IJmuider Courant Israëlische troepen uit Egypte teruggetrokken Weinig hoop meer op aanvaarding van Tsjangs „vredesaanbod" Haarlems Dagblad Campbell Vijandelijkheden op Sumatra zijn thans ook ten einde „Levensstandaard van West-Europa moet omlaag en productie omhoog" 0 63e Jaargang No. 19134 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560)' Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van "Woensdag 5 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prcttjfc tsaarlemffttje Courant (Jnno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN VAN DE SNELSTE MANNEN ter wereld is, 63 jaar oud, gestorven. Hij was Sir Malcolm Campbell en de eerwaar dige Times acht de loopbaan van deze Engelsman zo belangrijk, dat die met bij zondere uitvoerigheid in herinnering wordt) gebracht. Het is een wat eentonig verhaal, wemelend van behaalde en weer verloren records, van honderden paardekra^hten en van lponderden mijlen per uur. De Times herdenkt Campbell als een lid van die kleine groep Britten, die hun vaderland de leiding bezorgd hebben in het behalen van wereldrecords te land en te water. Dat is waar; het is een Britsé specialiteit. Of zij als nationale verdienste beschouwd moet worden is een andere zaak. Bijzondere per soonlijke kwaliteiten bezat CampbeUl zeker: grote physieke moed en technische kennis en het geduld om zijn ondernemingen met de grootste zorg voor te bereiden. Hij was geen dolle waaghals maar berekende alles zorgvuldig en nam geen onnodige risico's. In 1939 bracht hij het wereldrecord in een race-motorboot op de verbazingwekkende hoogte van 225 km per uur. Het is sinds dien nog niet verbeterd, ofschoon hij ver leden jaar nog een poging wilde doen met een boot met straal-aandrijving. Maar die moest hij, na een reeks proefnemingen, op geven. Blijft het feit dat hij zijn laatste, nog ongeslagen wereldrecord in de motor boot vestigd* toen hij 55 jaar was. Het is ongewoon dat iemand op die leeftijd nog zulk een sportieve krachttoer, die buiten gewone concentratie vereist, volbrengt. Ongetwijfeld heeft men in Engeland men sen als Campbell vooral gewaardeerd om dat zij de geest van durf en avontuur bij jongeren hebben gestimuleerd. Dat Camp bell's concurrent Sir Henry Segrave op veel jeugdiger leeftijd bij zo'n recordpoging uit zijn motorboot werd geslingerd en tegen het watervlak verpletterd schokte zijn rustig zelfvertrouwen ook niet in het minst. En merkwaardigerwijze is deze man, die zo talloze malen zijn leven waagde in zijn experimenten met snelheids-monsters te land en te water en het ten overvloede ook nog deed als vlieger in de eerste we reldoorlog, tenslotte rustig in zijnbed gestorven. Als auto-renner schijnt hij zijn grootste triomf te hebben beleefd toen hij in September 1935 op Bonneville Sands in Utah (V.S.) de eerste was die de 300 mijl per uur (480 km) overschreed. Hij bracht het wereldrecord toen op 301.13 mijl. Het is sindsdien nog meermalen ver beterd en staat nu ten name van zijn land genoot John Cobb met 368.85 mijldat is bijna 600 km. Al zijn race-auto's en -motorboten heet ten Blue Bird. Toen Campbell, die zijn renners-loopbaan in 1906 op een motorfiets begonnen, was en daar dadelijk succes mee had behaald, in 1910 zijn eerste renwagen had verworven en daarmee op de Brook- lands-baan te Weybridge zou uitkomen, beleefde Maurice Maeterlinck's pas vol tooide toneelstuk De Blauwe Vogel zijn eerste succes te Londen. Campbell kwam onder de indruk: die naam was een sym bool van geluk. Hij besloot hem steeds te blijven voeren. Die nacht besteedde hij om zijn wagen blauw te schilderen en van de naam te voorzien en de volgende dag won hij er zijn eerste auto-race in. Het was de eerste van de lange reeks