c „Wij moeten onze taak volbrengen ook als wij nu worden misverstaan" „Indonesië heeft al zijn zonen nodig voor toekomstige taak" kleine PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws MAANDAG 3 JANUARI 1949 Radiorede van dr. Drees tot Nederlanders in het buitenland De minister-president, dr. W. Drees, heeft een Oudejaarsrede gehouden, welke door de zenders van Radio Nederland Wereld omroep werd uitgezonden. Dr. Drees her innerde aan de belangrijke gebeurtenissen in 1948: de herdenking van de Vrede van Munster, het regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina, de inhuldiging van Ko ningin Juliana en de Grondwetsherziening, welke nieuwe verhoudingen schept tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. „Helaas", aldus dr. Drees, „staat daar tegenover wat wij juist thans in zijn ge volgen met diep leedwezen doorleven, het mislukken van de pogingen, ook met de vertegenwoordigers van de in 1945 uitge roepen republiek tot werkelijke overeen stemming te komen." „In Nederland heeft de strijd over dit vraagstuk, meer dan iets anders, de geesten verdeeld. De zware offers, die gebracht moesten worden, in het bijzonder door de uitzending van zovelen van onze beste jongemannen, hebben ook hier de weder opbouw, hoeveel verheugends daarbij ook te constateren viel, vertraagd. Thans is het gekomen tot een botsing, die internationaal door velen wordt gezien als aggressie onzerzijds. Het Nederlandse volk en stellig ook de Nederlanders, die elders vertoeven en die de gebeurtenissen hebben gevolgd, weten echter met hoeveel ernst gepoogd is in jarenlang overleg een uitweg te vinden zonder strijd en hoe hier niet strijd is begonnen maar slechts de conse quenties zijn aanvaard van een toestand, waarin onafgebroken in een of andere vorm strijd werd gevoerd. Het blijft een diepe tragiek, dat de goede wil bij velen aan beide zijden gedurende de afgelopen jaren dit niet heeft kunnen voorkomen en dat voor allen, die hierbij betrokken zijn, weer nieuw leed wordt toe gevoegd aan wat in de jaren van verwar ring en strijd reeds werd veroorzaakt. Wij hopen, dat thans,in belangrijke mate de voorwaarden geschapen zijn, die het mogelijk maken verantwoordelijkheid te dragen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië. Dan zullen de offers, die gebracht zijn, niet vergeefs zijn geweest. Wij weten, hoe de leden van onze strijdkrachten niet enkel moed, be leid en trouw hebben getoond, maar hoe zij ook in vele gevallen met het Indonesi sche volk hebben meegeleefd, en van land en volk in Indonesië zijn gaan houden. Wij hopen, dat in de toekomst Nederlanders als medewerkers in Indonesië belangrijke arbeid zullen kunnen blijven verrichten." Emigratie niet enkel een verlies. Dr. Drees richtte vervolgens een groet tot alle Nederlanders die buiten onze gren zen verblijven. „Nederland ziet velen van de besten van zijn zoons en dochters wijd uitzwermen over de grenzen. Wij zijn een snel groeiend volk met hoge geboortecijfers en verheu gend lage sterftecijfers. Om voor allen be staansmogelijkheid te vinden zal veel moe ten worden gepresteerd in eigen land, maar zal ook het oog moeten worden ge richt op andere landen. Grond voor alle boerenzoons, die daaraan behoefte hebben, is niet naar willekeur te scheppen. Dat de ruimte daartoe gevonden wordt in een land als Canada, waarmede wij sinds de bevrij ding door sterke banden van sympathie verbonden zijn, is verheugend. Ook overi gens voel ik emigratie, al doet zij vaak de energieksten uit het land gaan, allerminst enkel als een verlies. Ook al gaan de emi granten op in het volk, welk land zij helpen vruchtbaar maken, er blijven lange banden met het oude vaderland bestaan, die naar