c Wereldfederalisten betogen J Duitse jeugd heeft nog steeds niet de weg terug gevonden Bezielde bijeenkomst in Concertzaal Overheid, opvoeders en ouders gaan euvel der „beeldromans" bestrijden Nederland in offers en tabellen QKort en Bondig De 9 Muzen DONDERDAG 6 JANUARI 1949 IJMÜIDER COURANT 5 Langdurige krijgsgevangenschap heeft velen geestelijk en lichamelijk ontwricht Speciale reportage) Meer dan dertig percent van de in Rus land vrijgelaten Duitse soldaten moest, tot voor kort. onmiddellijk bij aankomst in het vaderland naar een ziekenhuis worden vervoerd. Na Juli is daar gelukkig een vrij sterke verbetering in gekomen, maar ook nu verkeert nog altijd minstens tien per cent van de terugkerenden in een lichame lijk en geestelijke toestand die langdurige verpleging in een hospitaal noodzakelijk maakt. Overigens is dit slechts een enkel onder deel van het grote, beangstigende probleem dat de in Rusland eindelijk vrijgelaten sol daten aan Duitsland bieden. Er zijn nog veel andere aspecten en die zijn zeker niet minder erg. Tijdens een kort bezoek aan ons land heeft de Duitse kapelaan Ger- mann uit MühlheimEssen ons daarvan verteld. Ongeveer 630 Duitse mannen komen er per dag gemiddeld bij Friedland over de grens tussen de Sovjet-Russische en de Engelse zone, mannen in de leeftijd van 20—35 jaar, die de kracht van een natie moeten vormen. Zij keren veelal terug als wrakken, murw gemaakt door een jaren lange gevangenschap. Dat de laatste tijd hun lichamelijke toestand bepaald beter is dan in de eerste helft van dit jaar, ziet kapelaan Germann als een gevolg van het feit dat men er in Rusland eindelijk in ge slaagd is de hongertoestanden in de ge vangenkampen althans enigermate te over winnen. Vrouwen in de kolenmijnen Voor de vrouwen en meisjes geldt die verbetering overigens nog niet. Velen van haar gingen met het Duitse leger mee naar het Oosten en geraakten aldus eveneens in krijgsgevangenschap. Zij kwamen in Tiflis en werkten daar in de kolenmijnen, sommige van hen drie jaar achtereen. Zij mochten niet schrijven, ontvingen geen post en genoten geen geestelijke verzor ging. Zij, die uit. Rusland gekomen zijn, de mannen en de vrouwen vertellen niet veel van hun leed. Zij zijn stil geworden en in zichzelf gekeerd, zij hebben geen interesse voor enigerlei initiatief. Dat is, zegt kape laan Germann, het kenmerk van allen, die terugkeren en het is een ontzagwekkend probleem om daar weer verandering in te brengen. Opwinden kunnen zij zich niet en zij willen geen stelling nemen tegenover de grote vraagstukken van deze tijd, op politiek noch kerkelijk gebied. Er is een groep, maar het is helaas een zeer kleine, die de zwakheden van alle ideologiën is gaan zien en begrijpen en gelovig is geworden. Bij hen vindt men ook de nieuwe jeugdleiders, die als het ware van de grond af weer moeten opbou wen, omdat ook bij de jongeren de idealen zijn zoek geraakt. En omdat het kan niet worden ontkend talrijke jongeren voor de huidige jeugdbeweging zo weinig voelen, omdat de uniformen nog ontbreken en er te weinig gemarcheerd wordt. Men ziet blijkbaar niet genoeg aan de jeugdbe weging van thans, die nog tasten moet. naar haar definitieve vorm, en hoüdt zich daarom voor een aanzienlijk deel nog af zijdig. Het grootste deel der terugkerende sol daten wil niet werken en vooral ook niet denken. Zij willen zich voor de vele ont beringen alleen maar schadeloos stellen door dansen en feesten en drinken en alles vergeten in een dolle roes. Merkwaardig genoeg is deze kwaal op het platteland erger dan in de grote steden. In barakken en nissenhutten Om het Duitse volk tot bezinning en tot rust te brengen is dragelijke huisvesting zeker even belangrijk als wat meer voed sel, meent kapelaan Germann. Hoe ont zaggelijk veel ontbreekt daar echter nog aan. Aan de buitenkant van de steden kan men ze zien, de barakken, nissenhutten, waarin duizenden voor het merendeel teruggekeerde krijgsgevangenen bij een- hokken. Niemand bekommert zich om hen, omdat de staat noch de particulier de mid delen heeft om deze volkomen verwaar loosde schepselen kinderen dikwijls nog te helpen. Er worden wel pogingen in die