Sociale zorg in andere banen Q Visserij- car!a Wonderlijk mengsel van piëteit, bijgeloof en uitbundige vreugde Het testament WOENSDAG 5 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT Weinig werklozen meer in Velsen De heer P. Waardenbui'g, directeur van de Velsense dienst voor Sociale zaken heeft in een onderhoud bekend gemaakt, dat dank zij de regeling van de Ouderdomsvoorziening, waarvan in Velsen 850 personen' profiteren, de uitgaven voor ondersteuning niet onbelangrijk beneden de vroegere kosten bleven in het afgeld|>en jaar. Het aantal ondersteunden krachtens de Armenwet bedraagt thans» nog 230 per sonen. Indien men dit aantal vergelijkt met 'het gemiddelde aantal ondersteun den van 575 per week in 1942, dus van vóór de evacuatie, dan ziet men, dat de gevolgen van deze evacuatie, waardoor vele behoeftigen en ouden van dagen niet in de gemeente konden terugkeren, nog altijd merkbaar zijn, hetgeen evenwel de gemeente financieel ten goede komt. Verpleging. Voor rekening van de dienst van Sociale Zaken worden 65 personen verpleegd in rust- en verzorgingshuizen en 89 in krank zinnigengestichten. Gedurende 1948 werden 48 personen, in hoofdzaak wegens sociale indicatie, in een ziekenhuis opgenomen. Bovendien werden 28 personen voor rekening van de Dienst in sanatoria verpleegd. Wegens gebrek aan plaatsruimte in de sanatoria wachten echter nog vele zieken op uitzending. Door de opheffing van het bureau voor de verzorging van Oorlogsslacht offers te Haarlem, berust de verzor ging van 63 in Velsen wonende oor- logsslachtbffers bij de Dienst. Was het in vroeger jaren door het grote aantal ondersteunden vrijwel onmogelijk om zich met de taak van*een sociale dienst bezig te houden, thans wordt door deskun dig personeel het^moeilijke werk van de gezinszorg verder voortgezet. In nauwe samenwerking met het grote plaatselijke comité voor Sociale Jeugdzorg wordt de nood van de verwaarloosde en bedreigde jeugd bestreden. Kinderverzorging. Voorts aanvaardt de Stichting voor Kin derverzorging, als onderdeel van de Dienst, de voogdij over verlaten en verwaarloosde kinderen. Deze stichting heeft de voogdij over 50 kinderen, die deels in gezinnen, deels in inrichtingen worden opgevoed. Uit het voorgaande blijkt, dat de Dienst voor Sociale Zaken zich zoveel mogelijk richt op de verdieping van het maatschap pelijk werk, waardoor uiteindelijk veel maatschappelijke nood zal kunnen wor den voorkomen. Voorwaar een moeilijke, Windkracht 11 in het Kanaal Golven over de „Kedoe" „Daar prijkt het symbool van mijn naam.... een cadeautje van mijn ega", zei gezagvoerder Klaas Kikkert van de „Kedoe", die gisterochtend Rotterdam bin nenliep, en hij wees daarbij op een grote koperen kikker, die ons laconiek van zijn bureau af aankeek. „Excuseer me", zei de», kapitein vervol gens, „maar om in het beeld te blijven ik moet hoog nodig wat opkikkeren. In drie dagen en nachten ben ik niet uit de kleren geweest. Dat komt door dat storm pje. Zoals het nu in het Kanaal gespookt heeft, heeft het geloof ik bij mensenheu genis niet gespookt. Bij Finistère begon het lieve leven, maar voorlopig trokken we ons er weinig van aan en bleven koers houden. Tenslotte noteerden we maar liefst windkracht 11. Dan neem je maar de wijste partij. Daarom heb ik een hele dag bijge draaid gelegen. De golven sloegen zo over dek, dat we bij wijze van spreken meer onder dan boven water lagen. M'n nek doet nog zeer van al dat naar boven kij ken, naar die verraderlijke toppen van de golven, waarvan je je telkens afvraagt: waar zullen die neerkomen. Enfin, we zijn heelhuids thuis met een volle lading stuk goed, al is het dan wat over tijd. En nu moeten ze me de eerste 24 uur niet storen, want ruim 70 uur tussen al dat nat op de brug staan, is zelfs voor een Kikkert te veel". En na deze „zachte wenk" verlieten we de gezagvoerder van het oudste schip van de Rotterdamsche Lloyd. IJmuiden- West IJmuidense dansers wonnen zilveren beker Onlangs hadden in Thalia danswedstrij- den plaats, die als revanchepartij be schouwd kunnen worden. Waar enige weken geleden dé leerlingen van John Stol hun schreden naar Amsterdam richt ten, om ver na het middernachtelijk uur met een zilveren lauwertak vandaan te komen, hebben thans de Amsterdammers hun geluk in IJmuiden beproefd. De vloer van Thalia bleek echter „glad ijs" voor hen te zijn, zodat IJmuiden ten tweede male met de prijs ging strijden. Ditmaal is een zilveren beker toegevoegd aan de tropheeën van de heer Stol. De dansdemonstratie van de professio nal-kampioen 1948 viel bij het publiek zeer in de smaak. POSTDUIVENSHOW VAN „DE REISDUIF". De pQstduivententoonstellingen zijn deze dagen niet van de lucht: thans kondigt de IJmuidense vereniging „Oranje Nassau" weer een show aan, die op 8 en 9 Januari in café „De Postduif" aan de Kanaalstraat zal worden gehouden. Het wordt een „vliegklasse"-expositie en de opening ge schiedt Zaterdagavond 8 Januari. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 6 JANUARI. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur: Hoogmis; 19.30 uur: Vespers. Averula voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 5 JANUARI Thalia, 8 uur: „Feest in de Jordaan". Rex, 8 uur: ..Hotel Casablanca". Patronaatsgebouw, 8 uur: VVY-toneel: „In het gouden haantje". Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 45 uur DONDERDAG 6 JANUARI Thalia, 8 uur: ..Feest in de Jordaan". 10.30 uur: „De hel van Buchenwald". Spreekuur wethouder van Sociale Zaken: e—12 uuijj maar dankbare taak, waaraan het perso neel van de dienst met opgewektheid werkt. Weinig werklozen. Ten slotte en dit is wel een zeer voor naam punt, zei de heer Waardenburg, kan worden geconstateerd, dat dank zij de gunstige arbeidsmarkt in Velsen, gedu rende het jaar dat achter ons ligt, slechts een gering aantal personen moest wor den geholpen met overbruggingsuitkering voor werklozen. Christelijk Historische Unie In de Dinsdagavond gehouden bestuurs vergadering van de afdeling der Christe- lijk-Histoi'ische Unie werden enkele be langrijke besluiten genomen. De jaarvergadering zal aan het eind van deze maand worden gehouden, waarop een spreker uit IJmuiden het woord zal voeren. Verder zal in het begin van Februari een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, waarvoor als spreker zal worden uitgeno digd mr. G. Beernink uit Rijswijk, lid van de Tweede Kamer. Men was het er over,eens, dat er bij het uitschrijven van bijeenkomsten reke ning mee dient te wórden gehouden, dat de gemeente Velsen uit verschillende delen bestaat. Zoals bekend sprak onlangs de heer Tilanus in Santpoort. In de komende maanden zal een vergadering worden uit geschreven in Velsen-dorp of Velsen-sta- tion. Bij het opmaken van het rooster van aftreden der bestuursleden werd er reke ning mee gehouden, dat alle delen der ge meente vertegenwoordigd zullen zijn in het bestuur. Velsen-Noord HOUTSTOF EN CELLULOSE. Met het Noorse s.s. „Telo" werd Dinsdag van Oslo voor de papierfabriek Van Gel der Zonen in Velsen aangevoerd een la ding van ongeveer 600 ton houtstof en cellulose. Plaatwellerij-kem De verkiezing van kernleden voor de N.V. „De Flaatwellerij" heeft tot gevolg gehad, dat alle aftredende leden zijn her kozen. De kern bestaat thans uit de beambten P. Kok Jr. en M. J. Lafeber en de ar beiders F. W. Hagedoorn, A. Kok en L. Otte. Velsen Jubileum bij Sociale Zaken De heer J. Leijsma, hoofd van de afde ling „Inlichtingen" van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zakèn in Velsen heeft dezer dagen het'feit gevierd, dat hij een kwart eeuw geleden in overheidsdienst trad. De laatste 12 jaren heeft de jubilaris in Velsen gewerkt. Wethouder Th. Kruis man ovei-handigde de heer Leijsma na mens het gemeentebestuur de gebruike lijke enveloppe en directeur P. Waarden burg deed zijn huldigingsrede vergezeld gaan van het cadeau der andere personeels leden: een tweetal boekwerken. Verder sprak nog de oudste controleur van de dienst en mevrouw Leijsma kreeg bloemen. In de middaguren heeft burgemeester mr. M. M. Kwint de jubilaris te zijnen huize bezocht eri gecomplimenteerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: G. Huttingavan de Wint, d., de Ruyterstraat 151, IJmuiden-O.; H. L. Refj- nenSmit, d., Sirenestraat 17, IJmuiden; A. M. MooijZonneveld, z., Geelvinckstraat 50, Velsen-N.; V. de DoodtLaird, z„ de Ruy terstraat 59, IJmuiden-O.; L. H. Heins Visser, z., de Rijpstraat 16, IJmuiden; A. G. van GelderenHeintzberger, z„ Meerweiden- laan 49, Velsen-N.; J. T. HamersPost, z., Fazantenlaan 48. IJmuiden-O.; T. de Pree Saman, d., Eiland 55, IJmuiden; M. J. Kocx Zonnenveldt, d., Terrasweg 11, Santpoort; K. OostdijckKars, z„ Narcissenstraat 7, Santpoort. OVERLEDEN: J. Koorsvelt, 76 j., echtge note van N. van der Peet, Hagelingerweg 357. Santpoort; P. J. A. van Buuren, 43 j„ echt genoot van T. Giesberts, Groeneweg 36. IJmuïden-O.; M. van der Snoek, 78 j., weduwe van A. van Dam, J. v. Heemskerkstraat 29, IJmuiden; E. J. Kales, 54 j„ echtgenote van J. W. de Vries, Duinvlietstraat 76, Velsen-N.; H. Groeneveld, 80 j., echtgenoot van M. M Lankamp, Duinweg 30, Santpoort. Beverwijk Hotac II verliest een belangrijke uitwedstrijd Het is het tweede team van Hotac, de tafeltennisclub van Hoogovenstaten, niet ge lukt de uitwedstrijd tegen HBC I, welke Maandagavond te Heemstede in de competi tie van de Nederlandse Tafeltennisbond plaats vond, in winst'om te zetten. Het werd een 64 nederlaag en hierdoor is de kans voor de Hoogovenmensen om het afdelings kampioenschap te behalen wel zeer klein geworden. HBC I bezet nu met 3 punten voorsprong op Hotac II de kopplaats. Jonge kunstenaars stellen zich voor De afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst zal onder de titel: „Jonge kun stenaars stellen zich voor" op Donderdag 3 Februari in het Luxor-theater een derde concex-tavond organiseren. Zoals de titel reeds aankondigt wordt het programma verzorgd door een drietal jonge kunstenaars, die in 1946 en 1948 aan het Amsterdams Cqnscxwatorium met onder scheiding hun eindexamen aflegden. De eerste is de sopraan-zangeres Maria van Uden. Haar répertoire bestaat uit de Aria van J. S. Bach „Selig ist der Mann" obligaat viool en twee aria's van Mozart uit. „Die Zauberflöte" en „Figaro's Hoch- zeit", alsmede liederen van C. Debussy en G. Pierné. Toos Onderden wijngaard speelt de So nate no. 11 in G voor viool en piano van R. Schumann: Introduction et Rondo capr. Op. 28 voor viool en piano van St. Saëns en Tzigane vopr viool en piano vanHVI. Ravel. Bouw Lemkes, violist, begeleidt zijn kunstzusters die avond, welke ongetwijfeld grote belangstelling van kunstzoekenden zal hebben. „Geef mij maar een schip" Hans Tiemeyer heeft van een vrij on waarschijnlijke geschiedenis waarin de zwerver Flip de Schuimer een schoener erft, een vrolijk toneelstuk gefabriceerd, dat in staat is om de ergste kniesoor uit de „plooi" te halen. Op deze schoener vestigen zich de nieuwe eigenaar en zijn kornuiten die, evenals hij zelf, oude gevangenisklanten zijn. Deze samenleving zonder wetten en regels ein digt met een enorme herrie, waarbij Flip zijn bezittersinstinct laat gelden e® het hele stel van boord jaagt. In de xire des gevaars haalt hij de ande ren echter terug, en onder de bezielende leiding van Fietje, een dochter van een in middels overleden vagebond creëren deze lieden een nachtdienst op de wilde vs»rt. Het stuk zelf werd gedragen door Aaf en Herman Bouber en Ans Koppen. Vooral Aaf Bouber bracht de lachspieren der toe schouwers, als Riek Neut, in beweging en zij toonde zich vooral goed op dreef in de uitbeelding van de klaploopster, die luiert als anderen werken. Herman Bouber speelde overtuigend de rol van Flip de Schuimer. De steeds maar plannenmakende Fietje werd schalks uit gebeeld en de manier waarop zij tegen de walbaas te keer trok, was toneelwerk van klasse. Rest nog te vermelden dat Hans Tie meyer als de filosoof en Piet van de Meu- len als Aart zeker een compliment ver diend hebben. De avond zelf, welke Dinsdag in Kenne- mer-theater te Beverwijk plaats vond voor leden van de personeelsvereniging „Hoog ovenstaten", werd met eën Nieuwjaarsrede geopend door de voorzitter van deze ver eniging, de heer G. P. Zwaneveld. Na afloop was er een gezellig bal. Wijk aan Zee „De ste#n des Bloeds" In Westerduin Dinsdagavond heeft in de cantinezaal van huize „Westerduin", te Wijk aan Zee het arbeiderspensionaat der Hoogovens een gezellige avond plaats gehad voor de bewoners, de plaatselijke voetbalver eniging en genodigden. Het doel van deze avond was, om coxxtact te scheppen en te verstevigen tussen de bewoners van „Wes terduin" en de inwoners van Wijk aan Zee. De voorzitter van de ontspanningscom missie de heer J. Wallenburg opende de bijeenkomst en dankte de heer J. Velt- kamp van de Sociale Afdeling voor zijn welwillende medewerking. Allereerst werd een voorfilm over de zelfverdedigingsmethode van „Jiu-Jitsu" vertoond, waarna het programma voort gezet werd met de Noorse film „De stem des