Amateur-hemelbestormer in Driehuis bewijst de wetenschap vele diensten Jubileum, ridderslag, beëdiging en afscheid op Veisens politiebureau Een nieuwjaar: een nieuw Hoogovenschaaktournooi Het testament MAANDAG 3 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT Van Uranus, Castor en Poolster De heer A. Mak volmaakte zijn liefhebberij Wanneer de ring van Saturnus, de nevelvlek in Andromeda en het groen-blauwe bolletje, dat Uranus heet en een planeet van ons zonnestelsel is, via een sterrekijker het menselijk oog bereiken, is daar telkens weer een kleine schok van ontroering over het wonder van het heelal en over de millioenen lichtjaren, die er tussen ons en het lichtende punt aan het uitspansel liggen. Zo moet ook de jonge Mak indertijd met kloppend hart zijn oude zeekijker op de nachtelijke hemel hebben gericht en hij zal de maan als een grote, mysterieuze bol hebben gezien met de grimmige kartelingen van haar gebergten, vulkanen en slagschaduwen. Het was nog maar een piepjong manneke, dat bij een opkoper die zeekijker voor zijn spaarcenten loskreeg, maar hij wist toch al aardig wat van de astronomie en de sterrenkaart had niet zo heel veel geheimen meer voor deze jongen. Toen viel op een kwade dag het objectief aan scherven en de zwerftocht door de Kosmos, die de jeugdige amateur vol moed was begonnen, dreigde te eindigen bij de gebroken lens. Weer is er echter gespaard, botje bij botje en het roken werd er zelfs voor op geofferd: tenslotte arriveerde uit Duits land een kijker, die 80 maal vergrootte en met zijn voorliefde voor wiskunde en door gestage uitbreiding van zijn theore tische kennis groeide er uit de knutselen de schooljongen een ernstige amateur, die steeds verder speurde in de onmeetbare ruimte rond onze kleine wereld. In 1937 kwam er een complete kijker uit het ate lier van de bekende astronoom Meesters in Halfweg naar Nijmegen, waar de wis kundeleraar want van de sterren alleen zal men niet leven zich had gevestigd. De werkelijke wetenschap trok hem aan: door een gewetensvol gebruik van zijn hulpmiddelen kon hij zich bijvoorbeeld specialiseren op de zonsverduistering van 1942 en lijvige rapporten zijn toendertijd in Nijmegen vol geschreven, uitgewerkt en nagerekend: het heelal had de heer A. Mak volkomen in zijn betovering en zou hem niet meer loslaten. Nut voor de astronomie. Met leerlingen van het plaatselijk meis jeslyceum als „hulpploeg" zijn er daar in een achtertuin fotografische en visuële waarnemingen gedaan, die hun nut voor de astronomie hebben bewezen. Weer viel er een zonsverduistering voor: uit Juli 1945 stammen 150 foto's, die door de Leidse sterrenwacht werden nagerekend en aldus hun vruchten voor de ontwikkeling der wetenschap afwierpen. Als wiskundige heeft de heer Mak zich sindsdien toegelegd op het narekenen van zowel amateuristische als vak-astronomi sche waarnemingen en toen onze leraar naar de Velsense Nijverheidsschool werd overgeplaatst, heeft hij een zomervacantie en vele zijner spaarzame vrije uren gewijd aan het zware werk van de ellenlange tabellen, die tezamen boekdelen beslaan en prachtig materiaal voor hem zelf en anderen opleverden. Sterbedekkingen. De zogenaamde „sterbedekkingen" trok ken voor het eerst in 1943 zijn aandacht: acht nam hij er in dat jaar op en uit het passeren van de maan langs een ster een gebeurtenis, die zich veelvuldig aan het uitspansel voor doet kan via een lange uitwerking onder meer het tijdstip van een zonsverduistering bepaald worden. Als voorzitter van de „Werkgroep ster bedekkingen", een onderdeel van de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Ster- rekunde heeft hij op dit moment de waar nemingen van 16 Nederlandse amateurs onder handen, die later