richting gedaan. In de grote steden worden panden gebouwd of ruïnes weer bewoonbaar gemaakt voor de inrichting van de zogenaamde Heimstatter, waar de mannen althans een dak boven hun hoofd vinden en de meest noodzakelijke verzor ging. Het is echter te ontoereikend om op het grote probleem beduidende invloed te kunnen uitoefenen. Verwilderde jeugd Kapelaan Germann wees er tenslotte op, dat er ook moeilijkheden zijn met de jeugd, die niet in de oorlog is geweest. Van onder wijs is in de jaren van de oorlog practisch niets gekomen. Zij hebben leren vechten, deze meisjes en jongens, om het bezit van een paar .aardappels, een oude jas of'een gehavend paar schoenen, zij hebben hun energie moeten besteden voor allerlei za ken, die anders de zorg zijn der ouderen. Deze kinderen zijn zonder idealen, gees telijk verwilderd en aan elk disciplinair denken onttrokken. Zij hebben een gat in hun denk- en ontwikkelingsvermogen en kennen de meest primitieve dingen soms niet, maar toch acht de kapelaan hen gees telijk niet ongeneeslijk ziek. Lichamelijk is hun conditie helaas dik wijls erger. De vreselijke woningnood, de slechte voeding en kleding hebben dat natuurlijk in de hand gewerkt. Een onder zoek op een aantal volksscholen wees uit, dat ongeveer dertig procent der leerlingen lijdende is aan tuberculose. De eerste en belangrijkste taak in het Duitsland van thans moet zijn om die kin deren te redden, die nog te genezen zijn. Kapelaan Germann hoopt dat er ook van buiten de grenzen bij dit menslievende werk wat meer steun zal komen. Nog steeds: nonferro-„schandaal" Volgens de te New York verschijnende „Daily News" is van de zijde van de Ame rikaanse aluminiumindustrie het voorstel geopperd, dat het Congres een volledig onderzoek zal instellen naar de door Howard Bruce, de waarnemende admini strateur van het Marshallplan geuite be schuldiging, dat Engeland. Nederland en België misbruik zouden hebben gemaakt van ECA-gelden door aluminium, aange kocht in het kader van het plan-Marshall, weer naar Amerika te verkopen. De heer Carl H. Bruton, secretaris van het Aluminium Research Institute, heeft gisteren verklaard, dat hij voorstander is van een onderzoek door het Congres. De „Daily News" verneemt voorts uit Washington, dat men in regeringskringen .te kennen heeft gegeven, dat Amerika alle toewijzingen van aluminium en .andere strategische materialen aan de West-Euro pese landen zal opschorten, totdat het mysterie van de import van deze metalen zal zijn opgehelderd. De Economie Coope ration Administration zal binnen 48 uur een uiteenzetting geven van de „gehele ge schiedenis" van het aluminium-conflict, aldus werd vandaag aan het blad mede gedeeld. DE „WILLEM BARENDSZ" PRODUCEERDE REEDS 1532 TON TRAAN. Tot en met 26 December had de „Wil lem Barendsz' geproduceerd 9.196 vaten (1532 ton) traan en 3.338 vaten (639 ton) spermolie. PER AUTO NAAR NEDERLAND— BELGIë. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft goedgevonden dat desgevraagd door de Rijksverkeersinspectie ontheffing van het Zondagsrijverbod kan worden verleend op Zondag 13 Maart, aan houders van plaatsbewijzen voor de interland voetbal wedstrijd NederlandBelgië van en naar het Olympisch Stadion te Amsterdam. Bij uitreiking van een ontheffingsbewijs wordt het entrée-bewijs van de aanvrager aan de achterzijde van een stempel van de betreffende R. V. I. voorzien. Eén wereld of geen Dit soort lectuur moet verdwijnen of „veredeld" worden Record aantal bezoekers aan Frans Halsmuseum Het bezoek aan de tijdelijke tentoon stellingen in het Frans Halsmuseum te Haarlem mag teleurstellend zijn, de per manente verzameling trekt steeds meer belangstelling. In het afgelopen jaar werd zelfs sedert de oprichting van het museum een record aantal bezoekers geboekt, namelijk 27259. Met dit getal werd het cijfer van 1947 zelfs nog met 9.000 overtroffen. Buitenlanders vormden het leeuwen aandeel van deze bijna dertigduizend zoe kers naar schoonheid; de Haarlemmers bleven ver in de minderheid. Het opgeven van het daggemiddelde heeft geen enkele zin, het aantal bezoekers gaat op en neer met het kwik in de ther mometer en schommelt