c J De snelst bezette plaatsen kwamen er het best af Uitga PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws DINSDAG 4 JANUARI 1949 2 Toestand op Midden-Java BATAVIA, (Aneta). Uit verschillende plaatsen van Midden-Java zenden speciale correspondenten van Aneta berichten over de huidige toestand in de voornaamste steden. Uit Magelang wordt gemeld, dat de Nederlandse troepen bij de bezetting een stad vol rokende puinhopen aantrof fen. De republikeinse troepen waren voor het wegtrekken in de gelegenheid groot scheepse vernielingen uit te voeren, aan gezien de voorhoede van de Nederlandse kolonne eerst Bojolali bezette. Toen daar na Magelang werd bezet, was het vernie lingswerk reeds verricht. De electriciteits- centrale van Djelok is behouden, doch de leidingen van Djelok naar Magelang zijn opgebroken. De omgeving van Magelang ziet er minder gehavend uit. Zo is Poer- woredjo practisch onbeschadigd in Ne derlandse handen gevallen, doordat in de nacht na de ;eerste dag van de actie een snelle spits van 40 soldaten in een verras sende actie het plaatsje heeft bezet. De correspondent van Aneta uit Sema- rang meldt, dat Pati niet beschadigd werd door de terugtrekkende republikeinse troepen. Alle vitale diensten, zoals het elec- triciteitsbedrijf. de posterijen, de spoor wegen, de telefoondienst en de dienst van het boswezen hervatten hun werk en de bevolking keert weer terug. Hoewel de republikeinse politie bij de nadering van de Nederlandse troepen verdwenen was, was de posthuiscommandant op zijn post gebleven en hij zorgde er voor, dat de vol gende dag weer 24 republikeinse politie mannen zich meldden. Op aanwijzing van opgespoorde gevange nen. die evenals alle anderen bij de nade ring van de Nederlandse troepen vrijgela ten werden, werd een verborgen munitie- dump gevonden, waarin 15 ton mijnen, granaten, bommen en andere springstof fen werden aangetroffen. Uit Koedoes wordt vernomen, dat 90 van de 200 man van de plaatselijke politie zich weer heb ben gemeld en zich bereid hebben ver klaard met het nieuwe bestuur samen te werken. Over de stand van de cultures in de om geving van Klaten en Solo konden de vol gende gegevens worden gedistilleerd uit de mededelingen van deskundigen, die de toestand in ogenschouw hebben genomen. Vele cultures zijn in zwaar beschadigde toestand aangetroffen, doch verscheidene ondzrnomingen zijn door de snelle opmars gespaard gebleven. De suikerfabriek Gon- dangv.-inangoen is geheel onbeschadigd, hoewel in het gebouw springladingen wa ren aangebracht. De suikerfabriek Delang- goe kreeg schade door een ontplofte vlieg tuigbom. die een groot gat in het dak sloeg. Verschillende andere ingegraven bommen konden echter verwijderd wor den, zodat erger werd voorkomen. De ta baksonderneming Bangkat is volgens ont vangen inlichtingen volledig gespaard ge bleven. Tn het algemeen is gebleken dat de ondernemingen, die het dichtst aan de grote postweg zijn gelegen, er het beste zijn afgekomen, aangezien zij snel bereikt werden. De meer in het binnenland gele gen cultuurondernemingen hebben de meeste schade geleden. Nog niet alle on dernemingen zijn bezocht. De suikerfa brieken Pakkis en Trangkil zijn intact aangr-troffen en het riet op de velden staat er goed voor. Op Sumatra BATAVIA, 3 Jan. (Aneta). De corres pondent van Aneta te Medan meldt, dat zowel te Rantau Prapat als te Taroetoeng door de Nederlandse troepen grote hoe veelheden kostbare medicijnen zijn aan getroffen, die afkomstig zijn uit Malakka en Australië. Volgens berichten uit repu blikeinse bron ruilden de republikeinse leiders deze medicijnen tegen handelspro ducten. De bevolking van Asahan kon injecties kopen voor 500 tot 1000 per keer, hetgeen voor het gewone volk niet te betalen was. De militaire geneeskundige dienst, de dienst voor volksgezondheid en de Rodekruis-ploegen werken thans dag en nacht, aangezien de bevolking in deze streken door vele ziekten wordt geteisterd. Rond de poliklinieken verzamelen zich duizenden Indonesiërs voor het verkrijgen van medische hulp. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Register voor wereldburgers Garry Davis, „wereldburger no. 1", heeft te Parijs verklaard, dat hij door middel van een internationaal register van wereld burgers allen die daarvoor in aanmerking wensen te komen in de gelegenheid zal stellen zich als wereldburger te laten in schrijven. Elke ingeschrevene zal een iden titeitskaart ontvangen, die „het symbool is van zijn wens, te leven in vrijheid en recht vaardigheid in een werelddemocratie". Elke wereldburger gaat de verbintenis aan deel te nemen aan een niet-officiële ver kiezing, die in 1951 zal worden gehouden en waarbij vertegenwoordigers in een con stituerende wereldvergadering zullen wor den aangewezen. Davis besloot aldus: „Ik doet een beroep op allen, die geen oorlog willen en wei burgers willen worden en leven en wel vaart verkiezen boven dood en hongers dood in hun souvereïne natie. Ik verzoek hun mij schriftelijk hun wens te kennen te geven als wereldburger te worden inge schreven zodra het desbetreffende register daartoe open staat". Partij van de Arbeid houdt congres over Indonesië Standpunt van het partijbestuur MIEP ZUCHT de feestdagen gaven heel wat drukte Er is veel werk blijven liggen. Een gemakkelijk potje komt haar nu van pas. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft het: DIKKE KOOLSOEP 1 kleine savoyekool, 1 ui, 2 theelepels kerrie. 6 bouillonblokjes, 2 1. water, 150 gr. gort, wat melk, bosje selderij, 50 gr. boter. Snipper de ui, fruit ze met de kerrie in de boter. Snipper de kool fijn en smoor ze plm. 10 min. Voeg water, bouillonblokjes en (vlugkokende) gort toe en laat het geheel plm. 1 uur zachtjes koken. Vul zo nodig het water aan. Maak de selderij schoon en snijd ze fijn. Kook ze plm. 10 min mee en maak de soep af met wat melk, aroma enz. Het smoren van de gesnipperde kool in boter houdt smaak en geur van de kool beter. Ze Is ook vlugger gaar. Voor kool als groente gegeten dus geschikt. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Peer Gynt- suite, Grieg. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.20 Symphonisch concert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Kamermuziek. 11.15 Luisterspel. 11.40 Platen 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „Porgy and Bess", Gershwin. 13.15 Orgelcon cert. 13.45 Bach-cyclus 14.15 Lichte muziek, 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Kwartet K. V. 428 in Es, Mozart. 16.00 Post zegels. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Strijkorkest. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Strijdkrachten 1915 Prikkebeen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Zangplaten. 20.45 Luisterspel. 21.30 Janine Andrade. viool en het Radio Philhar- monisch Orkest. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. 23.20 Gezinsmoeilijkheden". 23.35 „Paris". HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9,00 Werken van Mozart. 9.35 Trio in g, Schu mann. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraat- je. 10.30 Voor de vrouw. 11.30 Non-stop-pro gramma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Hawaiïan- orkest. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luis terspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Politiekoren. 17.45 Regerings uitzending 18.20 Richard Tauber. 18.30 „Jeugdprobleem" 19.00 Esperanto. 19,15 Re geringsuitzending 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Opera-muziek. 21.30 Luisterspel. 22.30 Kamer muziek. 23.15 Amusementsmuziek. 23.45 Platen. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten een buitengewoon congres te beleggen op 17 Januari te Amsterdam ter behandeling van de Indonesische kwestie. Het partijbestuur heeft in een resolutie zijn standpunt in het Indonesi sche vraagstuk geformuleerd. Het partijbestuur verklaart, dat het. met grote bezorgdheid voor de nationale en internationale weerslag en voor de directe gevolgen van de gevechtshandelingen, geen andere weg heeft gezien dan die, welke door de regering is ingeslagen. Het is daar om van mening, dat het standpunt der Kamerfractie .om critisch-constructief het kabinet-Drees te blijven steunen, juist is. Het is voorts van mening, dat hetgeen hierna is geschied, de verhouding niet heeft verbeterd, doch ook niet had kunnen verbeteren, al zou het, met het oog op de internationale positie van Nederland beter zjjn geweest, wanneer bijvoorbeeld de wegvoering van de republikeinse leiders ware achterwege gebleven. Aan de morele en politieke beoordeling der actie zelf ver andert dit echter niets. Het partijbestuur is van oordeel, dat de actie haar verdere rechtvaardiging zal moeten vinden in hetgeen nu gaat gebeuren en verwacht vrije staatkundige vorming aan het republikeinse gebied in het fede raal geheel, met bescherming tegen ge weld en vreesaanjaging; vrijlating van de te Djokja geïnterneerde leiders van de republiek; onverwijlde instelling van een interim-regering, die door de Indonesiërs als een werkelijk nationale regering wordt aanvaard; snelle verwezenlijking van de regeling „Bewind voering Indonesië in Overgangstijd" en daarna een spoedige bijeenroeping door middel van vrije en ge heime verkiezingen van een grondwet gevende vergadering. Vooral met het oog op deze punten juicht het partijbestuur het toe, dat minister president Drees zich naar Indonesië be geeft om in deze geest werkzaam te zijn. Verhoging ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden De vermindering van de bijdrage uit het Vereveningsfonds van de ver plichte ziekenfondsverzekering aan de vrijwillige verzekering over 1949 zal de algemene ziekenfondsen nopen de premie van de vrijwillige verzekering belangrijk te verhogen. Deze verhoging zal, bij handhaving van de bestaande rechten voor de vrijwillig verzekerden en de verbetering in de ver goeding voor de sanatoriumverpleging van 3,op 4,50 per dag, moeten bedragen 0,13 per week. De premie zal dus in het algemeen worden 0,63 per week voor elke verzekerde van 16 jaar en ouder. Voor kinderen tot het gezin van de verzekerde behorende tot de leeftijd van 16 jaar is geen premie verschuldigd. Voor een gezin bestaande uit man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar, zal de premie van 1, tot 1,26 per week verhoogd moeten wor den. teneinde een tekort over 1949 te voor komen. De door deze premieverhoging te ver wachten moeilijkheden zijn door de Cen trale Bond van Ziekenfondsen, de Bond van R.K. Ziekenfondsen en de Nederlandse Bond van Ziekenfondsen met vertegen woordigers van de bij deze organisaties aangesloten algemene ziekenfondsen be sproken. Gebleken is, dat er ernstige be zwaren zijn tegen deze drastische premie verhoging, omdat aangenomen wordt dat ln een aantal gevallen de betrokkenen de verhoging niet zullen kunnen dragen. De noodzakelijke maatregelen, die de ziekenfondsen moesten nemen, hebben de organisaties doen besluiten de premiever hoging zo mogelijk half Januari 1949 in te voeren. Overleg met het staatstoezicht op de ziekenfondsen en het Directoraat-gene raal van de Prijzen is nog gaande. „Groote Beer" morgen in Amsterdam Het troepenschip „Groote Beer" met enige contingenten zieken en afgekeurde militairen van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht aan boord, wordt in de loop van morgen, Woensdag uit Indonesië in Amsterdam verwacht. De ontscheping zal onvoorziene om standigheden voorbehouden Donderdag morgen om negen uur beginnen. Ex-N.S.B.