Tante Els De „Fairfree" is verbouwd omdat zij niet voldeed Joh. IVIeyer en Zn. Levende vis in de winkels Het testament DO?!rT.F.CAG S 'ARI 1949 IJ MUIDER COURANT Kostbaar experiment met een revolutionnaire trawler Maatkleermakers - Herenmodes Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 JONGENS OVERJASSEN HEREN.TWEEDJASSEN COSTUUMS Ongeveer een jaar ge leden plaatsten wij een foto van de nieuwste Engelse trawler de „Fairfree", die op dat moment als het neusje van de zalm werd beschouwd en op velerlei gebied revolutionaire ideeën over de visserij- methoden naar voren bracht. Vooral de nieuwe lijn van deze 1500 ton metende trawler (hoge zijkan ten en een „glijbaan" aan de achtersteven voor het net) wekte de belangstelling- van alle landen, die zich met de visserij bezig houden. Thans is de „Fair free" alweer een jaar in de vaart en de ha ven van Aberdeen 2det het sierlijke schip geregeld onder haar gasten. Het was een publiek geheim, dat de „Fairfree" allesbe halve gelukkig gevist heeft zodat de traw ler zelfs een paar maanden opgelegd is geweest, aldus deelt 't weekblad „Fishing News" mede. Men voegt hier aan toe, dat de interesse van de reders niet in de eerste plaats uitging naar de resultaten der visserij als wel naar een proefneming met vries-methoden in volle zee, waar het schip eveneens op is ingericht. Dat men echter de financiële kant niet helemaal uit het oog verliest, blijkt uit het bericht, dat de „Fairfree" onlangs met een dubbele schroef, gedreven door Dieselmotoren is uitgerust en dat een proefvaart in de Firth of Forth de ge wenste resultaten heeft opgeleverd. Men verwacht, dat de trawler in het midden van 1949 uitvaart. Twee jubilea bij de Hoogovens De huldiging van de eerste twee jubilarissen in 1949 van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden betrof medewerkers van de Mechanische Dienst. De constructie werkplaats was daarvoor het feestterrein waar de heren C. van Buuren en Th. Mul der met hun echtgenoten op het podium waren gezeten. De gelukwensen van de directie, met de gebruikelijke envelop mochten de jubilarissen van de directeur, prof. dr. J. F. ten Doesschote, in ontvangst nemen. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Sjies zeide onder andere in zijn toespraak, dat de beide jubilarissen door hun werk in de Mechanische afdeling een belangrijke plaats in het bedrijf innemen. Hij overhan digde aan het slot van zijn rede het ge denkbord en het getuigschrift der Maat schappij. De heer J. Alberda, lid van de huldigingscommissie, had als taak de ge schenken aan te bieden. Hij deed dit met een hartelijke toespraak en betrok ook de vrouwen in de huldiging met specifiek voor vrouwen bestemde cadeaux, bloemen en bonbons. De heer M. J. Kimmel, chef van de Buitendienst, bracht vervolgens zijn hulde en sprak zijn dank uit voor de mede werking die hij steeds van de jubilarissen mocht ondervinden. De chef van de heer Van Buuren, de heer W. Martens, getuigde in een uitvoerige speech van de waardering en vriendschap en vertelde van de accurate wijze waarop de heer Van Buuren zijn werkzaamheden verricht, waarna de heer Vogel en De Bie eveneens van hun waardering lieten blij ken, waarbij eerstgenoemde speciaal het woord richtte tot de heer Van Buuren en laatstgenoemde de heer Mulder tot het mid delpunt van zijn belangstelling maakte. Ir. Aspine, chef van de Mechanische Dienst, voerde als laatste spreker het woord. Nadat de jubilarissen een woord van dank hadden gesproken, nam mevrouw Van Buuren het woord. Zij wilde namens de vrouwen van de Hoogovenwerkers haar dank uitspreken, voor de wijze waarop de directie de oude getrouwen weet te hul digen en voor alles wat voor de veiligheid van hun mannen wordt gedaan. MARKTBERICHTEN Besommingen. UK 115 f44; UK 194 f70; UK 86 f80; UK 184 f64; UK 72 f49; UK 114 f39: UK 169 f 85; UK 144 f 54; UK 46 f 63; IJM 276 f 519. Visaanvoer. 