c Frankrijk is nog niet gerust over de toekomst van de Ruhr Het telefoonnet in Haarlem en omgeving is veel verbeterd PANDA OP DE WALVISVANGST 3 Jri~ Sportprogramma's I leuwe Q Wereldnieuws 2 De Duitse geprikkeldheid draagt tot dat wantrouwen bij (Van onze correspondent te Parijs Aan de hand van de „grondwet van Bonn' za 1 nog deze maand op een in Lon den te houden conferentie het statuut van het toekomstige West-Duitsland moeten worden ontworpen. In Februari zal daar na op papier althans over de toekomst van Duitsland en dus van het Roergebied en dus van Europa moeten zijn beslist Ner gens duidelijker dan in Frankrijk is men zich thans bewust dat Europa in de eerst komende weken haar lot gaat bepalen. Er dient een formule gevonden te worden, waarin zowel de bestaanszekerheid van het Duitse volk als de veiligheid van Europa verzekerd zullen zijn. Tussen Parijs en Londen is momenteel dan ook een intensief diplomatiek verkeer gaande en over enkele weken zullen de resultaten ervan door een ontmoeting tus sen Bevin en Schuman worden bekroond. Men kent zo ongeveer de posities. Ame rika wenst zich zo snel mogelijk te ver lossen van de Duitse hypotheek. Het wil uit dit land een economisch, politiek en mogelijk militair bolwerk tegen Rusland construeren en Washington heeft kenne lijk meer vertrouwen in het „werkzame" Duitsland dan in het stakende Frankrijk. Het standpunt van Engeland dekt in grote lijnen de Amerikaanse opinie, doch tijdens de laatste conferentie kon men iets van een kentering constateren ten gunste van Frankrijk. Voor Frankrijk is Duitse weder opbouw vrijwel synoniem met groeiend oorlogsgevaar. Duitsland dient daarom ten koste van alles klein gehouden te wor den en nimmer zal aan een centraal be wind, hoe democratisch zijn woorden ook mogen wezen, enig beschikkingsrecht kun nen worden gegeven over het Ruhrgebied, waar de sleutel van Duitsland's potentiële militaire macht gelegen is. Benelux staat in haar wensen tussen Engeland en Frank rijk in. Zij heeft gedurende de jongste oorlog haar kennis van het Duitse gevaar duur betaald, doch economisch is het gro tendeels aangewezen op het Duitse achter land. De Londense conferentie. Welke positievè resultaten heeft Londen nu opgeleverd? Men herinnert zich, dat de dag voor de opening Londen en Washington hun plan nen betreffende het Ruhrgebied kenbaar maakten. Aan de Duitse controle-organen zou een grotere macht worden toegekend. Het bericht sloeg te Parijs in als een bom. "frankrijk gevoelde zich als geallieerde en als slachtoffer van Duitsland op vrij botte wijze gepasseerd om niet te zeggen ver- raden. Vrijwel zonder illusies stak Herve Al phand, de economische deskundige van de Quai d'Orsay met een staf van adviseurs dan ook het Kanaal over naar Engeland. In een iets betere stemming zijn de heren teruggekeerd. De voorzichtige voldoening over de ge boekte resultaten vindt men door de analyse van het communiqué, dat in Londen werd uitgegeven, gemotiveerd. Het Franse principe van een internationale controle over het Ruhrgebied schijnt te zijn aan vaard, doch voor de onmiddellijke toekomst zijn Frankrijk geen duidelijke garanties gegeven. Zolang de bezetting van Duits land bestendigd blijft, zal het toezicht namelijk door de militaire bevelhebbers worden uitgeoefend. Dat betekent prac- tisch: door generaal Clay, die niet bepaald als een vriend van Frankrijk aangeschre ven staat. De reacties der Duitse bladen zijn leer zaam. Bij voorbaat worden de besluiten of beter het ontwerp-accoord, dat door de regeringen nog bekrachtigd moet worden als een dictaat gebrandmerkt, waar een toekomstige Duitse regering zich niet door gebonden hoeft te achten. Vooral Frank rijk wordt vinnig van repliek gediend. „Men praat al maar over de Franse veilig heid", schrijft het Christeli.jk-Democrati- sche Dagblad „Der Abend', „maar wie denkt er aan de Duitse veiligheid?" Frankrijk laat zich door deze kreten van Duitse verontwaardiging niet misleiden. Wanneer, aldus redeneert men in Parijs, gematigde Duitse stemmen reeds nu met tegenwerking en obstructie dreigen, dan dienen de geallieerden deze waarschuwing te verstaan. Want de wereld behoort thans te weten, tot welke excessen Duitse recal citrante op korte termijn kan voeren. Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vó(5r Uw tijd Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur. waaraan talloze lijders aan rheumatische pij nen een nieuw leven te danken hebben Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen Daarom is. juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheuma tische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis. Maar wèl regelmatig. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Woningzoekenden opgelicht In Den Haag is een 44-jarige man aan gehouden, die in advertenties in plaatse lijke bladen woonruimte aanbood in ruil voor tegenprestaties. Van een veertigtal gegadigden bewoog hij enkelen tot afgifte van bedragen variërend van 100 tot 150. Hij toonde hen een benedenwoning en vertelde dat deze binnenkort leeg kwam en dan betrokken kon worden. Het geld zou dienen om hem in verhuiskosten naar elders tegemoet te komen. Gegadigden, die zich later aan de woning vervoegden om nadere afspraken te maken, werden ont vangen door een verwonderde vrouw, die verklaarde van niets te weten en vertelde dat zij de hoofdbewoonster was, doch wel een kabinetje aan een man te hebben ver huurd. die met de Noorderzon vertrokken was. Niettegenstaande de vrouw ook aan de politie verklaarde van niets te weten en de man geruime tijd niet te hebben ge zien, werd hij bij haar in de woning ge arresteerd. De man, J. C. de R. geheten, heeft reeds vijftien veroordelingen wegens alle moge lijke vermogensdelicten achter de rug. Hij zal ter beschikking van de justitie worden jesteld. Weer bonnen voor sinaasappelen Grote aanvoer in Januari Hoewel de in begin December 1948 aan gewezen bonnen voor sinaasappelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn gehoneerd is het noodzakelijk wegens de te verwachten grote aanvoer in Januari, reeds thans een tweede bon aan te wijzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 algemeen bij een groentehandelaar inleveren. Bon 534 alge meen (voor houders van A-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 algemeen (voor houders van D- en E- kaarten) op een kilogram sinaasappelen. Naarmate de aanvoer voortgang heeft zal op de ingeleverde bonnen kunnen wor den afgeleverd. Eerst dienen de. oude bon nen gehonoreerd te worden. Veelbelovende jeugd De eigenaar van een poffertjeskraam in Rotterdam merkte, dat twee jeugdige klanten, een meisje van omstreeks negen jaar en een iets oudere jongen, wel wat erg veel geld op zak hadden. Hij riep een politieagent, die de kinderen mee naar het bureau nam. Daar bleek dat het tweetal Maandag in een kantoor aan de Calandstraat uit een daar hapgend colbertjasje een portefeuille met 400,hadden gestolen. Na de buit eerst in het park verstopt te hebben, haal den zij de volgende dag het geld te voor schijn, waarna ze de lege portefeuille aan een boomtak hingen. In het park vond men nog enige papieren die het slachtoffer van deze diefstal iden tificeerden. Een deel van het geld kon hem teruggegeven worden. De jeugdige boosdoeners bekenden ook in een kerk achttien gulden te hebben gestolen uit een damestas. v Twee Hagenaars tijdens eendenjacht verdronken Twee Hagenaars, de heren J. B. en O. van D., die op de plassen bij Kortenhoef op de eendenjacht waren, zijn door het omslaan van hun boot te water geraakt en verdronken. Een jachthond wist zwem mende een eilandje te bereiken. De licha men van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8,00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Piano-duo. 7.45 Gebed. 8.15 Lichte klanken. 9.00 Operette muziek. 