rijen prachtig-witte tanden, een klein, zwart snorretje en een jongensachtige glimlach, waarmee hij alle belemmeringen spelenderwijze overwon. Nu ja, mijnheer De Jong, de oude boekhouder, had haar een keer gewaarschuwd, de goede kerel. Veenstra was een speculant in zaken, in de liefde, in alles. Maar trok haar dit juist niet aan? Hield ze niet van het anders-dan- gewone? Er wordt zoveel over een jonge man verteld, vooral als hij knap en rijk is. En Eddy Veenstra was toch steeds correct tegen haar gebleven„Bel me even op," had hij gezegd, toen ze, weifelend nog, op het punt stond heen te gaan. Zijn glim lach was langs haar gestreken, langs haar aardige figuurtje, eenvoudig gekleed in de wat ouderwetse mantel. „Of u moet wat anders te doen hebben, vanavond, juffrouw Versluis," had hij er ondeugend aan toe gevoegd. Neen, ze had niets anders te doen. Waarom zou ze zijn aanbod weigeren? Ze was geen kind meer, en het ouderlijk huis zo ver wegNog eenmaal keek ze de Nederlandse ambassadeur te Londen bij Bevin Jhr. mr. Michiels van Verduynen de Nederlandse ambassadeur te Londi-n i-eeft Woensdagavond een bezoek gebracht aan Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, ter bespreking van zijn speciale missie naar Indonesië. ZONDAG 2 JANUARI IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. Vrijdag 7 uur ds. J. v. d. Berg; Zaterdag 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; Zondag 10.30 uur ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. Vrijdag 5 uur ds. J. van Buuren. Zaterdag 9 uur ds. J. van Arkel, van Haarlem; Zondag 9 uur candidaat J. Vlaming, van Haarlem; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. Vrijdag 5 uur ds. Maris van Haarlem; Zaterdag 9 uur ds. Holtrop, van Haarlem; Zondag 10 en 4 uur M. Rtfos, van Naarden. Doopsgez. Gem., Helmstraat. Vrijdag 7 uur ds. G. den Herder, van Amsterdam. Oud-Kath. Kerk. Vrijdag 19.30 Oude jaarsavondlof; Zaterdag 10 uur Hoogmis; Zondag 10 uur Hoogmis; 19 uur Vespers. Leger des Heils. Vrijdag 7.30 uur Oude jaarsavondbijeenkomst; Zaterdag 20 uur Nieuwjaarssamenkomst; Zondag 10 uur Heiligingsdienst; 19 uur Openluchtsa- menkomst; 20 uur Verlossingssamen komst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. Vrijdag 7.30 uur ds. v. d. Wiel; Zaterdag 10.30 ds. v. d. Wiel, bid stond; Zondag 10.30 uur ds. v. d. Wiel, bevestiging van ouderlingen en diakenen. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur candidaat J. Vlaming, van Haarlem. Ver. v. Vrüz. Herv. Abelenstraat. Vrijdag Spec, adres voor Taxibedrijf ------- Rouw- en Trouw- ongezellige kamer rond: haar besluit stond vast. Snel liep ze naar de telefoon, draaide het nummer. „Ik ga mee," zei ze. Haar stem trilde van emotie. Tine onderging de avond als een droom. Ze dineerden in een Chinees restaurant, het rood en goud van de betimmering glansde in het gedempte licht van kleurige lampions. Eddy was galant en geestig, hij hielp haar bij de keuze der vreemde» spij zen: kruidig en van een vreemde bekoring. Na de maaltijd, toen de koffie geserveerd was en ze een een sigaret rookten, stelde hij voor, te gaan dansen. Tine knikte. Veenstra begeleidde haar naar een chic café, waar een negerband de opwindende klanken van een rumba door de zaal liet schallen. Zegevierend liep Tine naast hem, ze voelde de jaloerse blikken van vele I vrouwen op haar gericht. Even daarna zweefde ze in zijn armen over de gladde dansvloer. Het parket glansde als een spiegel in het helle licht, en vlak bij haar was dat knappe gelaat, waren die brutale ogen. was die willende mond, en er speelde