IJmuider Courant Een-en-twindg milliard dollar voor defensie en hulpverlening Verzoek tot bemiddeling in China door de Grote Vier afgeslagen Haarlems Dagblad Parmentier werd niet gewaarschuwd dat de windsterkte was toegenomen Generaal Clay signaleert opleving nazi-groepen Dr. Jessup sprak met Truman enLovett over Indonesië 63e Jaargang No. 19139 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en •Sprrttitc fóiartemsctie «ourant (anno <6^6) Dinsdag 11 Januari 1949 Verschuilt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4.25. Franco per post 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TRUMAN DIENT AMERIKAANSE BEGROTING IN Minder militaire uitgaven dan de generaals verlangden De Amerikaanse begroting voor het jaar 19491950, gisteren door presi dent Truman aan het Congres voorge legd, voorziet in een bedrag van 21 milliard dollar voor hulp aan het buitenland en voor nationale verdediging. Zij schat de uitgaven voor het herstel van Europa over dat jaar op 4,5 milliard dollar, vergeleken bij een verwacht totaal van 4,6 milliard in het lopende jaar. (De Europese deelnemers aan het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949-50 nodige economische hulp op 4.347.000.000 dollar begroot). De hulp aan het buitenland en de defen sie beslaan meer dan helft van de begrote uitgaven, die in totaal 41.858.000.000 dollar bedragen voor het jaar tot 30 Juni 1950. De inkomsten zijn begroot op 40.985.000.000 dollar. De president gaf te kennen, dat hij later in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vra gen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische Alliantie en aan bepaalde andere landen. In zijn boodschap zei de president, dat militaire goederen niet alleen aan leden van de Noord-Atlantische Alliantie zouden worden gezonden, doch ook aan „zekere andere landen, waar de verschaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". De president deelde mede, dat hij een nieuwe belastingwetgeving zou aanbevelen om de inkomsten met vier milliard dollar té verhogen. Milliarden voor Defensie De grootste post op de begroting is een bedrag van 14,3 milliard dollar voor de landsverdediging, tegenover 11,8 milliard voor het lopende jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen voor de defen sie-chefs, die hebben verklaard een aan zienlijk groter bedrag nodig .te oordelen. In de post van 14,3 milliard is begrepen 13,1 milliard voor leger, vloot en lucht macht, 530 millioen voor de vorming van een voorraad strategische materialen en 600 millioen voor de kosten van het eerste jaar van Trumans program voor algemene dienstplicht. De president verklaarde, dat de uitgaven het daaropvolgende jaar vermoedelijk nog hoger zullen zijn in verband met uitbrei ding der programma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander materiaal. De Amerikaanse strijdkrachten, zo zei hij, zullen de sterkste zijn die het land ooit in vredestijd heeft gehad. De luchtmacht zal ongeveer op het huidige peil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van de nationale luchtmacht. Volgens de plannen zal tegen 1950 de luchtmacht 9.200 vlieg tuigen van alle typen hebben. Het vorige, door de republikeinen be heerste congres had sterk aangedrongen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman resoluut geweigerd. Slachtoffers van griep in Parijs In Parijs is een twintigtal lijders aan de zogenaamde „Italiaanse griep" overle den, meldt United Press. Men overweegt tehuizen van ouden van dagen te ontrui men om meer bedden beschikbaar te krij gen voor het steeds groeiend aantal griep- patiënten. Alle Parijse ziekenhuizen zijn overvol, hoewel sxtra bedden zijn aange voerd. Naar verluidt breidt de griep-epidemie zich ook snel in de Oostelijke provincies