Basisregelingen voor verschillende takken van vervoer Kort en Bondig Uit klem fabriekslaboratorium groeide wetenschappelijk instituut van wereldfaam Kweker in Hoogezand werd de dupe van Belgische valse munters Trumans inhuldiging op 20 Januari wordt een „big show zonder weerga" MAANDAG 10 JANUARI 1949 IJMUÏDER COURANT MINISTER SPITZEN WENST: Vertraging van één jaar bij aanleg van het Amsterdam-Rij nkanaal In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Ver keer en Waterstaat verklaart minister Spitzen, dat hij de poging van zijn ambts voorganger, een basis te leggen voor de wetgeving ten aanzien van het gehele ver keersgebied, zal voortzetten. De voor te stellen maatregelen zullen echter niet in alle opzichten dezelfde zijn als die, welke reeds ontworpen of in voorbereiding zijn. De reorganisatie zoals de minister zich die in grote lijnen voorstfeit, komt op het volgende neer. In beginsel wordt op het Directoraat-generaal van Verkeer een één hoofdige leiding nodig geacht. Zelfstandige wettelijke bevoegdheden toe te kennen aan anderen dan de directeur-generaal is or ganisatorisch onjuist. Om deze reden zullen de functies van inspecteur-generaal en directeur van het vervoer moeten verdwij nen. Voorts acht de minister het nodig, dat alle bemoeiingen met het wegverkeer, met in begrip van de verkeersveiligheid, in één hand komen. Deze bemoeiingen zullen wor den ondergebracht bij de Directie Water staat, die tevens zal worden belast met de uitvoering van de kenlekenregeling, voorzien in de wegenverkeerswet. De ver- keerswetgeving zal van de afdeling juridi sche zaken worden overgebracht naar de afdeling waterstaatsrecht. Voor'de uitvoe ring van de kentegenregeling en het toe zicht op de zware motorrijtuigen zal naast een administratief bureau een technische dienst nodig zijn. Aan deze technische van autobussen en huurauto's, welke thans dienst kunnen dan tevens de keuringen ingevolge de wet Autovervoer Personen door de inspecteur-generaal geschieden worden opgedragen, waarmede weder een doublure zal zijn opgeruimd. De minister zal za spoedig mogelijk de wijziging van de Wet Autovervoer Perso nen voor behandeling gereed maken en in het wetsontwerp Goederenvervoer langs de weg nog enige wijzigingen aanbrengen. De minister noemt enige denkbeelden van algemene aard, die de grondslag vor men van zijn beleid. Het is nodig voor alle takken van vervoer een basis voor een regeling te scheppetj, opdat zich een Ne derlands vervoersapparaat kan ontwikke len, dat in samenstelling en in functie economisch werkt. De minister gebruikt met opzet niet het woord coördinatie. "Wanneer men meent, een effectief einddoel te hebben bereikt met het begrip coördi natie, loopt men gevaar de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Het levert geen inhoud vcor een wetsontwerp. Hier komt bij de omstandigheid, dat ook in vervoerskringen zelf steeds meer wordt ingezien, dat de negativistische vrij heid niet de oplossing kan brengen. De periode van schaarste heeft de betrokkenen gedwongen elkander meer te zoeken en ook de overheid op hun pad gebracht Van deze door uiterlijke oorzaken ontstane sfeer moet een voorzichtig gebruik wor den gemaakt, om, met loslating van de be- moéiïng. die een crisis-kenmerk heeft en dusin wezen tijdelijk is, over te houden het goede, dat een blijvend fundament kan vormen voor een vaste structuur vap de vervoerssectoren. Op de vraag, of het in de bedoeling van de regering ligt, binnenkort opnieuw de benzineprijs te verhogen, kan de minister thans geen definitief antwoord geven, daar dit een der punten is, die in Benelux- verband moet worden bezien. Hei Zondagsrijverbod zal eerst kunnen worden opgeheven, zodra de brandstofpo sitie dit mogelijk maakt. Thans is deze Het menu in Januari Het. Voorlichtingsbureau van de Voedings raad geeft het volgende menu voor Januari: Zondag: groentensoep, witlof, gehakt, aardappelen, koffievla. Maandag: rest groentensoep, koolraap, koud gehakt, aardappelen. Dinsdag: bietenstamppot met bruine bonen, griesmeelpap. Woensdag: andijvie, gebakken spek, aard appelen, grutjes met stroop. Donderdag: wortelen, bakleverworst. aardappelen, karnemelksepap. Vrijdag: stokvis, aardappelen gebakken uien. mosterdsaus, appel. Zaterdag: voedzame koolsnen gort met boter