Fokker prepareert zich op bouw van straal-vliegtuigen De wachtlijst voor telefoonaansluiting in Haarlem en omgeving Na spannend duel versloeg De Ruyter Van de Pol met één carambole Wijzigingen in overbruggingsregeling en sociale bijstandsregeling De kleine Wereld VRIJDAG 7 JANUARI 1949 Maar ook met de „normale" toestellen heeft men de handen vol Van een verslaggever) Wanneer men in de Fokker-fabrieken achter het scherm mag kijken dat de proef- afdeling voor al te nieuwsgierige blikken beschermt, dan kijkt men recht in de wijd open muil van een straalvliegtuig. Is men enigszins van de schrik bekomen dan blijkt bij nader beschouwing dat het niet een écht straalvliegtuig is, maar een levens groot model dat de constructeurs bij het ontwerpen van dienst moet zijn. Wat wel echt is, is de Derwent-straalmotor die er ingebouwd zit, maar die heeft zijn dienst tijd al achter de rug en is nu met pensioen gegaan in de triplex-ingewanden van de „mock-up" zoals zo'n model heet van deze S-14. Dit toestel wordt een één-moto- rige twee-persoons straal-trainer waarop Nederlandse vliegers straks instructie zul len krijgen in het vliegen op straal-jagers. De leerling en de instructeur zitten naast elkaar. Dit type wordt op het ogenblik nog ontwikkeld, maar zodra men daarmee ge reed is, zal met de productie worden be gonnen. Meteors Zoals bekend hebben de Fokker-fabrie ken ook de licentie van de razend-snelle Meteor-straaljager gekregen. Dit houdt ten nauwste verband met de rol die Nederland is toegewezen in het West-Eu- ropese defensie-plan en die althans wat de luchtmacht betreft bestaat uit het vormen van een zo sterk mogelijke jacht- afdeling. Men hoopt in 1950 bij Fokker met de productie van deze twee-motorige Meteors te kunnen „aanlopen" en wij gaan tevens Meteors aan België leveren. De Derwent-motoren zullen niet hier, maar volgens berichten uit Belgische bron bij onze Zuiderburen gebouwd worden. Daarmee is de militaire zijde nog niet uitgeput, want Fokker heeft thans ook een serie van 25 Sea-Furies in voorbereiding. Zoals de weinig-vriendelijke naam dat al zegt, zijn dit jagers voor vliegdekschepen. De Sea-Fury is op het ogenblik de snelste één-motorige jager ter wereld. Waarschijn lijk zal er nog een tweede serie volgen. Men zal in de loop van dit jaar met de productie beginnen. Lesvliegtuigen Veel verder is Fokker met het één-moto rige lesvliegtuig S.-ll. Er zijn er al twee klaar en men is bezig met de bouw van een serie van 100 stuks. Dit lesvliegtuig is zo wel voor militaire als civiele doeleinden geschikt. Ook hier heeft men weer het principe toegepast dat leerling en instruc teur naast elkaar zitten. Dit heeft het voor deel dat de leraar zijn pupil beter in de gaten kan houden. Als bezwaar er tegen wordt aangevoerd dat waar Nederland jachtvliegers moet opleiden, die in de hart lijn van het toestel zitten, dit enige moei lijkheden met zich mee zou kunnen bren gen. Ook zou de eerste opleiding misschien wat langer moeten duren, maar dat zou door een (helaas dure) wijziging in het Ies-schema verholpen kunnen worden. De S-ll heeft in ieder geval voortreffelijke vliegeigenschappen. Men zal eveneens een serie van de S-12 bouwen die vrijwel iden tiek is aan de S-ll maar een neuswiel heeft. Men is verder bezig met de ontwikkeling van de S-13, een twee-motorig lesvliegtuig waarop de pupillen de gecompliceerde zijde van de vliegerij als blindvliegen, na vigeren e.d. onder de knie kunnen krijgen. Dakota's krijgen een beurt Wat de civiele luchtvaart aangaat heeft Fokker nog steeds de handen vol aan het ombouwen van Dakota's, die uit Ameri kaanse „dumps" worden gekocht en van onder tot boven gereviseerd worden, be- De jongste componist van Oostenrijk is de tien jarige Fritz Grapenherger. Na