grillig, gelijk de wijzer van het weerglas, waarbij het won derlijke feit zich voerdoet, dat een flinke regenbui het museumbezoek zeer stimu leert. Dat de oude meesters op hun voor deligst uitkomen bij zonneschijn, is nog maar tot enkelen doorgedrongen. Op tien tot vijftien bewonderaars per dag kunnen Hals en de zijnen wel rekenen, maar een stortbuitje in Augustus doet de curve van de bezoekstatistiek soms ineens uitschieten tot 600, een „omzet" waarop menig bioscoopexploitant in de zomerdag jaloers zal zijn. De schatkamer tussen de beide Heilig landen blijft er zelf evenwel onbewogen bij, of er nu twee of tweehonderd voeten haar drempel overschrijden. Zij is op ieder tijdstip bereid de dorst naar schoonheid zowel van de enkeling als van de massa te lessen en eist daartoe alleen een ontvanke lijk gemoed van hen, die tot haar komen. Maar voor de heer Baard en zijn staf ligt er in de toenemende belangstelling voor het Huis van Hals toch een grote bevrediging. Moge dat in 1949 zo blijven; nog beter: moge het percentage der stad genoten-bezoekers de verbetering onder gaan, die het zo dringend nodig heeft. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jannus de Vries, zaakdrijvende onder de naam firma Chemi sche Fabriek de Moriaan, te Koog aan de Zaan, Hyacïnthstraat 57. Rechter-commissa- rïs: mr. C. G. Bijleveld Curator: mr. H. M. C. Dekhuijzen. advocaat en procureur te Zaandam. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: de nalatenschap van W. J. van Steen, in leven reder en transportondernemer te Haarlem. (Speciale reportage) De beeldroman staat momenteel in een heel slechte reuk. Van alle kanten komt er critiek los op deze verhalen-in-teke- ningen en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vond het zelfs nodig om een circulaire aan de onderwijs- instanties te richten met het verzoek aan de leerkrachten om op tactische wijze aan de jeugd duidelijk te maken dat de beeld romans populair gezegd over het algemeen rommel zijn. Met deze 'reactie.van de overheid is een nieuwe fase bereikt in de strijd tegen deze sensatielectuur, welke alleen "maar sensa tioneel en prikkelend is en nergens appel leert aan de hogere instincten. Een strijd, welke hoofdcommissaris S. W. Molenaar van de Groningse politie, is begonnen, hoewel hij in een onderhoud, dat wij over dit onderwerp met hem hadden, de „eer" geheel toezwaaide aan „De Groene" die 1 Mei 1948 een artikel publiceerde over „gifleetuur". Hij vond in dat artikel aan leiding om de zedenpolitie op te dragen een onderzoek in te stellen naar de situa tie in Groningen. Dit onderzoek leverde, naar de heer Molenaar ons verzekerde, verrassende re sultaten op. De beeldroman bleek, zowel door "de leerlingen-van de laagste klassen der middelbare scholen als door die van de hoogste klassen der lagere scholen in het algemeen verslonden te worden. De boeken werden door de jongens en meisjes onderling verruild en verkwanseld en ook dat gaf aanleiding tot minder gewenste toestanden. Maar dat zal toch niet de aanleiding zijn geweest, dat u deze zaak verder heeft aangepakt? Neen. Hoofdzaak was dat ik de beeld romans in het algemeen slechte lectuur vond. Het is sensatie en nog eens sensatie, hier en daar zelfs grenzende aan porno- graphie. In alle opzichten prikkelend en opwindend en hoewel de jeugd verzot blijkt op dergelijke boekjes meende ik toch, dat er aanleiding was om hier een stokje voor te steken. Temeer omdat de gemakzucht door het alleen-maar-zien- van-plaatjes wordt aangewakkerd en de jongens en meisjes misschien zelfs te lui worden om goede boeken te lezen. De resultaten van het onderzoek in de stad Groningen werden ter kennis ge bracht van de procureur-generaal te Leeuwarden en van het rijksbureau Cri minele Voorlichting van het ministerie van Justitie in Den Haag. Dit bureau stelde daarna een landelijk onderzoek in en ook daarbij kwam vast te staan dat de beeld romans zich in een ontstellende populari teit mogen verheugen. Een andere bevinding was dat de gees telijke vader van deze wanproducten een Nederlander is, die in Engeland woont. De minister van Justitie heeft er zich langdurig op beraden wat er gedaan