Jlex JAeater' Snelvries" Het testament VRIJDAG 7 JANUA:.: '949 IJ MUIDER COURANT IJmuiden „De weg naar de hel" „Buchenwald" op Thalia's doek Onder auspiciën van de B. O. I. W. werd Donderdagavond in het IJmuidense Thalia heater een openbare bijeenkomst gehouden door de stichting Landelijke propaganda- Driekoningenavond Het R.K. kerkkoor „Cantemus Domino' verzorgt al jaren lang de koorzang tijdens de kerkdiensten van de St. Gregoi-ius-paro- chie. Het is ruim 16 jaar geleden dat de dirigent, de heer H. J. van Kaam, de lei ding ervan op zich nam. Slechts heel zelden betreedt het koor het concertpodium, maar de viering van het Driekoningenfeest achtte commissie in samenwerking met de Neder- het de gelegenheid om ditmaal eens een Iandse federatie van het voormalig verzet. Op het programma stond het filmwerk „De hel van Buchenwald". De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de B. O. I. W„ de heer J. Mulder, die een kort woord van welkom sprak en de directie van het Thalia theater dank zegde voor de sympathieke medewer king om de zaal voor deze gelegenheid belangeloos beschikbaar te stellen. Hierna voerde de secretaris, de heer C. Spoor het woord, die in korte trekken de belangrijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaar belichtte en daaraan de con clusie verbond dat Nederland een deel van zijn welvaart van weleer in een eerlijke strijd om het oude peil te bereiken, met succes heeft gevoerd. Hij riep alle oud illegalen op zich in de bond te verenigen om daardoor te kunnen behouden, wat men in tijden van verzet heeft weten te winnen. Vervolgens werd staande het Volkslied aangehoord, waarna enige minuten stilte in acht werden genomen. De film. „De hel van Buchenwald" is een sterk realistisch filmwerk, dat, wars van alle sensatie, met diepe werkelijkheidszin de mensonterende daden van de nazibeulen doet uitkomen. Het verhaalt van de gru welen die de kampbewaarders op de ge vangenen toepasten en geeft een heldere, open kijk op de grote ellende die binnen de muren van dit concentratiekamp heeft ge heerst. Een opeenstapeling van wreedheden en gruweldaden die een aanklacht vormen tegen alle rechten van de mens, zien we in deze film in al zijn waarachtige en treu rige werkelijkheid weerspiegeld. Het ver trouwen dat de afgemartelde gevangenen in de goede afloop van hun zaak hebben weten te bewaren, vormt een schrille tegenstelling tot de laffe représailles die de nazis toepasten. Het is goed dat wjj even terugblikken naar die tijd om er ons bewust van te blijven dat wij het waard zijn deze strijd om beschaving en welvaart gewonnen te hebben. Tijdens de pauze werd er een collecte gehouden teneinde te komen tot de op richting van gedenktekens in de kampen Amersfoort en Fort de Bilt. Taal, volkstaal en volkshumor De bekende schrijver Willem van Iepen- daal hield Donderdagavond voor de leden van de personeelsvereniging van gas en water in IJmuiden een lezing in conféren ce-stijl over taal, volkstaal en humor. Een kind, hoe klein ook, zo begon spre ker, bezigt taal. Van het eerste moment af dat het op de wereld is gaat het schreeu wen, en dat is zijn taal. Later gaat het brabbelen en dan langzamerhand neemt het de taal over die het in zijn omgeving hoort spreken. Want een kind is het reflex van zijn milieu en als het dus plat hoort praten zal het zelf ook plat gaan praten. Lang voordat de mens in staat was door middel van de spraak contact te maken met anderen, zo vervolgde spreker, uitte men zijn bedoelingen in gebaren. Dat was dus ook taal en wij twintigste-eeuw-mensen zijn behept met een tweeledig taalgevoel. Als wij spreken, maken wij daar zeker altijd gebaren bij. Zonder die gebaren kun nen wij niet praten, aldus de heer van Iependaal. Wij spreken dus niet alleen met de mond, maar ook met de handen en evenzo met de ogen. Deden wij dat niet en zouden wij met onze ogen niet kunnen praten, zo zei spreker, dan had de film niet het succes dat zij nu heeft, want de gebaren en de ogentaal in de film zijn zeer belangrijk. Een andere taalvorm is de dans, een der spraakmiddelen om bepaalde begeerten uit te drukken. Alle primitiviteiten