twee jaren studie tpeelt deze jongen de moeilijkste pianosonates uit het hoofd. Bovendien componeerde hij reeds verscheidene Weense walsen. Mr. N. E. H. van Esveld naar de Nederlandse Antillen Mr. N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht, zal eind Januari naar de Nederlandse Antillen ver trekken. Hij zal daar een halfjaar blijven om plannen voor de opbouw van een nieuwe sociale verzekering voor te berei den. Voor zijn terugkeer zal mr. Van Esveld in Amerika besprekingen voeren met autoriteiten op het gebied der sociale wetgeving. Mr. van Esveld zal als voor zitter van de Raad van Arbeid vervangen worden door de heer A. B. Michielsen, voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda, die als zodanig met ingang van 1 Februari wordt gepensionneerd. Italiaanse mijnwerkers voor de staatsmijn Maurits Het eerste contingent Italiaanse arbei ders, bestemd voor de Nederlandse steen kolenmijnen, is in de mijnstreek gearri veerd. Dit contingent bestaat uit 66 onge huwde arbeiders van 19 tot 30 jaar. Zij zijn afkomstig uit de omgeving van Venetië. Deze arbeiders zijn ondergebracht in een gezellenhuis te Lindenheuvel. Zij worden tewerkgesteld op de staatsmijn Maurits. halve de motoren die bij de K.L.M. een beurt krijgen. De ruim 100 Dakota's die er opgeknapt zijn vliegen bij allerlei bui tenlandse maatschappijen, die er voor twee ton een zeer rendabel toestel aan kopen. Verder bouwt men nog een serie van 20 Fokker-Promotors. Dat is een 3-persoons een-motorig vliegtuig dat voor de ronde som van 40.000 gulden verkrijgbaar is. En tenslotte heeft het na de oorlog weer enorm uitgegroeide bedrijf dat thans met 2000 arbeiders draait, druk werk aan het revi seren van Harvard-lestoestellen, stokoude Avro-Ansons, het bouwen van zweefvlieg tuigen en vanbussen. Want ook bij Fokker gaat men er van uit dat men nooit oude schoenen moet weggooien voor men nieuwe heeft. Liquidatie Bijzondere Rechtspleging Directoraat-generaal per 1 Januari opgeheven Het Directoraat-generaal voor de Bij- zondere Rechtspleging is bij Koninklijk Besluit van 31 December 1948 met ingang van 1 Januari 1949 opgeheven. Voor de behandeling van de resterende werkzaam heden van justitiële aard is bij beschik king van de minister van Justitie een tijdelijk bureau Bijzondere Rechtspleging aan zijn ministerie verbonden. Een bureau, dat eveneens deel uitmaakt van het minis terie van Justitie, is belast met de finan ciële en administratieve afwikkeling van de geliquideerde organen der bijzondere rechtspleging. Sport in 't kort RUITERSPORT. Zaterdagmiddag 8 Januari wordt in de Haarlemse Manége een dressuurwedstrijd voor juniores gehouden om de Mr. Dr. J. J. M. Nobach-beker. Met een tweetal springnummers wordt de mid dag besloten. Op de eerste dag van het tournooi om het Europees kampioenschap 47/2, dat Donderdag in het Kurhaus te Scheveningen aanving, hebben overeenkomstig het Ave-systeem Belgen. Nederlanders en Fransen onderling gespeeld. De Ruyter bracht er tegen Metz aanvanke lijk weinig van terecht. Hij werd als in zoveel partijen zwaar gehandicapt door grote ner vositeit, waarvan Metz, die geen last heeft van zenuwen, gebruik maakte om in tien beurten uit te lopen tot 14888. Moeizaam ging de partij verder en traag steeg de score totdat De Ruyter in zijn 18e beurt plotseling op dreef kwam en met een snel opgebouwde reeks van 106 zijn deelnemnig aan dit tour nooi rechtvaardigde. Hij stond toen op 291 tegen Metz 247. Maar laatstgenoemde, die zich door niets of niemand van zijn stuk laat brengen, antwoordde met 80 waardoor hij de leiding overnam. De Ruyter kreeg daarna nog tal van kansen, maar hij wist er geen gebruik van te maken en Metz won verdiend. Aan de andere tafel won Galmiche de partij