door de Engelse astronomische dienst worden geverifieerd en dus nog eens naar Velsen terug komen voor de eindconclusie. Een andere conse quentie van deze grootse rekenarij is de publicatie-vooruit van alle sterbedekkin gen in het orgaan „Hemel en Dampkring". Inmiddels heeft de heer Mak de praktijk van zijn doorwrochte liefheb berij niet vergeten: achter zijn huis aan de Da Costalaan in Driehuis is een kleine telescoop verrezen, die al weer door de heer Meesters werd ge leverd en die maximaal 214 maal vergroot: het objectief werd geslepen bij een Utrechtse firma. Met dit in strument kan een ster van de 125/2-de grootte nog worden waargenomen en de heer Mak heeft, naast zijn voort gezette studie over sterbedekkingen en zonsverduisteringen, het verschijn sel der veranderlijke helderheid van verschillende hemellichamen, in be schouwing genomen: met behulp van een speciale camera kan men de hel derheidscurve van diverse sterren vastleggen. „Het kost geld en er is niets mee te ver dienen". Deze opmerking, die zeker niet uit de wens tot zelfbeklag ontsproot, hoor den wij, toen de heer Mak ons uitvoerig over zijn werk en streven vertelde en later na het verhaal van zijn theoretische en practische studie het nachtelijk hemel gewelf afzocht naar een aantal voor de leek interessante objecten. 700.000 lichtjaren De kijker draaide zich naar het Zuiden, waar in het sterrenbeeld „Orion" de Orion- nevel opdook als een heldere vlek, die zich voor het blote oog als een plukje wazig heid aan de lucht voordoet. De kijker wentelde naar het Westen om de Andro- meda-nevel op te zoeken en met de tref zekerheid van een geroutineerd speurder wees de heer Mak ons in het occulair het blinkende stukje wereld, dat 700.000 licht jaren of daaromtrent van de aarde verwij derd is en daar als een tweede enorme Melkweg in de Kosmos wentelt. De „Pleiaden" met het ongewa pende oog een kleine verzameling sterren van uiteenlopende helderheid werd door de telescoop een weme lende groep lichtflitsen met behoor lijke afstanden tussen de flonkerende onderdelen er van. En in het Oosten knipoogde Castor: door het objectief werd deze dubbelster een kennelijke tweeling bestaande uit een paar glas heldere hemellichamen, die aan elkaar vergroeid schijnen maar in werkelijk heid nog altijd de grootst meetbare afstand van ons zonnestelsel tussen zich in hebben. Daar was de Poolster: duidelijk en slechts even weifelend door de atmosfe rische luchtstromen, met rechts beneden zich de kleine dubbelster, waarvan het menselijk gezichtsvermogen V< h-staan niet eens vermoedt. Uranus. 'I- groen blauwe planeet schoof langs de lens als een wentelende knikker van 4 boogsecon- den groot, het wonder van de immense eeuwigheid trok aan de menselijke eerbied voorbijdaar was stilte in de achter tuin in Driehuis en verwondering over de kleinheid van onze zelfbewuste mensheid in de ruimte, waar men met bijkans on meetbare maten rekent. Wij zouden'nog vele kolommen kunnen verder schrijven over de zonnevlekken, die de heer Mak in kaart bracht en hun invloed op de groei van planten, zoals uit de jaarringen der bomen is te lezen, over de ring rond Saturnus en het maanland schap met zijn troosteloze dorheid, maar dat zou een gans ander verhaal worden. Zoals elke heldere avond weer een ander verhaal over de flonkering en de gehei men van het heelal te maken zou zijn, met het besef der aardse betrekkelijkheid als onuitputtelijk onderwerp. J. F. IJmuiden Varen of niet varen? De Centrale Bond van Transportarbei ders reageert met een brief op de bezwaren welke de A.N.B.Z. onlangs tijdens een ver gadering in Thalia tegen het nieuwe C.A.O. voor de Noordzeetrawlvisserij ontwikkelde. Zoals bekend besloot het merendeel dei- aanwezige A.N.B.Z.