OokdefamilieTruman heeft moeite om de eindjes aan elkaar te knopen P. H. van der Leijschool gehuisvest in een in Zweden gemaakt gebouw Hevige gevechten in voorstad van Tientsin in Noord-China Jac. P. Thijsse Montessorilyceum op „Elswout" geopend DONDERDAG 6 JANUARI 1949 De helft van zijn salaris gaat naar de belasting President Truman, die jaarlijks milliar- den dollars voor de regering uitgeeft, brengt minder geld naar huis dan menig autoriteit van lagere rang. Wanneer en indien het nieuwe Congres de president, die momenteel 75.000 dollar per jaar verdient, opslag geeft dan zal dat een welkome dag voor de familie Truman zijn. Het publiek verliest weieens de lage netto inkomsten van de president uit het oog. Door de glans van het Witte Huis, het Jacht van de president, zijn speciale vlieg tuig en de luxueuze trein die hem ter be schikking staat. In plaats van elke maand een bescheiden bedrag op zij te kunnen leggen, heeft de president constant moeite de eindjes aan elkaar te knopen. De federale belasting op zijn salaris beloopt 37.000 dollar en de in komstenbelasting van de staat Missouri eist nog eens ruim duizend dollar op. Er blijft dan ongeveer 37.000 dollar voor hem over. Dit schijnt een schep geld totdat de boekhouder van het Witte Huis met zijn cijfers voor de dag komt. De president heeft zo het een en ander in de presiden tiële woning te betalen. Hij moet al het voedsel bekostigen dat door zijn gezin en de talrijke persoonlijke gasten geconsumeerd wordt. Ook moet hij de lonen betalen van sommigen van het personeel bijvoorbeeld de koks. Zij zijn niet in het jaai-lijkse budget van het Witte Huis opgenomen. Hij moet de kleren be talen van zichzelve en van mevrouw Tru man, die zich vaak in het openbaar moet vei'tonen, hij moet de kas gedenken van een aantal instellingen van liefdadigheid en van de democratische partij en hij moet zijn staf en zijn vrienden vele cadeaux geven. Truman kan zeggen wat hij wil over het „beroerde" tachtigste Congres, doch hij had het toch maar aan dit republikeinse congres te danken dat een belastingverla ging zijn netto inkomen met ongeveer tien duizend dollar verhoogde. Dit republikein se douceurtje heeft misschien echter slechts een tijdelijk karakter, want de adviseurs van de president zeggen dat de belasting- Schroef ongetwijfeld weer moet worden aangehaald. Truman had ook al belastingmoeilijkhe- Onderzoek naar de plaats voor 'n tweede luchthaven Regering stelt een studie commissie in De regering acht het gewenst een onder zoek te doen instellen naar de vraag in zake de plaatskeuze ten aanzien van een tweede luchthaven in het Westen des lands en een eventuele herziening der be stemming van het luchtvaartterrein Ypen- burg. De minister van Verkeer en Water staat heeft daarom een commissie ingesteld, welke eerstdaags zal worden geïnstalleerd. In deze commissie zullen zitting hebben: als voorzitter: dr. ir. J. A. Ringers, oud minister van Openbare Werken en Weder opbouw; als vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat A. P. Dekker, hoofdinspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst en ir. M. Le Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur bij de Rijkswaterstaat; als vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën mr. O. W. Vos, plaatsvervangend hoofd van de afde ling economische en sociale zaken; als vertegenwooqrdiger van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting dr. ir. F. Bakker Schut, directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale plan; als vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken drs. H. P. Jongsma adjunct-directeur van de directie Indus triële Ontwikkeling van het Directoraat- Generaal voor Handel en Nijverheid; als vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog kolonel-waarnemer