Nog altijd wordt het gekleurde glas in het doffe lood gevat Joh. Meyer en Zn. Visserij- varia Het testament MAANDAG 10 JANUARI 1949 !J MUIDER COURANT Beverwijkse glazenier Bij de bezichtiging van Middeleeuwse bouwwerken, kathedralen en oude burchten zullen wij niet alleen gegre pen worden door de ontroerende schoonheid die een beeldhouwwerk biedt, of door een mozaielc, dat boeit door zijn tintelende coloriet; noch zijn het alleen de wondermooie schilder stukken die alle aandacht opeisen, maar een groot deel van de bewondering voor de klassieke kunst zal uitgaan naar de monumentale gebrandschilder de ramen, die de mensheid door de eeuwen heen in de ban van hun onver gankelijke schoonheid hebben gehou den. Het is niet onmogelijk dat de scheppers van deze kunst geïnspireerd werden door de mozaïekwerken, die men in bijna alle ker ken uit het grijze verleden aantreft, temeer daar de eerste uitingen van de glasschilder kunst eigenlijk te herleiden zijn tot glas- mozaieken, een feit dat dus dit vermoeden voedt. De glasschilderkunst heeft vooral in de tijd dat de Gothische stijl zijn intrede deed een bloeitijd meegemaakt, immers de ma jestueuze ramen die in gebouwen van deze stijl aangetroffeh worden, vormden een ruim arbeidsveld voor de glazeniers. De eerste kunstuitingen vindt men in Gods huizen en de eerste gebrandschilderde ra men tonen dan ook veelal tafrelen uit de Bijbel. Aan deze kunst ligt een ander vak ten grondslag en wel het glas-in-lood bedrijf. Atelier van tliaus. De tijd werkt niet al te zeer mee om dit ambacht ook nu nog tot een grote activiteit op te voeren. Het glas-in-lood brengt zijn speciale onkosten mee en dat is dan ook de reden waarom dit vak zich niet meer ver heugt in de belangstelling van weleer. Maar wij vinden toch hier en daar nog werkplaatsen waar men zich toelegt op het vervaardigen van deze vensters, onder meer in Beverwijk, waar de heer U. J. Doornbos, die zijn ervaringen heeft opgedaan bij de grote moderne meesters van de Notre Dame, de Dom van Keulen en andere be roemde kerken, zijn atelier heeft. Aan het lood, dat over het algemeen in het bedrijfje zelf gesmolten en dan in sta ven gesneden wordt, walst men, met be hulp van een eenvoudige machine, het pro fiel. De sponning, waar het glas in komt te rusten, werd er in vroeger tijden met een mesje in gekerfd, maar tegenwoordig staat voor dit werkje ook al een kleine machine ter beschikking. Het glas wordt daarna, naar het voor beeld van een schets die men van tevoren maakt, in de sponningen gezet, waarna alle laspunten met kaarsvet worden ingesmeerd om dan gesoldeerd te worden. Het raam heeft op dat moment al de vorm die men het toegedacht had, maar afgewerkt is het nog lang niet. Het hele bouwsel wordt grondig met petroleum afgewassen om het kaarsvet op te lossen en als ffien zo ver is volgt er nog een tamelijk onzindelijk karweitje. Waterproof. Met een mengsel van vuurlak, krijt err- standolie wordt het raam geducht ingewre ven, de drabbige substantie zet zich vast in de sponningen en men heeft bereikt wat men wilde: het raam is waterdicht. Het ge heel wordt dan met zaagsel schoongemaakt en het raam is voor aflevering gereed. Van de vele moeilijkheden waarmee de glas-in-lood bewerkers te kampen hebben is de geringe toewijzing van het vuurlak- krijt-olie-mengsel, de z.g. „kit", wel de I belangrijkste. Thans maakt dit vak een zware tijd door. maar zodra een verhoogde welvaart de belangstelling voor dit speci- fiek Nederlandse ambacht weer aanwak kert zal onze Beverwijkse glazenier zich niet slechts hoeven toe te leggen op de ver werking van minder edel materiaal voor woonhuizenbouw, maar ook metterdaad kunnen meewerken aan de verfraaiing van bedehuizen en openbare gebouwen. Burgemeester hijst de vlag De zeven ouden-van-dagen-woningen, welke aan het einde der Grensstraat te Beverwijk in aanbouw zijn, zijn al weer zover gevorderd, dat de eerste dakspant bevestigd is. Dei- traditie getrouw, wordt op een tot zover afgewerkt huis de