IJmuider Courant Haarlems Dagblad Queuilie Joodse luchtmacht schoot RAF-\ VI if -vliegtu igen neer Bemiddeling der grote mogendheden verzocht in Chinese burgeroorlog Geen overleg tussen Nederland en de republikeinse leiders 63e Jaargang No. 19138 Bureaux- Kennemerlaan 154. Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kcnnemer editie van Maandag 10 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25 Franco per post f 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0prrrt)tE ftaartrmatte Courant (Jnran6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De franse minister-president. wiens naam de Amerikanen zo moeilijk vinden, dat zij zich bij zijn optreden afge vraagd hebben of hij lang genoeg zou blij ven om hun te leren, hoe zij Queuille uit moesten spreken, houdt zich met zijn rege ring nog steeds staande. Hoe dan ook. Tot veler verbazing, ook in het buitenland, is het kabinet erin geslaagd zijn begroting voor 1949 aangenomen te krijgen. Daar zijn aanmerkelijke bezuinigingen en een vrij j sterke verhoging der belastingen in ver werkt. Maar een volledige sanering kon digen die nog niet aan. De regering zag geen kans om die erdoor te krijgen; zij moest in zekere mate compromissen aan vaarden. En de vraag is nu of zij erin zal slagen, de belastingen binnen te krijgen. Het is in Frankrijk ook al tijdens de Derde Republiek, in vooroorlogse jaren dus, altijd een hekgen toer geweest om ingrijpende directe belastingen aanvaard te krijgen en als dat al eens lukte, ze te innen. Het laatste is nu moeilijker dan ooit. De Vierde Repu bliek is wrak en de positie van de regerende „Derde Macht" ondermijnd. De radicaal- socialistische partij, waartoe de minister president behoort, verkeert wel in een staat van (wellicht slechts tijdelijke) opleving, maar de socialisten mankeert het aan be kwame en energieke aanvoerders Léon Blum is een oud en vermoeid man en met de M.R.P. is het erger gesteld. Deze na de oorlog zo snel opgekomen Katholiek- vooruitstrevende partij is na haar jongste nederlagen bij verkiezingen, door grote verliezen vooral aan de partij van de Gaulle, zozeer verzwakt dat zij zelf aan haar toekomst moet twijfelen. Al deze overwegingen worden evenwel in belang rijkheid overheerst door het gebrek aan vertrouwen, dat in den lande heerst en dat sinds lang tot massale ontduikingen van het beleid der republiek heeft geleid. Jaren lang hebben boeren en kleine burgers goud aan de circulatie onttrokken en opgepot. Een bekend Frans econoom heeft de totale waarde op een bedrag getaxeerd, dat omge rekend in onze guldens zes milliard zou zijr.. Met het goudbezit van de Banque de France samen zou dit, zoals een Engels tijdschrift onlangs uitrekende, hetzelfde hoge dekkings-percentage van de bankbil jetten-circulatie vertegenwoordigen dat in *1913 in Frankrijk gold 70 als de Staat dit alles bezat. Maar de Staat is vol komen berooid terwijl een aanmerkelijk deel der bevolking welgesteld is en zijn maatregelen op alle denkbare wijzen ont duikt, omdat zij geen vertrouwen meer in het beleid- heeft. De Franse crisis wortelt diep en ondanks de aanneming van die begroting is er geen werkelijke keer in de toestand gekomen. Evenals reeds zo menigmaal gebeurd is kan men die gebeurtenis alleen zien als een feit, dat het wankele bestaan der Vier de Republiek weer wat rekt. Intussen zet de generaal de Gaulle zijn veld-winnende politieke campagne voort. Als hij rekening moet houden met de radicaal-socialisten valt daarbij niet te loochenen dat ook die partij vrijwat leden telt die pro-de Gaulle zijn, omdat zij op den duur geen andere oplossing zien dan een terugkeer van de generaal aan het bewind. Een terugkeer, waarin hij een gans andere structuur zou eisen dan die van de Vierde Republiek en ongetwijfeld zo grote bevoegdheid aan de uitvoerende macht zou willen toekennen* dat hij op de weg der dictatuur zou belan den zelfs als hij het niet wilde. Het