IJmuider Courant Haarlems Dagblad Stemming K.LM.-vliegtuigen komen uit Batavia naar Schiphol terug Route is niet bekend gemaakt Republikeinse aanval op Djokjakarta China's vice-president gaat vredesmissie ondernemen Vredesonderhandelingen op Rhodos tussen Joden en Egyptenaren Scandinavische regeringen roepen twaalf ambassadeurs terug 63e Jaargang No. 19141 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Donderdag 13 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f4,25 Franco, pet post f 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <£prcrtjtc Tftiarlnrarrtjc Courant (anno t6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De zevenenzeven tig-jarige radicaal-socia listische voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Edouard Herriot, is Dinsdag als zodanig herkozen. Hij behaalde 274 stemmen. Zijn tegencandidaat, de negenenzeventig-jarige communist Marcel Cachin, behaalde er 140. Dat de vermelding van de leeftijden dezer beide politieke tegenstanders bezie lend op het publiek in Frankrijk en daarbuiten zal werken geloof ik niet. Ik geloof het tegendeel. Hun partij-richtingen buiten beschouwing latend moet men als een opvallend feit erkennen, dat voor het leiderschap van een Nationale Vergadering slechts twee zo hoogbejaarde kemphanen aan de start verschijnen. Dit duidt niet op frisheid, op ondernemingsgeest, op durf. De jeugd zal er zich aan ergeren, de middel bare leeftijd zal er afkeurend het hoofd over schudden en zelfs de ouderdom zal het een bedenkelijke zaak vinden. Het is waar dat Edouard Herriot een geduchte politieke loopbaan achter zich heeft, waarin hij vele malen minister en zelfs herhaaldelijk premier is geweest, dat hij zich bovendien gedurende tientallen jaren heeft doen gel den als burgemeester van de tweede stad van Frankrijk, Lyon, die meer dan een millioen inwoners en een bijzonder belang rijke industrie telt en dat hij een man van ongewone gaven en grote belezenheid is. Uitstekende boeken van zijn hand zijn ver schenen. Maar hij is zevenenzeventig. Dan pleegt het hoog tijd voor de mens te zijn, om het geven van leiding aan anderen over te latêft. Zelfs voor de bijzondere mens is het dan tijd. Want al beschikt hij nog in hoge mate over zijn scherpte van geest en zelfs over zijn geheugen, hij kan niet meer de man zijn die onbevangen open staat voor nieuwe gedachten, die grote plannen aandurft zonder het scepticisme, dat ver oorzaakt is door tal van teleurstellingen. Hij kan ook niet meer de man zijn die anderen tot daden bezielt. Dat is wel hard, maar het is niet anders. Men zou kunnen aanvoeren, dat van een president ener Nationale Vergadering andere eigenschap pen dan van een minister worden gevergd. Dat is waar. Maar behalve de omstandig heid, dat hij vaak en dat zeker in de Franse Kamer het hoofd moet bieden aan parlementaire stormen en de bewogen heid van veel jongeren weten te verstaan blijft ook daar het tekort aan inspiratie. Moet men een Nationale Vergadering door een monument der parlementaire historie laten leiden? Ik zal niet uitweiden over Marcel Cachin, die trouwens niet gekozen is. Als politicus en Frans Kamerlid heeft hij een niet min der langdurig verleden dan Herriot. Hij is trouwens nog twee jaar ouder. In zijn tijd was hij een geducht en welsprekend rede naar. Een revolutionnaire natuur. Maar is het niet vreemd dat ook het Franse com munisme alleen met zulk een oude man voor den dag kap komen? In Amerika zullen ze zeggen: het oude Europa, De Oude Wereld. Sommi gen zullen hun oordeel tot de toestand in Frankrijk bepalen ^n zich afvragen waar om men ook Léon Blum, die van dezelfde leeftijd is, niet candidaat heeft gesteld om het beeld van Franse vermoeidheid vol ledig te maken. In Europa kunnen wij er niet veel anders van denken. Deze stem ming over een presidium duidt op een stemming van neerslachtigheid en moe heid zowel in den