Bloeds", welke zéér in de smaak viel. De avond werd afgewisseld met grammo- foonmuziek. Toch haringaanvoer. Voor enige vis handelaren werd Dinsdag uit Breskens per auto haring aangevoerd. Kleine dagschuit jes hebben Maandagavond in Breskens hun vangst gelost en zo kreeg IJmuiden toch zijn deel. In dok. De „Hercules" (IJM 196) is voor een schoonmaakbeurt in dok ge plaatst. Na de staking; Toen Dinsdagmiddag de staking onder de trawleropvarenden in IJmuiden geëindigd was in ons vorige nummer meldden wij het reeds zijn direct zes trawlers naar zee vertrokken. Het waren de Haarlem, de Schoorl," de Viking Bank, de Norma Maria, de Klaas Wyker en de Limburgia. Reeds eerder waren de Antje en de Dirkje vertrokken. Driekoningenfeest in Italië Van onze correspondent in Rome) Januari is ieder jaar weef de ontnuch terende kater na de gezellige roes van De cember. Overal, maar niet in Italië. De kerstvreugde gaat hier ongestoord verder en bereikt op 6 Januari haar hoogtepunt. Nedex-landse kinderen hebben met Sinter klaas him schoen onder de schoorsteen ge zet en hun presentjes gekregen. De kinder tjes in Rome en geheel Zuid-Itaüë komen eerst in Januari aan de beurt. Zij kennen geen Sinterklaas en ook geen „vader Kerst mis", maar zij hebben hun Befana. Dat Sinterklaas in Italië zo weinig vrienden telt is overigens wel vreemd, als men weet, dat de gebeenten van de goede heilige te Bari in een monumentale kerk worden bewaard. De reden zal wel zijn, dat deze Oosterse heilige zijn faam nog moest veroveren, toen in Italië reeds sedert eeuwen de zesde Januari het feest der geschenken bij uit nemendheid was. De oude Romeinen plach ten hun vrienden en vooral hun cliënten en slaven te onthalen en geschenken te geven tijdens de saturnaliën. Door de geboorte van Christfts te herdenken juist in de periode, der heidense saturnaliën werd dit oude feest gekex-stend. Tevens werd de oude gewoonte, tijdens de saturnaliën geschen ken te geven overgebracht op zes Januari, toen de wijzen uit het Oosten „wierook, myrrhe en goud" schonken. De Befana-viering. Menig Italiaan en vooral menige Ita liaanse zal ook nu nog op die dag „wierook, myrrhe en goud", parfumerieën en juwelen ontvapgen, maar de „Befana" is toch vooral het feest voor de kinderen en die krijgen als overal speelgoed en zoetigheden. Het is een heerlijk feest voor de kleintjes en er aan vooraf gaat precies dezelfde gezellige drukte die onze steden in de Sinterklaas tijd kennen. Te Rome is het hoogtepunt van die drukte de centrale Piazza Navona dat zeer ruime ellipsvormige plein waarvan de huizen rusten op de overblijfselen van een antiek stadion uit de tijd van keizer Dio- cletianus, is Rome's feestzaal bij uit nemendheid. Drie grote fonteinen met triomfantelijk spuitend en klaterend water vormen het centrum van het plein. Het zijn fonteinen, zo groots van afmetingen de middelste met vele beelden en bekroond door een Egyptische obelisk als alleen Rome bezit. Van begin December tot half Januari is het plein in feestgewaad. Er staan honderden tentjes, waar nougatbakkers hun zoet be drijf uitoefenen, vaardige vingers beeldjes snijden voor de Kerstkribben en waar men alles kopen kan, wat een Romeins kinder- hart begeert: poppen, keukentjes of winkel tjes voor de meisjes, paarden, autotjes, trommels, bandietencostuums en helaas ook heel veel soldaatjes, tanks en geweer tjes voor de jongens. Er zijn ook tentjes, die specialiseren in de in Italië zo geliefde theatertjes met echte gordijnen, coulissen en kleurige décors voor het poppentoneel. Een hele reeks schiettenten en ander ker misvermaak lokt de rijpere jeugd. Wonderverhalen cn ketelmuziek. Wat is nu die „Befana"? Het woord is natuurlijk een verbastering van Epiphania. Het volksgeloof nu is, dat in de „twaalf nachten" tussen Kerstmis en Epiphania een lelijke oude heks op aarde rondwaart. Zij doet echter geen kwaad en vooral in de laatste nacht van haar verblijf op aarde gebeuren er velerlei wonderen: de bomen tooien zich met vruchten, de beesten kunnen spreken, het water van rivieren en bronnen wordt veranderd in louter goud en wanneer een jong meisje wat olijven- blaadjes strooit over de warme as van het vuur, zal zij de trekken van haar toekom stige bruidegom zien. Aan de kinderen, die goed oppassen, geeft de heks die nacht ge schenken, die zij verstopt in een oude