is al eerder uiteengezet op grond van verklaringen van objectieve buitenlandse waarnemers: deze generaal is bovenal een generaal. Geen man die de algemene ken nis van economische en sociale verhou dingen bezit, die de staatsman niet ontbe ren kan. Bij zijn eerste optreden als leider der regering, in de eerste periode na de oorlog, is zijn gebrek aan economisch inzicht trouwens gebleken. Meer dan ander halve eeuw geleden verkeerde Mirabeau door toedoen van zijn vader vele jaren in gevangenschap. Het schokte zijn gezondheid maar gaf hem gelegenheid tot de studie, die zich bij zijn grote begaafd heden moest voegen en die hem tot staats man maakte. Ruim een eeuw geleden werd prins Louis Napoleon Bonaparte bij een mislukte staatsgreep gevangen genomen. Hij zat zes jaar opgesloten in een kasteel in Noord-Frankrijk eer hij erin slaagde, te ontvluchten. Die zes jaar maakte de latere keizer Napoleon III zich ten nutte door gedegen studie. Het is wellicht voor de Gaulle, die tijdens de oorlog het Franse verzet in het buitenland en in de Afrikaan se koloniën heeft geleid en dat zeker met kracht en succes heeft gedaan, toch een nadeel dat hem niet te eniger tijd in zijn leven gevangenschap is ten deel gevallen. Waardoor hij meer dan de generaal de Gaulle zou zijn, al zou het hem wellicht (evenmin als de prins Louis Napoleon) weerhouden van de dictatuur. Hij zou zeker ook niet de hooghartige, ongenaak bare figuur gebleven zijn waarvan men nu zegt, dat hij om zijn persoonlijk optreden zo moeilijk voor de Fransen aanvaardbaar schijnt. Intussen gaat hij voort met terrein te winnen; intussen blijft Frankrijk in staat van onzekerheid en vertrouwens-crisis ver keren en een der grote vragen van dit nieuwe jaar dat wel in enigerlei vorm een beslissing zal moeten brengen is: naar welke kant zal de balans in Frankrijk doorslaan? R- P. Schreieder en Albrecht zullen in Leeuwarden terechtstaan Op 11 Januari zal voor het Bijzondere Gerechtshof in Leeuwarden terecht staan de 45-jarige Wilhelm Albrecht, voorheen „Kriminalkommissar'. Hij wordt er van beschuldigd dat hij in 1944 en begin 1945 als commandant van de Sicherheitspolizei in Leeuwarden bevel heeft gegeven tot fusillering van een aantal Nederlanders en dat hij arrestanten van de SD heeft mis handeld en zonder vorm van proces heeft doodgeschoten. Op 18 Januari zal het Bijzondere Hof in Leeuwarden de zaak behandelen tegen Joseph Schreieder die door het Bijzondere Hof in Den Haag is vrijgesproken, maar door de procureur-fiscaal in Leeuwarden opnieuw is gedagvaard. Hem wordt onder andere ten laste gelegd dat hij aan Al brecht opdracht heeft gegeven in Dronrijp dertien Nederlanders dood te schieten als représaille voor in de omgeving van Dron rijp gepleegde sabotage. Brits-Israelische crisis Engelse troepenversterkingen naar Transjordanië. Vlooteoncentraties bij Malta TEL AVIV, 9 Januari, (Reuter en AFP). Het neerschieten van vijf Britse jachtvlieg tuigen door de Israëlische luchtmacht aan de Palestijns-Egyptische grens heeft een plotselinge spanning teweeggebracht in de Palestijnse aangelegenheid, die door het staken der vijandelijkheden de laatste da gen juist een minder ontmoedigend aspect gekregen had. De Engelse regering heeft reeds verschillende maatregelen genomen die bewijzen dat zij het incident zeer hoog opneemt. De RAF heeft opdracht gekregen elk Joods vliegtuig, dat zich boven Egyp tisch grondgebied waagt, als vijandelijk te beschouwen. Een Brits protest, „in krach tige bewoordingen gesteld", werd door de Israëlische autoriteiten geweigerd, aange zien het niet gericht was aan de „Israëli sche regering", doch aan de „Israëlische autoriteiten". Officieuze berichten melden dat de Britse regering het vertrek van Britse onderdanen uit Palestina heeft be volen. Zaterdag besloot de Engelse rege ring troepen naar de Transjordaanse ha ven Akaba te dirigeren, welk besluit een Israëlisch protest heeft