Blauwe Vogels die, geleid dqor zijn stalen concentratie en vaste hand, over wegen, renbanen en stranden zouden vliegen en de poëtische stilte van Coniston Water, in het Lake District, in motorgeweld en hoog-opjagen- de golven verstoren. Welk nut heeft dit alles gehad? vraagt de nuchtere Hollander, vaak nuchterder dan dé Brit en een bevredigend antwoord is ook daarop te geven. Want fabrikanten van motoren en automobielen hebben die record-pogingen altijd gewaardeerd en vaak financiëel gesteund als uithoudings- proeven op materialen en ook wel als experimenten met nieuwe vindingen. Het geen doet denken aan de waarde van paarden-rennen ter verbetering van het ras. Ma. r evenals bij die rennen doen ook bij de auto-races andere factoren zich sterk gelden. Ik heb ze ten aanzien van de laatste al genoemd. Alleen voor experimenten met materialen zou Campbell denkelijk niet zulke grote persoonlijke offers voor zijn streven gebracht hebben. Hij was de zoon van een diamant-handelaar en een welge steld man, maar hij schijnt dan ook gewel dig veel besteed te hebben aan de razend snelle krachtmonsters, die volgens zijn plannen en onder zijn leiding werden ge bouwd. Evenals Henry Segrave werd hij door zijn Koning onderscheiden met een „knighthood" deze niet-erfelijke titel gewerd hem in 1931. En talloze jongens moet hij hebben doen dromen van helden feiten, die zij gelijk de ridder Malcolm zou den volbrengen. R. P. Blauwdruk voor Verenigd Europa niet tijdig gereed? België heeft zich gisteravond accoord verklaard met het Britse voorstel de ver gadering van de commissie voor Europese eenheid uit te stellen, die 6 Januari in Parijs gehouden zou worden. In Brussel vreest men nu, dat door dit uitstel de blauwdruk voor een Verenigd Europa niet tijdig zal gereed kom'en voor bespreking op de vergadering van de con sultatieve raad van de Westerse Unie, die 25 Januari te Londen zal worden gehouden. Dat zou betekenen dat de kwestie moet wachten tot de vijf ministers van buiten landse zaken eind April opnieuw bijeen komen. Volgens diplomatieke kringen te Parijs heeft het Britse verzoek om uitstel in Den Haag „verbazing" gewekt en werd het in Luxemburg „onbegrijpelijk" geacht. Van de Fransen zelf werd gezegd dat zij „ver rast" waren. In officiële Nederlandse kringen acht men het niet duidelijk, waarom de ver gadering van de commissie voor Europese eenheid zou moeten worden uitgesteld, zoals van Britse zijde is voorgesteld. Intussen heeft men van Nederlandse zijde geen bezwaar tegen uitstel, mits het onderzoek der studiecommissie tijdig voor de vergadering van de consultatieve raad van de Westerse Unie geëindigd is. Honderdvyftig mensen zijn verdronken door dat een boot, die van Hsoetsjou naar Sjanghai voer, bij Woekoeng omsloeg. Er waren meer dan tweehonderd passagiers aan boord. Driehonderd daklozen onder wie een niet-geïdentificeerde vreemdeling zijn in de afgelopen 48 uur te Shanghai omgekomen door de koude, aldus een officieel bericht. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Arabische Liga accepteert Nehroe's invitatie De legercommandant, generaal Spoor, heeft de commandanten op Sumatra een order gezonden, die inhoudt dat de militaire acties en daarmee de vijandelijkheden op dat eiland op 5 Januari om 12 uur zijn ge ëindigd. Van officiële zijde wordt gemeld, dat op Sumatra o.a. Benkoelen, Tembilahan en Rengat zijn gezuiverd van T.N.I.