Jubilerende gemeentebode gehuldigd Twee trawlers kozen Maandag zee Klein incident in de kiem gesmoord Nederlandse Aardolie Maatschappij verricht verkenningsboring bi j Spaarndam Het testament DINSDAG A JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT 3' AUKE HENDRIK JANSEN: 1909-1949 Zilveren medaille van Oranje Nassau toegekend Bode Aukc Hendrik Jansen van liet Velsense raadhuis, de man die sinds 1909 een eerbiedwaardig- leger van ge meentenaren het rechte pad in de amb telijke doolhof of de eerste stap in het huwelijksbootje heeft gewezen, was Maandag dan eindelijk eens zelf het lichtelijk bedeesde middelpunt van eer, hulde en vrolijkheid. De stemmige raadszaal, waar Auke Hen drik wellicht een record gebroken heeft op het gebied van karaf-lopen of stembus- rondbrengen was des ochtends het toneel van de hulde: burgemeester mr. M. M. Kwint heeft er in hartelijke bewoordingen de betrouwbare toeverlaat van de secreta rie toegesproken en teruggegrepen naar een verleden, dat de schuchtere, pas van de schoolbanken komende kleine Jansen als onwennig eendje in de vreemde bijt van het raadhuis plaatste. De levenstaak, die daarna gegroeid is, gaf de burgemeester woorden van gemeende waardering in de mond: de heer Jansen werd de trouwe dienaar, wiens bescheiden heid en plichtsbetrachting wat op de ach tergrond bleven maar in de beklemming der oorlogsjaren tot een onverwachte strijdbaarheid uitdijden: bode Jansen werd een steunpilaar van het verzet ten raad- huize en hij week geen duimbreed van zijn principe. Dat de wederhelft van de heer Jansen hiervoor mede een compliment in ont vangst moest nemen, baarde geen verwon dering en de edelachtbare spreker had ge gronde redenen om aan te nemen, dat het jubileum tot vreugde van het hele aan wezige raadhuispersoneel gevierd kon worden. De zilveren medaille van Oranje Nas sau kon dan ook namens de Koningin door mr. Kwint op de revers van de jubilaris worden gespeld en bovendien deelde de burgemeester mede, dat vol gaarne werd voldaan aan de regels van het jubileum-besluit voor overheids ambtenaren, dat een gratificatie toe staat. Bovendien overhandigde Velsens eerste burger de jubilerende gemeentebode uit naam van het college van B. en W. een rooktafel met garnituur en het klaterend applaus na al deze eerbewijzen en ge schenken liet geen twijfel ten aanzien van de gezindheid der toehoorders over. De heer Jansen bedankte met enkele woorden, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij nog vele jaren met hetzelfde genoegen zijn werk zal kunne® verrichten. Feest hi de Oranjerie. Des avonds werd de jubilaris een grootse hulde in de Oranjerie van Velserbeek be reid. Voordat het eigenlijke feestprogramma onder leiding van de heer P. Dijkstra een aanvang nam, richtte een aantal sprekers het woord tot de heer Jansen. Als eerste was het de gemeentesecretaris, de heer J. Veenstra, die de taak van de gemeentebode belichtte en van mening was dat het uiter lijk en het optreden van een bode een voor naam onderdeel van het cachet van het raadhuis zijn. Hij noemde het jubileum van de bode een unicum en sprak de hoop uit hem nog lang in het raadhuis te mogen zien werken. Hij deed zijn felicitatie ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Met enkele woorden dankte de heer Jan sen de gemeentesecretaris, waarna de heer W. C. v. Zwieten het woord nam. Hij roem de de wijze waarop de jubilaris de ambte naren van de Burgerlijke Stand steeds assisteerde en dankte hem, mede namens zijn collega's voor de vele diensten aan de Burgerlijke Stand bewezen. Als laatste spreker kwam de heer N. van Doorn aan het woord die in een geestige speech zich aansloot bij de huldigings uitingen van de voorgaande sprekers. De heer Jansen dankte hierna voor de vele hartelijke woorden die waren gespro ken en met zijn wensen voor een genoeg lijke avond werd het meer officiële ge deelte van de huldiging afgesloten. Een gevarieerd en vrolijk programma werd hierna door het raadhuispersoneel op vlotte wijze afgewerkt. De tweede bode van het raadhuis, de heer J. Noortman, droeg een ode op de jubilaris voor die grote bijval oogstte en een reeks schetsen en liedjes vielen bij allen in goede aarde. „Driekoningen" in het Patronaat Op 6 Januari verzorgt het R.