moest worden om paal en perk aan deze beeld roman-hartstochten te stellen. Een moei lijk vraagstuk, want aan de hand van de tegenwoordige wetgeving was het niet goed doenlijk om met succes op te treden. In ons land hebben wij gelukkig weer persvrijheid en dit recht is ons dierbaar. Natuurlijk kon wel worden getracht om met een aanvulling in de wet de beeldro mans te verbieden, maar de vraag is of dat verstandig zou zijn, want verboden lectuur blijkt helaas altijd de meest be geerlijke te zijn. Gezamenlijk offensief. Daarom is tenslotte een andere weg ge vonden. Via het onderwijs worden ook de ouders ingeschakeld en tezamen met deze wil men nu trachten, de jeugd te wijzen op het belachelijke en onsmakelijke van de beeldromans. Naast deze min of meer negatieve bestrijding wordt overwogen, om er ook iets positiefs voor in de plaats te stellen door goede jeugdlectuur op de markt te brengen en eventueel eveneens goede beeldromans. U publiceert voor de jeugd immers ook een soort beeldroman in uw krant, aldus de heer Moolenaar, maar „Panda" is er een van de goede soort, evenals bijvoor beeld „Tom Poes", omdat de goed gete kende en onschuldige plaatjes worden aangevuld door een geestige tekst. Denkt u dat de toeneming van de jeugd criminaliteit in rechtstreeks verband staat met de beeldromans? Ik zou die vraag met een wedervraag willen beantwoorden: is het niet mogelijk dat beide verschijnselen in dezelfde oor zaak wortelen? In ieder geval geloof ik niet dat het drama te Enkhuizen in verband staat met de beeldromans zoals van som mige zijden wel is gesuggereerd. De jeugd is tengevolge van de oorlogsomstandigheden losgeslagen en gij is zeer ontvankelijk voor sensatie. Via de kranten en tijdschriften leest zij allerlei verhalen en zij verwerkt die op haar eigen wijze. Tot wat voor droe vige gevolgen dat kan leiden, bewijst het geval van het kind dat na de executie van de oorlogsmisdadigers in Neurenberg „oph anger t je" speelde, zijn hoofd niet tijdig uit het touw kon krijgen en jammer lijk om het leven kwam. Uit deze en vele andere overwegingen verdient het streven om de slechte beeldromans uit de handen van de jeugd te houden, aller instemming, en ook aller actieve medewerking. Niet alleen de politie, maar ook de onder- wijsleerkrachten denken er zo over. Men juicht dan ook in onderwijskringen het verzoek van de minister ten zeerste toe, al was het sléchts omdat de plaatjes-boeken jeugd nog meer van „gewoon" lezen afhouden dan de film en de radio reeds doen. De combinatie: visuele voorstelling- vex-klarende tekst voedt de schoolgaande jeugd op tot gemakzucht en het voor de geestelijke vorming van het kind zo be langrijke met-hegrip-lezen wordt er ge heel door op de achtergrond gedrongen. „Nu, drie jaar na de tweede wereld oorlog, hebben wij nog geen vrede. Tweehonderd* millioen kinderen over de hele wereld hongeren. Waar wij kijken zien wij conflicten. Men zegt ons dat wij wereldfedcralisten Utopis ten zijn. Maar ik zeg dat wij integen deel realisten zijn. Wij hebben inge zien dat het verlangen naar vrede al leen niet genoeg is. Wij moeten de weg wijzen naar de enige oplossing die de wereld voor ondergang kan behoe den. Wij staan voor de keuze „Wereld regering of wereldondergang". Met deze woorden leidde mevr. E. v. d. Sluis-Fintelman haar betoog in, dat een van de vier redevoeringen was, die gister avond op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem der Wereldfederalisten-beweging in de Concei-tzaal te Haarlem werden ge houden. En het waren deze woorden die door de stampvolle zaal met daverende bij val werden begroet. Haar hartstochtelijke oproep om deze beweging te steunen werd onderstreept door de voqrzitter P. F. Kremers die in een uiterst bezield betoog de fouten aan wees die, naar de mening van de wereld- fedei-alisten, verantwoordelijk zijn voor het falen van alle vredespogingen tot nog toe. Hij zei: „Het zijn niet de sociale conflicten die verantwoordelijk zijn voor de oorlogen. Op nationaal niveau kunnen die zonder ge weld woi'den opgelost. Op internationaal niveau leiden zij wel vaak tot oorlog. Om dat er geen wet is die de souvereine staten omvat. Daarom