-politie-inspecteur uit Heemstede in cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft Maandag de zaak behandeld tegen de voor malige NSB-inspecteur van politie te Heemstede. B. H. Het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam had H. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens zijn op treden tijdens de bezetting. Mr. Ph. C. M. van der Ven uit 's-Gra- venhage voerde aan. dat uit de vóór het Amsterdamse Hof aangevoerde bewijs middelen de schuld van zijn cliënt inzake de vermissing van een persoon niet kon worden afgeleid. Mr. A. F. J. Pliester uit Haarlem, die naast mr. Van der Ven als raadsman op trad, was van mening dat bij de behande ling van deze zaak voor het Hof te veel aandacht was besteed aan de zwarte blad zijden uit het dossier, doch dat de ver lichtende omstandigheden niet voldoende naar voren waren gebracht. De advocaat-fiscaal mr. Bakhoven con cludeerde tot terugverwijzing van de zaak naar het Amsterdamse Hof. Uitspraak 24 Januari. WALTER BEDELL SMITH VRAAGT ONTSLAG Walter Bedell Smith heeft president Truman thans officieel verzocht hem te ontheffen van de functie van Amerikaans ambassadeur te Moskou. De heer J. IYL Vlaming, theologisch can- didaat te Haarlem en beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk van Echten (Fr.) is voornemens Zondag 30 Januari zijn intrede te doen na bevestiging door ds. L. Hoorweg van Haarlem. Joodse vluchtelingen hadden een benauwde reis Vliegtuig in moeilijkheden boven de Alpen BELGRADO (United Press) Een Amerikaans vliegtuig met 53 Joodse emi granten aan boord en een bemanning van drie koppen heeft een miraculeuze nood landing gemaakt bij de Joegoslavische stad Novisad aan de oever van de Donau. Het vliegtuig, een Amerikaanse Douglas, was Zondag in Miinchen opgestegen voor een vlucht via Rome naar Palestina. De noodlanding moest worden uitgevoerd we gens benzinegebrek. Toen het toestel was geland was nog maar voor 20 minuten ben zine in de tanks overgebleven. Het vlieg tuig was boven de Alpen door het slechte weer in moeilijkheden geraakt. Bovendien geraakten de instrumenten en de radio on klaar. Hoe de piloot, na drie uur blind vlie gen veilig Joegoslavisch gebied heeft kun nen bereiken is een raadsel. Hij volgde ten slotte een rivier de Donau kwam bo ven een grote stad'klaarblijkelijk Bel grado en zocht een vliegveld. Toen hij geen vliegveld kon vinden en tenslotte be sloot maar een buiklanding in de Donau te maken omdat hij geen benzine meer over had, ontdekte hij bij het uitgooien van lichtfakkels vlak langs de rivier een groot weiland. Hij bedacht zich geen ogenblik en zette het toestel daar neer. De Joegoslavische autoriteiten hebben de bemanning benzine beloofd; de piloot zou proberen ven het weiland op te stijgen en naar Rome door te vliegen. Drie nota's aan de Russische regering Waar blijven de Duitse krijgsgevangenen Parijs (United Press) Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten hebben aan de Russische regering gelijkluidende nota's overhandigd waarin om inlichtingen wordt verzocht over het aantal Duitse krijgsge vangenen dat zich nog in Russische kam pen bevindt. De tekst van de nota's zal pas Woensdag worden gepubliceerd. Het ver luidt echter dal de nota's betrekking heb ben op de berichten, dat enige honderd duizenden Duitse krijgsgevangenen nog altijd in de Sovjet-Unie worden vastge houden. De nota's vragen naar het totale aantal gevangenen en waarom zij nog niet zijn vrijgelaten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken vertelde dat de laatste krijgsgevangenen in Frank rijk enige weken geleden zijn losgelaten en dat nu nog alleen 84.000 vroegere krijgsgevangenen in Frankrijk vertoeven, die als „vrije arbeiders" gebleven zijn. Velen van