weerszijden van grote betekenis zijn. Verheugend is het ook, dat velen tij delijk een werkkring vinden in andere lan den, waar hun wetenschap, vakkennis, arbeidslust, dikwijls in groter verband tot hun recht kunnen komen en waar zij de pioniers kunnen zijn, die nieuwe verbin dingen kunnen aanknopen voor ons land." Dr. Drees besloot: „Laten wij met ver trouwen verder gaan bij de vervulling van onze taak, een taak in Oost-Azië, waarbij tegenslag noch succes ons mag doen af dwalen van de rechte weg naar vrijheid, tezamen met recht en veiligheid. Een taak in ons land tot verdere voltooiing en van het stoffelijke en van het morele herstel en een taak in de wereld waar wij, ook als wij tijdelijk worden misverstaan, het ons tot een ereplicht rekenen by te dragen tot het waarborgen van recht, vrijheid en vrede." Minister van Schaik naar de West Mr. J. R. H. van Schaik, minister zonder portefeuille, is Zondagavond van Schiphol naar de West vertrokken ter voorbereiding van de nieuwe staatsrechtelijke verhou ding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Bij het afscheid waren op het vliegveld aanwezig de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der KVP-fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. E. Buiskool, vertegenwoordiger van Suriname, alsmede de heren A. Jonkers en S. Nijland, van de afdeling West-Indische zaken van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen. Minister Van Schaik wordt op zijn reis vergezeld door drie adviseurs: mr. W. H. van Helsdingen, raadsadviseur van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, mr. W. C. L. van de Grinten de pas be noemde staatssecretaris aan het ministerie van Economische Zaken en mr. P. G. Hooghoudt, secretaris der Rondetafel conferentie. Rampen op Nieuwjaar Elf leden van de uit twaalf koppen be staande bemanning van de Franse vissers boot „Robert-Marie" hebben het leven ver loren, toen hun vaartuig tijdens de storm, welke in de nacht van Oud en Nieuw heeft gewoed, verging. De twaalfde man werd door een ander vissersvaartuig opgepikt. 73.000 inwoners van Teheran werden dakloos, toen honderden woningen in de achterbuurten, tengevolge van het gewicht van een sneeuwlaag ter dikte van 25 cm. instortten. Gemeld wordt dat tien personen de bevriezingsdood vonden. Het stads bestuur van Teheran heeft een beroep ge daan om hulp, daar duizenden als gevolg van de koude dreigen te sterven. Gisteren werden de verkoolde lijken van 12 inzittenden van een Zuidafrikaans lijnvliegtuig, dat in de nacht tegen een bergwand in West-Italië te pletter is ge vlogen, temidden van de wrakstukken van het toestel aangetroffen. Aan boord van het vliegtuig een „Da kota" van de Scott Gordon Aviation Li mited te Johannesburg, dat van Nicosia (Cyprus) over Rome naar Nice zou vlie gen bevonden zich vijf Amerikanen, twee Polen, een inwoner van Israël en de vijf koppen tellende en geheel uit Zuid- Afrikaners bestaande bemanning. Het vliegtuig dat Zaterdagmiddag uit Athene was vertrokken, had blijkbaar als gevolg van een hevige storm zijn koers ver loren. De lijken der slachtoffers zijn naar een naburig klooster overgebracht. Inbrekers namen vergiftige koeken weg Inbrekers hebben uit de cantine op het terrein van de Amsterdamse voetbalver eniging „Ijsvogels" aan de Leeuwarderweg in Amsterdam Noord drop, pepermunt, nougat en een blik met veertig spritskoeken weggenomen. De cantinehouder had deze spritsen, die niet meer voor consumptie geschikt waren, ingesmeerd met rattengif. Het eten van deze koeken kan levensgevaarlijk zijn. Dr. Beel op Oudejaarsavond Beroep op de afzijdigen tot medewerking David en Goliath. Een sportvliegtuigje ontmoet het grootste cerkeersvlieg a Clipper „America" van de Pan American Airways. Dit reuzenvliegtuig komt dezer dagen in ter wereld, de ri Jezer dagen in dienst. Het kan 75 passagiers vervoeren en de afstand New York—Londen in twaalf uut1 De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Engelse volks liedjes; 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9 30 Familie Strauss. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Symphonisch concert. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Italiaanse liederen. 12.03 Amusements-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Jan Timp, bas en Willy Frangois. piano. 13.45 Reger-Bruckner- cyclus. 14.30 „Onder ons". 15.00 Liederen cyclus. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Muziek voor twee piano's. 17.30 Wigwam. 17,45 Regeringsuitzending. 18.00 Lichte mu ziek. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Chansons. 19.30 „Dit is leven". 19.45 N.I.W.I.N. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 Rotterdams Phiiharmonisch Orkest met koor en solisten. 22.20 Ria Groot, pianó. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Spaanse muziek. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws: 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Vr° '\e klanken. 8.55 Gesprek. 9.00 Sympho- nie no. 2 in b, Borodin. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Voor zieken. 12.00 Liederen van Schubert en Brahms. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Deens orkest. 13 20 Metropole-orkest. 13.50 Dansmuziek. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Opera-muziek. 16.25 Beroemde compo nisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Lichte muziek. 19.00 Radiostrip. 19.10 Platen. 19.15 Franse les. 19.30 Platen. 19.35 „Die Serenaden", Paul Hindemith. 20.15 Bonte trein. 21.35 Brieven hersengymnastiek. 21.45 Dansorkest. 2215 Buitenlands overzicht. 22.30 Gevraagde platen. 23.1-5 Kwartet no. 7 F, Beethoven. Skelet onder de vloer Lijk moet na November 1941 begraven zijn Op 1 December werd onder de vloer van een huisje aan de Goudserijweg te Rot terdam het skelet van een man van om streeks veertig jaar en enkele beenderen van een hond gevonden. De dijbeenderen van het skelet waren gebroken. Het lijk schijnt in een mat en kranten gewikkeld geweest te zijn toen het onder de vloer begraven werd. Van de kranten waren enkele snippers overgebleven, waarop gedeelten van woorden nog ont cijferd konden worden. Uit het lettertype kon worden opgemaakt, dat men met een exemplaar van het Rotterdams Nieuws blad te doen had. De letters „St. N." op een der snippers duidden op St. Nicolaas. De politie heeft de jaargangen van het blad van 1935 af nagezocht en wel spe ciaal de maanden November en December. Deze moeizame arbeid werd beloond, want zij ontdekte dat de bij het skelet gevon den snippei's afkomstig waren van de editie van 28 November 1941. Indien er dus van een misdaad sprake is en dat kan volgens de politie wel aan genomen worden moet deze na die datum gepleegd zijn. Andere aanknopings punten heeft men echter niet gevonden. Het huisje aan de Goudserijweg werd in 1941 bewoond door een man die in Juni 1942 overleden is. Op grond van in gewonnen informaties acht de politie het uitgesloten dat hij bij deze zaak betrok ken geweest zou zijn. Brandspuit van Wervershoof was defect. Twee huizen en een boerderij afgebrand Een woonhuis, een juwelierszaak en een boerderij te Wervershoof bij Medemblik zijn op Nieuwjaarsdag in vlammen opge gaan. De brand ontstond in het door twee ge zinnen bewoonde woonhuis en sloeg over naar de belendende juwelierswinkel. Over waaiende vonken zetten het rieten dak van een nabij gelegen boerderij in brand. Daar de brandspuit van Wervershoof