-K. Kerk koor „Cantemus Domino", tezamen met een dames- en een knapenkoor een Drie koningenavond in het Patronaatsgebouw, onder leiding van de dirigent H. J. van Kaam. De declamatrice Blanche Holzhaus zal op deze avond onder meer een Kerst legende „De Madonna van Brugge", voor dragen. STORMVOGELS H MAAKT EEN SLECHTE BEURT De reserves van Stormvogels, die de laatste weken juist zo aardig op dreef waren, maakten Zondag tegen Blauw Wit III een minder goede beurt door met 2—1 te verliezen. Het wilde deze middag niet bijster vlotten. Het plaatsen was slordig en het schieten verre van goed. Blauw Wit scoorde na de rust tweemaal. Eén dezer doelpunten leek ons niet onhoudbaar. Het tegenpunt der Stormvogels maakte Van Gelder uit een strafschop. LEESBIBLIOTHEEK „MINERVA" IN 4 TALEN Geopend des namiddags van 26 uur CONRADSTRAAT 1 KON. WILH.KADE 2 (Adv.) Agenda voor Veisen en öerajden DINSDAG 4 JANUARI Thalia, 8 uur: „Feest in de Jordaan". Rex, 8 uur: „Hotel Casablanca". WOENSDAG 5 JANUARI Bioscopen: als Dinsdag. Patronaatsgebouw, 8 uur: VVY-toneel: „In het gouden haantje". Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 4—5 uur. 1L r 'jry- Tussen de voordrachten door werd er vrolijke accordeonmuziek ten beste gege ven, die meerma len aanleiding gaf tot het maken van een dansje. Het hoogtepunt van de avond was een uitzending van „Radio Velsen", een aaneenscha keling van gezon de onzin, welke tot menige lachbui aanleiding gaf. Ook de komische opera „Eulalia" ontlokte hevige hilariteit en ste vig applaus en de parodie op de historie van Velsen mocht zich eveneens in een uitbundig succes ver heugen. De trompetsoli van de heer C. Kamkes verdienden speciale aandacht en zijn uit nemende spel werd dan ook met een lang durig en hartelijk applaus beloond. Het zou teveel worden alle voordrachten apart te noemen. Alleen nog een compli ment aan de heer Pannevis, de accordeonist en de heer H. Veldman die door zijn origi nele liedjes en voordrachten uitblonk. De avond werd besloten met spelletjes, community-singing en een gezellig bal. Bezuiniging en inkrimping van de distributiedienst Een gevolg van het „van de bon gaan" van zestien artikelen, die op 1 Januari 1948 nog gerantsoeneerd waren, heeft tot gevolg gehad dat de personeelsbezetting in het distributiekantoor weer sterk is in gekrompen. De heren D. de Vries, de plaatsvervan gend directeur, alsmede W. P. Maris ont vielen het corps door de dood, 13 ambte namen namen ontslag wegens het aanvaar den van ander werk, 4 ambtenaren moesten worden ontslagen wegens in krimping van de dienst. Het is te betreu ren, dat deze laatsten tot nu toe geen an der werk hebben kunnen vinden. Thans bestaat het personeel dus nog slechts uit 18 personen. D.S.S. in actie De vereniging D.S.S. begint het nieuwe jaar goed. Waar in 1948 allerlei plannen werden beraamd om de IJmuider jeugd van de straat te houden, wordt hier Woens dagavond daadwerkelijk mee begonnen. In een lokaal van de Moerbergschool wordt een handwerkcursus geopend, waar voor zich reeds nu vijf-en-veertig gega digden hebben opgegeven. Op dezelfde avond zullen een aantal jongens in het gymnastieklokaal van genoemde school, door middel van vrije- en ordeoefeningen, hun spieren lenig maken om ter gelegener tijd te worden opgenomen in een of ander voetbalelftal van D.S.S. Beide cursussen staan onder deskundige leiding. Voorwaar een voorbeeld dat navolging verdient. Waterloo I—Kinheim II 1—0 Waterloo I heeft Zondagmiddag wederom kans gezien zich de meerdere van Kinheim II te tonen. Ondanks het stormachtige weer waren beide ploegen goed in vorm en zij lieten dan ook aardig spel zien. Van Zonderen wist. na een half uur spelen, van een goede voorzet van Bouwens gebruik te maken en bracht de stand op 10. In de tweede helft trachtten de geelzwar ten door energieke aanvallen de achterstand in te halen, doch door "net voortreffelijk spel van Waterloo's achterhoede behielden de IJmuidenaren hun voorsprong. Deze sportief gespeelde wedstrijd eindigde in een 10 overwinning voor Waterloo. De reserves