c ABDIJSIROOP Hechtenisstraffen geëist tegen twee roekeloze weggebruikers Jegest BroncAt'tfè 'akkers; Daily Telegraph over de rede van Koningin Juliana De liquidatie van het Nood-Sanatorium te Santpoort MIEP DENKT, B.D.D. Wereldnieuws VRIJDAG 7 JANUARI 1949 Hun onvoorzichtigheid had dodelijke ongelukken tot gevolg De Haarlemse Arrondissements recht bank behandelde Donderdagmiddag twee verki ersongeluhken met dodelijke afloop, die in November van het vorige jaar één dag na elkaar op of bij de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord hadden plaats gehad. Het eerste ongeval stond indertijd in het middelpunt dei belangstelling, omdat de politie en de hulpverlening eerst geruime tijd nadat het was gebeurd ter plaatse waren verschenen. Op 22 November omstreeks half zes was de 66-jarige schillenophaler H. K. ter hoogte van de Jan Luykenstraat de Rijks straatweg met zijn onverlichte, met een paard bespannen wagen schuin overgesto ken. Een uit Haarlem komende motorrij der had dit niet opgemerkt en was tegen de wagen gereden en door de schok tegen de grond gegleden, waarbij het mogelijk was, dat hij in zijn val door een uit Sant poort komende vrachtauto werd geraakt of overreden. Zijn motor was in brand ge vlogen en voorbijgangers hadden de ern stig gewonde man uit de vlammen moeten trekken. Later was het slachtoffer, dat een gebroken bekken en gebroken dij- en onderbenen had opgelopen, aan shock ge paard met veel bloedverlies overleden. In het verdachtenbankje stond de kleine, oude schillenophaler gelaten te wachten. „U bent schuin overgestoken", verweet de president hem. „Ja zeker, dat doe ik altijd", luidde het antwoord. „En u heeft niets gezien?" „Nee, maar ze rijen zo hard. En die hit van mij is een beetje traag", voegde de verdachte er ter verklaring aan toe. ...Ta. maar u had ook geen verlichting", somde de president verder op. Ook dat beaamde de schillenophaler, doch hij legde uit. dat dit een gevolg was van een vertraging, die hij niet had voor zien „Nu heb ik altijd licht", deelde hij nog ter demonstratie van zijn goede wil mede. „Bent u wel goed van gezicht?" infor meerde de Officier. „Nee, niet zo erg", gaf de man toe. „En uw gehoor is ook niet best!" ging mr. Van der Valk Bouman door, waarop de schillen man berustend: „Och, ik doe het al zo veel jaren." De getuigen bevestigden het politie-rap- port. maar konden ook geen opheldering verschaffen of de motorrijder na de botsing met de schillenkar door de tegenligger was geraakt of door deze was overreden. Vast stond, dat de chauffeur van de vrachtauto alles had gedaan om het voor hem weg glijdende slachtoffer te ontwijken. De Officier van Justitie vond dat de schillenman gespot had met eigen en an dermans leven en dat de dood van de mo torrijder het gevolg was van het roekeloos rijden van de verdachte. Anderzijds wilde hij rekening houden met diens leeftijd en met het vrijwel blanco strafregister. In het feit, dat de politie hem na het ongeval bij zijn koe, die hij aan het melken was, vandaan had gehaald, wilde hij geen onverschilligheid zien. De man had trouwens, zoals hij zelf verklaarde, eerst meegeholpen met blussen. Spreker wilde daarom met de zijns inziens matige eis van twee maanden hechtenis volstaan. De verdediger betoogde, dat dit een typisch geval was, waarin kleine oorzaken grote gevolgen hadden te weeg gebracht. Talloze keren wordt de weg schuin over gestoken en wordt er zonder licht gereden zonder zulke dramatische gevolgen. Volgens hem deed men verkeerd in zijn cliënt de enige schakel te zien, die de dood van het slachtoffer ten gevolge had. Want tenslotte hebben alle getuigen de schillen kar gezien, alleen de motorrijder