A. Baretta, stafofficier voor Luchtvaartzaken; als ver tegenwoordiger van het ministerie van Marine Schout bij nacht-vlieger H. Scha per, vlagofficier van de Marine-Lucht vaartdienst; als vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ir. A. Herweyer, direc teur van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel; als vertegenwoordigers van de ge meente Rotterdam J. Meertens, wethouder van Openbare Werken en ir. J. A. C. Til- lema, directeur van gemeentewerken: als vertegenwoordigers van de gemeente 's Gravenhage dr. B. van den Tempel, wet houder van Economische Zaken en J. G. W. Bolomey, directeur van de Dienst der Gemeentewerken; en als vertegenwoordi ger van de gemeente Rijswijk Th. P. J. Eisen, burgemeester van Rijswijk. Een vertegenwoordiger van het Provin ciaal bestuur van Zuidholland zal nog worden aangewezen. Als secretaris van die commissie is aan gewezen: ir. J. G. Reijers, ingenieur bij de Rijksluchtvaartdienst. Mr. dr. S. de Vries Czn. tachtig jaar Op 9 Januari wordt mr. dr. S. de Vries Czn. te Wassenaar, die van 1918 tot 1921. minister van Financiën is geweest, 80 jaar. Mr. De Vries is zowel in Amsterdam als in Den Haag wethouder geweest. Hij heeft zitting gehad in de Eerste en de Tweede Kamer en was lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Ook maakte hij deel uit van het College van Rijksbemid delaars. In Den Haag en Rotterdam is hij voorzittergeweest van de commissie Van beheer der Gereformeerde Kerk. Mr. De Vries zal op 15 Januari des middags in hotel De Witte Brug in Den Haag recipiëren. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 6 JANUARI Krelagehuis: Bond NederlandIsraël „De tien stammen", 7.45 uur. Frans Hals: „Cal cutta", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Op glad ijs", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The Kid from Spain", 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Two girls and a sailor", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Kingkong en de Arabieren", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 JANUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Tuinzaal: „Vrede in Indonesië", openbare vergadering, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. den toen hij als senator tienduizend dollar per jaar maakte. Wegens de kosten van levensonderhoud was het nodig dat zijn vrouw op de loonstaat 3.500 dollar voor haar rekening nam. Het was in de tijd dat hun dochter Margaret studeerde en de huur van hun apartement 120 dollar per maand bedroeg. Zijn oude vrienden vragen zich nog steeds af hoe hij rondkomt en een van hen merkte op: „ik betwijfel of Harry over duizend dollar beschikte toen hij president werd". (U.P.). Tsjechoslowakije belast verbruiksgoederen In Tsjechoslowakije wordt een systeem van dubbele prijzen ingevoerd dat de prij zen van sommige artikelen tot 500 procent zal doen stijgen, vergeleken met het peil van voor Kerstmis. In het nieuwe systeem wordt de prijs van voedsel en van andere bon-artikelen zo veel mogelijk laag gehou den, doch worden de prijzen van de meeste artikelen in vrije verkoop zeer hoog. De nieuwe prijzen ontstaan door een invoering van een door de consument betaalde be lasting die voor de schatkist bestemd is. De belasting wordt geheven van goede ren die aan het eind van het jaar in voor raad waren, zowel als op de goederen die in 1949 in circulatie komen. Om zeker te zijn dat geen visje door het net glipt, heeft de regering aan de arbeiders-militie, de leden van de nationale commissies en fi nanciële deskundigen opdracht gegeven de winkeliers te „helpen" bij de onverwachte gedwongen inventarisatie, waaiwoor alle v/inkels van 27 December tot 5 Januari ge sloten bleven. De belasting kan variëren niet alleen naar de soort van het artikel, doch ook naar de grootte of de