Tel. 556} Taxi tel. 4333 In 1948 heeft Veisen met succes aan zijn herstel gebouwd Hst nieuwe jaar houdt nog meer beloften in op allerlei gebied Jlex Jfieateï Deel der IJmuidense trawlvissers verklaart zich vóór een staking De AN BZ heeft een groot aantal bezwaren tegen de geaccordeerde arbeidsovereenkomst Het testament G. de Jager Zn. Ik, oliebol VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Terugblik en vooruitzicht In December 1948 heeft de gemeente Veisen op de kop af 43550 inwoners: 43550 mensen, die een dak boven het hoofd verlangen en 1100 mensen méér dan vorig jaar om deze tijd, waarmee op deze laatste dag van het oude jaar het .grootste probleem van Veisen weer eens is aangeroerd, een probleem, dat misschien het best met een paar cijfers geïllustreerd kan worden. Eigen woongelegenheid, hetzij door het betrekken van j enkele kamers, dan wel in „nieuwe huizen", moest gezocht voor vierhonderd nieuwe echtparen, de ruim duizend nieuwe wereldburgers waren reeds vanzelf gehuisvest. Èr is dan ook vaart gezet achter de woningbouw, zowel van gemeente- als van particu liere zijde. Want, waar op 1 Januari 1948 slechts drie nieuwe woningen konden worden toegevoegd aan de bestaande, kan men vandaag, dus op 31 December spreken van niet minder dan vijfhonderd en vijftig gereed gekomen huizen. voor de gemeente Veisen, gelet op de voor lopige vaststelling van dat bedrag inder daad een feit geworden. Woningnood nog steeds het grote kwaad Hierbij zijn zes buurtwinkels en het uit zicht op de bouw in het nieuwe jaar is lang niet mis. Op het ogenblik zijn nog in aanbouw 660 huizen, waarvan 15 winkel panden. Drie van deze komen in Velsen- Noord en indien de weersomstandigheden jn deze wintermaanden wat meer mee werken dan de afgelopen week, komt de helft van het genoemde aantal nog vóór 1 April 1949 gereed. Nieuwe huizen alom. Men denke evenwel niet dat hiermee de bouwcapaciteit voor het komende jaar is uitgeput. Dit is maar een begin, want de plannen omvatten verder nog 17 hoogbouw- huizen opgetrokken in drie woonlagen, 36 woningen in de omgeving van het Ooster- duinplein, 108 achter de nieuwe hoofd weg in IJmuiden-Oost, 48 in Velsen-Noord achter de Mekog. Deze laatste worden over enkele dagen reeds aanbesteed. Voorbereidingen worden getroffen voor bet zetten van twee honderdvijftig mon tagewoningen, systeem korrelbeton en er zal een keuze uit verschillende bestaande systemen worden gedaan voor het bouwen van 150 andere woningen. Ten slotte zal in IJmuiden-West, op een nader te bepalen terrein een klein woningcomplex verrijzen, waar ouden van dagen hun eigen huishoudentje kunnen bedisselen, maar waar zij, zo nodig bij ziekte of ongemak, hulp kun nen krijgen van het, eveneens op dit terrein komende verzorgingshuis. Zo biedt het nieuwe, moderne opbouw- plan plaats aan een gemoderniseerd hofje", naast een woonflat bezuiden de Julianabrug. Verspreid in de gemeente, want Sant poort en Driehuis bieden mede gelegenheid tot bouwen, komen nog enige honderden nieuwe huizen. Het ligt in de bedoeling dat de laagbouw voor ongeveer dertig procent zal bestaan uit duplexwoningen, waardoor een groot aantal jonggehuwden aan een eigen „nestje" kunnen worden geholpen. Vergunningen in 1948. De afdeling huisvesting ten raadhuize gaf, niet minder dan 1503 vergunningen af. Een deel hiervan waren zogenaamde zelf standige vergunningen, een ander deel be trof de gunning om bij anderen in te gaan wonen of te verhuizen. De premieregeling voor womngsplitsing en -verbetering heeft weinig resultaat op geleverd, maar, zo werd van hogerhand verzekerd, dit is niet alleen in Veisen het geval. Over het gehele land beliepen deze aanvragen niet meer dan vijftienhonderd. Velsens inwoners genieten een goede gezondheid. Het hoofd van de Gemeentelijk^ Genees kundige Dienst is over het algemeen lang niet ontevreden over de gezondheid van de duizenden Velsenaren. Waar het zoge naamde besmettelijke ziekten betreft is er zelfs