-troepen. Hiermede zijn de geprojecteerde operaties op Sumatra geëindigd. De Nederlandse vertegenwoordiger, Snouck Hurgronje, heeft de Veiligheids raad gisteren schriftelijk medegedeeld dat Nederland voorbereidingen zal treffen voor het arrangeren van een inspectietocht van militaire waarnemers van de UNO langs de fronten in Indonesië. Hij maakte daar bij het voorbehoud dat de Nederlandse regering niet borg kan staan voor hun veiligheid, aldus meldt U.P. Pakistan telegrafeert de Veiligheidsraad. In een telegram aan de Veiligheidsraad dringt Pakistan er op aan te bevelen, dat de Nederlanders hun troepen in Indonesië onmiddellijk terugtrekken tot de posities van vóór de actie en dat de republikeinse leiders worden vrijgelaten. „Het in gebreke blijven van de Vei- heidsraad om doeltreffende maatregelen te nemen, heeft diepe teleurstelling, bijna grenzend aan wanhoop, teweeggebracht over het onvermogen van de UNO om een bedreiging van de wereldvrede doeltreffend te behandelen, in het bijzonder wanneer het gaat om aggressie van een westelijke natie tegen een Oostelijke", zegt het tele gram. In welingelichte kringen van de UNO wordt verklaard, dat de Veiligheidsraad niet vóór 10 Januari zal vergaderen. De kwesties Palestina, Indonesië en waar schijnlijk Haiderabad zulen op de agenda woi'den geplaatst. Naar vernomen wordt, heeft de Veilig heidsraad het rapport van de Commissie van Goede Diensten in Indonesië nog niet ontvangen. Guerilla in de republiek. Volgens een clandestiene republikeinse radiozender hebben guerillas drie dorpen in het gebied van Soekaboemi bezet, Na vier uur vechten hebben zij, volgens deze zender, gedurende de laatste 24 uur in Oost-Java een aantal plantages en fabrie ken in brand gestoken en vernield. Tenslotte wordt melding gemaakt van intensivering van de guerillastrijd in het Zuidoosten van Borneo, in het gebied van Bandjermasin. Een speciale correspondent van het Chi nese blad „Sin Po' meldt, dat vier repu blikeinse ministers, die zich niet in Ne derlandse handen bevinden, dr. Soekiman (Binnenlandse Zaken), dr. Leimena (Ge zondheid), ir. Djoeanda (Verbindingen) en Kasimo (Voedselvoorziening) elkaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost-Java verblijf houden. In samenwer king met de republikeinse strijdkrachten zouden deze vier ministers een guerilla- regering hebben gevormd om de werk zaamheden van de voormalige republi keinse regering voort te zetten. Nehroe's invitatie. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft aan de ambassa deur van India in Egypte dr. Said Hoes- sain, medegedeeld dat de Arabische staten de uitnodiging van Pandit Nehroe voor de conferentie over Indonesië gretig zullen aanvaarden. Over de Bangkokse radio is medege deeld, dat Siam generlei initiatief zal ne men met betrekking tot hgt geschil tussen Nederland en de Republiek. Siam zal zich houden aan de beslissingen van de Veilig heidsraad. Hoewel Siam sympathie heeft voor de republikeinse zaak, dient niet uit het oog te worden verloren, dat het met Minister Van Schaik op Curasao Minister van Schaik en zijn delegatie zijn Maandagavond op Curagao aangeko men en ontvangen door de gouverneur en verschillende militaire en burgerlijke auto riteiten. Met uitzondering van de demo craten waren alle vertegenwoordigers van de politieke partijen aanwezig. Verbroedering in Indonesië. Op de weg tussen Kepandjan (bij Malang) en Wlingi komen de Inlanders de Nederlandse militairen klappers aanbieden. Met hun grote messen hebben zij de zware bast er reeds afgekapt en een ope ning in het vruchtvlees gemaakt. De soldaten behoeven de vruchten slechts aan de mond te setten om het koele klapperwater te drinken. Nederland diplomatieke en vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt. De correspondent van Aneta te Singa pore meldt, dat jhr. mr. Michiels van Verduynen gisteren, op doorreis uit Lon den naar Batavia te Singapore is aange komen. Bij zijn aankomst verklaarde de heer Michiels van Verduynen dat, als de landen van het Verre en het