defect bleek te zijn werden de brandweren van Enkhuizen, Medemblik en Andijk gewaar schuwd, maar toen deze ter plaatse ver schenen waren de drie panden tot de grond toe afgebrand. Alleen de inboedel van de boerderij kon tijdig buiten het bereik van de vlammen worden gebracht. De heer Neher wordt weer directeur-generaal der P.T.T. In Maart 1947 werd de heer L. Neher, die toen directeur-generaal van P.T.T. was, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Een half jaar later ging hij met een speciale regeringsopdracht naar Indo nesië. In Maart 1948 werd hij gedelegeerde van bet opperbestuur. Onlangs keerde de heer Neher naar Nederland terug. Binnen kort zal hij wederom als directeur-generaal van P.T.T. optreden. Nieuwjaarsboodschap van generaal Spoor „Ofschoon de tegenstander in militair opzicht verslagen is, moeten nog de op standige elementen worden uitgeschakeld teneinde de taak voleindigd en vrede en veiligheid gevestigd te doen zijn", aldus heeft generaal Spoor, de commandant van het Nederlandse leger in Indonesië, in een nieuwjaarsboodschap aan zijn troepen ver klaard. Generaal Spoor voegde er aan toe, dat het ondanks „het geduld waarvan de Ne derlanders hebben blijk gegeven, nodig is geworden voor de tweede maal zijn toe vlucht te nemen tot een gewapende actie tegen de republiek", en hij waarschuwde zijn troepen, dat „hun taak in de komende maanden nog zwaar zal zijn." Refererend aan de internationale reac ties op de Nederlandse actie verklaarde generaal Spoor: „Ondanks de vijandige stromingen, die zich geopenbaard hebben in een wereld, die moreel en sociaal nog in stukken ligt, ondanks een partijdigheid, dikwijls vernederend en dikwijls voort komend uit eigen belang, onwetendheid en sentimentaliteit, ondanks het feit, dat deze factoren het dikwijls winnen van de recht vaardigheid, zullen wij voortgaan met onze plicht te doen gedurende het jaar 1949, ons latende leiden door de angstvallige eerlijk heid, de overtuiging en de rechtvaardig heid, die ons in het verleden geleid hebben". Dr. L. J. M. Beel, de Hoge Vertegen woordiger der Kroon in Indonesië, heeft op Oudejaarsavond voor radio-Batavia een rede uitgesproken, waarin hij een kort overzicht gaf van de gebeurtenissen in 1948, welke geleid hebben tot de situatie van het ogenblik. Hij herdacht de slacht offers van de vijandelijkheden en de ge sneuvelden van de troepen, wier offer, al dus dr. Beel, de prijs was voor het herstel van Indonesiës eenheid. „Indonesië, zoals het dit jaar tegemoet treedt, is niet langer innerlijk verscheurd", aldus de Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon, „doch ligt open voor een gelukkige toekomst. De regering betreurt het dat de eenheid niet kon wor den hersteld door overleg. Zij is tot actie overgegaan nadat zij zich ervan had ver zekerd dat geen andere oplossing mogelijk was. Zij heeft gehandeld in de overtuiging het belang van land en volk te dienen". Dr. Beel vervolgde: „De regering roept u thans toe, welke politieke staatkundige richting gij in het Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Verlieslijst der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië Tot en met 26 December De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de week van 19 tot en met 26 December de navolgende verliezen zijn ge leden: Koninklijke Landmacht: soldaat A. Bak ker, uit Veendam, overleden op 24 Decem ber 1948; sold. Ie kl. J. C. Blaak, uit Rijs- oord (Z.