helemaal geen reden tot ongerustheid. Want het topaantal diphteriegevallen van 426 in 1943 is geslonken tot zegge zes patiënten in het afgelopen jaar. Ook rood vonk liep belangrijk terug en kwam van 80 in 1943 op 18 in 1948. Zoals elk jaar kwam ook nu een enkel geval van kinderverlamming, typhus, ziekte van Weil en malaria voor, maar het aantal is niet het noemen waard. Anders staat het met de tuberculose. Het consultatiebureau wordt nog door zeer vele mensen bezocht. Men is er in medische kringen van overtuigd, dat dit nog steeds zijn oorsprong heeft in de oorlogsweeën. Het sterftecijfer van tuberculose is weer gelijk aan dat van vóór de oorlog, doch het aantal ziekte gevallen is groter. Velen, meer dan aanvankelijk werd ver moed, bezoeken het in Mei geopende con sultatiebureau voor rheumabestrijding. De gezondheidstoestand van de school gaande jeugd is zeer bevredigend. De jeugd in school, hij sport en spel. Een hoogtepunt voor sportsmen was de opening van het gemeentelijk sportpark op 29 Maart. Fier wapperden de vlaggen en de beide plaatselijke voetbalclubs gaven een gezellig partijtje te zien. Het tweede sport gebeuren dat de aandacht gevangen hield, was de uitwisseling met Edmonton, die, in dien de voortekenen niet bedriegen tot tra ditie zal worden verheven In het komende jaar zullen enige hon derden scholieren, na talrijke omzwer vingen weer les krijgen in een eigen ge bouw. Zo is men met de bouw van een nieuwe school in Velsen-Noord bereids begonnen, evenals met die van de Juliana- en P. Ver- meulenschool. De Finse scholen zijn aangekomen en de onderdelen zullen ten spoedigste in elkaar worden gezet. Met genoegen kan het voorbereidend onderwijs terugzien op 1948, wijl de raad het besluit nam dit te subsidieëren. Geen noodlijdendheid. Wat Velsens financiën aangaat heeft men met blijdschap vernomen, dat het jaar 1948 reeds optimistisch werd begonnen, want te dien tijde hield practisch de noodlijdend heid van de gemeente op. Wel bleef het rijk zijn invloed behouden bij het bepalen van het bedrag der bijzondere uitkering, maar de opzet van de regeling was niettemin de noodlijdendheid te doen eindigen en-dit'is Distributiedienst gaat verdwijnen. Langzaam maar zeker is de schaarste- economie aan het verdwijnen. Wellicht zal men nog enkele malen naar het distributie kantoor gaan om een bonkaart te halen, maar dan is het afgelopen. Als een nacht merrie liggen dan bijna tien kwade, magere jaren achter ons. Het is hard gegaan in 1948. Niet minder dan veertien artikelen zijn er dit jaar van de bon gegaan. Vooral de opheffing van de distributie van brood, bloem, melk en suiker bracht een belangrijke vermindering van werk zaamheden. Niet het minst voor de bonnen- plakkende bakkers en kruideniers, maar ook voor de ambtenaren, zodat, waar er in het begin van dit jaar nog 37 man op het kantoor in functie waren, dit aantal op 31 December nog slechts 18 bedraagt. Hoe en wanneer er zal worden overgegaan tot verdere inkrimping is nog niet bekend, want de werkzaamheden voor de uitreiking van bonkaarten, extra kaarten voor bijzon dere arbeid en ziekte, alsmede de provian dering van zee- en vissersschepen zijn vrij wel onveranderd gebleven. Sociale gemeentezorg. De, dienst van Sociale Zaken bleef het middelpunt van de sociale zorg, die in de gemeente wordt Uitgeoefend. Vooral in het begin van het jaar was een grote krachts inspanning nodig voor een vlotte afwerking van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Dank zij deze regeling, waarvan in Veisen 850 personen profiteren, bleven de uitgaven voor ondersteuning belangrijk beneden de vroegere kosten. Was het vroeger door het grote aantal ondersteunden vrijwel onmo gelijk om zich met de taak van een sociale dienst bezig te houden, thans wordt door kundig personeel het moeilijke werk van de gezinszorg voortgezet. Ook de verwaarloosde en bedreigde jeugd geniet de volle belangstelling van de Dienst. In nauwe samenwerking met het