46 kisten schar, 4 kisten bot. Totaal 50 kisten. Nieuws van Kinheim Na het verzoek van de heer P. Dijkstra, gemeentelijk ambtenaar voor de sport, om principiële medewerking van de V. V. „Kinheim" te verkrijgen bij de organisafce van voetbalwedstrijden tegen Scandinavi sche zeelieden, heeft het bestuur zich daar toe bereid verklaard. Echter met het voorbehoud, dat. even tueel de wedstrijdbelangen van „Kinheim", zowel in de competitie als in reeds aan gegane verbintenissen ten aanzien van verschillende tournooien, geen gevaar zul len lopen. Bovendien zal dan ook het Van Gelder Sportpark in „Tussenwijk" ter beschikking moeten staan. De trawler „Fairfree". Santpoort-dorp „DE WOESTE HOOGTE" VOOR SANTPOORTS BLOEI Vrijdag- en Zaterdagavond wordt voor de leden van Santpoorts Bloei de bekende film „Wuthering Heights" (De Woeste Hoogte) naar de roman van Emily Bronte in het Jeugdhuis gedraaid.- Agenda voor Veisen en IJirnuiden Thalia, 8 uur: „Feest in de Jordaan". 10.30 uur: B.O.I.W.: „De hel van Buchen- wald". Rex: Geen voorstelling. Spreekuur Weihouder van Sociale Zaken: 9—12 uur. VRIJDAG 7 JANUARI Thalia, 8 uur: „Dwaalwegen". Rex, 8 uur: „Vader der armen". „In't gouden haantje" Woensdagavond is in het Patronaatsge bouw te IJmuiden weer eens gebleken, dat de VVIJ-leden zich op de planken even goed thuis voelen als op het groene veld. De toneelgroep van deze voetbalvereni ging bracht op vlotte wijze de klucht „In het Gouden Haantje" voor het voetlicht. Voor een amateurgezelschap stond het spel, dat zij voor een uitverkochte zaal ten beste gaven, op een hoog peil en regisseur en leden mogen dan ook tevreden zijn over de resultaten. Het werd dit keer een komisch verhaal over een „onder de pantoffel zittende' wethouder, die op zekere avond de bloe metjes buiten gaat zetten in „Het Gouden Haantje" in plaats van een gemeenteraads zitting te gaan bijwonen. Zijn vriend, een leraar en „collega-pantoffelheld", verge zelt hem bij dit uitstapje. Uit de verhalen die door het stadje gaan, blijkt dat het een ware bras- en vechtpartij in het kroegje is geworden en men spreekt er zwaar schande van Na een hele serie vermakelijke scènes en hachelijke situaties komt de aap uit de mouw en alles keert ten goede. Het ovationele applaus bewees op on dubbelzinnige wijze de waardering van het publiek. De heer F. Hunsche heeft zich op uit stekende wijze van zijn moeilijke regis- seurstaak gekweten. De accordéonvereniging „IJmuidens Roem", onder leiding van de heer D. Wij- ker, oogstte eveneens een geweldig succes. Spontaan zongen de aanwezigen de beken de melodieën mee en met een welgemeend applaus beloonde het de uitstekende spe lers. Een geslaagde avond waarop men met genoegen kan terugzien. Velsen Schoolgeldverordening voor de Huishoudschool Aan de raad, die Dinsdagavond bijeen komt, zal de schoolgeldverordening voor de gemeentelijke daghuishoudschool wor den voorgelegd. De maatstaf van de heffing wordt ge vormd door het totaal bedrag der inkom stenbelasting en wanneer de schoolgeld- plichtige niet voor deze belasting is aan geslagen de loon- of vermogensbelasting. Het schoolgeld varieert van 4.50 tot een maximum van 200. DANSSCHOOL A. DUI1N Aanvang nieuwe cursus INSCHRIJVINGEN Zat. 8 u., Zond mid. 4 u. in Rest. Kennemerhof, IJmuiden Maand. 8 u. de Griffioen IJm.-O. Woensd. 8 u. Zomerlust, Santp. Onze lessen zijn: duidelijk - snel - stemmig (Adv.) Het onderwijzers-„smartgeld" ook in Velsens raad De agenda van de raadsvergadering, die Dinsdag 11 Januari des avonds om half acht in het Velsense raadhuis begint, luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging van de Algemene Politieverordening. 3. Vast stelling van een verordening tot wijziging van de Verordening op het schoolgeld voor het, onderwijs aan de gemeentelijke dag- huishoudschool. 