of margarine en suikei Bij Januari passen zelfs 'e maand niet zo koud als andere iaren stevige win- i tergerechten: eenvoudige maalt'iden, die toch de nodige voedingsstriffen bevatten. Ontbreekt het vlees, dan voldoen we aan onze eiwitbehoefte door vis. een melk- gerecht of peulvruchten te geven. Vitaminen en zouten leveren ons de groenten. Ook rauw zijn sommige van onze wintergroenten smakelijk. Andijvie levert bijvoorbeeld, een smakelijke stamppot, als zij op het laatste ogenblik rauw en zeer fijn gesneden door de gestampte aardappe len gemengd wordt, tezamen met stukjes gebakken spek en spekvet. Ook fijn gesne den Brussels lof vormt met wat slasaus en een geraspte appel of gesnipperde biet ver mengd, een zeer smakelijke sla. Hier volgen enige recepten (voor vier personen). Koolsoep: 1 liter water, zes bouillon blokjes, een liter melk, een kilo aardappe len, een kleine groene kool (plm. 500 gram), 1 a 2 uien, 40 gram margarine (of minder), zout, peper, 40 gr. (1V2 kopje) havermout, peterselie De uien fijnsnipperen en met de kerrie fruiten in de margarine. De kool zeer fijn snijden of -schaven en meesmoren met de ui. De aardappelen schillen, in kleine stuk jes snijden en bij de groente voegen. Zeer weinig water toevoegen en alles gaar laten worden (ongeveer 15 minuten). De massa stampen en de rest van het water, de bouillonblokjes en de havermout toevoegen. Op het laatst de melk erbij doen. De soep nog even doorkoken en op smaak afmaken met fijngehakte peterselie zout en peper. Men kan aan de soep wat fijngesneden boterhamworst toevoegen. Koffievla: 1 liter melk, 45 gr. custard- poeder, 75 gr. suiker, 1 theelepel gebrande koffiestroop. Het custardpoeder aanmengen met een weinig koude melk. De rest van de melk met wat zout aan de kook brengen en daarna binden met het aangemengde custardpoeder. De suiker toevoegen en tenslotte de gebrande koffiestroop door de vla mengen. De vla tijdens het koud worden af en toe roeren en in een schaal over gieten. mogelijkheid nog niet ten volle aanwezig. De minister is van oordeel dat de be vrachting in de wilde binnenvaart uit eindelijk in handen zal dienen te zijn van het bedrijfsleven. Hij stelt zich voor, in het ontwerp van wet op het vervoer te water daartoe de mogelijkheid te openen. Er.is een urgentie-programma voor de spoorwegen opgesteld, dat in ongeveer vijf jaren zal moeten worden voltooid wil het bedrijf behoorlijk kunnen functionneren. Dit programma voorziet in een geleidelijke vervanging van de stoomtractie door elec- trische- en Diesel-electjjische tractie. Met ingang van 15 Mei 1949 zal het, slechts in zeer beperkt aantal aanwezige Dieselmateriaal worden gebruikt op de lij nen tussen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam enerzijds en Enschedé. Groningen en Leeuwarden anderzijds, boven de be staande twee-uursdienst met stoomsnel- treinen. Met betrekking tot de perspectieven voor de Nederlandse vliegtuigindustrie kan wor-< den medegedeeld, dat de regering van me ning is, dat de burgerlijke luchtvaartuigen, waarvoor ook in het buitenland afzet zou kunnen worden gevonden (waartoe de verkeersvliegtuigen tot c.a. 15 ton totaal gewicht kunnen worden gerekend) in Ne derland vervaardigd zullen kunnen worden De verliezen welke de K.L.M. in 1947 en 1948 op het lijnbedrijf in Nederland heeft geleden, kunnen worden becijferd op respectievelijk 2.000.000 en 1.500 000. De vliegveldkwestie. Teneinde de onzekerheid ten opzichte van de aanleg van luchtvaartterreinen in het Westen van ons land zo spoedig mo gelijk weg te nemen, zal de minister er op aandringen, dat de betreffende commissie haar advies zo snel mogelijk uitbrengt. Er zal zeker geen sprake zijn van de aanleg van twee soortgelijke vliegvelden in Zuid holland-West op 9 k.m. afstand van elkaar. De rijksluchtvaartschool verkeert in een dwangpositie. Doordat de omvang van de militaire vliegschool op Gilze Rijen is toe genomen. is het de militaire autoriteiten onmogelijk geworden, de rijksluchtvaart school langer gastvrijheid op dit vliegveld te verlenen. De school moet reeds haar oefeningen voor de voortgezette en eind- opleiding elders houden, waarvoor Eind hoven in aanmerking kwam, omdat hier door de kosten, verbonden aan de aanleg van een luchtvaattërrein voor deze oplei ding