die aan de taal ver bonden zijn, hebben wij in ons, aldus de heer Van Iependaal en elke generatie spreekt in het tempo waarin ze leeft. Hij illustreerde zijn lezing met talrijke geestige voorbeelden en gaf een duidelijk beeld van de grote verschillen in de taal van de trekschuiten-tijd en de tijd van snelheid en tempo waar wij in leven. Alleen het volk schept zelf taal, aldus de mening van de heer Van Iependaal, „want taal is tragiek die zich in woordbeel den omzet." De ruwe taal die het volk bezigt wordt door taalkundigen bijgevijld en zo wordt de taal steeds rijker. Ook over de volkstaal wist spreker een groot aantal voorbeelden te geven die de duidelijkheid van zijn betoog accentueerden. Tot slot behandelde de inleider de volks humor. Humor, zo zeide spreker, is een pantsering tegen het noodlot en een gesu blimeerde tragiek. De hoogste vorm van humor is het spotten met zich zelf. Aan de hand van de vele „moppen" bewees spreker dit en toonde zeer nauwkeurig aan dat achter al die humor een diep ravijn van ellende verscholen ligt. MARKTBERICHTEN 6 Januari 1949 Besommingen IJM 52 f 1256; IJM 216 f 885; IJM 230 f 809. Aanvoer. 117 kisten schar, 15 kisten bot. Prijzen. Bot 67—60, per 50 kg. ^Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag 12 Jan. brengen wij; VADER DER ARMEN 14 jaar Habé Film Agenda voor Veisen en IJnnnjnden VRIJDAG 7 JANUARI. Thalia. 8 uur: „Dwaalwegen". Rex. „Vader der armen." ZATERDAG 8 JANUARI. Thalia. 7 en 9,15 uur: „Dwaalwegen". Rex. „Vader der armen". Rijks H.B.S. 7,30 uur: dr. J. C. Brandt Corstius voor het Humanistisch Verbond. concert in de gebruikelijke vorm te geven. Dit grote koor, aangevuld met een kna penkoor, zong o.m. Hubert Cuypers' Tran- seamus en Slaap zacht, een zeer geslaagde compositie van C. v. d. Peet, Klein Jezuken en deed dit op een wijze die onmiddellijk verried dat deze koorleden weten wat zin gen is. Men zong gemakkelijk, de kinder stemmen klonken fris en spontaan, de sa menzang was prima en afzonderlijke stem men werden niet gehoord. De bassen waren in quantiteit wat in de minderheid of speel de de opstelling wellicht parten? Het „Hodie Christus natus est" van Henri Clemens in het juiste tempo gezongen deed het in dit programma voortreffelijk al kun nen en dit gold ook voor de andei-e lie deren de nuanceringen wat meer ver diept worden. Het dameskoor der Maria Congregatie verraste met een klaar en soepel gezongen Kerstlied van Hubert Cuypers, dat ook qua uitspraak goed verzorgd aandeed, al heb ben dirigent en ik het stabiler van toon ge wenst. Ter meerdere afwisseling verleende Blan che Holzhaus haar medewerking als decla- matrice met een drietal vertellingen waar onder de goedgeschreven Vlaamse legende „De madonna van Brugge" van de hand van Joost van den Berckhoudt, een verhaal dat voor deze avond te, uitvoerig was om de aandacht steeds gespannen te houden. Ze kweet zich van haar werk zeer verdien stelijk en wat zij aan routine nog mist wordt vergoed door de waardering voor haar jeugdige overmoed en het charmante voorspelen van de in haar verhalen optre dende personen. Een minder nadrukkelijke dictie zij haar aanbevolen. De graag gezongen kerstcantate van M. C. v. d. Rovaart voor groot koor met orgel- en pianobegeleiding sloot deze Driekonin genavond, waarin het bekende In Epipha- nia Domini van Neumann niet ontbrak, op waardige wijze af. A. J. van der Weyden. Zondagsdiensten ijMUIDEN: Dokters: In spoedgevallen zijn Zaterdagmiddag I uur tot het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen D. J. Boosman (tel. 4340) en P. Brouwer (tel. 4507) voor de „Maatschappij" dok toren. Voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de Maatschappij zijn aan gesloten, is de arts W. van Haselen (tel. 4290) te consulteren. Apotheken: Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101 (tel. 4204). Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond II uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwen laan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK: Dokters: Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts R. Fierstra (tel. 3737). Apotheken: Zondags- ennachtdienst heert apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT: Dokters: In spoedgevallen is de arts M. de Groot (tel. 8410) te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken: De Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145 (tel. 8249). „Hel beste in 1949" (Adv.) THALIA (het theater met de beste films) vertoont Vrydag 7 Jan. 8 uur, Zaterdag S en Zondag 9 Jan. 7 en 9.15 uur Claudette Colbert, Walter Pidgeon en June Allyson in het dramatische film werk DWAALWEGEN (The Secret Heart) Een menselijk verhaal met een diepe, verborgen tragiek en tegelijk met een zachtmoedige humor (Metro-Goldwijn film). Toegang 18 j. Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 Jan., aanvang 8 uur en Zondag 9 Jan. matinée 3 uur JOE E. BROWN in een daverende dubbelrol DUS JE BEKENT NIET! Wilt U weer eens echt ouderwets lachen? Verzuimt dan vooral niet Joe E. Brown te gaan zien in zijn dolle belevenissen. IJmuidense dammers kregen de kous op de kop In het raam van de eerste klasse damcom- petitie van het district Haarlem en omstre ken kwamen dezer dagen de IJmuidense reserves tegen de Beverwijkse damclub II uit. De IJmuidenaren leden een gevoelige nederlaag: de uitslag luidde: 1. H. van NieuwenhuizenA. Peekei 02 2. J. NanneP. Bakker20 3. J. BroekJ. de Vlugt 11 4. D. Ott—H. Klaver 1—1 5. J. WaalJ. Hagenaar 02 6. P. SwierG. Noorderman 20 7. KokR. Conrads 11 8. v. d. Bos—P. Reinhout 0—2 9. v. Beelen—O. Bleystaal02 10. H. de LeeuwJ. Zutfen 02 Onderlinge D.C.IJ.-competitie. In de onderlinge D.C.IJ.-damcompetitie werden de volgende resultaten geboekt: B. DukelPostma 1—1 ReyendamMulder 02 PrinsMeyer afgebr. Heine LanghoekDijkhuizen 2—0 Van EerdeVan Vuuren20 MulderGroen 20 De BoerEffern 0—2 Van EerdeMulder 2—0 Van VuurenGroen 20 De erevoorzitter, de heer K. de Jong, heeft zich na een afwezigheid van zes jaar op de eerste clubavond in het nieuwe jaar weer als lid opgegeven en gaat nu weer actief voor D.C.IJ. spelen. De „Eemshorn" in het Kattegat aan de grond Het 250 ton metende Nederlandse schip „Eemshorn" is bij hoge zee in het Kattegat bij Halsbarre (Noord-Jutland) aan de grond gelopen. Hoge golven sloegen over het dek en bemoeilijkten het reddingswerk. De „Eemshorn" was op weg van Aalborg naar Nederland. De „Eemshorn" is een kustvaarder, af komstig uit Delfzijl. Eigenaar is de N.V. Wagenborg Scheepvaart- en Expeditiebe drijf. Hét schip was geladen met ijzer. De be manning bestaat uit zes man, kapitein is de heer H. Oldenburg. V.V. IJmuiden start in 1949 Voor de voetbalvereniging „IJmuiden" Lat het competitierad in 1949 draaien met de wedstrijd tegen HCSV in Doorn, waartegen het eerste onlangs een be nauwde 21 zege uit het vuur wist te slepen. Het derde gaat Sizo 3 in Hillegom van de bovenste plaats af houden en het vierde ontvangt Kinheim 2 op Schoonenberg. De kans is groot, dat deze thuiswedstrijd een revanche voor de in Beverwijk geleden nederlaag oplevert. Velsen Dr. BRANDT CORSTIUS VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND. De gemeenschap Velsen van het Huma nistisch verbond heeft dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht bereid gevonden Maandag 10 Januari in de Rijks,-H.B.S. een spreekbeurt te vervullen over het onder werp: „De bloei van het Humanisme in het werk van hedendaagse dichters en schrijvers". Velsen-Noord Van der Steeg krijgt veel bezoek Naar wij van bestuurszijde vernemen heeft de Kinheim-linksbinnen A. v. d. Steeg, die Zondag j.l. op ongelukkige wijze in de wedstrijd te Den Helder tegen H.R.C. een beenbreuk opliep, niet alleen het lin ker scheenbeen, maar ook het kuitbeen gebroken, zodat zijn verpleging in het Juliana-ziekenhuis te Den Helder zeker wel vijf tot zes weken zal duren. De onfortuinlijke voetballer krijgt ech ter veel bezoek. Alle tegenstanders van Zondag j.l., spelers en bestuursleden van H.R.C. waren reeds aan het ziekbed, maar ook sportbroeders van „Helder" en „Scha- gen" lieten zich van hun beste zijde ken nen. WEER DE WIJKERSTRAATWEG. De gevaarlijke bocht in de Wijkerstraat- weg nabij de Duinvlietstraat is Woensdag avond wederom aanleiding geworden tot een verkeersongeluk, waarvan het 16-jarige meisje A. v. T. uit Heemskerk het slacht offer werd. Een auto, bestuurd door een Alkmaarder, die de richting Beverwijk ging, reed het meisje aan, dat bewusteloos raakte en door mevr. Scherpenhuizen, lid van de E.H.B.O. bij de heer Bekker werd binnen gebracht. Na onderzoek door dokter R. W. Fierstra, die een gebroken linkersleutelbeen vaststelde, is het meisje naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. GRONDSTOFFEN VOOR PAPIER. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Margol", dat van de Noorse haven Trondheim een lading van ongeveer 1400 ton houtstof aanvoerde, welke be stemd is voor een zusterfabriek. GESLAAGDEN PRAKTIJKEXAMENS Voor de in December 1948 gehouden prak tijkexamens slaagden de volgende Velse- naren: Boekhouden: de heren W. H. de Graaf, A. v. Stiphout, L. B. v. d. Poel, H. J. Th. v. d. Broek, A J. M. Werten, G. M. v. d. Rijt en G. H. v. Boxtel cn de dames: A. La Vos en A. C. Jans. Ned. Handelscorrespondentie: de heren J. Smit, J. Groen en R. Jaegers en de dames N. Arts, F. v. Haren en P. M. Verstegen. Stenografie: mej. A. Witte. Typen: de dames G. v. d, Zwan en J. J. Duyvenbode, die bij het onderwijsinstituut Mul werden opgeleid. Driehuis Nieuwe directeur van Velsens crematorium geïnstalleerd Dezer dagen is de heer M. de Bruin, die de heer J. van Dijk als directeur van het crematorium te Velsen is opgevolgd, in intieme lering officieel geïnstalleerd. Bij deze gelegenheid sprak dr. P. H. v. Roojen als voorzitter van de vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding een Nieuw jaarsrede uit. waarin hij de toekomst in ogenschouw nam. Hij zeide onder meer, dat alle krachten zullen worden ingespan nen, om de stichting van een twee de crematorium, dat in Zwolle, te ver wezenlijken. Mej. E. Renses, de adjunct-directrice en de heer M. de Bruin zelf hebben eveneens het woord gevoerd en laatstgenoemde leg de daarbij speciaal de nadruk op het feil, dat het economische beheer van het cre matorium zich enigszins zal aanpassen aan de druk der tijden, zonder dat daarbij iets zal veranderen aan de piëteitvolle behan deling der crematies. IJmuiden-Oost „De Jump" vergaarde lauweren „De Jump" heeft Woensdag weer een mooi resultaat behaald, doordat van de vijf teams, die voor de N.B.B. speelden, er drie wisten te winnen, een gelijk speelde en een verloor. Team I: LigthartWonink en Jonker- Wittebrood speelde gelijk tegen Santpoort I met 5050 m.p.. Team II: BornCleeren en MostSuyk won van Haarlem N.B.B. IX met 80—34 rn.p. Team IV Lamanv. Pel en mevr. Breur Mainz won van Haarl. Noord VI met 8320 m.p. Team V: de HaasKramer en mevr. Kra merBaggerman won van Santpoort V met 4834 m.p. Team VI: WeijPorck Jr. en ten Broeke Meijer won van Klaver Twee II met 61—41 matchpunten. De uitslag van de Howell-wedstrijd was inmiddels: 1, Kuiperde Jong 27 p.; 2. Mevr. BrouwerBoon 22% p.; 3. Mevr. Boer Maarleveld 22Ms p.; 4. Dames SlaatsRol- loos 15% p.; 5. BreurZandwijk 15 p.; 6. d. BergAmsing 14 p.; 7. v. d. Zwan Boer 9% p. Beverwijk Nogmaals „De zaak A.D." Donderdagavond heeft het gezelschap Bouber in het Kennemer-Theater te Bever wijk voor de Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbeiders (sters) „De zaak A.D." van Hans Tiemeyer voor het voetlicht ge bracht. Ook deze keer volgde het publiek het opgevoerde weer met onverdeelde aan dacht. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. Joekes, was door ziekte verhinderd en daarom nam de districtbe stuurder de heer O. v. d. Berg het woord. Uitslagen Beverwijkse Damclub In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" zijn Woensdagavond de wedstrij den om het clubkampioenschap van de Beverwijkse Damclub voortgezet. Door de overwinningen van de heren J. A. Aussoren en H. Diederiks liepen beide spelers weer twee punten in op de leider de heer P. C. Bais, die zelf deze avond vrij was. De uitslagen der le klasse luidden: A. Pee kei—J. de Vlugt 2—0; F. Basstra—H. Diede riks 02; L. HaverJ. A. Aussoren 02. Dat het in de kopgroep nog steeds span nend is getuigt de onderstaande stand: 1. P. C. Bais 2. J. A. Aussoren 3. H. Diederiks 