van Frankrijk uit. Tsjechisch spion in Oostenrijk Een onder beschuldiging van anti-Britse spionnage voor een Brits militair gerechts hof te Klagenfurt gedaagde Tsjech heeft in een geschreven verklaring toegegeven gewerkt te hebben voor de Tsjechoslo- waakse inlichtingendienst. De beschuldigde, Leopold Wallouch, ook bekend als Joseph Heckl, zou in het bezit gevonden zijn van geheime documenten, die inlichtingen bevatten over de sterkte, de samenstelling en de bewegingen van de Britse troepen, alsmede van een miniatuur camera van Russisch maaksel. Volgens een Oostenrijkse politieman, die verklaarde de camera ontdekt te hebben, had Wallouch gezegd: „tot nu toe heb ik twaalf missies volbracht doch met de der tiende is alles misgegaan". Een tweede beschuldigde, Elemer Schulz, werkzaam aan een Brits depót, zou zich tot hulpverlening aan Wallouch hebben laten bewegen door de belofte dat hij toestem ming zou krijgen een bezoek te brengen aan zijn vrouw in Tsjechoslowakije. Republikeinen naar New Delhi Dr. A. Maramis, republikeins minister van Financiën, en dr. Soemitro, vertegen woordiger van de republiek te New York, zijn Zondag te New Delhi aangekomen. Maramis verklaarde te Karatsji, dat men het belang van de komende conferentie te New Delhi nauwelijks zou kunnen over drijven. Het Aziatische volk moet de wereld duidelijk maken, dat er geen kolo niale overheersing meer in Azië zal zijn. Maramis verklaarde verder: Berichten, als zou de houding van de republiek een verandering hebben ondergaan, missen elke grond. De officiële positie van de republiek kan uitsluitend worden bepaald door onze nood-regering op Sumatra, aan het hoofd waarvan Sjafroeddin Prawanegara staat. De heer Soemitro, die Maramis ver gezelde. verklaarde: De aanstaande Aziati sche conferentie zal er veel toe kunnen bijdragen om het aangetaste gezag van de Verenigde Volken te herstellen, door deze aan te sporen tegen de Nederlanders con crete maatregelen te nemen. Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325.000 actieve leden en een reserve van 230.000 man zul len het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Het marine-personeel zal 527.000 man tellen. Op de begroting is 406 millioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen. Naast het plan-Marshall voorziet de be groting in voortzetting der hulpverlening aan Griekenland, Turkije, China en Korea. De door het congres te verstrekken toewij zingen worden voorlopig geraamd op 600 millioen dollar, en de uitgaven gedurende het begrotingsjaar op 355 millioen. Slechts 49 millioen dollar is uitgetrokken voor hulp aan China. Dit is het nog uit staande saldo van de in 1948 verstrekte gelden. Duitsland en Japan zullen 1 mil liard krijgen. In procenten De thans gepubliceerde Amerikaanse 5 begroting voor 1949 voorziet in uitgaven 8 volgens de hierna genoemde percentages: Nationale verdediging 34 pet. I Programma's voor hulp aan het j buitenland 16 pet. 3 Voorzieningen voor Oudstrijders 13 pet. Rente op nationale schuld 13 pet. 5 Gezondheidsdienst 6 pet. Nationale hulpbronnen (atoomenergie) 5 pet. 5 Overige uitgaven 13 pet. En de inkomsten: i Directe belastingen43 pet. 3 Belasting voor maatschap- i pijen 28 pet. 3 Luxe-belasting 19 pet. g Douanerechten 8 pet. 8 Nieuwe belastingen 2 pet. Hoger ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden Noodgedwongen hebben titans alle zie kenfondsorganisaties in principe besloten de premie voor ieder betalend vrijwillig verzekerd lid per week met 13 cent te ver hogen met ingang van 17 Januari. Over de voor de premie-verhoging nood zakelijke machtigingen is overleg met de autoriteiten gaande. De Federatie van Maatschappij-Zieken fondsen acht de verhoging voor velen niet in het bijzonder worden getroffen. De