tegen Dufetelle. De Ruyter Metz Galmiche Dufetelle De Gloster-Meteor, een twee-motorige straaljager, die volgend jaar door de Fokkerfabrieken in licentie zal worden gebouwd. Geef ons nog een jaar geduld.... In ons vorig nummer gaven wij belang rijk nieuws over de verbetering van het interlocale telefoonver-keer in Haarlem en omgeving. De hee? A. Korff, directeur van het Telefoondistrict Haarlem, en zijn naaste medewerkers waarmee wij een onderhoud hadden, vertelden ons evenwel nog meer. Allereerst wat het aantal telefoonaan sluitingen betreft. In 1939 waren er in de kring Haarlem (Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede) 11.060 aan sluitingen. In de oorlogsjaren hebben de Duitsers veel vernield en gestolen, zodat er kort na de bevrijding nog slechts weinig aansluitingen intact waren. Onmiddellijk is toen met het opbouwen van het net weer begonnen. Eind 1947 was het aantal aan sluitingen reeds gestegen tot 13044. Het eigenaardige verschijnsel deed zich namelijk na de oorlog voor, dat er veel nieuwe ge gadigden voor een telefoon kwamen. Kleine zakenmensen, die er vroeger niet aan ge dacht hadden, waren nu tot de overtuiging gekomen dat zij er niet meer buiten kon den. Ook bij particulieren deed zich het zelfde verschijnsel voor. Omdat de voorraad materiaal en het aantal toestellen beperkt was, moest een wachtlijst worden ingevoerd. Daarbij werd voorrang gegeven aan mensen die konden aantonen, dat zij zo spoedig mogelijk aan gesloten dienden te worden. Het werd een lange wachtlijst. Nu staan er nog mensen op, die al in 1947 hun aan vraag inzonden. Toch is in de loop van 1948 het aantal aansluitingen in deze kring gestegen van 13044 tot 14020. Bijna duizend gegadigden werden dat jaar dus tevreden gesteld. Nu wüst de wachtlijst in de kring Haarlem nóg 1381 personen aan. De directie hoopt nog in de loop van dit jaar die achterstand geheel te kunnen wegwerken. Men is thans afgezien van de urgentie-gevallen bezig de mensen te helpen die in 1947 hun aan vraag hebben ingediend. In die tijd zullen er natuurlijk weer nieuwe gegadigden bijkomen. De grote moeilijkheid zat in het feit dat velen bijzondere toestellen vragen, bij voorbeeld serie-toestellen met lijnkiezers voor kleine huiscentrales. Die bijzondere toestellen zijn heel moeilijk te krijgen, zo dat gevreesd wordt, dat vele aanvragen zich voorlopig zullen moeten behelpen met een gewoon toestel. Alle wachtlijsten in ons land bevatten thans nog 68.000 aanvragen. Daaronder zijn er heel wat die het jam mer zullen vinden niet in de kring Haar lem te wonen. In aansluitende steden en dorpen zijn de centrales namelijk bezet, zodat daar pas nieuwe aansluitingen moge lijk zijn, als de apparatuur is uitgebreid^ Haarlem (inbegrepen Bloemendaal, Aer denhout en Heemstede) hebben voorlopig nog ruim voldoende capaciteit voor nieuwe aansluitingen. Hetzelfde kan gezegd worden van IJmui- den, Beverwijk, Santpoort en Zandvoort. Bijna vol zijn Lisse en vrijwel alle streken van Haarlemmermeer. Geheel vol zijn de centrales van Hille- gom, Hoofddorp, Vijfhuizen en Sassenheim. De Radio-distributie Zols men weet, valt ook de Radio-distri butie onder het beheer van de Rijkstele foon. In Haarlem zijn 8500 huizen op de dis tributie aangesloten; in Heemstede 930. De gemeente Bloemendaal was indertijd niet op distributie gesteld. Wat de mógelijkheid betreft om nieuwe aansluitingen te maken is het bij de radio- distributie veel slechter gesteld dan bij de telefoon. De kans dat de materialen-positie in de naaste toekomst verbeteren zal, is helaas klein. In het gehele telefoondistrict Haarlem Noord-Holland omvattend, uitgezonderd de Zaanstreek. Amsterdam en het Gooi, maar aangevuld met een deel van Zuid- Holland tot NoordwJjk) is