Kort verhaal Italianen hebben geen aandacht meer voor berechting der fascisten De geëvacueerde 'n Haarlem Er kunnen weer luchtpostbrieven voor Indonesië gepost worden Q Kort en Bondig VRIJDAG 7 JANUARI 1949 ÏJMUIDER COURANT Des te meer opwinding veroorzaakt een serie sensationele moorden-uit-hartstocht (Bijzondere correspondentie) doch voor een groot deel reeds weer bege- Mussolini had het in. zijn hoofd gezet nadigd. Zo heeft bijvoorbeeld Giuseppe de wereld te tonen, dat de Italianen ten on- Bottai (die tweemaal ter dood werd ver- rechte de naam hadden, een volk van ro- oordeeld, eerst in Verona als verrader van mantici te zijn. Mussolini is gegaan, de j de Duce, later als fascistisch leider) thans, romantiek gelukkig gebleven. Zij uit zich j na vier jaar dienst in het Franse vreemde- in alle mogelijke dingen, zij is de bemin nelijke eigenschap van het Italiaanse volk, die maakt dat wij vreemdelingen zo graag in Italië 2ijn. De verregaande welwillend heid, ja het enthousiasme, waarmee men ze tegemoet komt is er een uitvloeisel van. Ook het excessieve in alle mogelijke ge voelsuitingen: bewondering, verguizing, liefde, haat; het is alles gezond oerinstinct, dat prompt reageert zonder intellectualis tische remmen. Dat maakt, dat de Italiaan, mèt al zijn felle passies, tot werkelijke haat niet in staat is: die broeiende blijvende haat, die aan een leven vreet en op wraak zint, omdat hij het moment in al zijn felheid beleeft, ziet hij de wereld steeds vanuit dat moment, prachtig en heerlijk, öf in zwart en uitzichtloos. Daarom is hij de geboren romanticus: hij kent slechts uitersten. De romantische aard der Italianen uit zich ook in de wijze, waarop ze reageren op de vele opzienbarende strafprocessen, waaraan. Italië altijd rijk is geweest, maar die zich nu als een ware vloedgolf over het land schijnt te storten. Het grote proces teg/éh maarschalk Graziani waarin hele dr.ommen getuigen, de voormalige Parti- Sf&nena anv o er der Ferruccio Parri voorop Vertelden van de schanddaden, die de fascisten destijds in Noord-Italië tegen de partisanen hebben bedreven evenals het proces tegen vorst Borghese, de gewezen commandant van de „X-Mas" wekten eigenlijk weinig belangstelling, al bericht ten de kranten natuurlijk plichtsgetrouw het verloop. Dat alles was eens, het behoort nu tot het verleden. Daarentegen is heel Italië bijvoorbeeld hevig geïnteresseerd in de sensationele ont vluchting en wedergevangenneming van Maestro Graziosi. De geïllusteerde bladen wijden er in grote opmaak talrijke foto pagina's aan en maken stemming voor deze misschien onschuldig wegens moord op zijn echtgenote veroordeelde musicus. „Ten minste vijftig procent der Italianen zijn overtuigd van de onschuld van Graziosi!" schrijft l'Europeo". Het geval was destijds sensationeel genoeg. De echtgenote van de „Maestro", een alom geëerd musicus, werd op een kwade dag dood in, haar slaapkamer gevonden. Naast haar lag een afscheids brief waarin zij verklaarde zelfmoord te willen plegen omdat zij het niet langer kon verdragen, met het geheim van haar schuld naast de nog steeds door haar beminde echtgenoot te leven, die ze in een moment van zwakte met een huisvriend had bedro gen. Er rezen echter vermoedens, dat het geen zelfmoord was, doch moord, door Gra ziosi op zijn mooie jonge echtgenote ge pleegd. Reeds tijdens het proces was Italië verdeeld in „innocentisti" en „colpevolisti" (degenen, die in zijn onschuld geloofden en zij die hem voor schuldig hielden). In de gevangenis kreeg hij door zijn charmante persoonlijkheid echter vrijwel iedereen op zijn hand, gevangenen zowel als bewakers. Mui had hem de baan van „scrivano" (klerk) gegeven en binnen de muren van de gevangenis mocht hij zich des daags overal vrij bewegen. Af en toe liet men hem zelfs uitgaan om een enkele pianoles te geven. Zijn opzienbarende vlucht nu, in gezelschap van twee medegevangenen, die voor hem door het vuur gaan en rotsvast aan zijn onschuld geloven, heeft hem be paald populair gemaakt. Ruim vier dagen Red zijn vrijheid geduurd toen hij samen met zijn vluchtgenoot Normando in een kippenhok in de omgeving van Alatri door carabinieri werd ontdekt en gevangen ge nomen. Hij bracht daarna vier weken in eenzame opsluiting door, doch met Kerst mis kreeg hij alweer verlof het Kerstfeest voor zijn medegevangenen met pianospel tip te luisteren. Tegelijkertijd liepen er niet minder dan drie dergelijke processen: Ettore Grande, ex-diplomaat advocaat, die ervan ver dacht wordt in Bangkok drie maanden