ramp met de „Nijmegen' Maandag heeft de Sociëteit voor Ouden van Dagen in de Lange Margarethastraat te Haarlem haar poorten geopend. Onder auspiciën van de U.V.V. vinden de oudjes hier tegen een zeer geringe vergoeding drie dagen in de week gezelligheid en een warme kachel. De militaire situatie wordt wanhopig Volgens berichten uit Nanking heeft het beroep van de Chinese regering op de vier grote mogendheden om bemiddeling te verlenen tussen haar en de communisten, te Washington, Moskou, Londen en Parijs geen gehoor gevonden. Volgens de communistische radio zijn de regeringsstrijdkrachten bij Hsoetsjou, die geschat werden op 150 tot 250 duizend man, „volledig vernietigd". De slag is 6 Januari begonnen en er waren ongeveer een millioen manschappen bü de strijd be trokken. De regeringstroepen werden ge durende vijf dagen onophoudelijk bescho ten. De vernietiging van drie nationalistische legergroepen bij Hsoetsjou zou ongeveer 16 communistische colonnes voor de grote aanval hebben vrijgemaakt. Sommige waarnemers menen, dat de communisten in de laatste week van Jan. een aanval zullen beginnen tegen de linies bij de Jangtse. In de wetgevende Joean hebben 200 leden een debat geëist over de vredspolitiek van Tsjang Kai Tsjek. De Prins Seretse Khama. toekomstig heerser over de Bamangwate-stammen in Bechuanaland (Zuid-Afrika) arriveerde dezer dagen per vlieg tuig in Engeland om zijn vrouw Ruth Williams te bezoeken, die voor haar huwelijk steno typiste in Londen was. Zijn huwelijk met haar heeft een constitutionele crisis in zijn land ver oorzaakt, maar Seretse verklaart, dat hij Ruth trouw blijft en alsnog zal proberen zijn stamhoofden „van hun rassen-vooroordeel te genezen." meeste sprekers critiseerden de regering. Ondanks officiële tegenspraken blijven er geruchten lopen, dat Tsjang gereed is om de hoofdstad te verlaten. Volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen is zijn vliegtuig overgebracht naar een vliegveld in de na bijheid van de presidentswoning. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft ook berichten ontvangen over een verder afbrokkelen van het verzet aan het Noor delijke front. De communistische troepen aan het Noordelijke front, die oprukken naar het omsingelde Tientsin, dreven schapen voor zich uit om landmijnen tot ontploffing te brengen. Het artilleriebombardement van de stad is in hevigheid toegenomen. Twee vliegtuigen wierpen gisteren geweren en munitie in tenen manden boven Tientsin af. Er gaan geruchten dat generaal Pai, sa men met andere bevelhebbers zijn eigen verdediging aan de boven-Jangtse organi seert en niet langer Tsjang Kai Tsjek steunt Men is van oordeel, dat 't optredenvan ge neraal Pai ten doel heeft Tsjang Kai Tsjek te doen aftreden zodat de vice-president, Li Tjoengjen, vredesonderhandelingen met de communisten zou kunnen aanknopen. Mochten deze besprekingen mislukken dan zou généraal Pai met behulp van andere bevelhebbers de strijd aan de boven-Jangt- se voort kunnen zetten. Op Prestwick ontbraken 33 landingslampen Heeft de weerkundige dienst van het vliegveld Prestwick in de avond van 20 October verzuimd aan Parmen tier, de gezagvoerder van de K.L.M.- Constellation „Nijmegen", juiste ge gevens over de toen heersende wind snelheid te verschaffen? Deze vraag rees gisteren tijdens het onder zoek, dat door het Britse ministerie voor de burgerluchtvaart wordt ingesteld naar de oorzaak van de ramp met de „Nij megen", die aan veertig mensen het leven kostte. Bij dit onderzoek dat in het plaatsje Ayr in Schotland wordt gehouden en waarvoor 77 getuigen zijn opgeroepen, verklaarde gisteren de vertegenwoordiger van het Britse ministerie. Leslie, dat Parmentier een landingskaart van Prestwick had, waarop de hoogte van een