hen werken in de mijnen of bij de boeren. Een klein aantal vroegere krijgsgevangenen bevindt zich in de ge vangenis wegens vergrijpen in Frankrijk begaan en dan zijn nog enige opper-offi- cieren in Frankrijk die hun berechting als oorlogsmisdadigers afwachten. De hevige storm van Zaterdagnacht zweepte een twee verdiepingen hoge autobus van een brug in Old Shoreham (Sussex) in een rivier. De vijfentwintig passagiers maakten een val van zeven meter. Met ladders wisten de redders de verongelukten door net vernielde dak naar boven te brengen. Veertien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. - Een foto van het reddingswerk. Verkoop van Surinaamse rijst in Nederland Ten bate van tbc-bestrijding in Suriname Met de „Stuyvesant" van de K. N. S. M. zal 500.000 kg rijst uit Suriname naar Nederland worden vervoerd om hier te worden verkocht ten bate van de tuberculosebestrijding in Suriname. De rijst zal verkocht worden voor 1 per kg met een toeslag van 1. Men hoopt hierdoor een half millioen gulden voor het beoogde doel bijeen te brengen. De toestemming van de Wereldvoedsel- raad tot levering van deze rijst aan Europa, de vergunning van de Nederlandse regering aan het Wilhelminafonds voor de invoer en verkoop hier te lande, het schep pen van de waarbox-gen, dat dit veel be geerde voedsel niet in de zwarte handel zal verdwijnen en ten slotte de be sprekingen met de directeur van de Voedselvoorziening, de C.C.D., het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen en het Directoraat-generaal van de Prijzen, heb ben deze „distributie" buiten het normale distributieapparaat om mogelijk gemaakt. Per gezin wordt maximum een kilo ver pakte Surinaamse rijst van goede kwali teit ter beschikking gesteld. Personeelsorganisaties of andere groe pen van werknemers, die voor haar leden rijst wensen te betrekken, kunnen hiervan schriftelijk kennis geven aan het adres van het Wilhelminafonds: G. Wijsmuller Meijer, Nassaukade 125, Amsterdam. De opbrengst zal in het bijzonder worden be stemd voor de inrichting van een nieuw te stichten, groot modern ziekenhuis te Paramaribo. Het Wilhelminafonds hoopt, dat dit bin nenkort verwachte kwantum rijst niet de laatste partij zal zijn, die mede ten bate van het sympathieke doel dat dit fonds na streeft uit de West in het moederland zal worden geïmporteerd. WANDTEGELS, TUINDERSGLAS EN ASBEST VRIJ Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de distributie voorschrif ten voor wandtegels, tuindersglas, draad glas en asbest zijn vervallen. Marshall-hulp voorkwam werkloosheid in Twente Dollars voor import van ruwe katoen De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Overijsel, de heer H. van Heek Hz., heeft in de vergadering der Kamer een rede gehouden, waarin hij zeide dat de toestand in Twente zonder Marshall-hulp catastrophaal zou zijn ge worden. In October van het vorig jaar bleek, dat practisch geen dollar meer beschikbaar was voor de import van ruwe katoen. Toen kwam van de zijde van het Rijksbu reau voor Textiel de verlossende mede deling, dat voortaan de verdere aanvoer van katoen vei-zekerd was en geheel met Marshall-dollars zou worden gefinancierd. Wanneer de Marshall-hulp zou zijn uit gebleven, zou dit tot gevolg hebben ge had, dat weldra de gehele Twentse textiel industrie tot werkloosheid zou zijn ge doemd. Nederland voerde in 1948 voor 350 mil lioen gulden aan textielproducten uit te gen 288 millioen gulden in 1947, waarbij rekening moet worden gehouden met het dalende prijspeil op de wereldmarkt. De heer Van Heek zeide, dat de basis voor de opheffing der textieldistributie nog niet zo hecht is als men gaarne zou wensen. Aan de andere kant ligt echter thans het voorzieningsniveau dichter bij de koopkrachtgrens dan wij zouden den ken. Daarom vroeg de heer Van Heek zich