4. Verkoop van grond. 5. Verkoop van industrieterrein in Velsen (Noord). 6. Verzoekschrift van P. Bleeker te Santpoort in zake bebouwing van ter reinen nabij de Harddraverslaan. 7. Tijde lijke loontoelage voor secretarissen en ont vangers. 8. Verlening van toelagen aan de nagelaten betrekkingen van onderwijzers bij het openbaar en bijzonder lager onder wijs en 9. Benoeming van: a. leraren en leraressen aan de Gemeentelijke Daghuis houdschool te IJmuiden en van leraren jn tijdelijke dienst aan de Gemeentelijke Vïs- serijschool te IJmuiden. BAPTISTEN OOK IN VELSEN ACTIEF De Baptisten zullen voortaan elke Zon dagavond een evangelisatiedienst in de Openbare Leeszaal aan de Heidestraat hou den. Zondagavond treedt ds. J. W. Weenink uit Haarlem op met als onderwerp: „Men sen, zwak en toch zo sterk". Beverwijk Nieuwjaarsdrive van „Klaver Twee" Dinsdagavond heeft de bridgeclub „Klaver Twee" in het Statenhuis aan de Velserweg, een onderlinge Nieuwjaarsdrive georgani seerd. waarvoor fraaie prijzen uitgeloofd waren. Nadat de voorzitter de heer J. Eek hout 'n nieuwjaarsgedicht van de secretaris der vereniging, de heer J. Vollaerts, had voorgedragen werd met de wedstrijd begon nen. De voornaamste uitslagen luidden: Groep A1. heren EekhoutBosman 24?ï m.p.; 2. heren Worst—Wegman 22Vi m.p.; 3. heren Hendriks—Brielsman 21 m.p.; 4. heren v. d. Geer—Minneboo 19 m.p.; 5. heren Holle manVeenstra 17 m.p.: 6. heer en mevrouw Vollaerts. Groep B: 1. heer en mevrouw van Aalst 2VA m p.; 2. mevrouw Kamphuis—heer Bakker 21Vi m.p.; 3. heren OosterhoutAal- bersberg 20',2 m.p.; 4. heer en mevrouw Steenbergen 20'm.p.; 5. mevrouw Wegman heer Spanjaard 19 m.p.; 6. mevrouw Slaats heer Klesser 18 m.p. Groep C: 1. dames HeykantsBrouwer 27 m.p.; 2. heer en me vrouw Groen 2114 m.p.: 3. heer en mevrouw Brouwer 19 m.p.; 4. mevrouw Sauerheer Heykants 19 m.p.; 5. mevrouw Doeveheer Gerritse 17 m.p.; 6. dames Hamel—Plooi I6V2 m.p. Flinke aanvoer en prijzen op de groentemarkt De handel op de Beverwijkse groente markt begon het nieuwe jaar niet ongun stig: er was nog een ruime aanvoer met vrij goede prijzen. Andijvie behoort nog steeds tot de veel gevraagde producten. Er is niet veel meer van deze bladgroente. De prijs gaat iedere marktdag omhoog. Er werd tot, 84 cent per kilo betaald. De aanvoer van spruiten is niet erg groot. Er worden voor geschoonde partijen goede prijzen besteed, n.l. van 54-74 cent per kilo; ongeschoond gaan ze voor 45 cent per kilo weg. Prei komt in grote hoeveelheden aan de markt. De vraag is niet groot. Er w /.-dt van 8-12 cent per kilo betaald. Boerenkool is heel wat beter te verko pen. De aanvoer is behoorlijk en er wordt rond de 25 cent per kilo besteed. Groene kool is ook beter te plaatsen voor prijzen van 8 tot 14 cent per kilo. Rode kool gaat tot 12 cent per kilo. Waspeen komt er minder; goede peen gaat nog tot 26 cent per kilo en winterpeen variëert van 4-7 cent per kilo. Uien komen niet veel hoger dan 10 cent per kilo. Witlof ziet men weinig. Er wordt tot 35 cent per kilo betaald. Bloemen Er komen nu steeds meer bloemen ter markt, waarbij zich de eigenaardigheid voordoet dat de vraag groter wordt en de prijzen oplopen. Iedere marktdag zijn er meer kopers op de veiling, die niet alleen uit de naaste omgeving, maar zelfs uit Leeuwarden, Groningen en Almelo komen. De tulpen lopen nogal in prijs uiteen. De Mendelsoorten brengen van 50-75 cent per bos op. De Rose Copland ging nog tot 130 cent per 10 stuks. Tulpen met bol brach ten van 75-140 cent per 10 stuks op. Nar cissen brachten bijna het dubbele op van een week terug; er werd van 48 tot 75 cent per bos betaald. Blauwe druifjes noteerden 38 cent per 10 stuks. Hyacinten zijn er wei nig evenals crocussen. Wilgenkatjes komen er ook minder. Cyclamebloemen blijven steeds gevraagd. Potplanten komen er weer meer. Het zijn hoofdzakelijk cyclames. die aangevoerd worden. Ook hiervoor worden behoorlijke prijzen gemaakt. Een Zomerzotheid „Een Zomerzotheid", het bekende boek van Cissy van Marxveld voor het toneel bewerkt door P. de Gruyter, was het onder werp dat de toneelafdeling van de R.K. padvindersgroep „Die Wijcker Gilde" Woensdagavond in het goed bezette K.S.A.