punt ten Oosten van het vliegveld stond aangegeven als 13 V3 meter, hetgeen 135 meter had moeten zijn. (Naar aanleiding van deze verklaring deelt de K.L.M. mede dat de maat schappij voor haar kaarten de van een bepaalde streek bestaande kaarten als voorbeeld gebruikt, zodat dus ook daarop de fout zou moeten voortkomen.) Volgens Leslie seinde Parmentier om streeks 23.03 uur, dat hij over startbaan 32 van het vliegveld Prestwick heen zou vliegen en op startbaan 26 zou landen. Volgens ooggetuigen bevond het toestel zich 30 a 60 meter boven startbaan 32, vloog er boven en trok vervolgens naar links op, in de wolken verdwijnend. Om 23.32 seinde het toestel: „Wij hebben iets geraakt". Daarna zakte het geluid weg. De volgende verstaanbare woorden waren „brandweer" en wederom zakte het geluid weg. Tenslotte ving men op: „Wij klim men". Het laatste wat men hoorde was om 23.34 uur: „Hebt u enig idee, waar wij zijn?" De heer J. A. Augustijn van de tech nische dienst der K.L.M. verklaarde, dat de „Nijmegen" de dag voor de ramp gron dig was nagezien en volkomen in orde werd bevonden. De volgende getuige was de heer J. Edwards, onderchef van de operationele dienst der K.L.M. op Schiphol. Hij ver klaarde dat Parmentier acht maal op Prestwick was geland. De tweede piloot, Kevin O'Brien was er nog vaker geweest. De Engelse hoofdinspecteur voor de luchtvaart, Cameron, stelde de heer Ed wards een aantal vragen over de weers omstandigheden op de avond van de ramp. De heer Edwards verklaarde dat inlichtin gen over zicht en wolkendek van het groot ste belang waren voor de piloot die een nachtlanding moet maken. De weerkundige dienst van Prestwick had echter geen waarschuwing gegeven dat de weersom standigheden na elf uur 's avonds slechter waren geworden. Aantal landingslampen ontbrak Cameron haalde een passage aan uit het logboek van de verkeerstoren op Prestwick waarin gevraagd wordt zo veel mogelijk gegevens te verzamelen, afkomstig van vliegtuigen, over wolkenhoogten en deze door te zenden aan de plaatselijke weer kundige dienst. Dit was nodig omdat men op Prestwick geen zoeklichten had en er geen andere middelen waren om de hoogte van de wolken te bepalen. Edwards haalde een andere opmerking uit het logboek aan. waarin de dienst doende ploeg rapporteert, dat 33 landings lampen van de landingsbanen 14 en 32 ontbraken. Volgens een mededeling in het logboek kreeg het grondpersoneel opdracht de ergste gapingen aan te vullen met draagbare electrische lampen. Deze waren echter niet aanwezig. Cameron las nog enige passages uit het logboek van Prestwick. Hieruit bleek, dat sinds 7 uur geen weerkundige waarnemin gen waren gedaan. Om 8.40 uur moest men om de barometerstand verzoeken. Dan gaat het logboek aldus verder: „De gebruikelijke controle toegepast. Zo druk gehad deze ochtend, had anders de hele zaak opge nomen met het hoofd van de weerkundige dienst. Reeds genoeg tijd verloren". Came ron achtte dit een zeer ongebruikelijke passage in het logboek van een verant woordelijke afdeling van het vliegveld. De heer Edwards verklaarde, dat de piloot op het ogenblik, dat hij wilde gaan landen gemerkt moet hebben dat hij ver keerd was ingelicht over de weersomstan digheden. De berekening van Parmentier omtrent Het woord is Een Frans Wie struikelt vooruit. aan spreekw oord: alt komt de landingssnelheid kon niet juist zijn, daar de waren windsnelheid hem niet was op gegeven. Op de vraag van Cameron of de „dwalingen" van de weerkundige dienst een ramp tot gevolg konden hebben antwoordde de heer Edwards: „Onder de gegeven omstandigheden ja". De heer Edwards zeide van oordeel te zijn, dat Parmentier besloten had naar Amsterdam terug te keren. De vraag van de piloot: „Weet gij waar ik ben?" wees er op, dat hij