lande, als in de politiek. Er is niemand geweest die gezegd heeft, toen hij van deze candidaten vernam: daar wil ik, die twintig (of dertig of veertig) jaar jonger ben, mij toch tegen verzetten. Er is geen opwelling onder de talloze jonge ren geweest, om voor het presidentschap (dat immers toch boven de partijen moet staan) één hunner naar voren te brengen en hem te steunen- Men heeft, gelaten, berust. Men heeft gedwee gestemd en het is afgelopen zoals men te voren wist dat het aflopen zou. Maar waar is de fiere, altijd weer opverende, onstuimige kracht van het Frankrijk van vroeger, waarin een maal de jonge Herriot en de jonge Cachin als werkelijke kemphanen tegenover elkaar stonden? Zij zijn oud en vermoeid, maar men stelt hen nog steeds candidaat. Men ziet geen beteren. Het biedt een triest beeld van de toestand. R. P. Twee kinderen omgekomen bij brand in Amsterdam Twee kinderen, jongetjes van 4 en VA jaar, zijn omgekomen bü een felle brand, die gistermorgen heeft gewoed in een woning aan het Singel hij de Raamsteeg te Amsterdam. Drie fami lies zjjn door deze brand dakloos geworden. Hedenmorgen om even over vieren is de K.L.M.-Constellation „Eindhoven", ko mende van Batavia, op Schiphol geland. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die uit Batavia in Amsterdam is aangeko men, nadat een aantal landen langs de normale route een landingsverbod voor Nederlandse vliegtuigen had uitgevaar- De „Eindhoven" had zes passagiers, waaronder twee babies en een grote zen ding Niwin-pakketten van de geschenken actie aan boord. Nadat de „Eindhoven" geland was, heeft de gezagvoerder, Hans Schultz, mededelin gen gedaan over het verloop van de reis. Hij vertelde dat het toestel Dinsdagmiddag om 3 uur Bataviatijd uit Indonesië vertrok. De reis is in 42 uur volbracht, waarvan 36 vlieguren, hetgeen volgens de gezagvoerder een record betekent. De reis heeft een vlot verloop gehad. Overal werd prettige medewerking onder vonden. Welke route gevolgd is, zei de gezagvoerder echter niet. Aan boord bevonden zich, behalve de passagiers, 600 Niwin-pakketten met een gewicht van 1245,4 kg en ruim 1000 kg post, Gezagvoerder Schultz vertelde, dat om 4 uur Bataviatijd de Constellation „Delft" onder gezagvoerder Ravenhill is vertrok ken. Dit vliegtuig heeft vermoedelijk 3000 kg post aan boord. Twee andere Constella tions zouden vandaag uit Batavia vertrek ken. De „Eindhoven" had veel extra ben zine aan boord en kon daardoor minder passagiers meenemen. Als laatste stop plaats vóór Schiphol is op Malta geland om benzine te laden. De vlucht heeft geen enkel bijzonder risico opgeleverd. Gezagvoerder Schultz was van mening dat de route, die hij thans gevlogen heeft, niet geschikt is voor een regelmatige dienst Amsterdam-Batavia v.v. Het vervoer van veel passagiers op de door hem gevlogen route is niet mogelijk wegens de grote hoeveelheid benzine die meegenomen moet worden. Alle passagiers aan boord waren Neder landers. Onder hen bevonden zich geen militairen. Gezagvoerder Schultz was op 10 Decem ber uit Amsterdam vertrokken en had een vlucht naar Sjanghai gemaakt, waarbij hij onderweg motorstoring heeft gekregen en een landing op Okinawa heeft gemaakt. Daar heeft hij zes dagen moeten wachten op nieuwe motoren. Schultz is daarna 14 dagen in Bandoeng geweest, waar al het vliegpersoneel der te Batavia vastgehouden Constellations van de KLM is ondergebracht. Brits vlieger erkent, boven Israel te zijn neergehaald Een van de vier Britse vliegers, die Vrij dag met zijn toestel door Israëlische strijd krachten is neergeschoten, verklaarde gis teren dat zijn „Spitfire" zich boven Israë lisch grondgebied bevond, toen het toestel door vuur van Joodse troepen op de grond in brand werd. geschoten. De vlieger, de R A.F. officier Frank Harvey Close werd ondervraagd in het Dr. Drees' besprekingen Prof. Supomo, lid van de republikeinse