vlag gehesen en aan de werklieden een extraat je uitgekeerd. Deze maal was het de bur gemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Schol- tens, die bij deze ceremonie aanwezig was, de vlag hees en een korte toespraak hield. De burgemeester bracht dank aan de aan nemers D. Hienkes, voor het vlotte verloop van dit bouwwerk dat mede bijdraagt aan Bever wij ks opbouw. Naast de Burgemeester waren ook de wethouders aanwezig en de directeur van Openbare Werken de heer G. K. de Bie. Het was wethouder P. J. A. Langendijk, die aan de werklieden de enveloppe met inhoud overhandigde. Tot slot bracht de heer D. Hienkes dank aan de burgemeester voor het hijsen van de vlag en hij gaf de verzekering dat in een zelfde tempo zou worden doorgewerkt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Had U een katertje? Over de navolgende gevonden voorwer pen zijn op het hoofdbureau van politie te IJmuiden op werkdagen, met uitzonde ring van Zaterdag, inlichtingen te beko men van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. 1 oorwarmer, 1 bril, 1 portemonnaie, 1 sjaal, 1 muts, enige wanten, 1 ceintuur, 2 autosleuteltjes, 1 schaats, 1 vulpen, 1 broche, 1 sleutel, 1 sok, 1 horloge, 1 hand schoen, 1 hondenpenning 466, 1 katertje, 1 rozenkrans, 1 boodschappennet, 1 bal, 1 halsketting, 1 nummerplaat GZ 97820, 1 kindertasje (plastic), 1 portefeuille (met geld), 1 hond, 1 zakmes, 1 werkbroek met sokken (Zwaay), 1 hoed (dames), 1 sleu telbos (6), 1 vulpen plus vulpotlood, 1 armband, 1 handwarmer, 1 paar hand schoenen (leder). NOG GEEN UITBREIDING. Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek.van de fa. A. Bleeker en Zoon, Velserduinweg 202a, te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het uitbreiden van een bouwmaterialenopslag- plaats op het perceel Velserduinweg 202a door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Ernstig ongeval op beruchte hoek Zaterdagmorgen werd de motorrijder J. Frank uit Wijk aan Zee, komende van de Breestraat, op de hoek van de Zeestraat en Koningstraat in Beverwijk, aangereden door een auto. De botsing was vrij hevig en de motorrijder moest met een bloedende hoofdwond en een gebroken been in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. Geslaagde avond van „The Velno's" Voor de eerste maal in hun driejarig be staan, gestoken in keurig witte jasjes en flatteuse rode stropdassen, hebben „The Velno's", het Amusements en Showorkest van „Hoogovenstaten" onder leiding van de heer Kuhfus, Zaterdagavond in het ge heel gevulde Kennemer Theater een eigen avond gegeven en er viel voor de liefheb bers van dit soort muziek veel te genieten. Dat er door de 17-man sterke Velno's hard gestudeerd was, werd bij het eerste nummer „Hasta Manana" reeds duidelijk; vooral het samenspel was prima en toen de vocaliste Louise Kuhfus „To each his Own" ten gehore bracht, volgde een lang durig en hartelijk applaus. „The Stringing Footwarmers" onder leiding van Ad Mo lenaar zorgden ervoor dat de voeten wer kelijk warm bleven, want het gehele pro gramma was één en al rhythme. Ook dit groepje deelde in het applaus waarmede het voor het meerendeel uit jongere be staande publiek steeds weer te kennen gaf, het gebodene te waarderen. De conférence was in handen van Paul Ostra. Deze vlotte artist had het publiek al da delijk op zijn hand en de sketch: „De recht spraak". waaraan twee dames en twee he ren uit de zaal medewerkten was zeer komisch en werkte danig op de lachspieren. In het muzikale intermezzo van Louise Kuhfus, deed deze veelzijdige amateur-ar tiste, die we vroeger ook meerderen malen in verschillende sketchjes hebben bewon derd, zich kennen als een chansonniere. Zij zong „Vanavond om kwart over zes ben ik vrij" en „Noem me niet laf". Na afloop mocht zij als dank voor het gebo dene twee bouquetten in ontvangst nemen; een van enkele bewonderaars uit de zaal en een van de leden van „The Velno's. Na afloop van de geslaagde avond werd gezel lig gedanst onder leiding van de heer A. Dors. Agenda voor Beverwijk Maandag 10 Januari. Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: Vrou wen in de Nacht; Luxor Theater 7 en 9.15 uur: The bishop's wife; W. B. Theater 8 u.: North West Mounted police; Corso Theater (Castricum) 8 uur: Het leven begint voor Andy Hardy. Dinsdag 11 Januari. Kennemer Theater 7 en 9.15 uur. Vrou wen in de Nacht; Luxor Theater 7 en 9.15 uur. The bishop's wife. Corso Theater (Castricum) 8 uur; Het leven begint voor Andy Hardy. „Driekoningenavond" De R.K. padvinders van de André de Thaye-groep van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, waren Zondag avond in het gymnastieklokaal van de H. Hartschool aan de Galgeweg in Beverwijk bijeengekomen, waar een Driekoningen avond plaats vond. Omlijst door zang en muziek werd voor de talrijke ouders en genodigden opgevoerd „Zoek de weg" en „De drie Koningen" door Godfried Bomans. Het gebodene viel bij de talrijke aan wezigen zeer in de smaak en een bijzonder woord van lof voor mej. H. Meyer, piano, en de heer H. Terhorst cello, die bijzonder mooi ten gehore brachten „Fantasie Im promptu" opus 66 van Chopin, is zeker op zijn plaats. UITSLAGEN KLAVERJASWEDSTRIJDEN Het afgelopen weekend vonden weer enkele wedstrijden plaats voor het kampioenschap vdn Midden-Kennemerland. De uitslagen luiden: AnimoDe Viersprong 1 02, De Vier sprong 2Allen Present 02, Dë Vriend schap 1—K.C.IJ. 1 20, De NolleRuiten Aas 1 02, ScheiwijckRuiten Aas 2 20, K-C.IJ. 2De Vriendschap 2 02. „GEESTELIJKE VRIJHEID" IN HET CENTRUM IJmuiden Zilveren jubileum van de heer S. Wiersma De procuratiehouder van het Nederland se Bevrachtingskantoor in IJmuiden, de heer S. Wiersma, herdacht Zaterdag 8 Jan. het feit, dat hij vóór 25 jaar zijn loopbaan bij bovengenoemde instelling aanving. In verband hiermee waren veel belangstellen de vrienden en kennissen, alsmede een groot aantal collega's Zaterdag naar Augus ta gekomen om aldaar de jubilaris met dit gedenkwaardige feit te feliciteren. Veel bloemstukken, afkomstig van de vele vrienden van de jubilaris, sierden de receptiezaal en ook aan zijn woonhuis wa ren reeds diverse fraaie bloemstukken af gegeven. Onder de velen die hun opwachting bij de heer Wiersma kwamen maken, merkten wij o.a. op de hoofddirectie van het Neder- Maatkleermakers - Herenmodes Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 Trainings, en Schoolpakken Plastic regenmantels .jassen, .capes ingenomen te zijn zulk een kracht in zijn onderneming te mogen hebben. Hij ging in het kort na de vele moeilijkheden waar mee de heer Wiersma te kampen heeft ge had aan het begin van zijn loopbaan. Hij zeide hem dank voor al het gewichtige werk dat hij in de afgelopen periode ver zet had en overhandigde hem een enve loppe met inhoud, waarvan de jubilaris verzocht werd een passende herinnering aan dit festijn te willen kopen. De heer Weenink sprak een woord van persoonlijke dank en wenste de heer Wiers ma er voorlopig nog 50 vruchtbare jaren bij. De jubilaris dankte voor de sympathieke bewijzen van belangstelling, waarna men nog enige tijd gezellig bij elkaar bleef. Uitgevaren vissersschepen Trawl visserij. Maandag 3 Januari: stoomtrawler Petten IJM 49. Motortrawler Batavia IJM 99: Shamrock IJM 129. Motorlogger Cornelis KW 24; Jan KW 84. Dinsdag 4 Januari: stoomtrawler Haarlem IJM 9; Norma Maria IJM 6: Viking Bank IJM 183: Klaas Wijker IJM 85; Schoorl IJM Limburgia IJM 54; Robert William KW 123. Motortrawler Dirkje RO 53. Motorlogger Heemstede IJM 53; Verwach ting IJM 204; Arie Nico KW 17; Annie KW 54; Floris KW 59; Saturnus KW 69; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; Kees KW 124; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW Woensdag 5 Januari: stoomtrawler Catha- rina Duyvis IJM 60; Prinses Beatrix IJM 117: Libra IJM 98; Leonarda HA 21. Motortrawler Medan IJM 57. Motorlogger De Verwachting KW 28; Pe- tronella KW 125; Katwijk in KW 161. Donderdag 6 Januari: motortrawler Johan nes Polderman IJM 20; Excelsior III KW 