meende zich op een veel gx-otere hoogte te bevinden. De heer Edwards meende, dat Parmen tier deze vraag gesteld heeft nadat het vliegtuig de hoogspanningsleiding had ge raakt. Hij verklaarde voorts, dat het toe stel zeer waarschijnlijk normaal geland zou zijn, als de aan Parmentier opgegeven windsnelheid van ongeveer 30 km per uur juist geweest was. De windsnelheid be droeg echter ongeveer 80 km per uur. Op een vraag van de voorzitter der com missie van onderzoek zeide de heer Ed wards dat naar zijn mening de fout op de kaart niet de oorzaak is geweest dat het vliegtuig met de hoogspanningslijn in aan raking is gekomen. Dr. Bruinburg van het K.N.M.I. die voor het vertrek van de „Nijmegen" van Schip hol aan Parmentier inlichtingen over de weersomstandigheden had gegeven, deelde mede geen reden gehad te hebben om aan te nemen dat in het gebied van Prestwick een windsnelheid van ongeveer 80 km per uur te verwachten was. De zitting werd hierna verdaagd. Dr. Drees wellicht nog deze week terug Speciale commissie zou besprekingen voortzetten Naar wij van welingelichte zijde verne men wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid dat minister-president, dr. W. Drees, nog voor het einde van deze week uit Indonesië naar Nederland zal te rugkeren. Het zou in het voornemen liggen om de in eerste instantie door dr. Drees gevoerde besprekingen te doen voortzetten door een speciaal in te stellen commissie. Binnen niet al te lange tijd zou dr. Drees opnieuw naar Indonesië vertrekken. Naar de top van de Himalaya Een Noorse expeditie zal deze zomer proberen de Nangan Parbat, de top van de Himalaya te beklimmen. De deelnemers aan de expeditie hebben zich reeds 19 maanden geoefend in het beklimmen van bergen in Noorwegen. De meeste pogingen om de Nangan Par bat te beklimmen werden ondernomen door Duitse expedities. Zij hadden geen van alle succes. Geen Joodse troepen meer in Egypte TEL AVTV, 10 Januari (Reuter). Alle Joodse troepen zijn uit Egyptisch grond gebied teruggetrokken, aldus wordt heden avond in een officiële Israëlische verkla ring gezegd. AFP verneemt uit Cairo, dat er „op Egyptisch grondgebied zich geen enkele Zionist meer bevindt'. Engeland militair paraat in het Midden-Oosten Otto Strasser, een Duitse de Gaulle? litair bestuur van de hand gewezen. Democraat a la de Gaulle. BERLIJN, 10 Januari (Reuter). Ge neraal Lucius Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft giste ren in zijn rapport over November gewaar schuwd, dat nazi-gezinde nationalistische groepen opnieuw in Duitsland de kop op steken. Hij zei dat de democratische Duitse leiders ongerust werden over de herleving van deze groepen. Otto Strasser's beruchte „Zwart Front" onder de schijnbaar onschuldige naam van „Liga voor de herleving van Duitsland" is een van deze bewegingen. Ook de na tionale democratische partij die op 20 No vember te Stuttgart een bijeenkomst hield, kan tot deze groepen gerekend worden, zegt Clay. Strasser die thans in Canada woont, is van plan in Maart naar Duitsland terug te munisten". Ottö Strasser heeft te Bridgetown in Canada verklaard, dat hij de Canadese re gering om een vergunning voor terugkeer naar Duitsland heeft verzocht, waar hij van plan is „een verenigde groep van Duitslands democratische krachten" te leiden. In antwoord op generaal Clay's critiek zei Strasser: „Ik leid geen partij. Men zou onze beweging kunnen beschrijven als een vereniging van Duitse democratische per sonen, gelijkend op die welke in Frankrijk wordt geleid door generaal de Gaulle. Wij hebben plaats voor leden van alle par tijen, met uitzondering van nazis en com- keren. Hij ging in 1933 naar het buiten land. In 1930 werd hij uit de nazi-partij gestoten, daar hij de socialistische plannen van de