9.37 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Concert voor viool en orkest in E, Bach. 12.03 Pim Borkent. zang en Jan Nederpelt, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Promenade orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 „Op de korrel". 14.00 A capella-koor. 14.20 Opera muziek. 15.20 Mexicaanse. 16.00 Voor zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.1a Kinderkoor. 17.45 „Wat het buitenland leest". 18.00 Franse lie deren, 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Russische zang. 19.30 Beneiux-actualitciten. 19.45 Piano en orgel 20.05 Gewone man. 20.12 Kamermu ziek. 20.35 Bijbels luisterspel. 21.30 Opera „Les noces de Jeanette". 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Reportage biljarten. 23.25 Dansmuziek. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Opgewekte klanken. 8.18 Opera muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Concert voor niano en orkest in a. Grieg. 9.35 Kwar tet in a. Schumann. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10 30 Voor de vrouw. 10.45 Al- bert Dana. tenor. 11.05 Voordracht 11.25 Accordeola. 12.00 Kwintetspelers. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Zigeuner klanken. 13.20 Lichte muziek- 14.00 Kookles. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Boekbespreking. 15.20 ODerette-melodieën. 16.00 Kamerorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Johan Jong, orgel. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Ramblers. 18.45 Strijkkwartet. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 „Drente" 19.50 Platen. 20.05 Bach-concert. 20.55 Boeken 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonisch concert. De Amerikaanse filmster Rita Hayworth ver toeft op het ogenblik in Zwitserland in gesel schap van prins Ali Khan, de zoon van de Aga Khan die, naar beweerd wordt, de rijkste man ter wereld is. Rita, die hier met een skileraar een bergtocht maakt, is onlangs ge scheiden van de filmacteur en regisseur Orson Welles. Door een huwelijk met Ali Khan zou zij zowel een vorstelijke titel als de ongetelde miUioenen van deze Indische prins in uitzicht hebben. Benelux, Marshallplan en onze landbouwpolitiek Talrijke land- en tuinbouwers, verenigd in de kring Rijnland van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, woonden Woensdag in Leiden een bijeenkomst bij, tijdens welke de algemeen secretaris van deze maatschappij, ir. D. S. Tuynman, een uiteenzetting gaf over de Benelux en het Marshallplan. Na een algemene beschouwing over de Benelux sprak ir. Tuynman over het ver schil tussen de Belgische en de Nederlandse landbouwpolitiek. In tegenstelling met de sterke reglementering die wij kennen, hul digt België meer het systeem van de vrij heid. Bovendien is Nederland in sterke mate gericht op een zelfvoorziening met veevoeder, terwijl België met invoer van veevoeder de veestapel op peil denkt te brengen. Van groot belang achtte spreker het, dat West-Duitsland weer op de been geholpen wordt om de plaats van grootste afnemer van onze tuinbouwproducten te heroveren. De omstandigheid, dat de bevolking van ons land snel toeneemt, waar tegenover een daling staat van de landbouwproductie van 15 procent per hoofd van de bevolking, maakt ons bovendien ondanks samenwer king in de Benelux nog sterk afhankelijk van de grootste exporterende landen, Amerika en Canada. De Nederlandse landbouw ondervindt thans grote steun van het Marshallplan. Het zal echter nog hard werk en vele offers kosten, alvorens onze land- en tuinbouw een peil heeft.bereikt, waarop zij zonder de tijdelijke steun van Amerika het be staan kan handhaven, aldus ir. Tuynman. De „Queen Mary" vertrokken De „Queen Mary" is, na gedurende vier dagen als gevolg van de schade welke het schip bij vertrek uit Cherbourg opliep, te z;jn opgehouden, Woensdagmiddag uit Southampton naar New York vertrokken. Na een uiteindelijke inspectie van de aangebrachte tijdelijke reparaties, is door Lloyds" een certificaat van zeewaardig heid aan de „Queen Mary" verleend. Volmaking is binnenkort te verwachten In de directiekamer van het Telefoon district Haarlem hebben wij van de direc teur de heer A. Korff en zijn staf van naaste medewerkers veel interessant nieuws over de telefoon gehoord. De Haarlemse telefooncentrale was in de jaren die aan de oorlog vooraf gingen nog voldoende voor de bestaande behoefte. In de oorlog is door de Duitsers veel vernield en ook de telefoon moest heel wat „veren" laten. Dit is een quaestie van opbouw. Daarnaast stonden evenwel andere zorgen. 