niet, hoe wel de kar zich in het schijnsel van een brandende straatlantaarn bevond. „Als het in plaats van een schillenkar nu eens een fietser was geweest, zo stelde de verdedi ger, en deze was door de motorrijder dood gereden, had men de motorrijder dan vrij uit laten gaan, omdat de fietser geen licht op had?" Ook de vrachtauto is een schakel geweest en kan de dood veroorzaakt hebben. Daar om geloofde de verdediger, dat men de schillenophaler de dood van het slachtoffer niet kan aanrekenen en dat vrijspraak zou moeten volgen. Kolensjouwer werd van laadbak geslingerd Het andere dodelijk ongeluk had een dag later in de Floresstraat bij het Soendaplein plaats gehad. De chauffeur van een kolen- auto had in de vierde versnelling de bocht genomen met gevolg, dat een achter op de laadbak zittende kolensjouwer van de wa gen was geslingerd en op de straat was doodgevallen. De verdachte, de 24-jarige J.S., vond. dat hij „normaal" had gereden, doch dat hij de bocht zeer scherp had moeten nemen om een hem tegemoetkomende bakfiets te ontwijken. De meningen van de getuigen over de snelheid liepen noga) uiteen, al werd wel Los het vastzittende slijm op, verzacht de snijdende, scheurende pijn van hef veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke duidelijk, dat er niet bepaald bezadigd was gereden. De politie had bijvoorbeeld ge constateerd, dat er in de bocht rubberspo ren op het plaveisel waren achter gebleven en van een naar rechts uitwijken was niet gebleken. Twee collega's van het slachtoffer, die bij de chauffeur in de cabine hadden ge zeten, waren evenwel eenstemmig in hun oordeel, dat de kolensjouwer die pas in dienst was er niet verstandig aan had gedaan achter op de open laadbak te gaan zitten. Als hij, zoals de gewoonte is, tegen de achterwand van de cabine had geleund, zou er volgens hun niets gebeurd zijn. Mr. van der Valk Bouman verheelde niet, dat hij zich ergerde over de „verregaand schandalige, nergens naar lijkende manier van rijden van de verdachte, die natuurlijk had gedacht: Ik zal 'm eens lekker om- scheuren". Hij wilde de mogelijkheid, dat S. extra hard had gereden om de nieuwe knecht eens te plagen niet uitsluiten en betreurde het, dat men zulke brokkenmakers het rijden niet voorgoed kon verbieden. De eis luidde: drie maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger achtte ook in dit geval het causaal verband tussen het roekeloos rijden van zijn cliënt en de dood van het slacht offer niet bewezen en meende dan ook, dat een veroordeling op de ten laste legging „dood door schuld" niet zou kunnen volgen. Uitspraak in deze zaken op 20 Januari. Twee jaren geleden brandde de woning van de burgemeesteresse van Oost-, West- en Middel- bcers, mevrouw G. C. Th. Af. Smulders-Beliën, af en deze enige vrouwelijke burgemeester in ons land was toen gedwongen haar intrek te nemen in de pastorie van Middelbeers. Thans is haar woning herbouwd en konden de bezittingen van mevrouw Smulders weer worden ver huisd. Dit geschiedde volgens een eeuwenoud folkloristisch gebruik, waarbij de boeren van het dorp de inboedel op hun wagens naar het nieuwe adres rijden. In de prachtig versierde eerste huifkar, de „schoonwagen", nam de burgemeesteres plaats, terwijl in een lange rij de wagens met het meubilair volgden. „P.l." toch failliet verklaard Het Haagse gerechtshof heeft in hoger beroep het faillissement uitgesproken over de vereniging „P.l." (Particulier initiatief tot het doen van charitatieve werken) gevestigd in Den Haag en kantoor houdende te Maastricht. De arts J. H. H. uit Nijmegen was in be roep gegaan tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank, waarbij het faillissement van „P.l." werd nietig verklaard. Dokter H. had het faillissement aange vraagd, omdat hij naar zijn oordeel een vordering had op de vereniging. Hij had zich in de zomer van 1947 bereid verklaard met bestuursleden van de vereniging naar Curasao te gaan om op dat eiland een charitatieve missie te vervullen. Voor dat doel had hij 15.000,als een renteloze lening in de kas van de vereniging gestort. Dit bedrag werd hem niet terugbetaald, nadat het bestuur van „P.l." door de gou verneur van Curasao werd uitgewezen. Namens de vereniging werd betoogd, dat het contract, dat dokter H. met de ver eniging had gesloten, niet rechtsgeldig was, omdat het ondertekend was door de presi dent en de secretaris van het bestuur en niet door alle bestuursleden, zoals in de statuten was bepaald. Het Haagse gerechtshof heeft echter de vordering van dokter H. op de vereniging rechtsgeldig verklaard. Eveneens werden erkend de vorderingen van verschillende andere personen en instellingen, onder wie de K.L.M.. een Rotterdamse notaris en twee Hagenaars, welke laatste respectieve lijk als chauffeur en jeugdleider in dienst Geestelijke Volksgezondheid bevordert de vrede Uitvoerende Raad van Wereld federatie in Amsterdam bijeen Een in Augustus 1948 te Londen gehou den congres van de Wereldfederatie voor Geestelijke Hygiëne, bestaande uit afge vaardigden van 22 verschillende landen, besloot tot de oprichting van een Wereld federatie voor Geestelijke Volksgezondheid. De uitvoerende raad van deze federatie houdt thans zijn eerste vergadering in Am sterdam onder voorzitterschap van de Utrechtse hoogleraar prof. H. C. Rümke. De idealen en doelstellingen der federa tie zijn gebaseerd op de idee, dat wereld burgerschap en vrede slechts te bereiken zijn in een wereld, die bewoond wordt door mensen, die lichamelijk, maar bovenal geestelijk volkomen gezond zijn. De erva ringen van de afgelopen oorlog hebben aan getoond, dat 37 procent van hen, die afge keurd werden voor de militaire dienst, geestelijk niet gezond zijn. Hieruit kan de conclusie worden getrokken, dat een be langrijk deel der bevolking der geallieerde landen aan neurotische stoornissen lijdt. In China, India en Birma, waar slechtere eco nomische en sociale toestanden bestaan dan in de Westerse wereld, is dit euvel nog aanzienlijk groter. Tevens bewees de oorlog, dat de geeste lijke gezondheid van het individu in be langrijke mate afhankelijk is van zijn om geving (Duitsland). De werkzaamheden der federatie dienen niet uitsluitend te richten op het individu, doch ook op de gemeenschap. Kinderver zorging komt hierbij op de eerste plaats. De Wereldfederatie hoopt haar doel te bereiken door adviezen aan de organisatie der Verenigde Volken en uitwisseling van resultaten van onderzoekingen De zetel der federatie zal waarschijnlijk te Genève ge vestigd worden, TREINBOTSING IN BELGIë De „Micheline" op het traject Dender- monde-St. Nicolaas (België), is als gevolg de vereniging naar Curacao gegaan I van de mist gisteren in botsing gekomen waren en ook geld in de kas hadden ge- niet een goederentrein, waardoor vier per- stort, dat niet werd terugbetaald, toen de sonen werden gedood, vier zwaar en 20 missie op Curasao mislukte. licht gewond. (ANP). „Het zal moeilijk zijn nog over imperialisme te blijven spreken" dat er na de feestdagen wel behoefte bestaat aan een pittig gerecht. Daarom van Mevr. Lotgering-Hillebrand een recept voor: KNOLSELDERIJ (gestoofd) 1 grote selderijknol, 1 kg prei, zout, peper, 25 gr boter, aardappelmeel. Schil de in plakken ge sneden knol, snijd er blokjes van. Snipper de schoongemaakte prei en kook beide samen met heel weinig water en zout pl.m. 20 min gaar. Schud de groente af en toe om. Voeg boter en wat peper toe. stoof de groente 10 min. en bind zo nodig het vocht met wat aardappelmeel. Selderijknol is ook gebakken heel lekker. Kook daarvoor de plakken pl.m. 15 min., wentel ze door paneermeel en bak ze in hete boter. Goed voor een vleesloze dag Gesmoor de selderijknol in blokjes gensneden en opge diend met een saus van bouillon, bloem en boter is een pittige wintergroente. