H-iL',M?BR'.'hl Nette meisjes gevr. T. de Gelder 1 Gloeilampen Van den Berg Jové De postduivensport vindt haar oorsprong Vredesgeruchten in een grijs verleden De tragedie „Tramlijn Begeerte" over de tong (fort en Bondig 2 toonbanken Qogheelk. Polikliniek Steno-Typen Engels Frans Nederl. Spaans INST. PONT Opruimingsverkoop Luidsprekers Net meisje gevraagd UW MATRASSES Haarlems Matrassenhuis V. V. XJ.-Tosieel Verkoudheid in één nacht verdwenen! MENTHO-REX Confectie-ateliers DINSDAG 4 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT 4 ..li in China houden aan Santpoort herbergt „twee helden der lucht' Uit de dierenwereld is het instinct van „het naar huis komen" over bekend: een hond zal na een zwerf tocht weer naar de baas terug komen en de vogels zoeken het nest feilloos op als de avond valt. Maar de postduif heeft van alle dieren dit instinct wel het sterkst aanwezig en de mens heeft deze natuurlijke eigenschap, zoals zoveel andere aan zijn wil weten te onderwerpen. Het houden van duiven is een zeer oud verschijnsel. Toen de mensheid het noma denbestaan vaarwel ging zeggen, werden er tamme duiven gehouden en al waren dat dan niet de postduiven, zoals wij ze thans kennen, de liefhebberij op zichzelf bestond reeds duizenden jaren geleden. Kort voor het begin van de Christelijke jaartelling werden bij het beleg van Mo dena, een stad in Noord-Italië, reeds dui ven ingeschakeld ter verzorging van de berichtgeving en de Romeinen hielden met hun „luchtridders" al wedstrijden of kweekten speciale duivensoorten die zij dienst lieten doen in hun legers. De Grie ken gebruikten duiven voor het rond brengen van de uitslagen van hun spelen en ook nu nog worden de dieren wel be nut bij de berichtgeving. Het Nederlandse leger had vóór de oorlog een speciale postduivenafdeling, waar de duiven ge traind werden, om in tijd van oorlog daad werkelijke diensten te verrichten. In Engeland bestaat zo'n afdeling in het leger nog steeds. Een aantal goede vliegers vormt daar een kern waarmee men ver der fokt. Tijdens de tweede wereldoorlog hebben de postduiven hun waarde zowel voor de legers als voor het verzet bewezen. In Frankrijk werden zij bijvoorbeeld in een mandje, aan een parachute gehangen en tezamen met de luchtlandingstroepen kwamen de dieren dan naar beneden. In ieder twee-motorig Engels vliegtuig hoorden twee postduiven bij de beman ning. Raakte de radio onklaar, zodat er geen verbinding meer met de basis be stond, dan werden de postduiven losgela ten die prompt naar hun hok terug vlogen en daar van hun berichten werden „ont daan". In de omgeving van Berlijn werd eens zulk een duif uit een aangeschoten vlieg tuig los gelaten. Hij vloog terug naar En geland en deed over deze afstand slechts acht a negen uur. De heer D. Drijver, uit Santpoort, heeft dat exemplaar van de Engelse regering ten geschenke gekregen als blijk van waardering voor de diensten, die hij door middel van postduiven aan de geallieerde zaak tijdens de oor log heeft bewezen. Twee van de vo gels, die tijdens de oorlog de beste prestaties hebben geleverd bevinden zich nu dan ook in Santpoort. Een postduif oriënteert zich uitsluitend op z'n eigen hok, maar omdat het van belang bleek dat het dier zich ook op an dere punten zou kunnen „richten", is men in die richting gaan experimenteren. Een aantal duiven werd steeds uit de zelfde kist gevoerd, totdat zij die kist leerden kennen. En telkens werd de voe derbak verder weg gezet, zodat de duiven steeds op een andere plaats hun „dagelijks brood" moesten halen. Op een gegeven moment was men zo ver dat een duif die in Londen thuis hoorde zijn diner in Li verpool kreeg opgediend en daar ook netjes heen vloog. Het doel van deze training was, dat de vogels overal naar toe zouden vliegen waar hun voederkist stond. Militairen namen nu een dergelijke kist mee, de duiven kwamen van zelf, de berichten werden aan hun pootjes