76. Motorlogger Volharding KW 65; Zee- lands Bevrachtingskantoor te Amsterdam, 170. de heren n Kink on w SnhnTonknmn dé Vrijdag 7 Januari: stoomtrawler Glor: de heren C. Kick en W. Schalenkamp, de heer J. Smit, directeur van de fa. van Gel der-Zonen, een deputatie van de douane en tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit het zaken- en bedrijfsleven. De heer C. Kick,'roemde in enkele sym pathieke bewoordingen de onververdroten werkijver van de jubilaris en zeide zeer IJM 37 Wulcan GDV 125. Motortrawler Thorina IJM 33; Allan Water IJM 34; Antje RO 15; Claesje RO 46. Motorlogger Elizabeth KW 64. Haringdrijfnetvisserij. Maandag 3 Januari: motorlogger Gorredijk IJM 75. De lezing, welke dr. J. H. v. d. Hoop voor de cursus „Geestelijke Vrijheid", welke onder auspiciën van de Beverwijkse Bestu renbond, Hoogovenstaten en 't Nut van het Algemeen, departement Beverwijk, heden avond zal houden, zal in verband met het Hoogovenschaaktourno' i niet in het Sta- tenhuis, doch in de bovenzaal van Veiling gebouw ,,'t Centrum", plaatsvinden. Velsen-Noord Tweede Kamerlid F. Goedhart over „Indonesië" De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid belegt op Donderdag 13 Januari een ledenvergadering in clubge bouw „Kindervreugd" aan de Doodweg. In deze bijeenkomst zal de heer F. Goedhart, alias Pieter 't. Hoen, lid dei- Tweede Kamer spreken over' „Indonesië". Voorts zal in verband met het binnen kort te houden buitengewoon Partijcon gres over deze kwestie een afgevaardigde worden benoemd. Veisen OVER „EEN VOETREIS NAAR ROME". Dinsdagmiddag spreekt de heer J. Duin- ker, leraar aan de Rijks H.B.S. te IJmui den-Oost voor de Velsense Huisvrouwen over het gedicht van Bertus Aafjes: „Eent voetreis naar Rome". In de kunstzaal Frans Heerkens Thijssen te Haarlem verdringen vele kijkers zich voor een glazen plaat, waar onder een onaanzien lijk plukje haar ligt. Zo'n bosje van een niet te definiëren tint, zoals men er wel bij de kapper op de vloer vindt. Het overtollige haar van u en ons wordt evenwel door de coiffeur na zijn zorgzame behandeling met een achteloos gebaar in een hoek geveegd, terwijl deze lok, die eens behoorde tot de welige haardos van Ludwig van Beethoven, eens door een bewonderaar (ster) met een liefdevol gebaar werd weggeknipt en zorgzaam bewaard. De componist van de Ne gende zal toen wel knor rig gezegd hebben: „Ga je gang dan maar, ik heb er toch genoeg" of zoiets, maar die woor den zijn al lang ver geten. De onderhavige lok die, eerlijk gezegd, net zo goed van onze buur man had kunnen zijn kwam eerst in de Von Beethovenverzameling van de Wener Alois Fuchs terecht en be landde na veel omzwer vingen bij de Haarlemse kunsthandel, waar hij binnen enkele dagen het voorwerp van een banale biedpartij wordt. Er is evenwel niemand, die zo des kundig is omtrent het haar van Grote Mannen, dat hij de waarde van dit curio sum kan taxeren. Liefhebbers zijn er genoeg, dat staat wel vast en zij lopen uiteen van de gedegen historicus tot de lieve oude dame, de „Pathétique" zo mooi vindt. Overigens dient die lok als lok-middel voor een belangwekkende collectie hand- De Martenshoek wordt in IJmuiden verbouwd. De motorlogger Martenshoek, IJM 283, die het vorige jaar werd verlengd, zal thans door de firma G. Hoek en Zonen alhier van een nieuwe motor worden voor zien. Tevens zullen er een dekhuis en een nieuwe stuurhut geplaatst worden. Boven genoemde firma heeft nu de motorlogger Cornelis Marinus KW 48 onderhanden, die pas uitgerust is met een nieuwe Ruston motor van circa 270 pk en binnenkort ge reed komt om aan de trawlvisserij te kun nen deelnemen. In dok. De Poolse trawler „Pokusie" is in het dok opgenomen voor een schoon maakbeurt. In de vissershaven is terug gekeerd van de scheepswerf de IJm. 73 „De Hoop". Bali met verse haring. De logger KW 129 loste Zaterdag 400 kisten verse haring. Verder was er visaanvoer van drie trawl- loggex-s. Hoewel de vangst niet groot was, werd de vis lonend van de loggers omdat er een flinke partij tong bij werd gevangen. in* rffij schriften en autogrammen. Want uit Van Beethovens geestelijke nalatenschap is een drie-stemmige Canon aanwezig (uit 1819) en een door hem ondertekend vrijbiljet voor een concert vindt men er twee door Felix Mendelssohn-Bartholdy ge schreven brieven, die opvallen door het fijne, zwierige en toch duidelijk leesbare schrift. Maar de algemene belangstelling gaat toch uit naar die lok De axondverlichting der winkels Hoe zal het zijn na 31 Januari? 