-H.), gesneuveld 23 December 1948;sold. W. A. Boons, uit Raamsdonkveer, gesneuveld 24 December 1948; sold. J. J. H. Clement, afkomstig uit Budel, gesneuveld 24 December 1948; sold. Ie kl. C. van Delft, uit Drunen. Gesneuveld 24 December 1948; sold. P. Dullemeijer, uit Gouda. Overleden 21 December 1948; sold. C. van Dijk, uit Utrecht. Gesneuveld 23 December 1948; sold. W. Goederee, uit Groningen. Over leden 23 December 1948; sold. N. L. Her mans, uit Voorhout. Gesneuveld 23 Decem ber 1948; korporaal A. J. G. Hoefnagels, uit Gieten. Gesneuveld 20 December 1948; sold. A. H. H. van Hussen, uit -Utrecht. Gesneu veld 20 December 1948; sold. Ie kl. P. Th. G. Jonkers, uit Oss. Overleden op 21 De cember 1948; sold. A. Klein Gotink, uit Eerbeek. Gesneuveld 20 December 1948; sold. J. de Koek, uit Haaften (Gld.) Ge sneuveld op 23 December 1948; sold. L. van Kranenburg, uit Spijkenisse. Overleden 22 December 1948; korporaal A. J. Kuijpers, uit Rotterdam. Gesneuveld 25 December 1948; sold. W. Kuijpers, uit St. Michiels gestel. Gesneuveld 24 December 1948; adj. ond. off. T. Lam, uit Birmingham (Enge land). Gesneuveld 20 December 1948; sold. H. Luiken, uit 's Gravenhage. Overleden 24 December 1948; korporaal J. J. P. van der Made, uit Geertruidenberg. Gesneuveld 21 December 1948; huzaar P. J. M. H. Nies, uit Nederweert. Gesneuveld 21 December 1948; sold. R. Otten, uit Nieuw Amsterdam (Dr.). Gesneuveld 23 December 1948; hu zaar le kl. F. L. Overhof, uit Maastricht. Gesneuveld 21 December 1948; sold. J. A. H. M. Poulus, uit Dinteloord. Gesneuveld 25 December 1948; serg. G. T. van der Schouw, uit Utrecht. Gesneuveld 23 De cember 1948; sold. L. A. van Spaendonk, uit Tilburg. Gesneuveld 26 December 1948; sold, le kl. W. A. Theunissen. uit Amsten- rade (L.). Gesneuveld 23 December 1948; korp. H. F. Visscher, uit Rotterdam. Ge sneuveld 23 December 1948; sold. M. B. Wassink, uit Zelhem. Gesneuveld 23 De cember 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: sold. Kastiman, uit Indonesië. Gesneuveld November 1948; Man. sold, le kl. Infie Umbas, uit Indonesië. Gesneuveld 14 De cember 1948; le lt. vlieger-waarnemer B. J. Ruesink, uit 's-Gravenhage Gesneuveld 22 December 1948; sold. 2e kl. R. H. Gilhuis, uit Indonesië. Gesneuveld 24 December 1948; seg.-majoor vlieger-waarnemer F. W. Verdier, uit Apeldoorn. Gesneuveld 24 De cember 1948; sergt.-majoor vlieger-waar- nemer M. J. Janssen, uit Roosendaal c.a. Gesneuveld 24 December 1948. De Koninklijke Marine heeft in genoemde week geen verliezen gerapporteerd. Huldeblijk aan Prinses Wilhelmina Een kwart millioen gulden der Nederlandse vrouwen Enige leden van het hoofdbestuur van de stichting „Tentoonstelling de Nederlandse Vrouw 1898-1948" hebben Vrijdag een be drag van 250.000 gulden aan Prinses Wil helmina overhandigd als huldeblijk der Nederlandse vrouwen. Nader zal worden bekend gemaakt welke bestemming Prinses Wilhelmina hieraan zal geven. De verkoop van bloemen op de tentoon stelling in de afdeling „De vrouw in de oorlog en verzet" ter ere van de gevallenen bracht ruim 29.000 op, welk bedrag ver deeld is onder de stichtingen, die zich het lot van de nabestaanden hebben aange trokken. verleden ook mocht hebben aangehan gen, de nieuwe toestand te aanvaarden en de hand aan de ploeg te slaan, teneinde ge zamenlijk in het komende jaar het nieuwe Indonesië geestelijk en materieel op te bouwen. Zij wendt zich daarbij in het bij zonder tot hen, die in de vroegere republi keinse gebieden zowel als daarbuiten, tot dusverre uit ideologische of andere over peinzingen afzijdig zijn gebleven bij de ar beid tot herstel en opbouw, doch begrijpen willen, dat thans constructieve arbeid ge boden is. Laat deze jaarwisseling een af sluiting betekenen van een tijdvak van onrust en onzekerheid, voortvloeiend uit verschil van inzicht over de vraag, langs welke wegen de opbouw van dit land zou dienen te geschieden en laten wij thans gezamenlijk aan de arbeid gaan. Het doel, waarnaar