IJmuider Courant Truman ontvouwt groots program hervormingen van sociale Radiorede van de over Indonesische Koningin kwestie Haarlems Dagblad Blijvende Roem Dr. Drees in Batavia aangekomen Israël aanvaardt de order staakt het vuren Liquidatie van !.ot Rode Kruis-sanatori um te Santpoort 63e Jaargang No. 19133 Bureaux- Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389, na 5 uur- 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Donderdag 6 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Teest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at ^prtrtjte "fetearlcmsttje Courant (Imto Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE FRANSEN bezitten hun Académie des Lettres, welker veertig leden beti teld plegen te worden als Onsterfelijken. Al is deze betiteling niet zonder ironie aan het verheven gezelschap toebedeeld want onsterfelijkheid is ook bij romanschrijvers en dichters een zeldzaam geval, en niemand gelooft dat er steeds veertig levenden zijn, die haar beërven zullen toch blijft het een hoge onderscheiding, tot deze élite te worden uitverkoren. De Fransen zijn daar bij uiterst gevoelig niet alleen voor hun taal, maar ook voor hun litteratuur, die beide volle toewijding en belangstelling genieten in veel breder kring clan bij enig ander volk. Het onderwijs draagt daar krachtig toe bij. Als de Académie des Lettres een nieuw medelid kiest staat die keuze dan ook altijd aan nauwlettende be langstelling en critiek bloot. Toen vele jaren geleden de romanschrijver Henry Bordeaux werd uitverkoren beviel dat vele critici niet. Een der Parijse dagbladen zond een ver slaggever naar het Palais Mazarin, waarin de Académie gevestigd is, en die deed een vondst, waarom Parijs nog dagenlang lachte. Op een zolder ontdekte hij de bustes der Vergeten Onsterfelijken der roem ruchte Académiciens uit vroeger tijden, wier werk niemand meer las. Het was een triest gezelschap. Aan de koppen, voor het merendeel gebaard, kleefden klodders stof en vuil, die er wonderlijke misvormingen en vooral een uitdrukking van droeve teleurstelling aan gaven. De reporter, zon der medelijden, gelijk de jeugd vaak is en zonder het besef, dat ook hij eenmaal in volstrekte vergetelheid zou geraken denkeliik zelfs zonder een bestofte buste op een zolder barstte in heldere lach uit en nam een foto. Die verscheen in de krant met het wrede onderschrift: „Als M.- Henry Bordeaux dit vanmorgen bij zijn ontbijt ziet weet hij wat hem te wachten staat: een plaats bij de Vergeten Onster felijken". Wij leven nu dertig jaar later en ik geloof dat reeds op dit tijdstip het aantal lezers van Henry Bordeaux' werken sterk gedund is. Hij heeft zeker niet aan de verwach tingen beantwoord, die destijds de Acadé mie van hem koesterde. De critici uit die jaren hebben het blijkbaar bij het rechte eind gehad. Maar er zijn ook andere geval len. Er zijn gevallen van auteurs, die tijdens hun leven wel algemene erkenning genoten hebben en zelfs grote roem in en buiten hun land hebben geoogst, maar toch later volkomen in het vergeetboek zijn geraakt en geen lezers meer vinden. Tot hen be hoort de eertijds wereldvermaarde auteur van historische en andere romans Sir Wal ter Scott, schrijver van de Waverley Novels, van Quentin Durward, Kenilworth, Ivanhoe en een groot aantal andere werken. Hij leefde van 1771 tot 1832. Dame Una Pope-Hennessy, die een essay over zijn werk en persoonlijkheid heeft ge schreven, zegt dat niet alleen in Groot- Brittannië maar ook in Weenen, Parijs, St. Petersburg, Berlijn, in alle centra der litte raire belangstelling, de verschijning van ieder nieuw boek van zijn hand indertijd een ware opschudding verwekte. Het werd onmiddellijk vertaald en vond overal me nigten bewonderaars. Zijn werk had later grote invloed op dat van vermaarde buiten landse auteurs als Alexandre Dumas. Victor Hugo, Prosper Mérimée, Michaud, Ebers, Manzoni, dat in enkele gevallen de tand des tijds beter het hoofd heeft gebo den. Want zelfs in zijn vaderland leest nie mand meer Sir Walter Scott, van wie zijn tijdgenoot Hazlitt getuigde dat zijn werk was „als een wegwijzer, die naar de on sterfelijkheid wees", dat „zijn slechtste °boek beter was dan het beste van welke andere auteur ook" en „dat zijn oeuvre als geheel zich voordeed als schier een nieuwe uitgave van de menselijke natuur". Waarbij men nog in aanmerking kan nemen dat Hazlitt niet tot Scott's vrienden maar inte gendeel tot zijn verbitterde politieke tegen standers behoorde. De bekende Engelse criticus Robert