af, of het niet beter is knellende ban den iets te vroeg dan te laat los te maken. Export, niet in het minst naar Indone sië, is een levensbelang voor de Neder landse textielindustrie. Van de regering moet daarbij alle medewerking komen, zowel bij de afsluiting van handelsver dragen als bij de mogelijkheid tot import van grondstoffen. Als de economische unie met België en Luxemburg tot stand komt, bestaat de vrees, dat de Belgische textielindustrie, die thans met moeilijkheden heeft te kam pen, zich op de Nederlandse markt zal werpen. Dat zal tot gevolg hebben, dat de Nederlandse industrie zich verweert, waardoor de export in het gedrang komt. De Nederlandse textielconventie tracht thans met de Belgische textielindustrie tot overeenstemming te komen met betrek king tot uniforme leverings- en betalings voorwaarden voor het gehele Benelux- gebied. Nederland verliest vijf wereldrecords Door het besluit van de FINA per 1 Januari 1949 16 afstanden van de lijst van wereldrecords af te voeren, heeft Neder land vijf records, twee bij de heren en drie bij de dames verloren. De laatste re cordhouders op de inmiddels afgevoerde afstanden waren: Heren: 300 yards borstcrawl: Jack Me- dica (V. S.) met 3 min. 4.4 sec.; 300 m. borstcrawl: Alex Jany (Frankrijk) 3 min. 21 sec.: 1000 yards borstcrawl: Jack Me- dica (V. S.) 11 min. 37.4 sec.; 1000 m. borstcrawl: Arnano (Japan) 12 min. 33.8 sec.; 150 yards rugslag: Adolf Kiefer (V. S.) 1 min. 30.4 sec.; 400 m. rugslag: Alan Stack (V. S.) 5 min. 3.9 sec. De 400 m. en 500 m. schoolslag stonden officieel nog op naam van de Duitser Heina resp. met 5 min. 43.8 sec. en 7 min. 13 sec., doch werden door Bob Bonte in October van het vorig jaar verbeterd en op 5 min. 40.2 sec. en 7 min. 10.6 sec. ge bracht. De records van Bonte waren nog niet door de FINA erkend. Dames: 300 yards borstcrawl: Ragnhild Hveger (Denemarken) 3 min. 25.6 sec.; 300 mr. borstcrawl: Ragnhild Hveger (Dene marken) 3 min. 42.5 sec.; 1000 yards borst crawl: Ragnhild Hveger 12 min. 36 sec.; 1000 m. borstcrawl: Ragnhild Hveger 13 min. 54.4 sec.; 150 yards rugslag: Cor Kint (Nederland) 1 min. 42.1 sec.; 400 m. rugslag: Ragnhild Hveger 5 min. 38.2 sec.; 400 meter schoolslag: Nel van Vliet 5 min. 58.6 sec.; 500 meter schoolslag: Nel van Vliet 7 m. 41 sec. Bob Bonte, de enige Nederlandse zwem mer, die wereldrecords op zijn naam had, is weer van de lijst verdwenen, terwijl Nel van Vliet twee en Cor Kint een record kwijt raakten. Wanneer wij een overzicht samenstellen van de dames wereldrecords zien wij dat tot 1 Januari Denemarken met zestien re cords de eerste plaats innam, gevolgd door Nederland met dertien. Op de derde plaats volgden dan de Verenigde Staten met 2 records, waarna geen enkel ander land meer op de lijst voorkwam. Door de aan- gebrachte wijzigingen is het verschil tus sen Denemarken en Nederland geredu ceerd tot één. Denemarken heeft nu elf wereldrecords en Nederland houdt er nog tien over. De twee records van de Verenig de Staten zijn intact gebleven. Cricket De derde testmatch Toen de tweede dag van de derde test match tussen Engeland en Zuid-Afrika begon, waren 15 minuten voldoende, om Engeland in de eerste innings uit te krijgen. Er waren slechts 14 runs aan de stand van 294 runs voor 9 wickets gevoegd. Het totaal was dus 308 runs. Hoewel het openingspaar van Zuid-Afrika, Wynne en Melville, in goede vorm was, werd langzaam gescoord. Bij de lunch waren 55 runs verzameld en tussen lunch en thee-tijd werden hieraan 80 toegevoegd. Melville werd voor 30 gebowld door Jenkins. Bij het slui ten van de dag was Mitchell 93 not out en Nourse 64 not out. De stand aan het einde van de eerste dag was 223 runs voor twee wickets. Automobilisme Sterrit naar Monte Carlo De definitieve lijst van Nederlandse deel nemers aan de Sterrit naar Monte