kous, welke de kinderen bij het vuur hangen. Troepen jongelui dragen de Befana rond: een lelijke pop die laat in de nacht wordt verbrand, waarmee het einde van haar rijk wordt aangeduid. De speelgoedmarkt op de Piazza Navona is op de avond van vijf Ja nuari ëen ware heksensabbath. Alles wat jong is gaat er heen om lawaai te maken, de vaders en moeders om er speelgoed te kopen. De handel een zeer levendige handel heeft tot achtergrond een heidens kabaal van blikken trompetten, waarmee duizenden jongelui elkaar en vooral de meisjes, trachten op de vlucht te jagen. De heksen moeten worden uitgebannen en wel alleen met geluid, dat dus zo sterk moet zijn, dat de „boze machten" die schijnbaar in alle vrouwen schuilen, er niet tegen bestand zyn. Het is een aardig feest vol traditie en zo uitbundig van lawaai, als men zelfs in dit rumoerige Zuiden niet mogelijk zou achten. Tot een onbepaald uur om streeks zonsopgang, zindert heel Rome van trompetgeschal. In de morgen van zes Januari worden dan overal de drie koningen voor de Kerst stalletjes neergezet en is er dus opnieuw aanleiding om in kerken en paleizen de Kei'stkribben te gaan zien. De stad wordt plechtig gezegend, hoog van de kapitool- heuvel, met hel wonderdoend Christus kindje dat de Franciskaner monniken be waren in de kerk van Aracoeli. Iedereen heeft dan zijn Befana-geschenken gekre gen en met weemoed bedenkt men, dat de Kersttijd alweer voorbij is. En ondanks de winterse zonneschijn zou men daar bijna treurig om worden, als men niet bijtijds bedacht, dat over een paar weken het carnaval begint Dtisseldorf, de hoofdstad van Noord-Rifnland- Westfalen, staat wat de wederopbouw betreft aan de spits der Westduitse steden. Overal in deze stad is men bezig met gebruikmaking van de modernste methoden nieuwe betonnen gebouwen te doen verrijzen. Nieuwe tarieven voor interlocaal telefoneren Wijziging word* voorbereid In een Nieuwjaarsrede voor vertegen woordigers van P.T.T.-personeel heeft de directeur-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, medegedeeld dat er een Koninklijk Besluit in voorbereiding is dat betrekking heeft op een wijziging der ta rieven voor interlocale telefoongesprek ken. Het aantal tariefzönes zal van vijf op drie worden gebracht. In de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met de onderlinge af stand van de kantoren, maar met de af stand van de knooppuntcentrales en zal de duur van de gesprekken niet meer per drie minuten, maar per minuut, per halve minuut en zelfs per tien seconden worden berekend. De tariefbedragen zijn zo ge steld, dat de opbrengst in totaal practisch nief zal verschillen van de tegenwoordige, maar het publiek zal met merkbare ver schuivingen rekening moeten houden. In 1948 konden, ondanks het zeer geringe bouwvolume, dat aan P.T.T. is toegewezen, zeventien nieuwe telefooncentrales in dienst worden gesteld. Vier telefooncentra les konden worden hersteld en een en twintig centrales werden uitgebreid met totaal 16.000 nummers. Eind 1947 stonden 82.000 mensen op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting en eind 1948 was dit aantal 68.000. In totaal werden ongeveer 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. Ten aanzien van de postbestellingen zeide de heer Van Houwelingen dat de leuze ,,'s avonds gepost 's morgens besteld" weer in ere is hersteld. Zelfs kan, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze worden aangeheven: .,'s morgens vroeg gepost, 's middags besteld". Tenslotte verklaarde de heer Van Hou welingen, dat dit de laatste maal was. dat hij als directeur-generaal een Nieuwjaars rede had uitgesproken, aangezien hij nog maar korte tijd bij het P.T.T.-bedrijf werkzaam zal zijn. SCHEEPVAART IJMUIDEN I Dinsdag 4 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Euterpe van Rotterdam. Omen van Kopenhagen. Draco van Gdynia. Sambre van Parijs. Dotterel van Liverpool. Maas met sleep Quo Vadis van Gravesend. Goldfinch van Londen. Oinas van Kotka. Noordholland met sleep Pelikaan van Den Helder. Vertrokken zyn: Bermigan naar Harlingen. Eben Haëzer naar Aberdeen. Lyngas naar Bergen. Lena naar Gent. Zeehond naar Rot terdam. Durward naar Rotterdam. Fritz Folmers naar Hamburg. Brandaris naar Rot terdam. Frode naar Emden. FEUILLETON van mevrouw Maquisten 47) door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. HOOFDSTUK