Lynd, het essay besprekend in de Observer, ver klaart dat Sir Walter Scott'in zijn eigen eeuw een der Grote Herleesbaren is ge weest. maar in de laatste vijftig jaar de ladder der Faam met zulk een snelheid is afgedaald, dat hij nu beter aangeduid kan worden als een der Grote Onleesbaren. Wat is de oorzaak? Robert Lynd is van mening dat ook nu niemand „Redgauntlet" of „The Highland Widow" zou kunnen lezen zonder zich van de meesterhand des auteurs bewust te worden. Hij is het niet eens met Dame Una Pope-Hennessy, die meent dat Scott in ongenade is gevallen bij het lezend publiek omdat men sinds zijn dood een plafond-heilige van hem heeft gemaakt en zowel jeugd als ouderen tegen woordig een afkeer hebben van ouder wetse normen van volmaaktheid. Lynd daarentegen gelooft dat Scott uit de mode is geraakt omdat tegen het einde der negen tiende eeuw het lezend publiek verzadigd was van historische romans, en omdat de gebeurtenissen der twintigste eeuw een romantische opvatting van de geschiedenis niet hebben bevorderd. In dit laatste ligt zeker veel waarheid; Lynd's verklaring lijkt mij als geheel veel aannemelijker dan die van de schrijfster van de studie. En de mogelijkheid, die hij oppert, dat Sir Walter Scott's werken nog eens hun faam zouden herwinnen kan men niet uitgesloten ach ten. Ofschoon dat in een tijd als deze, met een geweldige overlading van de markt en ongeschiktheid bij zovelen, om tot rustige concentratie op werk uit vroegere, minder gejaagde perioden te komen, moeilijk aan nemelijk lijkt. De blijvende waarde van al het schep pende werk der verbeelding niet alleen van dat der litteratoren blijft een onbe rekenbare zaak. Om maar te zwijgen van onsterfelijkheid. Een bescheidener vraag stellend, zou men wel eens willen weten hoeveel en welke werken der litteratuur in deze tijd zelfs maar éénmaal herlezen wor den. Het antwoord zou wellicht niet minder blaam op de lezers dan op de auteurs wer pen; ik vrees dat het tamelijk ontstellend zou zijn. Vooral als men er een tweede vraag aan toevoegde: hebt u het boek wel eens in zijn geheel gelezen? Geen stukken overgeslagen? R. P- Dhr. Michiels van Verduijnen in Tandjong Priok Jhr. mr. Michiels van Verduynen is Maandagavond te Tandjong Priok aange komen, waar hij verwelkomd werd door de adjudant van dr. Beel, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat, secretaris van staat Husein Djajadiningrat en verschillende andere hoge autoriteiten. Progressiever dan de New Deal" „Slavenwet"moet herroepen worden Maatregelen tegen inflatiegevaar - Uitbreiding der strijdkrachten President Truman heeft gisteren voor het Amerikaanse Congres een rege ringsprogram ontvouwd, dat zowel naar omvang als in betekenis de „New Deal" van wijlen president Roosevelt overtreft. Truman drong aan op mach tiging tot herinstelling van prijscontróle, verhoging van de inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de republikeinen voorge stane arbeidswet van Taft-Hartley, bijgenaamd de „slavenwet". Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig in en hij maakte in het geheel geen gewag van het Noord-Atlantisch pact, een militair hulpprogram voor West-Europa of aanvullende fondsen voor het Plan-Marshall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het Congres „de gelegenheid zal hebben het Congres te verzoeken verschillende maatregelen in overweging te nemen op het gebied van de buitenlandse politiek". De president verklaarde, dat het Ameri kaanse volk bij de laatste presidentsver kiezingen „de in discrediet geraakte theo rie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstigden, heeft afgewezen." Daarna zette hij zijn program uiteen, dat ten eerste inhoudt een uit acht punten bestaand plan tot bestrijding van de in flatie. Voor dit doel vroeg hij bevoegdheid om een controle op de prijzen in te stellen, een toewijzingsstelsel voor schaarse grond stoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te verstrekken ter financiering van de vervaardiging van materialen, waaraan acute tekorten bestaan. Voorts eiste hij verhoging van de onder nemingsbelasting en andere belangen met in totaal vier milliard dollars per' jaar, teneinde de staatsschuld te verminderen. Zijn derde programpunt behelst vol ledige hei-roeping van de arbeidswet van TaftHartley (door de arbeiders wel de „slavenwet" genoemd) en vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner- wet, die een meer liberaal karakter droeg. Wel moest laatstgenoemde wet zo gewijzigd worden, dat „jurisdictionele