Tante Els Oud „Nederlands-gezagvoerder straks IJmuidens havenmeester Belangwekkende onderwerpen voor de komende visserijdagen Visserij-, varia „Town meeting"-debat in NewYork over Indonesische kwestie Het testament DONDERDAG 13 JANUARI 1949 IJ MUIDER COURANT De heer G. A. Man heeft als volbloed zeeman grote belangstelling voor de haven SINDS ENKELE DAGEN heeft het bordje in het Rijkswaterstaatsge bouw aan de De Wetstraat in IJmui- den, met „Havenmeester" er op, weer betekenis gekregen; na het plotse linge overlijden van de heer J. Seijf- fert was de kamer er achter onbe woond want het leiderschap over het havencomplex van de grootste Neder landse invalspoort der koopvaardij vraagt een nauwkeurige selectie en een breed vakmanschap: de opvolger van IJmuidens vorige havenmeester was moeilijk te vinden. Nog is deze opvolging niet geheel in kannen en kruiken, want het Koninklijk Besluit, dat dè benoeming van de heer G. A. Man, oud-gezagvoerder van de Johan van Oldenbarneveldt en zeeman in hart en nieren, formeel bekrachtigt, moet het licht nog zien, maar in feite is er dan toch weer een havenmeester: de 55-jarige „Ne derland"-man achter het bureau, waar de draden van de haven samenkomen zal het werk van zijn vooi-gangers voortzetten. Zee-carrière. Het te verbeteren zal moeilijk zijn, want de heer Seijffert had zijn zaken op per fecte orde en dus is na deze luttele dagen van kennismaking met de nieuwe werk kring een blik in de toekomst wel heel be zwaarlijk. Des te meer feitenmateriaal is er uit het verleden te puren: de heer Man heeft een respectabele staat van dienst achter de brede rug en zijn „privé-logboek" bevat dus ook de chronologisch gerang schikte gebeurtenissen, die van een wel bestede loopbaan zowel in vredes- als oorlogstijd gewagen. Hij is Utrechtenaar en genoot daar aan de H.B.S. zijn eerste opleiding om zich aan de Amsterdamse Zeevaartschool de nauti sche theorie eigen te maken. Als stuur mansleerling kwam de heer Man bij de maatschappij Nederland, die hij op een kleine onderbreking na, tot de dag van het pensioen diende. Die onderbreking kwam, toen de eerste oorlog hem als milicien- matroos en later als radio-telegrafist bij de marine zag, maar toen de vrede kwam, vervolgde hij zijn carrière bij de „Neder land". Via de diverse rangen in werkelijke dienst, kwam hij op de Java-New York- lijn terecht een maatschappij, die ook sehepen van de „Nederland" exploiteerde en zijn gezin verhuisde naar Indonesië. met de Johan van Oldenbarneveldt, welke veel later zijn tweede tehuis zou worden. Maar weer brak er een oorlog uit en kap'- tein Man kreeg de Benkalis toegewezen, die onder zijn commando twee jaar tussen het Midden-Oosten en de Westelijke ge allieerden voer, soms met de lange veilig heids-omweg om de Kaap en door Straat Maghelaen. In New York stapte hij over op de Mapia. die weer op Voor- en Achter-Indië ging varen met er tussendoor reizen naar Afrika's Oostkust en de Pacific-eilanden. daar kwam de wapenstilstand tenslotte en de „Johan" ging naar Rotterdam om uit te rusten en gerepareerd te worden. Inmiddels waren de persoonlijke zorgen rond deze Ne derland-kapitein gegroeid: de bezetters van Indonesië hadden vrouw en kinderen in kampen doen verdwijnen maar een te legram van Java meldde, dat zij niét alleen in leven waren, maar dat het gezin zich inmiddels had uitgebreid met een zoon van toen alweer 3y> jaar Het verhaal van de ellende, het weer zien, de ziekte en de terugkeer naar het moederland is dat van duizenden slacht offers der Japanse en extremistische ter reur op Java: het eindigde voor dit gezin gelukkig in het vroegere huis aan de Post- laan in Heemstede. Maar de zee riep weer, ook na de oorlog en de Johan van Oldenbarneveldt heeft daarna nog een goed jaar onder IJmuidens nieuwe havenmeester gevaren voor de troepen en de gezinshereniging tot in Mei 1948 de 55 dienstjaren vol waren en de wal plus een eventuele betrekking wachtten. Is het wonder, dat deze „Nederland'- kapitein een flinke plek voor IJmuiden in zijn hart heeft opengehouden