bevestigd en als ze hun eten hadden gekregen vlogen ze naar hun uitgangspunt terug. De echte postduif, zoals wij haar thans kennen, werd in 1800 voor het eerst ge bruikt. Omstreeks die tijd waren er drie rassen, waarvan het Luikse ras het voor naamste was en waarvan alle andere te genwoordige typen afstammen. Bij som mige soorten is de hoge gedrongen kop van het Luikse type zelfs nog duidelijk te zien. Africhten. Zodra de duiven drie maanden oud zijn, begint de africhting voor wedstrijdvluch- ten en meestal zijn ze na zes maanden al in staat om een afstand van 300 kilometer af te leggen en als éénjarige beginnen ze al aan vluchtjes van 1000 kilometer. Reeds na een jaar kan men zien of er een goede vlieger in een duif schuilt en dan gaat de eigenaar zich meestal toeleg gen op de zogenaamde „fond"-vluchten. Voor de oorlog gebeurde het wel dat er afstanden van 1500 k.m. (Amsterdam- Rome) werden afgelegd. De gebruikelijke wedstrijdafstanden liggen rond de 1000 k.m. Over verdere afstanden schijnen de dieren zich niet zo goed meer te kunnen oriënteren. Misdadig experiment. In Amerika heeft men dertig jaar gele den een misdadig experiment met postdui ven uitgehaald. Vierduizend exemplaren werden naar Ierland gebracht en daar „gelost". Slechts drie duiven keerden in Amerika terug. Vermoedelijk zijn 'deze drie aan boord van een schip terecht ge komen, waar ze hebben kunnen rusten en eten. Alleen als de duiven zich in een super- conditie bevinden laat de werkelijke lief hebber ze vliegen. Over het algemeen worden de meeste duiven eenmaal per week weggestuurd. Daaruit blijkt al dat ze er in het geheel niet onder lijden als ze lange afstanden moeten vliegen. Licht, lucht en droogte zijn de eerste vereisten voor een duivenhok. De presta ties van de dieren hangen natuurlijk zeer van hun verzorging af en iedere duiven- houder zal er dan ook wel voor zorgen dat de beesten liefderijk behandeld worden. De laatste berichten van het front China wijzen er op, dat het oppercomman do van de door de communisten geleide legers een aanval met ongeveer 1 millioen man voorbereidt om de regeringsposities definitief uit elkaar te slaan. De gemeenteraad van Sjanghai heeft een radioboodschap gericht tot Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chinese communisti sche partij, waarin aangedrongen wordt op een onmiddellijk staken van het vuren en het beginnen van onderhandelingen met de regering van Nanking. De raad zond eveneens een boodschap aan generaal Tsjang Kai Tsjek, waarin zijn jongste „vredesoproep" wordt gesteund. Afgevaardigden van de nationale verga dering, die 29 provincies en steden in Noord-China vertegenwoordigen, hebben Mao Tse Toeng uit Peiping een telegram gezonden, waarin zij bij hem er op aan dringen onmiddellijk speciale vertegen woordigers te zenden voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Tsjang Kai Tsjek heeft met hooggeplaat- e regeringsfunctionarissen verdere be sprekingen gevoerd over hetgeen waarne mers houden voor stappen om tot vredes onderhandelingen met de communisten te „DE GOUDEN SLAGBOOM". Voor de eerstvolgende uitvoering van de Toneelgroep der Ned. Hervormde Jeugdverenigingen is in studie genomen het toneelspel in vier bedrijven van Steph. van Cuyk „De gouden slagboom". De regie zal ook nu weer worden ge voerd door de heer M. van Dongen uit IJmuiden. HOOGWATERTIJDEN Dinsdag 4 Januari: 6.54 19.08 uur. Woensdag 5 Januari: 7.32 19.49 uur. komen. Politieke waarnemers zijn echter weinig optimistisch over de mogelijkheid tot vrede. Zij zijn van mening dat de tegen partij het streven van de regering naar vrede als een teken van zwakte zou be schouwen en haar militaire actie onver droten voort zou zetten, totdat het dal de Yangtse veroverd is. Waarnemers beschouwen de Nieuwjaars boodschap van Tsjang als een poging de verloren sympathie van het buitenland, in het bijzonder van de V.S., voor de regering te herwinnen. Met Sovjetrussisch-Amerikaanse bemid deling is aan Sjao Li Tse, voormalig am bassadeur te Moskou en trouw voorstander van vrede, een uitnodiging gezonden uit Sjanghai naar de hoofdstad terug te keren en. de besprekingen bij te wonen met mi nister-president dr. Soen Fo en generaal Tsjang Tsjih Tsjoeng, beide eveneens sterke voorstanders van vrede. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal Woensdagmiddag met 1300 vrouwen en kinderen van Amsterdam naar Batavia ver trekken. voor Haarlem DINSDAG 4 JANUARI Gem. Concertgebouw: Optreden van de Russische pianist Nicolai Orloff, 8 uur. Stadsschouwburg: Ludamus „En zo begon het8 uur. Frans Hals: „Calcutta", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Op glad ijs", alle leeft., 2.00, -4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The Kid from Spain", 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Two girls and a sailor", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Kingkong en de Arabieren", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Katholieke Toneelgroep „Ludamus", „En zo begon het8 uur. Gem. Concertgebouw: Wereldfederalisten- beweging, openbare vergadering, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Meestbesproken stuk van dit jaar BINNENLAND De eerste definitief herstelde grote Spoorbrug over de grote rivieren, die over de Maas te Buggenum bij Roermond in de lijn Amsterdam—Eindhoven—Maastricht zal op 17 Januari gereed komen. De minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een commissie voor de plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend perso neel. Tot voorzitter is benoemd dr. ir. A. H. W. Hacke, oud-directeur-generaal van de Arbeid. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis heeft geschenkpakketten ter beschikking ge steld van de 85 patiëntjes in het zeehospi tium voor jonge tbc-lijders „Zonneveld" te Oostkapelle. Zes Indonesische verenigingen in Ne derland hebben zich verenigd tot de Ga- bungan Perkumpulan Indonesia (Federatie van Indonesische Verenigingen) teneinde doel en wezen van de onafhankelijkheids strijd van het Indonesische volk algemeen bekend te maken. In November legden de tuchtrechters voor de voedselvoorziening in totaal voor f 240.526 aan boeten op en voor f 15.265 aan waarborgsommen. Aan schikkingen werd be taald f 44.820. Voorts werd de sluiting van 10 bedrijven (waarvan 7 voorwaardelijk) bevo len, werden 20 vergunningen ingetrokken (waarvan 12 voorwaardelijk) en 17 bedrijven (waarvan 12 voorwaardelijk) uitgesloten van toewijzingen. Een bedrag van vier duizend gulden heeft een lid van de voormalige stakings leiding bij de Haagse Tramweg Mij. op een vergadering van de Amsterdamse afdeling der E.V.C.-Metaal ter hand gesteld aan de stakingsleiding van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij. ter ondersteuning van de stakingen bij de N.D.S.M. en de N.V. Hollan- dia-fabrieken te Amsterdam. Dit bedrag was het saldo uit de stakingskas van het H.T.M.- personeel. Omdat de redactie van dit blad niet van vraagtekens houdt in de kop van een be richt, heb ik in 't begin van het seizoen de voorstelling van „Tramlijn Begeerte" door het gezelschap Comedia reeds bij voorbaat, maar enigszins tegen wil en dank tot het belangwekkendste evenement van dit jaar uitgeroepen. In hoeverre deze voorspel ling juist was, laat ik aan het oordeel van de lezer over, doch vast staat dat de in middels van deze moderne tragedie van Tennessee Williams gegeven vertoningen meer stof deden opwaaien dan die van welk ander stuk dan ook. Het is wel eens interessant om enkele opinies tegenover elkaar te stellen, temeer daar men zodoende duidelijk ziet tot welke misverstanden het kan leiden, als onjuist gerichte morele overwegingen de artistieke beoordeling doorkruisen. Hoewel een aantal Katholieke recensen ten een bezoek aan „Tramlijn Begeerte" ontraden