stakingen" (stakingen, voortvloeiende uit geschillen tussen vakorganisaties) en „secondaire boycotts" (het neerleggen van het werk uit sympathie met stakers in een niet-aan- verwante industrie) verboden blijven. Ziekte- en werkloosheids verzekering. Truman wenste verder verruiming van de sociale wetgeving in dier voege, dat de ouderdomspensioenen worden verhoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van de werkloosheid, ziekte of invaliditeit; het instellen van een stelsel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan in staat zal stellen goede medische behandeling te verkrijgen"; meer staatssteun voor het onderwijs en een speciale wetgeving, die het de regering mogelijk moet maken volkswoningen met lage huren te bouwen, krotten op te rui men en een onderzoek naar de woontoe standen in te stellen. De president ontvouwde verder een veel omvattend program ter herziening van de burgerrechten met het doel de „color-line"- discriminaties tegen negers of andere ras sen-minderheden te verbieden. De buitenlandse politiek. Ten aanzien van de buitenlandse politiek diende Truman slechts de twee volgende voorstellen in: 1) Verlenging van de geldigheidsduur van de wet, die op 31 Maart afloopt, en die de regering de bevoegdheid geeft met andere regeringen overeenkomsten inzake verlaging van de douanetarieven aan te gaan. 2) Schrapping van de beperkingen inzake de toelating van verplaatste per sonen uit Europa in de V.S. (volgens de huidige regeling mogen gedurende een periode van twee jaar 200.000 verplaatste personen in de V.S. immigreren). President Truman legde er de nadruk op, dat hij zijn program voor het binnen landse regeringsbeleid beschouwt als de grondslag voor de buitenlandse politiek dér V.S. Hij voegde hieraan toe, dat de buiten landse politiek der V. S. gericht is op vrede en daarbij uitgaat van het principe van internationale samenwerking. „Wij zijn in het afgelopen jaar belangrijk gevorderd met het doeltreffend organiseren van onze gewapende macht", aldus Truman, „doch de huidige internationale toestand eiste verdere verbeteringen in de wetgeving met betrekking tot de nationale veiligheid." Als een van deze verbeteringen beschouwde de president de inwilliging van zijn verzoek om het instellen van een algemeen militair opleidingsprogramma voor de Amerikaanse jeugd. In geen enkele passage van zijn rede noemde de president de Sovjet-Unie met name. Hij verklaarde evenwel, dat „het thans alle landen duidelijk moet zijn, dat Amerika niet tracht de huidige toestand te bestendigen". Door middel van het Euro pese herstelprogram, onze „politiek van goede nabuurschap" en via de UNO zijn wij begonnen de nationale barrières neer te ha len, die de economische groei en de sociale vooruitgang van de volkeren der wereld belemmeren". Anti-depressïeprogram. Met het oog op de mogelijkheden van in flatie en economische depressie vroeg pre sident Truman in zijn boodschap aan het Congres de volgende bevoegdheden: 1) Voortzetting van de controle en het beperken van de credietverstrekking. 2) Bevoegdheid om speculatie te regu leren. 3) Verlenging van de controle op de ex port. 4) Het instellen van een prioriteits- en toewijzingenstelsel voor belangrijke grond stoffen. 5) Bevoegdheid om de huidige controle op de huren te verlengen en te verscherpen, om maximumprijzen vast te stellen voor schaarse goederen, en om „ongerechtvaar digde" loonsverhogingen te beperken. Hei minimumloonniveau dient verhoogd te worden van 40 cents per uur tot minstens 75 cents per uur. Voorts moeten de anti- trustwetten opnieuw verscherpt worden om monopolie-vorming tegen te gaan en de kleine bedrijven te beschermen. Het be staande stelsel van steun voor de prijzen van landbouwproducten moet bestendigd worden. Cochran naar Washington Vrijdag misschien Veiligheidsraad Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdagavond medegedeeld, dat H. Merle Cochran, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Com missie van Goede Diensten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd 'verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederlandse regering in Indonesië, welke de pogingen van de Commissie van Goede Diensten om door middel van vreedzame onderhandelingen een bevredigende regeling' van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft ondei-broken." De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft heden bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad Vrijdag bijeen zal komen ter bespreking van de Indonesische kwestie, „mits alle leden aanwezig kunnen zijn". Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeenkomen. Indonesië is het enige agendapunt. De leider van de Russische delegatie bij de UNO, Malik, heeft Woensdagavond Lon den per vliegtuig met bestemming New York verlaten om de aanstaande ver gadering van de Veiligheidsraad bij te wonen. Menten naar Vught over gebracht „U bent Menten?" Met deze vraag opende de president van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de tweede behandeling van de zaak tegen de vijftigjarige grootgrondbezitter en in dustrieel D. N. Menten uit Aerdenhout, die, zoals de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier verklaarde, in verzet gegaan was van het door het Bijzondere Gerechtshof op 9 De cember van het vorige jaar bij verstek tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld op grond van een drie punten omvattende ten laste legging: het treden in Duitse Staatsdienst en het daarin als tolk hulp en steun verlenen aan de vijand, het ten voor dele van de vijand werkzaam zijn als Ver walter van een viertal Joodse kunstzaken en een rijstpellerij te Krakow en tenslotte de roof van de aan de door de Duitsers ver moorde professor Ostrowski en andere Poolse intellectuelen en aristocraten toe behorende kunstschatten. Mr. Besier deelde mede, dat hij, op grond van het door het Hof uitgesproken bevel tot gevangenneming, maatregelen had ge nomen, dat de verdachte onmiddellijk naar het bewaringskamp Vught kon worden overgebracht. De kampcommandant en de -arts waren reeds gewaarschuwd, de aan het kamp ver bonden psychiater zal het Hof over de geestestoestand van de verdachte inlichten. De president verdaagde daarop de behan deling tot 14 Februari. Het Hof heeft dan een gehele dag ter beschikking, hetgeen met het oog op de vele getuigen, zowel a charge als a décharge, noodzakelijk is. Tien minuten nadat de zitting geopend was, schoven de parketwachters de boeien om de polsen van de man, die zich meer dan een jaar aan zijn arrestatie had weten te onttrekken. TUC niet tuk meer. In Londen verwacht men dat het Britse vakverenigingscon- gres (TUC), dat 7.500.000 leden telt, vóór het eind van de maand uit het wereldvakverbond zal treden, aldus meldt Reuter. Australië naar de Aziatische conferentie De Australische correspondent van Aneta meldt dat nog niet bekend is, of de Austra lische afgevaardigden naar de door Pandit Nehroe bijeengeroepen Aziatische confe rentie de status zullen hebben van ge delegeerden of van waarnemers, doch het laatste wordt wel waarschijnlijk geacht. Volgens de politieke correspondent van de „Melbourne Herald" zou de Britse regering sterk van mening zijn, dat het van Australië niet verstandig is om een dele gatie te zenden. Voorts zouden de Ver enigde Staten en andere Westelijke mogendheden het ten zeerste betreuren, indien Australië de uitnodiging om aan de conferentie deel te nemen, zou aanvaarden, aldus deze correspondent. Het woord is aan Schiller: Wie al te veel bedenkingen beeft zal weinig tot stand brengen. Bijzonder Hof in Den Bosch wordt 1 Februari opgeheven ï^ij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Februari 1949 het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch opgeheven en zijn bij de arrondissements rechtbanken te 's Her togenbosch, Breda, Maastricht en Roermond bijzondere strafkamers ingesteld, welke uitsluitend zijn belast met de berechting van misdrijven waarop het Besluit Buiten gewoon Strafrecht van toepassing is. Binnen weinige weken instelling van federale regering Koningin Juliana heeft vanmiddag om kwart over een uur voor de radio de vol gende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak mijn moeder de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de ge- meenschappelke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardig heid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder her innering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeen schappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijk heid. doch mede gericht moet zijn op de verwerkelijking van de vrijheid van ge loof, de vrijheid van het woord, en vrij- Bespreking met dr.Beel en de leden der voorlopige federale regering Minister-president Drees is heden morgen om kwart over negen (Neder landse tijd) met de K.L.M.