24 jaar geleden heeft de „automatische" haar intrede in Haarlem gedaan. In die tijd is de bevolking van de kring Haarlem (Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede) sterk toegenomen en daarmee ook het aantal telefoonaansluitingen. Al leen reeds uit die hoofde kwam, na de ver beteringen die al in de verlopen jaren wa ren uitgevoerd, een noodzakelijke uitbrei ding van de capaciteit van de apparatuur voor het interlocale verkeer in het zicht. Maar er is een andere omstandigheid die van nog groter invloed was. Na de bevrijding is men veel meer gaan telefoneren, in het algemeen is het meer dan verdubbeld. Ook wordt er veel meer interlocaal ge beld. Het volgende staatje is overtuigend. In 1939 werden in de kring Haarlem (ruim 11060 aansluitingen) 2.100.902 interlocale gesprekken gevoerd, maar in 1947 (13.044 aansluitingen) waren het er niet minder dan 3.760.507. Door deze overbelasting kon de appara tuur voor de interlocale gesprekken niet alles regelmatig verwerken. Dit had ten gevolge dat zich ook moeilijkheden met de apparatuur voor de locale gespr-ekken voor deden. Dit is begrijpelijk, want alle inter locale gesprekken moeten de locale appa ratuur passeren. Ieder heeft dit ontdekt doordat hij soms lang moest wachten op een lciestoon. Verbetering was slechts mogelijk door het uitbreiden van de interlocale appara tuur. In November van 1946 werd ons reeds door het Hoofdbestuur van de P.T.T. mede gedeeld dat, met voorrang zelfs, een uit breiding van deze apparatuur aan Haar lem was toegezegd. Uitvoering van zo'n omvangrijk telefoonwerk er zijn mil- lioenen mee gemoeid, daar er nog andere werken mee verband houden stuit door de tijdsomstandigheden (deviezenbezwa- ren, materiaalschaarste enz.) herhaaldelijk op moeilijkheden, waardoor vertraging on vermijdelijk is. Nu is evenwel de uitbreiding van de interlocale apparatuur een feit geworden. Kort geleden is zij in werking gesteld. Sindsdien is een grote verbetering te con stateren. Ook op het locale net. Op 31 December was het voorheen even na 12 uur een hopeloze toestand want dan kon den alle mensen die langs de draad hun gelukwensen wilden rondsturen, niet aan de beurt komen. Maar nu leverde het geen moeilijkheden op. Van overbelasting was geen sprake. Er is evenwel nog meer nodig om een einde te maken aan alle moeilijkheden bij het interlocale telefoneren. De van Haar lem uitgaande lijnen hebben ook een onvol doende capaciteit. Daarom wordt thans gewerkt aan het maken van verbindingen waardoor voor de interlocale gesprekken in de toekomst 12 gesprekken op één lijn kunnen gehouden worden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van ver schillende frequenties.In enige plaatsen van het land werkt dit draaggolf-telefonie- systeem reeds en voldoet uitstekend. Men hoopt in de loop van dit jaar ook deze voor Haarlem zo belangrijke verbetering te kun nen voltooien. Maar al is dan van de Haarlemse kant alles in orde, dan wil dat helaas nog niet zeggen dat alle moeilijkheden voor het interlocaal telefoneren opgeheven zijn, want dan hangt alles af van de situatie in de kring die men wil bellen. Verschillende telefooncentrales in ons land wachten nog op uitbreiding of vernieuwing. Die werken kunnen slechts geleidelijk uitgevoerd wor den. Gro,te uitbreidingsplannen Voorts ligt het in de bedoeling om het telefoonnet in de kring Haarlem uit te breiden. De Haarlemse centrale in het Postkantoor krijgt sterke „satellieten" in