-leden niet uit te varen. De C.B.T.A. verwijt de A.N.B.Z. doch terorganisatie van de E.V.C. dat hij van Moskou opdracht heeft ontvangen stakin gen te organiseren in verband met de Indo nesische kwestie en verklaart verder, dat het middel hiertoe bestond uit een serie „verdachtmakingen en valse voorstellingen over het door vissers vah de Centrale Bond aanvaarde contract". Men noemt het een gelukkig verschijnsel dat er niet alleen bij de leden van de Cen trale Bond maar ook in de rijen der E.V.C. verzet tegen deze pogingen te constateren is en het C.B.T.A.-bestuur twijfelt er aan, of de E.V.C. in staat zal zijn de vloot bin nen te houden. Vis-omzet steeg aanmerkelijk De omzet van 't Staatsvisserijhavenbedrijf in IJmuiden, die in 1947 17.307.242,be droeg, steeg in 1948 tot 21.927.333,(een sprong van 4.620.090,— dus). December 1948 nam hiervan 1.338.825,— voor haar rekening. In December van het vorige jaar werd 822.630,omgezet. „DE OPGAANDE ZON" BIJ „PALVU". De arbeiderstoneelvereniging PALVU brengt op 25, 26 en 27 Januari een van Heijermans' bekendste stukken in het Thalia-theater voor het voetlicht: „De op gaande zon", dat de problemen van een Joodse zakenfamilie in de crisistijd be handelt. Koopvaardij in December In December 1948 werden de volgende aan tallen schepen in IJmuiden geschut: Naar binnen geschut bestemd voor: Am sterdam 300, Zaandam 19. Papierfabriek 8, Binnenhaven Hoogovens 10, als bijlegger 12. Totaal 341. Naar buiten geschut met herkomst: Am sterdam 272, Zaandam 17, Spaarndam 1, Pa pierfabriek 7, als bijlegger 20. Totaal 317. Buitenhaven IJmuiden Bestemd voor de Hoogovens: met erts 21, met ijzer geladen 1, met steen gelost 1, met teer geladen 3. Totaal 26 stuks. Als bijlegger 1. Totaal 27 stuks. DE AMSTERDAMSE HAVEN IN 1948 In 1948 kwamen in de Amsterdamse ha ven 3305 schepen binnen met 16.504.987 bruto kubieke meter inhoud. (In 1947: 2443 schepen met 13.818.594 kubieke meter in houd). Uit de haven vertrokken 3309 schepen met 16.645.875 bruto kubieke meter in houd. (In 1947: 2431 schepen met 13.618.892 bruto kubieke meter inhoud). VIERVOUDIGE CEREMONIE De commissie, die het elfde Hoogoven schaaktournooi voor midden Januari orga niseert, heeft zo langzamerhand al heel wat werk verzet. Zoals wij reeds eerder meldden nemen O'Kelly (België), H. Golembek (Engeland), dr. Tartakower (Frankrijk), P. Schmidt (Estland) en R. G. Wade uit Nieuw Zeeland aan het tournooi deel, waarnaast ook de Nederlandse meesters v. Scheltinga, v. Steenis, Henneberke, Bergsma en Baay op de lijst voorkomen. Kramer en Cortlever hebben met het oog op andere werk zaamheden bedankt. Over de twee „nieu welingen" Baay en Bergsma is bekend, dat zij hun mannetje staan in de geblokte arena: Baay was als kampioen van Batavia een gevreesde tegenstander in Indonesië en ook Bergsma heeft in diverse wedstrij den zijn sporen verdiend. Zaterdagmiddag 8 Januari begint het Hoogoventournooi in het Statenhuis aan de Velserweg en professor A. ten Doesschate, directeur van de Hoogovens, heeft zich be reid verklaard, de wedstrijden te openen. Direct daarna begint men met de tien kampen. Maandagavond 10 Januari wordt voorts een attractieve gongwedstrijd gespeeld en de traditionele bridgedrive volgt op Woens dag 18 Januari, waarna de bekende Bonte Avond wordt gegeven, die ook dit jaar \genda voor en IJmuiden MAANDAG 3 JANUARI Thalia, 8 uur: „De Zeewolf". Rex, 8 uur: „Hotel Casablanca". DINSDAG 4 JANUARI Thalia, 8 uur: „Feest in de Jordaan". Rex, 8 uur: „Hotel Casablanca". weer onder leiding van de heer R. Velt huis staat. Zaterdag 15 Januari beginnen de vier kampen en de heer C. J. Mulder uitte des gevraagd de verwachting, dat speciaal voor dit onderdeel van het tournooi