ligging van de fa briek die het produceert. Individuele belastingen kunnen op elk tijdstip door het ministerie verhoogd of verlaagd worden. Voorbeelden van de nieuwe dubbele prijzen: benzine: 18 kronen (90 cent) per liter op de bon, ongeveer 60 kronen per liter op de vrije markt. Eerst bedroeg de prijs 12 kronen per liter op de bon en er was geen vrije markt. In de zwarte han del deed de benzine tussen de 30 en 50 kronen per liter. Schoenen: een belasting van 6 tot 30 procent bij aankoop van schoenen op de bon, 300 tot 400 procent bij aankoop van schoenen zonder bon. Zeep: op de bon bleef de prijs ongewij zigd, doch als men nu huishoudzeep zon der bon koopt komt er 100 procent belas ting op en 300 procent vbor toiletzeep. Andere voorbeelden van de nieuwe be lasting: fietsen zonder bon, 100 procent; fietsbanden, 150 procent; auto-banden, 100 procent; stropdassen, 200 procent; wollen stoffen, 50 procent; stoffering, 280 tot 450 procent; klokken, kachels, naaimachines, radio's, foto-toestellen, optische instru menten, 50 procent; electrische wasmachi nes, koelkasten, stofzuigers, 100 procent; foto-materiaal, 100 proeent. (U.P.). Ministers van Defensie der West- Europese Alliantie komen bijeen De secretarissen-generaal van de per manente commissie der Westeuropese Alliantie heeft bekend gemaakt, dat de ministers van Defensie van de vijf landen der Alliantie 14 Januari in Brussel zullen vergaderen ter bespreking van gemeen schappelijke vraagstukken van organisa torische aard en de bevoorrading betref fend. De agenda voor deze periodieke ver gaderingen wordt steeds geheim gehouden, doch politieke waarnemers te Londen ge loven, dat belangrijke agendapunten voor de aanstaande derde zitting zullen zijn: 1) Een beschouwing van de bestaande West-Europese verdedigingsplannen in het licht van het voorgestelde Noord-Atlanti sche pact. 2) De levering van Britsche straalvlieg tuigen aan andere landen van de Alliantie. (De leveranties van deze toestellen aan Frankrijk worden reeds verricht). 3) Verdere standaardisatie van wapens en uitrusting in verband met de mogelijk heid van grotere leveranties uit de Ver enigde Staten. Aardbeving in Italië In het gebied van Rieti, ten Noorden van Rome, deed zich Woensdag een aard beving voor, waarbij twee personen de dood vonden en honderden huizen werden beschadigd. De ergste schade werd aange richt in het dorp Rivodutri, waar 95 pet. van de huizen schade opliepen. In de Noordelijke provincies Emilie en Toscana heeft de bevolking met andere moeilijkheden te kampen. Als gevolg van zware regenval doen zich daar overstro mingen voor. In het gebied van Rieti werden honder den personen dakloos. Troepen zijn naar de plaats van de ramp gezonden om de daklozen hulp te bieden. UNO -waarnemers in Indonesië Verklaring van de Nederlandse regering Jhr. mr. Snouck Hurgronje, de perma nente vertegenwoordiger van Nederland bij de UNO, richtte namens de Nederlandse regering op 3 Januari de volgende brief tot de president van de Veiligheidsraad: „Alvorens de Nederlandse regering' met betrekking tot de resoluties van de Veilig heidsraad tot een besluit was gekomen, had de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen te Batavia van de Com missie van Goede Diensten een aantal mededelingen ontvangen met betrekking tot het doen eindigen der vijandelijkheden, de vrijlating van de republikeinse kabi netsleden en andere kwesties, waarop in een der gevallen om antwoord werd ver zocht op dezelfde dag, waarop de brief door de Nederlandse delegatie werd ont vangen. Het zal u duidelijk zijn, dat de Nederlandse delegatie te Batavia dit ant woord niet heeft kunnen geven, alvorens door de Nederlandse regering een besluit zou zijn genomen met betrekking tot de resoluties van de Veiligheidsraad. De Nederlandse regering acht; het, teneinde