een glimlach om haar lippen. De dans was hit en Eddy leidde haar naar een rustig hoekje, waar gedempt licht over de tafel met het glinsterend glaswerk streek. Buigend sloop een ober nader. Eddy- bestelde champagne. De ober bracht glazen, ontkurkte de fles, het vocht parelde in de kelken. Even trilde zijn hand en een klein scheutje bevochtigde de mouw van Eddy's jas. „Ezel",, schold deze, met moeite een vloek onderdrukkend. Dan nam hij zijn glas en keek haar aan met overmoedige ogen. „Op ons eerste samenzijn, Tine". Tine voelde zich overwonnen door zijn blik. Daareven, toen hij zo onbehoorlijk was uitgevallen, had er diep in haar iets getrild van verontwaardiging. Doch direct daarna was dit gevoel verdwenen. Waarom zou zij zich kwaad maken over een ruw woord? Lachend klonk ze met zijn glas en dronk de champagne, die bruiste als vloei baar vuur. Bedwelmd door de warmte, de muziek, de vreemde drank, zat Tine op haar stoel. Eddy riep de ober, rekende af. „Ik weet een aardig cabaret, kindje," fluis terde hij haar toe, elke tegenspraak reso luut afsnijdend. De auto stopte voor een établissement. Eddy greep in zijn- portefeuille, betaalde de chauffeur met een bankje van tien. De man wilde het wisselgeld teruggeven, maar opeens bekeek hij het bi li et met meer dan gewone belangstelling. „Met uw ver lof, meneer, maar dat bankje is vals. Zo vals als de tanden van m'n schoonmoeder.' Eddy lachte smalend. Hij wilde Tine onder de arm nemen, maar het meisje week geschrokken achteruit. „Heb je.... heb je die oude vrouw dat valse biljet gegeven?" vroeg ze hakkelend. „Ja. Laat dat oude wijf ook eens in de mening zijn, dat ze een goed mens ontmoet heeft," antwoordde hij, met een poging om grappig te zijn. Hij draaide de oüde vrouw de rug toe en legde zijn hand om Tine's middel. „Kom kindje," vervolgde hij drin gend, „ga mee naar binnen, dan gaan wij ons gezegend Oudjaar vieren." Tine rukte zich los. Er kwam wat in haar omhoog stormen, ze zou kunnen schreeuwen opeens, luid eri schel. „Heb jij.heb jij welbewust een blinde vrouw een vals bankbiljet in de hand gestopt? Jij, die. Ze maakte de zin niet af, ze kon niet meer. Haastig opende ze haar tasje, diepte er een rijksdaalder uit op: een zilveren rijksdaalder, die haar moeder haar had meegegeven toen ze naar de grote stad trok. „Je kan nooit weten, hoe die je te pas kan komen, Tineke", had ze gezegd, toen. „Hier, moedertje," zei ze, de blinde vrouw, het geldstuk toereikend, „dat krijgt u van mij alleen, hoor." Tranen verstikten haar stem. „Kom nu toch mee," drong Eddy aan. Tine begon te lachen, terwijl de tranen over haar wangen drupten. „Dank u wel voor de gezellige oudejaars avond, meneer Veenstra", zei ze, hem even in de ogen kijkend. Dan draaide ze zich om. Vastberaden stapte ze weg in de avond, haar voeten kraakten in de sneeuw, die langzaam was begonnen te vallen. Lied der formulieren (door Woutertje) 't Was gisteren een Eeuw geleden, dat op 't aardse, hier beneden, een zuigeling veel vreugde bracht, een kind van 't mannelijk geslacht. Hij werd van Nederland een sieraad, hij plantte hier het Formulier-zaad. Hoe kon hij Neêrlands tuin versieren! Hoe welig tieren formulieren! Men kan geen enk'le daad meer plegen of men ontmoet op alle wegen zodra men eerlijk wordt geboren, het formulier met toebehoren. En gaat men dood: de erfgenamen, zij toeven piekerend tezamen (terwijl zij in het zwart zich hullen) om véél biljetten in te vullen. Och, dat mijn zang nu lyrisch is, opbouwend en empirisch is! Wie was die formulier-ontdekker, die inkt-verwekker, werk-verstrekker waar Nederland zo fier op is? 