15 November werden, omdat de capaci teit der centrales in ons land niet meer voldoende is om in de spitsuren aan de sterk-gestegen behoeften der industrie te voldoen, beperkende bepalingen voor het gebruik van electriciteit ingevoerd. Deze gelden van des morgens 7 tot 9 uur en des middags van 4 tot 6 uur, maar alleen ge durende de maanden November, December en Januari en dan nog slechts voor de eer ste vijf dagen van de week. Dat wil dus zeggen, dat zij aan het einde dezer maand weer zullen worden opge borgen tot 1 November. Zelfs is het nog mogelijk dat niet de termijn van 31 Januari zal worden afgewacht, want de directeur- generaal van de Energievoorziening van Nederland heeft toegezegd zo gauw het enigszins mogelijk is de maatregel buiten gebruik te zullen stellen. Het is evenwel nog niet duidelijk hoe de toestand na 31 Januari zal worden wat de verlichting van de winkelétalages aan gaat. Voor de invoering van de bovenge noemde spitsuren-beperkingen was aan de winkeliers toegestaan de étalages te ver lichten van een half uur na zonsondergang tot sluitingstijd. Tijdens de spitsuren-be perking mochten de étalages tussen 4 en 6 uur niet verlicht worden, maar, bij wijze van tegemoetkoming, werd verlichting toe gestaan des avonds van 6 tot 10 uur. Op Zaterdag en op Zondag zelfs van 4 tot 10 uur. Dat betekende dus dat de winkeliers ook na sluitingstijd de étalages mochten verlichten tot 10 uur 's avonds. Er is nog onzekerheid hoe het nu na 31 Januari zal gaan. Wordt dan de regeling die voor November gold weer van kracht? De winkeliers waren over de regeling in de spitsuren zeer ontevreden. De orga nisaties hebben dit duidelijk aan de Haagse heren laten weten. Het vermoeden is, dat na 31 Januari een nieuwe regeling zal komen die meer reke ning houdt met de wensen van de win keliers. Haarlemmer had Duits geld belegd in boren en bouten Enkele weken geleden keerde een Haar lemmer uit Duitsland terug en werd bij de uitgang van het station aangehouden door een opsporingsambtenaar, die gaarne wilfle weten, wat er in de koffers zat. „Vlees en spek" was het antwoord „en als U wat heb ben wilt, komt U vanavond dan maar bij mij thuis". De ambtenaar wilde echter ter plaatse op de hoogte gesteld worden en toen bleek, dat de koffers boren en bouten be vatten. De Haarlemmer werd aan een ver hoor onderworpen en hij vertelde, dat hij van 1937 tot September 1948 in Duitsland gewerkt had. In de loop der jaren had hij wat geld overgespaard, maar door de geld- sanering kon hij maar weinig geld naar Nederland meenemen. Hij belegde zijn geld in boren en bouten en was in de maand De cember naar Duitsland gegaan, om deze ar tikelen te halen. De reis ging goed, maar aan het Haarlemse station werd hij aan gehouden en later naar het Huis van Be waring overgebracht. Het vermoeden be stond. dat er nog meer goederen in Duits land opgeslagen waren. Wegens overtreding van het deviezenbe- sluit had de Haarlemmer zich dezer dagen voor de Politierechter voor economische zaken te verantwoorden. Hij merkte op. dat de waarde van de goederen f 900 bedroeg, doch deskundigen hadden een bedrag van f 3000 genoemd. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van zes weken. De ver dediger, mr. J. H. van Wijk, merkte op. dat verdachte een slachtoffer is van de geldsa- nering en pleitte clementie. De politierech ter legde een straf op van één maand, met aftrek van voor-arrest. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthwortb 52) Uit het Engels vertaald door Alice van Itgrson. Het is heel goed mogelijk, dat het een ogenblik in mij opgekomen is. Aha dat het een ogenblik bij u opgekomen is. Dat is niet helemaal een nauwkeurige omschrijving, vrees ik, want ongelukkigerwijze schijnt die gedachte bij u te zijn blijven hangen. Is het toen niet in u opgekomen en ook later niet, dat me vrouw zeker niet juffrouw Silence ge bruikt zou hebben om haar notaris op te bellen en haar gemachtigd zou hebben om een serie uitermate vertrouwelijke mede delingen te doen, als zij niet op goede voet met eik-aar gestaan hadden? Neen. Nu, mijnheer Hood, dan geloof ik niet, dat ik u langer behoef op te houden. Ik heb alleen nog één vraag en daar is niets moeilijks aan. Hij wendde zich met zijn vriendelijkste glimlach naar de getui genbank, Heeft mevrouw Maquisten ge durende het gesprek, dat u op die Maan dagmiddag 16 November met haar hebt gehad, te eniger tijd de naam van juf frouw Carey Silence genoemd? Hood schraapte voor de laatste maal zijn keel en zei: Neen. HOOFDSTUK XXVII. Des middags was Nora aan de beurt. Carey zag haar in de getuigenbank plaats nemen: knap en aantrekkelijk met haar grijze bontjas en een klein bonten mutsje op haar roodbruine krullen; zij leek meer dan ooit op een ondeugend jong poesje. Zij legde de eed af en toen keek zij dwars door de zaal heen naar Carey en glim lachte tegen haar. Het was alsof er een verwarmende zonnestraal in Carey's koude hart viel. De eerste, die haar ondervroeg was, Lanthony. Hij liet haar opsommen wat er vóór en op de 16e November was gebeurd. Nora antwoordde met duidelijke, heldere stem en op haar eigen spontane, humo ristische wijze. Toen zij het tafereel be schreef van de avond,- waarop zij allen koffie hadden gedronken in de kamer van mevrouw Maquisten en deze het glas met de slaaptabletten had leeggedronken, voel de Carey zich een ogenblik duizelig wor den. Bij Nora's levendige woorden was het alsof er een deur in haar hersens open ging en zij opnieuw die kamer zag met nicht Honoria, de erfgenamen, de tafel met de koffiekopjes; het was of zij de geur van de cognac rook. en de warmte van de kamer voeldeHaar handen, haar sla pen werden vochtig. De lucht in de recht zaal scheen dikker te worden en alles draaide om haar heen in een doffe mist met schitterende witte stippen. Nora's stem stierf weg. Zij dacht nog: „Als ik flauw val, zal iedereen denken, dat ik het gedaan heb. Een flauwte is practisch een bekentenis. Ik mag niet flauw vallenik mag niet ik moet mij goed houden diep adem halen. Zij drukte haar nagels in haar handpalmen, vocht met al de kracht, die haar gebleven was, tegen het weemakende, duizelige gevoel. Langzamer hand verminderde het, de mist voor haar ogen verdween, de stemmen werden weer gewoon hoorbaar. Nu was het Hugo Vane, die bezig was, Nora te ondervragen. Wilt u in gedachten teruggaan naar de middag van de 9e November bij welke gelegenheid mevrouw Maquisten melding maakte van haar plan om juf frouw Silence een legaat na te laten. U zegt, dat die mededeling u niet verbaasde. Zij was erg gesteld op mijn nichtje. En voor zo ver u kon nagaan was die genegenheid wederkerig? Daar ben ik van overtuigd. Wilt u ons eens uiteenzetten hoe juf frouw Silence het opnam, dat zij eveneens tot erfgename zou worden benoemd? Leek zij u verrast ik bedoel aangenaam ver rast en opgewonden? Neen, helemaal niet. Zij werd vuur rood en zag er vreselijk verlegen en on gelukkig uit. Heeft zij ook iets gezegd? Ze zei: O, nicht Honoria toch!. Dus volgens u heeft zij zich in ieder opzicht bescheiden en tactvol gedragen? Volkomen. Dank u zeer, mevrouw Huil. Met een laatste glimlach voor Carey ging Nora de treedjes van de getuigen bank af. Haar plaats werd ingenomen door Honor King, die er uitzag als een ver schrikt albino-konijn in het zwarte toilet dat haar niet stond en waarvan de rok van achteren ongelijk hing. Haar bont gleed voortdurend van haar schouders en heur haar piekte onder een vale zwarte hoed uit. Ze legde de eed af met