IJmuider Courant De Franse rekenkamer onthult verkwisting op grote schaal Militaire leen- en pachtwet Haarlems Dagblad Tien Millioen Minister-president Drees heden naar Batavia vertrokken voor versterking van West-Europa 63e Jaargang No. 19133 Bureaux; Kennemerlaan 154, Tel, Adm. 5437, Tel, Redactie 5389 na 5 uur' 8061 (K 2560), Terras weg 47 Sant Haarlem Gr Houtstr 93 Telef. 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Dinsdag 4 Januari 1949 Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <9pn*tjtc tkinrlrmsrbc €ourant Jnno i6?6) Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen oei week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco pet .tost 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De MINISTER-PRESIDENT, die van daag per vliegtuig naar Batavia ver trok, heeft in zijn Oudejaars-rede een groet gericht tot alle Nederlanders die bui ten de grenzen verblijven en daaraan een korte beschouwing over emigratie verbon den. Geen wonder, want tiit vraagstuk dringt zich steeds meer op de voorgrond. Het is misschien nog maar tot weinigen doorgedrongen, dat de bevolking van dit kleine land zo snel toeneemt dat voor het einde van dit nieuwe jaar het bereiken van de tien millioen verwacht kan worden. Een jaar geleden bedroeg, volgens de officiële statistiek, ons bevolkings-totaal 9.730.000. De jaarlijkse toeneming ligt nu tussen de 150.000 en 200.000; naar schatting telt ons land op dit ogenblik ongeveer 9.900.000 zielen. De conclusie is dus gemakkelijk te trekken. ..Wij zijn een snel groeiend volk met hoge geboortecijfers en verheugend lage sterftecijfers. Om voor allen bestaans mogelijkheid te vinden zal veel moeten worden gepresteerd in eigen land, maar zal ook het oog moeten worden gericht op an dere landen",-heeft dr. Drees gezegd. „Grond voor alle boerenzoons, die daaraan behoefte hebben, is niet naar willekeur te scheppen. Dat de ruimte daartoe gevonden wordt in een land als Canada, waarmee wij sinds de bevrijding door sterke banden van sym pathie verbonden zijn, is verheugend. Ook overigens voel ik emigratie, al doet zij vaak de energieksten uit het land gaan, aller minst enkel als een verlies. Ook al gaan de emigranten op in het volk, welks land zij helpen vruchtbaar maken, er blijven ban den met het oude vaderland bestaan, die naar weerszijden van grote betekenis zijn. Verheugend is het ook, dat velen tijdelijk een werkkring vinden in andere landen, waar hun wetenschap, vakkennis en arbeidslust dikwijls in groter verband tot him recht kunnen komen en waar zij pioniers kunnen zijn die nieuwe verbin dingen kunnen aanknopen voor ons land". Dit heeft de minister-president betoogd ep hij zal het zelf zeker niet als een afdoen de bespreking van het vraagstuk hebben beschouwd, maar slechts als een kort woord ter inleiding. Want er zal heel wat meer moeten volgen. Het zal zich ook niet kun nen blijven bepalen tot de emigratie van boerenzoons en evenmin tot het verre land Canada. Wie overdenkt dat na 1949 de aan was der bevolking, telken jare iets meer toe nemend, reeds binnen vijf jaar het totaal van elf millioen bereikt moet hebben zal begrijpen dat hier geen gering probleem aan de orde is. Wij zijn al het dichtst be volkte land van Europa. Het geleidelijk in cultuur brengen van drooggelegde land- bouw-gronden in de Zuiderzee komt aan zulk een tempo van bevolkings-aanwas op geen stukken na tegemoet. De toeneming zou ook met landbouwgronden alleen niet op te vangen zijn, zelfs al waren die ruim schoots beschikbaar, omdat zij ook een zo groot aantal nieuwe krachten omvat die andere aanleg en andere ambities heb ben en uit ander milieu komen. Het onderwerp is op deze plaats eerder ter sprake