uitgelokt. Een AFP- bericht van Zondag deelde mede dat de strijd in de Negev-woestijn was hervat nadat Engelse vliegtuigen in actie waren gekomen tegen de Joodse luchtmacht ter plaatse. In de haven van Malta hebben Engelse vlooteoncentraties plaats. Vier Spitfires en een Tempest, die Vrij dag verkennningen uitvoerden boven Egyptisch grondgebied teneinde in op dracht van de Britse legerleiding de Joodse bewegingen op Egyptisch gebied vast te stellen, werden door Joodse vliegtuigen neergeschoten. De Joodse autoriteiten be weren dat de vliegtuigen der R.A.F. de grens naar Palestina waren gepasseerd, wat volgens hen door getuigenis van een der piloten zou zijn bevestigd. De vliegers zouden door een pas-aangelegde weg in de whr zijn gebracht. De Engelse autoriteiten beroepen zich op de strenge orders aan de R.A.F. om de grens in acht te nemen en hebben in hun protest schadevergoeding geëist. Van de vijf piloten liet er een in zijn brandend toestel het leven, twee maakten geslaagde noodlandingen op Egyp tisch gebied en twee vielen in Joodse handen. In Tel Aviv heerst momenteel koorts achtige activiteit. De Russische gezant in Israël, Pawel Yersjof, heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjertok. Hij heeft, aldus verluidt in politieke kringen, Israël de steun van de Sovjet-Unie aange boden in verband met de „slechter wor dende toestand". Volgens dezelfde kringen zei Sjertok hem,, dat de Israëlische regering niet van méning was, dat de toestand ernstig ge noeg was, maar deed hij de toezegging, dat de Sovjet gezant op de hoogte zou worden gehouden. Naar gemeld, heeft president Truman telefonisch een onderhoud gehad met het hoofd van de Amerikaanse missie te Tel Aviv, professor James McDonald. Deze laatste had Vrijdag op het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken bijzonder heden vernomen over het neerschieten van de vijf vliegtuigen van de R.A.F. Franse en Joegoslavische vertegenwoor digers te Tel Aviv bezochten tijdens het weekend eveneens het Israëlische i nisterie van Buitenlandse Zaken. Naar de Veiligheidsraad? Onze correspondent te Londen seint: Algemeen is men er hier van overtuigd, dat er versterkingen naar de Egyptische grens zullen worden gestuurd. In ieder val rekent men er op, dat een esquadron schroefloze meteors van de RAF daar de Britse luchtmacht zal gaan versterken. Die versterking zou gemakkelijk opgewassen zijn tegen de Israëlische luchtmacht, welke in dit gebied slechts veertig vliegtuigen telt. De Britse ministers zijn voortdurend bij een om de toestand in het naburige Oosten te bespreken. Er wordt hier verwacht, dat de Britse regering in de Veiligheidsraad zal proteste ren. Aangedrongen zal worden om de kwestie voor de raad te brengen, bij welke bespreking dan een bestraffing van de Joden zal worden geëist. Het protest van Israël aan Engeland over het zenden van Britse troepen naar Akaba zal van de hand worden gewezen. Officieus werd in Londen verklaard, dat de Joden geen recht van spreken hebben, omdat hun troepen in geen geval in de buurt van Akaba behoren te zijn. Engeland zal in de Veiligheidsraad trouwens een veroordeling van de laatste Joodse actie voorstellen. De liberale „Manchester Guardian" schrijft vandaag: „Bevin moet begrijpen, dat het Britse volk terugdeinst voor een aanval op Israël en geen handelingen duldt, die de bedreiging met een aanval inhouden. Het zenden van Britse vliegtuigen over de Sinaiwoestijn, waar Joden en Egyptenaren vechten, was een dergelijke handeling" en verder: „Het is ergerlijk, dat deze moeilijk heden zo opgeblazen zijn op het moment, dat de vooruitzichten op een vreedzame regeling goed begonnen te worden. Als die kans op vrede verloren is gegaan door de verkeerd begrepen handelwijze van de Britse autoriteiten, zullen wij een grote verantwoordelijkheid dragen". Bezorgdheid in Washington In Washington volgt men de ontwikke ling in Palestina met zorg en aandacht. De