een wachtlijst van niet minder dan 35.000 gegadigden voor een aansluiting op het distributie net. Dat is een bewijs, dat er veel liefhebberij voor is. Trouwens de kosten zijn betrekke lijk laag 1,25 per maand, plus 1, luisterbijdrage). Zelf een toestel kopen en onderhouden komt duurder. Slechts een deel van het Haarlemse dis tributienet heeft een uitzending over de derde lijn. Dit is alleen mogelijk bij die centrales (Haarlem heeft er 7) die voor de derde lijn een buitenlands station kunnen opvangen en doorgeven. Over de twee andere lijnen worden de uitzendingen 'uit de studio per telefoon naar Haarlem over gebracht. Als de telefoonverbindingen van Haarlem met de buitensteedse netten ver beterd'zijn door de invoering van de draag- golf-telefonie, waardoor 12 gesprekken over één telefoonlijn kunnen worden door gegeven (men zie onze mededelingen in het vorige nummer) is het misschien moge lijk ook voor de derde lijn der radio-distri- butie een algemene uitzending te geven die over het telefoonnet komt. Hr. Ms. „Evertsen" naar Indonesië Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" is vandaag uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Het schip zal op 13 en 14 Januari te Dakar vertoeven, waar de opvarenden correspondentie kunnen ontvangen, mits deze zo spoedig mogelijk wordt gepost, zo dat zij uiterlijk 10 Januari 's morgens 11 uur in Amsterdam kan zijn. De postkan toren verstrekken hierover nadere inlich tingen. Van 2426 Januari zal het schip Kaap stad aandoen. Correspondentie welke daar moet worden uitgereikt dient uiterlijk 17 Januari gepost te worden. De correspon dentie mag bestaan uit gewone en aange tekende brieven en briefkaarten, die vol gens het binnenlandse tarief gefrankeerd behoren te zijn. Europees biljartliampioenschap 47/2 330 27 106 12.22 400 27 80 14.81 400 51 53 7.84 351 51 40 6.88 schade van zijn algemeen gemiddelde. Nuss- berger bleef op 142 staan. Metz speelde rustig en bedachtzaam als steeds tegen de jeugdige Dufetelle. die tot zijn eigen ergernis maar niet aan de ivoren ballen kan wennen. De Hagenaar won in 20 beurten, wat een moyenne van 20 betekent. 142 21 29 6.76 400 21 134 19.04 400 20 93 20.— 122 20 33 6.10 Metz Dufetelle De laatste avondpartijen gingen tussen Van de Pol en De Ruyter, en Galmiche en Van Hassel. Van Hassel nam tegen Galmiche in een vlot tempo een grote voorsprong. Na drie beurten leidde hij met 22135. dank zij een serie van 151 en één van 70. Galmuhe spar telde heftig tegen en liet met een goede 87 zien, dat hij heel wat meer in zijn mars had dan tot dusver was gebleken. Toen Van Has sel in negen beurten de 400 had volgemaakt en hij op 165 stond, gaf hij zich nog niet ge wonnen. In de nastoot scoorde hij een keurige serie van 17, waarmee hij zijn totaal op 282 bracht. In de beide laatste middagpartijen bereik te het spel een veel hoger, een internationaal peil. Nadat Van Hassel in korte tijd 26 bij- eengestoten had, kwam de meervoudige we reldrecordhouder in het kader 45/2 Gabriëls met een formidabele serie van 156 naar voren, even meesterlijk en maatvast spelend als in zijn allerbeste tijd. Hij hield de ballen vlak bij de korte band, overwon de altijd lastige hindernis van een acquitstoot, toen de bal vast lag, herstelde de positie en tover de weer aan de korte band totdat hij ten slotte strandde op een moeilijke trekbal bijna over de hele lengte van de tafel. Na deze beurt van 156, 'volgde er één van 134. Ten slotte maakte hij nog series van 80 en 30. Van de Pol scoorde een serie van 336. Op de andere tafel kwam Piet van de Pol tot een nog betere prestatie. Na achtereen volgens 1 (van acquit), 58 en 5 gescoord te hebben, kreeg hij de bal in goede positie, nadat Nussberger een vrij gemakkelijke bal gemist