XXI^. Mordaunt was in een uitstekend humeur tegen het einde van de dag. Hugo Vane was niet in staat geweest iets uit Magda Brayle te krijgen met betrekking tot het aantal slaaptabletten in het flesje, maar Mordaunt was er van overtuigd, dat hij de jury sterk de indruk had doen onder gaan, dat zuster Brayle maar te graag luistervinkje speelde en dat zij een duide lijk vooroordeel tegen Carey Silence had. Negen leden van de jury zijn man nen. Mannen houden er niet van, dat een vrouw een andere vrouw in 't nauw jaagt, voox-al niet, als er geen enkele reden voor schijnt te zijn het heeft teveel van ja loezie. Neen, ik geloof niet, dat dit in goede aarde viel. Ik geloof trouwens niet, dat zij over het algemeen veel op hadden met juffrouw Magda Brayle. Wat kan er achter zitten? Waarom wil zij juffrouw Silence dwars zitten? Zij wil haar een hak zetten, nietwaar? Ik zou wel eens willen weten, waarom? Jeff Stewart trok zijn wenkbrauwen op. Doodgewone jaloezie, zou ik zeggen. Mevrouw Maquisten mocht Magda niet en Carey mocht zij wel. Mordaunt wés dadelijk vol aandacht. Aha mevrouw Maquisten mocht haar niet? Niemand mocht haar erg graag. Waarom hield zij haar dan in dienst? Jeff haalde zijn schouders op. Ik zou er niet teveel waarde aan hechten. Ik zeg niet, dat zij of iemand anders be slist een hekel aan haar had. Magda was nu eenmaal stijf, zij paste zich niet bij de anderen aan. Een beetje van het koude soort, denk ik, en die anderen waren altijd erg vriendelijk. Zijn gezicht betrok, toen hij er aan toevoegde: Tegen mij waren ze zelfs zeer vriendschappelijk. Maar niet tegen juffrouw Brayle? Magda was niet geneigd tot vriende lijkheid. Maar daarom kan ik nog wel aannemen, dat het haar hinderde dat ze vriendschappelijk met Carey omgingen. En zeker zal het haar geërgerd hebben, dat mevrouw Maquisten haar min of meer voor trok en haar cadeautjes gaf. Mordaunt knikte; toen keek hij met'een sluwe blik opzij. Toen u zei. dat ze al tijd erg criendschappelijk met elkaar om gingen, telde u daar juffrouw King ook onder? Jeff's glimlach had in de laatste dagen iets gedwongens gekregen. Hij had zelfs het gevoel, alsof zijn gezicht bijna kraakte. Hij zei: Och, Honor King telt niet mee. Zij spraken verder over de terechtzit ting en al die tijd schreeuwde zijn hart om Carey. Zij had niet één keer naar hem gekeken gedurende die hele, lange moei lijke dag. Zij had naar de rechter gekeken. Telkens had zij naar Sir Wilbury gekeken, naar Hugo Vane, naar Magda Brayle, maar de meeste tijd had zij neergekeken op de smalle, onversierde handen, die in haar schoot lagen. Niet eenmaal had zij naar de jury gekeken en naar hem had zij helemaal niet gekeken. Hij vond haar veranderd. Dat ver dwaasde, stompe was vërdwenen. Zij was wel is waar bleek, maar zij zag er niet meer uit, ,alsof zij ieder ogenblik een flauwte zou krijgen. Zij leek sterker ge worden, Als zij haar ogen opsloeg, waren die helder, diep blauw. Zij zag er niet meer uit als een zieke. Zij zag er zelfs niet meer uit, alsof zij onder een hevige spanning leed. Zij was kalm en teruggetrokken. Hij kreeg plotseling een gevoel van vertrouwen en hoop, om dat het hem niet mogelijk scheen, dat twaalf gewone, normale mensen tot de overtuiging konden worden gebracht, dat Carey iemand kwaad zou willen doen. Hij begon te denken over de jury niet als een jury, maar als afzonderlijke men sen. Drie er van waren vrouwen. Een oude vrijster met een scherp gezicht en strijd lustige blikken, die er uitzag alsof zij sinds het begin van deze eeuw zitting had gehad in alle comité's ter wereld. Toch kon je nooit weten, hoe dat soort vrouwen de zaak zou opnemen. Er waren er, die altijd aan de kant van haar eigen sexe stonden of juist andersom. Hij kwam tot de con clusie, dat hij van deze vrouw eigenlijk niets kon zeggen. Dat kleine verlepte blondje was eenvoudiger. Hij kende dat soort de weg van de minste weerstand laat maar waaien! Je moest er niet aan denken: Carey's leven in zulke onverant woordelijke handen! Maar de derde vrouw gaf hem weer een beetje hoop. Zij zag er uit als een kloek flink iemand, die een ge zin had grootgebracht en met succes. Haar fors gebouwd gezicht vei'raadde goedhar tigheid en gezond vex-stand. Dan kwamen de mannen aan de beurt. De voorzitter van de jury had een knap, krachtig gebouwd