crisis komt ongelegen voor de Amerikaanse regering, nu de mutaties aan het ministerie van Buitenlandse Zaken een onmiddellijke reactie belemmeren. De president heeft voortdurend contact met zijn vertegen woordigers in Palestina- en Engeland. Offi cieuze berichten spreken van teleurstelling in Amerikaanse regeringskringen, die de crisis een ernstige hindernis noemen voor het succes van de vredesonderhandelingen die Woensdag zullen beginnen op het eiland Rhodos en waar Joden en Egyptenaren zul len trachten een durend bestand te formu leren. Ook in kringen van de UNO betreurt men deze nieuwe spanning, aangezien de bemid delaars vol goede hoop waren ten aanzien van de vredesvooruitzichten. De UNO-be- middelaar dr. Ralph Bunche heeft waar nemers in het Egyptisch Palestijnse grens gebied, waar de incidenten met de RAF vliegtuigen hebben plaatsgehad, opdracht gegeven de toedracht zo goed mogelijk te onderzoeken. Ook heeft hij waarnemers geïnstrueerd te melden wanneer de Engelse troepen in Akaba zouden zijn aangekomen. W Onder de talrijke buitenlandse gasten die op het ogenblik in Miirren (Zwitserland) de winter sporten beoefenen, bevindt zich ook een dochter van de Negus van Abessinië, die nog wel enige moeite bleek te hebben met de lange ski-latten. Israël heeft de UNO verzocht om toezicht van waarnemers te Akaba, „om te voorko men dat de Engelse troepen Palestijns ge bied binnen trekken." Alle New-Yorkse ochtendbladen brengen de Britse vloot- en troepenbewegingen rond Palestina als hun voornaamste bericht. De Daily News zegt met grote letters op haar frontpagina: „De Engelsen verzamelen zich rondom Palestina." De enige bladen, die aan de kwestie hoofd artikelen wijden zijn de New York Times en de Herald Tribune. De Times verklaart, dat het neerschieten van vijf Britse jagers „een nieuwe en uiterst explosieve factor in de hele situatie in het midden-oosten" in het leven heeft geroepen. De Times zegt ver der: „hoe men ook over de actie moge den ken, er bestaat geen twijfel over, dat de Israëlische troepen het initiatief namen en het is duidelijk, dat de partij, die het eerste schot vuurt ook een ernstige verantwoor delijkheid voor de consequenties op zich neemt". De eerste reactie uit Washington is van de afgevaardigde Emanuel Celler (demo craat uit New York), die verklaarde, dat de handelwijze van Bevin „om Britse vlieg tuigen over Palestina te laten vliegen op dit ogenblik schandelijk was. Celler ging voort: „De Joden schoten deze vliegtuigen dan ook omlaag en terecht. Bevin doet op zettelijk afbreuk aan de vredesbesprekin gen op Rhodos tussen Israël en Egypte. Zijn actie is provocerend en een schending van het handvest der V.N. die een protest van de V.S. rechtvaardigt". Inbrekers sloegen hun slag in koffiebranderij Zij verdwenen met f 10.000 In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een koffiebranderij aan de Kromme Elleboogsteeg te Haarlem ongewenst be zoek gehad van leden van het langvingerige gilde. Zij zijn volgens de reconstructie van de politie langs een vier meter lange regenpijp op een dak van een aangrenzende woning geklommen, en bereikten via enige andere daken het gebouw. Hier kwamen zij door een dakraampje op de zolderverdieping en verschaften zich vervolgens door een deur uit de scharnie ren te lichten toegang tot de werkplaatsen en kantoren. Alle schrijfbureaux en alle laden hebben zij op hun gemak doorzicht; hun „onder zoek" werd bovendien vergemakkelijkt doordat de meeste bureau niet afgesloten waren. Nog fortuinlijker voor de heren was het feit, dat zij de brandkast gemakkelijk kon den openen. Samen met wat kleine geld bedragen uit verschillende laden hadden zij tenslotte een bedrag van bijna 10.000 bijeen, waarmee zij langs dezelfde route vèrdwenen. Veiligheidsraad Dinsdag bijeen De Veiligheidsraad komt Dinsdagavond te Lake Success bijeen ter verdere behan deling van de Indonesische kwestie. Militaire successen der communisten bij Hsoetsjou en Tientsin houden aan Volgens een bericht uit Nanking aan het nieuwsagentschap „Transradio", zou de Chinese regering de grote mogendheden verzocht hebben als bemiddelaars in de Chinese burg- geroorlog op te treden. Ook Reuter meldt dat de Chinese regering de ambassadeurs der vier grote mogendheden heeft verzocht te helpen bii het verkrijgen van een re geling met de door de communisten geleide strijdkrachten. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Woe Teh Tsjen, heeft, naar wordt gemeld, een onderhoud gehad met de Britse, Franse en Amerikaanse ambas sadeurs om hun aandacht te vestigen op Viruly met 3000 kg. post in Batavia aangekomen De K.L.M-Constellation PH-TDB „Batavia" met gezagvoerder Viruly, die in Dahrau (Saoedie-Arabië) werd vastgehouden, is hedenmorgen om tien uur (Nederlandse tijd) in Batavia aangekomen. Het toestel heeft 3000 kilogram post aan boord. Zondagmid dag hebben de autoriteiten in Dahran- het startverbod voor de „Batavia" op geheven. het door Tsjang Kai Tsjek op Nieuwjaar gedane vredesaanbod. Vernomen wordt, dat de Sovjet-gezant te Nanking niet bij het onderhoud aanwe zig was wegens ziekte, maar dat hij door een van zijn diplomatieke collega's in ken nis was gesteld van hetgeen besproken was. Volgens onbevestigende berichten maakt Tsjang Kai Tsjek zich gereed de hoofdstad te verlaten Het onderhoud van de minister van Bui tenlandse Zaken met de ambassadeurs had, naar men meent te weten, de volledige steun van Soen Fo's kabinet. De onder communistische leiding staande troepen zijn Zondag door de verovering van het gebied om de in Oost-Tientsin ge legen wapenopslagplaats het centrum van de stad tot op 3 kilometer genaderd. Volgens een verklaring van het garni zoenshoofdkwartier zijn de communisten een hevige aanval begonnen op de rege ringsstellingen te Frangtsjiatsjoen. 3 kilo meter ten Noord-Oosten van de stad. Een bijna eindeloze stroom mannen, vrouwen en kinderen in alle mogelijke voertuigen trekt het centrum van Tientsin binnen. Zij moesten hun huizen verlaten, omdat regeringsversterkingen zich daarin dichter bij de frontlijn verschansten. Zaterdag is uit Tientsin een delegatie, die de witte vlag met zich voerde, uitge- Hef woord is aan de B r uix Men heeft vaak ongelijk door de wijze waarop men gelijk heeft. Congres over geestelijke volksgezondheid ten einde De bijeenkomsten van het uitvoerend comité van de Wereldfederatie voor Gees telijke Volksgezondheid die in de afgelo pen week te Amsterdam zijn gehouden, zijn ten einde. De resultaten der conferen ties zijn van groot belangr. Benoemd is een adviescommissie onder voorzitterschap van dr. A. Querido, leider van de afdeling geestelijke hygiëne van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Amsterdam. De taak van deze commissie is het verzamelen van gegevens over de geestelijke volksgezondheid in diverse landen, het uitbrengen van adviezen daar over en het aangeven van de wegen, die tot verbetering kunnen leiden. Een belangrijk resultaat is bovendien, dat in de afgelopen dagen verscheidene organisaties, vertegenwoordigend twaalf naties, tot de federatie zijn toegetreden. Onder leiding van dr. G. Kraus, genees heer-directeur van het Provinciaal Zieken huis in Santpoort, is in Utrecht een bijeen komst gehouden, waarop verschillende af- I gevaardigden rapport hebben uitgebracht j over de geestelijke volksgezondheid in de landen welke zij vertegenwoordigen Tegenspraak van voorbarige beschouwingen Naar aanleiding van buitenlandse berichten als zou contact hebben plaats gehad tussen de Nederlandse en republikeinse autoritei ten, verneemt Aneta van bevoegde kringen te Batavia, dat stappen in deze zin n i et zijn ondernomen. Minister-president Drees heeft overleg gepleegd met dr. Beel en zijn adviseurs en met de voorlopige federale regering. Het overleg met de federale ver tegenwoordigers is nog niet beëindigd. Dr. Drees