kónden worden vermeden. Openbare Werken Naar aanleiding van de bedenkingen, die gerezen zijn tegen de mate van beperking ten aanzien van de uitgaven voor de uit voering van openbare werken, verklaart de minister dat vermindering van het tempo en de omvang van de uitvoering van water staatswerken een voor de hand liggend middel is om op korte termijn noodzakelijke inkrimping van uitgaven te bereiken. Uiteraard worden "belangén, betrokken bij de uitvoering van wérken, die niét'ter Hand kunnen worden genomen" of in langzamer tempo worden voltooid, geschaad. Uit een nota van wijziging blijkt, dat in tussen het totaal aan uitgaven voor uit te voeren werken met inbegrip van bijdra gen aan derden is vermeerderd met 5.900.000,—. De aanleg van een nieuwe autoweg Am sterdamUtrecht is reeds ter hand geno men. De financiële omstandigheden dwin gen tot een langzamer tempo dan aanvan kelijk was beoogd. Een vaste verbinding door middel van een dam van Marken met het vaste land is aleen verantwoord als onderdeel van de aanleg van de toekomstige Zuid-Westpol der. Het ligt in het voornemen om in 1949 de Afsluitdijk van het in te polderen gebied in het Zuider Sloe aan te leggen, met de bedoeling, dat in de zomer van 1950 de eerste inzaai kan geschieden. Amsterdam-Rijnkanaal. Voor de aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal wordt thans nog een bedrag van i 4.000.000 aangevraagd. Hierbij wordt ge hoopt, dat voor de verdere aanleg in de komende jaren voldoende fondsen kunnen worden beschikbaar gesteld om de open stelling van dit kanaal voor de vaartwmet 2000-tons schepen in begin 1952 te doen nlaats hebben, hetgeen dus een vertraging van niet meer dan één jaar tegenover het aanvankelijke plan zou betekenen. Na JÉ949 zal voor de voltooiing van het kanaal naar raming nog 17.000.000 nodig zijn. Voorgesteld wordt de post „Aanleg van wegen, welke voorkomen op het rijks wegenplan", met 800.000 te verhogen. Hoewel nog geen definitieve keuze is ge daan ten aanzien van de plaats der bij Doesburg te bouwen brug, acht de minis ter het gewenst in 1949 met de voorberei ding van dit werk te beginnen, waarvoor een bedrag van 100.000 wordt aange vraagd. De Tweede Kamer zal Dinsdag 18 Januari bijeenkomen ter behandeling van de begro tingen van Wederopbouw en Volkshuisves ting en Verkeer en Waterstaat. Des avonds wordt begonnen met de be groting van Buitenlandse Zaken, waarvan de behandeling Donderdag 20 Januari zal worden voortgezet. Daarna komt de begroting van Oorlog en Marine aan de orde. DE BAAS IN ZAK EN AS. Twee jachthonden van de heer M. Geluk uit Assendelft maakten Zondag in de Vel- serpolder met de baas een wandelingetje. Een fietser, gekleed in een lichte regenjas, wist de jongste van het span, een glad- harige, bruinwit getekende teef te lokken en nam het dier mee naar Velsen. De rechtmatige eigenaar zit thans in zak en as en zal zeer dankbaar zijn, wanneer men hem aan het „duikadres" van zijn vier voeter zal kunnen helpen. Ageoda voor Haarlem MA A ND AG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling „Hals over kop". 8 uur. Rembrandt: ..Oliver Twist". 18 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zet je zorgen op zij", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town". 14 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..Het lokkende goud". 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Niet te vergeefs", allel eeft., 2.30, 7.0Q «n &15 uur. BINNENLAND 35 JAAR PHILIPS tfNATLAB Door het omvallen van een brandend petroleumstel ontstond brand in een woning in de Waalstraat te Amsterdam. De 69-jarige bewoonster liep bij haar poging de vlammen te doven zware brandwonden op en is enige tijd later overleden. Ongeveer 500 Duitse kinderen zijn dezer dagen in Nederland aangekomen. Zij zullen voor de tijd van drie maanden een onderdak vinden in Protestantse gezinnen. De Prinsesjes Beatrix en Irene hebben Zaterdagmiddag met een twaalftal vriendin netjes een bezoek gebracht aan circus Strass burger in Carré te Amsterdam. Zij werden vrijwel niet door het publiek opgemerkt en konden ongestoord van het programma ge nieten. Voor het eerst na de oorlog is in Utrecht weer een automarkt gehouden. Het aantal aangevoerde auto's bedroeg de eerste dag 200. Voorts werden 11 .motorfietsen