gezicht. Mordaunt had hem verteldj dat de man bouwer en aan nemer was. Het was hem aan te zien, dat hij het liefst zijn eigen gang ging. Waar schijnlijk had hij een zachte liefhebbende vrouw en kinderen, die hij met goedhartige eigenmachtigheid regeerde. Verder was er nog een mannetje, dat hem aan een konijn deed denken, met een altijd trekkende neus; dan een ongelofelijk stomme kerel met een lichaam als een koe; een man met een lange nek en een abnormaal beweeg lijke Adamsappel, een nogal woest uit ziende man met rood haar en een scheel oog; een man wiens gehele uiterlijk ver raadde, dat hij gepensionneerd ambtenaar was; een man met een rode snor, een man met een baard en een man met een kaal hoofd. Ze waren er vandaag de hele dag geweest en morgen zouden ze er ook weer de hele dag zijn en ieder voor zich uit maken, of Carey moest leven of sterven. En hij, Jeff, kon er ftiets, niets aan doen HOOFDSTUK XXV. Laat Ernst Hood voorkomen! Terwijl Hood in de getuigenbank plaats nam en de eed aflegde, zat Carey te den ken, dat je eigenlijk aan alles wende. Van daag was het minder afschuwelijk dan gisteren. (Wordt vervolgd). In grot bij Gibraltar vond men sporen van Neanderthal-mens Belangrijke archeologische ontdekking n zijn gedaan in een grot aan de Oostzijde van de Rots van Gibraltar. Men vond daar name lijk overblijfselen van de Neanderthalmens en sporen uit dc Romeinse tijd. De grot werd in Mei 1944 ontdekt bij ondergrondse graaf werkzaamheden. De vondsten werden ge daan in vier grondlagen. De eerste laag bevatte Scarabeeën. munt stukken, glas- en aardewerk van Egyptische, Romeinse en Phoenicische oorsprong. In de tweede laag werd aardewerk uit het Neoli- thische tijdperk gevonden, dat 6000 jaar oud is. In de derde laag vond men stenen werk tuigen en beenderen van dieren. Nog dieper vond men beenderen van ratten, konijnen en vogels. In de vierde laag trof men sporen van de Neanderthalmens aan. die 40.000 tot 60.000 jaar geleden de grot bewoond liad. Reeds vroeger had men in Gibraltar twee schedels van de Neanderthalmens gevonden. De eerste werd ontdekt in 1848. acht jaar voor dat men een dergelijke schedel in Duitsland vond en de tweede werd in 1026 door de expeditie van professor Dorothy Garrod op gegraven. SCHEEPVAART K. H. L. Eemland. 3 Jan. te Rio de Ja neiro (thuisreis). American Lawyer. 1 Jan. te Amsterdam. American Counsellor, 2 Jan te Antwerpen (uitr). Maasland. 1 Jan. van Am sterdam naar Zuid Amerika. Rijnland, 2 Jan. te Hamburg (thuisreis). Winterswijk, 1 Jan. te Santos (uitrete). Westland, 1 Jan. te Rio de Janeiro (uitreis). K. P. M. Ruyniersz, 3 Jan. te Port Said (uitreis). MIJ. NEDERLAND. Rotti, 2 Jan. te Bombay van Karachi naar Colombo. Hugo de Groot, 30 Dec. te Houston van Barranquilla naar Sabine. Tarakan, 2 Jan. van Batavia n. Belawan. Sumatra, 30 Dec. te Belawan van Penang naar Colombo. Tawali, 3 Jan. van Soerabaja naar Probolinggo. Tabian, 27 Dec. te Batavia van Singapore naar Semarang. Poflau Laut, 29 Dec. te Belawan van Suez naar Penang. Salawati, 1 Jan. van Batavia naar Singapore. Saparoea. 28 Dec. van Seattle naar Vancouver. Ceram, 31 Dec. van Durban naar Lourenzo Marquez. Bengkalis, 31 Dec. van New Orleans naar Port Said. Talisse, 3 Jan. te Genua van Port Said naar Amster dam. Singkep, 3 Jan. Vlissingen gepasseerd van Amsterdam naar Antwerpen. Raki, 3 Jan. Gibraltar gepasseerd naar Marseille. OCEAAN. Polydorus, 1 Jan. te Port Said van Amsterdam naar Batavia. Polyphemus, 1 Jan. Gibraltar gepasseerd van Batavia n. Amsterdam. Eumaeus, 30 Dec. van Genua n. Marseille. Adrastus, 31 Dec. van Port Said naar Amsterdam. Glenapp, 2 Jan. van Aden naar Amsterdam. Prometheus. 29 Dee. van Soerabaja naar Amsterdam. Syclops, 1 Jan te Port Said van Rotterdam naar Singapore. Glenarthy, 29 Dec. te Singapore van Yoko hama naar Rotterdam. Benrinnes, 1 Jan. van Aden naar Rotterdam. Phrontis, 31 Dec. te Makassar van New York naar Batavia. HOLL. AFRIKA LIJNEN. Jaarstroom, 3 Jan. te Bordeaux van Antwerpen naar Daker. Grootekerk. 3 Jan. te Mombassa en gaat 5 Jan. van Mombassa naar Suez. Oranje fontein, 4 Jan. van Kaapstad naar Port Elisa beth. Stad Leiden, 2 Jan. van Dakar naar Kaapstad. Amstelkerk, 5 Jan. wordt verw. te gaan van Duala naar Lagos. REDERIJ AMSTERDAM. Amstelland, 27 Dec. van Suez (uitreis). Nijmegen, 31 Dec. te Rotterdam (thuisreis). OCEAAN. Totan, 2 Jan. A'dam. Tydeus, 3 Jan. te Amsterdam. K. N. S. M. Buysballot, 29 Dec. te La- guaira van Trinidad naar Curagao. Denae, 31 Dec. van Malata naar Venetië. Deo Duce, 3 Jan. van IJmuiden naar Kopenhagen. Draco, 2 Jan. van Brunsbuttel naar Amsterdam. Gerdias. 