verloren met 42 van VSV IV en de strijd tussen Waterloo vet. en DSS IV werd, na een 20 voorsprong van Waterloo's veteranen, door een ongeval van een Water- loo-speler gestaakt. Velsen-Noord Brandende olieschakelaar verwondt twee arbeiders De bedrijfsbrandweer van de papierfa briek Van Gelder Zonen werd Maandag ochtend omstreeks halfacht in actie geroe pen, daar in de houtstoffabrïek een olie schakelaar uit elkaar was gesprongen, het geen gepaard ging met grote steekvlam men. Dit had tweeërlei gevolg. De 50-jarige arbeider P. J. uit Heemskerk, die de scha kelaar wilde omzetten en zijn 45-jarige collega A. K. uit IJmuiden-O. liepen dooi de vlam en door de olie vrij zware brand wonden op aan gelaat en handen. Eerst genoemde was er het ergst aan toe, zodat dokter R. W. Fierstra overbrenging naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk noodzakelijk achtte. K. kon echter na ver bonden te zijn per auto naar zijn woning worden vervoerd. Het tweede gevolg was, dat de felle steekvlam een in de nabijheid staande houten telefooncel geheel zwart blakerde. De brandweer had weinig moeite het gevaar te bedwingen. De Heer A. D. Dijkstra een kwart eeuw diaken Tijdens de dienst in de Nederlands Her vormde kerk te Velsen werden Zondag morgen de heren C. G. Holling en W. B. Kleywegt als ouderling en de heren A. D. Dijkstra en K. Haasnoot als diaken be vestigd. In deze dienst herdacht ds. L. Brink te vens het feit, dat de heer Dijkstra gedu rende vijf-en-twintig jaar het diakenambt heeft bekleed. Hierbij bleef het niet, want na afloop van de kerkdienst werd de jubilaris met zijn echtgenote en moeder door kerkeraad en kerkvoogdij in de Regentenkamer ont vangen. De oud-diaken, de heer J. Deinum, die dertig jaar geleden zijn diakenbevestiging ontving en derhalve zijn jongere ambts broeder in deze gehele periode heeft mee gemaakt heeft de verdiensten van de ju bilaris voor de Velser kerk op hartelijke wijze gememoreerd. De heer Dijkstra, die zich als gemeente archivaris veel bezig houdt met oudheid kundig onderzoek, kreeg als aandenken van de beide collega's het fraaie boekwerk van prof. Van Giffen „Historisch bodem onderzoek". Ook de heren M. J. Markerink en W. B, Kleywegt spraken in de intieme kring van de consistoriekamer nog welgemeende ge lukwensen uit. Ondanks beslissing, die voor de jaarswisseling door de leden van de Algemene Bond van Zeevarenden tijdens de vergadering in IJmuiden werd genomen, om niet uit te varen, voor de reders zich bereid hadden verklaard ook met de A.N.Z.B. een dochterorganisatie van de E.V.C. over veranderingen in de C.A.O. voor de Noordzee-trawlvisserij te onder handelen, zijn Maandag twee IJmui- dense trawlers, de „Petten" en de „Batavia", toch uitgevaren. Bovendien voeren de „Shamrock" en de „Robert William" uit, maar de bemannin gen van deze boten staan buiten het con flict. De „Johannes Polderman" en de „Viking Bank" zijn daarentegen aan de wal blijven liggen. De A.N.Z.B. heeft per cir culaire meegedeeld, dat de leden van de Centrale Bond voor Transportarbeiders in aanmerking komen voor een uitkering uit een speciaal fonds, wanneer zij zich soli dair met de stakende vissers verklaren. Maandag is er bij de afvaart van de „Petten" bijna een incident voorge vallen doordat A.N.Z.B.-leden een dreigende houding aannamen toen een bestuurslid van de Centrale Bond van boord kwam. De politie behoefde ech ter niet in te grijpen. Inmiddels waren een paar leden van de bemanning van het schip gestapt, toen het besluit genomen was om uit te varen, maar er werden spoedig enige plaatsver vangers gevonden. Naar men ons verder van de zijde der A.N.Z.B. mededeelt, hebben de vergade ringen in Egmond, Katwijk en Schevenin- gen tot resultaat gehad, dat de leden van deze bond zich daar „met grote meerder heid van stemmen" tegen het C.A.O. en daarmee voor een actie hebben verklaard. Zes trawlers onder stoom Vanmorgen lagen zes IJmuidense traw lers klaar om uit te varen: de „Haarlem", de „Schoorl", „Antje", Dirkje", „Norma Maria" en de „l\ledan". Er werd echter om 11 uur door de A. N. B. Z. in Thalia nog een vergadering belegd, waar men de situatie van het moment be sprak en fel stelling nam tegen de houding van de Centrale Bond, in verband met het uitvaren der twee trawlers, die reeds Maandag zee kozen. Verder werd opgemerkt, dat degenen, die als gevolg van de stakingsactie ont slagen werden, niet in de steek gelaten moeten worden. De bijeenkomst duurt nog voort. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er zich een olieveld bevindt Zoals bekend, heeft de Nederlandse Aard- I Bij de olievorming ontstond tevens gas olie Maatschappij (een gezamenlijke onder- i en ook wordt als regel zout water bij een neming van de Bataafse Petroleum Maat- olie-aanzameling" aangetroffen. Tenge- schappij en de Standard Oil New Jersey) volge van het verschil in soortelijk gewicht een grondig onderzoek van de Nederlandse scheidden gas, olie en water zich in boven bodem ter hand genomen. Dit onderzoek, elkander liggende lagen: gas boven, water dat door de B.P.M. in 1933 werd aange- onder, olie in het midden. Deze aanzame- vangen, heeft reeds geresulteerd in het vin- lingen moet men zich vooral niet denken den van aardolie in de omgeving van Oud- als een ondergronds meer; de olie komt in I Vier patiënten werden op de terugreis in en Nieuw-Schoonebeek. Een systematisch uiterst fijne druppels voor tussen de korrels j Scheveningen aan wal gebracht Van de oppervlakte-onderzoek van ons gehele van een zand- of kalksteenlaag. zijde van vissers riie hewii.ee eekem.n Visserij- varuT^ „De Hoop" onder de loggers. Voor het eerst in de geschiedenis van het Hospitaal kerkschip „De Hoop" heeft het schip in December ligplaats genomen in Dieppe, om de loggers, die in het Kanaal visten bij te staan. Het schip is op 2 December daarheen vertrokken en is 24 December terugge keerd. Er zijn 198 patiënten behandeld, waaronder enkele zeer ernstige, 11 patiën ten zijn in het hospitaal opgenomen met 55 ligdagen, 104 recepten zijn afgeleverd. oppervlakte-onderzoek van ons gehele land is thans aan de gang en hierbij wordt gewerkt met seismische en gravimetrische apparatuur. De aan de oppervlakte gedane waarnemingen en verkregen resultaten vorden vervolgens getoetst door ondiepe boringen, die niet direct het vinden van aardolie als doel hebben, doch slechts een verkenning van de ondergrond beogen om een bevestiging van de door het geophy- sisch onderzoek vermoede ligging der aard lagen te verkrijgen. Hiertoe heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij reeds vele verkennings- boringen in verschillende delen van ons land gemaakt, onder meer in de omgeving van Delft, in die van Gouda, in de provincie Utrecht bij Odijk. Ook in Noordholland vinden dergelijke verkenningsboringen plaats. Reeds werden boringen verricht bij Zaandam en bij Ilpendam en thans heeft, men de boortoren verplaatst voor een kleine exploratieve boring in de IJ-polder bij Spaai-ndam. Uit al deze geologische ver kenningen hopen de experts te zijner tijd de plaats te kunnen vaststellen, waar men met kans op slagen een diepboring naar aardolie kan aanvangen. Ontstaan van aardolie Algemeen wordt aangenomen, dat aard olie is ontstaan in ondiepe randzeeën, die aanwezig waren in een tijd, toen de ver deling tussen land en water nog geheel anders was dan heden ten dage. In die wateren leefden zo goed als nu kleine, haast onzichtbare wezens, die na hun af sterven in een dichte „regen" op de zee bodem neerdaalden en daar vermengd werden met het door de rivieren aange voerde zand en slib. Deze bezïnkingen konden soms enorme dikten verkrijgen en de druk die in die pakketten heerste steeg met het toenemen van de diepte. Onder invloed van de fac toren druk, tijd en temperatuur onderging de in lagen opgesloten organische massa een verandering, waardoor aardolie ont stond. Tegelijkertijd voltrokken zich ver anderingen in de aardkorst, waardoor de oorspronkelijk nagenoeg horizontale lagen werden opgeheven, geplooid, gevouwen, gebroken. Tengevolge van de enorme druk werd de ontstane aardolie weggeperst en deze zocht een „onderkomen" in hoger gelegen lagen die door hun poreuze bouw ruimte boden aan de zich verplaatsende olie. Santpoort-dorp Duiven van „De Luchtpost" betwisten elkaar de prijs De Santpoortse