gebracht als een der zaken, die in het geding komen bij het streven naar een wezenlijke, federale Unie van de vol ken van West-Europa. Aan de kleine lan den Nederland en België, beide overbevolkt, grenst het grote Frankrijk, deerlijk onder- bevolkt en geweldig rijk aan bodemschat ten; zowel aan mineralen als aan land bouwgronden. Welk een oneindig veel betere arbeids- en welvaarts-verdeling zou tot stand te brengen zijn als de volken van West-Europa federaal verenigd werden en dus een gemeenschappelijke belangen- politiek konden voeren inplaats van, zoals nu, in, de zonderlinge en onhoudbare positie te verkeren dat zij alle hun uitvoer willen opdrijven boven het vooroorlogse peil. Dat is juist het zo sterke argument van de talrijke voorstanders van federale Unie in West-Europa: zakelijk, verstandelijk pleit alles ervoor. Het zijn verouderde opvat tingen, conservatismen, vrees voor veran dering, vooroordelen, gevoelsargumenten in het wezen der zaak, die remmend wer ken. De emigratie uit ons land had in het jaar 1947 nog heel weinig te betekenen. In het vorige jaar is zij snel gestegen, maar vormde nog maar een klein percentage van de bevolkingstoeneming. In de loop van dit jaar zal zij zeker opnieuw stijgen, maar nog ver onder het totaal van die toe neming blijven. Sommigen hebben al de mening geuit, dat zij haar geheel zou moe ten opvangen om goede ontwikkeling van zaken in dit kleine land mogelijk te maken. Het is niet denkbaar dat Canada (en enkele andere verre landen, die kleine aantallen opnamen) daaraan zouden kunnen beant woorden. En de vraag blijft: waarom zo ver weg, als in Europa, dat zozeer behoefte aan zijn beste krachten heeft, een groot geheel met een gezonde en verzekerde toekomst is te scheppen? R. P. Uitslaande brand in de hoofdstad Hedenmorgen heeft in de hoofdstad een uitslaande brand gewoed in het pand van de N.V. Woninginrichting „Huis en Haard" in de Vijzelstraat, tegenover het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij. De brand is omsti-eeks negen uur ont staan in een kapokbergplaats op de tweede verdieping en een kwartier later sloegen de vlammen retdds boven het dak uit. De brandweer was met veel materiaal uitgerukt, zodat de Vijzelstraat voor het tramverkeer was versperd. Zij bestreed het vuur van alle zijden. Via het grote win kelpand van het kledingmagazijn Hollen kamp werden vier slangen binnendoor en <én via de gevel naar het vuur geleid. Van de sti-aatzijde bestreden twee brandwachts op Magyrusladders de voorkant van het pand. Over de zolder van een woonhuis ter linkerzijde werd met vier stralen water gegeven. Omstreeks tien uur had men het vuur on der de knie. Het personeel van „Huis en Haard" had intussen de meubelen en an dere artikelen uit de winkel in de grote tuin aan de achterzijde in veiligheid ge bracht. Onder een stortvloed van bluswater werd ook de inventaris van de toonkamers op de eerste étage zoveel mogelijk weggé- haald. Zolder en tweede verdieping zijn volkomen uitgebrand. De'eerste étage en de winkel kregen ernstige waterschade. De brandweer had nog al met pech te kam pen: tot vijf maal toe sprong een slang, tweemaal gebeurde dit in de winkel van de fa. Hollenkamp. De reis gaat langs de normale K.L.M.-roufe De minister-president, dr. W. Drees. is hedenmorgen om halfnegen met de K. L. M.