1 Jan. te Malaga van Sevilla naar Valencia. Hercules, 30 Dec. Gibraltar gepass. van Rotterdam naar Piraeus. Ilos, 31 Dcc. v. Gibraltar naar Amsterdam. Iris, 2 Jan. van Rotterdam naar Vigo. Jupiter, 3 Jan. te Am sterdam van Rotterdam. Maas. 1 Jan. van Palermo naar Savona. Mabelle, 31 Dcc. te Paramaribo van Antwerpen naar Demerara. Midas, 1 Jan. te Tanger van Bilbao naar Gibraltar. Niobe, 2 Jan. van Amsterdam n. Gothenburg. Odysseus, 2 Jan. van Napels n. Algiers. Orion, 3 Jan. van Cuxhaven naar Amsterdam. Orpheus, 31 Dec. van Gibraltar naar Genua. Pericles. 30 Dec. van Cristobal naar Curasao. Roelf. 2 Jan. te Bordeaux van Oporto naar La Pallice. Stentor, 31 Dec. van Beyrouth te Alexandrië n. Valencia. Strabo, 31 Dec. te Rotterdam van IJmuiden naar Pasajes. Stuyvesant, 31 Dec. van Dover naar Madeira. Theseus, 1 Jan. van Fiume naar Bari. Titus, 2 Jan. te Izmir van Istanbul naar Yera. Venus, 2 Jan. van Piraeus naar Volos. Vulcanus, 31 Dec. te Rotterdam van IJmuiden naar Gibraltar. VINKE EN CO. Farmsum, 31 Dec. ver trokken van Amsterdam naar Houston. Heelsum, 1 Jan. aangekomen te Antwerpen. Hilversum. 1 Jan te Gibraltar op weg naar Civitavecchia. Mijdrecht, vertrokken van Kaapstad naar Zuidpool. Ootmarsum, op weg van Rotterdam naar Cuba. Rossum, 31 Dec. te Rotterdam van Amsterdam. Grote vaa-t. Aalsdijk, Havanna—Antwerpen 3 Jan. 370 mijl West Seillies. Bloemfontein, Kaapstad Amsterdam pass. 3 Jan. Kaap Verdi. Congo- stroom, 4*Jan. van Novoredondo naar Loanda. Delfshaven, 3 Jan. van Antwerpen naar Saffi. Groote Beer, BataviaAmsterdam pas. 3 Jan. Finisterre. Kamerlingh Onnes, Rotterdam Java pass. 3 Jan. Kaap del Armi. Kedoe, 4 Jan. van Batavia te Rotterdam. Limburg. 3 Jap. van Portlano Or naar Vancouver. Linde- kerk, 3 Jan. van Amsterdam te Hamburg. Lissekerk, Perz. Golf—Rotterdam 3 Jan. v. Port Said. Mas, 3 Jan. v. Palermo te Savona. Nieuw Amsterdam, 3 Jan. van Havanna te New Voi^c. Oranje, Amsterdam—Java pass. 3 Jan. Kaap Roca. Polydorus, Amsterdam Java 3 Jan. te Suez. Rijn, 3 Jan. van Mon rovia naar Abidjan. Sarangan, vermoedelijk 8 Jan. van Cebu naar Tarakan. Stad Alk maar, 4 Jan. van Antwerpen te Hamburg. Volendam, RotterdamSydney 3 Jan. van Colombo naar Fremantle. Waal, 4 Jan. te Laguaira. Weltevreden, JavaRotterdam pass. 4 Jan. Kaap Bon, Willem Ruys, 3 Jan. v. Batavia naar Rotterdam. Albireo, 3 Jan. van Hamburg te Rotterdam. Beverwijk. Rotter damAlexandrië pass. 3 Jan. Algiers. Berkel, 31 Dec. van Malemba naar Monrovia. Edam, 4 Jan. van Antwerpen te Rotterdam. Keile- haven, 3 Jan. van Rotterdam naar Huelva. Polyphemus, MakassarAmsterdam pass. 3 Jan. Finisterre. Pr. Willem 2, Amsterdam Trinidad pass. 3 Jan. Ouessant. Stad Maas tricht. 3 Jan. van Sfax naar Gibraltar. Stad Schiedam, Vlaardïngen—Savona pass. 3 Jan. Finisterre. Stentor, 3 Jan. van Alexandrië n. Burriana. Tawali, 3 Jan. van Soerabaja te Panaroekan. Tjibodas, 3 Jan. van Tarakan naar Soerabaja. Tjipondok. 3 Jan. van Singa pore naar Brisbane. Tjitjalenka, 3 Jan. van Batavia naar Semarang. Kleine vaart. Arie Scheffer, 2 Jan. van Le Verdon naar Casablanca. Frisia, 2 Jan. op reede van La Pallice. Hast 1, 3 Jan. van Southampton te Peterborg. Hast 3, 2 Jan. van Roueii naar Rotterdam. Marcella, 3 Jan. van Port Jerome naar Havre. Matthew, 2 Jan. van Port Jerome op rede La Pallice. Sleenbedrijf. Maas met m.s. Quo Vadis 4 Jan. van Lon den te IJmuiden. Poolzee met sleepboot en walvisjager Vizagapatan—Holland pass. 3 Jan Scillies. Tyne met baggermolen en bak 2 Jan. van Amsterdam te Tandjongpriok. Witte Zee en Schelde 3 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. Zwarte Zee met m.s. Tamo Las PalmasLissabon 4 Jan. op 34' 27" N. 12' 23" W. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. Naar zee vertrokken op 4 Januari: IJM 183 Vikingbank; IJM 6 Norma Maria; IJM 54 Limburgia; IJM 9 Haarlem; IJM 85 Klaas Wijker; RO 15 Antje; RO 43 Dirkje: KW 123 Robert William; IJM 39 Schoorl. HOOGWATERTIJDEN Woensdag 5 Januari: 7.32 19.49 uur. Donderdag 8 Januari: 8.12 20.31 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3