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonisch concert. 10.00 Voor kleuters. 10 15 Lichte klanken. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Koorwerken. 12.03 Balletmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrach ten. 13.30 Metropole-orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Harmonie orkest 16.10 Joop Grubben, piano. 16.30 Gregoriaans- 17.00 Wigwam. 18.00 Volksliede ren-kwartet. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 „Apostolische taak". 19.25 Lichte muziek. 19.45 Regerings uitzending. 20.05 Gewone man 20.12 Arabes que, Schumann. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Platen 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Strijk kwartet» HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Dansmuziek. 8.18 Platen. 9.35 Kwartet in G. Haydn. 10.00 Morgenwijding 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Continubedrijven. 11.10 Radiolympus. 11.40 Zangrecital. 12.00 Dansorkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Johan Jong. orgel. 13.20 Operette-muziek 14.00 Nederlandse liederen. 14.20 Dansmu ziek. 14.30 Lichte muziek. 15.00 Fries pro gramma. 15.25 Radio Philharmonisch Orkest met Clara Haskil, piano. 16.15 Veiligheid 16.30 Musette-orkest. 16.45 Sport. 17.00 Gra- mofoonplaten-bespveking. 17.30 „Om en nabij de twintig". 18.15 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 ..Dag in Oxford" 19.50 Dra Anne H. Mulder. 20.15 Promenade-orkest 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Cabaret 22.00 Weense liedjes. 22.15 Luisterspel. 22.40 Ramblers. 23.15 Reportage biljarten. 23.25 Lichte muziek. Hel personeel pleit voor het behoud en overbrenging naar elders In ons vorig nummer deelden wij mede dat thans besloten is het Rode Kruis Nood- sanatorium te Santpoort te liquideren, na dat men er in geslaagd zal zijn de patiënten over te brengen naar andere inrichtingen. Zoals men weet is dit sanato rium voor de verpleging van t.b.c.-patiën- ten uit de oorlog en de verzetsstrijd, onder gebracht in een paviljoen van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort. Ged. Staten hadden op ontruiming aangedrongen omdat dit gebouw weer voor de krank zinnigenverpleging dringend nodig is. Namens het gezamenlijke personeel wordt ons thans de volgende mededeling gezonden: In October 1945 werd het Rode Kruis Noodsanatorium in werking gesteld met een patiënten-aantal van 56. Dank zij grote voortvarendheid en toe wijding van bestuur, directie en personeel, heeft deze inrichting zich in de afgelopen drie jaren ontwikkeld tot een Tuberculose- Sanatorium-Ziekenhuis met een capaciteit van 265 bedden. Wat betreft de medische staf, beschikt men thans over: drie longartsen, een thorax-chirurg, een bronchoscopist, een consulent voor been- en gewrichtstuber- culose en een tandarts. Verder is er onder andere: a. een vol ledig geoutilleerde operatiekamer en bron- choscopiekamer; b. een modern uitge ruste Röntgenkamer; c. een bacteriolo gisch en chemisch laboratorium en ten slotte toepassing van arbeidstherapie onder deskundige leiding. Het sanatorium behoort tot één der tien inrichtingen, die zijn voorgedragen als op leiding voor longartsen. De exploitatie is zodanig, dat bij een normale patienten- bezettjng