grote be langstelling bestaat. Ter onderbreking gaan de deel nemers de Zondag daarop in het res taurant van Walserij-Oost de gebrui kelijke „snertfuif" houden en per ver sierde Hoogovenexpresse zal het ver voer daarheen plaatsvinden. Hersengymnastiekwedstrijden „Hoogovenstaten" Maandag 17 Januari zullen de hersen gymnastiekwedstrijden van „Hoogoven staten" in het Statenhuis aan de Velserweg weer worden voortgezet. De terreinpolitie, die reeds twee wedstrijden gewonnen heeft, kon hierdoor de demi-finale, welke tegelijk met de finale op 10 Februari in het Luxor-Theater zal plaatsvinden, bereiken. De overige ploegen moeten nog om een plaats in de demi-finale kampen. Het pro gramma van 17 Januari luidt: Met Open LuikenWatervliet-combinatie; Sociale af deling BlyenhoeveExpeditie en Bedrijfs bureau Walserij OostBoekhouding. Velsen „Buchenwald" in Thalia Onder auspiciën van de Bond van Oud- Illegale Werkers, afdeling Velsen wordt op Donderdag 6 Januari des avonds laat de film „Buchenwald" in het IJmuidense Tha- liatheater vertoond. Voor de leden van de Bond, die over het Noordzeekanaal wonen, wordt deze film in Beverwijk vertoond op de 13e Januari. Hartelijke toespraken over en uieer De Oudejaarsmorgen lieeft voor de Velsense politie een serie gebeurtenis sen opgeleverd, die door hun bijzonder karakter zowel voor de betrokken ambtenaren als voor het gehele corps deze ochtend in een mengeling van blijdschap en weemoed deden passeren. Omstreeks half elf opende commissaris J. P. Weyburg in het gymnastieklokaal de bijeenkomst met de aankondiging der be ëdiging van twee nieuwe officieren, de adjunct-inspecteurs W. Hetterscheit en W. H. v. Druten, een plechtigheid, welke voor deze gelegenheid op andere dan de gebruikelijke wijze geschiedde. Voor het front van de manschappen legden de twee nieuwbenoemden in handen van burge meester M. M. Kwint de zuiveringseed en de eed op de ruimere opsporingsbevoegd heid af, een ceremonie, die zowel door de commissaris als de burgemeester werden beklemtoond met een handdruk en een toespraak over het karakter van het Vel sense corps. Na de restauratie de eer. Na de vele jaren van restauratie, die van het Velsense corps weer een elite groep hebben gemaakt, kon mr. Kwint daarop een van de ouderen fêteren, na melijk de adjudant J. M. Barentsen, die zulk een groot aandeel in deze moeilijke „wederopbouw" heeft gehad. In hem werd tegelijkertijd het politiepersoneel onder de rang van officier gewaardeerd en de gou den medaille van de orde van Oranje Nas sau, die de burgemeester hem op de borst speldde, was de verdiende eer, welke de adjudant te beurt viel. Het Wilhelmus volgde op de gelukwensen van burge meester en commissaris. 12J4 jaar commissaris. Mr. Kwint heeft vervolgens van ganser harte de politiechef de heer Weyburg ter gelegenheid van zijn 12^2-jarig ambtsju bileum toegesproken, een feit, dat de be trokkene liever ongemerkt had zien pas seren maar toch aanleiding gaf tot een ferme huldiging. De bezielende kracht, die de commissaris in zijn Velsense loopbaan opbracht en de kracht, welke het corps aan zijn sportiviteit ontleent, gaven de burgemeester een warme waardering in de mond voor hem, „die de consequenties van zijn vak tot in het concentratiekamp durfde vol te houden". Als hoofd van de gemeente wees de burgemeester zeer speciaal op de twee keren, die de heer Weyburg het corps in die 12j^ jaar heeft opgebouwd en hij sprak "de hoop uit, dat het oude „steunpunt" in IJmuiden weer „her overd" zal zijn en dat ook het Sant- poortse bureau binnenkort in gebruik genomen kan worden als punt op de i van het materiële herstel. Namens het corps sprak hoofdinspec teur P. J. v. IJzendoorn de jubilaris toe en hij vertelde hem