't Was Sirius Papierius. Genoemd naar Sirius, een Koning, verkrijgt men heden slechts een woning omdat z ij n wonderlijke schepping nooit kwam tot dorheid of verlepping. Zowel een bouwer als een huurder werd dakloos tot een Wolken-tuurder indien die man niet was verrezen. Geen mens kreeg meer iets toegewezen. De Wederopbouw, knap, nooit slap, zou zonder zijn nalatenschap nooit zó goed kunnen functionneren. Wij moeten Sirius zéér eren! Want waren er geen formulieren, geen ingevulde pracht-papieren, dan zouden onze woonkwartieren. Een half uur later opende ze de deur de huizen (zelfs bewoond in vieren) van haar kamer. Een ogenblik stond ze op de drempel, toen sloot ze de deur achter zich, kleedde zich in het donker uit en kroop onder de dekens. En toen de naburige torenklok zijn twaalf bronzen slagen zond, over de grote stad, drukte ze zich zelf de hand. „Een gelukkig Nieuwjaar, Tine", fluisterde ze en sloot dankbaar haar ogen Plannen voor een Kunsfraad in Amsterdam De commissie van voorbereiding van een Amsterdamse Kunstraad, waarvan de wet houder voor de Kunstzaken mr. A. de Roos voorzitter was, heeft aan B. en W. van Am sterdam een rapport doen toekomen, waar aan we het volgende ontlenen: Het bestuur van een gemeente heeft ons inziens de plicht met aandacht te volgen wat in de gemeenschap der burgers aan kunstvermogen en kunstverlangens leeft. De taak van de Amsterdamse Kunstraad zal moeten bestaan uit het coördineren van de tot nu toe naast elkaar werkende in stellingen en organen op kunstgebied en het verstrekken van adviezen. De raad zal bestaan uit tenminste dertig en ten hoogste vijftig leden. Twintig procent der leden zullen als overheidsvertegenwoordigers zit ting hebben en voor tachtig procent zal de raad moeten bestaan uit representanten van Eddy bekeek het biljet aandachtig. Ja, de kunst. Van de laatste groep leden treedt het was vals, geen twijfel mogelijk. Met een vloed van scheldwoorden betaalde hij de chauffeur, gaf een kleine fooi. Een gega lonneerde portier wilde de deur van het cabaret openen, toen Tine haar begeleider de hand op de arm legde. In de schaduw van het portiek stond een oude vrouw, een bordje met „blind" op haar borst. „Eddy", fluisterde Tine, Op de oude stak ker wijzend, „geef haar wat." Eddy maakte een afwerend gebaar. „Wat heb ik met zo'n oud wijf te maken, beste meid?" „Doe hetdoe het voor mij, Eddy," drong ze aan. „Weet je wel, dat een goede daad altijd beloond wordt?" De jonge man greep schouderophalend in zijn portemonnaie, grabbelde wat klein geld bij elkaar. Opeens begon hij te lachen, overmoedig en luid. „Hier," zei hij, en drukte de oude vrouw het bankje van tien in de beverige hand. „De Heer zal u zegenen, en de dame ook, meneer," mompelde de oude vrouw, het biljet zorgvuldig wegstoppend. Ze knikte in zijn richting. Er kwam een dankbare trek op haar gerimpeld gezicht. „Ik wens u beiden een gelukkig Oudjaar, dame en meneer, een heel gelukkig Oud jaar. En ik zal voor u bidden de helft op als representanten van de kunst producenten en de helft als vertegenwoor digers van de kunstdistribuanten en „kunst consumenten". Op het terrein van de opvoeding tot het genieten en waarderen van kunst bij grote groepen van de bevolking en vooral bij de jeugd is het ontbreken van een centraal or gaan het sterkst voelbaar. Het tot stand brengen van een bruikbare organisatievorm voor het bezoek aan kunstinstellingen is een taak, waarmee onverwijld een begin zal kunnen worden gemaakt; voor zover het de jeugd betreft in samenwerking