- gebouw te Beverwijk voor het voetlicht bracht. Het geval behandelt de geschiede nis van enige jonge meisjes, die kennis maken met Jhr. Robert Padt van Heyen- daal, die echter incognito blijft. Door de talrijke vergissingen wordt het geheel een vrolijke geschiedenis, zodat het publiek zich kostelijk amuseerde. Zoals in de meeste blijspelen komt alles weer op zijn pootjes terecht. Behoudens enkele foutjes, die wij deze ijverige amateurs gaarne vergeven, hebben allen goed werk geleverd, met als uitblinkers Gerrit Jan Loots en Jef van Doorn, de man die een wereldreis maakt. Al met al kan „Die Wijcker Gilde" op een geslaagde toneelavond terugzien. Denemarken legt zich toe op een moderne verzorging van het zeebanket Er zijn slechts weinig landen, die zo'n lange kustlijn hebben als Dene marken in verhouding tot hun opper vlakte en daar de wateren rond dit land rijk zijn aan vis, is zijn eerste bestaansmiddel'natuurlijk de visserij geworden, ook al doordat het binnen landse publiek „met vis werd groot gebracht" en de handelaars hun taak terdege begrijpen wat betreft de ver zorging van het product. Zo kan men op het ogenblik in ver scheidene zaken levende zeevis kopen zo dat over de versheid van de waar niet de minste twijfel kan bestaan. Weinig voor de industrie. De Deense visserij is zoals trouwens uit deze inleiding reeds is gebleken op het directe verbruik ingesteld en slechts kleine hoeveelheden zijn voor industrie doeleinden bestemd. In 1939 bijvoorbeeld bedroeg de totaalopbrengst 103.371 ton waarvan slechts 20 pet. naar de fabrieken ging. De oorzaak hiervan ligt niet in het feit, dat de vis van de Deense boten on geschikt is voor de industriële verwerking maar veeleer in de omstandigheid, dat de grote markten (Engeland en Centraal Europa) vlak naast de deur liggen zodat Denemarken zijn producten kersvers en in prachtige conditie kan afzetten. Wanneer wij het productiecijfer over 1948 bekijken (200.00 ton), dan blijkt, dat ook de visserij van het kleine land aan de Sont is meegesleept in de snelle toene ming van de Noordzeebevissing. Hoewel de visindustrieën nog steeds een onaan zienlijk deel van de opbrengst ontvangen, beginnen zij zich toch te roeren. Onder meer is er een opvangapparaat ter stabili satie van de prijzen ontstaan en er heb ben zich nieuwe visserijen ontwikkeld, waarnaast de groeiende industrie een be langrijke ruggesteun belooft te worden voor het hele bedrijf. Modern. Een van de oorzaken, waardoor het Deense product de vergelijking met dat zijner concurrenten kan doorstaan is de moderne wijze, waarop door de grotere boten wordt gevist. De kabeljauw bijvoor beeld wordt vaak levend in de fileer-fa- briek aangevoerd door middel van speciale ruimen en aan de wal is het proces der verwerking tot een hoogst efficiënte en snelle fabricage-methode uitgegroeid. Uit het oorlogsjaar 1942 dateert een scherpe overheidscontrole op de kwaliteit van geconserveerde vis en deze bemoeiing heeft het Deense product op de buiten landse markten mede een uitstekende naam helpen bezorgen; het controlesys teem werd dermate geperfectionneerd, dat de kans uiterst gering is, dat een minder waardig product de fabrieken verlaat. De haring heeft verscheidene nieuwe mogelijkheden opgeleverd. De vette herfst- haring wordt in de ook te ontzent bekende ronde blikken geconserveerd, waarvoor ze meestal eerst gestoomd of gerookt is. (Fishing News). Het hoekje