aange boden. Er waren oude wagens, die f400 en vrij nieuwe, die f 8250 opbrachten, Bij een brand in een fabriek van weef stoelen te Enschedé zijn talrijke weefstoelen, welke voor verzending gereed stonden, in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ongeveer f 50.000. Door branden werd in November 1948 in Nederland voor f 995.700 schade aangericht. Prinses Wilhelmina heeft voor de arbeid van de „Centrale Financierings-actie voor Joods-sociaal werk in Nederland" (Cefina) te Amsterdam, een bedrag beschikbaar ge steld. Deze stichting financiert in het bij zonder verenigingen op het gebied van ver zorging van Joodse kinderen en jeugdige personen, die de bezetting overleefden. De heer L. Neher zal met ingang van 1 Februari opnieuw worden belast met de functie van directeur-generaal der P.T.T. Verbetering. Bij de foto in ons blad van van Zaterdag van de aankomst van dr. Drees in Batavia is abusievelijk de naam van de heer Gieben genoemd. De derde van links op de foto is echter de heer W. Alons, staats secretaris en directeur van Financiën der Nederlands-Indische regering in Batavia. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse afdeling van de Vereni ging van Huisvrouwen houdt Dinsdag in hotel „De Leeuwerik" een filmmiddag. Films van het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad zullen worden vertoond. Gloeilampen-research leidde tot vele uitvindingen op allerlei andere gebieden Dezer dagen zal bij Philips het 35-jarig bestaan van het Natuurkundig Laborato rium bij ingewijden bekend als het „Natlab"worden herdacht. Begin Janu ari. 1914 werd een bescheiden hoekje in de Philipsfabriek aan de Emmasingel te Eind hoven afgeschoten om tot natuurkundig laboratorium te worden ingericht. Dr. G. Holst, de eerste,,die er zijn intrede deed, bleek tevens de man, die in staat zou zijn het laboratorium te doen uitgroeien tot een wereldvermaard instituut. Het aan tal menSen, dat er thans werkt, overschrijdt reeds de acht honderd; hierbij zijn onge veer tweehonderd academici: natuurkun digen, ingenieurs en scheikundigen. In dit laboratorium werden in de eerste jaren vooral de eigenschappen van de elec- trische gloeilampen onderzocht. In die tijd was namelijk de half-watt-lamp juist op de markt gekomen en zij had, zoals het met zovele nieuwe producten gaat, in haar be ginperiode nog met allerlei kinderziekten te kampen. Dit gaf aanleiding tot het onder zoeken van tal van problemen. Thans wordt dit söort onderzoek, dat op een bepaald doel is gericht, in tal van spe ciale laboratoria verricht. In het Natuur kundig Leboratorium, of zals het tegen woordig heet, het Laboratorium voor We tenschappelijk Onderzoek, verricht men al sinds jaar en dag voornamelijk fundamen teel onderzoek, waarbij men vooral tot het hoe en het waarom der dingen tracht door te dringen en waarbij aan het begin de wijze, waarop de resultaten zullen worden toegepast, niet altijd vast staat. In de prac- tijk blijkt dit soort onderzoek, waarbij men diep op de problemen ingaat, de meeste kansen te bieden iets waarlijk geheel nieuws te vinden. Zo hebben de fundamentele onderzoe- Politie ontdekte bankbiljettenpers in een bunker nabij Maldegem Zoals reeds werd gemeld is de Neder landse politie op het spoor gekomen van personen, die er in België hun werk van maakten Nederlandse bankbiljetten van 100 na te maken. Dank zij het speurders- werk der Groningse recherche en der rijks politie in Zeeland, konden dezer dagen in België nog enige personen worden gearres teerd die betrokken zijn bij deze valse munterij. Enige tijd geleden schreef de Hoogezand- se kweker K. aan een Belgische debiteur. De kweker had nog een vordering van ƒ8100,op zijn Belgische relatie. K. ont ving bericht dat de schuld wel in Belgische francs vereffend kon worden. Daarmee nam de kweker echter geen genoegen. La ter werd hem medegedeeld, dat hij in Bel gië zijn geld in Nederlandse valuta kon ontvangen. Hij toog daarop met een met gezel naar België en nam de 8100,in briefjes van honderd gulden in ontvangst. In Hoogezand zette hij het geld op een bank. Een klerk van een andere bank in Hooge zand kreeg bij een betaling een van de bil jetten van de 8100,in handen en con stateerde dat het vals was. Het drukwerk was slordig afgewerkt en het geheel maak