had en begon toen, lenig en rap als een schermer om het biljart stappend, een demonstratie te geven, welke nog lang in het geheugen zal blijven van de bezoekers. Vijftig minuten lang bleef hij in actie. De ballen werden met wiskundige zakerheid tot het bekende driehoekje op de kaderlijnen aan de, korte band gedrongen. Toen hij ein delijk de queu weg legde was de strijd beslist, want de lange Rotterdammer had de partij met een slotserie van 336 uitgemaakt. Dit was een nieuw Nederlands record voor de hoogste serie. Het oude stond met 219 op naam van Kees de Ruyter. Tevens evenaarde v. d. Pol zijn eigen nationaal record (100) voor het hoogste particuliere gemiddelde. Nussberger bracht het slechts tot vijf caram boles. 100.— 1.25 400 4 336 5 4 5 126 4 6R 400 4 156 31.50 100.— Nussberger kon het des avonds Gabriëls natuurlijk geen ogenblik lastig maken. Belg had drie zwakke beurten (2, 4, 0), maar toen kwam hij op toeren. Met series van 134 en 93 werd de stand op 23322 gebracht in vijf beurten. Toch rekte de partij zich veel langer dan zich aanvankelijk liet aanzien, want de Belg kreeg een diepe inzinking en zeven beurten later stond hij nog pas op 274, tegen Nussberger 102. Voor de resterende 126 punten had hij negen beurten nodig, zeer tot Van Hassel Galmiche 400 9 44.44 31,33 Van de Pol kon evenmin als Gabriëls het uitzonderlijk hoge peil van zijn middag partij bereiken, toen hij zijn zoveelste duel met De Ruyter uitvocht. De stand na de elfde beurt was: Van de Pol 210, De Ruyter 190. In de twaalfde beurt zag men de Rotter- dammer weer op zijn best. Hij scoorde het ene tiental caramboles na het andere aan de korte band, rappeleerde, masseerde en pi- queerde met feilloos meesterschap, en scheen de partij in die beurt te zullen uitmaken, toen hij met nog 13 caramboles voor de boeg strandde op een piqué aan de band, in lastige positie. Op dat ogenblik gaf niemand meer een redelijke kans aan de Waalwijker, maar De Ruyter, plotseling geïnspireerd, begon als een man aan zijn zware opgaaf. Hij hield de ballen aan de korte band. buitte de a cheval positie keurig uit en wist met een reeks van 131 zijn achterestand aanmerkelijk te redu ceren. Van de Pol kreeg daarna grote moei lijkheden op te lossen. In de vier volgende beurten bracht hij het tot 399. doch ketste op de volgende, eveneens zeer lastige bal. Dit kostte hem de partij, want onder geweldige spanning maakte De Ruyter met perfect klein spel de 77 punten, welke hij nog nodig had om te winnen. Een zeldzaam fraaie prestatie. De laatste vijf beurten van Van de Pol waren: 177, 5, 5, 0, 2 totaal 399 en die van De Ruyter: 131, 0, 1, 1, 7 totaal 400. Van de Pol 399 16 177 24.93 De Ruyter 400 16 131 25.— Schaatsenrijden Nederlandse hardrijders gaan naar Noorwegen Een groep schaatsenrijders, leden van de Nederlandse Vereniging tot behartiging van de hardrijsport zullen Zondag 9 Januari naar Hamar vertrekken, om daar onder leiding van de oud-hardrijder Klaas Schenk uit Anna Paulowna, drie weken te trainen. De meesten van deze rijders zullen voor eigen kosten de reis maken, doch een vijftal, Marius Strijbis, de Nederlandse uurrecordhouder (Haren- carspel), Muts (Jisp), Maarse (Aalsmeer), De Heus (Breukelen) en Habing (Zweelo) worden gedeeltelijk op kosten van de ver eniging uitgezonden. De overige rijders zijn Stigter (Aalsmeer), Quarles van Ufford (Breukelen), Enschedé (Utrecht) en Hoek stra CsGravenzande). Ook zal mej. T. Tam (Amsterdam) aan de training deelnemen. Donderdag is in het Kurhaus te Scheveningen het tournooi aangevangen om het Europese biljartkampioenschap anker cadre 47/2. De deelnemers aan dit tournooi (van links naar rechts): van Hassel (België), Nussberger ZwitserlandGalmiche (Frankrijk); v. d. Pol (Nederland); Dufetelle (Frankrijk); de Ruyter (Nederland); Metz (Nederland) cn Gabriëls (België). Hogere uitkeringen De minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 17 Januari 194-9 een aantal wij zigingen aangebracht in de overbruggings regeling en in de sociale bijstandsregeling. Deze regelingen zijn bedoeld om te voor zien in het levensonderhoud van valide en bonafide werknemers tijdens een periode van gedwongen werkloosheid. De uitkeringen van de overbruggings- regeling zijn in beginsel gebaseerd op een percentage van het voor het beroep van be trokkene geldende loon. De sociale bij- standsregeling daarentegen gaat van nor men uit. die onder andere bepaald worden door de behoefte en cte samenstelling van het gezin. De cverbruggingsregeling heeft een be perkte uitkeringsduur van dertien weken. Daarna kan eventueel de sociale bijstands- regeling worden toegepast, welke regeling bovendien geldt voor enkele bijzondere categorieën werklozen. Ten aanzien van de overbruggingsrege- jaar wordt verhoogd van 40 procent tot 60 procent van het geldende loon. De plaatselijke commissies voor sociale bijstand en het reeds bestaande orgaan van overleg tussen het ministerie van Sociale Zaken en de Raad van Vakcentralen zullen voortaan tevens kunnen optreden als (plaatselijke, respectievelijk centrale) revi sie-instantie. Aan deze instanties kunnen in bepaalde gevallen klachten of bezwaren inzake de uitvoering van de overbruggings- en van de sociale bijstandsregeling door be trokkenen worden voorgelegd. De bestaande ambtelijke commissies voor sociale bijstand (waarin het gemeente bestuur, de rijks-consulent voor sociale bijstand en het arbeidsbureau zijn ver tegenwoordigd) kunnen voorzover zij als revisie-instantie optreden een vertegen woordiger van elk der bij de stichting van de arbeid aangesloten vakorganisaties uit nodigen aan de besprekingen deel te nemen. Zowel de plaatselijke als de centrale revi sie-instanties hebben een adviserende taak. De normen der sociale bijstandsregeling welke onlangs wegens het vervallen van bepaalde subsidies op de levensmiddelen Twintig jaar geëist tegen ex „Oberaufseherin" van Vught Voor de derde maal heeft het Bijzondere Gerechtshof in 's-Hertogenbosch de zaak behandeld tegen Margaretha G.(„Treesje") die tijdens de bezetting „Oberaufseherin' is geweest in het kamp Vught. Na de tweede behandeling van deze zaak was de uitspraak wederom uitgesteld, ten einde een nader onderzoek in te stellen naar de medeplichtigheid van de verdachte aan het „Bunkerdrama" van 12 Januari 1944, waarbij twaalf vrouwen de dood vonden. Gedurende de drie behandelingen De Zeven Zonen Zij zullen op de wereld blijven zolang er geknipt moet worden de scharesliepen, die met hun wagentje langs de wegen zeulen en in de straten op de belleknoppen drukken: Zijn er nog scharen te slijpen? Ja, er zijn nog scharen te slijpen, de huismoeders komen met hun botte knip- gereedschap aangedragen en ze krijgen het terug voor een paar dubbeltjes: blinkend en scherp, het is een plezier om er weer mee aan het knippen te gaan; de felle schaar bijt zich weer vrolijk en naarstig door de stof, die een jongensbloes of een bakvisjurk worden moet onder de nijvere handen van moeder. Zo gaat dat met die scharesliepen, zij zijn de nuttige vrienden van de huisge zinnen, zij hebben hun vaste klanten en zij weten op welke huisnummers vandaag de scharen weer eens een beurt moeten hebben. Dan vliegen de vonken van de wentelende slijpsteen, dan wordt er een liedje geneuried op de maat van de trap pende voet: In het lover van 't prié-éeltje, zaten samen hand in hand. Dat zingt de scharesliep bij zijn vonkend werk. cn als die twee daar samen in het prieeltje voor eeuwig gescheiden zijn door de dood, dan