4. C. Snel 5. Th. Kortekaas 12 12 11 11 12 Nederlandse dameskampioene bij het Hoogovenschaaktournooi De Nederlandse dameskampioene Fanny Heemskerk heeft ingeschreven voor het Hoogovenschaaktournooi en zal uitkomen in groep A van de tien kampen. De deelneming van Fanny Heemskerk aan dit tournooi is bedoeld als oefening voor het tournooi om hei Dame s-Wereldkampioenschap, dal waarschijnlijk nog dit jaar in Moskou gespeeld zal worden. „Kindergeluk" op de planken Het kan verbazend aardig zijn om kin deren toneel te zien spelen en het zangspel in één bedrijf „De Sneeuwmartnetjes" door G. van Vladeracken, dat Donderdagavond in het geheel gevulde KSA-gebouw te Be verwijk door de Geheelonthouders-Kinder club „Kindergeluk" werd opgevoerd, was hiervan een voorbeeld. Het spel werd vlot gebracht en het was een lust om te zien hoe al de sneeuwman netjes „Stoutertje", die 's avonds door lang lezen steeds een half uur te laat gaat sla pen, en daardoor Klaas Vaak te veel werk bezorgt, in een sneeuwpop probeerden te veranderen. De costuums, welke allen door de dames leden van de Geheelonthoudersvereniging zijn vervaardigd, getuigden van de liefde voor het kind en een eendrachtige samen werking. Ook „De Toverring", een operette in vier bedrijven door O. Ludwig, die door de oudere kinderen later op de avond werd opgevoerd en ingestudeerd was onder lei ding van de heer G. Jansen, werd spontaan en enthousiast vertolkt. Het is vooral mevrouw E. J. Berghuis- de Greef, onder wiens leiding „De Sneeuw mannetjes" werd ingestudeerd en die tevens de oudere kinderen de zang van „De Toverring" bijbracht, die een zeer groot aandeel heeft gehad in het slagen van deze in het kinderleven zo belangrijke avond. Mevrouw Lieuwes aan de piano zorgde voor de muzikale begeleiding. De avond werd geopend door de secre taris der vereniging, de heer G. Jansen, die de onlangs overleden voorzitter, de heer G. Berghuis, herdacht. Hawaï-klanken in het Luxor Theater In het geheel gevulde Luxor-Theater hebben de „The Kilima Hawaiïans" de Beverwijkers van hun exotische melodieën laten genieten. Hoewel lang niet iedereen dit genre muziek kan waarderen, was er voor de liefhebbers veel te genieten en „The Kilima's" mochten dan ook na hun optreden een langdurig applaus in ont vangst nemen. Vooral het liedje van het paardenhoofdstel, dat onverstoorbaar aan de muur blijft hangen, schijnt het grootste enthousiasme te kunnen ontketenen. De conférence was in de vertrouwde handen van Coos Speenhoff, die de num mers aankondigde. In zijn creatie van Olivier Hardy oogstte de vroegere radiozanger Albert de Booy veel succes. Ook de acrobatiek was in dit programma niet vergeten en daarvoor zorgden „De Drie Willy's". Rest nog te vermelden, dat „De Vier Astra's", die na de pauze verzoeknummers speelden, ook in het steeds opklinkende applaus werden betrokken. H.O.S.C. II won van Kijk Uit II Het tweede tiental van de Hoogoven schaakclub heeft Woensdagavond de uitwed strijd tegen Kijk Uit II uit IJmuiden met 73 gewonnen. Verder vonden in het Statenhuis aan de Velserweg nog enkele wedstrijden plaats om het clubkampioenschap. Voorronde van „Sans Atout" beëindigd Woensdagavond vonden in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat te Beverwijk de laatste wedstrijden plaats van de voorronde om het elubkampioenschap van de bridge club „Sans Atout". Er werd gespeeld volgens het Howell- en Sch evenings systeem. De voornaamste uit slagen luidden: Howell-systeem. Groep I: 1. heren K. v. d. WalF. v. Groningen Jr. 45% m.p.; 2. heren G. J. J. TabakJ. Krab 34% m.p.; 3. heren W. en G. de Boer 34 m.p.; 4. heren H. Schel vis—Pikel 34 m.p. voor Beverwijk VRIJDAG 7 JANUARI KENNEMER-THEATER, 7 en 9.15 uur: .Vrouwen in de nacht". LUXOR-THEATER. 7 en 9.15 uur: „The bishop's wife". W.B.-THEATER8 uur: „North West Mounted police". CORSO-THEATER (Castricum), 8 uur: „Dwaalwegen". ZATERDAG 8 JANUARI: KENNEMER-THEATER, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen in de nacht". LUXOR-THEATER, 7 en 9.15 uur: „The bishop's wife". W.B.-THEATER. 