zat Zaterdagavond aan een diner aan met de consulaire vertegenwoordigers te Batavia. Hieraan werd ook deelgenomen door de leden van de Commissie van Goede Diensten. Deze tegenspraak slaat op het volgende bericht: BATAVIA, 9 Januari (Reuter) Vol- gens republikeinse kringen in Batavia zou den er door de Nederlanders pogingen wor den gedaan om onofficiële besprekingen met republikeinse leiders te openen. Naar men veronderstelde zouden gelijke toena deringspogingen ook worden gedaan bij de republikeinen in Djokja. Deze stappen zijn niet vergevorderd in Batavia, ofschoon er een kleine verandering in de republikeinse zienswijze op te merken valt. De strekking van die verandering scheen te zijn, de aan vaarding van het feit, dat de huidige situ atie niet gemakkelijk te herstellen is. De republikeinen zouden niet aange drongen hebben op terugtrekking van de troepen. Inplaats daarvan zouden zij aan gedrongen hebben op wijzigingen in de vorming van de federale interimregering, teneinde de republikeinen in staat te stel len samen te werken, zonder al te groot geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorgestelde veranderingen zouden een vermindering van de tijdelijke macht van de vertegenwoordiger van de Kroon, een vermeerdering van de macht van de inte rimregering en een vaste datum voor de overdracht van de souvereiniteit inhouden. Maar de werkelijke stemming van de republikeinse mening valt moeilijk te peilen, nu vier van de belangrijkste leden van de republikeinse regering op Banka moeten verblijven, vier anderen zich niet huiten het gebied van Djokja mogen be geven, een zich in het buitenland bevindt en zes andere zich verborgen houden of zich bij de guerillatroepen bevinden. De republikeinse leiders, die zich thans in Batavia bevinden, dr. Supomo, dr. Dar- masitiawan en prof. Sujono, hebben geen contact met de leiders op Banka of in Djokja. Ondanks de verandering in de ziens wijze, hebben enige republikeinen de brief, die Soekamo aan de Nederlandse commandant van het bewakingsdetache ment heeft geschreven, als „te vriendelijk" zonden, teneinde tot een wapenstilstand bestempeld. met de belegeraars te komen en openlijke Republikeinse berichten zeggen dat de vredesbesprekingen met de bevelhebbers i activiteit van de republikeinse guerilla- der communistische legers te openen. troepen over geheel Java en Sumatra wordt Op de Nieuwjaarsreceptie van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, die Zaterdagmiddag in het Gouvernementsgebouw in Haarlem werd gehouden, waren ook dit keer vele vertegenwoordigers van de kerkelijke en wereldlijke overheid, en van de rechterlijke macht aanwezig. Onder de talrijke burgemeesters was ook die van de hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly, die met zijn echtgenote de heer en mevrouw De Vos van Steenwijk—Van Royen de hand kwam drukken. Het omsingelde garnizoensleger van ge neraal Toe Yoe Mings te Hsoetsjou deed Zondag een laatste poging door het onder communistische leiding staande leger heen te breken en in contact te komen met het leger van generaal Tsjang Ken, dat uit Honan te hulp is gezonden en op zijn beurt ongeveer 30 kilometer naar het Zuiden is ingesloten. In de laatste 24 uur zijn meer dan 5000 granaten afgevuurd op het steeds slinken de eiland van regeringstegenstand, dat zware verliezen heeft geleden. Nederlandse vliegtuigen zouden motorschip uit Singapore hebben aangevallen SINGAPORE, 9 Januari (Reuter). Drie Nederlandse vliegtuigen hebben het 167 ton metende motorschip „Kiang Peng" uit Singapore op Oudejaarsavond ander halve kilometer buiten Pekan Baroe in Noord-Oost-Sumatra met machinegeweer vuur bestookt en tot zinken gebracht, waar bij negen leden van de bemanning werden gedood/aldus hebben 14 overlevenden van het schip, die heden te Singapore zijn aan gekomen, aldaar meegedeeld. De kapitein van het schip en twee andere overlevenden moesten met