postduivenhouders-vereni- ging „De Luchtpost" heeft het afgelopen weekeinde voor haar leden een expositie gehouden, die zowel wat betreft de kwaliteit der inzendingen als de kwantiteit der bezoe kers geslaagd genoemd mag worden. Totaal waren er 196 vogels ingezonden en een ere prijs voor de mooiste oude doffer werd behaald door de heer C. Korthouwer. De mooiste duif had de heer J. Duijn ingestuurd en de heer J. Drijver ging met de ereprijs voor een pracht exemplaar van een jonge doffer strijken. Een dito duif legde voor de heer G. Burman beslag op een ereprijs in haar groep. Vervolgens werd met 238% punt de heer G. Bremerkamp hokkampioen en de overige prijzen werden als volgt verdeeld: G. Bremerkamp 2 eerste, 2 tweede en drie derde prijzen; G. Bierman 3 eerste, 4 tweede en 1 derde prijs; J. Bierman 2 eerste, 1 tweede en 2 derde prijzen; J. Duyn 2 eerste en 1 derde prijs; C. Korthouwer 2 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs: K. Korthouwer 2 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs; P. Rozemeyer 1 eerste en 1 tweede prijs; J. Drijver 1 eerste prijs; P. Koning 1 eerste en 2 derde prijzen; P. Bierdrager 1 tweede en 1 derde prijs; A. van Reeden 1 tweede prijs; G. Waasdorp, 1 tweede en 1 derde prijs; W. Dekker won tenslotte 1 derde prijs. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De vrijgezel en het bakvisje". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het ver geten bruidje". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Een onvergetelijke melodie". WOENSDAG 5 JANUARI Bioscopen: zelfde programma als Dins dag. Men mag aannemen dat zeer vaak de olie, al opkruipende, de oppervlakte der aarde heeft bereikt en voor ons verloren is ge gaan. Slechts als er ondoordringbare lagen boven de olie aanwezig waren, werd de olie bewaard. Een zeer gunstige „olieval" koepelvormige opwelving, die bestaat uit een ondoorlaatbare grondstof, bijvoor beeld klei. De geoloog, wiens studie aan de bouw van de aardkorst is gewijd, zoekt nu naar die gunstige laagvormen, die misschien olie zouden kunnen bevatten. Als hij de lagen kan zien, bijvoorbeeld in een berg landschap of bij een afgraving, kan hij op tamelijk eenvoudige wijze gegevens ver krijgen over de bouw van de ondergrond. Waar, zoals in ons land, die oudere lagen door soms honderden meters dikke pakket ten zand. grint, veen en klei bedekt zijn en dus niet zichtbaar zijn, dient, de geoloog zijn toevlucht te nemen tot instrumenten, die gegevens kunnen verstrekken over de bouw van de ondergrond. Als resultaat van de waarnemingen met seismografen en gravimeters (die men met andere toestellen samenvat onder de naam geophysische apparaten) verkrijgen de des kundigen een kaart van de ondergrond van een gebied. Er kan dan worden uitgemaakt welke (ondergrondse) bodemvormen voor aardolie-aanzamelingen geschikt zouden kunnen zijn. Nooit kan een geoloog zeg gen: daar zit olie. Hoogstens kan hij zeggen: als er in dit gebied olie verborgen zit, dan zou dat het gunstigste punt zijn. De beitel moet daar dan het antwoord op geven en men doet dan inderdaad verkenningsbo ringen om de theorie aan de werkelijkheid te toetsen. De juiste diepte en de samen stelling van de ontdekte structuur worden aldus vastgesteld. Als regel wordt bij zo'n verkenningsboring niet direct olie aange troffen, zodat men zijn geluk weer op een andere plaats moet proberen. Beverwijk Hoogovenharmonie in uniform „Rondom de Statenboem", het blad van de personeelsvereniging „Hoogovenstaten' maakt melding van het feit dat de Hoog ovenharmonie in de toekomst in uniforme kleding zal gaan spelen. Zo zal men dus over enige tijd deze, vooral in Hoogoven kringen zo populaire harmonie in uniform kunnen bewonderen, wat het aanzien van deze wakkere blazers zeker ten goede komt. SIGARETTEN OP STRAAT Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent in de week van 23 tot en met 29 December gevonden voorwerpen en wel: fietstas met pot keukenstroop, handschoen, jongensrijwiel, glaskist, heren- rijwiel, zilveren armbandje, dameswant, doublé damesarmband, rode want, blauw damesvest, twee pakjes sigaretten, wit hondje, ceintuur, vilten