Nabije Oosten een mogelijke actie met betrekking tot in- donesië wilden overwegen, niemand hen kan tegenhouden. Naar United Press vanochtend meldde, heeft de Australische minister van defen sie, J. J. Dedman, verklaard, dat Australië twee vertegenwoordigers naar de confe rentie in India over de Indonesische kwes tie zal zenden. Deze vertegenwoordigers moeten er de middelen onderzoeken waar mee de UNO in Indonesië een snelle, rechtvaardige en duurzame regeling zou kunnen treffen. Sergeant bij avondoetening door een auto aangereden Tijdens een avondoefening van de Storm- school Bloemendaal in de duinen achter „Duin en Kruidberg" is Dinsdagavond de sergeant H. uit Lisse uit een rijdende auto van een colonne gevallen en daarna door een volgende auto aangereden. Hij liep daarbij een bovenbeenfractuur op. De ser geant is naar het Marine Hospitaal in Over- veen overgebracht. Zijn toestand was vanmorgen naar omstandigheden gunstig. Er is geen levensgevaar. Berlijnse Kommandatura bijeen De eerste bijeenkomst van het geallieerd militair bestuursbureau voor Berlijn in het nieuwe jaar heeft gisteren plaats ge had. De Sovjetrussische vertegenwoordiger „was verhinderd". De dfie Westelijke bevelhebbers hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Westelijke magistraat tot opening van een politieke academie als onderdeel van de West-Berlijnse universiteit. De luchtbrug kwam eveneens ter sprake. In Hoofddorp is Dinsdagmiddag de „Burge meester Jansonius Ambachtsschool" geopend. Dit is een semi-permanent gebouw, de eerste van de twintig Nijverheidsscholen welke in ons I land gebouwd zullen worden. Na een Amerikaanse waarschuwing omtrent mogelijke interventie van Engeland Joods offensief volgens Caïro echter nog aan de gang De Israëlische regering heeft officieel de Verenigde Staten medegedeeld, dat alle Israëlische strijdkrachten van Egyptisch grondgebied zijn teruggeroepen, zo deelde het Amerikaanse departement van buiten landse zaken gisteravond mede. Amerika had tevoren „de aandacht van Israël gevestigd op het feit, dat Engeland en Egypte door een wederzijds verdedi gingsverdrag zijn verbonden". Deze Amerikaanse stap was ondernomen, nadat de Britse ambassadeur, in Washing ton het State Department aldaar had mede gedeeld, dat de Britse regering naleving van haar verplichtingen krachtens het ver drag van bondgenootschap met Egypte zou moeten overwegen als Israël zijn troepen niet uit dat land terugtrok. De berichten, dat Amerika had gedreigd de erkenning van Israël in te trekken en een lening aan Israël van 100 millioen dollar niet in overweging te nemen, wer den. door Washington als „volkomen vals" gekwalificeerd. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat geen nieuwe verklaring over de Britse politiek ten aanzien van Palestina kan worden verwacht, voordat de zitting van de Veiligheidsraad te New York is begonnen. Men verwacht te Londen dat vóór dat tijdstip nieuwe pogingen zullen worden ge daan om te komen tot een eenvormige Brits-Amerikaanse politiek ten aanzien van Palestina. De Britse consul-generaal te Haifa, Cyril Marriott, die Vrijdag uit Londen is teruggekeerd, heeft gisteren verklaard: „Groot-Brittannië is niet voornemens oor log met Israël te voeren." Marriott, de enige officiële vertegenwoor diger van de Britse regering in Israël,- zei- de: „Ik ben van mening dat de persberich ten aan weerszijden de situatie overdrijven, waardoor een gespannen en betreurens waardige atmosfeer wordt geschapen". Egyptische klacht. Inmiddels heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog Dinsdag avond medegedeeld, dat de Joden langs het hele front in Zuid-Palestina Maandag te middernacht tot de aanval zijn overge gaan en dat de strijd aldaar nog steeds voortduurt. De woordvoerder zeide verder, dat Egyptische landstrijdkrachten de eerste Joodse aanval hadden gestuit en dat Egyp- Illegale grensoverschrijdingen nemen toe Van de politie vernamen wij, dat het aantal illegale grensoverschrijdingen de laatste tijd sterk toeneemt. Men wordt daarom gewezen op de nog steeds bestaande verplichting bij de politie (Vreemdelingendienst) aangifte te doen, indien men vreemdelingen overnachting aanbiedt. Dr. Drees via Malta, Sjarjah en Colombo naar Batavia De K.L.M.