van Donderdag 6 Januari 1949 Beste kinderen! Met frisse moed begin ik dit jaar weer ons hoekje en wens jullie na tuurlijk nogmaals allen het allerbeste voor 1949. Er kwamen deze keer zo veel mooie kaarten met goede wensen mijn brievenbus binncngefladderd, dat ik onmogelijk iedere kaartstuur- der of -ster afzonderlijk kan bedanken. Daarom neven en nichten, allen tege lijk, hartijk dank voor de aardige attentie! En nu zullen jullie wel erg nieuwsgierig zijn, wie de NovemberDecember-wed- strijd gewonnen heeft. Er zijn natuurlijk veel inzendingen gekomen, maar de teke ning van BLAUWDRUIFJE stak toch wel met kop en schouders boven alle andere uit. De meeste kinderen hebben de auto uitgeknipt, netjes ingevuld en zo aan mij gestuurd, maar Blauwdruifje heeft hem keurig voor zijn garage gezet, versierd met een weiland en een boom en dat alles keu rig met waterverf gekleurd. M'n compli ment, hoor Druifje, het zag er netjes uit. De tweede prijs is deze keer voor FLAP OOR, die zij» auto voor een echte benzine pomp geplant heeft. Bravo, Flapoor, je hebt een aardige tekening gemaakt. Bin nenkort kunnen de prijswinnaars een boe kenlijst tegemoet zien, waaruit ze dan hun keuze kunnen doen. En nu onze brieven. VIOOLTJE hoopt dat we in het voor ons liggende jaar weer even prettig zullen corresponderen als we dat in de afgelopen jaren gedaan hebben. Nu, ik hoop het ook, Viooltje, want ik zou niet graag jouw ge zellige brieven missen. Je zult wel een prettige Oudejaarsavond gehad hebben, denk ik. Jammer, dat dat alles nu weer voorbij is. Ben je alweer naar school? KRULLEKOPJE komt ook weer eens tevoorschijn. Ze vertelt, dat haar zusje ziek is. Fijn hè, krullekop, dat ze bijna weer beter is. Is ze lang ziek geweest en erg? Je vertelt er niet zoveel van. Krijg ik gauw nog eens een langere brief? Ook HOEPELTJE is Tante Els niet hele maal vergeten. Nee, meisje, de verjaardagen van mijn nichten en neven houd ik goed bij hoor! Je felicitatie krijg je precies op tijd. Heb je je tas gekregen en heb je ook een prettige dag gehad? Vertel het me maar eens gauw. GOUDENREGEN houdt vast erg veel van schaatsenrijden, want ze verlangt alweer erg naar de volgende vorstperiode, zo schrijft ze. Ik kan je gerust stellen, hoor Goudenregen (je vraagt zo angstig of het wel weer zal gaan vriezen deze winter geeft heus nog wel ijs in de sloten. Het is tenminste nog lang geen Mei, want dan zou ik er een zwaar hoofd in hebben. Kun je goed schaatsen? Nogmaals het beste met moeders vinger. Gaat het al wat beter? We moeten hiermee op houden, want het nieuwe maandraadsel neemt veel plaats in beslag. Dus: tot de volgende week. TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, of briefjes aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: TULP, die Zaterdag haar verjaardag viert en MONKIE, die de Maandag daarop in de bloemetjes wordt gezet. Van harte, hoor nichten en prettige dagen! Hef nieuwe maandraadsel Jullie herinneren je nog wel, dat we het een paar maanden geleden over die Sjaak van ons gehad hebben: dat leerjongetje op de drukkerij van de krant, dat in zijn haast tegen een spreekwoord opliep, zodat het in brokken op de grond terecht kwam. Toen hebben jullie Sjaak zo prachtig uit de nood geholpen, maar of jullie het deze keer weer willen doenLees eerst maar eens verder! Het gebeurde gistermorgen. Ik had een bekend sprookje voor jullie na willen ver tellen, en de meneren van de drukkerij hadden de zinnen al keurig onder elkaar gezet voor de kinderkrant van vandaag. Toen kwam die Sjaak er aan. Druk en overmoedig als altijd wilde hij een prop papier in de papiermand schop pen, maar natuurlijk trapte hij mis en tegen de tafel aan ze noemen dat een „steen" op de drukkerij waar jullie sprookje stond te wachten. Je begrijpt het gevolg zeker wel? Met luid gerinkel tui melden de