en met de thans geldende ver- pleegprijs, een sluitende begroting wordt verkregen. Een niet minder belangrijk punt: de per soneelsbezetting, biedt geen bijzondere moeilijkheden: er is in de afgelopen jaren steeds met een volledige personeelsbezet ting gewerkt. Tot heden is het Rode-Kruis-sanatorium tijdelijk ondergebracht in een gedeelte der gebouwen van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal. Het provinciaal bestuur wenst echter op de kortst mogelijke termijn weer over deze ruimte te beschikken. Alle ernstige po gingen ten spijt schijnt het helaas niet mo gelijk dat het Rode-Kruis-sanatorium el- Dr. Drees vloog niet over India, Pakistan en Birma Zoals de minister-president, dr. W. Drees, bij zijn aankomst op het vliegveld van Batavia meedeelde heeft de KLM- Constellation, waarmee de reis van Am sterdam naar Batavia werd uitgevoerd, tussenlandingen gemaakt op Malta, in Sjarjah en Bangkok. De KLM deelt mede. dat de Constellation op haar tocht via deze ders en in zijn geheel wordt onderge bracht. Uit de gang van zaken blijkt inmiddels, dat sinds Juli j.l. geen nieuwe patiënten meer zijn opgenomen, zodat een honderd tal ziekenbedden ongebruikt staat. Hoe- velen zouden van een mogelijke blijvende invaliditeit of erger gespaard kunnen zijn: hoeveel besmettingshaarden ook hadden kunnen worden vermeden. Dit moet onherroepelijk leiden tot ver ergering van een reeds bestaande noodtoe stand, waarvan recente publicaties van de Inspectie van de Volksgezondheid maar al te duidelijke taal spreken. Hoewel nauwelijks denkbaar, wordt hier een bij uitstek nationale instelling met af braak bedreigd, waaraan met toewijding en volharding van hoog tot laag is medege werkt in het besef dat deze arbeid in dienst staat van de volksgezondheid en dus in dienst van het gehele Nederlandse volk. Lovett geeft aansporing Washington, 6 Januari (Reuter). De waarnemende rninister van Buitenlandse Zaken der V.S., Robert Lovett, heeft Don derdag verklaard, te hopen, dat de Neder landse regering „de huidige gelegenheid zal aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voornemens, het wettige streven van de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen". Lovett hoopte, dat de Ne derlanders „een Indonesische regering zou den samenstellen, waarin alle partijen zou den mogen zijn vertegenwoordigd in over eenstemming met haar aanhang en volgens vrije democratische methoden". Op het stationsemplacement te Enschedé ontspoorde een rangeer-locomotief. De 59- jarige rangeerder W„ die naast de rails stond, werd door de machine tegen een muur ge drukt. Hij was op slag dood. king van de republikeinen te verkrijgen bij het vestigen van een Oosterse unie, zullen de Nederlandse vertegenwoordigers des te hartelijker gelukwensen verdienen. Wanneer het nodig is zonder hen voort te gaan, zal de Indonesische federatie onder niet minder goede wensen beginnen". Slager poogde de fiscus beet te nemen De Haarlemse slager, die gisteren voor de Arrondissements rechtbank terecht stond, gaf de ten laste gelegde feiten toe: hij had in October 1945 op het navorderingsbiljet van de inkomstenbelasting ingevuld, dat er niets na te vorderen viel, want dat hij in de jaren 1941 tot en met 1943 de fiscus altijd had gegeven wat hij deze verschul digd was en dat zijn winst in 1944/45 slechts 1400.had bedragen. In werke lijkheid had hij in de oorlogsjaren de in komsten die hij uit de niet onprofijtelijke bouillonverkoop trok, buiten de boeken gehouden en was ook zijn winst in het laatste jaar veel groter geweest. Waar al dat geld gebleven was, kon niet uitgemaakt worden, hoewel de rijks accountant, die als getuige werd gehoord, zijn belangstelling