8 uur: „North West Mounted police". CORSO-THEATER (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „Dwaalwegen". FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wentliworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 49) Ik bedoel, dat ik wist, wie het was er was een lichte uitdaging in de toon, een eigenaardige klemtoon. Wilt u ons eens vertellen, hoe u dat kon weten. Mevrouw Maquisten gaf dat vrij dui delijk te verstaan. Wilt u ons dan,eens vertellen, wat ze precies zei. Hood slikte wanhopig en schraapte zijn keel. Ze zei, dat ze bedrogen was ge worden en dat ze het had kunnen weten, omdat Ellen haar had gewaarschuwd. Is dat Ellen Bridling, haar kamer meisje? Ja. Ze riep uit: Ellen heeft mij gewaarschuwd maar ik heb er geen notitie van. genomen. Toen zei ik: Het is nog niet te laat, mevrouw en ze antwoordde: Oude vrienden zijn de beste raadgevers. Ellen is trouw zij heeft me gewaar schuwd. Dat gaat zo met figuren, die als een vuurpijl omhoog schieten, heeft ze te gen mij gezegd, maar ik sloeg haar raad in de wind. En ze vroeg mij: Hoe zoudt u het vinden om eens een vuurpijl te zijn? Een weeklang een vreemde, een weeklang erfgename, dan weer omlaag als een ge doofde vuurpijl, en wéér een vreemde. Nu ik kon er niets aan doen, dat ik begreep, wie zij daarmee bedoelde. Waren die woorden van toepassing op een van de vijf erfgenamen in het tes tament, dat in werking zou treden? Ja. Op wie dan? Op juffrouw Silence. In welk opzicht? Zij was een volkomen vreemde, toen zij in het huis kwam. Toen zij er een week geweest was, maakte mevrouw Maquisten een testament, waarin juffrouw Silence zeer gunstig werd vermeld en een week later veranderde mevrouw haar testament weer en schrapte er iemand uit. Wilt u eens precies de woorden her halen, die mevrouw gebruikte? Hood herhaalde die woorden: Een week lang een vreemde, een week lang erfgename, dan weer omlaag als een ge doofde vuurpijl en weer een vreemde. Sir Wilbury's stem was zacht en nadruk kelijk. Bestond er bij u geen tweijfel aan, wie de persoon was, op wie deze woorden sloegen? Ernst Hood slaagde er in een 'zekere kracht in zijn toon te leggen, toen hij ant woordde: Geen enkele twijfel. HOOFDSTUK XXVI. Hugo Vane verhief zich voor het kruis verhoor. Er werd van hem beweerd, dat hij er nooit zo beminnelijk uitzag als wan neer hij een moeilijke taak voor zich had. Hij zag er nu bijzonder beminnelijk uit. De heer Hood, die een keurige wit- en marineblauwe zakdoek uitvouwde, die uit stekend kleurde bij een net, blauw cos- tuum, kreeg een zonnige glimlach van de advocaat. Wel, mijnheer Hood, laten wij eens zien, of wij niet' wat meer klaarheid in deze zaak kunnen brengen. Dat gesprek, dat u met mevrouw Maquisten had op welk tijdstip was zij eigenlijk het meest nerveus en boos? Was dat misschien, toen u pas binnen kwam?- Ja, dat kan wel. Er kwam een uitdrukking van verras sing op het intelligente gezicht van Hugo Vane. U zegt: dat kan wel? Hebt u zo'n slecht geheugen? U wilt ons toch niet in de veronderstelling brengen, dat uw herinnering aan dit zeer belangrijke ge sprek zo vluchtig is! Ik merk, dat ik uw memorie wat zal moeten opfrissen. In uw eerste verklaring hebt u meegedeeld, dat u mevrouw in een staat van grote ergenis en opwinding aantrof dat zij zich erg boos maakte omdat mijnheer Aylwin op ï'eis was en dat zij zelfs grof werd. U moet zich ongetwijfeld kunnen herinneren of haar opwinding en boosheid van dat ogen blik af toenamen of verminderden! Het werd erger terwijl zij sprak over het bedrogen zijn. Maar naderhand, toen ik noteerde wat zij mij opgaf, had zii rich zelf meer in bedwang. Mevrouw wond zich steeds meer op toen zij sprak over het feit, dat zij bedro gen was en die opmerkingen maakte over snel omhoogschietende vuurpijlen enzo voort? Ja. Dat was dus vóór dat zij u haar in structies gaf betreffende het testament? Hood streek met zijn hand over zijn >orhoofd en zei: Zij was heel boos. Kom, mijnheer Hood, dat is geen ant woord op mijn vraag. Of moet ik dat op hieuw toeschrijven aan uw slecht ge heugen? U moet niet vergeten, dat dit een zeer belangrijk punt is. Ik vrees, dat ik u net zo lang zal moeten on dervragen tot wij de zaak duidelijk