na het huwelijk zijn jonge vrouw door revol verschoten te hebben gedood en reeds door het Hof te Novara wegens gebrek aan be wijs was vrijgesproken, werd wegens ver nietiging van dit vonnis opnieuw gevangen genomen. Dan is er het geval van Lo Verso, de manke dokter te Palermo, die zijn zieke vrouw opzettelijk een dodelijke dosis „bi- cloruro di mercurio" (kwikchloorzuur) zou hebben ingespoten, om met zijn amante de beeldschone novice van de „Figlie della Carita, die voor hem het nonnekleed had afgelegd te kunnen trouwen. En dan is er nog een vierde vrouwenmoordenaar te Padua, die zijn vrouw liefst levend begra ven zou hebben, nog wel onder zijn bed! Het is te begrijpen dat men temidden van al deze opwindende gebeurtenissen voor de processen tegen de kopstukken van het fascisme al heel weinig belangstelling meer heeft. Wee degenen, die in de periode van de verhitte gemoederen in handen van het volk vielen. Met Mussolini en zijn amante, Clara Petacci werd korte metten gemaakt; degenen echter, die zich door de vlucht wisten te redden, zijn weliswaar „in contumacia" (bij verstek) veroordeeld, lingenlegïoen weer in pais en vree in zijn villa in Parioli, een der deftigste wijken van Rome. En de zuivering der kleine mee lopers van het fascisme was ruim een jaar na het einde der vijandelijkheden reeds af gelopen. Men toonde er begrip voor, als ze „uit noodzaak voor de familie tot de partij waren toegetreden, gelijk het schertswoord' luidde voor de P.N.F. (Partita Nazionale Fasciste)Per Necessita Familiare! Kolonel H. Schaper bevorderd tot Schout bij Nacht De chef van de Marine Luchtvaartdienst, de kolonel H. Schaper, is met ingang van 1 Januari bevorderd tot Schout bij Nacht vlieger. Met deze bevordering heeft de eerste vlagofficier zijn intrede gedaan in het korps officieren-vliegers van de Koninklijke Ma rine. Schout bij Nacht Schaper, die op 8 Sep tember 1906 te Joure (Fr.) werd geboren, bezocht de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en diende enige jaren als stuurman bij de Holland-Amerika Lijn. In 1930 werd hij reserve-officier bij de Ko ninklijke Marine en in 1931 beroeps-offi cier-vlieger. In Mei 1940 wist de toenmalige officier vlieger 2e klasse Schaper naar Engeland uit te wijken. Bij het Nederlandse 320- Scjuadron nam hij actief aan de oorlog deel. Voor het uitvoeren van vele opdrachten, waaraan groot gevaar verbonden was, zo als nachtelijke landingen op het Tjeuke- meer in Friesland met een watervliegtuig, waarvoor hij zich als Fries vrijwillig meldde, verwierf hij hoge onderscheidin gen. Zo is hij Ridder der Militaire Willems orde en drager van het Engelse „Dis tinguished Flying Cross". Tenslotte keerde het geluk deze stout moedige vlieger de rug toe en bij de aanval op een Duits convooi werd zijn vliegtuig zo zwaar beschadigd, dat hij gedwongen werd op zee te dalen. Met grote behendig heid bracht hij zijn brandende Lockheed ..Hudson"-bommenwerper op het water, zodat de gehele bemanning ongedeerd bui ten het bereik van het convooi in de rub berboot kon plaats nemen. Een Duitse mij- nenlegger pikte hen echter op met het ge volg, dat de officier-vlieger Schaper de rest van de oorlog in een Duits krijgsgevangen kamp moest doorbrengen. Onmiddellijk na de oorlog werd de Schout bij Nacht Schaper uitgezonden naar Indonesië, teneinde de Marine Lucht vaartdienst aldaar te organiseren. Reeds voor het einde van deze taak wachtte hem in Nederland een nog belangrijker op dracht. Hij werd teruggeroepen en als kolonel belast met de leiding over de ge hele Marine Luchtvaartdienst. Het uiterst belangrijke werk in deze functie verricht vindt thans zijn bekroning in de bevorde ring tot Schout bij Nacht- De heer Schaper is zeeofficier geweest op Hr. Ms. onderzeeboot „0-9", officier vlieger bij zogenaamde zeegaande groepen vliegtuigen, die de gehele Indische Archi pel doorkruisten, vlieger op de catapult- vliegtuigen van Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter", instructeur-vlieger in Indonesië en Nederland en invlieger van de Dornier- vliegboten, gebouwd door de vliegtuig fabriek „Aviolanda". Schout bij Nacht Schaper is nog steeds actief vlieger. Merkwaardig is, dat Schout bij Nacht Schaper, die ruim 6 voet lang is, in 1924 bij zijn aanmelding voor opleiding tot ma rine-officier werd afgekeurd, omdat hij te klein was! Wijk aan Zee DUITSE KINDEREN IN „HELIOMARE" Naar wij vernemen komt onder auspi ciën van de Bisschoppelijke Hulpactie Vrij dagmiddag een aantal kinderen uit Duits land in huize „Heliomare" te