zinnen op de vloer en er was werkelijk geen touw meer aan vast te knopen. Kleine stukjes waren nog goed gebleven, maar het meeste lag zo raar door elkaar, dat Sjaak met een rood hoofd moest FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 48) Zij wist nu hoe de rechtzaal er uit zou zien voordat zij er binnentrad. De rechter was een bekende figuur geworden. Sir Wilbury was niet langer de boeman, die zij zich voorgesteld had, maar een grote, knappe man met een mooie stem. Zij keek nu voor de eerste maal naar de jury en vond ze erg gewoon het stelde haar ge rust. Het soort mensen, dat je in de bios coop of in iedere andere openbare gelegen heid zag, doodgewone, alledaagse mannen en vrouwen. Het verwrongen nachtmerrie achtige van het geheel scheen zich te ont spannen. Het toneel was alleen nog maar een rechtzaal, een plek waar getracht werd de waarheid aan het licht te brengen. Zij draaide haar hoofd een beetje en ontmoette de b'ik van Jeff Stewart. Dwars door de overvolle rechtzaal zei die blik: Hier ben ik, Carey, ik hou van je. Zij kreeg iets meer kleur en voelde zich duizelig worden. Zij moest haar blik afwenden. Nu was het de beurt van Ernst Hood om zijn verklaring af te leggen onder de beproefde leiding van Sir Wil'oury. Na de gebruikelijke vragen omtrent het geen zich had afgespeeld op de middag j ment de volgende dag om kwart voor twee van de 16e November, althans voor zover klaar was om getekend te worden. Ze hij daarbij aanwezig of betrokken was voegde er aan toe: Ik zal ze allemaal hier geweest en nadat Ernst Hood uiteengezet had, dat Carey Silence volgens het testa ment van een week tevoren erfgename zou zijn van een bedrag van vijftig duizend pond en een waarde aan juwelen van ongeveer tien duizend pond, hoorde hij zich vragen: Wilt u ons een verslag geven van uw onderhoud met mevrouw Maquisten? De heer Hood streek met zijn ene hand over zijn donker haar, dat de slapen ver vrij liet. Aangezien dat haar al zo glad was als brillantine en geregeld borstelen het konden maken, kon deze beweging alleen het gevolg zijn van nervositeit. Zijn lichte, bruine ogen waren op Sir Wilbury's gelaat gevestigd. Zijn gehele houding drukte de grootste ijver en bereidwilligheid uit. Toen hij sprak, klonk zijn stem zwak en wat schor- Hij hoestte een paar maal en mom pelde een excuus. Maar toen hij eenmaal op dreef was, was hij zeer goed verstaan baar. Zoals iedereen verteld had, verkeer de ook volgens hem Honoria Maquisten die middag in een toestand van de hevigste op winding. Mevrouw zei, dat als ik het testament had meegebracht, zoals haar bedoeling was geweest, zij het mij zou hebben laten ver branden, zodat niemand er meer iets aan gehad zou hebben. Ik antwoordde, dat mijnheer Aylwin in een of twee dagen terug zou zijn, maar ze zei: In een of twee dagen kan er heel wat gebeuren, en dat het haar bedoeling was om een nieuw testa ment te dicteren en het de volgende dag te tekenen. Zij zou de bepalingen dadelijk opgeven en ik moest zorgen, dat het testa^ laten komen: Robert, Nora, Dennis, Honor en Carey. Ze zullen allemaal horen, wat ik te zeggen heb en ze zullen de redenen leren kennen, die mij geleid hebben tot hetgeen ik ga doen. Ik zal het ze in hun gezicht zeggen. Toen moest ik het nieuwe testa ment opnemen. Een copie van het oude had zij in haar hand. Daar nam een vrij groot gedeelte uit qver. De legaten aan lief dadige instellingen en aan het personeel bleven onveranderd. Kunt u aangeven welk soort verande ringen zij voorstelde? Ja. In het vorige testament was het grootste deel van het fortuin min of meer gelijk verdeeld over vijf erfgenamen. Ook de juwelen waren over deze vijf personen verdeeld, hoewel niet in gelijke hoeveel heden. Wie waren die vijf erfgenamen? Robert Maquisten, Dennis Harland, Nora Hull, Honor King en Carey Silence. In