voor ons zien. Laat ik dat geheugen van u maar weer eens te hulp komen. U hebt onder eede bevestigd, dat het stadium, waarin u mevrouw aantrof, en waarin u haar be schreef als „werkelijk min of meer grof" scheen te verergeren terwijl zij sprak over dat bedrogen-zijn. Daar wenst u toch niet op terug te komen, wel? Neen, natuurlijk niet. Dus u geeft toe, dat al die opmer kingen over het bedrogen-zijn, over de waarschuwing van Ellen Bridling, over de snel omhoogschietende vuurpijl en de vraag hoe u het zelf zou vinden om een vuurpijl te zijn, gemaakt werden gedurende de periode, dat mevrouw Maquisten zich in een toestand van onbeheerste woede en verontwaardiging bevond? Dat heb ik niet gezegd. Maar mijnheer Hood! Dat geheugen van uIk vrees dat ik uw eigen woor den weer moet aanhalen. Nadat u ons ver teld heeft, dat mevrouw Maquistens op winding toenam, terwijl zij sprak over het bedrogen-zijn, zei u: Naderhand, toen ik noteerde wat ze mij opgaf, had zij zich zelf weer in bedwang. Nu, als die woor den maar niet zo in het wilde weg gespro ken zijn, dan houden zij in, dat er tevoren sprake was van een gebrek aan zelfbeheer sing. Ik veronderstel, dat u het daarmep eens bent? Ja of neen, alstublieft? Hood zag er zeer ongelukkig uit, toen hij antwoordde: Ja. (Wordt vervolgd). I Toch export. Nog steeds wordt haring uit Breskens naar IJmuiden gebracht om van hier uit geëxporteerd te worden. Toch vis. Drie schuiten brachten Don derdag even wat leven in de brouwerij: met een gemiddelde vangst van een veertig kisten hebben zij de handel aan een drup pel op de gloeiende plaat geholpen: de schar werd tegen maximumprijs verkocht en de bot werd graag voor 63 per kist verkocht. Het komende weekend wordt er wat platvis-aanvoer verwacht van schui ten en loggers. In het dok is opgenomen de „Vios 4" IJM 96 voor schroefasreparatie. Kleine aanvaring. Toen Donderdag middag de Johannes Polderman de vissers haven wilde verlaten kwam deze door een samenloop van omstandigheden in aanva ring met een kraan. De schade was zo gering, dat na enig oponthoud de Polder man de reis kon voortzetten. Motorschade. De „Antje" welke Dins dagmorgen naar de visserij vertrokken was keerde Donderdag weer in de vissershaven terug met een motordefect. Baal wol als vangst. In de netten van de kustvisser UK 115 welke Donderdag morgen ter hoogte van Wijk aan Zee lag te vissen, had zich een „vreemde" vis verborgen. Toen de bemanning het net wilde- binnen halen, bleek er een zwaar voorwerp in te zitten. Met de hulp van de bemanning van een der kleine dagschuitjes kreeg men het net „scheep". Door het zware voorwerp was het net totaal vernield en de vis kon ontsnappen. De moeite werd echter wel beloond daar een verpakte baal wol van naar schatting 400 kilo werd opge haald. De baal wol had vermoedelijk slechts enkele dagen in zee gelegen daar het water nog niet overal w^s doorgedron gen. Met de niet alledaagse vangst, zonder vis en een kapot net besloot de schipper naar IJmuiden terug te keren. SCHEEPVAART VINKE EN CO. Heelsum, 5 Jan. te Am sterdam van Antwerpen. Farmsum, 5 Jan. te Houston van Amsterdam naar Key West. OCEAAN. Polyphemus. 3 Jan. Kaap Finisterre gepasseerd van Batavia naar Am sterdam. Eumaeus, 3 Jan. van Marseille naar Amsterdam. Benrinnus, 4 Jan. van Aden naar Rotterdam. HOLL. AFRIKA LIJNEN. Stad Alkmaar, 5 Jan. te Bremen van Hamburg naar Amster dam. Klipfontein. 5 Jan. te Lourenzo Mar- quez van Durban naar Beiva. Meliskerk. 5 Jan. te Hamburg v. Amsterdam. Muiderkerk, 5 Jan. van Dakar naar Le Havre. Ittersum, 5 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. MIJ. NEDERLAND. Roepat. 4 Jan. van Colombo naar Penang Radja. 5 Jan. te Kaan- stad van Trinidad naar Port Elisabeth. Sumatra, 4 Jan. van Belawan naar Colombo. Tabian, 5 Jan. van Semarang naar Sampit rivier. Tawali. 5 Jan te Makassar van Soera- baja naar Semarang. Lombok, 1 Jan. van .Colombo naar Bombay. Oranje, 4 Jan. Al giers gepasseerd van Amsterdam naar Port Said. Johan van Oldenbarnevelt 5 Jan. van Amsterdam naar Algiers. Raki, 5 Jan. van Marseille naar Genua. Groote Beer. 6 Jan. te Amsterdam van Batavia. Bali. 5 Jan. van New York naar New Orleans. Lombok, 5 Jan. te Bombay van Colombo naar Bahrein. Rotti. 