plaatselijk comité yan Sociale Jeugdzorg wordt, waar mogelijk, de jeugdnood bestreden. De dienst voor Sociale Zaken richt zich zoveel mogelijk op de verdieping van het maatschappelijk werk, waardoor uitein delijk veel maatschappelijke nood zal kun nen worden voorkomen. Ten slotte kan worden vermeld, dat, dank zij de gunstige arbeidsmarkt in de gemeente, gedurende het afgelopen jaar slechts een gering aantal personen met overbruggingsuitkering voor werklozen moest worden geholpen. Aesthetische verzorging der gemeente. Waar het geestelijk en lichamelijk wel zijn van de inwoners zulk een belangrijke plaats inneemt in het gemeentebestel, kan het niet anders of er zal al het mogelijke worden gedaan om het natuurschoon te be houden of te bevorderen. Hiervoor heeft in het afgelopen jaar de Plantsoendienst ge zorgd. Velserbeek is geworden het puikje van een park en een der grootste attracties was daar de Kinderboerderij, die in dit eerste jaar reeds kan bogen op 12 a 1300 bezoekers. In de loop van het jaar zijn er enige herten bij gekocht en wat fazanten. Kalkoenen, pauwen en niet te vergeten de konijnen in de konijnenberg hebben zich op natuurlijke wijze vermenig vuldigd. Op het terrein van het sportpark loopt Het Gemeentelijk Huisvestingsbureau te Veisen ontving het volgende briefje: Aan Uw Heeren Amtenaren van het Huis- vesting Bureau Veisen. j5 Waarae heeren gaarne zou ik van u willen 5 weten hoeveel geld, boterbonnen of iets 8 dergelijks ik moet geven voor in aanmer- s king te komen voor een anderhuis. Bij voorbaat mijn dank." 8 (Volgt ondertekening) S De zaak is in handen gegeven van de 5 politie. een aantal schapen, wat het kaal houden van de grasmatten en de bemesting ten goede komt. De plannen om een ezel voor de kinderboerderij aan te schaffen, zijn tot nu toe afgestuit op de hoge prijs, evenals het nog tot de vrome wensen behoort een zeug met beer te kopen De speelweide schijnt een ware uitkomst te zijn en hier mag van een enorm druk bezoek gesproken worden. Plantsoenen werden aangelegd, onder meer aan de IJmuider Straatweg en het onderhoud van de reeds bestaande „groen stroken" en perken werd met kracht ter hand genomen. Zeer speciaal mag worden genoemd de aanplant bij het tweede noodwoning complex bij de P.E.N. centrale te Velsen- Noord, die buitengewoon aardig afsteekt tegen de huizen. Plannen voor 1949 zijn onder meer het aanleggen van plantsoenen aan de Noord zijde van het thans nog bestaande Kenne- merplein. Velsen-Noord heeft zeer sterk de aandacht van de verfraaiïngsdienst. opdat het een meer steedse aanblik zal opleveren. Begin Februari hoopt men de eerste vier duizend nieuwe vuilnisemmers te kunnen distribuéren en aan het eind van 1949 ver moedt men dat tweederde van de bewoners van dit nieuwe systeem zal profiteren. Zo wordt in Veisen onvermoeid gewerkt aan innerlijke groei en uiterlijke verfraaiing en waar de terugblik tot tevredenheid stemt, wordt het vooruitzien een vreugde. ooooooooooocooooooooocooooooooooooooooooooooooooooc* ,Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden t/m Woensdag 5 Jan brengen wij: Hotel Casablanca NEDERLAND FILM THALIA (bet theater met de beste rilms) Vertoont ZATERDAG 1, ZONDAG 2 JAN., 7 en 9.15 uur en MAANDAG 3 Jan., 8 uur: EDWARD G. ROBINSON JOHN GARFIELD - IDA LTJPINO in het opwindende zeeverhaal DE ZEEWOLF (THE SEA WOLF) JACK LONDON'S beste roman werd verwezenlijkt in een film vol adem benemende taferelen, die U nooit op het witte doek had verwacht! Warner Bros film Toegang 18 jaar DINSDAG 4. WOENSDAG 5 en DONDERDAG 6 JAN., 8 uur, de HOLLANDSE FILM: FEEST IN DE JORDAAN Een film over de vrolijkheid en de misère van A'dam's meest bekende stadswijk met HERMAN BOUBER, SILVAIN POONS. AAF BOUBER e. v. a (Toegang 14 jaar) ZATERDAG 1 én ZONDAG 2 JAN., aanvang 3 u. speciale jeugdmatinees met de bekende komieken STAN LAUREL en OLIVER HARDY in „ZONEN DER WOESTIJN" en de dolle klucht: „OMA'S DERDE JEUGD" (Toegang elke leeftijd) Tijdens