welke familieverhoudingen ston den deze personen tot de overledene? Mijnheer Robert Maquisten en juf frouw King zijn een neef en nicht van mevrouw Maquistens echtgenoot, wijlen de heer James Maquisten. Mijnheer Harland en mevrouw Huil zijn haar eigen neef en nicht. Juffrouw Silence is de kleindochter van een nicht in de eerste graad. Maar in het testament is haar aan deel even groot als dat van de anderen? Het geldbedrag is even groot. Maar wat de juwelen betreft, zou zij verreweg de meest waardevolle krijgen. Dat wil dus zeggen: volgens dat oude testament. En hoe stelde mevrouw Maquisten zich voor over haar bezittingen te beschikken in de instructies, die u op die middag van de 16e November in ontvangst nam? De heer Hood slikte, schraapte zijn keel en zei: Zij dicteerde mij, dat de verdeling in vieren moest geschieden en niet in vijven, zoals eerst het geval was geweest. Wat maakte u daaruit op? Hood keek hem ernstig *en trouwhartig aan en zei: Ik begreep er uit, dat zij iemand uit haar testament wilde schrappen. Sir Wilbury drapeerde zijn toga met een zwierig gebaar om zijn schouders. En wilt u zo vriendelijk zijn mij mede te delen, welke vorm die instructies hadden? Hood keek een beetje benauwd. Zij dic teerde de bepalingen voor de legaten zó, dat haar bezit in vier gelijke delen werd verdeeld, maar de namen van de erfge namen werden opengelaten. Ik hoop, dat ik zo duidelijk genoeg ben geweest. En wanneer zouden die namen wor den ingevuld? De volgende dag, om kwart voor twee. Ze zei, dat ze de namen zou invullen in tegenwoordigheid van de erfgenamen en het testament dan zou bekrachtigen met haar handtekening. Ze gaf mij opdracht om te zorgen dat er twee getuigen, die zij zelf noemde, aanwezig zouden zijn. Sir Wilbury verhief zijn stem een wei nig. Juist, dus mevrouw noemde twee personen, die getuige moesten zijn van haar handtekening. Noemde zij de naam van degeen, die uit het testament geschrapt zou worden? Er werd niemand genoemd. Er was een zekere nadruk op het laatste woord merkbaar. Wat wilt u daarmee zeggen, mijn heer Hood? (Wordt vervolgd). bekennen, dat ie er waarlijk ook geen wijs meer uit kon worden. Maar nu moet het sprookje weer in de goeie volgorde gezet worden, enne nou ja: willen jullie die Sjaak van ons nog eens een handje helpen? Hij heeft Tante Els gevraagd, of ze voor de beste drie op lossingen een boek wil uitloven en omdat Sjaak de kwaaiste nu ook weer niet is, heeft zij toegestemd. Dus: drie boeken liggen er op de drie van jullie te wachten; insturen vóór 1 Februari! Doe je best! neke heette. Alle mensen noemden haar Er was ereis een klein meisje, dat An- Roodkapje, want ze droeg altijd een rood mutsje. Anneke woonde met haar moeder woonde Grootmoeder, die erg veel van haar kleindochtertje hield. Op een dag was Grootmoe ziek en moeder zei: „Roodkapje, ik heb lekkere pannekoeken voor Groot- soq }aq ut do.iap.iaA ua 'soq }oo.tS uaa ut moeder gebakken; die moest jij haar maar gauw even brengen. Maar denk er om: paadjes komen!" niet lang wegblijven en niet buiten de Roodkapje ging direct op weg. De zon scheen door het dichte bladerdak op de bloemen, die tussen het mos bloeiden. Zou Grootmoe het niet prettig vinden, als ze een zelf-geplukt ruikertje voor haar mee bracht? Ginds groeiden zulke prachtige lelietjes-der-dalen en daar Tussen de hoge bomen dook plotseling met zijn geweer de ruige snuit van de wolf op. Hij had zijn gelopen, op zoek naar een konijntje of een fazant. Toen hij Roodkapje zag, dacht hij: „Hè, dat kindje zou een lekker hapje zijn", maar hij durfde haar toch niet te grijpen, want stel je voor. dat zij zou gaan schreeu wen en dan zou de jager misschien komen maag voelen rammelen en was het bos in- „Dag lief meisje" bromde de wolf. Rood kapje schrok verschrikkelijk, maar de wolf deed erg vriendelijk