-Constellation, waarmede minister-president dr. Drees naar Batavia vliegt, landde Dinsdagmiddag op het eiland Malta. Hier opende ge zagvoerder Sillevis de verzegelde orders voor de verdere vlucht, waaruit bleek, dat nog twee tussenlandingen gemaakt zouden worden, namelijk in Sjarjah aan de Perzische Golf en ver volgens in Colombo op Ceylon. Het secretariaat der Verenigde Volken in Lake Success heeft het telegram gepu bliceerd dat India aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gezonden. Daaruit blijkt dat de Engelse minister-president, Attleë, aan de regering van India heeft verzocht, faciliteiten te verlenen voor de vlucht van de Nederlandse minister-presi dent naar Batavia. De regering van India verklaarde hiertoe bereid tè zijn als de Veiligheidsraad hiermee accoord zou gaan. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Volken, heeft na ontvangst van dit telegram overleg gepleegd met generaal McNaughton, die op 1 Januari voorzitter van de Veiligheidsraad is worden. McNaughton was van mening, dat een veilige doortocht gewaarborgd moest worden aangezien de reis van de Neder landse premier naar Indonesië ten doel heeft bij te dragen tot een oplossing van het Indonesische geschil. Dit standpunt van de voorzitter van de Veiligheidsraad is telegrafisch aan de regering van India medegedeeld. Het woord is'aan La Rochefoucauld: Geen mensen, die zo dikwijls on gelijk hebben als zij, die het niet kunnen uitstaan ongelijk te hebben. Het Butlincamp Volledige overeenstemming Dinsdagavond had ten raadhuize de ver gadering plaats met het comité tot voor bereiding voor de vestiging van een Butlin camp te Zandvoort, bestaande uit de heren N. Bouwes, mr. dr. A. W. Ramkes en jhr. P. N. Quarles van Ufforfi, onder voorzitter schap van burgemeester mr. H. M. van Fenema, en de heren M. Weber, voorzitter der Zandvoortse Handelsvereniging, G. Kiefer, voorzitter van „Ons Belang" en H. Termes, voorzitter van de Strandpach- tersvereniging welke verenigingen zich tegen de vestiging van een Butlin-camp te Zandvoort hadden uitgesproken. Hoewel een uitvoerig communiqué over deze besprekingen nog kan worden ver wacht, kan thans reeds worden gemeld, dat men tot volledige overeenstemming is gekomen. De vertegenwoordigers van de „opposi tie" hebben toegezegd de achter hen staan de groepen van hun gewijzigd inzicht op dè hoogte te stellen. O. E. E. C. concludeert Rapporten der Marshall-landen zijn te optimistisch tische vliegtuigen het gros. van 45 Joodse pantserwagens, die oprukten, vernietigd hebben. De Egyptische regering heeft voorts de Veiligheidsraad telegrafisch gemeld, dat zij eens te meer de onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden aanvaardt, op voor waarde dat de Jodèn eenzelfde houding aannemen. Britse troepenbewegingen? Een officiële Israëlische woordvoerder heeft gisteravond verklaard, dat Engeland „zich voorbereidt op verdere gewapende aggressie in Israël". Hij zei, dat Britsé troepen onderweg waren naar de Transjor- daanse havenplaats Akaba en zich gereed maakten naar de Palestijns-Egyptische grens te gaan. De woordvoerder zeide, dat Britse troepen in Tripolitanië geoefend waren „onder om