Wijk aan Zee aan. Kalenderoogst 1949 Wanneer er dingen zijn, die het goede voor nemen om in het nieuwe jaar tegen iedereen vriendelijk te zijn, onmiddellijk in het water doen vallen dan zijn dat zonder twijfel de kalenders, die sommige Nederlandse omroep verenigingen zich door een of andere duis tere traditie verplicht zien uit te geven. Wij hebben hier het oog op de AVRO en de NCRV. Met het ongetwijfeld loffelijke doel dat de radio zo siert om kunst in de huis kamers te brengen, hebben deze twee ver enigingen van een aantal schilderijen reproducties laten maken die aaneengehqcht en op karton geplakt de Nederlandse huis kamers gaan verfraaien. Afgezien van het feit dat men wel enig bezwaar zou kunnen hebben tegen de onderwerpen van deze prenten, die hoofdzakelijk bestaan uit wei nige originele zaken als markante vissers koppen, bollenvelden, herders-met-schapen op bospaden en stillevens (appel op schaal met fles), lijkt het ons weinig gelukkig dat men deze serie heeft gemonteerd boven het kalenderblok zelf. dat ons behalve de data van 1949 een reeks fotografische kijkjes gunt op het drukke leven in de studio's. Hoewel bijvoorbeeld de serene blik, waarmee de (markante) heer Vogt van de AVRO ons achter zijn bureau gezeten aanstaart in zekere overeenstemming is met de rust waarmee de een verdieping hoger wandelende herder zijn schaapjes naar grazige weiden voert, is de essentieel-zakelijke uitvoering van herder no. 1 te weinig in overeenstemming met de pittoreske voorstelling van zijn collega, om een gelukkige picturale combinatie te vor men. Ook wat betreft de primaire functie van een kalender, namelijk dat men er ge makkelijk de datum van kan aflezen, schie ten beide producten tekort. In weldadige tegenstelling tot deze slappe thee staat de voortreffelijke kalender van de Spoorwegen. Grote frisse kleurenfoto's die een inspirerend beeld geven van alle ver takkingen van dit fascinerend bedrijf ver levendigen de kalenderbladen waarop men in één oogopslag kan zien „de hoeveelste wij vandaag hebben". Ook de KLM-kalender heeft soortgelijke verdiensten. Men zou wen sen dat de radio-verenigingen daar een lesje aan namen. Waar deze kalenders vooral geschikt zijn voor kantoor of jongenskamer, past de Pro- Juventute-kalender zich ook voortreffelijk aan bij het meer bezadigde karakter van de Hollandse huiskamer. Zij geeft een serie goed-getroffen, ongedwongen foto's van onze prinsesjes bij haar alledaagse spel. De Insulinde-kalender waarvoor de Haar lemse fotograaf J. A. Stevens de foto's maakte, is naar onze smaak een van de Terugkeer naar de woongemeenten (Velsen en Haarlemmermeer) te verwachten De heer H. Meeusen, chef van de afde ling Openbare Werken en Volkshuisvesting op het Stadhuis te Haarlem, schrijft in het tijdschrift „De Nederlandse Gemeente" een artikel over de Woonruimtewet 1947 die, zoals men weet, „op de helling" staat om dat verschillende wijzigingen daarin nood zakelijk zijn. In dit stuk vraagt hij de aan dacht voor artikel 30 der Woonruimtewet. Hij schrijft: „Bewoners van zwaar ge troffen gemeenten zijn geëvacueerd naar aangrenzende gemeenten. Tal van deze be woners hebben hun werkkring nog in de getroffen gemeenten. Bij het toewijzen van het bouwvolume wordt rekening gehouden met het aantal verwoeste percelen in de gemeente en met de behoefte van de in dustrie aan woningen voor haar werkne mers. Het is dan ook redelijk, dat die ge- evacueerden, zodra zulks mogelijk is, terugkeren naar hun oorspronkelijke woon- gemeente. Artikel 30 der Woonruimtewet voorziet hierin, door aan het P(rovinciaal) B(ureau) V(oor) O(orlogsslachtoffers) de bevoegdheid te verlenen in een dergelijk geval aan de geëvacueerden de verplich ting op te leggen, binnen een door hem te Belgisch-Franse handel hopeloos vastgelopen Van onze correspondent in Brussel) In Brussel wordt bekend gemaakt, dat de besprekingen voor het vernieuwen van het Frans-Belgisch handelsverdrag totaal mislukt zijn. Van Januari tot 31 Maart a.s. zal Frankrijk geen enkele invoervergun ning meer verlenen voor Belgische goede ren, omdat het geen Belgische deviezen meer ter beschikking heeft. Frankrijk moet inderdaad maandelijks grote bedragen Bel gische francs besteden voor het uitbetalen van de lonen der Belgische grensarbeiders, het herstel van schepen en vrachtkosten in de Antwerpse haven en daardoor is Frank- rijks handelsschuld enorm gestegen en kan het land niet langer goud afstaan of Marshall-dollars om deze schuld aan te zuiveren. Nu staat men voor het paradoxale feit, Verdedigingsplan voor Afrika: Bijna 150 nieuwe vliegvelden Als onderdeel van het geallieerd verde digingsplan voor Afrika zullen nog vóór 1952 in de Belgische Congo 80 en vóór 1958 in Frans Equatoriaal Afrika 67 vliegvelden worden aangelegd. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers, opstijgend van deze vel den, zouden bij een eventueel conflict een belangrijke rol te spelen krijgen bij de be scherming van geallieerde bases in Noord en Centraal-Afrika, en in het bijzonder van de uraniummijnen bij Shinkolobwe. In de Congo zal op het snijpunt van de luchtlijnen Leopoldville-Stanleyville Elisabethstad-Libeuge een luchthaven worden aangelegd, die over zeer sterke mooiste. Wat hij op Bali maakte behoort zeker tot zijn allerbeste werk. Vooral de I ra^0;™StaU?V^f ^«schikken, eerste plaat van de Balinese danseres, Ni Pollok. "is van een adembenemende gratie. Deze bespreking heeft zich uiteraard moe ten beperken tot een greep uit de talloze kalenders waarmee wij in het begin van het nieuwe jaar overstroomd worden, maar degene die wij kozen zijn wel min of meer representatief voor de verschillende soorten datumlijsten, die zo'n onverbiddelijke rol in 's mensen leven spelen. W. L. B. In Frans-Afrika zullen volgens een tien jarenplan 45 vliegvelden voor toestellen van vijf ton worden gebouwd, 16 voor vliegtuigen van 20 ton en vijf voor machi nes van 60 ton. Te Brazzaville komt boven dien een luchthaven voor toestellen tot een gewicht van 135 ton; de eerste startbaan van dit vliegveld zal in Juni van dit jaar gereed zijn. Direct vervoer is echter nog niei mogelijk Aangezien door het feit, dat er een K.L.M.-vliegtuig met een hoeveelheid post naar Batavia is vertrokken, de verwachting bij het publiek zou kunnen worden gewekt, dat weer brieven per luchtpost naar Indo nesië kunnen worden verzonden, vestigt P.T.T. thans de aandacht op het volgende: Met het K.L.M.-vliegtuig, dat 21 De cember 1948 naar Batavia is vertrokken en daar nog is aangekomen, werd voor de laatste maal in 1948 op de normale wijze luchtpostcorrespondentie naar Indonesië verzonden. Nadien werd het de K.L.M. onmogelijk gemaakt langs de gewone route naar Indo nesië te vliegen, zodat het luchtvervoer moest worden gestaakt. Maatregelen werden getroffen om de achtergebleven correspondentie zo spoedig mogelijk door te zenden. Met het op 4 Januari 1949 naar Indonesië vertrokken vliegtuig werd de nog voorhanden oude post meegegeven. Om echter direct tot het vervoer van luchtpost te kunnen overgaan, zodra een definitief vervoersplan naar Indonesië zal zijn vastgelegd, bestaat de mogelijkheid thans een begin te maken met het posten van luchtpostcorrespondentie voor Indo nesië. Uitdrukkelijk wordt echter verklaard dat nog niet onmiddellijk op een luchtpost- vervoer per K. L. M. naar Indonesië mag worden gerekend. Het betreft hier dus voorraadvorming. Zodra luchtpostvervoer mogelijk is, zal dit vervoer toch een zeer beperkt karakter dragen. Er zullen daarom tijdelijk uitslui tend postbladen en luchtpostbrieven, beide tot een maximum gewicht van 5 gram, mogen worden gebruikt. Tevens wordt verzocht ten hoogste één brief per week te posten. Mocht blijken, dat de op deze wijze ge vormde voorraad te groot zal worden, dan zal wederom aan het publiek moeten wor den verzocht zijn luchtpostcorrespondentie met Indonesië tijdelijk niet te posten. De verzending van luchtpostpakketten moet voorlopig worden gestaakt. Het vervoer van correspondentie pakketten naar Indonesië per zeepost gaat normaal door. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Naar zee vertrokken op 6 Januari: IJM 20 Johannes Polderman. Ageoda voor Haarlem VRIJDAG 7 JANUARI Gem. Concertgebouw (grote zaal): Concert HOV, 8 uur; (tuinzaal) Comité voor Vrede in Indonesië, openbare vergadering, 8 uur. Stadsschouwburg: „Schakels", 8 uur. Rem brandt: „Oliver Twist", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Olaf, de Pooljager", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Het lokkende goud", 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals „Niet tevergeefs", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). ZATERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte", 7.