te een zeer rommelige indruk. De Groningse recherche werd gewaar schuwd en in samenwerking met de cen trale voor falsificaties van de afdeling politie van het ministerie van Justitie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Spoedig bleek, dat de 8100,van de kweker af komstig. waren, doch deze was zich van geen kwaad bewust. Men zette het onder zoek toen in België voort, waarna in Gent en Brugge enige personen konden worden gearresteerd. De 81 biljetten van 100, die in het Noorden van ons land in omloop waren, zijn op drie na achterhaald. Ongeveer gelijktijdig werden in Zeeland, voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren, tal van valse biljetten van 100 ontdekt. Men had goede reden, om aan te nemen, dat verspreiders en drukkers van deze bil jetten in de grensstreek woonden. Bij het onderzoek, dat de Belgische en de Neder landse politie instelden, bleek al spoedig, dat de biljetten afkomstig waren uit de omgeving van het grensplaats je Maldegem in België. Daar had een Belgische grens arbeider, die zijn loon in Nederlands geld ontving, een vals biljet gekregen. Deze man was, zoals bleek, te goeder trouw. Toen kort daarop ook valse biljetten-in Aardend- burg, Brugge en Maldegem werden ontdekt, ging de politie over tot arrestatie, van-een aantal personen. Qnder die arrestanten be vonden zich de caféhouder en vlashande laar D. T. uit Maldegem. Hij had niet min der dan 60 valse bankbiljetten in zijn bezit. T. beweerde aanvankelijk, dat hij het geld nodig had voor zijn bedrijf, maar hij zag zich spoedig gedwongen enige namen te noemen, waarop de aanhouding van een tiental personen te Maldegem en van en kele te Brugge volgde. Bij de verhoren bleek, dat de voor het vervaardigen der valse biljetten gebruikte drukpers regelma tig was verhuisd naar anclere adressen en dat sommige caféhouders de kleine machi ne - in huis hadden gehad, Zonder te weten, waartoe het apparaat diefide. Tenslotte kon de politie de chauffeur 'aanhouden,' die met zijn taxi de machine het laatst had ver voerd. Deze chauffeur wist evenmin waar toe het apparaat diende, maar met zijn medewei'king kon het tenslotte ontdekt worden in een bunker aan de weg van Maldegem naar Knocke. Intussen is nog niet zeker, dat men de organisator van deze valsemunterij ontdekt heeft. Men vermoedt dat de leider van het complot in Antwerpen zou wonen. Tot de genen, die bij de zaak betrokken zijn, be hoort ook een zekere B„ afkomstig uit Aar denburg, die zich na de bevrijding in Mal degem vestigde. kingen op het gebied der gasontladingen in het Philipslaboratorium geleid tot de fabri cage van natriumlampen, kwiklampen, T. L. buizen, neon- en andere verlichting. Zo ook leidde een onderzoek, dat begonnen was om na te gaan welke golflengte van het licht het meest geschikt was voor de bestrijding van rachitis (Engelse ziekte) tot een nieuwe methode om vitamine D te fabriceren. Het merkwaardige is dat men bij al die nieuwe vindingen en producten, welke het Philipsconcern heeft voortge bracht, slechts enkele stappen terug behoeft te doen om weer bij de gloeilamp terecht te komen. Dit is echter volkomen verklaar baar, want juist op dit en op de omliggende gebieden van de gloeilamp heeft men de beschikking over een zeer uitgebreide ken nis en ervaring, benevens oyer tal van hulpmiddelen in fabriek en laboratorium, die de wetenschappelijke onderzoekers in staat stellen nieuwe gebieden in de natuur- en scheikunde te exploreren. Ogenschijnlijk hebben lasstaven niets met gloeilampen te maken, maar voor het lassen zijn lastransformatoren nodig, daar in worden gelijkrichtbuizen gebruikt en deze zijn weer nauw verwant aan de radio buis en de gloeilamp; hierbij is men dan weer tot de basis der Philipsindustrie te ruggekeerd. De lange weg van „lab" naar fabriek. Omdat het vervaardigen van een nieuw product totaal nieuwe en andere eisen stelt als het verrichten van wetenschappelijk onderzoek heeft men na elke nieuwe vin ding vrijwel altijd nog een lange en moei lijke weg af te leggen voordat tot productie op grote schaal kan worden overgegaan. Dat geldt niet alleen voor Philips maar ook voor andere industrieën. Kunstrubber bij voorbeeld was als laboratoriumproduct reeds in 1917 gevonden, doch het zou tot omstreeks J940 duren voor men het in