is de schaar weer klaar: Asjeblief, en tot de volgende keer. En hij rijdt verder met zijn wagentje, dat blinkt van het koper. Er is een scharesliep gestorven, die had zijn jaren volgemaakt langs de wegen en aan de huisdeuren. Hij heeft de scharen gescherpt waarmee duizenden jongens bloesjes en bakvisjurken gemaakt zijn. En die jongens en bakvissen zijn al getrouwd, zij hebben al kinderen en eigen scharen die nu en dan bot zijn. De scharesliep die ge storven is, heeft het aardig voor mekaar gekregen. Hij heeft zeven kinderen groot gebracht, hij heeft een schoon gezin bij elkander geslepen. De kinderen zijn groot geworden, zij hebben ordentelijke am bachten geleerd, eerlijke handwerken als dat van vader. En vader heeft zijn kromme rug gestrekt in een blijde rust.. Hij is ge storven terwijl hij plezier had van' zijn levenswerk. Hij is lachend en blijmoedig van de wereld weggetrokken, langs einde loze onbekende wegen naar een gouden huisdeur met een diamanten belleknop. Daar zullen ze hem met plezier hebben binnengelaten. Daar zullen ze voor eeuwig gouden scharen voor hem te slijpen hebben. De kinderen hebben hun vader zien heengaan na zijn leven vol werk en ijver. Zij hebben hem dankbaar herdacht on zij hebben hem hun dank meegegeven voor zijn goede gaven van hart en'verstand. En toen zijn zij over de erfenis gaan denken. Zij zijn alleen met zevenen, vader en moeder hebben hun plaats ledig achtergelaten in het kleine sobere huis. Maar onder het lage dak hebben de oudjes gezameld en gepot voor hun kinderen. Zij hebben de kwartjes en dubbeltjes bij elkander gelegd; dan hebben ze later nog wat als wij er niet meer zijn, dan kunnen ze zien dat wij zuinig en bezorgd geleefd hebben. En er zijn propere meubeltjes, er is een volle linnenkast die naar lavendel riekt. Er zijn snuisterijen en dingen van waarde, een scharesliep is niet de eerste de beste, het is een goed vak. Die zeven hebben dat allemaal eens be keken, zij zullen het moeten verdelen; hun vrouwen beginnen al te zeggen: Kijk, dat moest ge maar voor ons meenemen, ge moest maar zien dat ge dat en. dat te pakken krijgt. En zorg dat die en die niet met dat en dat gaat schuiven. Zo beginnen die jonge vrouwen al, ze zijn aangetrouwd, ze voelen de banden en de liefde van dat schone gezin niet zozeer. En kijk, daar hebben me die zeven toen een vreemde streek uitgehaald. Er is over in de kranten geschreven, er zijn mensen geweest die er schande van hebben ge sproken. Maar de zeven hebben het toch maar gedaan. Zij hebben de koppen bij elkaar ge stoken en tegen elkaar gezegd: Jongens, daar wil iets tussen ons komen, daar broeit iets in ons schone kringetje van weleer. Wij moeten dat onze vader niet aandoen, hij zou er daarboven nog chagrijn van hebben als wij om zijn spullen gingen vechten. Laat onze vrouwen maar opspelen, zij moeten hun vingers thuishouden. Wij gaan het zaakje niet verdelen en er dan later elkander kwaad om aankijken. Wij zullen onze vader laten zien dat wij niet voor niemendal zonen van een ferme scharesliep zijn. En zij gooien alles bij elkaar op een hoop in de tuin, zij dragen de spullen met zorg en liefde naar buiten, stuk voor stuk. Zij strijken er voor het laatst nog eens over met een zachte hand, het zijn souvenirs. En als alles bij elkander ligt, het is een blinkende hoop schone dingen, dan gaat er een kruik petroleum over en zij steken het hele zaakje in brand. Daar gaat onze ruzie, wij zullen vader zijn spullen als rook achterna sturen, de hemel in. En wij zullen de broers van elkaar en de zonen van onze vader blijven. Het is treurig, zeggen de aange trouwde vrouwen: die schone dingen. Wat treurig, niks treurig, het is een offer, een brandoffer, het is een vreugdevuur en een vredesbrand. En