met de reeds bestaande jeugd-kunstcommissie. De wijze, waarop subsidies aan kunst instellingen dienen te worden verleend en de vraag, welke instellingen voor subsidie in aanmerking komen, kunnen aan het oor deel van de raad worden onderworpen. Ook de vorm en de voorwaarden van prijsvra gen, opdrachten en aankopen op het gebied der beeldende en grafische kunsten. Tegelijk met de publicatie van dit-rap port zonden B. en W. aan de gemeenteraad het voorstel tot de instelling van een Am sterdamse Kunstraad over te gaan en daar toe voorlopig voor het jaar 1949 een crediet van ten hoogste 5000.beschikbaar te stellen. te vlug hier Neêrlands landschap sieren. En dat heeft Sirius reeds beklemd: het tempo diende wat geremd. Wie Sirius nu feit'lijk was? Hij was van 't onuitroeibaar ras der zeer-preciezen wier adviezen pas komen na véél analysen. Hij had zélf voor zijn Vrouw een lijst en deze huishoudlijst bewijst, dat hij óók in zijn huis'lijk wezen wat extra-werk niet bleek te vrezen. Hij sprak bijvoorbeeld: „In die kast ligt 't hemd, dat bij mijn kleding past". Zijn vrouw moest zoeken, 'n hallef uurtje. dan riep hij: „Neen! Die kast bij 't muurtje!" Zo liep die arme vrouw vol vuur steeds van het kastje naar de muur.... En voor de allerkleinste spullen moest zij papiertjes in gaan vullen. Dan stond daar officieel vermeld: „Besteeddet Gij het Huishoudgeld?" Zo ja, hoeveel percent aan suiker, aan vlees, asm koek en bloemenruiker? Aan handwerk, nuttig dan wel fraaier? En gaaft u aan de orgeldraaier?" En als zij alles had onthuld, („Aldus naar waarheid ingevuld") verstrekte hij haar geld voor 'n hoed of 'n toewijzingvoor een lap goed. O Lezers laat ons hem gedenken en hem de warmste hulde schenken. In deze wereld vol van kilte, vraag ik u één minuut van stilte, ter eer van hèm, die onverflauwd, ons na een eeuw nog bezig houdt. Doch mijne vrienden; resoluut, geef ik u één, slechts één minuut! Want énders zou 'k de tijd ontberen, mijn formulieren te formeren. Ik moet nog voor de Vakgroep zwoegen en voor 't Bedrijfsschap „Ons Genoegen", 'k Moet mij in paperassen hullen en éérst mijn vulpen extra vullen. En zo geef ik ten allerleste, één allerlaatste schreeuw ten beste een schreeuw, die afsterft en bezwijkt. en méér op 't laatst gerochel lijkt: „O Sirius Papierius, Creator Formiilierius, Heb dank, uit hart en nierius!" De Bali in Vlaardingen. Drie loggers-, waren nog voor IJmuiden te verwachten: de „Karei Doorman" (KW 227), „Bali" (K W 129) en de KW 159. Zij waren om „de Zuid" op de haringtrawl visser ij. De Bali liep echter zonder haring te Vlaardingen binnen. Donderdag kwam etvens de „Claes Com- paan" (IJM. 41) binnen. Deze trawler heeft Dinsdag in Engeland gelost. Door de lange reis werd een partij makreel afgekeurd. Het Zwitsers aandelenbezit Koninklijke Olie In Den Haag zijn besprekingen gehou den tussen Nederlandse en Zwitserse inl stanties over in Zwitserland geopponeerde aandelen Koninklijke Petroleum. Van Zwitserse zijde stelde men zich op het standpunt, dat daar de verwerving ter beurze van deze aandelen gedurende de oorlog te goeder trouw is geschied. Dit standpunt is van Nederlandse zijde be streden. In principe is overeenstemming bereikt over een regeling, waarbij de erkenning van de eigendom van de Zwitserse houders der aandelen is toegezegd, mits zij bereid zijn aan bepaalde voorwaarden te voldoen Van Zwitserse zijde is uitbreiding der crediet-faciliteiten in het vooruitzicht pp steld. fi SCHEEPVAART K. N. S. M. Bonaire. 30 Dec. te Amster dam van Paramaribo. Castor, 29 Dec tè Mobile van West Indië naar New Orleans Danae. 