enigszins belangrijke hoeveelheden kon produceren. Zo ging het ook met nylon, waarvan Du Pont de Nemours reeds voor 1930 mededeelde dat zij een nieuw, prach tig glasachtig uitziend, weefsel kon produ ceren, maar waarvan men tot voor kort nog slechts weinig kon kopen. Het publiek wordt dan wel eens een beetje ongeduldig als d<? ontwikkeling van een nieuw product zo lang duurt, maar het moet zich eigenlijk gelukkig prijzen dat de industrie zich zo veel tijd gunt om het productieproces te vervolmaken, want dit komt uiteindelijk vooral het publiek ten goede; het krijgt daardoor de beste producten. Het begin. Van 1914 tot 1924 was het natuurkundig laboratorium van Philips nog betrekkelijk eenvoudig uitgerust en primitief gehuis vest; de eerste jaren wax-en er slechts vier werkkamers. Naarmate echter meer en meer bleek welk een grote betekenis het natuurkundig onderzoek voor de industrie had, werd het laboratorium uitgebreid en Meerum Terwogt geridderd Zelden is een receptie ter gelegenheid van en jubileum in de Nederlandse sport zo 'ruk bezocht geweest als die van de Sport- edacteur H. A. Meerum Terwogt. die dezer dagen het feit heeft herdacht, dat hij 40 jaar eleden als sportredacteur bij de Nieuwe Rotterdamse Courant werd verbonden en ter gelegenheid daarvan Zaterdagmiddag een receptie hield in de zaal van de Rotterdamse kunstkring. Voor de minister van onderwijs sprak het hoofd van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport, dr. J. Miedema, die de grote ver diensten van dc jubilaris schetste en onder applaus mededeelde dat het H. M. de Ko ningin tot rid er van de romed arf fabtk ningin had behaagd de heer Meerum Ter wogt te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts voerden nog het woord de burge meester van Rotterdam mr. P. J. Oud, de heer P. W. Scharroo lid van het dagelijks bestuur van het IOC, de heer K. J. J. Lotsy, mr. M. Rooy. namens de federatie van Neder landse journalisten en tal van vertegenwoor digers van sportorganisaties. De „Zeehond" kreeg averij Het 249 ton metende Nederlandse motor schip „Zeehond" (volgens Lloyds register van de firma Nooitgedacht te Groningen) is na een aanvaring met een onbekend schip, toen het in de baai van Bridlington (Yorkshire) beschutting zocht tegen de zware zeeën, met averij aan bakboordzijde de haven van Bridlington binnengelopen. De „Zeehond"' werd beneden en boven de waterlijn beschadigd en enige van de stalen platen van het schip zijn ingedrukt. De „Zeehond" was op weg van Amster dam naar Middlesborough (Yorkshire). Les over de vrede op alle scholen ter wereld Een groep Nederlandse onderwijzers heeft Kerstmis en Nieuwjaar in Parijs ge vierd. Van hun Franse collega's hoorden zij van een plan van de „Féderation des As sociations d'Educateurs Frangais", aan alle Opvoeders ter wereld ongeveer drie mil- lioen te vragen de eerste Februari te wijden aan een les over de vrede. nam het aantal medewerkers toe. Daardoor werd de ruimte, die men in de bestaande fabrieksgebouwen aan het laboratorium ter beschikking kon stellen allengs te klein, zodat het tenslotte noodzakelijk werd een eigen gebouw voor het laboratorium te gaan ontwerpen. In het begin van 1924 werd dit gebouw betrokken; in 1926 moest het echter reeds worden vergroot, waarbij de vloeroppervlakte werd verdubbeld en het aantal werkkamers tot honderd werd uitgebreid. De grootste uitbreiding ge schiedde in 19291930 toen het aantal werkkamers tot 400 werd vergroot. Mede dank zij dit laboratorium is de Philips fabriek, waarin men zich oorspronkelijk slechts bezig hield met het fabriceren van gloeilampen, uitgegroeid tot een industrie, waar ook radio-zend- en ontvangbuizen, Röntgenapparaten, fotocellen en electro- nenmicroscopen worden gefabriceerd. Deze uitbreidingen der fabricage, waaraan een veertig jaar geleden niemand zal hebben durven denken, zijn mogelijk geweest dank zij het werk van het Laboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek. En het vorige (Republikeinse) Congres zorgde met grote vrijgevigheid voor de kosten Kauwgom door Bram Brekema. RUE DE LA PAIX, Parijs. In de rijke étalages van de grootste en duurste juwe lierszaak der Franse hoofdstad schittert en flonkert het van louter goud en kristal, waartussen de felle ogen der diamanten en de vurige