heeft, schreef de criticus A. van Domburg in een ook overigens uitstekend betoog in „De Tijd" onder meer: „Het stuk is de moeite waard. Niet dat het schittert van optimisme en de toeschouwer in een opgewekte stemming naar huis laat gaan, doch de erkenning van dat beetje levens vreugde, dat enkele personen ten deel valt Ank van der Moer (als de tot krankzinnigheid gedoemde Blanche Dubois) met Iienk Rigters in „Tramlijn Begeerte" van Tennessee Williams. figuur, wordt door zoveel wijsheid bege leidt, dat men gedwongen is zich te bezin nen op de betrekkelijkheid van alle leech en alle geluk". Een goed geformuleerde aanvulling daarop stond in een artikel van G. Brugmans in „De Volkskrant" te lezen: „Dit is een stuk van zeer bijzondere be tekenis, dat ver over de limieten van de kleine historie, die het behandelt, heen reikt naar een universeel plan, waar de eeuwige strijd der tegenstellingen wordt uitgevochten". Cor van der Lugt Melsert voerde ons in „Elseviers Weekblad" precies tot de grens van de artistiek verantwoorde determi natie: „Williams stuk leidt het publiek niet aan de hand der schoonheid de waarheid binnen. Men wéét dat het waarheid is, doch men vraagt zich af, óf het goed en nuttig is om elke waarheid tot de naaktste en ruwste te tonen". Aan de andere zijde van de scheidings lijn maakt A. Huguenot van der Linden het in het weekblad „Ons vrije Nederland" even bar als de Engelse critici, die een naast de trieste ondergang van de hoofd- halve eeuw geleden Ibsen van het toneel probeerden te schelden. Men leest in zijn uitvoerig vonnis: „Er zullen ongetwijfeld toeschouwers zijn geweest, die bij het naar huis gaan zichzelf tevergeefs afgevraagd hebben, welke zin het heeft een koude en gezonde herfstavond te ruilen voor een uitstalling van de vuile was van een ander". Wat is immoreel? Aan H. G. Cannegieter, die in „Film en Toneel" verontwaardigd verklaarde: „Het is een treurig geval, dat in de practijlc van elke zenuwarts wel meer zal voorkomen. Ieder prijst zich gelukkig met zulke pa tiënten niet te maken te hebben. Doch een zonderlinge mode schijnt mee te brengen, dat men de pathologie in de walgelijkste détails moet étaleren" zou ik willen vra gen: ziet u Oidipus, Othello, Macbeth liever in de wachtkamer van een psychiater dan op de planken van de schouwburg? Moei lijker en zeker niet in kort bestek is de op merking van collega Assmann in „De Linie" te beantwoorden: „Williams kent niet de werking der genade. Daardoor is zijn stuk onvolledig. Geen enkele tegenfiguur leeft vanuit een hoger beginsel. In een tragedie moet het eeuwigheidsperspectief voelbaar zijn". Dit is namelijk in zekere zin ook juist voor hen die niet religieus denken. Om de cirkel echter provisorisch te sluiten verwijs ik naar de eerste twee citaten. Het is hier de plaats om het laatste woord te verlenen aan Clayton Hamilton, die in een vermaard handboek de grondbeginselen van de toneelcritiek formuleerde. Deze schrijver heeft zeer uitvoerig aangetoond dat de hedendaagse dramaturgen noodge dwongen de hoofdpersonen in een modern treurspel een uitzonderlijk karakter moe ten verlenen, waarvan de ontwikkeling wordt bepaald onder de invloed van hun sexuele leven. Daarbij mag alleen een on ware voorstelling van zaken verwerpelijk worden genoemd en per se niet het onder werp als zodanig. Zolang de auteur geen leugens vertelt over een van de in zijn stuk optredende figuren en niet met opzet het bijzondere geval generaliseert, kan men hem geen immoreel gedrag ten laste leg gen. Wat Tennessee Williams betreft: ieder vals effect-bejag is hem volkomen vreemd. Met zeer grote dramatische kracht en diep meegevoel heeft hij dit spel van harts tochten zich langs de weg der onontkoom baarheid laten voltrekken. Een geheel andere kwestie blijft intussen, hoe men de vlucht in de waanzin of erger het sticht geen kwaad er aan te herinne ren dat vele klassieke treurspelen op moord of zelfmoord uitlopen ooit door gemak kelijker te accepteren thema's vervangen kan. Misschien brengt .het komende jaar ons een stap dichter bij een vaste begren zing der maatschappelijke conventies, zon der welke de taferelen van strijd tussen in dividu en samenleving niet in een univer sele spiegel te vangen zijn. DAVID KONING. 