en dat hij het, na het talloze keren van de brug af te hebben gezien, nu graag eens nader als havenmeester wil leren kennen? Beverwijk Jaarvergadering P. v. d. A. Door het periodiek aftreden van het Fe deratiebestuur van de Partij van de Ar beid, omvattende de afdelingen Beverwijk en Wijk aan Zee, en het zich niet herkies baar stellen van de aftredende voorzitter, de heer J. Davidson is op de jaarvergade ring van de Federatie, welke Dinsdag avond in de Openbare Leeszaal plaats vond een nieuw bestuur gekozen. Het aantal be stuursleden werd teruggebracht tot zeven. Voor Beverwijk namen zitting: mevrouw de Dood en de heren W. Alberda (voor zitter), de Boer (secretaris), Schmool (pen ningmeester) en v. d. Vlies. Voor Wijk aan Zee de heren Rentenaar en Negrijn. De heren Schuppen en Coelingh werden benoemd als afgevaardigden naar het In donesisch congres van de Partij van de Arbeid. Verder werd op deze vergadering, naast de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, verslag uitgebracht namens de raadsfractie en er werd gesproken over de komende gemeenteraadsverkiezingen. BRIDGERS OM DE TAFEL. Dinsdagavond speelde de bridgeclub Klaver Twee weer enkele onderlinge wed strijden. Enige uitslagen luidden: de heren Worst-Weyman en Bosman-Eekhout ver liezen van de heer en mevrouw Vollaerts en de heren Van de Geer-Minneboo met 5360 m.p. De heer en mevrouw van Aalst en de heer en mevrouw Steenbergen winnen van mevrouw Kamphuis-heer Bakker en de heren Holleman-Veenstra met 5934 m.p. „Onderzoek en praktijk" de hoofdschotel in Bergen Met explosieven in bommenregen. de Zowel de Benkalis als de Mapia hebben !n die dagen het oorlogsgeweld van nabij gekend: de convooien over de Atlantische en de individuele vaarten over de Stille Oceaan zijn echter zonder bloed of scha tot een goed einde gebracht„omdat ik zo'n geluk had", zegt de oud-gezagvoerder nu. Maar het heeft meermalen het be kende haartje gescheeld: de Benkalis lag eens op de rede van Suez met 6000 ton explosieven geladen, toen de bommen als een dichte regen om het schip heen vielen. Het einde der vijandelijkheden in Europa zag de heer Man na Mei 1945 als comman dant van de Johan van Oldenbarneveldt en „zeevader" van geallieerde troepentrans porten voor Bombay, waar de oorlog tegen Japan nog niet voorbij was. Maar ook Feestplannen bij de Hoogovens Kranslegging en receptie Zaterdag 22 Januari is het een kwart eeuw geleden, dat aan het Noordzee kanaal de eerste Hoogoven voor het eerst zijn gloed tegen het uitspansel wierp. Dit industriële jubileum zal op bescheiden wijze in en buiten dit be drijf worden gevierd en wel op de dag zelf om 8.45 uur met een kranslegging door de directie bij het monument. Te 10 uur volgt een enigszins fees telijke vergadering in het restaurant van Walserij-Oost van de arbeiderskernen, de directie, de commissarissen en de af delingschefs, waarna 's middags om half een lunch in het Kennemer-Theater te Beverwijk wordt aangeboden. Om half drie is er receptie in het res taurant van Walserij-Oost en de diverse afdelingen zullen deze dag op hun eigen manier het zilveren feest vieren. Feestavond in Beverwijk. Overigens wordt de 27e Januari in het Beverwijkse Luxor-thater een feestavond georganiseerd, tijdens welke speciaal aan dacht wordt besteed aan de vele employés, die tegelijk met het bedrijf hun 25-jarig jubileum vieren. Ir. A. H. Ingen Housz spreekt en de nieuwe Hoogovensfilm van Rudi Hornecker wordt gedraaid. PLAATWELLERS SPELEN „LEVENS- SCHADUWEN" De toneelclub van de Personeelvereniging „De Plaatwellerij" zal Zaterdagavond in gebouw „Concordia" een uitvoering voor de leden geven. Opgevoerd wordt het to neelspel in drie bedrijven van Johan van Eekelen „Levensschaduwen". De regie heeft de heer J. Kramer. Tijdens deze uitvoering vindt tevens het eerste optreden plaats van de P.W.