mogelijke verwarring, misverstanden en dubbel werk te voorkomen, wenselijk, dat vraagstukken die de Veiligheidsraad in rechtstreekse bespreking heeft, niet tezelf- der tijd worden behandeld door organen van de uitvoerende macht in Indonesië, hetzij van de Nederlandse regering of door de commissie. Hier komt nog bij. dat be paalde mededelingen van de CVGD in het geheel niet overeenkomen met de feiten. Zo zijn, in tegenstelling met hetgeen de CVGD in haar rapport van 29 December mededeelde, sedért het begin der militaire actie alle militaire waarnemers der CVGD op hun posten te velde gebleven. De nodige instructies om de CVGD en de consulaire commissie, alsmede de militaire waar nemers in staat te stellen, de hun opge dragen taak uit te voeren, zijn vanuit Nederland aan de Indonesische regering toegezonden en bedoelde organen zullen zónder uitstel op de hoogte worden gesteld over de toepassing dezer instructies. Er dient echter op te worden gewezen, dat bepaalde practische moeilijkheden eerst zullen moeten worden geëlimineerd, en dat bezoeken van de hier genoemde organen aan bepaalde gebieden grote persoonlijke gevaren met zich kunnen brengen, waar voor de Nederlandse regering de verant woordelijkheid van de hand moet wijzen. De generaal McNaughton heeft op Januari de ontvangst van deze brief beves tigd en medegedeeld, speciaal kennis te hebben genomen van de zinsnede, dat aan de regering in Indonesië instructies zijn gezonden, om de uitvoering van de taak der diverse vertegenwoordigers van de UNO mogelijk te maken. Deze correspon dentie zal ter kennis worden gebracht van de leden van de Veiligheidsraad, de CVGD en de consulaire commissie. Geestelijk testament van Hongaarse primaat Een Italiaanse editie van de „Magyar Kurir", het officiële orgaan van de Hon gaarse Katholieke kerk, bevat het „geeste lijke testament" van kardinaal Mindszenty, waarvan de Hongaarse pers de echtheid ontkent. Het document zou door de primaat zijn opgemaakt kort voor zijn aanhouding op 26 November. Hij verzoekt de Hongaarse geestelijkheid „stand te houden" en een goed voorbeeld te geven. De K.N.A.C. doet een dringend beroep op de bestuurders van auto's en vrachtwa gens de uiterste voorzichtigheid te betrachten bij het openen der portieren aan de rijzijde. De laatste maanden zijn door het onvoorzich tig openen van autoportieren talloze onge vallen voorgekomen, waarvan vele ernstige. Geen voortzetting van het plan-Marshall na 1952 WASHINGTON. 5 Januari (Reuter). Richard Bissell, de speciale assistent van de administrateur van het plan-Marshall Paul Hoffmann, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat het plan- Marshall na 1952 in zijn huidige vorm niet zal worden voortgezet, ondanks de ver wachting, dat er in dat stadium van het Europese herstel een groot dollar-tekort in Europa zal bestaan. „Waarschijnlijk", zo zeide hij. „zullen enkele der deelnemen de landen verdere steun in een of andere vorm in 1953 verkrijgen, doch het totale plan zal volgens schema eindigen". De organisatie voor Europese economische samenwerking heeft het dollartekort van West-Europa na 1952 geraamd op minstens 1 milliard dollars. Bissell zeide niets te zien, dat zou duiden op de noodzaak het plan als zodanig te verlengen na het tijd stip, dat besproken en aanvaard was. „De voor deze groep van landen voor een veel omvattend programma gestelde doelen kunnen, naar wij menen, in de oorspron kelijk daarvoor vastgestelde tijd bereikt worden", aldus Bissell. die daaraan nog toevoegde, dat landen als Griekenland, Oostenrijk en West-Duitsland ook na 1952 misschien nog hulp nodig zouden hebben. Het is echter onmogelijk te zeggen, of een dergelijke hulp verleend zal worden en in welke vorm, dit zal geschieden. Volgens Bissell kan zelfs niet worden aangenomen, dat het