daarvoor niet onder stoelen of banken stak. Er had in het voorjaar van 1945 een transactie met effecten plaats gehad, die ongeveer elf duizend gulden had opge bracht, maar de verdachte herinnerde er zich niets meer van Ongeveer tweeduizend gulden was gebruikt als losgeld om hem uit Duitse gevangenschap vrij te krijgen. De Officier vond het maar een duister geval en zei, dat de verdachte er beter aan had gedaan open kaart te spelen. Streng optreden tegen dit soort vergrijpen, waar van spreker nog wel meer berechtingen verwachtte in de toekomst, was geboden en mr. Van der Valk Bouman eiste dan ook vier maanden gevangenisstraf, waarbij hij rekening hield met het witte strafblad van de verdachte „Een witte raaf onder de slagers", meende de Officier, doelende op de vele economische valstrikken, waarin vleeshouwers kunnen struikelen. Mr.O.H.v.Wijk wees op de menselijke kant van dit delict. Zijn cliënt behoorde niet tot hen, die onmatige winsten hadden ge maakt. Hij was een man die in de ooi log, evenals zovelen, extra-uitgaven dekten door extra-inkomsten, zonder dat er iets op overschoot. Fiscaal was dat ongetwijfeld ^UVU,IU niet in orde, begrijpelijk is het wel. Boven- de Nederlandse minister-president voor I dien is van deze verdachte bekend, dat „Na de radiorede van Koningin Juliana van gisteren", aldus het Engelse blad „Daily Telegraph" in het hoofdartikel van heden, „moet het zeker voor een ieder, behalve de slechtgezinde of de Oost-In disch dove mogelijk zijn, de Nederlandse politiek in Indonesië voor te stellen als een poging om Westers imperialisme met ge weld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk." Het blad vervolgt: „Zoals Hare Majesteit duidelijk maakte, gaf zij een bevestiging van de meer dan zes jaar geleden in een gelijke radiorede door Koningin Wilhelmina afgelegde belofte van een vrijwillige doch duurzame vereni ging van Indonesië met Nederland op voorwaarden van gelijkheid. Het is niet de fout geweest van de successieve Neder landse regeringen of van het Nederlandse volk, dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waaraan herhaaldelijk door buitenlandse inmenging steun is ver leend deze ontwikkeling langzaam heeft doen gaan. Refererend aan het verlangen van de Koningin naar de instelling van een ver antwoordelijke plaatselijke Indonesische regering binnen enkele weken, via welk overgangsbestuur men hoopt souvereine Verenigde Staten van Indonesië tot stand te brengen, op basis van verkiezingen, welke de gewenste unie met Nederland kan vormen, zegt de Daily Telegraph: „Had de Nederlandse regering niet, onder invloed (gelijkend op pressie) van de UNO en van de gematigde opinie in eigen land, vele maanden lang voorbeeldig geduld geoefend, dan zouden deze wensen en hoop misschien veel eerder dan thans mogelijk is vervuld zijn geworden. Wan neer de huidige politiek van herstel van de orde, gepaard aan de federale hervor mingen, belemmerd zou worden door voortdurende inmenging van buiten-af, dan zou het tot stand brengen van gunstige omstandigheden voor een unie van Indo nesië en Nederland vertraagd worden. Nu heden de Veiligheidsraad bijeenkomt, mogen de betrokken regeringen zich wel afvragen niet of zij een wettig recht tot interventie hebben en dit wordt be twist doch wat het doel ervan is. Is het de vorming van vrije Oosterse staten aan te moedigen, die in staat zijn de wereld wederom te voorzien van onschatbare voorraden voedsel, rubber en olie? Of is het, integendeel, om de Nederlanders te straffen voor het ingevoerd hebben van beschaving en democratische ideeën in een groot achterlijk gebied en deze weldaden te vervangen door een terugglijden naar primitieve