-consteIIation „Delft" van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het toestel zal de normale route volgen, hetgeen mogelijk is, doordat de rege ring van India voor deze vlucht ont heffing heeft verleend van het verbod voor Nederlandse vliegtuigen over haar grondgebied te vliegen. Dr. Drees en vrijwel alle leden van het kabinet waren reeds gisteravond Tiaar Schiphol gekomen, doch door de ongun stige weersomstandigheden, in het bijzon der in het gebied van de Middellandse Zee, moest het vertrek van de „Delft" tot hedenmorgen worden uitgesteld. Ook de Canadese, Belgische en Franse ambassadeurs waren aanwezig, evenals de heer L. Neher, prof. mr. R. Kranenburg en mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet van H.M. de Koningin. Het nieuwe restaurant van Schiphol was bijna te klein om alle ministers, journalisten, fotografen en filmoperateurs te bevatten. Omstreeks zeven uur begaven dr. Drees en de overige ministers en aanwezigen zich weer huiswaarts. Beslissingen worden in Nederland genomen. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Drees: „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belangrijke beslissingen in Nederland genomen zullen moeten wor den, zodat ik zal trachten zo spoedig moge lijk terug te komen. Het eerste doel van mijn reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke omstandig heden te bespreken. In kritieke ogenblik ken tijdens de ontwikkelingen in Indonesië hebben we altijd getracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Er gingen ministers naar Batavia of de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon kwam hier heen. Op dit ogenblik zou het veel moei lijker zijn voor de hoge vertegenwoordiger van de Kroon Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten." Dr. Drees zeide, dat naar zijn mening de belangrijkste doelen, die voor ogen moeten worden gehóuden, zijn: ten minste de vorming van een volledige Indonesische interimregering, die waarlijk represen tatief is voor geheeel Indonesië en ten Met deBatavia''naarBatavia Viruly vanochtend gestart na vier dagen wachten De Constellation onder commando van Vi ruly, die over de nieuwe route naar Batavia zal vliegen, is vanochtend om 9.30 uur van Schiphol vertrokken. Het is de PH-TDB, die de zeer toepasselijke naam „Batavia" draagt, die voor deze speciale vlucht is uitgekozen. Oorspronkelijk zou het toestel Donder dagavond j.l. al zijn vertrokken, maar zo als wij in ons nummer van Vrijdagavond meldden, was het vertrek 24 uur uitge steld. Dat dit uitstel nog langer heeft ge duurd, is, naar wij vernemen, te wijten aan slecht vliegweer en het uitblijven van lan dingsvergunningen. Thans is alles echter in kannen en kruiken. De Batavia heeft drie ton post aan boord. Alle stoelen en andere attributen die voor passagiers-accomodatie nodig zijn, heeft men uit het toestel gehaald om gewicht te sparen voor de grote hoeveelheid benzine die de Connie nodig heeft om de 5600 kilo meter die Mauritius van Batavia scheiden, af te leggen. De mannen die de oude rot Viruly op deze vlucht in de cockpit ter zijde zullen zitten, zijn H. Ameels (tweede piloot) en de Haarlemse vlieger Menno Kamminga (derde piloot). De laatste is geen KLM- vlieger maar maakt deel uit van de Rijks luchtvaartdienst. Hoeveel dagen de vlucht in beslag zal nemen is nog niet met. zeker heid te zeggen. Trawlers gaan toch weer varen Vanmiddag is aan het einde van de ver gadering van de A.N.B.Z. in Thalia te IJmuiden met een meerderheid van stem men besloten dat de trawlerbemanningen weer zullen gaan varen. (Men zie voor de voorgeschiedenis van deze zaak de berichten op pagina drie). tweede de voorbereiding voor de zo spoe dig mogelijke vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, waaraan de souve- reiniteit kan worden overgedragen. Hier toe zulen vrije verkiezingen moeten wor den gehouden, welke voor verschillende punten beslissend zulen zijn. Dr. Drees wordt vergezeld door mr. Blom van het departement van Buiten landse Zaken, die belangrijke functies in Indonesië heeft vervuld, en