de omgeving, namelijk in Heemstede, Aerden hout en Haarlem-Noord. Die „satellieten" zullen elk op 10.000 aansluitingen berekend zijn. Die in Haarlem-Noord zal tevens gel den voor Bloemendaal. Het eerst komt de uitbreiding van Aer denhout aan de orde. Daarvoor is al grond naast het Postkantoor aan de Aerdenhouts- duinweg aangekocht. Vervolgens is de beurt aan Heemstede. Over het aantal telefoon-aansluitingen en de wachttijd voor nieuwe abonnés zullen wij in ons volgend nummer nog iets mede delen. Schaken Haarlemse schaakclubs weren zich in de competitie De eerste overwinning van Bloemendaal in de eerste klasse A werd een feit: Santpoort werd met 5' i-4Vi verslagen. Haarlem maakte in de eerste klasse C geen fout, staat met 54 voor tegen Caissa en is zeker van de overwinning. In de tweede klasse A schijnt HSC III regelrecht op het kampioenschap af te gaan: met een 73 nederlaag werd ditmaal Kijk Uit I (V) huiswaarts gestuurd. Het Oosten II daarentegen bracht het maar tot een slap verweer tegen ASC III en verloor met 2Vi—VA. In de tweede klasse B nam De Torens de leiding door een flinke overwinning op Bloemendaal II: voorlopig 2M>6Vj en doordat Haarlem IV, dat tot nu toe zulke prestaties had geleverd, met niet minder dan 8—2 ver loor van Kennemerland. Heemstede II gaat hier verliezen van HWP; voorlopig 4M>2V> voor laatstgenoemde club. Na arbitrage werd de ontmoeting HWPKennemerland met 4'/j5M> gewonnen door de laatste. In de 4e klasse B werd de definitieve uit slag Het Oosten IV— HWP II: 4'4—5'A Tournooi te Hastings In de zesde ronde van het tournooi te Hastings zijn gespeeld: KonigSir George Thomas 10; RossolimoTylor 10; Winser —Schmidt VïVi; MuhringWade 1—0; Wood Fairhurst afgebroken. De stand luidt na de zesde ronde: 1. Ros solimo 5 punten; 2 Konig 4 punten; 3. Schmidt 3punt; 4. Wood 3 punten en één afgebroken partij; 5. Muhring 3 punten; 6. en 7. Winser en Sir George Thomas elk 2Va punt; 8. Fairhurst 2 punten en één afgebroken partij; 9. Wade 2 punten; 10. Tylor VA punt. vV A 9. „Hé, daar hebben we de drenkeling," zei de kapitein, terwijl hij Panda een hand toestak. Welkom aan boord van de Jonas, wat. Blij, dal we je van dienst konden zijn. „Ik ben nog veel blijer", beweerde Panda, „en als U nou ook nog een baantje voor me hebt, zou ik hele- «n/f/ii rrr>rfst Tiin.1 Ten ttf/lflff /7i kapitein verwonderd. „Ja," antwoordde Panda. „Ik hoor dat U walvissen gaat vangen en me dunkt dat daarbij altijd handen tekort komen. Ik zou zo iets wet eens willen meemaken."' „Dat is nog niet zo'n gek idee," peinsde de kapitein. „We kunnen er inderdaad nog wel een paar UUh. IlUg ct/ll UUUlll/C. UUU' me ftcut-, «uu "V MCif 1/ nWiinc.#* ei inuciuuuu iifi u/ci ecu f/uui maal gered zijn," „Een baantje?'' vroeg de handen bij gebruiken." „Mij lijkt het anders volkomen verkeerd om de eerste de beste maar aan te nemen," viel de stuurman nors uit, „We kunnen hem beter ergens aan land zetten." „Ik heb je niets gevraagd, wat. Verdwijn," brulde de kapitein en toen de stuurman haastig maakte dat hij wegkwam, zei hij tegen Panda: „Je be valt me, wat. Ik neem je aan. Geef me de vijf." Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond luidt volgens de Sportkroniek: district I, eerste klas: Haar lemXerxes; DOS—ADO; BI WitSparta; VolewijckersAjax; GooiSVV. Tweede klas B: WatergraafsmeerRapiditas; ZFC— UW: Alcmaria VictrixTOG; West Frisia— Hercules; SDWDe Kennemers. Derde klas: Vitesse—WE; KW—Beverwijk; DEM— HRC; KinheimPurmersteyn; JOSZand- voortmeeuwen: AalsmeerSwift; O WO Bloemendaal: DCG—Terrasvogels; Halfweg ZSGO; Schoten—HFC. Vierde klas: DSS— SDZ; WB—DCO; EHS—De Pionier; Energia DIO: LOC—Spaarnevogels: SAVMLijn den; Onze GezellenOlympus: Rodi—•-VVD; SchinkelhavenVliegende Vogels; TDO Ripperda: ETONAS. District II, eerste klas: NeptunusDFC; HermesDWS; HBSEDO: DHC—KFC: Feijenoord—VSV. Tweede klas A: RFCCVV; VelsenCoal: Scheveningen —Emma; FortunaDCV: RCH—UVS. Derde klas A: HillinenTYBB; RoodenburgHBC