anarchie, waarin het bandi tisme zal tieren onder de naam van natio nalisme en millioenen ter plaatse zullen verhongeren terwijl de rest van de wereld te kort heeft?" Betreffende het bezoek aan Batavia van Koninklijke Liederlafel Zang en Vriendschap Jack P. Loory weet het repertoire van de oude Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap met belangwekkende nummers uit: te breiden. Een drietal koortjes van Ed ward Elgar betekende vooral een verras sende en voor het gehoor dankbare novi teit. En het bleek dat de zangers er goed mee vertrouwd waren, speciaal het eerste. „Yea, cast me" was. als soepele samenzang in zijn klankevenwicht ongewoon fraai. Een doorleefde vertolking werd ook ge geven van het heerlijke stukje van Thomas: Morley „Round around abouti a wood" dat men graag weer eens terug hoort. Als hoofdschotel van het koorprogramrm bracht Loory met zijn zangers het zware en gewichtige „Aanbidding" van Lieven Duvosel. Aan alles was te merken dat er ernstig op gewerkt was. Er werd dan ook zuiver en met goed begrip ik zou haast zeggen: met volledige overgave gezongen. Buitengewoon treffend klonk de ontwik keling van het thema „hij stamelt namen". Ook dit nummer kwam voor de eerste keer op een programma van de oude Liedertafel voor. Dit was eveneens het geval met „Das Dörfchen" van Schubert, een van de talloze composities die deze meester van het lied aan het mannenkoor genre gewijd heeft. Het heeft de charme- van de eenvoud en van de zangerige melo dische lijn. De uitvoering ervan was even tjes minder klaar en toonvast dan al het overige van het koorprogramma. Een stoere verklanking van Roeske's „Tijd zang", waarmee de avond besloten werd, liet geen wensen onbevredigd. Met genoegen stelden wij vast, dat de directie van de heer Loory belangrijk aan concentratie wint en dat hij voor de zan gers een steeds paraat leider is. Annie Woud, die als soliste optrad met composities van Purcell. Wolf-Ferrari, Wagenaar en Zweers, kon vooral in het eerste deel vcan haar programma de volle maat van haar vorstelijk geluid geven. Wat past het nobele pathos van dit zingen prachtig bij de muziek van Purcell's „Dido and Aeneas"! Die ene aria was een heel concert waard! Emmy van Eden deed als begeleidster precies wat de soliste be doelde; 't was altijd raak en meegaande. De tweede solist was de pianist Sas Bunge, die het publiek vergastte op een poëtische voordracht van drie nummers uit Schumann's Phantasiestücke en zo mo gelijk nog sterker indrukken wekte met een klare en bewuste vertolking van een Intermezzo en een Rhapsodie van Brahms. Als geheel een mooie avond. JOS. DE KLERK. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. overleg met dr. Beel zegt de Daily Tele graph: „Wanneer een regeling met Soe- karno en Hatta. de republikeinse „presi dent" en „minister-president", bereikt kan worden, zullen dr. Drees en dr. Beel wel geneigd zijn die gelegenheid te baat te nemen". „Wanneer het mogelijk is de medewer- hij sociaal en illegaal hielp wat er te helpen viel. De ëffecten-transactie viel in zijn afwezigheid en pleiter had al reden om de verklaringen van de gewezen echtgenote in twijfel te trekken. Hij vroeg dan ook clementie. Uitspraak op 20 Januari. PANDA OP DE WALVISVANGST 10. Na een paar dagen was Panda helemaal i En hij poetste en wreef op het koper, totdat het op de Jonas gewend. Iedereen was aardig en schitterde als goud. Op een goede avond stond vriendelijk tegen hem, behalve stuurman Panda aan de railing naar de prachtige sterren- Stompdie hem altijd toesnauwde en steeds de lucht te kijken. Dat deed hij wel eens meer, vervelendste werkjes voor hem uitzocht. „Maar'voordal hij ging slapen. „Het kan toch