Carlo telt 28 inschrijvers. Hiervan starten er 19 te Monte Carlo, 4 te Glasgow, 3 te Stockholm, 1 te Oslo en 1 in Praag. Ingeschreven hebben onder andere: Categorie I (cylinderinhoud boven 1,5 liter): E. F. van Strienvan Has selt te Haarlem met Ford; J. M. Rupert te Bloemendaal met Studebaker, startplaats Praag. Categorie II (cylinderinhoud 1,1 tot 1,5 liter): M. Gatsonides te Bentveld met Hill- man, startplaats Monte Carlo; A. J. van Splunter te Velsen met Riley, startplaats Monte Carlo. I leuwe ven Lin Tsin Sen, Dc liefdespijl Vertaald door Th. van Berkel Wereldbiblio theek-vereniging, AmsterdamAnt werpen. De Liefdespijl is een oude Chinese volks vertelling en onttrekt zich daardoor min of meer aan de gewone beoordeling. Niet in die zin dat men zou kunnen ontkennen dat het een vrij onnozel verhaaltje is. dat met zijn inhoud weinig van een volksziel kan ver tolken; maar wel in zoverre dat het hier. ontrukt aan zijn soortgenoten, niet tot zijn eigen recht komt: een eenzaam bloempje, verleppend in een Wereldbibliotheek-vaasje. Want het heeft wel een eenvoudige charme, die echt genoeg is om een indruk na te laten; een geurigheid, waarvan dit vleugje te kort is om niet aanstonds te worden meegesleurd op de storm van de forsere emoties. De uit gave doet wat zij kan, met Chinees-geïnspi reerde tekeningen van Ronald Fryling, maar het is niet voldoende. Het verhaaltje hoort in een verzameling thuis, die meer kracht heeft om deze onverwante wereld op te roepen, en die de verbeelding de vorm geeft waarin het hoort: verteld door een oude Chinees, die het nooit op schrift heeft gezien. Dan zou er meer te genieten zijn van de geschiedenis van Tsjoeng-King, die 'n meisje was, maar als man verkleed jarenlang met „zijn" vrienden Wee en Doe aan de universi teit omging zonder dat zij iets vermoedden. Inmiddels hebben de leden van de Wereld bibliotheek dit als premie gekregen en daar is het zeker bij uitstek geschikt voor, want niemand kan er boos op worden. S. M. Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam: Hedendaags Fetischisme, door Carry van Bruggen, met een voorwoord van Annie RomeinVerschoor. Tweede druk. Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam: In de dop, door Top Naeff. Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam: De quintencirkel, opstellen over muziek, door Willem Pijper. Derde druk. Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam: Het onvoltooid verleden, cultuur historische studies door Jan Romein. Tweede druk. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam: De vrije staat, enkele beschouwingen over zijn practische waarde, door D. W. Brogan. Vertaling: T. S. Varekamp. Oorspr. titel: The free state. Reeks „Lux et humanitas" deel VI. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam: Europa in het spectrum van zijn talen. De taal als factor der internationale politiek, door J. A. Meijers. Reeks „Lux et humani tas" deel VII. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam: Tempel en kathedraal, onze geestelijke her komst, door dr. J. A. Schroder. Reeks „Lux et humanitas" deel VIII. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V.. Amsterdam: Al zwervende vergaar ik. door Jan P. Strij- bos. Met 51 foto's van de schrijver. L. J. Veen's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam: en Uitgeverij „Het Kompas", Antwerpen: Karei XII van Zweden, door Voltaire. Ver taling: dr. J. A. Schröeder. 