standigheden dei de situatie in Israël moes ten weergeven". Hij verklaarde, dat reeds Britse bommenwerpers en jagers geland waren op het Transjordaanse vliegveld van Al Mafraq. De Marshall-landen van Europa zullen na het eindigen van de Marshall-hulp in 1952 nog te kampen hebben met een tekort van naar schatting 3 milliard dollar, zo laat de OEEC (de Coördinerende organisa tie van de ontvangende landen) in een vandaag gepubliceerd rapport waarschu wend horen. Voorspeld wordt dat de levensstandaard in de verschillende West-Europese landen zal moeten dalen met 10 a 25 procent en om op een zodanig verlaagd peil te blijven zal gemiddeld 15 procent harder gewerkt moeten worden om de exporten qp peil te houden. Het rapport werd gepubliceerd nadat elk van de 19 Marshall-landen een afzon derlijk rapport over het eigen herstelplan- op-lange termijn had ingediend. In het vandaag gepubliceerde OEEC- rapport worden slechts drie wegen aange wezen langs welke Europa het gewenste volledige herstel kan bereiken: Het blijven zoeken naar nieuwe grond- stoffenleveranciers buiten het dollargebied. Het blijven opvoeren van de export naar de dollarlanden. Het in toenemende maté blijven beper ken van dollar-aankopen, vooral die van grondstoffen. Drieste veronderstelling. Uit de afzonderlijke plannen is gebleken dat de Marshall-landen zich voorstellen in 1952 uit het dollargebied voor 12.800 mil lioen dollar in te voeren en in totaal voor 10.600 millioei\ te exporteren. In het rap port van de OEEC worden deze cijfers met grote beslistheid te optimistisch genoemd en wordt het totaal van de „zichtbare en onzichtbare" exporten niet hoger geschat dan 9.5 a 10 milliard. Zelfs om dat peil te bereiken zouden de exporten 40 pet. boven het huidige peil moeten komen, een percentage dat slechts zal kunnen worden bereikt door een pro ductieverhoging over de komende vier jaar van rond 15 procent. Het rapport noemt dit een „drieste ver onderstelling", die van alle andere, welke ten grondslag liggen aan de 19 herstelpro grams, het vatbaar lijkt. minst voor verwezenlijking De strijd in China Communistenleiders zwijgen in alle talen In officiële en niet officiële kringen in Nanking was gisteren de mening, dat de Chinese communisten zeer waarschijnlijk het vredesaanbod van Tsjang Kai Tsjek zullen verwerpen. Het officiële regeringsorgaan „Central News", dat waarschijnlijk alle hoop op een gunstig communistisch antwoord reeds heeft laten varen, zei gisteren, dat „of schoon de nieuwe regeringspolitiek thans een politiek van vrede is, de regering niet haar hele vertrouwen stelt in die weg als de enige die kan leiden naar een oplossing van het communistische vraagstuk." De eerste communistische Chinese re actie op het vredesaanbod van Tsjang Kai Tsjek was die van de communistische radio in China, die het aanbod gisteravond be stempelde als „een blunder en niets meer dan dat." Officiële communistische reacties zijn echter nog steeds niet ontvangen. Chinese regeringsvliegtuigen hebben in middels „vredespamfletten" uitgestrooid boven de door de communisten geleide le gers, die Nanking met een nieuw offensief bedreigen. In de pamfletten, welke boven het front in Midden-China zijn uitgeworpen waar meer dan een millioen man „rode" troepen zouden worden samengetrokken wordt gezegd, dat de regering de oorlog zou kun nen voortzetten, „doch dat zij in het be lang van China heeft besloten, vredes onderhandelingen te voeren". In Sjanghai wordt vernomen dat de Chinese regering bij haar zoeken naar een aanvaardbare bemiddelaar voor het ope nen van vredesbesprekingen zich mogelijk zal wenden tot de vroegere „oorlogsheer" van Mandsjoerije, maarschalk Tsjang Hsoeeh-Liang. Deze, welbekend als de „jonge maar schalk", bevindt zich sedert twaalf jaar onder arrest. Dit arrest is ingegaan na het zogenaamde „Sian-incident", toen Tsjang Kai Sjek door de „jonge maarschalk" ge durende drie weken in de hoofdstad van Sjensi is gevangen gehouden. Men meent, dat Tsjang Hsoeeh-Liang de achting der communisten heeft. Van het strijdtoneel Van het front in Midden-China wordt inmiddels gemeld, dat communistische troepen bezig zijn de ring om circa 200.000 man regeringstroepen, die ten Zuidwesten van Hsoetsjou zijn omsingeld, te sluiten. In de afgelopen nacht hadden schermut selingen plaats rondom Tientsin. De com munistische blokkade van de stad wordt bevorderd door het bevriezen van de Hai- ho, waaraan Tientsin is gelegen. Concurrentie van de V. S. Uit de waarschuwing dat, indien de Europese concurrentiemogelijkheden niet groter worden dan zij thans zijn, het in uitzicht gestelde cijfer voor export naar de V. S. nimmer zal kunnen worden be reikt omdat de Europese productiekosten nog steeds te hoog zijn en de productie per man te laag in vergelijking met de Verenigde Staten. Op de Zuid-Amerikaanse markt zal Europa rekening moeten houden met straffe concurrentie van de V. S. en ten minste de helft van de daar thans door de V. S. bezette markt moeten veroveren. Bij de export naar de landen van het Sterlingblok zullen volgens het rapport de 19 landen zich geplaatst zien tegenover verminderde koopkracht in Zuid-Afrika en weinig hoop op toenemende afzet in Australië, Nieuw-Zeeland, India en Burma. Het opvoeren van de export met 65 pro cent van het vooroorlogse peil zou dus moeten betekenen dat andere landen van de sterlingmarkt zullen moeten worden verdreven. Frans en Brits protest tegen beperking der ontmanteling Naar Reuter t,e Washington vernomen heeft, hebben Engeland en Frankrijk aan de V.S. gedetailleerde en nauwkeurig om schreven bezwaren kenbaar gemaakt tegen het program van het plan-Marshall, dat een beperking beoogt van de ontmanteling van Duitse fabrieken. Het plan, dat is op gesteld door een commissie van industrië len en door Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, in hoofdtrek ken is goedgekeurd, is aan de Britse en Franse ambassades in Washington getoond. Volgens Reuters correspondent hebben de V.S. officieel nog geen besprekingen ge opend met Engeland en Frankrijk over de definitieve punten van de wijziging van het ontmantelingsprogram. Er is echter enige hoop, dat de V.S. zullen besluiten het plan te herzien. Franse functionarissen zeiden, dat zij be zwaar tegen het plan maakten omdat hier door het peil van de Duitse industrie zou uitkomen boven het peil, dat was toege staan volgens de thans van kracht zijnde productie-overeenkomst en er industriële installaties in Duitsland zouden blijven als die welke Duitsland uit Frankrijk had weggehaald of daar tydens dè bezetting had vernield. Nieuwe mijndirectie geïnstalleerd De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Dinsdag in het hoofdbureau van de Staats mijnen te Heerlen afscheid genomen van directeur J. Mous en vervolgens de heren H. H. Wemmers, drs. A. C. J. Rottier en mr. F. M. J. Jansen geïnstalleerd als direc teuren van de Staatsmijnen. De minister noemde het heengaan van de heer Mous een groot verlies en deelde mede, dat de Koningin de heer Mous heeft benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Daarna richt+e de minister het woord tot ieder der drie nieu we directeuren en ging na, welke verdien sten zij zich hebben verworven voor de Staatsmijnen. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. 6 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur Maan op 12.00 uur, onder 23.58 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1