nazi-partij te ernstig had opgevat, aldus het rapport. Hij riep daarna zijn „Zwart Front" in het leven. Het verzoek om erkenning als politieke beweging werd door het Amerikaanse xni- Strasser zei, dat zijn „Zwart Front" ondergronds had gewerkt toen Hitier de macht had en ontbonden was na de ineen storting van het Derde Rijk. Ambtenaren van het Canadese ministe rie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat Strasser's verzoek zou worden behandeld in overleg met de regeringen van de V. S., Frankrijk en Engeland. Protest door Israël ten tweeden male geëindigd Onze col-respondent te Londen seint ons: Het is volkomen duidelijk, dat Engeland gereed is om in actie te komen, indien de Israëlische troepen een poging zouden doen om Egypte of Transjordanië binnen te vallen. Het leger en de marine staan klaar om direct in beweging te komen. Gevechtsvliegtuigen van het modernste type zijn naar het Midden-Oosten gezon den. Langdurig is er gisteren door de Britse kabinetscommissie voor Defensie over de huidige situatie geconfereerd en tenslotte is besloten actief op te treden als de Joden Egypte of Transjordanië zouden binnendringen. Attlee had tevoren bijzonderheden ge rapporteerd over de gebeurtenissen ginds en ook Bevin gaf een toelichting aan de hand van de laatste telegrammen van Britse diplomaten. De vergadering werd bijgewoond door de chefs van leger, vloot en luchtmacht en een aantal technische adviseurs. Morgen zal het volledige kabinet bijeen komen. Men hoopt, dat Bevin dan een rap port zal hebben van sir Alexander Cado- gan, de Britse afgevaardigde bij de Veilig heidsraad. Naar verluidt zal aan de Veiligheidsraad worden gevraagd om schadevergoeding voor het neerschieten van viif jachtvlieg tuigen van de R A F. Sommige ministers zouden een zeer extreem standpunt in nemen. Zij willen dat men aan de Veilig heidsraad zal meedelen, dat Engeland zich het recht voorbehoudt om elke actie te beginnen, welke het goeddunkt, om zijn belangen en overeenkomsten te bescher men als men de Israëlische troepen voort laat gaan de spot te steken met de U.N.O. Het Franse persbureau AFP verneemt uit Cairo, dat de Britse militaire autoriteiten alle transportmiddelen in Transjordanië hebben gevorderd. Het Britse opperbevel zou eveneens alle strijdkrachten contro leren. Het Arabisch legioen van Glubb Pasja zou voortaan optreden in nauwe samenwerking met de Britse land- en luchtstrijdkrachten. Men weet nog steeds niets over de positie van het Iraakse leger, dat theoretisch met Transjordanië onder één enkel commando staat. De secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, heeft Groot-Brittannië en. Israël geadiveserd geen vooroordeel te hebben tegen de komende onderhandelin gen tussen Israël en Egypte door de ge spannen toestand tengevolge van het neer schieten van vijf machines van de R.A F. Lie zeide aan de Britse en Israëlische vertegenwoordigers, dat de fungerende be middelaar inzake Palestina, dr. Ralph Bunche, reeds verzocht heeft om een onpartijdig onderzoek. De Britse^consul-generaal te Haifa heeft nogmaals getracht de Britse protestnota omtrent het neerschieten van Britse vlieg tuigen aan de Joodse autoriteiten te over handigen. De Israëlische regering heeft echter wederom geweigerd de nota in ont vangst te nemen. De Britse consul-generaal Marriott heeft heden de nota aan de vertegenwoordiger van de Israëlische regering te Haifa gezon den met een brief, waarin hij verzocht de nota aan „de Israëlische regering" te over handigen. Zondag werd de nota aan Marriott terug gezonden, omdat men het adres „Joodse autoriteiten in Palestina" niet aanvaardde. Onzekerheid over houding der Amerikanen in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS. 11 Januari (A. N. P./ Aneta) Verschillende leden van de Vei ligheidsraad hebben gedurende het week einde een aanzienlijke bedrijvigheid achter de schermen aan de dag gelegd, zo ver neemt de diplomatieke correspondent van Aneta, doch volgens de thans beschikbare inlichtingen zijn geen definitieve resul taten bereikt. De Aziatische landen en Australië hoopten vóór de vergadering van heden een resolutie gereed te hebben, welke zou aansturen op een strengere houding ten aanzien van Nederland. De moeilijkheid was dat India, de Phi- lippijnen en Australië geen van alle lid van de Veiligheidsraad zijn en dus geen reso lutie kunnen indienen. Egypte sloot zich Vrijdag bij de inzichten van deze groep aan en zou als raadslid een resolutie kun nen indienen, doch aarzelt blijkbaar dit te doen als het niet van de steun der Ver enigde Staten is verzekerd. Jessup was daartoe volgens welingelichte kringen niet bereid. Hij is inmiddels naar Washington vertrokken, v/aar hij Maandag besprekin gen heeft gevoerd en in gezelschap van Lovett een onderhoud met president Tru man had. Merle Cochran, die heden uit Batavia terugkeerde en onmiddellijk besprekingen begon met het hoofd van de afdeling UNO van het departement van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal waarschijnlijk eveneens Jessup ontmoeten voordat deze naar Lake Success- teruggaat. Er is hier allerlei speculatie, doch generlei zekerheid omtrent de instructies, Terroristenactie op Java Naar Reuter meldt, is de heer Ronald MacPherson,de Engelse administrateur van een rubberonderneming, gelegen op ongeveer 60 k.m. Oostelijk van Malang, op 5 Januari bij een aanval op de onderne ming gedood. Drie Nederlandse employés wisten zich te redden. Verder wordt gemeld dat de guerilla- actie in hevigheid is toegenomen in het gebied van Tasikmalaja en van Soeka- boemi. die Jessup zal meebrengen op de vergade ring van heden. Intussen kan met grote stelligheid wor den ontkend, dat er enige grond is voor de voorspelling, die Zondagavond door de populaire radiocommentator Drew Pearson is gedaan, als zouden de Verenigde Staten gedreigd hebben alle Marshallhulp aan Nederland af te snijden als Nederland niet vóór 1 Februari aan de Amerikaanse eisen inzake Indonesië zou hebben voldaan. In gezaghebbende Nederlandse kringen wordt de voorspelling „klinkklare onzin" ge noemd. Van Kleffens bij Lovett. „Het fundamentele probleem in Indo nesië bestaat in de keuze tussen vrijheid in orde welke wij pogen te vestigen en vrijheid in wanorde", aldus heeft mr. E. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur te Washington, tegenover de pers verklaard na afloop van een onderhoud van vijftig minuten met Robert Lovett, de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken. Mr. van Kleffens zeide. dat de verklaring omtrent die keuze het hoofdonderwerp van zijn bespreking had uitgemaakt. Hij ver klaarde er zeker van te zijn, dat het hui dig verblijf in Indonesië van minister president Drees uitstekende resultaten zou hebben. Hij voegde er aan toe, niet te weten of minister Drees geconfereerd had met de republikeinse leiders, doch, aldus zeide hij, er zou tegen een dergelijk onderhoud „geen enkel principieel bezwaar bestaan". Na het ongeluk met een granaat, waarbij in Leiden twee jongens om het leven kwa men, zijn bij de Leidse politie ingeleverd 19 mortiergranaten. 21 handgranaten, 22 andere granaten. 3 pantservuisten, een brandstaaf, een magneetmijn, een nevelbus. 14 mijnont- stekers en twee bussen buskruit. looooayxxam IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, in het binnen land vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder. 12 Januari: Zon op 3 44 uur. onder 16.53 uur Maan op 13.52 uur, onder 6.53 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1