Vierde klas: Alphense BoysHillegom; BSM DOCOS; LisseLugdunum. Zaterdagmid dagcompetitie: HCSVIJmuiden. In de afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond wordt ge speeld: eerste klas A: DIO 2Geel Wit; ADO 2HFC 3; Haarlem 3aKinheim 2. Eerste klasse B: Nieuw Vennep—Haarlem 4 Tweede klasse A: Halfweg 2Hoofddorp Boys; Ripperda 2DCO 2 Tweede klas B: WE 2—Stormvogels 3; WB 3—WH; Ken- nemers 4Schoten 3; SVY—Waterloo 2; Haarlem 5VSV 4. Tweede klas C: ETO 2 RCH 6. Tweede klas D: Haarlem 6Schoten 4; Beverwijk 3TYBB 3; Onze Gezellen 2 Ripperda 3; Stormvogels 4Velsen 3: Kin heim 3DIO 3. Zaterdagmiddagcomoetitie: afdeling A: KinheimTelefonia: WRA Zandvoortmeeuwen. Afdeling B: IJmuiden 4 Kinheim 2; SIZO 3IJmuiden 3. Afdeling C: WSV—RCH 2; Kennemerland 5—SIZO 4: Telefonia 2Kennemerland 6. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond vermeldt: heren, eerste klas: HDM—HHYC; Laren—HOC; TOGOBMHC (kampioenscompetitie). Gooi Be Fair; Delftse studentenHilversum; LeidenAmsterdam (degradatiecompetitie) Promotiecompetitie: Delftse Studenten 2 Alliance; MRHC—BMHC 2; GHC—Zand- voort; Hilversum 2Strawberries; Hurley— HBS 2; AdelborstenBMHC 3; Alkmaar Strawberries 2 Dames, eerste klas: Rood Wit Amsterdam; BDHCHilversum; HHYC— Kieviten; Be FairGooi. Promotieklas: Lei denStrawberries: PinokéBDHC 2; Am sterdam 2HBS; AmersfoortRood Wit 2. Tweede klas: Ever SwiftZandvoort. Het korfbalprogramma luidt: Eerste klasse: Blauw WitSVK; KZ Swift; OosterkwartierArchipel. Tweede klasse A: AuroraKCN; Zwalu wenOlympia; DTVSport Vereent, 12 uur; AmumAllen Weerbaar. Derde klasse A: OosterparkKVD; OKV KHV;, Nieuw FloraWatervliet, 2.15 uur; ZKC—Roda 8 Jan., 3 uur. C: BEP—KCO. Res. Ie klasse: Archipel 2BI. Wit 2, 2 u.; SVK 2KZ 2 12 uur; Oosterkwartier 2 Swift 2, 12 uur. Res. 2e klasse: Amim 2Rohda 2, 12 uur. ZKV 2—Sport Vereent 2, 12 uur. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: OosthoekWatervliet 2; Aurora 3Animo Ready 2. Tweede klasse: Aurora 4Onder Ons; Oosterkwartier 4N. Floi-a 2, 10 uur; Water vliet 3Sport Vereent 3. 9.45 uur. Derde klasse: Animo Ready 3THB 3, 2.15 uur; Haarlem 2Aurora 5, 10 uur; Water vliet 4Oosthoek 3, 2 uur. Schaatsen rijden Kees Broekman startte in Hamar Woensdagavond werd de bekende 400 meter-baan van Hamar officieel geopend met enkele wedstrijden, waaraan ook een aantal Nederlanders deelnam, o.a. Kees Broekman. Na afloop van de wedstrijden heeft het A.N.P. een gesprek gehad met Broekman, die lachende vertelde, dat het geschrijf in de Noorse dagbladen, als zou hij het plan heb ben opgevat Noors staatsburger te worden, „flauwe nonsens" was. Broekman had de 500 meter in 46.3 sec. gereden, waarmede zijn persoonlijk record van St. Moritz werd geëvenaard. „Een goed begin voor het nieuwe seizoen", verklaarde de Westlander, die zich reeds uitstekend in vorm voelde, al was hij er van overtuigd, dat hij er nog lang niet was. Hij zou nog meer gaan trainen voor de korte afstand en dan zou Dolf van der Scheer bij zijn aankomst in Davos, ongeveer half Januari, er nog wel meer aan gaan schaven. Voor de lange af standen was hij niet bang. In training is Broekman op de 3000 meter en dan nog wel op natuurijs op het meer, onder de 5 minu ten gebleven, sneller dan de tijd van 5 min. 9.8 sec., welke hij Zondag j.l. in een wed strijd had gemaakt. Broekman zal nog aan enkele wedstrijden in Noorwegen deelnemen en op 13 Januari te Eskilstuna in Zweden rijden. 