29 Dec. te Malta van Tunis naar Venetië. Hersilia, 29 Dec. van San Juan naar Cd. Trujillo. Hydra, 29 Dec. van Antwernen naar Leixoes. Iris, 30 Dec. te Rotterdam van Amsterdam naar Vigo. Midas, 28 Dec. van Bilbao naar Tanger. Ornen, 29 Dec. te Kopen hagen van Odense naar Amsterdam. Roelf 29 Dec. van Oporto naar Bordeaux. Stentor' 29 Dec. te Beyrouth van Famagusta naar Alexandrië. Strabo, 30 Dec. te IJmuiden van Amsterdam naar Rotterdam. Stuyvesant, 29 Dec. van Amsterdam naar Dover. Telamon 27 Dec. te New York van West Indië. K. P. M. Waikelo, 29 Dec. Kaap st Vincent gepasseerd. K. H. L. American Lawyer, 29 Dec te Antwerpen (uitreis). Entrerios, 29 Dec. van Lissabon naar Zuid Amerika (thuisreis). H. AFRIKA LIJNEN. Jaarstroom, 30 Dec. van Antwerpen naar Bordeaux. Maas- kerk, 30 Dec. te Antwerpen van Le Havre naar Amsterdam. VINKE EN CO. Aalsum, 28 Dec. van Kaapstad naar Dakar, wórdt daar 12 Dec verwacht. Hilversum van Rotterdam naar West-Italië, pass. 29 Dec. Finisterre. MIJ. NEDERLAND. Oranje, 29 Dec. te Southampton naar Indië. Roepat, 29 Dec! te Aden via Colombo naar Indië. Talisse, 29 Dec. van Port Said naar Genua. Van'der Waals, 30 Dec. te Amsterdam. OCEAAN. Glen Artney, 26 Dec. van Hongkong YokohamaRotterdam. Melampus 24 Dec. van Colombo BataviaNew York! Polydorus, 28 Dec. Gibraltar gepass. Amster- dam—Batavia. Grote vaart. Alderamin, Buenos AiresRotterdam 29 Dec. te Bahia. Alhena, Rotterdam—Buenos Aires 29 Dec. van Santos. Alphacca, 29 Dec. van Dublin naar Amsterdam. Alphard. Rot terdamPorto Alegre 29 Dec. te Montevideo. Annenkerk, RotterdamSydney 29 Dec. té Alexandrië. Arendskerk, RotterdamSydney 30 Dec. te Antwerpen. Hedel, Rotterdam— St. John pass. 30 Dec. Vlissingen. Leersum, RotterdamCalcutta 28 Dec. te Genua! Nordbryn, CalcuttaRotterdam 29 Dec. te Genua. Nordkap, AmsterdamBasra 29 Dec. van Genua. Prins Maurits, Aarhus—Barce lona pass. 29 Dec. Ouessant. Prins Willem 4, 22 Dec. van Amsterdam te Maracaibo. Ak- krumdijk, 31 Dec. van Beaumont te Rotter dam verwacht. Almkerk, Rotterdam—Bris bane 29 Dec. van Freemantle. Aludra, RotterdamNew Orleans 28 Dec. te Galve ston. Drente, New OrleansJava, 4 Jan. te Belawan verwacht. Garoet, Rotterdam—Java 27 Dec. te Soerabaja. Lindenkerk, 29 Dec. van Rotterdam naar de Perz. Golf. Marie- kerk. Japan—Rotterdam 29 Dec. te Alexan drië. Meerkerk, RotterdamJapan 28 Dec. van Singapore. Rijnkerk, Rotterdam—Japan, pass. 29 Dec. Gibraltar. Kleine vaart. Blue Boy, 29 Dec. van Guernsey naar Par. Henk, 29 Dec. van Leith te Grangemouth. Oranje, 29 Dec. van Rotterdam te Hamburg, Maymer, 28 Dec. van Oporto naar Pertimao. Mavster, 30 Dec. van Lissabon te Rotterdam. Nettie, 29 Dec. van Leith naar Rotterdam. Nijenburgh, 29 Dec. van Kingslyn naar Rot terdam. Rapid, 29 Dec. van Boston naar Rotterdam. Veenenburgh, 29 Dec. van Aber deen naar Middlesbro. Viking, 29 Dec. van Grangemouth naar Rotterdam. Vrede, 30 Dec. van Middlesbro naar Rotterdam. Walenburgh, 29 Dec. van Bordeaux naar Rotterdam. Cool- haven 29 Dec. van Port Lyautey te Bordeaux. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 30 December: Waterland van Grangemouth. Altt van Goole. Miobe van Caen. Van der Waals van Ant werpen. Bodaire van Paramaribo. Jedunkan van Hamburg. Greenfinch van Londen. Silver Ocean van Montevideo. Arturus van Bou logne. Nina Dan van Londen. Süversikht v. Antwerpen. Rijnstroom van Londen. Vertrokken 30 December: Palduin naar Antwerpen. Juno naar Antwerpen. Fisten n. Malmö. Goldfinch naar Londen. Mana Toft naar Gdynia. Gaaseland naar Rotterdam. HOOFDREDACTIE en DIRECTIE IJMUIDER COURANT P. f- REDACTIE en ADMINISTRATIE IJMUIDER COURANT P- f". H.van Brummelen en Echtgenote Slager. Hoofdbuurtstraat 2 Wenst zijn cliëntèle voor spoedig 1949. H.van Gameren 7 uur prof. dr. M. A. Beek, van Amster dam. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie, Vrijdag 3 uur Heilig Avondmaal. Zondag 4 uur H. v. d. Brink, van Bloemendaal. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 8 uur ds. Brink; Zaterdag 10.30 uur ds. L. Brink; Zondag 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk. Vrijdag 8 uur ds. A. van Nood; Zondag 10 en 4.30 uur ds. A. van Nood. BEVERWIJK. Doopgez. Kerk. Vrijdag 7.30 uur Oudejaarsdienst dr. A. Vis; Zondag 10 uur ds. E. Daalder, van Westzaan. Maranatha. Vrijdag 7.30 uur Jaarsluiting, W. C. F. de Wijs; Zondag 10 uur v. d. Brink, van Bloemendaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 7 uur ds. P. A. Tichelaar: Zondag 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. Vrijdag 7 uur ds. M. Groenen- berg, van Amsterdam; Zondag 10 uur ds. R. Bijlsma, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. G. Grootjans, van Am sterdam. Geref. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). Geen opgaaf ontvangen. Chr- Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. HAARLEM. Church of England. Kinder huissingel. 3 p.m. Evening Service, followed by Holy Communion. Rev. C. E. Elton, E.D, gelegenheden. Stationsweg 1, Velsen. Telef. 5157 Wenst allen een gelukkig A. J. BAX Kruidenier. Zuiderdorpstraat 15. Velsen. Wenst allen een Gelukkig v. Ceel's Kolenhandel Kerkweg 11. naast Gemeentehuis, wenst cliëntèle en begunsti gers een Gelukkig Nieuwjaar W.H.K. J.ten Hove Schoenmakerij Zuiderdorpstr 11, Velsen-D. p. f. T. van Honk en Zonen Aardappelen, Groenten en Fruithandel Meervlietstraat 16 Velsen. wensen allen een gelukkig 1949. Wij wensen onze cliëntèle een Voorspoedig en Gelukkig Jaar Slijterij de Pont MEERVLIETSTRAAT 10, VELSEN SCHILDERSBEDRIJF Verf - Glas - Glas in lood - Behang v/enst cliëntèle, vrienden en bekenden een Gelukkig Nieuwjaar Dwarsweg 7. Velsen wenst zijn geachte cliëntèle een Gelukkig Nieuwjaar De Christelijk-Historische Unie wenst ALLE inwoners der Gem. Velsen een ge zegend Nieuwjaar! Velsen vooruit! JAN KOSTELIJKLAAN 8, VELSEN wensen hun cliëntèlevrienden en hekenden een Gelukkig Nieuwjaar Electr. Wagenmakerij en Smederij Hoofdbuurstraat K 4, Velsen wenst zijn Cliënten en Vrienden een Gelukkig 1949 Schildersbedrijf GEBR. DE VRIES Dwarsweg 2, Velsen Wykerstraatweg 236, Velscn-N. wenst zijn geachte cliëntèle, Vrienden en Bekenden een Voorspoedig 1949. Firma H. DEKKER ZN., Vrachtrijders Meervlietstraat 6, Velsen, Tel. 5532 wenst cliëntèle en begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. Het Assurantie-, Financierings. en Incassokantoor „HOFGEEST" Hoofdkantoor: Meervlietstraat 36A te Velsen Bijkant.: Boogaardlaan 2 B, Beverwijk Ged. Oude Gracht 89, Haarlem wenst zijn geachte cliëntèle en begunstigers een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar KLEDINGMAGAZIJN „KLECO" en DE ROOY, bontwerker Driehuizerkerkweg 100. Tel. 4074 wenst zijn geachte cliëntèle een Voorspoedig Nieuwjaar KLOOTS KLEDINGMAGAZIJN wenst U een voorspoedig 1949 KLEINE HOUTSTRAAT 2A, HAARLEM, TEL. 20092 BEDDEN MATRASSEN REPARATIE H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485 p. f. Efectro-technisch Bedrijf HARTENDORP SPAARNE 3 TELEFOON 17696 GEN. CRONJESTRAAT 43, TEL. 16990 wenst zijn cliëntèle en bekenden Een voorspoedig NieuwJ<uu

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4