een stem, die misschien hoorbaar was voor de rechter, maar die zeker niet verder droeg. Niemand had verwacht, dat zij als getuige een succes zou zijn, maar gedurende het verhoor moest haar herhaaldelijk verzocht worden luider te spreken. Lanthony's rozige teint werd langzaam maar zeker een graad don kerder. Juffrouw King, wilt u ons vertellen, hoe laat u op die Maandagmiddag, 16 November thuis kwam? Juffrouw King's bleke lippen openden zich, maar er kwam geen geluid uit. Iets luider, alstublieft. Ik ben bang, dat de jury u niet kan verstaan. Hoe laat kwam u thuis? Om kwart over vijf. Klopt dat? Ging u naar boven om uw tante goedendag te zeggen? Men kon veronderstellen, 'dat Honor „ja" prevelde. En hoe lang bleef u bij haar? Spreekt u een beetje harder alstublieft. Tien mi nuten, zei u? De rechter leunde voorover. Mijnheer Lanthony, deze getuige is werkelijk niet te verstaan. De jury moet in staat zijn haar eigen woorden te horen, niet hetgeen u herhaalt. Op dat ogenblik begon Lanthony's teint iets donkerder te worden. Op eerbiedige toon zei hij: Zeker, mijnheer, en richtte toen een smekende blik op de getuigen bank. Kom, juffrouw King, er is geen en kele reden om zenuwachtig te worden. Doet u alstublieft uw best om duidelijk verstaanbaar te spreken en vertel ons, in wat voor toestand u uw tante aantrof. (Wordt vervolgd). Behendigheidswedstrijden van „S.S.H." De gymnastiekvereniging „S.S.H.", hield Zaterdagmiddag in het gymnastieklokaal van de „Da Costa"-school onder zeer grote belangstelling behendigheidswedstrijden voor de jongste afdeling Onder leiding van de heer H. van Wij nen, die de wedstrijden op een zeer pret tige wijze deed verlopen, zijn door de SSH- jeugd verschillende leuke opdrachten uit gevoerd. Met veel vuur begonnen de meis jes en jongens de strijd met de blokken, daarna kwamen de oefeningen met de brug, het beklimmen van de wandladder en de grondgymnastiek. De snelste geza menlijke tijd wees de winnaars aan, zodat de spanning niet ontbrak. Behalve de aardige prijzen voor de zes tien winnaars, bestaande uit boeken en speelgoederen, werden de tachtig deelne mers allen verrast met versnaperingen. SCHEEPVAART H. AFRIKA LIJNEN. Nordkyn, 7 Jan. te Marseille, van Antwerpen. Randkerk, 6 Jan. naar Las Palmas van Kaapstad. Zon- newijk 6 Jan. van Luderitz Bay naar Kaap stad. H. WEST AFRIKA LIJNEN. Chrs. Sass 6 Jan. van Dakar naar Fretown. VINKE en Co. Winsum, 6 Jan. van Li breville naar Dakar. OCEAAN. Melampus, 7 Jan. van Port Said Batavia-New York. K. H. L. American Counsellor 7 Jan. te Amsterdam. NEDERLAND. Manoeran, 4 Jan. van New Westminster naar Seattle. Poelau Laut, 6 Jan. van Singapore naar Pangk Pimang. Oranje, 7^Jan. te Portsaid naar Suez. Riouw 7 Jan. te* Charleston naar New York. Roe- biah, 6 Jan. van Colombo naar Djeddah. K. N. S. M. Ardea, 7 Jan. van Tanger naar Gibraltar. Balla, 6 Jan. van Sanjuan naar Cd. Trujillo. Breda, 7 Jan. van Pta Car- don naar Cristobal, Danae, 7 Jan. van Triest naar Fiume. Deoduce, 7 Jan. van Kopen hagen naar Amsterdam. Draco, 7 Jan. Dun- genöSs gepasseerd (Amsterdam-Bordeaux). Euterpe. 7 Jan. van Amsterdam naar Gdynia. Hercules, 7 Jan. van Piraeus naar Limassol. Hestia 7 Jan. van Cristobal naar Pto Li- mon. Mabella, 7 Jan. van Demerara naar Trinidad. Odysseus, 7 Jan. van Algiers naar Malaga. Socrates. 8 Jan. van Amsterdam n. Antwerpen. Telamon. 6 Jan. van New York naar Pto Cabello. Titus, 7 Jan. van Kymassi te Megara naar Calamata. Venus, 7 Jan. van Thessaloniki te Instanbul naar Cristobal. Grote Vaart. Algenib, Rotterdam-Porto Alegro, 8 Jan. te Rio de Janeiro. Boskoop, Chili-Amsterdam pass. 7 Jan. Wight. Berkel, Malemba-Monro- via, pass. 7 Jan. Kaap Palmas. Ittersum, Am sterdam-West Afrika 7 Jan. van Antwerpen Jaax-stroom, 7 Jan. van Bordeaux naar Dakar Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Java, pass. 7 Jan. Ouessant. Lindekerk, 7 Jan. van Hamburg te Antwerpen. Lievevrouwekerk, Rotterdam-Calcutta 7 Jan. van Rangoon wordt 10 Jan. te Calcutta