plan vier jaren zal duren. Daar over moet het congres van jaar tot jaar beslissen. De Marshall-administratie zal in de laatste week van Januari de aanvrage voor de gelden voor het komende jaar bij het Congres indienen en ongeveer 4.347.000.000 dollars vragen, het door de Europese landen genoemde bedrag. Het juiste bedrag zal in de komende vier dagen worden vastgesteld, doch alvorens het openbaar gemaakt zal worden, moet het andere regeringsbureaux passeren en door president Truman worden goedgekeurd. Nog geen Marshall-hulp voor Indonesië De heer Richard Bissell van de adminis tratie van het plan-Marshall verklaarde gisteren op eij persconferentie dat hij er aan twijfelt of er binnen de eerstvolgende 1 of 2 weken enige verandering zal komen in de politiek van de E.C.A. ten opzichte van Indonesië. Hij herinnerde er aan, dat de E.C.A.-hulp voor Indonesië opgeschort is „hangende verdere opheldering van de situatie in dat gebied". De eerste Zweedse houten school in Nederland is gistermiddag te Haarlem in gebruik genomen j\'« de officiële opening, die mede werd bijgewoond door de Zweedse gezant in Nederland Zijne Excellentie Lagenberg, probeerden burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem (rechts op de foto) en de hoge Zweedse gast, onder grote bijval uan de jeugd, of de school banken ook hen nog pasten. Haarlem bezit het tot nog toe enige houten schoolgebouw, dat in Zweden voor Nederland gebouwd is. Via de N.V. Neder landse Houtimport Maatschappij te Am sterdam is het door het gemeentebestuur van de Zweedse Staatszagerijen gekocht en geplaatst aan de Vondelweg nabij de Eksterstraat. Aan de oostzijde, waar de zes klassen gelegen zijn, heeft men een mooi uitzicht op het Spaarne, Spaarndam en de Mooie Nel. De Vondelweg grenst aan de „verboden kring", zodat het oostelijk deel van deze weg onbebouwd blijft. De speelplaats en de omrastering zijn nog niet gereed en de plannen voor de bouw van een gymnastiekzaal kunnen nog niet uit gevoerd worden. In het gebouw is gehuisvest de P. H. van der Leijschool, hoofd de heer A. J. M. Mol. Het vroegere gebouw van deze school, UNO-bemiddeling tussen communisten en regering? Vliegtuigen van de Chinese regering heb ben, naar te Nanking verluidt, 10.000 man communistische troepen waargenomen, die zich naar het Zuiden bewegen in het ge bied van Hwai, ongeveer 240 km ten Noor den van Nanking. Militaire waarnemers zijn van mening, dat de communisten posities innemen voor het verwachte offensief op Nanking. De communistische staf in Noord-Oost- China heeft een oproep gericht tot de natio nalistische garnizoenen van Peking, Tien tsin en Takoe, en hen aangespoord zich over te geven. De communisten beloven de generaals van die garnizoenen en generaal Foe Tsjoji, de opperbevelhebber van de nationalistische strijdkrachten in Noord- China, die door de communisten op de lijst Verdwijnende romantiek. - Met volle zeilen verlaat hel opleidingsschip van de Deense vloot Danmarkde haven van Kaapstad om met zijn bemanning van 117 cadetten de terugtocht naar Kopenhagen te aanvaardenna een oefenvaart van emcle maanden in de Afrikaanse wateren. Bij het vertrek uit Kaapstad sloegen duizenden het zeldzame schouwspel van een volgetuigd groot fregatéén der weinige ove rgebleven zeezeilschepen ter wereld, gade. De voorzitter van het bestuur van het Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum, de heer A. D. Strumphler, kon gistermiddag een groot aantal autoriteiten en vooraanstaan de personen in de feestelijk opgetuigde hal van „Elswout" ter gelegenheid van de opening van dit buiten als schoolgebouw verwelkomen. Onder de gasten bevonden zich de heer A. J. S. van Dam, inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, als verte genwoordiger van de minister, dr. A. F. Monna, waarnemend hoofd van