500 en 5000 meter. Daarna gaat hij naar Nederland terug en vervolgens onmiddellijk door naar Davos, te samen met Van der Scheer, die her.: de laatste weken voor de Europese kampioen schappen zal bi.jstaan. Op de 500 meter kwam Broekman Woens dag tegen Hugne Pettersen uit, die in 45.8 sec. won tegen 46.3 sec. De snelste tijd werd gemaakt door de Noor Sjoelsteland met 44,5 sec., gevolgd door de Zweed Bolmstedt met 44.9 sec. en zijn landgenoot Blomgrens met 45.4 sec. Ook Jan Breed reed mee op deze afstand en noteerde 48.3 sec. Kees Korten- oever deed er 50,8 sec. over. Het vroor acht graden, het was wat mistig en het ijs was goed. maar niet snel. Tot besluit werd nog een soort estafettewedstrijd gereden tussen zes Noren en zes buitenlanders. In de laat ste ploeg zat Kees Broekman, die als laatste man zes ronden moest rijden, numero 5, Lassi Parkkinen reed er 5 enz. De buiten landse ploeg verloor, maar toen Broekman voor de laatste zes ronden vertrok had Park kinen reeds zo'n achterstand opgelopen, dat het voor onze landgenoot, pra'ctisch onmo gelijk was de achterstand in winst om te zetten. Tafeltennis Tournooi van „Winfried" Zondag 16 Januari houdt de R.K. Haar lemse tafeltennisvereniging „Winfried" haar jaarlijkse tafeltennistournooi, met deelneming uit de afdelingen Haarlem, Den Haag, Gooi, Amsterdam en Hollands Noorderkwartier. Er zal gespeeld worden op 46 tafels in het Krelagehuis, Leidsevaart te Haarlem Even als vorig jaar verwachten de organisatoren 500 a 600 deelnemers. Cricket Derde testmatch een draw De derde testmatch tussen Zuid-Afrika en Engeland welke te Kaapstad werd gespeeld, eindigde in een draw. Engeland, dat de vorige dag in de tweede innings een totaal van 85 runs voor 1 wicket had gescoord, zette het batten voort en sloot op 276 voor 3 wickets. Door het uitstekende batten van Dénis Compton (51 not out) en Watkins (64 not out) kon aanvoerder Mann het zich veroorloven op 276 te sluiten. Zuid-Afrika had daarna twee uur de tijd, om de voor een overwin ning benodigde 229 runs te verzamelen. Zij brachten het tot 142 runs voor 4 wickets, waarmede de wedstrijd in een draw eindigde. De Zuid-Afrikanen begonnen goed, er werd snel gescoord, maar toen drie wickets voor °>3 runs waren gevallen, zakte het tempo aan merkelijk Na drie wedstrijden heeft Engeland de leiding. De eerste hebben de Engelsen ge wonnen, de tweede en de derde testmatch eindigden beide in een draw. Uitgavee Op vingers gevangen", door H. J- 3. van Boxtel; uitgeverij „Elmar", Amsterdam. Het, gebeurt vele malen, dat de politie er in slaagt klaarheid te brengen in een zaak en het publiek verneemt niet. hoe de ijverige speurders te werk gegaan zijn, om over te gaan tot aanhouding van de misdadiger. In het boek „Op vingers gevangen" licht de neer H. J G. van Boxtel, chef van de dacty- loscopische dienst te Amsterdam een tipje van de sluier op. De bedoeling van de schrij ver is niet geweest de lezer bezig te houden met een spannend verhaal, waarin tot uiting komt hoe voortreffelijk er gewerkt is na ontdekking van diefstallen, inbraken en een moord, maar om het publiek een inzicht te geven in het vak van de hoofdinspecteur Van Boxtel. Hij doet dat op een bijzondere wijze door te vertellen hoe een jongeman belangstelling kreeg voor de dactyloscopie, hoe hij zijn hart verpandde aan het werk en op welke wijze hij carrière maakte bij de politie. Daarbij heeft de schrijver gelegenheid de aandacht te vestigen op de vraagstukken van de bijzondere tak van de politiedienst. De mensen spelen wel een grote vol, maar niet de hoofdrol. De lijnen, lussen, delta's en bifurcaties, zo harmonisch samengevoegd in elke willekeurige vingerafdruk, zijn de eigenlijke karakters, wordt opgemerkt en dat blijkt wel uit het boek. De heer Van Boxtel heeft er geen bezwaar in gezien het boek openbaar te maken De technische dienst van de politie heeft im mers menige pijl op haar boog, De leden van het „duistere gilde" maken altijd een fout en zou die door een samenloop van omstan digheden niet aan het licht treden, dan is er in de laatste instantie nog de vreemde, dwingende macht, die geweten heet. H. P. Leopolds Uitgeversmij. N.V.. Den Haag: De strijd om de wereldmacht, door James Burnham Vertaling: Richter Roogholt. Oorspr. titel: The struggle for the world. H. P. Leopolds Uitgeversmij. N.V.. Den Haag: De wijde stilte, roman door Evert Zandstra. Vijfde druk. De Muiderkrïng, Amsterdam: Adriaan Brouwer, door Felix Timmermans. Verzorgd door Uitgeverij P. N. van