delegatie, heeft een informele oriënterende ontmoeting gehad met de Nederlandse minister-president, dr. Drees, aldus ver neemt Aneta. De vertegenwoordigers van de deelstaten zullen hedenmiddag ten paleize te Batavia besprekingen voeren met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, en minister Drees. Hedenmorgen vergaderde de voorlopige federale regering. Dr. Drees had eveneens een bespre king met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Indisch-Nederlandse partij. Bij deze bespreking was ook jhr. Michiels van Verduynen aanwezig. De heer Snel be pleitte spoedige instelling van het Indone sisch staatsburgerschap waardoor zijns in ziens een gemakkelijke en geleidelijke inpassing van de Indische Nederlanders in de nieuwe rechtsorde ten zeerste bevorderd zou worden. Een woordvoerder van de UNO in Ba tavia heeft bekend gemaakt, dat de Belgi sche, Amerikaanse en Australische ver tegenwoordigers, die zitting hebben in de Commissie van Goede Diensten, Zaterdag met een Nederlands vliegtuig naar Banka zullen vliegen om contact op te nemen met de premier van de Republiek, Mohamed Hatta en de voorzitter van de republikeinse delegatie, Mohamed Roem. Corresponden- Crisis in de Belgische diamant industrie De toestand in de Antwerpse diamant industrie is nog verre van gunstig. Zowel op de markt voor ruwe diamant als die voor geslepen diamant blijven de prijzen gedrukt en vele fabrikanten hebben be sloten het werk voorlopig stil te leggen. Het gevolg hiervan is geweest, dat in de periode van 4 December 1948 tot 25 De cember het aantal volledig-werkloze dia mantarbeiders is gestegen van 3.452 tot 6.160. De vooruitzichten in de Belgische diamantindustrie zijn verre van bemoedi gend en in deskundige kringen is men van oordeel, dat het hoogtepunt van de crisis nog geenszins is bereikt. De moeder van de kinderen, mevrouw V., bracht met haar jongste zoontje van 6 maanden een bezoek aan haar zieke buurvrouw, die in het benedenhuis van het perceel Singel 311 woont. Plotseling sloegen de vlammen uit haar eigen woning op de eerste étage, waar zij haar twee andere zoontjes van 4 en 2V2 jaar had achtergelaten. Op het geroep van voorbij gangers snelde de vrouw naar boven, doch de vlammen versperden haar de weg. Drie stratenmakers, die op het Singel aan het werk waren, brachten de zieke vrouw in het benedenhuis in veiligheid. Het gelukte hun echter niet tot de eerste étage door te dringen. Ook twee voorbijgangers waag den een reddingspoging. Maar ook zij moesten het opgeven tegen de vlammen zee, die inmiddels het gehele huis had aangetast. De bewoonster van de derde verdieping, mevrouw B. zag kans via het dak naar een belendend perceel te komen. De brandweer was inmiddels met vier motorspuiten aangerukt. Het vuur werd met zes stralen bestreden. Men heeft ver geefs getracht de twee achtergebleven kinderen tg redden, waartoe men reddings ladders heeft gebruikt. Twee brandweer mannen liepen vrij ernstige brandwonden aan armen en handen op. Een hunner was met een ladder tot de eerste verdieping doorgedrongen, maar het was hem alleen mogelijk een poes te redden. Om twaalf uur, een uur nadat de brand was uitgebroken, konden de twee verkoolde lichaampjes van de kinderen worden geborgen. De eerste, tweede en derde verdieping brandden geheel uit. De oorzaak van de brand staat niet vast. Verondersteld wordt, dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Bij de felle brand die gisterochtend woedde in een woonhuis aan het Singel te Amsterdam, zijn twee kinderen van 2Vz en 4 jaar in de vlammen omgekomen. Een overzicht van het blussingswerk tijdens de brand, die op de eerste étage ontstond en in zeer korte tijd ook de hoger gelegen verdiepingen vernielde. maken, hoewel een aantal van hen daartoe een aanvrage heeft ingediend. (U. P.). nabij Tel Aviv gelegen Joodse militaire ten, zullen deze reis niet mee mogen