wij streven is hetzelfde, slechts aangaande de methode om dat doel te ver wezenlijken liepen onze inzichten uiteen. Houdt het oog niet langer gericht op het verleden, doch stelt u op de basis van het heden en arbeidt mede aan de toekomst. Met uw afzijdigheid is dit land niet ge diend. Zij is onvruchtbaar en komt noch het land, noch uzelf ten goede. Indonesië heeft al zijn zonen, ook u, nodig voor de grote taak, die thans voor ons ligt. Werkt mede aan de plicht, deze ontwrichte en verscheurde maatschappij de rust te bren gen, welke zij voor haar opbouw zo drin gend behoeft. Werkt mede aan de opbouw zelf, ieder naar zijn vermogen, op de plaats waar hij is gesteld. Onttrek u niet langer aan uw verantwoordelijkheid voor het toe komstige heil van land en volk. Laten wij het nieuwe jaar de handen ineenslaan en gezamenlijk voortbouwen op de grondslagen, die in het afgelopen jaar werden gelegd. Indien deze geest van de eerste dag van het nieuwe jaar af ons zal bezielen en geheel ons denken en handelen zal beheersen, dan zal 1 Januari 1949 in derdaad van beslissende betekenis zijn. Verenigd in gezamenlijke arbeid zullen dan allen die van goede wille zijn de weder opbouw van dit schone land met Gods hulp kunnen verwezenlijken". Troepenschepen uit Indonesië 's-GRAVENHAGE, (ANP.) In aan sluiting op het bericht, afkomstig van het directoraat verkeerswezen, waarin mede gedeeld werd, dat troepenschepen uit In donesië zullen blijven vertrekken, wordt er van de zijde van de directeur voor de demobilisatie de aandacht op gevestigd, dat uit bovenstaand bericht niet de con clusie mag worden getrokken, dat de de mobilisatie der troepen overzee, welke on langs werd stop gezet, thans voortgang zal vinden. De troepenschepen, welke van Indonesië naar Nederland varen, vervoeren uitslui tend zieke en afgekeurde militairen. Om trent het tijdstip van de repatriëring van de troepen in Indonesië is nog niets be kend. Anak Agoeng opnieuw kabinetsformateur De president van Oost-Indonesië heeft Anak Agoeng, thans demissionair minister president, verzocht, zich te belasten met de vorming van een nieuw kabinet, waar bij als leidend beginsel geldt, dat dit ka binet zal kunnen samenwerken met het parlement. Anak Agoeng heeft deze op dracht aanvaard, aldus meldt de corres pondent van Aneta te Makassar. De president van Oost-Indonesië had sedert het aftreden van het kabinet over leg gepleegd, waarbij aan alle fracties van het parlement en vertegenwoordigers van alle stromingen buiten het parlement, waaronder zelfbestuurders, op ruime schaal de gelegenheid werd gegeven, hun inzichten, wensen en verlangens betref fende de aanwijzing van een kabinetsfor mateur voor Oost-Indonesië kenbaar te maken. De fracties hebben president Soe- kawati unaniem verzocht, Anak Agoeng opnieuw te belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Zekerheidsstellingen worden nog niet vrijgegeven Bij een op 31 Januari 1948 in de Staats courant opgenomen beschikking van de minister van Financiën is het tijdstip waar op de verplichte zekerheidstellingen voor belastingen uiterlijk worden vrijgegeven, zes maanden verschoven en nader bepaald op 15 Augustus 1949. Dit is geschied, om dat vóór 15 Februari nog niet alle met een zekerheidstelling verrekenbare aanslagen kunnen worden vastgesteld. De termijn ver lenging geldt ook voor hen wier aanslagen reeds geregeld zijn. De be schikking sluit echter terugbetaling in deze gevallen niet uit, want zij tast niet de be voegdheid van de inspecteur aan, vóór het uiterste tijdstip onnodige zekerheidstellin gen vrij te geven. In de gevallen, waarin vertraging in de terugbetaling onvermijdelijk zal zijn, zal een rentevergoeding van 3.6 pet. per jaar (berekend over gehele bedragen van 1000 en over gehele kalendermaanden) worden gegeven. 