door mr. De Pont van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Communistische indringers veroordeeld Dc Negara-rechtbank te Siantar (Suma- tra) heeft de rechtszaak behandeld tegen 18 Indonesische bendeleden, die onlangs ioor infiltratie in de Negara Soematera Timoer terreurdaden hadden gepleegd en inder andere twee Javanen hadden ver moord. De beklaagden gaven toe. dat zij allen lid waren van de Partai Kommunis Indonesia en hadden gehandeld in opdracht van hun „rode hoofdkwartier". De rechtbank veroordeelde de hoofd dader, genaamd Senin Alias Soedarsono tot 20 jaar gevangenisstraf Hoewel hel vertrek van ministerpresident dr XV. Drees gisteren wegens de slechte weers gesteldheid werd uitgesteld, legde hij in het restaurant op Schiphol toch voor pers, radio en film een verklaring af. De premier, die inmiddels vanmorgen per vliegtuig naar Batavia is ver trokken, temidden van de andere leden van het kal)inet en autoriteiten op Schiphol. De C.V.C.D. werd pas Maandag ingelicht Batavia, 3 Januari (A.F.P.) Pas hedenmiddag om 16.30 uur Bataviatijd is de Commissie van Goede Diensten officieel op de hoogte gesteld van de afkondiging van de order tot staken van het vuren op Java. De woordvoerder van de Commisise van Goede Diensten deelde volgens Aneta mede, dat de commissie Maandagavond vergaderde na ontvangst van een mede deling der Nederlandse delegatie, waarbij de commissie op de hoogte gesteld werd van de order tot staken van de vijandelijk heden van generaal Spoor en ten aanzien van de houding van de Nederlandse rege ring betreffende wederinschakeling van de militaire waarnemers. Hierbij waren gevoegd de opmerkingen van Dr. van Royen hieromtrent in de Veiligheidsraad. De woordvoerder zeide, dat de commissie voornemens is om de militaire waarnemers onmiddellijk na overleg met de consulaire commissie en de Nederlandse autoriteiten weer in te schakelen. Heden Dinsdagochtend is generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de wederopbouw versneld kan worden. Verdere acties op Sumatra De Nederlandse troepen op Zuid-Suma- tra zetten, volgens mededelingen van Aneta, hun opmars voort. Zij rukken van twee richtingen uit op naar de havenstad Benkoelen aan de Westelijke kust. Pagera- lam en Loeboehlinggau werden bezet. Ten Zuidwesten van Sibolga werd Padang- siedempoean ingenomen. In de omgeving van Buitenzorg (federaal gebied Java) werden enkele ondernemin gen door benden aangevallen. De rubber onderneming Tjiomas werd in brand ge stoken. Hef woord is aan Een Amerikaans spreekwoord: Veel geluk wordt veronachtzaamd omdat net niets kost. Gas aan het Negev-front) De staf-chef der UNO in Palestina, gene raal Riley, heeft Maandag verslaggevers medegedeeld, dat hij een klacht van Egypte en een tegenspraak van Israel had ont vangen over het gebruik van gifgas aan het Negev-front. Riley zeide, dat hij geen commentaar kon leveren op de klacht om dat de zaak onmogelijk te onderzoeken was. Een Israëlische militaire woordvoer der noemde de klacht „een kwaadaardig gerucht", aldus Reuter. Een officiële Israëlische woordvoerder verklaarde later, dat de Egyptenaren ge dreigd hadden met gebruik van gifgas als représaillemaatregel tegen Joodse neder zettingen in de Negev. Volgens berichten uit buitenlandse bron nen zijn Egyptische troepen in het Zuiden van de Negev een door tanks ondersteunde tegenaanval begonnen. Dr. van Royen en Palar te NewYork Palar, de Indonesische vertegenwoordi ger bij de UNO, en dr. Van Royen, de Nederlandse afgevaardigde, zijn Maandag ochtend uit Parijs te New York aangeko- Palar gaf tegenover de pers uiting aan zijn teleurstelling over de resultaten van de jongste zitting van de Veiligheidsraad wat