willen wij de souvereini- teit der staten afschaffen. Die souvéreini- teit zal moeten worden gegeven aan een centraal wereldgezag. Dat. zulks mogelijk iSj is bewezen op kleinere schaal in de Verenigde Staten en in Zwitserland. Dat is ook bewezen in iedere rechtstaat, waar in het vuistrecht is afgeschaft. Als een van ons straks een ruit intrapt, dan staat ex- een politie-man die hem aan de justitie overgeeft. Maar als er straks een staat is die een ruit intrapt, dan is de toepassing van het recht een weinig zekere zaak. De verhouding der staten berust nog niet op wet, orde en recht. Ook de UNO kan ons die niet verzekeren. Dat wij een kans heb ben om voor het te laat is onze doelstellin gen te verzekeren, wordt bewezen door de kolossale gx-oei van onze beweging over de gehele wereld. In dit land begonnen wij anderhalf jaar geleden met 7 maxx. Nu heb ben zich 10.000 mensen achter ons ge- schaai'd en hun aantal groeit met de dag. In Denemarken krijgen de federalisten staatssubsidie. In Frankrijk is in de Grond wet een bepaling opgenomen die de moge lijkheid van afstand van een gedeelte der souvereiniteit aan een wereldregering mo gelijk maakt. In Turkije is het hele kabinet lid van de beweging. In Luxemburg even eens. Over de hele wereld hebben man nen als Einstein, Sir John Boyd Orr, Paus Pius XII, Truman, Attlee verklaard, dat in wereldregering onze enige kans ligt. Wereldconventie Het is de bedoeling in 1950 in Genève een wereldconventïe te beleggen waar ieder land per millioen inwoners één af gevaardigde heen kan sturen. Die conven tie zal het ontwei-p van een wereld-grond wet opstellen dat aan de regeringen van alle landen ter ratificatie zal worden aan geboden. Maar tegen die tijd moet onze beweging zo sterk zijn dat er van afwijzen eenvoudig geen spx-ake meer kan zijn'" Met een hartstochtelijk beïoep op ieder een om, al was het maar terwille van de jeugd, die zo schx-omelijk in de steek is ge laten en voor wie het perspectief niet veel andex-s schijnt te zijn dan een roemloze dood op het slachtveld, mee te bouwen aan een wereld waar de begrippen wel vaart, vrede, orde en vrijheid werkelijk heid kunnen zijn, eindigde hij zijn rede. De eerste twee sprekers A. Dienaar Kok en pastoor L. J. Schalke, hadden ieder op hun manier tevox-en reeds de aanwezigen tot steun van het wereldfederalisme opge wekt. Het gemengd koor van de N.V. Joh. Enschedé en Zn. luisterde de avond op voortreffelijke wijze op. Aan het einde van de bijeenkomst gaf ongeveer 75 der aanwezige niet-leden zich als lid van de beweging op. In Rotterdam kost suiker 66 cent per kilo Felle concurrentiestrijd tussen de kruideniers Halve eeuw Centraal Bureau voor Statistiek Vrijdag 7 Januari bestaat het Centraal Bureau voor de Statistiek een halve eeuw. Zij. die in het dagelijks leven weinig of niets met statistiek te maken hebben, zullen zich over dit feit niet kunnen opwinden, hoewel de meeste mensen toch vaak waardering hebben voor „zo'n handig lijstje of over- zichte". dat hun bij het zakendoen ten dienste staat of inzicht op enig gebied in het maatschappelijk leven geeft. Het C. B. S. is met betrekking tot de volkstelling wel wat meer bekend geworden dan voorheen, doch zeer velen in den lande beseffen maar nau welijks het algemene maatschappelijke nut van deze instelling. Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest belegde de directeur-gene raal van het C.B.S., dr. Ph. J. Idenburg een bijeenkomst voor de pers. tijdens welke hij de arbeid en het belang van de door hem geleide instelling uiteenzette. „Boekhouding van verschijnselen" Statistiek, zo zeide de heer Idenburg, is methodische waarneming van massaverschijn selen, feiteix in de samenleving dus, eix het weergeven daarvan in cijfers. Deze „boek houding van vex-schijnselen" vereist volko men objectiviteit, dus onafhankelijkheid van welke instantie dan ook. Bovendien is cen trale verzameling en bewerking van gegevens op wetenschappelijke basis een eerste ver eiste. In 1899 werd met de stichting van het C.B.S. de grond tot de vervulling van al deze wensen gelegd. De eerste twee direc teuren kwamen uit de kring der oprichters voort, namelijk