haarfijn, hoe zijn on dergeschikten hem zien als de man, wiens gezag verankerd ligt in een warm hart voor zijn personeel. Een vulpen met pot lood vormde de stoffelijke blijken van waardering en namens het hoofdbestuur van de Bond van hoger Politiepersoneel en de plaatselijke afdeling van de B.O.I.W. wenste de heer v. IJzendoorn de commis saris eveneens geluk, welke handdruk uit naam van de oud-illegalen met een boek vergezeld ging. Inspecteur G. Timmer mans sprak als voorzitter van de politie- sportvereniging „Velsen" en complimen teerde de commissaris als ere-voorzitter daarvan niet alleen als zodanig maar eveneens met zijn belangstelling voor de sportieve ontwikkeling der politie, waar door de Velsense gerechtsdienaren „een bijna ideaal punt" hebben bereikt. Een kamerplant vormde hiervan de stoffelijke begeleiding en tenslotte feliciteerde de heer Timmermans zijn chef uit naam van het hoofdbestuur van de Nederlandse Po- litiesportbond. Brigadier H. de Bruine uit Santpoort voerde namens,de Politie Vak organisatie (P.V.O.) het woord, daarbij de dank uitsprekend voor het open oor, dat de heer Weyburg in de loop der jaren voor de sociale moeilijkheden der politie-amb- tenaren heeft gehad; een omvangrijk bloemstuk zette deze woorden kracht bij. De jubilaris vond het achteraf toch wel prettig, dat tegen hem zo succesvol „sa mengespannen" was maar hij wees een groot deel van de hulde terug naar het corps zelf, dat door zijn solidariteit tot meer dan gewone prestaties kon worden bewerkt. Hoofdinspecteur Roelofs ging heen. Het volgende onderdeel van de ochtend werd gevormd door het afscheid van hoofdinspecteur H. Roelofs, die na 43 dienstjaren het corps met pensioen ver liet. Weer was het de commissaris, die zich tot tolk van de algemene gevoelens maak te en na een overzicht van de uitzonder lijke politiecarrière des heren Roelofs en zijn bijna legendarische geheugen kwam hij op het verlies, dat de Velsense politie met het heengaan van de hoofdinspecteur lijdt. Herinneringen aan de oorlogsjaren toen de koers van de heer Roelofs bij voorbaat lag uitgestippeld en een grote pluim op zijn pet werden gevolgd door 'de aanbie ding van het cadeau: een luxe scheerappa- raat als blijvend aandenken. Ook de heer v. IJzendoorn namens de staf en de .B.O.I.W., die een boek aanbood en inspecteur Timmermans droegen harte lijke woorden en bloemen aan waarna de scheidende politieman met een paar een voudige woorden bedankte. Verscheidene hogere gemeente-ambtenaren en de com mandant van de „Vulkaan" woonden de ochtend bij. MARKTBERICHTEN BU 33 f 1023. Prijzen Tarbot I 3.35: gr. tong 3,10; gr.m. tong 3,55: kl.m. tong 3,65; kl. tong I 3,15; kl. tong II 2,10, per kg. Tongschar 71; poon 119, per 50 kg. Aanvoer 5 kisten tong en tarbot, 20 kisten poon, 90 kisten makreel, 20 kisten schol, 5 kisten schar, 30 kisten kabeljauw. 20 kisten wijting, 5 kisten diversen. Totaal 195 kisten. Velsen-Noord Vrijdag was een belangrijke dag voor de Velsense politie. De heer J. P. Wet/burg was 12Vê jaar commissaris. Hij neemt hier afscheid van hoofdinspecteur H. Roeloefs, die na 43 jaren de dienst verlaat. Achter Hen de twee nieuwe inspecteurs de heren W. Hetterscheit en W. H. van Druten; rechts naast dezen de adjudant XIBarentsen, die uit handen van burgemeester mr. M. Af. Kwint (geheel rechts) de goude n medaille van de orde van Oranje Nassau mocht ontvangen. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 44) Nu stapte er een keurige, kaarsrechte figuur in verpleegsterskleren in de ge tuigenbank; zij legde de eed af met dui delijke, kalme stem. Carey sloeg haar ogen een ogenblik op. Magda was in geen enkel opzicht veranderd. Het scheen, dat ieder een veranderd was, maar Magda was pre cies hetzelfde gebleven. Haar antwoorden kwamen snel en waren goed hoorbaar. Zij wist precies wat zij zeggen moest en hield zich daaraan. Zij had even goed vragen over de temperatuur van een patiënt kun nen beantwoorden. Sir Wilbury onderbrak haar af en toe met een korte vraag, o.a. over het gesprek: dat zich had ontsponnen tussen mevrouw Maquisten en Carey Sil- lence, en dat Magda had kunnen horen, omdat zij zich in de badkamer bevond met de deur op een kier. Wilt u ons eens vertellen, wat u hoorde? Juffrouw Silence kwam binnen en '.ei: Wat is er, nicht Honoria? En toen stikte mevrouw Maquisten haast van woede. Tk hoorde haar iets zeggen ovei bedrogen zijn en juffrouw Silence zei: Maar nicht Honoria toch! en zulk soort dingen alsof zij wilde proberen haar te kalmeren. Maar mevrouw Maquisten werd hoe langer hoe bozer en haar stem steeds luider. Ik hoorde, hoe ze juffrouw Silence beval haar notaris op te bellen. Hij moest dadelijk bij haar komen en haar testament meebrengen omdat zij het wilde veranderen. En was juffrouw Silence dadelijk bereid om dat te doen? Neen, ze probeerde maar steeds haar te kalmeren. Tenslotte begon mevrouw Maquisten gewoon te razen en te schelden. Ze herhaalde, dat ze bedrogen was en dat ze ook geen ongehoorzaamheid zou dulden van juffrouw Carey. En toen belde juf frouw Silence dan maar op. Toen zei ze: nicht Honoria, mijnheer Aylwin is in Schotland. Hij zal misschien nog een paar dagen weg blijven. En mevrouw Maquisten zei: Dan laat je Hood komen dat is de procuratiehouder. Verder behoeft u niet te vertellen. Mijnheer Hood zal zelf verklaren, wat er gezegd is. Gebeurde er verder nog iets tussen mevrouw Maquisten en juffrouw Silence? Niet veel. Mevrouw zei: Ik zal wat moeten rusten. Ga jij nu maar. Ik mag mij eigenlijk niet zo opwinden. En toen zei juffrouw Silence: Ik vind het zo ellen dig, nicht Honoria. Carey sloeg haar ogen weer op. Zij her innerde zich, dat zij dit gezegd had. Zij herinnerde zich nicht Honoria met die vale blos, die langzaam verdween en haar gezicht vermoeider en ingevallener deed schijnen. Zij zag zichzelf de kamer verlaten en de deur sluiten. He! gehele tafereel kwam terug zo duidelijk als in een droom. Alles wat er sindsdien gebeurd was, scheen uitgewist te zijn. Magda ging voort met haar verklaring: hoe zij weggestuurd was, toen de heer Hood arriveerde over het slaapmiddel over mevrouw Maquistens aandringen, dat zij haar vrije avond zou nemen over hetgeen de heer Harland had gezegd. Dus mijnheer Harland was aanwe zig, terwijl hierover gesproken werd? Ja. Mevrouw was geheel buiten zich zelf; daarom stelde mijnheer Harland voor, dat ik gevolg zou geven aan haar wens. Het was heel slecht voor haar om zich op te winden. Hij stelde voor, dat het slaap middel klaargezet zou worden, zodat Ellen Bridling het haar kon geven. Hierop volgden een menigte vragen over het slaapmiddel. Ja, het was het mid del. dat mevrouw af en toe innam Neen, regelmatig deed mevrouw dat niet soms weken lang niet. Meestal kreeg zij niet meer dan één tablet, maar als zij om elf uur nog niet sliep, mocht zij er van dr. Adams nog één hebben. De tabletten moesten opgelost worden, omdat zij ze niet kon inslikken zij was te zenuw achtig en ze zei, dat ze er in stikken zou. De tabletten losten gemakkelijk op in heet water dat duurde niet meer dan twee minuten. En hoeveel tabletten hebt u op de avond van de 16e November opgelost? Eén. Bent u daar zeker van, juffrouw Brayle? Er was een lichte verrassing in Mag- -la's stem te merken. Absoluut. Dezelfde verbazing maakte haar stem koel. toen de rechter haar vroeg of zij het flesje, waarin de tabletten waren geweest, had afgeveegd na het gebruik. Neen. Kunt u dan verklaren, dat er geen vingerafdrukken