6. De storm werd ieder ogenblik heviger. De kust was nauwelijks meer te zien, daar ae boot voortdurend verder afdreef. „Ik kan hem niet meer houden," bromde de schipper. „Straks gaan we allemaal naar de haaien. Hé, let op!'' schreeuwde hij, „daar komt weer een zeetje!" Meteen helde het bootje gevaarlijk over, de teilboom schoot met een ruk naar de andere kant en Panda, die niet gauw genoeg gebukt had. kreeg het ding met een klap tegen zijn hoofd. Hij voelde zich door de lucht zweven en even later spartelde hij in de dansende golven. „Help!" schreeuwde hij. „Help, man over boord! Hé, kom terug! Help, help! Het lijkt wel of niemand me hoort. Zou niemand dan wat gezien hebben. Help!" Maar de boot voer rustig verder. Misschien kon de schipper niets horen, en misschien had niemand het ook gemerkt, omdat alles zo gauw was gegaan. „Het ziet er niet al te best uit" proestte Panda. „Dat kon inderdaad wel eens een bezoek aan de haaien worden. Een geluk, dat ik tenminste een zwem vest aan heb.'' Verdrietig keek hij het bootje na. dat nog slechts een stip aan de horizon was. Het allerbeste „Gelukkig Nieuwjaar ik wens u het allerbeste voor het nieuwe jaar". Dat is een wens die men dezer dagen als een ratelende hagelbui over de wereld hoort gaan. Die woorden betekenen veel of zij betekenen niets, dat kan ook zijn. Zo was het in de Middeleeuwen al. Die Middeleeuwen dat was een rare tijd met rare klanten. Daar sukkelden langs de wegen kromme, suffige ezeltjes met op hun rug een grapjas met een luit, een minstreel noemde men dat heerschap in die tijd. Zo'n heerschap, met lege portemonnaie en boordevol grappen en liedjes, klopte aan de poorten der kastelen. Daar binnen zat een ingetogen kasteelvrouwe dag in dag uit aan haar spinnewiel, die leefde er van op een vrolijk wijsje en een schalks liedje te horen. Daar kon zij dan weer een paar maanden op leven met haar romantische hart. En haar geharnaste gemaal, die haar soms een jaar of wat in de steek moest laten om hier of daar een oorlogje te gaan opknappen, kon in zijn vacantie tussen twee oorlogjes voor de variatie naar liedjes over de oorlog luisteren. Want de minstrelen hadden een repertoire waarin iedereen wat naar zijn zin kon vinden. Daar komt een minstreel op de eerste Januari aan de slotpoort, de torenwachter is als een draaitol zijn wenteltrap afgewen teld om mijnheer en mevrouw in te lichten. Die zitten ieder aan een eind van de ge beeldhouwde tafel, met vier meter hout tussen zich in om zo te zeggen, zij zitten zich juist te vervelen. De minstreel kan binnenkomen, hij wordt ontvangen met een breed gebaar en, omdat het de eerste Januari is, zeggen mijnheer en mevrouw tegen hem: Gelukkig Nieuw jaar, wij wensen u het allerbeste. En hij kan blijven logeren. Naderhand komen er klachten. De min streel schijnt te denken dat hij mijnheel zelf is, hij pikt de beste wijntjes uit de kelder, hij doet zich te goed aan het beste stuk van de reerug, die voor de heer en zijn vrouwe bestemd was. Hij doet zijn keus ui- de edelstenen in de huishoudkas, hij kan nergens met zijn vingers afblijven. Zo zijn wij niet getrouwd, zegt de heer tegen hem, ik moet u eens op uw vingers tikken. Gij kunt hier niet de gebraden haan gaan uithangen op mijn kosten. Daar sta ik van te kijken, zegt de vro lijke zanger, want gij helst het zelf gezegd: ik wens u het allerbeste. En wat ge me wenst, dat kunt ge me niet misgunnen. De kasteelheer moet daar eens even over nadenken, hij is er stil van. En hij zegt: Gij hebt gelijk, ik wens het u en schenk het u. Ik wil mijn woorden waar maken. Aan een wens die ik niet meen hebt ge niets. Ga uw