een vergadering van de IJmuidense langens van de Toonkunstkoor houdt jaarvergadering Het Toonkunstkoor, directeur de heer P. J. Potgieser, houdt Donderdagavond, 6 Januari in het Badhuis-repetitielokaal aan de Baanstraat zijn jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke verslagen van secretaris en penningmeester zal een re glementaire verkiezing plaats vinden van de aftredende voorzitter. Bovendien moet wegens vertrek van mej. M. Vellekoop een tweede secretaresse worden benoemd. Verder houdt de voorzitter een film praatje. OUDE JAARS-BIJEENKOMST VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. De oudejaars-bijeenkomst van de Bever- wijkse afdeling van de Partij van de Ar beid, welke Donderdagavond in de boven zaal van veilinggebouw ,,'t Centrum", was belegd, werd geopend door de voorzitter de heer A. Alberda, die het welkomstwoord sprak. De spreker van deze avond de heer P. J. Kapteyn, voorzitter van het gewest Noordholland-Zuid, maakte de afdeling Beverwijk een compliment voor het harde werken zowel voor als na de afgelopen verkiezingen. Ook voor de komende meenteraadsverkiezingen moet veel arbeid worden verzet. Hadden wij, aldus spreker, 37 inplaats van 27 zetels in de Tweede Kamer, dan had de droevige slag in In donesië misschien voorkomen kunnen worden. De avond die verder door de leden werd verzorgd, stond onder leiding van de heer D. Douwstra en werd geopend door de „Stem des Volks", die de bekende liederen „Morgenrood" en „Aan de strijders" ten gehore bracht. TAXI! TAXI! voor binnen- en buitenland (Adv.) Beverwijk „Hotac" staat gunstig in de tafeltenniscompetitie Na het beëindigen van de eerste helft van de competitie voor de Nederlandse Tafeltennisbond staat „Hotac", de tafel tennisvereniging van Hoogovenstaten, er gunstig voor. Het eerste dames-team, bestaande uit de dames G. Weenink, L. Kenz en L v. Lamoen bezet in de damesklasse met 14 punten uit 7 wedstrijden ongeslagen de kopplaats, gevolgd door T.O.G. 2 met 12 punten. Indien de dames in de tweede helft van de competitie even goed blijven spelen, zijn ze van het kampioenschap verzekerd. De heren J. Weenink, J. Kuilman en J. Meyer die het eerste heren-team vor men doen het in de eerste klasse niet veel minder goed. Met 8 punten uit 6 wed strijden bezetten zij de tweede plaats, di rect achter Rapidity I dat 11 punten bezit. De kans om op de bovenste plaats te ein digen is dus nog groot. Het tweede heren-team met de heren M. Abbas, F. de Loor en "j. Dekker staat in de tweede klasse eveneens op de twee de plaats met 12 punten uit 7 wedstrijden en met slechts 1 punt achterstand op de leider H.B.C. 1. Slagen de Hoogovenmen sen er in om op 3 Januari de returnmatch in Haarlem tegen H.B.C. 1 te winnen dan zullen zij waarschijnlijk volgend jaar inde eerste klasse kunnen uitkomen. UITWBDSTRIJD VAN B.D.C. II TEGEN D. C. IJ. Het tweede tiental van de Beverwijkse Damclub zal Dinsdag 4 Januari, voor de competitie van de- Noordhollandse Dam- bond een uitwedstrijd spelen tegen het tweede tiental van D.C.IJ. Uitslagen H.O.S.C. .De voornaamste uitslagen van de Woens dagavond in het Statenhuis aan de Velserweg gespeelde wedstrijden om het clubkampioen schap van de Hoogoven Schaakclub luidden: Afd. 1 J. BeentjesM. Wit 01; Th. Spij kerG. L. de Haas 01; A P. de Bruin P. A. Veldheer 01; M. P. Suiker—W. Stee man afgebr.; J. C de HaasP. Zwart afgebr.; B. WulmsM. Raadsheer >6; M. Wit—B Wulms 1—0. Afd. 2: Ir H. Sipkes— P. Bos 0—1; R. GigengackF. Hendriks 10; P. HoopeD. Vergunst 10; G. SchoutenJ. Groot Vi; J. GrootG. Schouten Tijdens een vergadering van de IJmuidense trawlvissers, aangesloten bij de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden, een dochterorganisatie van de E.V.C., die Don derdagochtend en -middag in de grote zaal van Thalia is gehouden, werd gestemd over een motie, waarin wordt besloten niet uit te varen, vóór de reders zich „ondubbelzin nig" hereid hebben verklaard over de wen sen, die