-Boys met mondharmonica, gitaar en zang. CONTRIBUTIE VRIJWILLIG VER ZEKERDEN Vrijdagavond belegt het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds i.Velsen en Omstre ken" in het voormalige gebouw van de Centrale Keuken nabij de Groeneweg te IJmuiden-Oost een ledenvergadering. In deze bijeenkomst vindt de behandeling plaats van het bestuursvoorstel tot verho ging van de contributie voor de vrijwillig verzekerden. Zoals wij reeds eerder in het kort meldden wordt dit jaar op de Ber gense Volkshogeschool het derde Vis serij-weekend gehouddh en wel op 4 en 5 Februari. Het generale onderwerp van de bespre kingen is „Onderzoek en praktijk in de visserij", dat door diverse inleiders in on derdelen belicht zal worden. Op Vrijdag de 4e Februari houdt ir. G. J. Lienesch, directeur der afdeling Visse rijen van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een alge mene inleiding en daarna spreekt dr. B. Havinga over het biologisch visserij-onder zoek. In de avonduren verhaalt dr. P. Korringa over zijn reisindrukken uit Ame rika, een causerie die met lichtbeelden wordt geïllustreerd. Zaterdag 5 Februari is het 's ochtends de beurt aan dr. J. Olie, die over het onderzoek van visserijmate rialen het woord voert, gevolgd door drs. A. G. U. Hildebrandt, die als onderwerp het „Economisch visserij-onderzoek" heeft gekozen. Dr. C. J. H. v. d. Broek sluit de rij van inleiders met een spreekbeurt over het„Voedingsonderzoek met betrekking tot vis". De visserijdagen worden evenals verle den jaar op de „Zandhoeve" aan de weg van Bergen naar Schoorl gegeven. Noordelijke dagen. De belangstellenden uit het Noordes des lands krijgen op 21 en 22 Januari hun „visserij-dagen" op de Volkshogeschool Velsen-Noord „Suomi" heeft nieuw trainings centrum Met het oog op de winterbuitenoefe- ningen heeft de H.A.V. „Suomi" van jhr. H. Boreel te Beverwijk de beschik king gekregen over het gebruik van een gedeelte bos en duinterrein in „Westerhout". Dit nieuwe trainingscentrum, dat is ge legen in de onmiddellijke nabijheid van de Zeestraat naar Wijk aan Zee ter hoogte van de Creutzberglaan heeft bovendien een kleedhuis in de vorm van een nog bestaan de grote bunker, welke voor het doel nog verder geschikt moet worden gemaakt. Zonder enig officieel vertoon is het nieuwe en fraaie oefenterrein reeds in gebruik ge nomen. „S.S.H." krijgt medewerking Voor de jaarlijkse Zaaluitvoering op 17 Maart in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk van de Gymnastiekvereniging S.S.H."., lei der de heer H. van Wijnen, is de medewer king toegezegd van de Gymnastiekvereni ging „Hercules-Hebe" uit Wormerveer. Deze komt met een herengroep om het programma met enkele oefeningen aan te vullen. ,,'t Oldorp" in Uithuizen. Daar zal drs. Hildebrandt de eerste dag de economische positie van de kustvisser behandelen, waarna de hoofdschotel op 22 Januari wordt gevormd door een bespreking van zijn sociale positie door drs. M. A. J. Visser. Toonkunst-plannen in de richting van koor-uitwisseling In de bijeenkomst van leden van het Toonkunstkoor, directeur de heer P. J. Pot- gieser, welke na de gewone repetitie in het oefenlokaal aan de Baanstraat is gehouden, heeft het bestuur mededeling gedaan van grote plannen, die binnen afzienbare tijd worden verwezenlijkt. Het ligt namelijk in het voornemen van het koor een geluidsfilm te doen maken, waartoe de besprekingen en voorberei dingen al vrij ver gevorderd zijn. De plannen gaan verder, want men onderzoekt thans de mogelijkheid om te geraken tot een internationale koor uitwisseling in de aanstaande zomer. Getracht wordt in dit verband contact te krijgen met een koor in Antwerpen, dat op zijn beurt daarna een bezoek aan Beverwijk kan brengen. Voorts zullen wederom pogingen worden gedaan om te komen tot oprichting van een toonkunstorkest, zodat althans gedeel telijk met eigen musici kan worden gestu deerd. Ten aanzien van de bestaande wens in Beverwijk de zangbeoefening te coördi neren en daartoe enige „nog juist drij vende" zangverenigingen een fusie te doen aangaan, staat het Toonkunstkoor op het standpunt nog best op eigen krach ten te kunnen vertrouwen. Het bestuur bleef door de herbenoeming van de heren J. de Roos, voorzitter en K. Kee, algemeen adjunct, ongewijzigd. Voor. mejuffrouw M. Vellekoop, die wegens ver trek bedankte, zag mevrouw Brouwer zich benoemd tot tweede secretaresse. FEESTAVOND DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Evenals vorig jaar zal het Doopsgezind gemengd zangkoor ook nu weer een onder linge feestavond voor zijn leden en huis genoten organiseren. Deze wordt Zaterdag 5 Februari gehou den in de bovenzaal van het Veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 13 JANUARI. ,,'t Centrum", 7.30 uur: Lezing Tuin- bouwstudieclub. Kennemer-Theater, 8 uur: Kunst na Ar beid, „Suikerfreule". Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: De hel van Buchenwald. VRIJDAG 14 JANUARI. Bioscopen: Nieuw programma. Groentemarkt blijft vrij druk Woensdag 12 Januari Nog steeds is er een vrij grote aanvoer op de Beverwijkse groentenmarkt en er wordt nog driemaal in de week geveild, iets wat in de wintermaanden zelden voorkomt. Spruiten nemen in deze aanvoeren nog steeds een belangrijke plaats in, de prijzen I zijn in doorsnee iets lager dan een week terug maar variëren toch nog van 3576 ct. per kilo. Andijvie raakt nu zachtjes aan op, maar toch zijn er iedere dag nog enige partijen onder de klok; hiervoor wordt dan van 4892 ct. per kilo betaald. Boerenkool blijft een gevraagd artikel met prijzen van 1824 ct. per kilo. Groene kool valt de laatste dagen iets meer in de smaak, want de prijs loopt op tot 14 ct. per kilo. Rode en gele kool gaan tot 12 cent per kilo van de hand en het aanbod van prei blijft groot, wat niet bevorderlijk voor de afzet is, want voor de eerste kwaliteit werd tot 12 ct. per kilo betaald, waarna de mindere kwaliteiten doordraaiden. Selderijknollen zijn eveneens slecht te verkopen, ook hier is spoedig een teveel van. Waspeen loopt erg in kwaliteit uiteen; dit verschijnsel vindt men terug in de prijs, want er wordt van 818 cent per kilo besteed. Witlof is er nog weinig, de prijs varieert van 2638 ct. per kilo. Bloemenmarkt Groot is momenteel op de bloemenveiling de vraag naar de bolbloemen, er is een be hoorlijk aanbod met voor alle soorten hoge prijzen. De tulpen in de soorten Rose-Copland, White Sail, Hildegaröa en Krelage Triumph brachten van 52-'125 ct per bos op. Narcissen zijn er weinig, hierdoor zijn de prijzen omhoog gegaan en variëren van 4387 ct. per bos. De Blauwe druifjes zijn zelfs „duur": 10 stuks worden nog ver kocht voor 44 ct. Crocussen vormen min of meer een uitzondering op de goede regel: hiervoor wordt niet veel meer dan 2 ct per stuk betaald. Hyacinten zijn er weinig, de goede kwaliteit brengt ook al hoge prijzen op. Met de potplanten gaat het vrij goed, er is een behoorlijk aanbod, hoofdzakelijk van Cyclamen en hiervoor bestaat veel animo, met prijzen die voor de goede soorten lo nend zijn. Programma van het derde H.O.V.-concert Het hoekje van Donderdag 13 Januari 1949 BY, die verleden week zijn brief wat te Het programma van het derde H.O.V.- concert, dat onder auspiciën van Hoog- ovenstalen op Donderdag 27 Januari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk zal plaats vinden, luidt als volgt: 1. Eerste sympho- nie van Ludwig v. Beethoven; 2 Adagio voor strijkorkest van G. Lekeu; 3. Les Préludes van Liszt en 4. de ouverture „Die Fledermaus" van Johan Strauss. ETENDE SCHAKERS VOOR DE RADIO. De reportagedienst van de A.V.R.O. zal voor het programma, getiteld „de Radio- scoop" dat Maandagavond om vijf minuten over achten wordt uitgezonden enige op nemingen doen van de snertmaaltijd voor de deelnemers van het Hoogovenschaak- tournooi. Deze maaltijd vindt Zondagmid dag plaats in het restaurant van Walserij- Oost. Beste kinderen! Het nieuwe maandraadsel is wel bij jullie in de smaak gevallen, geloof ik, want ik ontving al vele oplossingen. Ik heb ze natuurlijk nog niet allemaal na kunnen kijken, maar met een half oog heb ik toch wel gezien, dat het aan het eind van deze maand weer moeilijk zal worden, de winnaar of winnares er uit te kiezen. Doen jullie vooral je best om netjes te schrijven, want daar zal ook erg op gelet wor