verwacht. Loener- kerk. Rotterdam-Perzische Golf 7 Jan. van Koweit. Luttex-kerk, Rotterdam-Perzische Golf pass. 7 Jan. Aden. M°djokerto, Rotter dam-Java, pass. 7 Jan. Dover. Ox-anjefon- tein, 7 Jan. van East Londen naar Durban. Pr. Willem 2, Amsterdam-Trinidad pass. 7 Jan. Azoren. Riouw, 8 Jan. van Galveston te Chax-leston. Samarinda, 8 Jan. van Tara- kan te Manilla. Sarangan, 7 Jan. van Cebu naar Tarakan, Slamat, Java-Rotterdam pass. 7 Jan. Point de Galle. Schie Puerto Plata- Antwerpen, pass. 7 Jan. Azoren. Stad Vlaar- dingen, 7 Jan. van Vlaardingen te Casablan ca. Willem Ruys. Java-Rotterdam pass. 7 Jan. Point de Galle. Aagtekerk, Australië- Rotterdam, 8 Jan. van Novorosisk. Annen- kerk, Rotterdam-Sydney 7 Jan van Port Soedan. Meliskerk, 7 Jan. van Hamburg naar Antwerpen Albïrecv 7 Jan. van Rotter dam naar Antwerpen en Buenos Aires. Delf shaven. Antwerpen-Saffi pass. 7 Jan. Finisterre. Hedel. Rotterdam-St. John nb. 7 Jan. 400 mijl west Land's End. Kota Agoeng, 7 Jan. van Soerabaya naar Sema- rang. Laurenskerk, Calcutta-Rotterdam, 7 Jan. te Port Said. Pr. Frederik Hendrik, 7 Jan. van Rotterdam naar Valencia. Tjibesar, 7 Jan. van Nasipit- naar Shanghai. Van Riemsdijk, 7 Jan. van Hongkong naar Sin gapore. Weltevreden, Java-Rotterdam, 7 Jan. dwars van Oporto. Breda, 8 Jan. van Punta Cardon naar Cristobal. Hecuba, 8 Jan. van Maracaibo naar Kuanta. Hestia 8 Jan. van istobal naar Port Limon. Hugo de Groot, 8 Jan. van Port Arthur te Mobile. Jobshaven IJmuiden, Huelva pass. 7 Jan. Finisterre. Keilehaven, Rotterdam-Huelva, pass. 8 Jan. Finisterre. Tjibodas 6 Jan. van Tarakan te Soerabaya. Tjimenteng, 5 Jan. van Yokoha ma naar Java. Tjitjalengka, 5 Jan. van Soe- rabaya naar Macassar. Tiberius, 8 Jan. van- New Orleans te Curagao. Triton, 8 Jan. van Cumana te Port of Spain. Kleine Vaart. Ary Scheffer, 7 Jan. van Bordeaux te Ca sablanca. Bills 7 Jan. van Pomaron naar Tonny Charante. Coolhaven, 5 Jan. van Bor deaux te Leixoes. Flandria Nantes-Londen pass. 6 Jan. Ouessant. Fiat, 8 Jan, van Rot terdam te Dordrecht. Fx-isia, 8 Jan. van Pauillac te Petit Couronne. Matthew, 8 Jan. van Pauillac te Petit Couronne. Mayglen, 7 Jan. van Oporto te Setubal. Spurt. Bor deaux-Casablanca pass. 6 Jan. Finisterre. Soemba 7 Jan. van Preston naar Bordeaux. Spoodwell, 7 Jn. van Trapani te Reykjavik. Sleepbedrijf. Blankenburg met bergingsvaartuig Zee leeuw 7 Jan. te Rotterdam. Ganges met le pelbaggermolen 7 Jan. van Lissabon naar Gibraltar. Poolzee met walvisjager van Soe rabaya te Rotterdam. SCHEEPVAART IJMUIDEN Aangekomen schepen 8 Januari: Viking van Rotterdam, Stad Alkmaar van Bremen, Phaunfette van Londen, Parma van Duin- kerken, Hilder van Hoogovens. Roelof van La Palice, Marvo van Swansea. Atlas van Ham burg, Sogonn van Rotterdam. Masau Govorov van Rotterdam, Helena van Londen. Vertrokken 8 Jan.: Socrates naar Antwer pen, North Davon naar Sunderland. Martha naar Bahus, Ornen naar Odense, Greenfinck naar Londen, Viking naar Malmö, Java naar Bremen, Rijnstroom naar Londen, Askerland naar Goole. Aangekomen schepen 9 Januari: Bariet v. Oslo. Secret van Bremen. Brage van Ham burg. Polyphemus van Londen. Pan Skandra van Stockholm. Egret van Liverpool. Stad Haarlem van Huelva. Lingestroom van Lon den. Poly van Flekkefjord. Rijnland van Hamburg. Vex-trokken 9 Januari: Alphacca naar Du blin. Councler naar New York. André Thome naar Gdynia. Bei-kelstroom naar Huil. Phaemfette naar Londen. Ponso naar Wis- mar. Bore naar Elmar. Hollandia naar Ant werpen. Stad Alkmaar naar Antwerpen. VISSERSSCHEPEN Vertrokken 8 Januari: IJM 25 Flamingo; IJM 96 Vios IV; IJM 16 Bergen; IJM 58 Amsterdam; IJM 61 Mary, Agenda voor Velsen en Dmiiaiden MAANDAG 10 JANUARI. Thalia, 8 uur: „Dus je bekent niet!" Rex: „Vader der ax-men". R.H.B.S., 19.30: Humanistisch Verbond: Dr. J. C. Brandt Corstius. Spreekuur Wethouder van Sociale Za ken: 912 uur Spreekuur Burgemeester 1012 uur. DINSDAG 11 JANUARI. Bioscopen: Als Maandag,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6