uit de diverse werknemersorganisa ties zijn voortgekomen, met alle vakbon den tot onderhandelingen te komen. De vergadering werd ingeleid door de heer K, Zwart, plaatselijk secretaris van de A.N.B.Z., die de uitslag van het referendum over de nieuwe C.A.O. in de herinnering riep (41 stemmen voor; 92 blanco en 176 tegen van 23 schepen). Verder gaf hij een overzicht van wat hij noemde de „lijdens weg", welke het contract heeft moeten doorlopen sinds het op stapel werd gezet. De C.A.O. zelf, zoals daarover tussen Cen trale Bond van Transportarbeiders en de Redersvereniging overeenstemming bereikt kreeg daarna de aandacht waai-bij de heer Zwart de bezwaren opsomde, welke zijns inziens tegen het contract bestaan. Allereerst noemde hij het fout, dat de jongsten van de bemanning niet in aan merking komen voor de gevarentoeslag van 15/100 procent: Juist de jeugd moet door goede sociale voorzieningen naar het visserijbedrijf gelokt worden, wil dit niet sterven aan bloedarmoede. Ten tweede ontwikkelde spreker bezwaren tegen het feit, dat de lerer, het kuit en de traan volgens artikel 3 van het nieuwe contract eigendom van de rederij worden en hij zag hierin het gevaar, dat de werkgever stuk voor stuk de privileges van de be manning uit de weg gaat ruimen. Ook de wachtgeldregeling kon de bewondering van de heer Zwart niet wegdragen: hij zag als gevolg daarvan dat, wanneer een schip in reparatie is, de bemanning gedwongen wordt tegen lonen van 33,60 tot 40,50 te werken en daarbij als „loondrukker" optreedt van de arbeiders aan de wal. Het systeem der rusttijden tussen twee reizen achtte de A.N.B.Z.-secretaris evenmin be vredigend, daarbij toegevende, dat het hoogseizoen een zeer soepele regeling noodzakelijk maakt, waarbij echter de ver loren rustdagen niet „aan de rederij ge schonken moeten worden". Wanneer de bemanning van een trawler incompleet is, mag Hpt loon volgens de C.A.O. onder de rest der bemanning verdeeld worden. Spreker merkte hierbij op, dat hij de term „loon" niet duidelijk vond en het woord „procentgeld" erin had gemist. Wanneer er wegens incomplete bemanning niet gevaren wordt, aldus de heer Zwart, kunnen de anderen op eigen kosten naar huis terugkeren, een bepaling, welke hij evenmin sympathiek vond aandoen. De vacantieregeling houdt rekening met een periode tussen Mei en Augustus en rond de Kerstdagen: in dit tweede deel wordt volgens de gage vacantiegeld uit betaald, een regeling, die spreker ook niet langens van de opvarenden der IJmuider trawlervloot met alle betrokken organisa ties van werknemers onderhandelingen te voeren." Zij werd met 92 stemmen voor, 52 tegen en 5 blanco aangenomen. De 52 tegen stemmers stemden hiermee voor de ulti matieve brief aan de reders. Met het uitspreken van de hoop, dat het thans gerezen conflict van korte duur mag zijn, heeft de heer Zwart de vergadering besloten. Reacties in IJmuiden op het. besluit van de A.N.B.Z. waren Donderdagmiddag nog niet duidelijk merkbaar: verscheidene niet bij de A.N.B.Z. aangesloten vissers ver klaarden desgevraagd, dat zij er niet aan dachten Maandag niet uit te varen, ande ren verklaarden zich daarentegen solidair met de opvattingen der vergadering. Of een staking onder auspiciën van de A.N.B.Z. in de Nederlandse trawlvisserij een feit zal worden, hangt mede af van de uitslag der vergaderingen die nog in Kat wijk, Egmond en Scheveningen gehouden zullen worden. Zondagsdiensten» IJMUIDEN Dokters. ln spoedgevallen zijn op Zater dag en Zondag tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen R. Rutten, Tel. 4058 en A. van Leusen, Tel. 4328 voor de „Maatschappij-dokto ren; voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de Maatschappij zijn aange sloten, is de arts W. Oepts, Tel. 4023 op Nieuwjaarsdag te consulteren. De arts W. van Haselen, Tel. 4290, neemt Zondag waar. Apotheken: Op Nieuwjaarsdag en Zondag zal de IJmuider Apotheek, Tel. 4229, de dienst waarnemen. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men op Nieuwjaarsdag en Zondag: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, Tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK: Op Nieuwjaarsdag neemt de arts Muis van der Moer, tel. 4262, waar en op Zon dag 2 Januari is de arts W. Rooyaards, Tel. 3636 te consulteren. Apotheken: Nieuwjaarsdag: Duinwijk- apotheek, tel. 3388. Zondag Apotheek Donker, Tel. 3150. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts Th. Mak, Tel. 8570 te consulteren op Nieuwjaarsdag. De arts M. de Groot, Tel. 8400 neemt Zondag waar. Apotheken. 1 en 2 Januari: de Bloemen- daalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. AFSCHEID NA 30-JARIG „PORTIER SCHAP". Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer L. v, d. Wal Vrijdag afscheid genomen als portier ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 31 DECEMBER. Bioscopen: Gesloten. ZATERDAG 1 JANUARI. Kennemer-Theater, 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur: De vrijgezel en het bakvisje. Luxor-Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Het vergeten bruidje. W. B.-Theater, 2.30 en 5 uur: Leve de vooruitgang; 8 uur: Buffalo Bill. CorsQ-Theater (Castricum), 2 en 4.15 uur: Dus, je bekent niet!; 8 uur: Een onvergetelijke melodie. ZONDAG 2 JANUARI. Bioscopen: Zie Zaterdag 1 Januari. MAANDAG 3 JANUARI. Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: De vrijgezel en het bakvisje. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Het ver geten bruidje. W. B.-Theater, 8 uur: Buffalo Bill. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: „Een onvergetelijke melodie^. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice $an Iterson. 43) Zij bleef staan tot de acte van beschul diging werd voorgelezen en toen kreeg zij weer een stoel. Wilbury Fossett hield zijn openingstoespraak. Hij releveerde alles wat er gebeurd was in die twee November - weken, en in zijn mond kregen al die kleine onschuldige dingen nu een sinistere betekenis het waren kleinigheden, die zij vergeten had, dingen, die helemaal niets te betekenen hadden en die heel gemak kelijk uitgelegd zouden kunnen worden, als men haar toestond om te spreken. Maar nu voegde hij ze bijeen, bouwde ze als het ware op tot een beschuldiging tegen Carey Silence. Al zijn intelligentie, zijn ervaring, zijn hele rijzige, knappe persoon, zijn mooie stem, zijn vriendelijke, gemakkelijke manieren, hadden nog slechts één doel: te bewijzen, dat Carey Silence een moord begaan had. Na een tijdje keek zij niet meer naar de rechter. Zij keek nu neer op haar eigen handen, die gevouwen in haar schoot la gen. Zij waren smal, en zonder ringen en zij leken erg wit tegen het zwart van haar rok. Nora had haar een mantel en een iurk gestuurd, met een wonderlijk spon taan briefje, waarin zij uiteengezet had, waarom zij de kleren stuurde. Het lijkt me beter, als je ia het zwart bent. Het staat altijd goed. Ik denk heel veel aan je. Deze dingen heb ik zelf bijna nog niet gedragen. Ik zie er vreselijk uit in de rouw en niemand draagt het tegenwoordig, maar voor jou zal het nu het beste zijn. En ik geloof zeer beslist niet, dat je het gedaan hebt. Nora. Carey keek nog altijd neer op haar han den. Gedurende al de getuigenverklarin gen, de medische verklaring, de voorle zing van Honoria Maquisten's testament, had zij zo gezeten. Een politie-getuige legde een verklaring af over het flesje, dat de slaaptabletten had bevat. Het flesje werd ter zitting ge toond. Het bevatte nu drie witte tabletjes. De getuige verklaarde het gevonden te hebben in het kastje met de glazen deur in de badkamer, die grensde aan de slaap kamer van mevrouw Maquisten, en het te hebben onderzocht op vingerafdrukken. Maar er waren geen vingerafdrukken op te vinden. Toen het gerecht zich terug trok voor de middagpauze ging Mordaunt naar Jef ferson Stewart, om hem wat moed in te spreken. Jeff was weer terug uit Amerika en zag er uit, alsof hij al die tijd niet ge slapen had. 