5 Jan. te Bombay van Karachi naar Colombo. K. P. M. Waikelo. 5 Jan. te Port Said van Batavia. K. H. L. Westland (uitr.) 5 Jan. te Santos. Grote vaart. Abbedijk, 6 Jan. van Philadelphia" te Bal- tibmore. Alwaki, 5 Jan. van New York naar Baltimore. Amstelkerk, 5 Jan. van Monoka (bij Duala) naar Lagos. Arendskerk, Rotter damSydney pass. 5 Jan. Dung'eness. Gaas- terkerk, 6 Jan. van Amsterdam te Lorenzo Marquez verwacht. Lissekerk, Perz. Golf Rotterdam 5 Jan. van Beirouth. Hera, 5 Jan. van Cristobal naar Mobile. Lindekerk. 5 Jan. van Hamburg naar Antwerpen. Stad Haar lem, HuelvaAmsterdam pass. 5 Jan. Finisterre. Straat Soenda, 6 Jan. van Zanzi bar te Mombassa. Tabian. 5 Jan. van Sema rang naar Sampit. Tjibesar. 4 Jn. te Masipite. Tjibodas, 6 Jan. van Tarakan te Soerabaja verwacht. Tjitjalengka. 5 Jan. van Soerabaja naar Makassar. Triton. 5 Jan. van Puerto Cabello te C-umana. Van Riemsdijk, 5 Jan. v. Swatow naar Hongkong. Venus," 5 Jan. van Thesaloniki naar Istanbul. Ardijk, New York Java pass. 5 Jan. Minicoy. Abbekerk, Bris bane—Rotterdam 5 Jan. van Melbourne. Aldabi, 5 Jan. van Buenos Aires naar Rot terdam. Boskoop Chili—Amsterdam 5 Jan. 130 mijl W. N. W Finisterre. Kertosono. 4 Jan. van Pladjoe te Soerabaja. Kota Agoeng, vermoedelijk 11 Jan. van Batavia naar Rot-, terdam. Leersum, RotterdamCalcutta 4 Jan. van Genua. Lombok. 5 Jan. van Colombo te Bombay voor anker. Loosdrecht. Singapore Rotterdam 5 Jan. te Port Swettenham. Melampus, JavaNew York 5 Jan. te Suez. Merwede, 6 Jan. van Durban te Lorenzo Marquez. Nieuw Amsterdam. 5 Jan. van New York naar San Juan de Portorico. Rijn. 5 Jaan. van Abidjan te Port Bouet. Samarinda, 3 Jan. van Makassar te Balikpapan. Water man, 12 Jan. van Batavia te Karachi verw. Zaan, 5 Jan. van Hudiksval naar Zaandam. Meliskerk. 5 Jan. van Amsterdam te Ham burg. Oranjefontein, 6 Jan. van Kaapstad te East London verwacht. Polydorus, Amster damPadang 6 Jan. van Ras Maliap. Poly phemus, MakassarAmsterdam 5 Jan. te Londen. Raki. AmsterdamJava 5 Jan. te Marseille. Rotti, 5 Jan. van Karachi te Bom bay verwacht. Ruys. 5 Jan. van Singapore naar Batavia. Sarangan, 6 Jan. van Iloilo n. Cebu. Slamat, JavaRotterdam pass. 5 Jan. Sabang. Sommelsdijk, JavaNew York 5 Jan. te Casablanca. Tamo, Buenos Aires Rotterdam 6 Jan. te Lissabon. Veendam, 5 Jan, v. New Yoiis naar Bermuda, Volendam, RotterdamSydney pass. 5 Jan. de Evenaar. Weltevreden. JavaRotterdam pass. 5 Jan. Algiers. Amstelveen, 4 Jan. van Antwerpen naar Marseille. Kleine vaart. Elisabeth, 5 Jan. te Ferrol. Frejo. 5 Jan. v. Dungarvan naar Par. De Ruyter. 6 Jan. van Harlingen naar Stralsund. Hagno, 5 Jan. van Waterford naar Dublin. Java, pass. 5 Jan. Kiel naar Stralsund. Mayglen. 5 Jan. van Antwerpen te Oporto. Rocket. 5 Jan. van Middlesbro naar Amsterdam. Sian, IJstad —Antwerpen pass. 6 Jan. Kiel. Tyro. Rotter damDublin pass. 4 Jan. Lizard. Van, Brakel, 5 Jan van Kopenhagen te Kiel. Henk, 5 Jan. van Grangemouth te Londen. Almdijk. Rot terdamGolfhaven, 5 Jan. te Antwerpen. Soestdijk, 4 Jan. van Lake Charles te Alexan- drië. Zaan. 5 Jan. te Hudixval vertr. 5 Jan. naar Zaandam. SCHEEPVAART IJIVIUIDEN Binnengekomen schepen 6 Januari: Areatna van Lissabon. Ivalon van Kotka. Hotter van Goole. Halson van Antwerpen. Algol van Swansea. Margol van Stikjean. Jans van Londen. Elinor van Gothenburg. Groote Beer van Batavia Joseph Bergendorf van Otter backen Saksen van Otterbacken Hollandia van Gothenburg. Vrede van Rotterdam. Jut.ta Tan van Rochester. Fennia van Kotka. Akkrumdijk van Rotterdam. Cenopus van Helsinki. Greenfinch van Londen. André Thome van Caen. Carbo van Delfzijl. Car- drona van Immingham. Vertrokken 6 Januari: A. van der Scheer naar Antwerpen. Miobo naar Grangemouth. Pyrum naar Stockholm. Silver Ocean naar Bremerhaver. Drakuai naar - Antwerpen. Samhre naar Parijs Elinor naar Rotterdam. Titan naar Swansea. Draco naar Bordeaux. Hotter naar Rotterdam. Thiste naar Rotter dam. Dotterel naar Manchester. Eemstroom naar Bristol.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6