„_ uur. Gemeentelijk Concetrgebouw: Optre den van Chandu, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Vlinders door Bram Brekema. Vijf-en-twintig jaar nadat hij er als im pulsief jongmens vandaan was getrokken, kwam Simon Post in zijn vaderstad terug berooid, teleurgesteld door het leven en met te weinig geld op zak om ook maar een eenvoudig maal te betalen. Hij vroeg zich af hoe het met Thomas Flint gesteld zou zijn; Thomas, die zijn beste vriend en rivaal in de liefde geweest was en terwille van wie hij indertijd het veld geruimd had, omdat hij die vriendschap wilde redden uit de handen van het meisje, dat er een op windend en interessant spel mee wilde spelen. Die kleine luchthartige en onbe zonnen vlinder, Carla, was tenslotte de vrouw van Thomas geworden. Simon had al die jaren gevreesd dat hij niet veel geluk met haar zou hebben. Een reusachtig gebouw van vijf verdie pingen droeg in gouden letters het opschrift „Thomas Flint Restaurant" en Simon was een ogenblik geïmponeerd. Die Thomas had het blijkbaar ver geschopt. Zou die kleine vlinder hem toch geluk hebben ge bracht? Hij stapte binnen in de bijna lege eetzaal en bestelde een uitgebreid diner. Thomas was nergens te bespeuren. „Ik zal hem straks verrassen", dacht Simon en hij at voor het eerst sinds lang overdadig en kos telijk. Toen hij het Iaatse restje van zijn kopje mokka opdronk, voelde hij zich een geheel ander mens. Een ander mens maar met dezelfde dat de Belgen naar Frankrijk in de eerst komende driemaanden zelfs niet eens j lege portemonnaïe. De ober spoedde zich meststoffen, staal, koper en kolen z.ullen zonder commentaar doch met een dreigen- kunneii exporteren, terwijl met het doel j de blik die hem geen moment uit het oog de Fransen Belgische francs te verschaffen verloor, naar het buffet toen Simon de alle Franse producten vrij en ongehin- fatale waarheid omtrent zijn financiële derd op de Belgische markt zullen blijven I toestand had medegedeeld. De baas werd komen, met inbegrip van parfum, wijnen, gewaarschuwd - Simon vroeg zich af of confectie en auto's. Thomas hem herkennen zou. Er kwam een vrouw het restaurant bin nen; een moderne, aantrekkelijke vrouw met luxueuze kleren en heldere, spottende ogen. Zij koos een tafeltje in de buurt van Simon en haar ogen vestigden zich met een schittering van charme op hem, terwijl zij langzaam een sigaret te voorschijn haalde en aanstak. Simon vond dit een pijnlijke gewaarwording. De scène, die op komst was zou zijn ware omstandigheden voor deze charmante verschijning onthullen en hij vermoedde dat het dan met de belang stelling gedaan zou zijn. Er kwam een dikke, zware man met vlugge passen naar Simon's tafeltje. Tho mas! Simon herkende hem ogenblikkelijk. Hij had een goed leven gehad: zijn gezicht was breed en gevuld en hij kon zonder twijfel corpulent worden genoemd. „Mijnheer!" aldus denderde de stem van Thomas, „wat zijn dat voor praktijken!" „Kalm Thomas", zei Simon vriendelijk en bedaard, „wind je niet op. Ik heb heerlijk gegeten, maar ik kan je niet betalen. Dat is echter ook niet nodig; ik had dit maal nog van je tegoed Herinner je je niet, dat je mij vijf-en-twintig jaren geleden uit nodigde op je huwelijksfeest, maar dat ik niet verscheen? Welnu, ik ben van gedach ten veranderd: je bruidsmaal heeft me heerlijk gesmaakt. Ik maak je mijn com pliment." Simon! Simon Post! Hoe is het mogelijk! Ouwe Simon, ben je het of is het je geest?" Thomas was buiten zichzelf van vreugde. Hij viel neer op een stoel en sloeg zichzelf op de knieën in opperste blijdschap. „Dat je nooit eens iets van je hebt laten horen! Simon, hoe is het met je?" Simon vertelde hoe het met hem was en Thomas was vol medeleven. Simon onder brak zijn woordenstroom met een korte vraag: „Carla?" Thomas zuchtte en staarde naar de grond. „Dood, Simon", zei hij, „jong gestorvea." „Ik ben al tien jaar we- bepalen termijn de huidige woongelegen heid te ontruimen. De nakoming der verplichting kan, zo nodig, met behulp van de sterke arm wor den afgedwongen. Zou het gemeentebe stuur der getroffen gemeente geen woon ruimte beschikbaar stellen, dan kan de directeur van het P.B.V.O. zelf tot vorde ring van woongelegenheid overgaan". Deze bepaling is evenwel met 1 Januari 1949 komen te vervallen. Dus zo ver volgt de heer Meeusen in het algemeen uog vóór zij heeft kunnen werken, daar pas nu in de getroffen gemeenten, door aan bouw van woningen, verruiming komt. Daarom pleit hij er voor in de gewijzigde wet deze materie opnieuw te regelen. Tot zover de heer Meeusen. De gemeente Haarlem heeft bij een goe de regeling dezer aangelegenheid veel be lang. In Haarlem woont een groot aantal mensen die bij verschillende bedrijven in Velsen werken. Vooral het aantal Hoog oven-arbeiders is groot. Bovendien wonen hier veel mensen die bij de K.L.M. op