2 pak maizena 2 pak pudding met suiker 500 gram haveimout 1 pak parelgort P/j K.G.l 1 pak lange gort r/2 K.G.) 1 pak zelfrijzend Bakmeel 7 pakjes vanille suiker 150 gram biscuits 300 gram kantkoek 150 gram bruidsuikers MEER DAN 40 ARTIKELEN ELK ARTIKEL EEN KWARTJE 2 grote rollen pepermunt 200 gram regenboog korrels 50 gram thee- 750 gram zuurkool-- 100 gram knakworst op bon l'/z kilo zout - 1 pak zeeppoeder le soort 1 stuk bloemen toiletzeep l'/z kilo soda - 1 kg. gemengd kippenvoer Voor de verdere aantrekkelijke artikelen zie onze winkels Voor een snelle bediening, de gewenste artikelen in de vakjes aan strepen en de advertentie in onze winkel overhandigen Deze aanbieding is geldig t/m Zaterdag 15 Januari MEIDOORNSTR. 4 IJm.-0„ wenst cliëntèle en kennissen een voorspoedig 1949. met marmeren platen. I Wetstraat 28, IJmuiden. Te koop een landhuis te IJmuiden-O. Prijs f 5300 Te bevragen bij Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81, Vel- sen. Tel. 5504. Blikseminslag in Zandvoort Gistermiddag werd Zandvoort opge- geschrikt door een felle bliksemstraal die gevolgd werd door een hevige donderslag. Enkele minuten later loeide de brand- sirene over het dorp. Het bleek dat de bliksem was ingeslagen in de Corodex- fabrieken aan de Noorderduinweg. Op het moment van de inslag spatten blauwe vuurstralen uit machines en leidingen, zulks tot grote consternatie van de in het bedrijf aanwezige arbeiders. Later bleek dat de bliksem de fabrieksschoorsteen had geraakt. Onder aan het gevaarte waren manshoge gaten ontstaan en de schoor steen was van onder tot boven gescheurd. De brandweer en de geneeskundige dienst rukten direct met volledig materiaal uit, maar de slangen konden op de rollen blij ven omdat er wonderlijk genoeg geen brand was ontstaan. Wel bleek het nodig de schoorsteen om te trekken. Er werd een strop om heen ge legd en nadat er even met een takel ge trokken was stortte de schoorsteen met groot geraas ineen. Het mag een groot ge luk genoemd worden dat de schoorsteen na de bliksem-inslag niet op de fabriek gevallen is, want dan zou de schade niet te overzien zijn geweest. Het bedrijf moest door een storing in de leidingen enige uren worden stopgezet, maar 's avonds konden de werkzaamheden weer worden hervat. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Heden overleed na een kortstondige ziekte onze lieve Zuster, Behuwdzus ter en Tante Mevr. M. v. DAM-v. d. SNOEK in de ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam: A. Wartenhorst- v. d. Snoek. J. v. Heemskerkstr. 19. Mevrouw en Dokter DE WEERDT bedanken voor de goede wensen bij de aanvang van 1949 ontvangen en bie den wederkerig hun beste wensen aan. De 18e Januari hopen onze lieve Ouders, Behuwd- Groot- en Overgrootouders J. W. NOORTMAN en E. A. NOORTMAN-PLAATS de dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang voor elkaar en ons ge spaard mogen blijven is de wens van hun liefhebbende kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. Zuiderdorpstraat 16, Velsen. St. Elisabeth's of Grote Gast huis, Haarlem, Dinsdags v.af 4 Januari 1949 in plaats van 's morgens, 's middags van 45 uur. Vrijdags ongewij zigd (1010.45 uur). STENO aanv. 11 Jan. TYPEN aanv. elke week gecombineerd dage. 4 m. Avondcursus 6 mnd. Grammatica 12 Jan. Correspondentie 12 Jan. ■9 Correspondentie 13 Jan. WÊÊ Correspondentie 12 Jan. Grammatica Oude Gracht 71 13 Jan. Haarlem Tapijten, lopers, enz. Kar petten f 43.80, f 67.25, f 105; Coupons keuken- en gang lopers v.a. f 6.95 p. mtr.; Bed- stellen f 52.50 en f 75; De kens f 11.15 en f 14.50; Cou pons vloerbedekking vanaf f 3.25 p. M. Verkoop Woens dag, Donderd., Vrijd. Zaterd. van 1—5 uur. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestr. 23, Hrl. L. buizen en armaturen levert ze. ZIJLSTRAAT 87 Telef. 11110 Haarlem. NET MEISJE GEVR. bij Boei-s, Visser, Visseringstr. 1 IJmuiden. VERLOREN: Vrijdagm. por- temonnaie met inhoud. Teg. bel. ter. te bez. Brugge. Pres. Krugerstraat 20. Wie wil prachtig ONDER GEDEELTE WONING aan de Cremei-laan te Santpoort ruilen voor zelfde of boven gedeelte te IJmuiden-O. In lichtingen Willebrordstr. 18, IJmuiden. VERLOREN: een hoofddoek van IJm.-O. naar Oud-IJm. Gaarne ter. bez. J. Zwart, Enschedéstr. 40. HOUT TE KOOP gesl. loods je. Kon. Wilhelminakade 2S rood. Velüeiman Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten kristal, goud en zil ver etc voor hoge prijzen Tel 14637 Zijlstraat 62 voor hulp in de huishouding. Adres te vern. bur. van dit blad. Gevestigd A. A. BOTTER Huidarts ZIJLWEG 172. HAARLEM. Telef. 19862. Spreekuren Partic.: 12.30 (dagelijks) 7—7.30 (Woensd.av.) en volgens afspraak. Ziekenfonds: (in samenwerking met J. M. Kroon, Huidarts) Soendaplein 9 St. Joannes de Deo St. Antonius Ziekenhuis, IJmuiden-Oost. IN ALLE TINTEN - ZELFS LICHTBLOND - NATUUR GELIJK HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL 22202 - HAARLEM-N TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten! Bijt/uilen en vernieuwen met Javakapok ln één dae retour H. DE GRAAFF - GROTE HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 Opvoering van het blijspel „In het Gouden Haantje" onder regie van F. Hunsche le Avond Woensdag 5 Januari a.s. uitverkocht. Voor hen die geen kaarten voor deze avond konden bemachtigen, geven wij Woensdag 12 Januari 1949 nog maals een opvoering in het Patronaatsgebouw Zeeweg, IJmuiden (O.). Ook op deze avond medewerking van de Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", dir. D. Wijker, zaal open 7.30 uur. Aanvang 8 uur. Kaarten a f 1.10 (belasting en plaatsbespreking inbe grepen) verkrijgbaar bij: J. Smit, J. P. Coenstraat 57 IJm. (O.); G. Hoek, Wijk aan Zeeërweg 56, IJm. (O.); L. Schaap. Oosterduinweg 34, IJm (O-); J. Verbeek, Velserduinweg 209, IJm. (O.); A. Wapenaar, Hadley Dwarsstraat 12, IJm.; en v. d. Pijl, kapper, Kennemer- laan, IJm. MENTHO-REX WERKT 4 z SNELLER DAN ANDERE METHODEN. Pas op als de kou zich vastzet in uw luchtwegen, tussen uw spieren en ge wrichten. Mentho-Rex maakt het niet meer nodig allerlei middeltjes in te j Wrijf Mentho-Rex op borst, fL'.emaaS van I keel, rug en in beide neus- hen hiermee te kwellen nu u Mentho-Rex kunt krijgen om de congestie, stijfheid der spieren en verstopping der luchtwegen direct te doen ophouden. streek brengen. LAAT UW KIND NIETS INNEMEN. Vooral kinderen zijn gevoe- lig voor b gaten, 's Avonds gebruikt, verdrijftMentho-Rex de kou terwijl u slaapt. Bovendien dringen de vrijkomende Mentho-Rex dampen dóór tot de fijn vertakte kanaal tjes van de ademhalings organen, Het is ook niet nodig VERKOUDHEIDSZALF verdrijft de kou terwijl u slaapt! vanaf 15 jaar. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39. IJmuiden. Fabrieks- en Handelskantoor te IJmuiden vraagt: 1 STENO-TYPISTE 1 AANK. KANTOORBEDIENDE Brieven met. opgave van alle gegevens en verlangd salaris te zenden onder nummer IJ 159 bur. v. d. blad. Flinke MEISJES en VROUWEN gevraagd voor alle afdelingen Reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART. Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station- Spaarne 13, vragen voor direct bekw. en aank.stiksters en strijksters Ook meisjes voor de speciaalmachine, zoals knoop- aanzetmachine, knoopsgatenmachine, blindstikmachine en overlokmachine. Zich aan te melden van 8 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur in Maarten van Heemskerkstraat 52 zw. bij Mej. Henneke.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4