betreft de Indonesische kwestie en ver klaarde opnieuw te zullen klagen bij de Veiligheidsraad te Lake Success. „Er is nog enige hoop het Indonesische vraagstuk op te lossen, de strijd in Indonesië is niet enkel een strijd tussen Indonesiërs en Nederlan ders, maar ook tussen de Nederlanders en de Veiligheidsraad", aldus Palar Toen dr. Van Royen Palar's verklaringen vernam, bestempelde hij ze als „belache lijk". „De Indonesische republiek kan ver geleken worden met het oude Pruisen, in die zin, dat zij een minderheid betekent, die vastbesloten is het gehele land-met ge weld en door militair optreden te regeren", aldus dr. Van Royen. Belgische garnalenvissers willen in Holland lossen De Belgische bond van kustvissers heeft de betreffende autoriteiten verzocht er bij de Nederlandse overheid op aan te dringen,, de Belgische garnalenvissers toe te staan hun vangst te lossen in de havens van IJmuiden en Scheveningen. Vandaar zou den de garnalen per vrachtauto naar België worden vervoerd, hetgeen een aanzienlijke kostenbesparing zou bewerkstelligen. De Nationale Vergadering eist volledig onderzoek PARIJS, (United Press). De Franse regering ziet zich in het begin van het nieuwe jaar plotseling geplaatst tegenover een dreigende politieke crisis tengevolge van beschuldigingen, dal millioenen francs uit openbare inkomsten verkeerd besteed of verknoeid zijn, weergegeven in een ver slag van de officiële rekenkamer na veri ficatie van de regerïngsuitgaven over het jaar 1946'47. De Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin gelast werd per 1 Februari een volledig onderzoek in te stellen en een voorbeeldige straf toe te dienen aan de verantwoordelijke personen. Men verwacht, dat dit thema ter sprake zal komen op een bijeenkomst van het ka binet en dat in het begin van de volgende week een uitgebreid onderzoek zal be ginnen. De resolutie van de Nationale Vergade ring waarin om een onderzoek werd ver zocht werd ingediend door Pierre Henri Teitgen van de MRP, een vroegere minister van Justitie. De communistische en andere linkse bladen maken veel ophef van deze zaak en eisen dat de regering schoon schip zal maken. Het rapport van de algemene rekenka mer onthulde onder meer dat meer dan 5 millioen francs werden uitgegeven voor het TRUMAN'S PROGRAM MORGEN IN HET CONGRES WASHINGTON, (United Press). Naar I tróle op de lonen, te gebruiken wanneer dit verwacht wordt zal president Truman J noodzakelijk wordt geacht. Woensdag aan het nieuwe door de demo- i Hogere belastingen op buitensporige craten beheerste Congres, dat Maandag winsten. Er is een geringe kans, dat Tru- bijeenkwam, een indrukwekkend sociaal, man in individuele gevallen hogere inkom- economisch en politiek program voorleggen, j stenbelasting zal vragen, dbch een belas- het grootste dat men ooit in vredes- i tingverhoging voor de „kleine man" ligt tijd in de Verenigde Staten aanschouwd heeft. Afgaande op de in het verleden tot het Congres gerichte verzoek en zijn verkie zingscampagne, mag men aannemen dat de boodschap die de president Woensdag tot het Congres zal richten, de volgende hoofd punten zal bevatten: Invoering van prijs-rantsoenering en con- De hervatting van de strijd tussen Joden en Arabieren dreigt nieuwe internationale verwikke lingen met zich mee te slepen nu de Israëlische troepen de Egyptische grens overschreden hebben. Een Joodse legerafdeling opent het offensief op een Egyptisch grensstadje. niet in het voornemen. Snelle aanvaarding van de Taft-Ellender-Wagner huisvestings- wet, met inbegrip van de maatregelen be treffende de krottenopruiming. Opbouw van een verdedigingsmacht, vol doende om de belangen van de Verenigde Staten zowel in het