diepten der robijnen de voorbij ganger fascineren en hem stil doen staan in een hypnose van bewondering en be geerte. In de winkel, achter de toonbanken, die in hun glazen binnenste schatten van het zuiverste water bewaren, troont Guil- laume, dienstknecht en schatbewaarder, eerlijk als een diamant zelve en onkreuk baar als een goudstaaf. Zijn onberispelijk zwart costuum en zijn verblindend witte boord worden bekroond door een onver anderlijke glimlach, beleefd en superieur tegelijk. Hij spreidt met gedistingeerde ge baren het zachte fluweel over de glazen plaat, waarop hij met duim en wijsvinger een diamanten ring of een flikkerende das speld plaatst, om de ldant, wiens Bugatti of Mercedes buiten wacht, een illusie van onweerstaanbare schoonheid voor ogen te toveren. Guillaume verstaat zijn vak. Ter wijl hij. zedig en zwijgend wacht op het besluit van de koper, wijken zijn ax-ends- ogen geen moment van de Meinodiën in de handen van de klant.Hij bewaakt zijn schat ten met fanatieke vasthoudendheid, en zijn reputatie, dat nog nooit een boef de ge legenheid kreeg, een sieraad uit de zaak te ontvreemden, terwijl Guillaume in de na bijheid was, is zijn trots en zijn glorie. Een trots, die beledigd, en een glorie, die gekwetst werd op de dag, dat Guillaume een moment zij'n aandacht verspilde aan een niesbui. De dame in de weidse bontjas, die op die dag binnenschreed, leek in staat de Niagara te doen bevriezen door een blik. Guillaume voelde zich sterk tegen alle vrouwelijk schoon en tegen alle distinctie, doch merkte plots, dat de dame, bijna onzicht baar, gom kauwde én dit deed haar in zijn achting dalen, zodat hij er in slaagde supe rieur te blijven. De dame wenste diamanten hangers te zien. Het fluweel kwam te voorschijn en de hangers eveneens. De dame stelde hoge eisen. Zij had talloze aan merkingen en spoedig lag een tiental specimina voor haar uitgestald. Een tien tal? Guillaume wist met rotsvaste zeker heid, dat het er precies elf waren en hij deed vlak na zijn niesaanval de bliksem snelle ervaring op, dat er een verdwenen was. „Ik kan werkelijk niet besluiten", zeide de dame hautain. „Ik kom nog wel eens met mijn man.Zij glimlachte koud en draaide zich om, teneinde in de richting van de deur te schrijden. Doch Guillaume schoot van achter zijn toonbank als een ra ket naar diezelfde deur, schoof er de gren dels voor en zei met ijs in zijn stem: „Wan neer u niet kunt besluiten, dan verzoek ik u ook die ene hanger in ons bezit te laten, mevrouw, ik beschuldig u van poging tot diefstal. De darrxé protesteerde verontwaardigd en met priemende blikken, doch 'Guillaume maakte kortè metten. Tien minuten later was de politie reeds bezig met een vex-hoor en dertien minuten later werd de deftige klant aaxi de lijve onderzocht door een vrouwelijke politie-assistent. Toen leed Guillaume de nederlaag van zijn leven. Er werd niets gevonden. Noch in haar kleding, noch in haar tas bleek het kleinood aanwezig te zijn en het was een (Van onze correspondent te Ketv York) In de week van van 16 tot 23 Januari aanstaande verwacht Washington 750.000 bezoekers binnen haar gastvrije poorten. Reeds maanden lang wordt hard ge werkt aan de voorbereiding van de inhul diging van president Truman en het be looft een galafestijn zonder weerga te worden. Het meest grootse wat Washington tot op heden op dit gebied gezien heeft was de eerste inauguratie, van president Roose velt in 1933, toen 500.000 bezoekers in de hoofdstad samenstroomden. Velen hadden toen de grootste moeite om hun hotelreke ning te betalen, aangezien Roosevelt's eer ste regeringsdaad het was toen het dieptepunt der economische crisis het afkondigen van een „Bank Holiday" was. de dame en de politie na enkele nutteloze uren zag vertrekken. Guillaume zakte op een stoel en dacht na. Hij dacht ingespan nen en fanatiek. Er moest een fout zijn. Ergens moest de politie een vergissing gemaakt hebben. Zijn hersenen kraakten hij verdedigde zijn reputatie en zijn pres tige met een wanhopig en onverzettelijk denkenDeze dame met de kauwgom was zijn doodsvijandin geworden, die hij met denken en als maar denken zou moe ten verslaan. Deze dame met de kauwgom Met de kauwgomMet de kauw gom. Kauw.K.Als de vonk van een diamant, die van donker in licht komt, schoot de