Schiphol werken. Indertijd hebben wij hierover gedetailleerde cijfers gegeven. Het Haarlemse gemeentebestuur is van de nood zakelijkheid en ook van de billijkheid over tuigd, dat deze mensen naar hun werk- gemeente verhuizen. Vooral nu in de ge meente Velsen veel woningen gebouwd worden veel meer dan in Haarlem is het noodzakelijk dat deze lacune in de wet zo spoedig mogelijk wordt aangevuld. Sa menwerking met het gemeentebestuur van Velsen is, zolang de wetswijziging nog niet is afgekomen, een quaestie van billijkheid. Haarlem is niet afgunstig op de aanbouw van veel woningen in Velsen, daar ook Haarlem daarvan kan profiteren op boven omschreven wijze. Er wonen meer dan 1100 arbeiders van het Hoogovenbedrüf in Haarlem. Een groot deel daarvan waren Haarlemmers. Bij on derzoek is evenwel gebleken dat er ruim 90 onder zijn die zich in de oorlogsjaren of daarna in Haarlem gevestigd hebben. Deze zouden natuurlijk allereerst voor toewij zing van woonruimte in de gemeente Velsen in aanmerking komen. In Haarlemmermeer wordt nog niet zo veel gebouwd, maar daar is versnelling van het tempo te verwachten, vooral wat Bad hoevedorp betreft. Directeuren van de A.D.M. voor het Bijzonder Hof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam hadden zich Donderdag te verant woorden de thans gepensionneerde 68-ja- rige directeur van de N.V. Amsterdamse Droogdokmaatschappij, P. R. F., en zijn thans nog in functie zijnde mede-directeur, de 60-jarige A. M. V. Zij werden beschul digd van collaboratie met de Duitsers. Volgens velen der zestien getuigen a charge waren de beide verdachten de be zetter van dienst geweest bij hun pogingen om een voor de aanval op Engeland be stemde invasie-vloot bijeen te brengen. Bij de getuigen waren leden van het personeel der A.D.M., alsmede verscheidene scheepsmakelaars en sleepagenten. Zij ver klaarden. dat de beide verdachten geen lid van de N.S.B. waren geweest. Verdachte F. beschouwde de opdrachten van de Duit sers als orders van „normale klanten". Ver dachte V. was slechts sporadisch op de werf aanwezig, doch behartigde het com merciële gedeelte. V verklaarde, dat hij opzettelijk zo wei nig mogelijk op de werf kwam, omdat hij zich tijdens de bezetting niet met het werk wenste te bemoeien. De president las een verklaring voor, die de vroegere directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, de heer D. Goedkoop, voor zijn dood heeft afge legd. Tijdens de eerste jaren van de oorlog was de heer Goedkoop commissaris van de A.D.M. Volgens deze verklaring had F. voor de Duitse invasie-vloot talloze Neder landse sleepboten laten opkopen voor een totaal bedrag van een millioen gulden. Nadat de getuigen waren gehoord schor ste de president de zitting. 3 Februari zal het requisitoir en de plei dooien worden gehouden. BINNENLAND Zaterdagmiddag zal in de Westerkerk te Delft de Dies-vergadering van de Tech nische Hogeschool worden gehouden. De rector-magnificus, prof. dr. A. J. Kluyver, zal het rectoraat overdragen aan zijn opvol ger prof. dr. ir. C. B. Biezeno. Na de bevrijding moest worden be paald, dat briefpakjes, waarvoor aantekening werd gevraagd, niet zwaarder mochten zijn dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari komt deze beperking te vervallen, zodat van die datum af in het binnenlands verkeer aan getekende briefpakjes weer tot 2 kg. kunnen worden verzonden. Tot plaatsvervangende onderdirecteuren van de hoofdbank der Nederlandse Bank zijn benoemd mr. L. L. J. Dons en mr. A. W. R. baron Mackay, Uit de Kortenlioefseplas is het lijk op gehaald van de 44-jarige heer J. B„ een der jagei-s die Dinsdag bij de ecndenjacht is verdronken, Het stoffelijk overschot van zijn metgezel is nog niet gevonden. Een 24-jarige kantoorbediende uit Delft ging op Oudejaarsavond met f3000 van zijn patroon naar Amsterdam. Hij bezocht ver scheidene cafés en daarna een nachtgelegen heid. Toen hij 's morgens naar Delft wilde terugkeren kwam hij tot de ontdekking dat vrijwel al zijn geld verdwenen was. Enige dagen is de jongeman met deze weinig be moedigende wetenschap blijven rondlopen en tenslotte heeft hij zich bij de politie gemeld. Te Utrecht is in een vergadering van bestuursleden van niet bij een vakcentrale aangesloten vakorganisaties besloten tot het oprichten van een nieuw Nederlands vak verbond op vrijzinnige grondslag, welk ver bond de naam zal dragen van „Algemeen Vrijzinnig Vakverbond in Nederland". Voorzitter is de heer O. Erkelijn te Hilver sum, secretaris de heer J. van Beeken te