deken, een paar pumps, herdershond, glacé herenhand schoen. TWEE AMATEUR WIELERWEDSTRIJDEN Behoudens goedkeuring van de Neder landse Wielren Unie zal de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" in 1949 twee amateur-wedstrijden organiseren. De cour- sen zullen verreden worden in Mei en Augustus. VOOREN VIJFDE IN DE EINDKLASSIFICATIE De Beverwijker Arie Vooren is over het gehele jaar 1948 als vijfde geklassificeerd in de wielersport. zijde van de vissers zijn bewijzen gekomen van grote waardering dat „De Hoop" ook aldaar medische bijstand heeft geboden. De vissers van de loggers die in Le Trepor ligplaats vonden, zijn ook aan boord van „De Hoop" behandeld. Levende gul. Vrijdag spoelde er bij wijze van Oudejaarsverrassing levende gul op het IJmuidense strand aan, die door de toevallige voorbijganger kennelijk ten zeerste op prijs werd gesteld. De eerste, die er „bij" was, heeft een flinke partij stevige gul kunnen oprapen en ook de mensen, die later op het gerucht af kwa men, kregen op deze goedkope manier een extraatje in handen. Ongeveer een uur lang heeft de storm de gul op het strand geslagen. Maandag geen vis. Maandag 3 Januari was er geen visaanvoer. Door het storm achtige weer kunnen de kleine dagschuit jes niet vissen. Ook vandaag had in IJmuiden geen enkele visaanvoer plaats. Gevonden voorwerpen in de hal. Voor gevonden voorwerpen kan men als steeds inlichtingen verkrijgen bij de halpolitie. Wijk aan Zee FILM IN „HUIZE WESTERDUIN" In het raam van het streven van de ont spanningscommissie van „Westerduin" om tussen de bewoners van dit arbeiderspen sionaat der hoogovens en de inwoners van Wijk aan Zee een meer persoonlijk con tact te scheppen, geeft bovengenoemde commissie Dinsdagavond in de cantinezaal van Huize Westerduin een gezellige avond voor de plaatselijke voetbalvereniging en enkele genodigden. Op het programma staat o.m. de Noorse film: „De stem des Bloeds". FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 46) Kon zij toen gezien hebben, wat u aan het doen was? O zeker. Ze keek op haar gemak rond en zei: Wat een massa flesjes! Weer herinnerde Carey zich dit heel duidelijk. Al die flesjesEn zij had medelijden gehad met nicht Honoria. Eindelijk waren zij uitgepraat over de slaaptabletten. Magda vertelde nog wat er verder die dag was gebeurd en hoe zij de volgende dag door Ellen was gewekt met de mededeling, dat haar mevrouw niet wakker werd en hoe zij Magda, de slaap kamer binnengegaan was en mevrouw dood in haar bed gevonden had. Sir Wilbury was nu klaar met zijn ge tuige. Hij ging zitten. De advocaat van de verdediging stond op voor het kruisver hoor. Carey ontdekte, dat zij hem in ge spannen aandacht aankeek. Naast Sir Wilbury's indrukwekkende en welgebouwde persoonlijkheid leek Hugo Vane een schooljongen, die op een of an dere manier tot de middelbare leeftijd was gekomen zonder ooit werkelijk te zijn op gegroeid. Hij moest een aardig, mollig kind geweest zijn met een dik buikje. Zijn bruine ogen glinsterden. Zijn wangen wa ren rond en blozend. Het buikje was sinds zijn kinderjaren wellicht iets gevulder ge worden. Uit een bepaalde hoek en van een zekere afstand bekeken, kon hij een schooljongen zijn, met een toga aan en een pruik op. Toen hij begon te spreken, bleek ook, dat zijn stem iets jongs had. Niets van de trillingen, de galm, die Sir Wilbury tot zijn beschikking had. Het was alleen maar een aangename, frisse stem. Toen hij er met Jeff Stewart over sprak, had Mor- daunt hierop al gezinspeeld. Als je hem hoort, lijkt alles heel gemakkelijk. Hij geeft de juryleden het gevoel, dat zij stuk voor stuk zeer intelligent zijn. Zo krijgt hij ze op zijn hand. Met diezelfde aangename stem stelde Hugo Vane Magda Brayle nu een hele reeks vragen. Zij was dus in mevrouw Maquistens badkamer geweest gedurende het gesprek, dat deze met juffrouw Si lence had gehad? Ze had zakdoeken ge wassen, nietwaar? Hoe lang was zij daar mee bezig geweest? Zij was er éen half uur voordat Molly de brief binnen ge bracht had al mee begonnen? Dan waren die zakdoeken zeker wel erg vuil geweest? En de deur had al die tijd op een kier gestaan? Onder deze aanval