-Constella- tion „Delft" op het vliegveld Kemajo- ran, bij Batavi^ aangekomen. Hij verklaarde, naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Nederlandse regering en dat het v3n deze besprekingen zal afhangen, met welke personen liij verder contact zal opnemen. y*% Trygve Lie: „De oplossing is nabij" Naar Reuter verneemt, heeft het Israëlische kabinet gisteravond in principe het bevel van de Veiligheids raad tot staken van het vuren aan vaard. Het kabinet zou de minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok, ge machtigd hebben een antwoord aan de Veiligheidsraad op te stellen, dat waarschijnlijk deze week naar Lake Success zal worden gezonden. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat het bevestigende antwoord van Israël onvoorwaardelijk zou zijn en dat Israël de wens zou uitspreken spoedig wapenstilstandsbesprekingen te beginnen. In het antwoord zou voorts de verzekering worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur nadat het antwoord aan de Veiligheidsraad is overhandigd. Lie voorspelt vrede Trygve Lie, algemeen secretaris van de UNO heeft gisteren voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde ver slaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan ooit tevoren ondanks de jongste gebeui-tenissen. Men verwacht, dat de nieuwe verzoe ningscommissie van de UNO voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenkomen. Lie heeft Genève als plaats voor de vergade ring voorgesteld. Israël trekt terug Israël heeft gisteren voor het eerst offi cieel toegegeven, dat zijn troepen de Egyp tische grens hebben overschreden. Een woordvoerder zeide dat een strijdmacht zich had teruggetrokken doch onthulde niet of alle Israëlische troepen zich nu uit Egypte hebben teruggetrokken. Hij vertelde dat de strijdmacht die op Egyptisch gebied doordrong een aantal Spitfires op de grond buitmaakte, toen zij vliegvelden in het gebigd van El Arish overmeesterde. Installaties, startbanen en gebouwen werden vernield, voordat de strijdmacht zich terugtrok, aldus de woord voerder. Als de afdeling verder op Egyp tisch gebied had willen doordringen, zo vervolgde hij, zou er „niet veel geweest zijn dat ons had kunnen tegenhouden". De regering van Irak heeft haar gezant schap te Cairo doen weten, dat de Joodse troepen een nieuwe aanval tegen het Iraakse front hebben ingezet, er aan toe voegend dat de gevechten op dit front op nieuw aan de gang zijn. De Egyptische regering is officieel op de hoogte gebracht. Franse erkenning In kringen die in nauw contact staan met de Israëlische regering-voorspelde men gisteren, dat Frankrijk Israël voor het eind van Januari zal erkennen. De Belgische hoofdstad krijgt een ondergrondse spoorweg. Reeds voor de oorlog werd begonnen met de aanleg van de tunnel die een directe verbinding zal vormen lussen het Noorder- en het Zuider-Station. Na de bevrijding zijn de werkzaamheden hervat. De stand der werkzaamheden in het centrum der stad nabij de St. Gudule. Ter begroeting van minister Drees wa ren op het vliegveld aanwezig de adjudant van dr. Beel, de luitenant ter zee Van Ravensteyn, generaal Sp-for, vice-admiraal Pinke, dr. Koets, de leden der Commissie van Goede Diensten Herremans en Critch- ley, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat en het hoofd van de direc tie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Vergezeld door generaal Spoor en vice-admiraal Pinke inspecteerde dr. Drees de erewacht, die bestond uit deta chementen van marine, de Koninklijke Landmacht en het K.N.I.L. Nadat het Wil helmus was gespeeld werden de leden der Commissie van Goede Diensten en de Ba- taviase autoriteiten aan dr. Drees voorge steld. De minister-president stond vervolgens de journalisten te woord. Op de vraag, of hij Hatta en andere re publikeinse leiders zou ontmoeten, zeide de heer Drees, dat hij in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de leden der voorlopige federale regering te ontmoeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip (perfect un derstanding) heerse". Van deze besprekin gen zal het afhangen, welke contacten er verder eventueel nog gelegd zullen kunnen worden. Dr. Drees zeide, dat hij een goede reis had gehad met tussenlandingen op Malta, Sjarjah en Bangkok. Dr. Drees vertrok van Kemajoran per auto, geëscorteerd door motorrijders, naar het paleis Koningplein, waar een menigte belangstellenden zich had verzameld. Öp het bordes van het paleis werd hij begroet door dr. Beel en de leden der voorlopige federale regering. waring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: „Zowel Ne derland als Indonesië zien uit naar de dag dat de verenigde staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toeko mende plaats zullen