Kampen Zoon, N.V., Amsterdam. Nederland's Boekhuis, Tilburg: Ik was achter het ijzeren gordijn, Oost-Duitsland in de greep van het Sovjetisme, door Harold French. Onderdrukking en verzet, onder redactie van mr. J. J. van Bolhuis, prof. dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Randwijk, prof. mr. B. C. Slotemaker, Aflevering 9: Rechtspraak in bezettingstijd (slot); Psychologie van de Duitse methoden. Uitgeverij Pegasus, Amsterdam: Een schip voer uit, de geschiedenis van het s.s. Booker T. Washington, door John Beecher. Verta ling: A. J. Koejemans en G. Kouwenaar. Oorspr. titel: All brave sailors. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam: Bijbei voor de jeugd, door J. E. Kuiper. Ge- illustreerd door W. G. van de Hulst jr. Uitgeverij „De Sleutels", Haarlem, Ant werpen: De kinderen van de lichtwachter, door P. Terpstra. Uitgeverij A. A. M. Stols, 's Gravenhage: Toonladder, gedichten door Louise Moor. Uitgeversmij. A. J. G. Strengholt, Amster dam: Het verloren paradijs, door Carel Scharten. De Erven J. J. Tijl, Zwolle: Overijssel, jaarboek voor cultuur en historie. Onder redactie van G. J. Lugard jr., W. H. Dingel- dein en Herman Korteling. Derde jaargang. N.V. Internationale Uitgeversmij. Het We reldvenster, Amsterdam: Parade der scha- melen, roman door H. Hardon. Witte Raven- reeks no. 3. Uitgeverij J. H. Kok N.V., Kampen: Een man offert zijn vrouw, door H. Mondria. Uitgaven van „De Nederlandse Padvin ders": 1. Pjeko de bever; 2. Loki de wolf; 3. Raja de olifant. Daphne-uitgaven, Gent: Jongens en we tenschap III: Nederlandse bewerking van het Zwitserse jeugdboek Helveticus III, door P. van Dencnberg. Uitgeversmij W. de Haan N.V.. Utrecht: Italiaansche volkssprookjes, bewerkt naar de Pentamerone van G. Basile door Rein Valkhoff Uitgeversmij. W. de Haan N.V., Utrecht: De pelgrimstocht der menschheid, geïl lustreerde wereldgeschiedenis van de oudste tijden tot op heden onder redactie van dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel en prof. dr. C. D. Brandt, en met medewerking van dr. J. S. Bartstra, prof. dr. D. Cohen, prof. dr. F. L. Ganshof, dr. H. A. Enno van Gelder, prof. dr. P. Geyl en dr. K. Sprey. Derde druk. Ongeluk. Een vliegtuig van de „British South American Airways" is met 9 pas sagiers en een bemanning van zes kop pen bij de Braziliaanse kust brandend in zee gestort. Drie passagiers kwamen hierbij om het leven. Politi» en vreugde. Met het oog op het zomerseizoen heeft het Parijse ge meentebestuur zich tot de autoriteiten van verschillende grote steden van Europa gewend met het verzoek, gedu rende een week in de maand Juni over het nationale politie-muziekcorps te mogen beschikken. De bedoeling is ge durende die tijd de verschillende corpsen in de Parijse parken te laten concerteren en met défilés in nationaal uniform de feestvreugde te verhogen. De agenten zullen zoveel mogelijk bij hun collega's worden ondergebracht. De politieprefect van Parijs heeft uit Rome, Brussel en den Haag al bericht ontvangen, dat hij op medewerking kan rekenen. Documenten. Dinsdag is in het museum van de stad New York de tentoonstelling ge opend van de oudste vier documenten die betrekking hebben op de geschiede nis van Nieuw-Amsterdam. Zij bestaan uit een tweetal kaarten, één uit 1614 en 1616. verder een aquarel der nederzet ting uit 1650, vermoedelijk van de hand van Vinckeboons en een document, ver meldende de aankoop van het eiland Manhattan van de Indianen voor 24 dollar. bestsellers. Te Moskou is bekend gemaakt dat door het Sovjet-Russische boeken centrum gepubliceerde cijfers aantonen dat in de afgelopen 31 jaar 754 millioen exemplaren van de werken van Marx en Lenin zijn uitgegeven. Boeken van Marx, Engels, Lenin en Stalin zijn in 101 talen, waaronder 22 talen van in de Sovjet-Unie levende volken, gepubli ceerd. Er zijn 174.000.000 exemplaren van Lenins werken in 77 talen gepubli ceerd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2