prof. dr. C. A. Verrijn Stuart en prof. mr. H. W. Methorst. In vijftig jaar groeide het C.B S. uit van een instelling met vijf tot een met ongeveer 1000 medewerkers, die hun werk thans in het grote gebouw aan de Oostduinlaan te Den Haag verrichten. Tot de medewerkers behoort een staf van inge nieurs, juristen, economen en landbouw ingenieurs. In deze staf worden mogelijk heden voor statistisch onderzoek nauwkeurig nagegaan. Dan worden vragen opgesteld, waarbij methodiek en zuivere begripsbepa ling belangrijke rollen spelen. Het verzamelen van gegevens voor het C.B.S. geschiedt door vele correspondenten in den lande. Steeds wordt absolute geheim houding van individuele gegevens gegaran deerd, hetgeen van groot belang is. voor handel en industrie. Het C.B.S. verstrekt over het uitsluitend gegevens verschijnsel". De handelsstatistiek is een der zeer be langrijke werkzaamheden van het C.B.S. Daarnaast kent men tal van statistieken uit het maatschappelijk leven, als die van be volking. onderwijs en volksgezondheid. Uit de behoefte aan statistiek, die zich tijdens de regering van Koning Willem I reeds deed gevoelen, is de statistische weten schap gegroeid. Op allerlei departementen en particuliere instellingen ontwikkelden zich afdelingen voor statistiek, die doox'gaans echter weinig methodisch en veelal ver schillend werkten, zodat overzicht en verge lijkend materiaal meestentijds ontbraken. In 1892 kwam de tegenwoordige commissie voor de statistiek tot stand en in 1899 werd onder de vleugelen dezer commissie het Centraal Bureau voor de Statistiek geboren, dat in de loop der jaren alle statistische afde lingen der overheid in zich opnam. De com missie is de waarborg voor de onafhankelijk heid van de waarnemingen en de uitkomsten daarvan. Bewondering van het buitenland Nederland is het enige land, waar de alge mene statistiek centx-aal georganiseerd is. Met het buitenland worden nauwe betrek kingen onderhouden, als ook met de commissie voor de statistiek van de Ver enigde Naties, van welke commissie dr. Idenburg lid is. Overal in de wereld heeft men bewondering voor het C.B.S. met zijn goede wetenschappelijke en technische uit rusting. zijn eenheid van methode en zijn degelijke arbeid. De functie van het C.B.S,, onder meer belangrijk bij het voorbereiden van overheidsmaatregelen zowel als bij controle op de uitvoering daarvan, is een voorname factor geworden in het maatschap pelijk leven. De arbeid resulteert zowel in periodieke statistieken op verschillend ge bied als in de volumineuze „jaarcijfers" er het bekende „statistisch zakboek". Erfenis werd verbrand om familietwist te voorkomen Dezer dagen overleed een in Bussum en omgeving bekende scharenslijper. De zeven kindéren besloten, om onenigheid over de nalatenschap te voorkomen, de erfenis in brand te steken. Politie en brandweer wer den gewaarschuwd en daags na de begrafe nis ging de .woonwagen van ae overledene met de gehele inventaris in vlammen op. BINNENLAND De chef van de geneeskundige dienst der Koninklijke Marine, de hoofdofficier van ge zondheid der 1ste klasse P. C. Broekhoff, is met ingang van 1 Januari bevorderd tot Schout bij nacht-arts. De heer Broekhoff is van 1946 tot Juli 1947 hoofd van het Marine hospitaal te Overveen geweest. Voor de oorlog waren de militaire wielrijders van het Bossche garnizoen in Bra bant's hoofdstad zeer populair. Zelfs bezaten zij een fietsend muziekcorps. In Den Bosch verwacht men, dat binnen afzienbare tijd het garnizoen weer met de wielrijders zal wor den uitgebreid. Woensdagavond is dc heer Egbert Graeffe, de nieuwe ambassadeur van België in Nederland, die de heer L. C. Nemry als zodanig opvolgt, per trein te 's Gravenhage aangekomen. Hij heeft voorlopig zijn intrek genomen in een hotel. De commandant der Koninklijke Marine in de Nederlandse Antillen, de kapitein ter zee F. H. M. van Straelen. is eervol van zijn functie ontheven. Als zijn opvolger is aan gewezen de kapitein ter zee M. M. Meress, die reeds naar Curasao is vertrokken. Door het vervallen der luchtvcrbinding tussen Nedei'land en Indonesië zijn in Bata via ongeveer 1500 NIWIN-KLM pakketten opgeslagen, die nog niet naar ons land kun nen worden verzonden. Zo spoedig mogelijk zullen deze pakketten naar Nederland wor den overgebracht en aan de geadresseerden worden uitgereikt. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft de hand gelegd op een 37-jarige tuinman uit Zand- voort, die er van verdacht wordt 15 kippen te hebben gestolen uit een schuurtje achter een woning aan de Kleverparkweg te Haar lem. Inmiddels heeft de Velsense politie een Haarlemse grondwerker aangehouden voor een kippendiefstal in Velsen, die bekende ook de vijftien kippen in Haarlem, tesamen met de Zandvoorter, te hebben gestolen. Een aanhangwagen, die door twee man werd opgeduwd, reed gistermiddag het Donkere Spaarne in. Met een kraanwagen is het gevaarte op het droge gehesen. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling houdt Maandag 10 Januari in restaurant Brinkmann een lezing over het onderwerp „Reclassering in Strafgesticht en Maatschap pij". Sprekers zijn de heren J. A. v. Lopper- sum en Willem vaxx Iependaal. Tot dirigent van de Haarlemse Harmonie Muziekvereniging „Apollo" is benoemd de heer Jac. J. Bijster uit Rotterdam, daarvoor tweede dirigent van de Koninklijke Mariniers kapel te Rotterdam. Tot lid van de Provinciale Stalen van Noordholland is benoemd vei'klaard de heer Joh. Brouwer (K.V.P.) te Muiden in de vacature ontstaan door het ovci'lijden van de heer H Hom uit Hilversum. Gigli. Beniamino Gigli, die begin Februari enige keren in ons land zal optre den, zingt Vrijdagavond 4 Februari in het Amsterdams Concertgebouw. Erelid. Op een bijeenkomst van Vlaams- Limburgse schrijvei's te Hasselt is de Lim burgse romanschrijfster Marie Koenen, die op 19 Januari ter gelgenheid van haar zeven tigste verjaardag in Maastricht zal worden gehuldigd, benoemd tot erelid van de Vlaams- Limburgse vereniging van schrijver. In Rotterdam profiteert het publiek van de omstandigheid dat daar een felle con currentiestrijd gaande is tussen de krui deniers. Nadat de distributie van suiker was opgeheven en de maximumprijs voor dit artikel was vastgesteld op 75 cent per kilo, ging een winkelbedrijf suiker ver kopen tegen een prijs welke enkele centen "ager was. Andere winkeliers volgden en thans kan niet meer van een normale con currentie worden gesproken, aangezien in vele gevallen de kruideniers reeds de suiker, waarvan de inkoopsprijs 67,50 per 100 kg. bedraagt, met verlies zijn gaan ver kopen. Dit is des te merkwaardiger omdat de kruideniers jarenlang geklaagd hebben over de'prijsvaststelling voor suiker, om dat dit artikel bij de door de overheid vast gestelde maximum-verkoopprijs verlies opleverde. Na lang aandringen van alle geledingen van het bedrijfsleven heeft de regering onlangs, rekening houdend met de over het algemeen krappe marges in het kruideniersbedrijf, de maximumprijs voor suiker op 75 cent pér kilo vastgesteld, na dat de overheidssubsidie op dit artikel was vervallen. De verbruikscoöperatie in Rotterdam had zich tot nu toe in de strijd afzijdig gehou den en was de prijs van 75 cent blijven berekenen. Nu gebleken is dat het door de vakgroep gepleegde overleg met de Rotterdamse kruideniers niet tot resultaten heeft geleid en ook de overheid de strijd niet wenste te beslechten, zijn de Rotterdamse coöpe raties overgegaan tot een verkoopsprijs van 66 cent per kg. Zwarte handelaren Vier inzittenden van jeep vermoord SOERABAJA, 6 Januari (Aneta). Even buiten Kediri is een jeep met vier inzitten den, welke niet in colonne reed, vlak voor een boomversperring op een landmijn gere den. Dadelijk daarop werden de inzittenden beschoten met automatische wapenen en ten slotte met steekwapens vermoord. De begrafenis der vier slachtoffers, twee Neder landers, een Chinees en een Indonesiër, heeft reeds plaats gehad. Gevecht in Bandoeng. Dezer dagen heeft een afdeling der Ban- doengse politie in een kampong in het Zuide lijke stadsdeel een vuurgevecht geleverd met een uit 15 man bestaande bende, die bewa pend was met stenguns en karabijnen. Het bendelid, dat de stengun hanteerde, werd gewond en gearresteerd, later werd nog een ander lid der bende in hechtenis genomen. De anderen ontkwamen in