van handig gestelde vragen begon het er op te lijken, dat zuster Brayle een maar al te gretige luistervink was geweest. Was het uw gewoonte om naar de gesprekken van mevrouw te luisteren? Natuurlijk niet! Maar op die Maandagmiddag heeft u toch heel wat gehoord! Ik moest rekening houden met me vrouw Masquistens gezondheidstoestand. Het was heel slecht voor haar om zich van streek te maken. Was mevrouw van streek? Ja, heel erg zelfs. Zo erg, dat u er zich ongerust over maakte of dit wel goed was voor haar ge zondheid? O, zeker. Wel, juffrouw Brayle, hoe was de verhouding tussen mevrouw Maquisten en juffrouw Silence? Ik bedoel niet speciaal die middag, maar gedurende de twee we ken, die er aan vooraf gingen. Mevrouw zag erg veel in juffrouw Silence. Zij was bijzonder op haar gesteld. Betoonde zij haar een grote mate van genegenheid? O, ja. En juffrouw Silence beantwoordde zij die genegenheid? Het leek van wel. Zij waren dus erg op elkaar gesteld? Dat scheen wel zo. Nu, juffrouw Brayle u zei, dat mevrouw gedurende dit onderhoud, waar van u een gedeelte hebt afgeluisterd, erg opgewonden was en u hebt ook verklaard, dat opwinding heel slecht voor haar ge zondheid was. Denkt u niet, dat iedereen die van haar gehouden had, zijn uiterste best gedaan zou hebben om die opwin ding te doen bedaren? Ik denk van wel. U hebt in uw verklaring gezegd, dat juffrouw Silence inderdaad al het moge lijke deed om haar nicht te kalmeren en gerust te stellen. Dat is dus zo, nietwaar? Ja. Er was een bijna onmerkbare pauze, vóór zij het woord uitsprak. Ik heb uit uw woorden opgemaakt, dat gedurende het gehele onderhoud alles wat juffrouw Silence zei en deed, voort vloeide uit het oprechte verlangen om zo veel mogelijk die opwinding, die blijkbaar zeer nadelig was voor de ziekte, te doen verdwijnen. Ja of neen, juffrouw Brayle? Voor het eerst kwam er een lichte blos op Magda's gezicht. Ze antwoordde: Ja. Nu gaan we nog eens terug naar het begin van het gesprek, dat u hebt afge luisterd. Juffrouw Silence kwam dus bin nen en zei: Wat is er nicht Honoria? en mevrouw vertelde iets over bedrogen zijn, Ik zou dit graag iets duidelijker hebben, als het mogelijk is. Kunt u ons precies haar woorden weergeven? Dat weet ik niet. Zij stikte bijna van woede. Het was iets over bedrogen zijn. Zei ze: Ik ben bedrogen? Ja iets dergelijks. Juffrouw Brayle ik ben er bijzon der opgesteld dit heel precies te weten, Gebruikte mevrouw Maquisten de woor den: Ik ben bedrogen? Denkt u alstublieft goed na voor dat u antwoordt. Heeft zij gezegd: „Ik ben be drogen?" Ja, dat heeft gezegd. Kunt u zweren, dat zij die woorden gebruikt heeft? Ja. Zij heeft dus niet gezegd: „Je hebt me bedrogen, Carey!" Dat heb ik haar niet horen zeggen. Maar u hoorde haar wel zeggen: Ik ben bedrogen? Ja. (Wordt vervolgd). SCHEEPVAART AMSTERDAM. Amsteldiep, 2 Jan. van Marseille naar Amsterdam. Amstelveen, 31 Dec. te. Antwerpen van Rotterdam naar Mar seille. MIJ. NEDERLAND Oranje, 31 Dec. van Spithead naar Port Said. Poelau Laut, 1 Jan. te Penang v. Belawan naar Port Swettenham. Groote Beer, 1 Jan. Gibraltar gepasseerd van Batavia naar Amsterdam. Talisse. 1 Jan. Straat Messina gepasseerd van Port Said n. Genua. H. AFRIKA LIJNEN. Grootekerk, 2 Jan. van Tanga naar Mombassa. Heelsum. 1 Jan. te Antwerpen van Las Palmas naar Amster dam. Boschfontein, 31 Dec. van Mozambique naar Beira. Randkerk, 3 Jan. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Congostroom, 31 Dec. van Matadi naar Novoredondo. Lopper- sum, 31 Dec. van Dakar naar Konradi. K. H. L. Waikelo, 2 Jan. Malta gepass. Reyniersz, 31 Dec. Malta gepasseerd naar Batavia. Grote vaart Amsteldiep, Java—Amsterdam 1 Jan. te Marseille. Amsteldijk, New York—Java, 1 Jan. 60 mijl West van Sabang. Averdijk. 31 Dec. van New York naar Antwerpen. Bever wijk, RotterdamAlexandrië 1 Jan. van Gi braltar. Blijderdijk, 1 Jan. van Newport News naar Londen. Congostroom, 1 Jan. ge ankerd te Novoredondo. Erinne (t). 