innemen temidden van de verenigde volkeren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven erop gericht geweest, de be lofte, door mijn moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staats bestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aan wezige personen, die in goede verstand houding met Nederland de nieuwe rechts orde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins, terug te komen op het woord dat door mijn moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plech tig is gegeven; het doel daarvan was uit sluitend de mogelijkheden te openen om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door afkondiging van het be sluit „Bewind Indonesië in Overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat bin nen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een demo cratisch bestel, zal uitoefenen en ver vullen. Deze federale regering zal onverwijld ingevolge de haar toeko mende bevoegdheden verdere voor bereidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de om standigheden dit zullen toelaten in overeenstemming met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop, spoedig de souvereine staten van Indonesië werkelijk heid worden. Indonesië en Nederland zul len dan, in de unie verenigd, in een har monisch sameneaan al hun krachten kun nen geven aan een goede en gezonde ont wikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst ge grondvest zijn. Onze lezers weten dat na de bevrijding in een der paviljoens van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort een Rode Kruis sanatorium voor t.b.c.-patiënten is inge richt. Na enige tijd werd er door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland bij het Rode Kruis op aangedrongen dit sanato rium op te heffen of elders onder te bren gen, omdat het paviljoen weer nodig was voor de verpleging van krankzinnigen. Over de daardoor ontstane moeilijkheden en de daarop gevolgde onderhandelingen, hebben wij onze lezers gedurig op de hoog te gehouden. Sinds Juli werden er geen nieuwe patiënten meer in het sanatorium opgenomen, zodat nu 100 bedden ledig staan en het aantal patiënten tot 148 is gedaald. Hedenmorgen is in het Sanatorium een bijeenkomst gehouden waartoe de directie al het personeel had uitgenodigd. Ook wa ren aanwezig bestuursleden van de afde ling Haarlem van het Rode Kruis. Het was ook de bedoeling geweest, dat Dr. C. Ban ning, hoofdinspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid, aanwezig zou zijn geweest, maar deze was verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Het verplegend-personeel werd er mede in kennis gesteld, dat het in de bedoeling ligt het Sanatorium te liquideren zodra men er in geslaagd is de patiënten in een andere inrichting op te nemen. Een termijn kon niet genoemd worden, maar er werd gesproken van „binnen afzienbare tijd". In het belang der tuberculoze-bestrijding werd er bij het personeel op aangedrongen bij deze liquidatie zoveel mogelijk mede te werken door zich beschikbaar te stellen voor een benoeming aan een der inrich tingen waar de patiënten van het Sanato rium zullen worden opgenomen. Ook was aanwezig de geneesheer-direc teur van sanatorium „Hoog-Laren" in Laren (N.-H.), Dr. P. J. L. de Bloeme, die er op wees dat, wil dit sanatorium in staat zijn patiënten van Santpoort op te nemen, het personeel dient uitgebreid te worden. Daarom drong hij er bij het personeel op aan om bereidheid te tonen om zich voor een overplaatsing beschikbaar te stellen. Van andere zijde vernemen wij nog, dat deze mededeling onder het betrokken per soneel van het Sanatorium Santpoort te leurstelling heeft gewekt. Het personeel was zeer ingenomen met het werk in het sanatorium en is algemeen van mening dat het zeer te betreuren is dat dit zo goed ingerichte sanatorium moet verdwijnen. Op 30 December j.l. heeft het personeel nog een uitvoerig adres naar de Koningin ge richt in Haar kwaliteit van Bescherm vrouwe van het Rode Kruis, om aan te dringen op het laten voortbestaan van het sanatorium, dat in de weinige jaren van zijn bestaan zo veel gedaan heeft voor de tuberculosebestrijding, vooral wat betreft de verpleging van oorlogsslachtoffers. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Plaatselijk nevel of mist. Overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Droog weer. Over het algemeen zwakke Zuidelijke wind. Iet6 kouder. 7 Januari: Zon op 8.47 uur. onder 16.46 uur Maan op 12.10 uur. onder 0.31 uur (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1