binnenland als daar buiten te beschermen. Men gelooft, dat Truman voorstander is van algemene dienstplicht, maar dat hij hierop pas na deze maand zal aandringen. Herroeping van de Taft-Hartley arbeids wet en aanvaarding van een nieuwe wet geving, waarin bepaalde rechten van de vakbonden worden gegarandeerd. Aanvaarding van Trumans omstreden program der burgerlijke rechten, vooral ten gunste van de negers. Voortzetting van het Europese herstel program op een financieel niveau, dat het succes van het program garandeert. Spe ciale dollarbedragen zullen genoemd wor den in de begrbtingsboodschap van het Congres, welke later aan het Congres ge zonden zal worden. Aanvaarding van een militair leen- en pachtprogram voor West-Europa om de „muur tegen het communisme te helpen versterken". Nationaal minimumloon verhoging van veertig tot 75 dollarcent per uur. De republikeinse partij heeft besloten onmiddellijk de invloed van de president te beproeven door alle voorgestelde verande ringen in het reglement van het Huis van Afgevaardigden te bestrijden. Zij hopen een oppositie te kunnen vormen met enkele Zuidelijke democraten, die tegenstander zijn van Trumans program van burgerrech ten voor negers. De democraten hebben in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van 262 tegen 171 en in de Senaat van 54 tegen 42. in orde brengen van een door een afdeling van het ministerie van Marine gevorderd gebouw, waarin douches, slaapkamers, een cantine, een speelkamer, een gymnastiek lokaal en een filmkamer werden ingericht. Verder werd opgave gedaan van vorde ringen door daartoe niet gemachtigde re geringspersonen van grote hoeveelheden dranken, zoals wijnen en aperitifs, burger kleren, dameskleren en ondergoed. Het verslag zegt, dat tussen 1944 en 1947 de staat meer dan 3 milliard francs heeft be taald wegens gevorderde goederen en voedsel. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Maandag in het paleis op de Dam de traditio nele nieuwjaarsreceptie gehouden voor het diplomatieke corps. Ondanks de regen waren velen samengestroomd op het plein voor het paleis om het militair vertoon en de aankomst der buitenlandse vertegenwoordigers gade te slaan. De meest volhardende kijkers kregen bovendien nog een glimp te zien van Koningin Juliana en Prins Bernhard toen zij na afloop van de receptie naar Soestdijk terugkeerden. Bijeenkomst Veiligheidsraad uitgesteld LAKE SUCCESS (Reuter). Volgens een Canadese woordvoerder is door het uitgestelde vertrek van de Queen Mary, die Zaterdag ter hoogte van Cherbourg op een zandbank liep en averij kreeg, het voorlopige plan om de Veiligheidsraad te Lake Success op 7 Januari bijeen te laten komen in de war gestuurd. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich de Britse afgevaardigde Alexander Cadogan, de Egyptische afgevaardigde Ahmed Moha- med Farrag en ongeveer 80 leden van het secretariaat van de UNO. De voorzitter van de Veiligheidsraad en de secretaris-gene raal der UNO zullen vandaag bijeenkomen om een latere datum voor de bijeenkomst van de raad vast te stellen. Minister Van Schaik is Maandagmorgen op het vliegveld Idlewild bij New York aan gekomen. Hij vertrok des middags naar Curagao, Naar officieel te Singapore is bekend gemaakt, zijn sinds het begin van de Britse campagne in Malakka 409 Chinese opstande lingen gedood en 268 gevangen genomen. Atlantisch Pact Morgen vergadert de werkgroep Op de bijeenkomst van Woensdag van de werkgroep die te Washington een Atlan tisch Verdedigingspact zal ontwerpen, zal naar men meent te weten het geographisch gebied van het voorgestelde pact bepaald en de lijst van de uit te nodigen Europese landen opgesteld worden, aldus Reuters diplomatieke