de afde ling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs van het Departement, de heer Th. J. H. van 't Lam, inspecteur van de middelbare lichamelijke opvoeding, burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex en wet houder A. van Geluk van Bloemendaal, vertegenwoordigers van gemeentebesturen en .van middelbare scholen uit de omge ving, rectoren en directeuren van scholen, waarmee het Jac. P. Thijsse Montesiori- lyceum vriendschappelijke relaties onder houdt en prof. ir. J. Thijsse uit Delft, zoon van de man waarvan de school de naam draagt. De heer Strumphler bracht dank aan allen die tot de verbouwing van „Elswout" heid als boven alle lof verheven roemde; aan het gemeentebestuur van Bloemendaal, de Wederopbouw Haarlem, de Raad van beheer van „Elswout". die met het geven van zijn toestemming tot de verhuur van het gebouw voor dit doel een daad van grote sociale betekenis verrichtte: aan de architect de heer H. W. van Kempen, aan de leider der verbouwing de heer Stroot- man en vooral ook aan de heer D. H. Schoute, de secretaris-penningmeester. De heer Strumphler citeerde tot slot een woord van Maeterlinck: „Zij die altijd trachten zich voor anderen te verbergen, hebben soms moeite zichzelf terug te vin den" en sprak de hoop uit, dat de rector en docenten van het Lyceum, dat tot nu toe als het ware in het verborgen had ge leefd, in het nieuwe gebouw niet te veel moeite zouden hebben hun school terug te vinden. De heer Van Dam opende daarna namens de minister het gebouw met een rede, waarin hij opmerkte, dat de omgeving van het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum thans zodanig is, dat het experimentele onderwijs er behoorlijk kan plaats vinden. Van be langstelling en medewerking van de inspec tie kon de leiding der school zich verzekerd hadden meegewerkt, in het bijzonder aan houden, al verheelde de heer Van Dam niet, „Den Haag", waarvan hij de bereidwillig- dat dit onderlijs type het gevaar in zich bergt, dat de selectie uit het oog wordt ver loren en de jonge mensen niet komen op de plaats waar zij behoren, doch juist daar waar zij niet behoren; overigens een klacht die bij geen enkel schooltype ontbreekt. Jhr. mr. C. J A. den Tex trad, zoals hij het zelf zei, als een soort transformatie speler op: hij bracht de gelukwensen over van de gemeente Bloemendaal, van „'t Kopje", van het „Kennemer Lyceum", wan de Bloemendaalse Schoolvereniging en van de Openbare Lagex-e scholen in Bloe mendaal. De president-curator van het Lyceum de heer R. Burdet vertolkte de blijdschap, dankbaarheid er goede hoop van het cura torium. Hij legde er de nadruk op dat het niet alleen zal gaan om het behalen van goede resultaten bij het eindexamen, doch ook om de vorming van gezonde, harmo nische, beschaafde, idealistische en wils krachtige jonge mensen, waaraan de maat schappij zo dringend behoefte heeft. Hij hoopte dat de school zowel de nagedachte nis van Montessori als van Thijsse eer zou aandoen, Nadat dr. M. Rozelaar met het school- orkest onder leiding van Fred Luylcen het Celloconcert van Fiöcco had uitgevoerd, be traden vele sprekers het podium om op hun beurt namens de organisaties die zij vertegenwoordigden de beste wensen over te brengen. Wij noemen in het bijzonder de geestige speech van prof. ir. Thijsse. De waarnemend rector dr. W. Jong im proviseerde een dankwoord, waarna de ge nodigden een rondgang door het gebouw maakten, dat aan de Rijksstraatweg 374 ligt en de vroegere dorpsschool van Schoten is, wordt nu geheel gebruikt voor het kleuteronder wijs, dat reeds enkele klassen had. Woensdagmiddag is het nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen, in tegen woordigheid van de Zweedse gezant in Nederland, Zijne Excellentie J. Lagenberg en de heer B. Odenman uit Appelviken bij Stockholm, namens