gang. En de minstreel met zijn zin voor conse quentie gaat zijn gang zo veel hij- kan, hij maakt er een goed leventje van. Ik wens u het beste, denkt hij vrolijk, ge hebt dat niet tegen een dove gezegd. En hij neemt het allerbeste. Daar komt hij op een zonnige middag de zaal binnen gestapt, ik moet u eens even hebben, zegt hij tegen mijneer. Ik wil u vertellen dat ik vanavond opstap, ik ga een deur verder. Ik neem uw beste paard van stal mee, het allerbeste, want mijn ezeltje is een kruk. En nog wat, voordat ik het ver geet, uw vrouw gaat met mij mee, zij is de liefste en beste van allemaal. Met tweeën is het leuker dan alleen. Ik wens u het allerbeste, zegt de kasteel heer in zijn consequentie. Gij neemt het liefste en het beste wat ik heb, maar ik gun het u, wijl ik het u heb toegewenst. Maar toch klopt er iets niet. misschien kom ik daar nog achter. Ga, en wordt gelukkig. En de minstreel stijgt vrolijk te paard, de vrouwen hadden in die tijd niet veel in te brengen, hij reed statig en fier de slotpoort uit met edelvrouwe voor zich op de schim mel. Dat is een Nieuwjaar om niet te vergeten, denkt de kasteelheer in zijn hoge lege zaal, waar het spinnewiel treurig stilstaat. Maar er zijn grenzen. Adalbert, ga met uw knechten de minstreel achterna, vang hem en breng hem terug. Ik ga hem opknopen op de binnenplaats. Adalbert en- zijn knechten hebben die karweitjes wel eens meer aan de hand ge had, zij zijn daar zo vlug in als het maar kan. En de minstreel staat spoedig met zijn benauwde gezicht door een stevige strop te kijken. Mevrouw is met hoofdpijn naar haar kamers gegaan, zij heeft daar wel meer last van als er veel dingen achter elkaar gebeuren. Gij gaat mij hangen, dat is niet eerlijk, zegt de minstreel tot de heer, gij hebt mij het allerbeste voor Nieuw-jaar gewenst en dit kan ik niet het allerbeste noemen. Maar het helpt niet, zij trekken hem op. En de minstreel gaat omhoog, terwijl de heer hem naroept: Ik wens u het beste, maar de liefde kan niet van een kant komen. De strop is het beste voor u, die niemand dan u zelf het beste toewenst. Als wij gelukkig willen worden, moeten wij goed zijn voor elkander, niet voor ons zelf. Trek maar door, Adalbert. Afgezien hiervan, wenst u allen het aller beste J. L. Welwillend. De Australische zeeliedenvak vereniging heeft besloten, met ingang van heden de boycott ten aanzien van de Nederlandse scheepvaart gedeeltelijk op te heffen en dezelfde gedragslijn te volgen als de vakvereniging der haven arbeiders, wier boycott zich alleen uit strekt tot schepen, die goederen naar Indonesië vervoeren. Als eerste uit vloeisel van dit besluit is de Neder landse tankboot „Cistula" die, geladen met benzine en petroleum en met be stemming Singapore, 6 dagen op de rede van New Port heeft gelegen, heden door sleepboten naar een ligplaats in de haven gebracht en verwacht kan worden, dat nu ook de „Abbekerk" en de „Nieuw Holland", die een lading wol en algemene vracht voor Singapore aan boord hebben, sleepboothulp zullen kunnen krijgen. Naar de maan. R. C. Wood, een predikant astronoom te Hertford (Engeland), heeft de mensen verzekerd, dat de mensheid spoedig een andere wereld zal leren kennen: de wereld van de maan. „Geef de Amerikanen 10 jaar of minder en de eerste raket naar de maan zal afgeschoten en teruggekeerd zijn, natuurlijk geleid door radar. De eerste raket zal vermoedelijk alleen instru menten bevatten, doch voor de tweede raket zullen vrijwilligers uitgenodigd worden een bemanning te vormen", al dus Wood. Volgens Wood kent men de oppervlakte van de maan reeds beter dan die van de aarde, waarvan vele delen nog niet in kaart zyn gebracht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2