Hilversum. Inbrekers hebben kans gezien met een valse sleutel de brandkast van een handels onderneming op de Nassaukade te Amster dam te openen en daaruit f 4600 te stelen. Twee jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 36-jarige Rotterdamse bankwerker, die valse kwartjes vervaardigde en deze door zijn kinderen liet uitgeven. HAARLEM EN OMGEVING Een 56-jarige bewoonster van Hillegom kreeg gisteravond toen ze in de Tempeliers straat te Haarlem uit de tram Amsterdam Zandvoort wilde stappen het ijzeren hek van het trambalcon. dat zij niet goed had vast gezet, tegen de wang. Zij werd zo ernstig gewond, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Per auto is zij naar de Mariastichting overgebracht. „De Verenigde Spelers" geven Zondag avond 9 Januari een toneelvoorstelling in „De Leeuwerik". Kruisstraat te Haarlem. Er zal opgevoerd worden hte blijspel: Ge vraagd! „Een Man". Door dc recherche is een 29-jarige Haar lemse koopman aangehouden, die in Haar lem-Noord met nylonkousen ventte. Deze kousen, die hij in Amsterdam voor f 11 het paar had gekocht, deed hij met een gulden winst van de hand. Op het Spaame is gistermiddag een elfjarig meisje, dat op de fiets de straat over stak, door een onbekend gebleven wiel- rijdster aangereden. Zij viel en is met een beenbreuk naar het Grote Gasthuis over gebracht. De politie verzoekt eventuele ge tuigen van deze aanrijding zich te melden.. De heer A. de Graaf uit Zandvoort is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Chr. school te Sassenheim. Ds. F. T. v. d. Bom te Amersfoort, die voordien predikant bij de Gereformeerde Kerk van Heemstede was, is beroepen bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Kampen. Een schoolgaand meisje uit Haarlem mermeer, dat op een bespannen wagen was meegereden, sprong op de Cruquïusweg plot seling van het voertuig en werd aangereden door een passerende auto. Tot verbazing van ijlings toesnellende voorbijgangers bleek het kind slechts enkele schaafwonden te hebben opgelopen. Een dokter heeft haar verbonden waarna zij naar school is gegaan. Missieposten en Ondernemingen in de republikeinse gebieden duwnaarJa, Simon, ik heb ook mijn leed moeten dragenMaar Simon, ik heb nu het ergste achter de rug. En over twee maanden ga ik weer trouwen". Hij glimlachte geheimzinnig en draaide zich toen om naar de elegante dame, die aan het andere tafeltje zat. „Lieve, kom je even hier? Ik wil je aan een goede oude vriend voorstellen.Thomas nam de vrouw, die met een glimlach naderbij was gekomen, by de hand en zei bijna plechtig: „Ziehier Simon, mag ik je mijn aanstaande vrouw voorstellen? Wij zijn dol op elkaar", voegde hij er met jongensachtig enthousiasme aan toe. De vrouw legde een krachtige, slanke hand in Simon's eeltige knuist en keek hem aan. Haar ogen sprankelden van levens lust en schenen in die ene seconde duizend dingen te zeggen. Simon kende de soort vrouwen, die dergelijke ogen hadden. Hoe vaak had die kleine Carla hem op die ma nier aangekeken? Thomas' stem riep hem terug in de.wer kelijkheid. „Simon, nu even zakelijk. Je bent nu terug Je blijft nu, nietwaar? Ik kan je steun en hulp goed gebruiken in deze drukke zaken. Het is geen liefdadig heid, Simon! Kom bij me in dienst. Je zal er geen spijt van hebben". Simon keek naar Thomas' eerlijke ge zicht, en toen richtte hij zijn blik op de vrouw. Zij lachte en haar ogen zeiden: „Blijf". Simon stond langzaam op, lei zijn beide handen op de schouders van Thomas en zei: „Thomas, je bent een trouwe vriend en een kerel van goud. Maar ik moet ver der. Vijf-en-twintig jaar geleden zette je het feestmaal voor me klaar, dat ik vandaag opgegeten heb. Als je over twee maanden trouwt ben ik er weer niet bij, maar je kunt er van opaan dat ik die dag aan jullie zal denken En wie weet als ik over vijf- en-twintig jaar terugkom, kan ik mis schien je tweede bruiloftsmaal in alle ge moedsrust gebruiken en dan bij je blijven. Het ga jullie goed. Ik moet nu werkelijk weg". Simon liet de stad achter zich in zware overpeinzingen en mijmerde over de ironie van het leven, dat hem een vriend had gegeven, die hij slechts behouden kon door telkens opnieuw van hem weg te vluchten. Een woordvoerder van het Indische de partement van economische zaken deelde aan een vertegenwoordiger van Aneta over de toestand der ondernemingen in de nieuw bezette gebieden het volgende mede: Over het algemeen hebben vooral de tabaks-, koffie- en thee-ondernemingen zwaar geleden. De rubber staat er gunsti ger voor. Over ongeveer drie