de verkoopafdeling van de Zweedse Staatszagerijen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heettte in het Frans de Zweedse gasten welkom en gaf de verzekering dat het ge meentebestuur en bevolking van Haarlem grote waardering hebben voor Zweden, waarna hij dank bracht aan de Nederland se instanties, welke de bouw van de school hebben mogelijk gemaakt. De burgemeester zeide, dat elke Haarlemmer er trots op is, dat het aantal inwoners de 160.000 gepas seerd is, maar er is een schaduwzijde aan verbonden: het gebrek aan woon- en kan toorruimte en het nijpende tekort aan scholen. Gelukkig heeft Haarlem nu weer een school er bij. Hij dankte de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, ir. Van Oppen van de Wederopbouw, ir. M. H. Maas en ir. H. A. Breuning van Openbare Werken die zonder Zweedse assistentie, aan de hand van de werktekeningen het gebouw opgericht hebben de insjxecteurs N. Dorrepaal en W. C. van Eldik en de oudercommissie. Na de Zweedse gezant een album met foto's van de school te hebben aangeboden, overhandigde hij het hoofd der school een taart, in de vorm van een sleutel, waarna hij het personeel veel succes toewenste. De heer Lagenberg dankte voor de ont vangst en sprak de beste wensen uit voor de toekomst van de school. De heer Schoenmakers zeide, dat het Rijksschooltoezicht zich bijzonder ver heugt over de vermeerdering van het aan tal klassen. De J. P. van der Leijschool is nu beter gehuisvest en het kleuteronderwijs heeft meer ruimte gekregen. In Haarlem- Noord zal het aantal inwoners blijven groeien en er zal spoedig naar gi-ond voor een nieuwe school moeten worden gezocht. De heer A. Frank, agent in Nederland van de Zweedse Staatszagerijen merkte op, dat mogelijk de beste leerlingen eens in de gelegenheid gesteld worden naar Zwe den te gaan. De heer P. C. Rote van de Nedei'landse Houtimport Maatschappij gaf een overzicht van de onderhandelingen welke over de aankoop van dit Zweedse schoolgebouw gevoerd zijn. waarna hij een klok aanbood. De heer Klaver overhandigde namens de oudercommissie eveneens een klok; de heer F. J. Wessels uit Spaarndam die na mens de Vereniging voor Dierenbescher ming sprak, een vogelhuis. Voorts spra ken de heren W. F. Happé namens de afdeling Haai'lem van Volksonderwijs en de Haarlemse Ouderraad; S. Doek namens de Nederlandse Onderwijzersvereniging; Kruise namens het „Schoolparlement" en mevrouw Van der Zee, die namens de Kleuterschool welke thans in het gebouw aan de Rijksstraatweg is gehuisvest, een herinnering aanbood. De heer A. J. M. Mol dankte mede na mens het onderwijzend personeel voor de geschenken en voor de goede wensen. der „oorlogsmisdadigers" was gesteld, on gemoeid te laten. De communistische zender verklaart dat de nationalistische garnizoenen dier steden thans over geen uitwegen meer beschikken en dat er hun niets anders overblijft dan te capituleren. De nationalistische leiders worden verzocht niet tot vernielingen over te gaan, zo zij „hun eigen veiligheid" niet in gevaar willen brengen. Gisteravond zijn door de communisten geleide troepen Hoei-Toei, een Zuid-Ooste lijke voorstad van Tientsin, binnengedron gen, waar thans hevig gevochten wordt, aldus heeft de garnizoenscommandant van Tientsin medegedeeld. Hij noemde de toe stand ernstig. Volgens militaire kringen heeft de natio nalistische opperbevelhebber van Centraal China, generaal Pai Tsjoenghsi zijn troe pen die in Kwangsi zijn gelegerd, bevel gegeven de stellingen te verlaten, welke zij in het Zuiden van de provincie Honan en in het Noordwesten van de provincie Hopei betrokken, en zich op Hankou terug te trek ken. Men voegt er aan toe, dat dit bevel werd gegeven zonder de goedkeuring van het ministerie van Landsverdediging en dat het de autoriteiten te Nanking heeft ver rast. Trygve