oplossing in zijn gepijnigd brein. Guillaume stond op. Als een kat sloop hij naar de plek, waar de dame zijn hangers bewonderd had. Zijn hand schoof langzaam en zorgvuldig langs de rand van de toon bank. Een kreet van triomf; vastgekleefd aan een plakkend stukje kauwgom, dat onder de rand van de toonbank had ge zeten, lag de hanger in de palm van zijn hand. Guillaume werd actief. Uit een kast haalde hij een stukje glas, dat ongeveer De organisatie voor dit jaar is in han den van Meivin D. Miidreth, die een kwart eeuw de advocaat voor het beroemde Ame rikaanse circus-bedrijf Barnum en Bailey geweest is. Er zal een geweldige parade komen van het Kapitool naar het Witte Huis, met px-aalwagens van alle 48 staten en militaire orkesten. Elke avond worden grote vuur werken afgestoken en er zullen avond concerten zijn die het knallen der vuur pijlen afwisselen. Voorts zijn er galacon certen, talloze bals, recepties, officiële maaltijden, rijtoeren en watfdies meer zij. Eigenlijk zijn de voorbereidingen al veel langer aan de gaan dan een paar maanden. Het vorige Republikeinse Congres voteerde namelijk 80.000 dollar voor reus achtige tribunes tegenover het Kapitool waar de president de eed zal afleggen en zijn inaugurele rede zal uitspreken. Het Republikeinse comité, dat zo vrijgevig was met de dollars, had er natuurlijk op ge rekend, dat de nieuwe president Dewey zou zijn en Curly Brooks, de voorzitter van de Republikeinse fractie, gaf deze zomer op duidelijke wijze te kennen, dat de Re publikeinen dit festijn zouden vieren „ver draaid, met de meest indrukwekkende in huldiging van de moderne tijd". Maar het kwam anders uit de (stem)- bus en de begunstigde van al deze voor tijdige maatregelen wordt nu de Demo craat Truman. Heel toepasselijk worden deze reusachtige tribunes in Washington nu genoemd het Curly Brooks gedachtenis stadion", want behalve dat Dewey ver slagen werd verloor ook de onfortuinlijke heer Brooks bij de verrassende verkiezin gen van November zijn zetel in de Ameri kaanse Senaat. Het logiesvraagstuk is met dat al uiter mate nijpend. Er zijn 12.000 beschikbare kamers, maar er worden tussen de 200.000 en 300.000 bezoekers verwacht, die meer dagen zullen blijven. De dag der inaugu ratie zelf is Donderdag 20 Januari. Men hij met de kauwgom vast op de plek, waar hij de hanger had aangetroffen en daarna belde hij de politie. De donkere, gesoigneerde man, die later in de winkel kwam en naar een ring vroeg, kon geen keus maken en excuseerde zich, voordat hij wegging. Guillaume knikte glimlachend en beleefd en zei „een moment alstublieft". De twee politiemannen a'chter het gordijn traden als op commando te voorschijn. Toen zij de protesterende bezoeker in het achtervertrek aan den lijve onderzochten, vonden zij het stukje glas in de zak van zijn jas. En Guillaume deed vriendelijk en cor rect de deur voor het drietal open, toen de politieauto voorstond. „Vergeet de dame niet." zei hij nog tegen de rechercheurs. „Zij zal gemakkelijk te vinden zijn. En vertel haar dat dames, die in mijn winkel komen, nooit kauwgom totaal wanhopige, wasbleke, jammerlijke plegen te consumeren. Echte dames doen schaduw van de vroegere Guillaume, die I dat niet. Dat was de fout". de vorm van het sieraad had. Dit plakte I heeft een beroep gedaan op de Washing- tonse bevolking om onderdak aan bezoekers te verlenen, maar de stroom van gasten zal zelfs tot in Baltimore en Philadelphia on dergebracht moeten worden. Overigens is deze bombastische opzet niet geheel naar de zin van de president. Wel wil hij zijn eerste „eigen" ambts periode met grootse feestelijkheden begin nen, maar hij had gehoopt, dat het niet te kostbaar zou worden en dat het een waarlijk Democratische viering zou wor den. Intussen belooft het ver over de 300.000 dollar te gaan kosten aan voorbe reiding,en de verschillende uitvoeringen en het gevecht voor hótelruimte en voeding van het publiek zullen nog heel wat dollars eisen. Dit zal tevens de eerste inauguratie zijn, waarbij het onderscheid tussen blank en zwart niet zal bestaan. Negergasten zijn uit genodigd voor het galaconcert, het „presi dentiële bal" en voor een officiële rijtoer die de president na zijn inhuldiging door de stad zal maken.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3