van de hoogte uit moet de oude scharesliep die rookkolom hebben begroet met een fijne lach Hij zal gezegd hebben: Zij aarden naar hun vader. Ik zal vragen, een plaatsje voor hen open te houden hier. J.L. Protest van de „Oude S.D.A.P." Het partijbestuur van de „oude S.D.A.P." heeft een adres gezonden aan de minister- vuiiucu. ucuuicbuc ue uiic ueiiöiiueuiiKeii -J 1 van deze zaak verklaarden 21 getuigen pres,de"t:.,waa™ geprotesteerd wordt te- I tfen nnlitiftlo antio in Tnnnnfteia Uat „„„Tl positief, dat verdachte bij het bunkerdrama aanwezig was, vier getuigen zeiden haar ling gold tot nu toe de bepaling dat een reeds met 1,werden verhoogd, onder- werkloze, die dertien weken uitkering had genoten niet opnieuw voor een zodanige uitkering in aanmerking kon komen, voor dat hij tenminste dertien weken achtereen door arbeid in het vrije bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voorzien. Thans is deze bepaling zodanig gewijzigd dat ge noemde dertien weken niet-aaneengesloten in een periode van zesentwintig weken mo gen vallen. Het uitkeringspercentage volgens deze gaan opnieuw een verhoging van 2, voor een echtpaar en van 1,10 voor kost gangers en alleenwonenden. De gezins ledenbijslag, welke thans 2,40 per gezins lid bedraagt wordt van het vierde gezins lid af op 3,gebracht. Teneinde aan de moeilijkheden in de ge zinnen met geringe inkomsten tegemoet te komen zal voortaan een bedrag van 10, per week per verdiend gezinslid bij de be rekening van de bijslag buiten beschou- regeling voor thuis-inwonenden boven 30 wing worden gelaten. niet gezien te hebben, doch achtten haar aanwezigheid niet onmogelijk en slechts twee getuigen ontkenden dat zij aanwezig was geweest. Daar de misdaden door „Treesje" be dreven niet op eigen initiatief doch op bevel wei-den uitgevoerd, meende de pro cureur-fiscaal niet de doodstraf te mogen eisen. Hij requireerde twintig jaar gevan genisstraf. Voorts stond terecht P. Fusz, gedurende de bezetting plaatsvervangend comman dant van het kamp Vught. In tegenwoor digheid van Fusz werden strafappèls en strafèxercities gehouden en gevangenen -a#handeld. Levensmiddelen, bestemd voor gevangenen bij de vbeidskomman- do's, werden door hem gecor.f^queerd. Tien jaar met aftrek van voorarrest luidde de eis. Een 24-jarige typiste uit Utrecht, Jacoba R,, die als opzichteres bewakingsdiensten verrichtte in kamp Vught en in Polen, was door het Bijzondere Hof in Amsterdam ver oordeeld tot twaalf jaar. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees deze zaak naar het Bijzondere Hof te Leeuwarden, waar thans tegen haar 14 jaar ia geëist gen politiële actie in Indonesië. Het partij bestuur noemt deze actie in strijd met elk begrip van humaniteit en democratie en zegt dat het zich niet kan ontrukken aan de indruk, dat de regering de breuk met de republiek doelbewust heeft geforceerd, daar de uitgevoerde militaire operaties reeds maanden tevoren moeten zijn voor bereid. Post voor Oost en West Het s.s. „Waterman" is op 4 Januari uit Batavia naar Nederland vertrokken met repatriërende militairen aan boord. Het schip zal op 19 Januari in Port Said aan komen. Wil men dat de opvarenden daar post krijgen, dan dient deze niet later dan 11 Januari ter post bezorgd te zijn. Naar Indonesië kan zeepost verzonden worden met het s.s. ..Zuiderkruis", dat op 14 Januari vertrekt. Uiterlijk 10 Januari posten. Naar de Nederlandse Antillen kan dit met het s.s. „Van Ostade", dat op 11 Januari en met het s.s. „Boskoop", dat op 15 Januari vertrekt. Uiterlijk posten resp. op 8 en 12 Januari. Naar Suriname kan zeepost worden ver zonden met het m.s. .Bonaire', dat ook 11 Januari vertrekt. Uiterlijk posten op 8 Januari.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5