raar !n dacht Panda, „dat kan me niet schelen. Ik ben lopen in de Wereld," mompelde hij zachtjes in India, Pakistan en Birma om heeft ge- hier om te werken, en als hij ziet, dat ik flink zichzelf. „Zo drijf je als drenkeling met een mijn best doe, zal hij ook wel anders woraen." wisse dood voor ogen In zee en zo ben je op route buiten het grondgebied van de landen India, vlogen. weg naar de Noordelijke IJszee om walvissen te vangen. Nu, aan mij zal het niet liggen als wij er niet een paar te pakken krijgen." Hij stond nog even te kijken en wilde juist naar kooi gaan, omdat hij slaap begon te krijgen, toen hij in het halfduister, aan het andere einde van het dek twee donkere schaduwen zag die geheimzinnig voortslopen. Jas uit! Britse militaire autoriteiten ver klaarden gisteren dat zij overwegen stappen te nemen die de Duitse arbei ders zullen dwingen de Verenigde- Staalfabrieken te Bochum te ontman telen. Men overweegt de arbeiders door middel van aanplakbiljetten te verwit tigen dat zij zich aan straf-vervolging bloot stellen indien zij de ontmanteling pogen te verhinderen. De arbeiders had den geweigerd het bevel tot ontmante ling op te volgen omdat volgens hun mening de oorlogsuitrusting van deze fabrieken reeds verwijderd is en de rest van de uitrusting gebruikt kan worden voor vreedzame productie. (U.P.) Landarbeid. Seretse Khana, die eens zijn vader zal opvolgen als stamhoofd van de Bongonwato's in Zuid-Afrika, maar in moeilijkheden met zijn stam raakte toen hij in Engeland een blanke vrouw trouwde, is uit zijn vaderland waar hij nog eens duidelijk was gaan verklaren dat hij niet van zins was haar in de steek te laten, naar Engeland terugge keerd met een treurige boodschap. De leden van zijn stam willen de ex-typiste alleen accepteren wanneer zij kan be- wijzen evenals de andere vrouwen van de stam landarbeid te kunnen ver richten. VWIlekeur. Het Australische Verbond van Zeelieden heeft Donderdag onverwacht de boycott van alle Nederlandse schepen weer ingevoerd en geweigerd sleepboten ter beschikking te stellen van de Ne derlandse vrachtboot Nieuw Holland. Het schip moest zonder sleepboothulp uitvaren. Het is geladen met stukgoe deren voor Java en Singapore. De boycott van de bond werd 31 December gewijzigd en in overeenstemming ge bracht met de boycott van de bond van havenarbeiders, die alleen betrekking heeft op schepen met lading voor havens in Indonesië, die zich in Nederlandse handen bevinden. Retour. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie één slag schip. acht torpedoboot jagers en drie duikboten, die Engeland haar in 1944 heeft uitgeleend, zal teruggeven. De teruggave zal in drie groepen geschie den en deze maand beginnen. Naar ver klaard werd, „moeten volgens de be palingen van de overeenkomst deze schepen aan Engeland teruggeven wor den, daar de Sovjet-Unie thans haar aandeel van de Italiaanse vloot ont vangt". Onder de eerste groep schepen, die 15 Januari uit Moermansk zullen vertrekken, bevindt zich het 29.000 ton metende slagschip ..Royal Sovereign". Gedood. Een vliegtuigmecanicien werd gisteren tijdens werkzaamheden aan een straalmotor in een fabriek bij Co ventry (Engeland) met enorme kracht naar binnen gezogen. Hij was op slag dood. (UP.) Democratische athleten. Radio Boedapest heeft critiek geleverd op de Britse Olympiade-film. De radio verklaarde: „Het Hongaarse volk zal het vuile werkstuk van de Rank-organisatie niet vergeten". Volgens de radio zijn bijna alle overwinningen van de „volkeren der democratische landen" en alle op namen van Hongaarse of andere Oost- Europese mededingers uit de film weg gelaten.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2