de duisternis. De politie leed geen verliezen, NOG ééN REPUBLIKEIN TE BATAVIA IN HUISARREST. Het Bataviase blad „Pedoman" meldt, dat dezer dagen nog drie republikeinen, die te Batavia huisarrest hadden gekregen, m vrij heid zijn gesteld. Thans is te Batavia alleen nog de heer Ammalik, directeur van Antara en lid der republikeinse missie naar Oost Indonesië, onder huisarrest. Weer rattenbestrijding te Haarlem Evenals het afgelopen jaar is geschied, zal ook dit jaar en wel van 12—15 Januari de strijd tegen ratten plaats hebben De ingezetenen wordt verzocht hieraan volle medewerking te wilden verlenen en klachten omtrent hinder van ratten spoedig vóór 12 Januari ter kennis te brengen van de voor de politierechter Sicmteliik!! Ednigingsdte"!t' 0udeweg te Voor de Haarlemse politierechter had zich Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Januari 1949 ONDERTROUWD: 5 Jan., B. Paap en W. Fortgens; H. Groskamp en J. C. Rozenhart; J Prevost en M C. Janssen: C. J. Oosterveer en J. J. Barnhorn; W. Stevenhaagen en E. A. M. Kramer: G. Kessens en H. van Eerden; B. Koekkoek en A. J. in 't Veld: P. J van Baekel en .1 Verkerk: H. de Zaaijer en A. Snoek; J. H Consent en N. Vis; W. Vos en J. C. Engelmoer; H. Valbracht en P. Verrijzer; F, A. Numan en J. P. van Eerden. GEHUWD: 5 Jan.. H. Tennekes en C. I. van Een 48-jarige Haarlemse rijwielstaller Assema; A. van Akkooi en G. M. Tlowacki; verkocht nogal eens losse sigaretten voor M. Hage en G. G. L. Visser; F. J. Tol enE. ppn dnhheltie ner stuk Hii scheen het zelf M. Kunkeler; P. J. Wessels en M. Lijn een dubbeltje pei stuk. hiji scneen net zen c en D E Wilkcs; G. Bauer met zo'n ernstig vergrijp te vinden, maar e* j Alberts; j. A c. de Graaf en C. de politierechter dacht er anders over. Rustman: A. van Bentem en M. A. van den „Pikzwart", oordeelde hij. Het bleef echterHurk: T. Joren en J. Mentjox: J. N. Sipkes bij twee maanden voorwaardelijk. De els en A. M. Kool: W. G. de Vos en A. M. van der Woensdag een 26-jarige IJmuidense gi'oentehandelaar te verantwoorden, die in de zwarte sigarettenhandel een aardige bij verdienste had gevonden. Van de beman ningen van buitenlandse schepen die IJmuiden aandeden, placht hij Camel-siga retten te kopen, waarvoor hij 30 cents per pakje betaalde: hij verkocht ze voor 1,40. De officier eiste twee maanden gevange nisstraf en onmiddellijke gevangenneming, mede omdat de verdachte eerder al vier maal wegens diefstal was veroordeeld. De politierechter veroordeelde hem conform de eis. luidde twee weken gevangenisstraf. SPAARSALDI IN NOVEMBER Uit door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat gedurende November 1948 bij de algemene spaarban ken werd ingelegd 29.660.050,en terug betaald ƒ27,628.074. Het spaarbedrag nam dus toe met ƒ2.031.976. De eerste 11 maanden van 1948 beliepen inleg en terugbetaling respectie velijk ƒ319.467.489 en ƒ336.052.003, het geen voor deze periode een vermindering der spaargelden betekent van 16.584.514. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in November respectievelijk 2.386.898 en ƒ2.193.815 en gedurende de eerste elf maanden van 1948 ƒ31.483.346 en ƒ27.813.971. Over de gehele periode overtreft de inleg hier dus de terugbetaling met 3.669.375. Horst; A. J. M. Hermus en M. C. Vermeulen; P. van der Weijde en J. A. E. de Wolff; I. Broere en W. Cornel isse. BEVALLEN van een zoon: 3 Jan., W. van Andel—Koops; 4 Jan.. J. Teunissen—Kupe- rus; E. G. Wouterseter Hennepe; J. G. RoelandSmolenaars; M. W. van der Drift van Schaik: 5 Jan., J. H. Wisselovan Har- develd; C. M. van Deïjzen—Wagemaker; J. F. R. de Haan—Smit; H. B. M. van Nieuwen- hovenHogeboom van Buggenum. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., J. J. M. Loogman—Paardekooper: 3 Jan., W. J. de Wildevan Holland: C. J. StaalEngel kamp; 4 Jan., I. N. A. van Huisvan Don kelaar; H. J. TimmermanBrinkhuis; A. NieuwenhuizenSchipper; M. G. Bloemen- -lalReijn; E. Lodewijks—Boutkan; 5 Jan., A, M. G BrinkmannIJland; H. Visser Verstraeten. OVERLEDEN: 4 Jan., M. H. van Steijnen, I 49 j., Sumatrastraat; J. A. Welsink, 68 j., i Eindenhoutstraat.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3