'Het is geen slecht begin geweest. Dat zwart staat haar uitstekend. Het kan ook geen kwaad, dat zij haar ogen altijd neer geslagen houdt dat lijkt een beetje ze dig. Ik maakte me in het begin ongerust omdat ze eerst aldoor zo naar de rechter zat te kijken. Ze wist. geloof ik. zelf niet. dat ze het deed. Nu. in ieder geval heeft hij de kans gehad om haar ogen te zien en niemand kan zeggen, dat ze niet de moeite waard zijn om naar te kijken. Er is ook iets in die ogen van haarEen soort van tragische onschuld, zou ik haast zeggen. Ik mag geloof ik, wel zeggen, dat dat geen kwaad kan. Tenslotte zijn zelfs rechters mensen. Hij grinnikte. Sommige zijnzelfs heel erg menselijk. Raar, maar waar. Des middags was de eerste getuige, die gehoord werd, Molly James. Ze was vuur rood en'Vertelde bijna onhoorbaar, hoe zij een brief gevonden had op de mat bij de voordeur tussen kwart over twee en half drie en dat ze die mee naar boven had genomen om aan mevrouw Maquisten te geven. Er had geen postzegel op gezeten. Hij moest dus door de afzender zelf in de bus gedaan zijn. Zij meende, dat zij het handschrift wel eens eerder gezien had. Het was helemaal recht en steil. Maar zij kon niet zeggen, wiens hand het was. Me vrouw Maquisten was heel boos geweest "en had haar teruggeroepen en naar de jonge dames en mijnheer Harland ge vraagd, maar die waren allemaal uit en ze had gezegd, dat ze direct bij haar moesten komen, zodra ze thuis kwamen. Het hinderde niet, wie er eerst kwam. Marten Lanthony, die Sir Wilbury Forsett terzijde stond, had haar door deze verklaring heengeloodst. Nu vroeg hij: En wie kwam er het eerst thuis, juffrouw James? Met een luide snik zei Molly: Juffrouw Carey. Een lange, magere jongeman, die advo caat was aan de zijde van de verdediging, stond op en zei op een prettige, gewone gesprektoon: Kom, juffrouw James, huilt u niet. Ik wilde u gaarne vragen, of mevrouw Maquisten iets méér gezegd heeft over juffrouw Silence. Molly liet haar mond openhangen en staarde hem aan. Zij vond hem een erg aardig iemand, vooral toen hij haar weer bemoedigend toelachte en heel on-officieel verder ging: Probeert u het zich eens te herinneren, wilt u? Zij vroeg u of er een van de jonge dames thuis was. Zei ze het met diezelfde woorden of vroeg zij afzon derlijk naar hen? Molly poogde die vraag te pntwijken. Ze vroeg naar juffrouw Honor dat is juffrouw King. En toen vroeg zij naar juf frouw Nora mevrouw Huil. En toen vroeg ze naar juffrouw Carey en ze waren allemaal uit. Wat zei mevrouw Maquisten, toen u haar vertelde, dat juffrouw Kind uit was? Ze was erg kwaad. En toen u zei, dat mevrouw Huil uit was? Toen was ze ook kwaad. En toen u vertelde, dat mijnheer Harland en juffrouw King uit waren? Ze was kwaad. Maar was ze even kwaad en op de zelfde manier als toen u haar vertelde, dat de anderen uit waren? O, ja, mijnheer. En heeft ze daarna niets meer over juffrouw Silence gezegd? Nee, mijnheer, geen woord. Ze zei, dat ze meteen boven moesten komen, als ze thuis kwamen, het hinderde niet, wie er het eerst was. Dank u zeer, juffrouw James. Molly verliet de getuigenbank, eigenlijk een beetje spijtig, dat het nu voorbij was. Ze zou met plezier doorgegaan zijn met te antwoorden op dn vragen van die aar dige jonge man die haar „juffrouw James noemde en zo voorkomend was. Getuige Magda Brayle! (Wordt vervolgd). De vitale portier, die in zijn 30-jarige loopbaan, na eerst bij de Amsterdamse po litie te zijn geweest, tevens als verband- meester heeft gefungeerd, heeft dit af scheid onopgemerkt voorbij willen doen gaan. Hij kon echter niet ontkomen aan de wens van zijn collega's hem een her inneringsgeschenk mee te geven. kon billijken. Evenmin kon hij zich ver-, Van e ierfabriek enigen met de bepaling dat bij uitbreiding „J ,(lr] 3n_i: der. bemanning rta overleg tussen partijen hun procentengeld ten laste van de rest der manschappen komt.. Naast deze critiek onderwierp de heer Zwart enige nadere