ziekenhuis. Hij is. thans herstellend van gelaats- en hoofdwonden, welke hij opliep als gevolg van zijn valscherm-daling van geringe hoogte. Close kon niet zeggen, of het zijn esca drille-leider bekend was, dat zij boven de Israëlische zijde van de grens hadden ge vlogen. „Wij hadden opdracht de vooruit geschoven stellingen van de Joodse troepen te fotograferen. Wij kwamen aan de grens lijn, zonder ook maar een enkele soldaat te hebben waargenomen. Daarop zijn wij over de grens gevlogen. Daar zagen wij een groot aantal troepen. Onze escadrille leider nam foto's, hij vloog toen op een hoogte van ongeveer 167 meter". Close verklaarde verder nog, dat de Britse vliegtuigen opdracht hadden een gevecht te vermijden, indien andere toe stellen hen daarin wilden betrekken. NIEMÖLLER GEKLOPT. Bij de verkiezing te Bielefeld van de eerste voorzitter van de raad van de Duit se evangelische kerk werd dr. Martin Nie- möller door dr. Otto Dibelius, bisschop van de evangelische kerk te Berlijn verslagen. Dr. Dibelius kreeg 110 stemmen en dr. Nie- möller 26. Het woord is aan ....i Bolland: Geen wijze die zegt dat hij wijs is. Mededeling van republikeinse radio over troepenbewegingen BATAVIA, 12 Januari. (United Press). Het Nederlandse militaire hoofdkwar tier bevestigde vandaag het bericht, dat republikeinse eenheden een tegenaanval hadden ondernomen op Djokjakarta, de republikeinse hoofdstad. Volgens de thans gepubliceerde Neder landse lezing had de aanval plaats op de avond van.de negende Januari en duurde de actie voort tot in de morgen van de tiende Januari. De guerilla's vernietigden een transformatorenstation, waardoor de stad tijdelijk zonder licht zat. Gemeld wordt, dat de Indonesiërs ook telefoondraden doorsneden en begonnen met het in brand steken van gebouwen. Volgens het Nederlandse hoofdkwartier werden zij echter verspreid „en voor het grootste deel door de Nederlandse troepen Tientsin nog niet gevallen In Nanking werd gisteren verklaard dat de vice-president, Li Tsoeng-Jen, binnen kort naar Peiping zal reizen om namens de regering de eerste definitieve stap te doen en contact op te nemen met de commu nisten vor het voeren van vredesonderhan- Britse ontstemming over laatste stappen van Washington In Tel Aviv is gisteren officieel bekend gemaakt, dat een uit zeven leden bestaande Israëlische delegatie naar Rhodos is ver trokken voor het voeren van wapenstil stands-besprekingen met een Egyptische delegatie. De delegatie vloog naar Rhodos in een door de UNO beschikbaar gesteld vlieg tuig. Zowel Joden als Egyptenaren zouden bereid zijn af te wijken van hun oorspron kelijke aanspraken op de gehele Negev. Hoever dit gaan zou is echter niet bekend gemaakt* Wel heeft het enige bevreemding gewekt, dat de Egyptische afgevaardigden grotendeels militairen zijn en de Joodse in hoofdzaak diplomaten. De leider van de Israëlische delegatie heeft verklaard, dat de Joodse afgevaar digden zorgvuldig waren gekozen „om de besprekingen de grootst mogelijke kans op succes te geven". De Israëlische minister-president, David Ben Goerion, heeft verklaard, dat behalvè Egypte nog een andere nabuur van de Joodse staat zal deelnemen aan de wapen stilstandsbesprekingen op het eiland Rho dos. Welingelichte waarnemers menen, dat de bedoelde staat de Libanon is. Goerion zeide, dat Israel bereid was veel voor de zaak van de vrede op te offeren, doch niet de rechten op volledige souvereiniteit of op enig gebied. Telegram van Bunche. De fungerende bemiddelaar iri Palestina, dr. Ralph Bunche, heeft in een telegram aan de UNO dat Woensdagavond te Lake Success werd ontvangen geseind: „Wij zijn er door de autoriteiten te Tel Aviv offi cieel van op de hoogte gesteld dat alle Israëlische troepen thans uit Egyptisch gebied zijn teruggetrokken. Dit is heden bevestigd door waarnemers van de UNO". Bunche verzond het telegram uit Rhodos. Ontstemming