Lie heeft te Lake Success ver klaard, dat hij de mogelijkheid zou onder zoeken van het aanbieden van de goede diensten van de UNO aan de Chinese rege ring en de communisten bij het bereiken van een accoord. Dr. Adenauer gesauveerd De in de Duitse parlementaire i-aad zit ting hebbende sociaal-democraten hebben voorgesteld de besprekingen voor het op stellen van een grondwet voor West-Duits- land te hervatten, zonder dat verder aan dacht zal worden geschonken aan het twistpunt met de Christen-democraten over de Christen-democratische voorzitter, dr. Adenauer, die de westelijke militaire gouverneurs gevraagd had hun inzicht ken baar te maken over bepaalde omstreden punten in de ontwerp-grondwet, hetgeen een gedeelte van de raad onwaardig had genoemd. De sociaal-dèmocratische raadsleden be sloten geen enkele motie van wantrouwen tegen het beleid van dr. Adenauer zoals de communisten er een willen indienen te steunen. Zij eisten, dat de hoofdcommis sie onmiddellijk een aanvang zou maken met het bespreken van de ontwerp-grond wet, waarbij rekening diende te worden gehouden met de internationale Ruhr-over- eenkomst, zoals deze door de zes mogend heden te Londen is opgesteld. Hongaren ontsnappen per vliegtuig Dinsdag is een Hongaars vliegtuig met 21 passagiers en een bemanning van vier koppen, bijna allen vluchtelingen uit Hon garije, op het vliegveld München-Reim ge land. Verklaard wei'd dat het toestel, een tweemotorige Dakota, op weg was naar Zwitserland, doch wegens benzinegebrek te München moest landen. Drie passagiers zouden niets afweten van 't ontsnappings plan dat in April 1948 beraamd was. Alle 25 inzittenden zijn ter beschikking gesteld van Amerikaanse intelligence-ambtenaren. De 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, stapten allen te Pees (Zuid-?Ion- garije) in het toestel en stonden geboekt als gewone passagiers voor Boedapest. Eén van de inzittenden droeg een skicostunm en had ski's bij zich. Hij was in het vlieg tuig gestapt in de veronderstelling dat hij Graaf Sforza, de Italiaanse minister van binnen een uur op weg zou zijn naar een I buitenlandse zaken, heeft in de parlements- Hongaarse wintersportplaats. De piloot, •ommissie voor buitenlandse zaken mee- vermomd met valse baard en donkere bri' gedeeld, dat zijn Franse collega, Robert zeide, dat een misrekening van het ben- Schuman, had beloofd dat Frankrijk de zineverbruik de oorzaak was van de on- toelating van Italië tot de Westeuropese tijdige landing. 1 consultatieve raad zou steunen. Communistische partij in West-Duitsland los van S.E.D. De communistische partij in West- Duitsland heeft besloten een „organisato rische scheiding" tussen haar en de door de communisten beheerste S.E.D. socia listische eenheids-partij in de Sovjet- Russische zóne tot stand te brengen. Deze beslissing, welke werd bekend ge maakt tijdens een Dinsdag gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der com munistische partij, werd genomen omdat „de speciale omstandigheden voor de com munistische campagne in de Westelijke zones van Duitsland het voeren van een onafhankelijke en hieraan aangepaste politiek noodzakelijk maken". Het hoofdbestuur heeft ook bekend ge maakt, dat de communistische bestuurs leden der S.E.D. vrijwillig zijn afgetreden. De onder Franse goedkeuring verschij nende „Kurier" legt de „organisatorische afscheiding" van de K.P.D. in West-Duits land uit als een „stilzwijgende erkenning van de diepe kloof in Duitsland". „De K. P. D. heeft het noodzakelijk ge vonden maatregelen te nemen om zich te vermommen als een ogenschijnlijke onaf hankelijke oppositiepartij, teneinde op deze wijze deel te kunnen uitmaken van een toekomstig federaal parlement", schrijft het blad. Frankrijk help! Italië

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5