verlangens aan een beschouwing, zoals vier uur gegarandeerde rust voor het dekpersoneel na 20 uur ar beid en de directe aflossing van het m-'chinekamerpersoneel door walmensen in plaats van de bepaling in de C.A.O., dat er nog 1 uur na aankomst gewerkt mag worden door machinisten en stokers. Ook ten opzichte van de zogenaamde „slecht- weercommissie" liet hij zich niet onbe tuigd: zijns inziens moet de beslissing over al of niet varen bij slecht weer genomen worden door een commissie, bestaande uit trawler-opvarenden en het feit, dat de C.A.O. geen beroep op de wet open laat, kon sprekers goedkeuring ook al niet weg dragen. evenmin als de niet-inmenging van de A.N.B.Z. bij de totstandkoming der C.A.O. en het feit, dat de overeenkomst van 1940 voor eventuele werknemersorga nisaties de mogelijkheid van toetreding toeliet en die van 1948 slechts voor werk geversbonden. Motie. De mening van de vergadering bleek te schommelen tussen de knoop doorhakken en niet varen of: een ultimatieve brief naar de reders schrijven en „de deur open houden". Na een enigszins onoverzichte lijke discussie, waaraan onder meer werd deelgenomen door de heer B. Blokzijl, bestuurder van de E.V.C., werd een motie in stemming gebracht, welke motie na een opsomming van de nadelen van de nieuwe C.A.O. woordelijk verzoekt te besluiten „NIET uit te varen, alvorens de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen zich ondubbelzinnig bereid verklaard heeft over de onderhavige gerechtvaardigde ver- Veel Zegen en Voorspoed Geluk en Serviesgoed wensen wij U van harte TROMPSTRAAT 66 LUXE EN HUISHOUD. ARTIKELEN Ik, Oliebol, geboren uit vlammegloren en een zucht van het ziedende vet, zal van avond mijn kortstondige regering na een jaar van rondzwervingen op kermissen en volksvermakelijkheden weer aanvangen in De Nederlandse Huiskamer. Daar zal ge lach zyn en geloop van water om tanden en ik zal daar een essentieel onderdeel, om niet te zeggen de-grote-oorzaak van zijn. Goed, goed, de bisschop en de punch staan mij terzijde in de strijd om de gezel ligheid, maar ik, Oliebol moet toch wel met enige stemverheffing verklaren, dat deze twee vazallen slechts ter tafel zullen komen om mijn luister diepere glans te geven. Ach, het was lang, dit jaar en al heb ik als dure verschijning in kraampjes en op weekmarkten meermalen kunnen zien, dat de leut dit volk nog niet verlaten heeft, hedenavond zal de weemoed van een ster vend 1948 de bonte herinneringen aan mijn vroegere omgeving doen verbleken Het was lang, dit jaar, maar ondanks alles vol goede dingen. Denk maar eens a*.n mij, die ge weer in de mond kunt proppen, zodat de suiker op uw revers gaat sneeuwen. Denk daarna eens aan mijn onderduiktijd, toen ik slechts bij de zeer welgestelden te gast mocht zijn en dan nog als luxe van de bovenste keukenplank. Hoe veel beter is het thans nee laat mij even uitspreken en ga weg met de dreigende vork nu ge mij weer moogt ontvangen in mijn oude stevige gedaante en de buren niet meer zullen zeggen, dat ge zwart gehandeld moet hebben, voor ge mij kondt eten. Ik ben bijna uitgesproken, meisje en jongen, die de komst van het nieuwe jaar gelukkig nog slechts voelt als een vreugde volle aanslag op mij en mijne volgelingen, maar laat ik ook u nog even mogen influis teren, dat ge u niet alles moet aantrekken van de verdrietelijkheden, die ouderen u over deze wereld vertellen. Zolang ik nog leef en de glimmende pan mij nazaten schenkt, zolang de fluiten van het nieuwe ïaar en de voetzoekers hun klanken door deze laatste en eerste nacht zullen sturen, zolang verrukte kindergezichten rond mijn schaal kunnen zitten, zolangblijf van mijn sucade af tot ik ben uitgesproken ik zegzolang is deze aarde de moei te van het verbeteren waard. Ik offer mijzei ven gaarne als symbool van het snippertje der materie, dat de mens nodig heeft om naar het geluk te blij ven streven. Ik heb gez J. Pr

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 7