weken denkt men aan de ondernemingen in de omgeving van Djokja, Klaten en Solo weer stroom te kunnen leveren voor de fabrieken. De suikerfabrieken Konang en Winangoeng zijn intact. In laatstgenoemde fabriek wer den 120.000 zakken suiker aangetroffen. De suikerfabriek Tjepe bij Djokja is zwaar beschadigd. Het herstel zal waarschijnlijk een jaar duren en 1V2 millioen kosten. In Solo zijn de meeste rijstpellerijen en tabaksdrogerijen niet beschadigd. De fub- berondernemingen Soekaboemi en Baros- tampir hebben vrij veel schade en een deel van de aanplant is vernield. De suikerfa brieken Trankit en Pakis nabij Koedoes zijn niet beschadigd. In Tjepoe, waar de gehele Europese woonwijk werd vernield, werden 300.000 kubieke meter hout aangetroffen, waarvan de waarde in de millioenen loopt. Met dit hout zal heel wat opbouwwerk kunnen worden verricht. Missieposten Van de belangrijkste missieposten in de thans onder Nederlandse controle gebrach te gebieden komen goede berichten binnen. Drie Nedei-landse priesters, die vrijwillig in het republikeinse gebied waren achter gebleven, namelijk de pastoors van Goe- them en Smets te Madioen en pastoor Koek te Blitar, zijn in goede welstand, evenals de zusters van het Heilige Hart te Blitar Zoals bekend, zijn ook de zusters van het missiehospitaal „onder de bogen" te Djokja in goede welstand. De gebouwen en de missiehuizen hebben weinig of niet geleden. Zo is te Tjepoe aan de Deterdingboulevard vrijwel alles ver woest, behalve de kerk en de pastorie. Te Madioen waren, in tegenstelling tot vrijwel alle andere grote gebouwen, geen vernie lingsmiddelen aangebracht in de oude en de nieuwe kerk en in de pastorie of de verenigingsgebouwen. Uit het missiecen trum Pohasarang zijn geen berichten bin nengekomen. K.L.M. vliegt naar Panama-City Panama City is met ingang van 3 Jan. opgenomen in het West-Indische net der K.L.M. Tweemaal per week zullen de „Vliegende Hollanders" op de dienst Cu- ragao-Aruba-Barranquilla-San José ook op het vliegveld Tocumen, 15 minuten van Panama City gelegen, landen. Tocumen is een der grootste luchthavens van centraal Amerika en door een prachtige verkeers weg met Panama City| verbonden. Door deze nieuwe luchtverbinding verkrijgt Panama, dat behalve een middelpunt van scheepvaartwegen ook een centrum is van grote luchtvaartwegen, een uitstekende verbinding met het Caraibische gebeid, waar de K.L.M. thans een luchtnet exploi teert van bijna 12.500 km lengte. Met ingang van 3 Januari heeft het West- Indisch bedrijf der K.L.M. voorts een dienst geopend naar Barcelona, onge%reer 250 km ten oosten van Caracas gelegen. Deze nieuwe verbinding ontleent in de eerste plaats zijn belangrijkheid aan het feit, dat op enige afstand van Barcelona grote oliecentra zijn gelegen. Tevens lig gen in de omgeving van de stad, die plm. 12.000 inwoners telt, enige kolen- en zout mijnen. Het district is voorts bekend door zijn veeteelt. Tweemaal per week zullen de K.L.M.- toestellen naar Barcelona vliegen en van daar uit naar Trinidad, waar aansluiting bestaat met de K.L.M.-dienst Cura?ao- Trinidad-Paramaribo. Veranderingen bij de Wederopbouw Met ingang van 1 Januari zijn de streek- bureaux voor de wederopbouw Goeree- Overflakkee te Middelharnis, Noordhol land West te Haarlem. West-Zeeuws- Vlaanderen te Oostburg, Zeeland-Noord te Zierikzee, Veluwezoom-West te Ooster beek, Overbetuwe te Eist en Nede'r-Betuwe Bommelerwaard te Tiel, alsmede het plaat selijk bureau te Zutphen opgeheven. Deze bureaux zullen onder de respectievelijke provinciale directies als districtsbureaux worden ingeschakeld. De commissie weder opbouw Wieringermeer is met ingang van 1 Januari eveneens opgeheven. Ir. C. A. de Vassy hoofd van de afdeling Wederopbouw. Het streekbureau Noordholland West aan het Frans Halsplein wordt dus nu een districtsbureau van de Provinciale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting Noordholland en wordt samenge voegd met de nog bestaande districts der boerderijen. bureaux in de provincie, bijvoorbeeld dat Verwacht wordt, dat het hoofd van het Streekbureau, ir. C. A. de Vassy, benoemd wordt tot hoofd van de afdeling Wederop bouw der Provinciale Directie. De heer K. J. Mackenzie, die tot nu toe in deze functie werkzaam was, vertrekt namelijk binnenkort naar Indonesië en neemt morgenochtend afscheid van de Provinciale Directie. Het Hoofd van de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, zal daarbij tegen woordig zjjn.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3