1 Jan. van Aden naar Singapore. Esso Rotterdam (t), RastanuraHavre pass. 2 Jan. Socotra. Garoet, 2 Jan. van Soerabaja te Makassar. Groote Beer, BataviaAmsterdam pass. 1 Jan. Gibraltar. Kota Gede, JavaNew York 2 Jan. te Penang. Lievevrouwekerk. Rotter damCalcutta 1 Jan. van Madras. Loener- kerk, RotterdamPerz. Golf 1 Jan. te Ras Tanura. Marpessa (t), 2 Jan. van Curasao te Berre. Molenkerk, RotterdamJapan 2 Jan. van Yokohama naar Shanghai. Muider- kerk, 2 Jan. te Monrovia. Murena (t), Tripoli —Grangemouth pass. 2 Jan. Dover. Oranje fontein, wordt 3 Jan. van Amsterdam te Kaapstad verwacht. Poelau Laut, Amsterdam —Java 1 Jan. te Penang. Polydorus, Amster damJava, 1 Jan. te Port Said. Polyphemus, MakassarAmsterdam pass. 1 Jan. Gibraltar. Stad Leiden, 2 Jan. van Amsterdam te Dakar. Veendam, 2 Jan. van Nassau te New York. Aagtekerk, Calcutta—Rotterdam 31 Dec. te Novorossisk. Alamak, RotterdamMontevi deo 2 Jan. van St. Vincent. Alchiba. 2 Jan. van Calcutta naar Rotterdam. Olderamin, Buenos Aires—Rotterdam pass. 2 Jan. Fer nando. Algenib, Rotterdam—Porto Alegre pass. 2 Jan. Fernando. Alhena, Rotterdam- Buenos Aires 1 Jan. te Montevideo. Alkaid, Porto AlegreRotterdam 1 Jan. te Rio de Janeiro. Almkerk, Rotterdam—Brisbane 2 Jan. te Adelaide. Alphard, 2 Jan. van Rio Grande do Sul 3 Jan. te Porto Alegre. Aludra, 2 Jan. van Galveston naar Nederland. Alwaki, 29 Dec. van Rotterdam te New York. Annen- kerk. RotterdamAustralië 3 Jan. te Port Soedan. Ceram, 1 Jan. van Durban te Lorenzo Marquez. Coryda (t), 1 Jan. van Buenos Aires naar Punta Cardon. Esso Den Haag (t), 2 Jan. van Aruba naar Rotterdam. Esso Am sterdam, 1 Jan. van Aruba naar Rotterdam. Hedel, RotterdamSt. John N.B. 1 Jan. te Southampton. Hilversum, Rotterdam—Spezia pass. 31 Dec. Gibraltar. Laurenskerk, Cal cutta—Rotterdam 1 Jan. van Djibouti. Leuve- kerk, Rotterdam—Perz. Golf 31 Dec. te Genua. Lissekerk, Perz. GolfRotterdam 2 Jan. te Genua. Loosdrecht, 31 Dec. te Singa pore. Meerkerk. Rotterdam—Japan 31 Dec. te Manilla. Oranje, AmsterdamBatavia 31 Dec. van Spithead. Orion, TangerAmster dam pass. 3 Jan. Start Point. Perna (t), 31 Dec. van Singapore naar Miri en Hongkong. Prins Joh. Willem Friso, 2 Jan. van Rotter dam te Haifa. Prins Maurits, Aarhus—Barce lona 2 Jan. te Ceuta. Raki, Amsterdam Java pass. 3 Jan. Gibraltar. Ridderkerk, BrisbaneRotterdam 31 Dec. van Towns- ville. Rijnkerk, Rotterdam—Japan 31 Dec. te Genua. Salando, 31 Dec. van Genua naar Casablanca. Stad Dordrecht, Hull—Lissabon 1 Jan. schuilend bij Torbay. Stad Haarlem, 3 Jan. van Huelva naar Amsterdam. Stad Leiden, AmsterdamKaapstad 2 Jan. van Dakar, Stad Maassluis, 31 Dec. van Narvik n. Antwerpen. Venus, 3 Jan. van Calamata te Velos. Kleine vaart. Attis, 2 Jan. van Liverpool te Manchester. Actinia. 1 Jan. te Kopenhagen. Annegiena, 1 Jan. van Ornskoldsvik naar Leiden. Bill S, 31 Dec. te Sevilla. Bree Helle. 1 Jan. te Ko penhagen. Bernina, 31 Dec. te Aarhus. Barendsz, 3 Jan. van Valkenberg naar Rot terdam. Casana, 2 Jan. van Vlissingen naar Gothenburg. Fiat. 2 Jan. van Dordrecht naar Londen. Henk. 31 Dec. van Grangemouth n. Londen. Echo, 31 Dec. te Dublin. Maymere, 31 Dec. te Lissabon. Nassauhaven, 2 Jan. te Middelfahrt. Van Brakel. 31 Dec. te Kopen hagen. Urmajo, 2 Jan. van Odense naar Kiel. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 3 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Durward van Leitn. Nordie Queen van Londen. Bierum van Goole. Tra- quair van Fowey. Thisbe van Caen. Car- drona van Tmmingham. Seaham van Grange mouth. Lyngas van Londen. Eemstroom van IJsland, Tydeus van Bremen. Forswinge v. Tyne. Erna van Immingham. Socrates van Hamburg, Virginia Coast van Birmingham. Jelö van Oslo, Frits Folmers van Antwerpen. Vertrokken zijn: Lena naar Gent. Deo Duce naar Kopenhagen. Patria naar Huil. Suver- sicht naar Koldink. Venti naar Helsinki. Tilly naar Stralsund Nina Damm naar Esb- jerg Sandbergen naar Rotterdam. Democraat naar Londen. Deni naar Londen. Doggers- bank naar Dublin. Weltevreden naar Aalborg. Atlas naar Bremen. Sinkep naar Antwerpen, Arcturus naar Rotterdam. Globe naar Rot terdam. Jacoba naar Randcrs. Jeduncan naar Swansea. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Naar zee vertrokken op 3 Januari: IJM 49 Petten; IJM 99 Batavia; IJM 129 Shamrock.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3