correspondent. Behalve de zeven landen, die in bovengenoemde werk groep zijn vertegenwoordigd, worden Noor wegen, Denemarken en IJsland over het algemeen als landen beschouwd, die zeker een uitnodiging zullen ontvangen en Italië, Portugal en Eire als landen, waarvoor dit nog niet geheel vaststaat. De dertigste breedtecirkel, die van Florida over de At lantische Oceaan naar de kust van Noord- Afrika loopt, werd genoemd als een voor gestelde Zuidelijke grens voor het gebied van het Atlantisch pact. Het is nog niet zeker of Frans Noord- Af rika bij het pact wordt gerekend te be horen. Het zal eveneens afhangen van de definitie van de draagwijdte van het pact of Italië voor het lidmaatschap in aanmer king komt. De werkgroep bestaat uit ver tegenwoordigers van de V.S. en Canada en de ambassadeurs van de landen van de West Europese Alliantie. Zij had haar be sprekingen te Washington vóór Kerstmis opgeschort om onopgeloste kwesties, waar onder het gebied en het lidmaatschap van het pact, naar de respectieve regeringen terug te verwijzen. Australische regering overweegt uitnodiging van Nehroe CANBERRA, 4 Jan. (Reuter). De Australische regering heeft de uitnodiging van Pandit Nehroe tot het bijwonen van de Aziatische conferentie ter bespreking van het Nederlandse optreden in Indonesië ont vangen en nog steeds in overweging. J. Dedman. Australisch minister van Defen sie, verklaarde heden, dat Australië de vraag bestudeert of deze conferentie wel licht het werk van de Veiligheidsraad door kruist. Hij voegde hieraan toe: Sommigen menen, dat hoofdstuk acht van het Hand vest der UNO voorziet in dergelijke regio nale conferenties. Jhr. Michiels van Verduynen, Nederlands ambassadeur in Londen, arriveerde heden in Singapore op weg naar Batavia. Hij ver klaarde met betrekking tot de conferentie van New Delhi: „Niemand kan de landen van Azië tegenhouden om een conferentie te houden inzake de Nederlandse actie in Indonesië. Maar wellicht zullen sommigen dit beschouwen als een inbreuk op de be handeling van de kwestie in de Veilig heidsraad". Lord Pakenham naar Nederland Lord Pakenham, de Engelse minister van burgerluchtvaart, is onlangs door de Ne derlandse regering voor een kort bezoek aan ons land uitgenodigd. Heden zou hij met een lijntoestel van de BEA uit Engeland vertrekken. Donder dag 6 Januari keert hij met een KLM- vliegtuig terug. Lord Pakenham zal ver gezeld worden door dr. Goedhuis, Burger- luchtvaart-attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen. De Nederlandse regering heeft een pro gramma opgesteld aan de hand waarvan Lord Pakenham in staat zal worden ge steld iets van de Nederlandse burgerlucht vaart te zien en zich te oriënteren op het gebied van de Engelse luchtvaartdiensten op het vaste land. Het Belgische leger is „een paradeleger" De Belgische Senaatscommissie voor nationale verdediging heeft een rapport gepubliceerd, waarin wordt aangegeven dat het Belgische leger te nauwernood 12.000 geoefende manschappen bezit die als gevechtsklare troepen in het veld zouden kunnen worden gebracht ingeval van een aggressie. Het rapport dringt aan op finan ciële offers om de sterkte van het leger te vergroten en een bijdrage te vormen voor de defensie der Westelijke Alliantie. De Belgische begroting voor 1949 voorziet in een militaire uitgave die 9.4 procent van de gehele begroting omvat. Het rapport noemt dit bedrag „te groot voor een parade- leger". (United Press). VERANDERLIJK WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en veranderlijke wind. Tets zachter. 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur Maan op 11.50 uur, onder 23.22 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1