talrijke wonden in het zieken huis worden opgenomen. De om het leven gekomen leden der bemanning waren Maleiers en Chinezen. De 37-jarige loods J. Veenstra uit Hoek van Holland wordt vermist. Hij is Zaterdag met de loodsboot' „Rigel" uitgevaren en ver moedelijk overboord gevallen. voortgezet. Deze activiteit is in hoofdzaak gericht tegen Nederlandse buitenposten, verbindingen en ondernemingen. Amerikaans vliegtuig stortte op Japanse fabriek Te Tokio is bekend gemaakt, dat Zater dag twee leden van de Amerikaanse lucht macht en drie Japanse arbeiders om het leven kwamen toen een vleigtuig op een fabriek te Nisjinomija een dorp nabij Osaka, stortte na een botsing met een an der vliegtuig. 29 Japanse fabrieksarbeiders werden gewond. Het tweede vliegtuig, waarmede het verongelukte in botsing was geko men, landde veilig op een nabij gelegen basis te Itami. Het toestel was bescha digd. Kans op havenstaking in New York In de haven van New York dreigt een staking nu 3500 arbeiders op sleepboten en sloepen hun leiders hebben gemachtigd aanstaande Donderdag een staking uit te roepen, wanneer hun eis tot 25 procent loonsverhoging niet wordt ingewilligd. Een staking van deze arbeiders zou het verkeer in de haven van New York stil kunnen leggen en een groot deel van het zakenleven in de stad verlammen, aldus Reuter. In officiële kringen te Batavia konden, volgens Reuter, nog geen aanwijzingen - worden verkregen omtrent de Nederlandse voornemens met de republikeinse leiders. Het schijnt, dat Nederlandse autoriteiten en sommige der federalisten er tegen ge kant zijn, hen thans onbeperkte bewegings vrijheid toe te staan. Dr. Tengku Mansur, vooraanstaande federalist „Wali Negara" van de Negara Soematera Timoer heeft heden tegen over een correspondent van Reuter ver klaard, dat hij er geen bezwaar in zag de republikeinse leiders in de nabije toekomst een grotere mate van vrijheid toe te staan, mits zij bereid waren tot samenwerking en hun activiteit zouden beperken tot be paalde gebieden, waarin rust en orde heersten. Dr. Mansur verklaarde van mening te zijn, dat het thans verlenen van een onbe perkte mate van bewegingsvrijheid aan de republikeinse leiders het herstel van het land zou kunnen vertragen. Dean Acheson, die generaal George C. Marshall opvolgt als minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Indonesië voor de televisie In een Televisie-uitzending in de serie „United Nations Casebook" hebben dr. Van Royen en Palar redevoeringen gehou den. Benjamin Cohen, adjunct-secretaris1- generaal van de UNO gaf eerst een kort overzicht van de Indonesische kwestie en sprak ook een slotwoord. Hij wees op het belang van het feit, dat de UNO een at mosfeer schept voor de juiste oplossing van deze kwestie.'Dr. Lyman Bryson leid de het program. Eerst kwam Palar, de republikeinse ver tegenwoordiger bij de UNO, aan het woord. Hij zette het republikeinse standpunt uit een en formuleerde de bekende verlangens van de Indonesische nationalisten. Na hem gaf dr. Van Royen uitdrukking aan het Nederlandse verlangen om Indonesië in federatief verband onafhankelijkheid te geven en aan de Nederlandse overtuiging dat de gevolgde politiek een overheersing van de Djokjase minderheid over de ge hele archipel had voorkomen. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van de Duitse officier Fullriede. die de représailles tegen het dorp Putten heeft geleid en deswege tot 2:b jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Fullriede is reeds uit de gerechtelijke bewaring ont slagen en wacht in een kamp op zijn uit wijzing. X3ctxxx»cocywrioi>aor>ooooooooooooeooooooecociooerioooooo IETS ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk matige, later voor al aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West. Iets zachter- 11 Januari: Zon op 8.45 uur, onder 16 52 uur Maan op 13.16 uur, onder 5.33 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1