op het flesje zaten? Neen, dat kan ik niet. Uw handen waren onbedekt, toen u het flesje vasthield? Ja. U hebt het ook niet vastgehouden met een handdoek of een zoekdoek of iets dergelijks? Neen. Vragen volgden over wie er geweten kon hebben, waar de tabletten bewaard werden. Vragen om het feit aan het licht te brengen, dat de kast in de badkamer gebruikt werd als medicijnkast dat iedereen in huis dit geweten kon hebben dat de kast in ieder geval de eerste en meest aangewezen plaats was geweest, waar men had moeten zoeken. Sir Wilbury drapeerde zijn toga om zich heen met een van zijn karakteristieke ge baren. Kunt u zich enige gelegenheid her inneren, waarbij juffrouw Silence in de badkamer van mevrouw Maquisten is geweest? Ja. Wanneer was dat? Op de morgen van die Maandag. Maandag, 16 November? Ja. Wilt u eens beschrijven, wat er zich toen afspeelde? Ik had de planken van de kast af gestoft. Ik had er al de flesjes uitgehaald en was bezig ze weer terug te zetten, toen juffrouw Silence uit de slaapkamer do badkamer in kwam en zei, dat mévrou- Maquisten haar vlugzout wilde hebben I gaf het haar en toen ging zij terug. (Wordt vervolgd). Chef W. J. de Haan nam afscheid Treffende hulde na 41 jaren arbeid Na een welbestede arbeidstijd heeft de heer W. J. de Haan, chef van de electriciens- werkplaats der papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. Vrijdagmorgen wegens pen sionnering zijn loopbaan van 41 jaren be ëindigd. Welk een grote plaats deze chef innam, is duidelijk gebleken door de grote be langstelling in de tekenzaal der afdeling. Toen de scheidende chef en zijn familie leden waren gezeten, opende ir. A. J. Allan, lid der Velserdirectie de rij van sprekers om namens de plaatselijke en de hoofd directie afscheid te nemen. Hij schetste de uitstekende leiderscapaciteiten van de chef, die zich in zijn werkzaamheden niet alleen liet kennen als een kundig man, maar ook als een begaafde persoonlijkheid. Naast spijt voor het vertrek zag ir. Allan in de goede gezondheid van de scheidende, die om zijn verdiensten reeds werd geëerd door de zilveren eremedaille van de Oranje Nassau-orde, een grote voldoening en hij bracht oprecht dank voor al wat de chef in ruim 41 jaren voor de fabriek is geweest. Ir. T. F. Hubrecht, bedrijfsingenieur, noemde dit afscheid een fase tussen twee aggregatietoestanden en na gewezen te heb ben op zijn werklust, eerde ir. Hubrecht de chef als een voortvarende strijder en een lichtend voorbeeld. Een zeer fraai, in leer gebonden album met foto's vormde het ge schenk, waarbij voor mevr. De Haan bloe men waren toegevoegd. De heer P. Krabbendam dankte eerst de directie voor zijn benoeming in de plaats van chef De Haan en hij belichtte de wee moed bij dit afscheid. Namens het afdelingspersoneel herinner de de heer H. Bos. werkbaas, aan de ver vlogen tijden. Een prachtig bewerkt hand- gesmeed haardstel vormde de herinnering aan goede vrienden. Op originele wijze schetste een afdelingslid per gramofoon- plaat via de luidspreker de chef als een vader van een groot gezin en de heer K. Raat wees op de menselijkheid van de chef en de heer H. J. Allan, voormalig as sistent, thans bij V.G.Z. te Renkum chef, haalde herinneringen op aan de evolutie van de E. W., de uitbreiding van de cen trale en de bouw van P.M. 18. Namens de oud-gedienden, nu elders werkzaam, dankte de heer A. Wegman. Een bloeiende plant was hier de* stoffelijke hulde. De heer J. Bakker Sr. was de tolk van de gepensionneerden en vergeleek dit afscheid met de oudejaarsgedachte. Ontroerd door zoveel huldeblijken dankte de heer De Haan. Nieuwe jubileareeks bij Van Gelder Twee gouden jubilarissen Het nieuwe jaar zal bij de Papier fabriek Van Gelder Zonen