7. „Ik ben benieuwd waar ik terecht kom," zuchtte Panda, terwijl hij koud en eenzaam op de onafzienbare watervlakte dreef. „Lang kan ik het zo niet meer uithouden en als er niet gauw iets gebeurt, dan is dit avontuur al heel snel afeelopen. Kwam er nu maar een schip voorbijr Panda had nog niet gezien, dat er, heel in de verte een rookpluimpje naderde en hij mopperde zachtjes verder. „Ik begin honger te krijgen en als het nog lang duurt, krijg ik misschien wel rheumatiek." Maar hetrook pluimpje werd al maar groter en kwam steeds dichterbij en opeens kreeg Panda het in de gaten. „Een schipl" juichte hij. „Een schip! Ik ben gered! Als ze me nu maar opmerken.Hij begon wild met zijn armen te zwaaien en te roepen. „Help! Hierheen, help!'' En ja, toen het schip nog dichter bij gekomen was, werd hij aan boord opgemerkt, en even later hesen hulpvaardige handen hem aan dék. Hockey Nederlandse ploeg verloor met 3—0 van Devon Het Nederlandse dames hockey-elftal heeft tijdens het tournooi te Weston Super Mare zijn derde nederlaag geleden. Hoewel de Nedei'landse achterhoede een prachige wed strijd speelde en de gehele ploeg een supe rieure stick-techniek demonstreerde, bleek de voorhoede niet opgewassen tegen de ver dediging van Devon. Met rust was de stand reeds 20 voor Devon. Na de hervatting was het spoedig 30, maar toen kon Loes Rusins met een prachtig schot de eer redden. De overige resultaten luiden: Guersney Cornwall 03; SomersetHereford 6—0; GloucesterScottish Wanderers 80 WiltshireDorset 0-^3. Schaken Tournooi te Hastings Maandag werd te Hastings het internatio naal schaaktournooi voortgezet. De uitslagen luiden: WinserTylor V>lA; Rossolimo Wade '/bWoodSchmidt 01; Mühring —Sir George Thomas 10; FairhurstKonig afgebroken. De stand luidt na vier ronden: Rossolimo 3 punten. 2. en 3. Wood en Schmidt elk 2'.b punt, 4. Mühring 2 punten; 5. en 6. Fairhurst en Konig, ieder 1% punt en 1 afgebroken partij; 7, 8, 9. en 10. Tylor, Winser, Sir George Thomas en Wade ieder VA punt. Sport in 't kort REICHER KOMT NIET NAAR SCHEVE- NI N GEN. De Oostenrijker Reicher zal wegens ziekte niet aan het teurnooi om het Eux-opese kampioenschap 47/2, dat van 6 tot en met 9 Januari in het Kurhaus te Scheve- ningen wordt gehouden, kunnen deelnemen. Een achtste deelnemer wordt aangewezen, STORMVOGELS—GO AHEAD. Storm vogels gebruikt Zondag de vrije dag met het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegqn de Oostelijke eerste klasser Go Ahead. De wedstrijd wordt in het Velser Sportpark gespeeld. Motie. Enige honderden Amerikanen heb ben een motie ondertekend, waarin de afschaffing wordt geëist van de com missie van on-Amerikaanse activiteit. „Haar procedure", zo wordt in de motie gezegd, „heeft veel Weg van die der rechtbanken in de totalitaire staten, welke wij in twee wereldoorlogen heb ben bestreden". Tot de ondertekenaars behoren Christian Gauss, deken van de universiteit te Princeton en twee Nobel prijswinnaars, de schrijver Thomas Mann en de natuurkundige Harold Curey. Demonstratie. Een conferentie van dag bladredacteuren in Pakistan heeft be sloten alle dagbladen in Pakistan te verzoeken Donderdag a.s. niet te ver schijnen als demonstratie van hun soli dariteit met de republiek en hun abso lute veroordeling van de Nederlandse actie in Indonesië. Oud en jong. Te Long Beach in Calïfornië heeft een dominéé van 5 jaar zijn eerste huwelijk ingezegend. Volgens de vader van de dominee is de jongen aangesteld door een protestantse secte „de kerk van het geloof der oude tijden" ge naamd. Het Deense blad „Berlingske Tidende" viert heden zijn 200ste verjaardag. Brandend probleem. Een jonge man te Peking heeft verklaard, dat hij op 30 Maart met brandende kleren boven Peking uit een vliegtuig zal springen als de vrede in China dan nog niet is gesloten. Uitgedreven. „Duivels-eiland", de Franse strafkolonie, welke op 40 km afstand van Cayenne in Frans-Guyana is ge legen, wordt opgeheven. Heden zijn te Algiers 500 veroordeelden van het „Dui velseiland" aangekomen. Thans bevin den zich nog slechts 500 man in de straf kolonie. Binnenkort zullen ook deze 500 man worden afgevoerd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2