en vroeg, waar zij heen moest. „Naar Grootmoe", vertelde rode luiken soms?" vroeg de wolf en toen Roodkapje zei, dat haar Grootmoeder daar woonde, kwam de wolf met een plannetje Roodkapje. „In het witte huisje met de voor de dag. „Zullen we doen, wie er het eerst is?", vroeg hij Roodkapje, die wel zin had in een spelletje, en zij spraken af, dat zij de grote weg zou nemen en de wolf het slinger paadje. Floepdaar was de wolf al tussen de do dan sCdenpooH ua uauaAvpjaA uauioq een drafje de grote weg af. Ze zou het vast winnen van de wolf, dacht ze Maar het pad was veel korter. De wolf was naar het witte huisje ge draafd en klopte op de deur. Hij maakte een fijn stemmetje en riep: „Hier is Rood kapje, Grootmoe!" „Ben jij het kind? Trek maar aan het touwtje hoor, dan gaat de deur vanzelf open". Toen zag het oude vrouwtje de ruige wolf binnenkomen. O, wat schrok ze. Ze sprong gauw uit schuurtje en deed de deur op de grendel, haar bed en liep op een drafje naar het De wolf trok de kleren van Grootmoe aan, die op een stoel lagen en legde zich in het ap uea ssCpueqpaïi ap fxq peq taft 'paq muts onder zijn kin vastgepeuterd, toen een fijn stemmetje riep: „Grootmoe, hier Trek maar aan het touwtje hopr, dan gaat de deur wel open!" Roodkapje trok en stond in de kamer. is Roodkapje!" „O, ben jij daar kindje? Toen het meisje voor het bed stond en de pannekoeken had uitgepakt, keek zij haar Grootmoeder eens goed aan. „Zeg, Grootmoe, wat hebt u grote ogen!" „Dan kan ik beter horen, kind!" „En, Grootmoe, wat zijn uw oren lang!" „Ja, dat is om beter mee te zien!" „Dat is, om goed te kunnen ruiken „Maar Grootmoe wat hebt u een grote neus". „En wat een grote mond!" „Ja", riep de wolf, „daar kan ik beter kapje grijpen, toen er drie schoten door de mee eten". En juist wilde de wolf Rood- kamer klonken. Het was de jager, die door het raam had gezien, hoe de wolf Rood kapje wilde aanvallen. Op het lawaai ■jepoz 'uaxjoquee .iapaouiioo.T0 3{00 uteav^ UIT. alles nog goed afliep. Grootmoeder kroop weer in bed, Roodkapje werd door de jager lange snuit blies ook dit verhaaltje naar huis gebracht en de olifant met de LANTAARNPAAL LEGDE HET LOODJE Een vrachtauto heeft op de Nieuwe Weg in Beverwijk een onschuldige lantaarnpaal aangereden, zodat het straatmeubel af knapte. De auto liep onbetekenende schade op. „SUIKERFREULE". De Beverwijkse toneelvereniging „Kunst na arbeid" geeft op Woensdag 12 en Don derdag 13 Januari een uitvoering in het Kennemer-theater te Beverwijk van het blijspel „Suikerfreule" door H. van Wer- meskerken. CURSUS „GEESTELIJKE VRIJHEID". De vijfde cursusavond van de cursus „Geestelijke vrijheid" onder auspiciën van de Beverwijkse Bestuurdersbond, Hoog- ovenstaten en het Nut van het Algemeen, departement Beverwijk, zal op Maandag 10 Januari in het Statenhuis aan de Velser weg plaats vinden. Dr. J. H. van de Hoop, schrijver van het boek „Geestelijke vrijheid", zal dan spre ken over „Hoe komt de menselijke vrijheid tot haar recht." UITSLAGEN SCHAAKCLUB „WEENINK". Dinsdagavond werden de wedstrijden om het clubkampioenschap van de schaakclub „Weenink" voortgezet. De voornaamste uit slagen luidden: Eerste afd.: P. HartK. Slings afgebr.; P. StetJ. A. B. Zoontjes afgebr. Tweede afd.: J. MuysH. van 't Hof 10; W. NijkampH. Nijman 01; H. NijmanW. Nijkamp 10. Velsen-Noord Nieuwe aanwinsten voor Velser clubs De Velser voetbalclubs schijnen de laat ste tijd een vrij grote aantrekkingskracht uit te oefenen op spelers van andere ver enigingen. Zo zal „Kinheim" de gelederen zien ver sterkt door A. Paap van Zandvoortmeeu- wen en G. Grapendaal van De Kennemers, die inmiddels aan de K.N.V.B, overschrij ving hebben aangevraagd. De Heemskerkse A.D.O.-speler P. A. Beentjes vroeg een dergelijk formulier aan naar I.E.V.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6