in Londen. United Press meldt dat er in Londense regeringskringen ontstemming is over de verklaring van de Amerikaanse waarne mend minister van Buitenlandse Zaken De nieuwe „prefabricated"woningen die thans overal in Engeland verrijzen, zijn comfortabel en sterk, maar tegen krachtmetingen met autobussen zijn zij uiteraard niet opgewassen, zoals de bewoners van deze bungalow bij Walthamstow Maandag ervaren hebben. Het huisje werd volkomen gekraakt; de vrouw des huizes, die gelukkig juist haar kinderen naar school gestuurd had, kwam met de schrik en een paar schrammen vrij. Lovett waarin deze Engeland, Israel en Egypte „de grootste zelfbeheersing in het Midden-Oosten" aanried. Een woordvoer der van het Foreign Office verklaarde p.m.: „De Britse regering heeft tot haar teleurstelling opgemerkt, dat de regering der Verenigde Staten blijkbaar aarzelt om zich geheel en al achter de resoluties van de Veiligheidsraad te stellen. Een groot deel van het Amerikaanse publiek heeft blijkbaar een volkomen verkeerd begrip van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Palestina. Dit verkeerde inzicht be staat hierin, aldus de woordvoerder „dat men Engeland een houding toeschrijft van blinde oppositie tegen de Joden en on voorwaardelijke steun aan de Arabieren". „Kwesties \ran sympathie yoor de Joden of de Arabieren moeten ondergeschikt zijn aan het vraagstuk van de handhaving van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten en verdediging van het gezag der verenig de naties". Dinsdag verklaring van Bevin. Minister Bevin heeft gisteren in het ka binet een volledig verslag uitgebracht over de Palestijnse crisis eiï men verwacht dat hij Dinsdag in het Lagerhuis een uitvoe rige verklaring over dit onderwerp zal afleggen. Welingelichte kringen verwach ten dat de conservatieven een volledig debat over de buitenlandse politiek zullen vragen. Men ontkent echter dat er onenig heid bestaat in de boezem van het kabinet terzake van de politiek jegens Palestina. Britse tegenspraak. Een officieel Brits woordvoerder heeft voorts ontkend dat Engeland enigerlei mi litaire voorraden aan welke Arabische staat ook had gezonden, waardoor het em bargo op het zenden van wapens naar het Midden-Oosten werd geschonden. In Frankrijk dreigt weer sociale onrust De arbeiders van het arsenaal te Toulon hebben besloten Zaterdag in staking te gaan uit protest tegen afschaffing van de vergoeding voor overwerk. De arbeiders van het arsenaal te Cher bourg hebben naar aanleiding van dezelfde kwestie een protest uitgebracht. De employés van het ministerie van wederopbouw in het departement Nord hebben ook tot staking besloten wanneer niet wordt ingegaan op hun eisen ten aan zien van her-indeling. De employés van het genoemde ministe rie te Metz en Alengon staakten gisteren gedurende vier uur. De CGT heeft opnieuw de eis kenbaar gemaakt om een loonsverhoging van 25 pro cent, eén glijdende loonschaal, collectieve onderhandeling en een bonus ter compen sering' van de huurverhoging. De regering heeft Woensdagavond mede gedeeld, besloten te hebben geen verdere prijsverhogingen meer toe te staan en be loofd te zullen aandringen op verlaging van de prijzen voor textiel, fruit, groenten, lederwaren, vis, melk in blik en wijn. Het kabinet heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een tweede termijn van de alge mene her-indeling van ambtenaren, die naar schatting 44 milliard francs zal las ten en aan een verhoging van de toeslag voor levensonderhoud van ambtenaren. De regering heeft medegedeeld dat win keliers, die zich niet aan de prijsverlaging van genoemde goederen houden, bloot zul len staan aan het sluiten van hun winkels of het intrekken van hun winkeliersver gunning. delingen. Men zeide, dat Hoe Se Joean,, voormalig burgemeester van Peiping en naaste medewerker van de vice-president, Maandag in Peiping arriveerde