N.V. weer een nieuwe reeks van jubilea brengen, die dit keer 51 personeelsleden ver meldt. Onder hen bevinden zich twee gouden ju bilarissen namelijk de heren J. Smit, pro curatiehouder en lid der plaatselijke directie op 19 April en B. F. Zonneveldt, magazijnarbeider van de mechanische werkplaats. Dan volgen vier „veertig jarigen", van van wie de heer H. Groen, chef boekhou ding op 1 Februari de eerste is. De heer P. J. Honig van de Centrale viert dit feit op 24 Maart en de heren J. Nijssen, Bouw- afdeling, en C. de Gelder, Houtstoffabriek, op 27 October. Hun zilveren jubileum vieren in 1949 45 personen. Gouden echtpaar Op Zondag 16 Januari zal het echtpaar C. Stam en A. StamVerheyden, wonende Van Rijswijkstraat 11, zijn gouden huwe lijksfeest vieren. t De echtelieden,' die respectievelijk 78 en bijna 76 jaren tellen, werden gezegend met acht kinderen en de bruidegom, die aan vankelijk het bakkersberoep uitoefende, kwam op latere leeftijd in dienst bij Van Gelder's papierfabriek, waar hij gedurende 23 jaren werkzaam was bij de expeditie en de malerij. VAN DE STEEG VAN „KINHEIM" BRAK EEN BEEN. In de voetbalwedstrijd H.R.C.Kinheim te Den Helder brak de linksbinnen van Kinheim A. v. d. Steeg om vijf minuten voor het einde, terwijl hij in het bezit was van de bal, zijn linkerbeen. Met zijn rechtervoet trachtte hij de bal in te schieten. De doelverdediger viel uit en raakt de linkerbeen van Van de Steeg. Perziekenauto is v. d. Steeg naar het Julian a-ziekenhuis aan de Polderweg in Den Helder vervoerd. Burgerlijke stand GEBOREN: M. OlthofPetersen, z„ Spar renstraat 3. IJmuiden-O.; K. van Dalsem— Kleijn, z.. Westerwijkstraat 20, Velsen-N.; A. Ottovan Os, z., Anemonenstraat 10. Sant poort; M. G. VerhoogKeijzer, z., Meerwei- denlaan 41, Velsen-N.; H, C. de JongHom burg, d., Edisonstraat 7. IJmuiden; A. C. KruitVerkaaik, d.. Brederoodseweg 104, Santpoort; M. de KortBooij, d., van Dalen laan 63, Santpoort; Ga. HollenbergZonne veld. d., Brakersweg 12, Castricum; A. E. Deiman—van Straaten. d.. Casembrootstraat 18, IJmuiden-O.; M. PoolmanHeel, z., Drie- huizerkerkweg 55, Driehuis; J. van Schade wijk—Oldenburg, z., Sparrenstraat 43, •IJmuiden-O. OVERLEDEN: A J. Bakker, 87 j., weduw naar van H. M. Braam, Stationsweg 100, Vel sen; K E. A. Meier, 57 j.. echtgenote van B. J. van der Schuit, W. aan Zeeërweg 69, IJmui den; J. H. Traas, 53 j., P Krugerstraat 160 b, Rotterdam; M. E. Bruneel, 65 j., echtgenote van T. de Boer, Berkenstraat 20, IJmuiden; W. Wolmoet, 89 jweduwe van W. Verhagen, Oorgat 40, Edam: G. Rensen. 57 j., echtgenote van K Boekei. Wüstelaan 85. Santpoort; C. Nijman. 78 j.. echtgenoote van J. Los. Schulp weg 108, Velsen-N. GEHUWD: B. A. Boekei en G. v. Dijk, Tuinstraat, 14 IJsselmuiden; F, Bakker en M. E. Fiolet, J. T. Cremerlaan 24, Santpoort; A. Bruisschaart en J. E. Hoos. van Galenstraat 4, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: G. de Groot, Fr. Naere- boutstraat 18. IJmuidert-O. en J. van Dorp, Stationsweg 63. Velsen, toek. adres: Fr. Nae- reboutstraat 18. IJmuiden-O; J. Morlang, Geelvinckstraat 41, Velsen-N. en G. S. Ver duin, W. aan Zeeërweg 12, IJmuiden. toek. adres: Geelvinckstraat 41. Velsen-N.; Th. H. B. Souer, Elzenstraat 36. IJmuiden-O. en J. P. Engelhart, Brederodelaan 54, Bloemen- daal: M. J. Espinosa, le Oosterparkstraat 168 II, Amsterdam en G. Maks, IJmuider- straatweg 10 a, IJmuiden-O., toek. adres: le Oosterparkstraat 168 II, Amsterdam; J. A. J. "upe. Narcissenst.raat 21. San+noort en M. G. houten, v d. Vondellaan 41. Driehuis, toek. adres: Beverwijk; N. A. Lemmers. Hofgees- terweg 8, Santpoort en C van Kempen. Hof- geesterweg 8, Santpoort, toek. adres: Santpoort.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6