en bracht dit bezoek in verband met laatste voorbe reidingen voor de missie van Li Tsoeng Jen. De vice-president zou bij aankomst te Peiping onmiddellijk trachten om in con tact te komen met de communisten en een plaatselijk bestand voor Peiping en Tientsin te regelen en voorbereidingen te treffen voor een bezoek aan Sjiht-Sjiatsoenang in West-Hopei, waar leiders van anti-rege- ringsgezinden. zoals de communist Mao Tse Toeng en Li Tsji Sen, leider van de linkervleugel van de Kwomintang, plannen zouden maken voor een coalitie-regering voor geheel China. Verwacht werd voorts dat Li Tsoeng Jen een beroep zou doen op zijn persoonlijke vriend Li Tsji Sen om de communisten te bewegen toe te stemmen in vredesonderhandelingen. Het bezoek van Li Tsoeng Jen aan Noord-China zou de goedkeuring hebben van Tsjang Kai Tsjek. Tientsin nog niet gevallen Tientsin, de belegerde stad in Noord- China, die op het punt zou staan zich over te geven, was gisteren nog steeds in han den der regering na een tijdelijke staking van het vuren. De stad werd de gehele nacht wakker gehouden door het rumoer van de strijd aan de Westzijde. Hoewel de strijd hevig bleef, was de communistische hoofdmacht van ongeveer 90.000 man er niet in verwikkeld en waarnemers geloven, dat de gevechten slechts een voorspel zijn van een grotere en algemene aanval. Uit Nanking werd gemeld, dat men Tientsin daar reeds had afgeschreven. De vredes-afgezanten uit de gemeenteraad keerden gisterenmiddag terug van hun tweede ontmoeting met de communisten, kort nadat communistische artillerie de stad had beschoten. Nanking bedreigd Van regeringszijde wordt vernomen, dat de door communisten geleide strijdkrach ten, die in het afgelopen weekeinde het garnizoen van het 320 kilometer ten Noor den van Nanking gelegen Hsoetsjou onder de voet hebben gelopen, in Zuidelijke rich ting zijn opgerukt en zich thans op een afstand van 160 kilometer van Nanking bevinden. De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, is te Sjanghai aangekomen, waar hij Zondag een onderhoud zal hebben met minister-president Soen Fo. geliquideerd". Twee Nederlanders werden gewond. Het Nederlandse communiqué omschrijft de aanvallen der republikeinen als die van een „gewapende bende". De clandestiene republikeinse radio maakte vandaag melding van nieuwe aan vallen op de Nederlandse posities in Mid- den-Java. Republikeinse patrouilles, zo werd gezegd, hebben sabotage gepleegd aan suikeropslagplaatsen te Tekso op der tig kilometer ten Westen van Djokja. De radiozender beweerde, dat voordat de ge bouwen in brand waren gestoken eerst honderden tonnen suiker onder de bevol king waren verdeeld. Verder zeide de re publikeinse radio, dat in de afgelopen veertien dagen schermutselingen zijn ge leverd in de omgeving van Djokja. In de avond van de vijfde Januari blie zen volgens de clandestiene radio eenhe den van het republikeinse leger een be langrijke brug langs de verkeersweg Djokjakarta-Soerakarta op, waardoor de verbinding tussen beide steden werd ver broken. In deze radio-uitzending werd voorts gezegd, dat op Java vier groepen Indone sische strijdkrachten opereren. De hoofd macht, zo werd gezegd, opereert op Oost- Ja va en staat onder leiding van de trotskist Tan Malakka en generaal-majoor Soeng- kono, die in September de actie tegen de communistische rebellen leidde. Hun troe pen zijn geconcentreerd ten Oosten van Madioen en de omgeving van de delta van de Brantas ten Zuiden van Soerabaja. In het bergachtige gebied van Midden- Ja va worden de guerilla's aangevoerd door kolonel Bambang Soegeng, en prins Djatikoesomo, een oom van de sultan van Soerakarta, voert het bevel over strijdbare eenheden rondom Djokja. De sterke repu blikeinse Siliwangi divisie, aldus ging de clandestiene radio voort, beweegt zich in de richting van West-Java en staat onder commando van kolonel Simatoepang, voor malige republikeinse gedelegeerde bij de subcommissie voor de staking van 't vuren bij de Commissie van Goede Diensten. BEVIN BEGROET SCHUMAN. Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, is heden per trein te Londen aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door zijn Engelse ambtgenoot, Ernest Bevin. De begroeting tussen beide ministers was uiterst harte lijk-. Schuman sprak van „besprekingen voor de vrede en vriendschap van onze beide landen." Bergens „Dromenlaantje" in gevaar? De inwoners van Bergen (N.H.) wachten met spanning eer. beslissing van Gedepu teerde Staten af over het lot van het be kende „Oude Hof" en zijn ongerepte om geving, die thans met bebouwing worden bedreigd. Daartoe behoren onder andere het „Dro menlaantje", het oude sluisje, de -Sluislaan en de bossen aan beide zijden van de Eeuwige Laan. Dit 32 hectare metende deel van Bergen is het eigendom van de familie Van Rheenen. Bij Koninklijk Besluit is de gemeente opgedragen verspreide bebouwing toe te staan, doch de familie Van Rheenen een waarborg te geven voor aankoop of ont eigening B. en W. zagen geen financiële mogelijkheid voor een voldoende waarborg en hadden reeds een vorstel gereed tot ge deeltelijke verkaveling. Hiertegen rezen protesten in de gemeenteraad, die vol ledige instandhouding wenste te zien van het ongerepte natuurschoon. De raad ver zocht het gemeentebestuur alsnog te trach ten door een minnelijke schikking met de familie Van Rheenen de belangen van Ber gen niet te schaden. Gedeputeerde Staten hebben echter het laatste woord. Blijft Zweden een buitenbeentje van het Atlantisch pact? De Zweedse, Noorse en Deense gezanten in Washington, Londen, Parijs en Moskou zijn door hun regeringen teruggeroepen om advies te geven bij de besprekingen over een Scandinavisch defensie-pact en een eventueel toetreden daarvan tot het Noord- Atlantisch pact. Ondanks de grote geheimhouding die bij de besprekingen wordt betracht, wordt uit bevoegde bron vernomen dat bij Noorwegen en Denemarken van te voren voelhorens zijn uitgestoken teneinde de vorm te be palen van de uitnodiging toe te treden tot een dergelijk pact. In welingelichte kringen'te Kopenhagen gelooft men dat de Scandinavische landen hun houding ten aanzien van een Atlan-, tisch verdedigingspact in feite reeds hebben bepaald. Naar verluidt zijn Denemarken, Noorwegen en Zweden er op een vorige week in Zweden gehouden vergadering in geslaagd de afwijkende meningen te ver zoenen en de weg vrij te maken voor con crete beslissingen, die zullen worden ge nomen op de bijeenkomst van 22 Januari te Kopenhagen. Zweden als buitenbeentje Volgens het blad „Social Demokraten" zal deze bijeenkomst een verdedigingspact tus sen Noorwegen, Denemarken en Zweden tot resultaat hebben. Het blad zegt verder dat het pact zal worden gesloten binnen het kader van de UNO. De drie landen zullen, wanneer dit nodig mocht zijn, geen hulp van buitenaf weigeren, aldus het blad. De Noorse vertegenwoordigers hadden verklaard bereid te zijn om toe te treden tot het Atlantisch pact. De Denen aarzelden zich te verbinden, doch zij waren geneigd het Noorse voor beeld te volgen. De Zweden waren vastbesloten hun tra ditionele neutraliteit te handhaven en zich buiten alle internationale bondgenootschap pen te houden. Toch wordt in Stockholm de mening ge opperd dat na de in Kopenhagen te hou den bijeenkomst, elk land zijn eigen weg zal gaan, namelijk Noorwegen als deelge noot van het Atlantische pact en Zweden als neutrale mogendheid. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de nacht zwakke of matige en morgen overdag matige en in de kust- slreken vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Overwegend droög. Vrij zacht. 14 Januari: Zon op 3.43 uur. onder 16 56 uur Maan op 15.57 uur, onder 9.03 uur (Volle maan)

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1