den. En nu ga ik gauw naar mijn brie ven, want er zijn er nogal veel deze keer. Als eerste heb ik hier GEORGE FORM- JAARVERGADERING VAN DE AFDELING TUINBOUW. In „Het Centrum" heeft de afdeling Tuinbouw van de Hollandse Maatschappij voor Tuinbouw haar jaarvergadering ge houden. De secretaris de heer G. v. d. Oudenaar had een jaaroverzicht samengesteld, waar uit naar voren kwam dat de afdeling 70 leden telt; de tuinbouw heeft een gunstig jaar achter de rug, behalve dan de laatste maanden. De heren H. Nyman en C. Nyman wer den herkozen en de heer W. Bakker deed zijn intrede in het bestuur. Voor de algemene vergadering in Alk maar werd een tweetal voorstellen inge diend. Het voorstel om over het jaar 1948 2.50 extra contributie te betalen werd aangenomen. Aan het einde der vergadering deed de voorzitter nog mededeling omtrent het onteigenen der cultuurgronden. De „Haarlem" komt Vrijdag ter markt. De „Haarlem", IJm. 9. is thuisstomende voor de Vrijdagmarkt. De vafigst bedraagt 500 kisten makreel, 150 kisten rog, vleet en poon, 70 kisten hake, 70 kisten kleine schelvis, 40 kisten wijting en 170 kisten koolvis, leng en kabeljauw. Totaal dus een 1000 kisten. Het is nog steeds vliegend stormweer op de visgronden om de „Noord". Om die reden besloot schipper Blok nog dit weekend te lossen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 12 Januari: Ja maica van Stockholm. Hafnia van Dieppe. Lucian van Rragerö. Spaarnestroom van Lith. Vida van Goole. Vertrokken 12 Januari: Grebbestroom naar Londen. Parma naar Kalmar. Stad Haarlem naar Rotterdam. Barment naar Antwerpen. Jamaica naar Rotterdam. Roelf naar Rotter dam. Maaskerk naar Antwerpen. Ariadne naar Rotterdam. Vier sprekers belichtten de verschillende standpunten In „America's Town Meeting" over het onderwerp „wat is er achter de crisis in Indonesië", welke Woensdagavond door de American Broadcasting Corporation werd uitgezonden, gaven vier deelnemers een uur lang hun mening over de Indonesische kwestie en beantwoordden zij vragen van de aan wezigen in de New Yorkse Town Hall. Soedjatmoko, lid van de ï-epublikeinse delegatie te Lake Success, sprek van „een laffe Nederlandse aanval, terwijl de repu bliek nog de Commissie voor Goede Diensten raadpleegde". Nederland wilde volgens hem geen regeling, omdat dit de Nederlandse kar tels zou vernietigen, die jarenlang de pro ducten, door de Indonesische bevolking voort gebracht, tegen lage vergoeding met grote winst verhandelden. De Nederlandse ge schiedenis van gebroken beloften (hij zei o.a. dat de Nederlanders waren teruggekomen op de de facto-erkenning van de souvereiniteit der republiek) was de oorzaak, dat de Indo nesiërs geen vertrouwen in Nederland hadden. Dr. Broek, professor en voorzitter van de aardrijkskundige afdeling van de universi teit te Minnesota, ontkende, dat Nederland poogt Indonesië weer een koloniaal systeem op te leggen. Tweederde van de Indonesiërs behoort tot de nieuwe, ontstaande federatie die in deelgenootschap werkt met de Neder landers. De republiek tracht de misvatting levend te houden, dat zij alle Indonesiërs vertegenwoordigt in plaats van een derde deel van hen. Dr. Broek meende, dat de Nederlandse actie aan de gematigde elemen ten in de republiek de kans wil geven zich te uiten. Onafhankelijkheid is niet genoeg, er moet ook een verantwoordelijke «egering zijn. Naar Azië ziend, zullen de Amerikanen in de toekomst merken dat de Nederlanders het beste deden, wat gedaan kon worden. John D. L. Hood, vertegenwoordiger van Australië, bestreed de Nederlandse bewering, dat het overige deel van Indonesië de uit schakeling van de republikeinse regering met opluchting zou begroeten. Hood her innerde aan het oordeel van de C. V. G. D., dat de republiek zo ver mogelijk met haar concessies ging en dat er een ander alter natief voor het bloedvergieten was geweest, namelijk het voorleggen van de kwestie aan de UNO. Hood vreesde jaren van onrust in Indonesië als gevolg van' de Nederlandse actie. Robert Aura Smith, lid van de redactie buitenland van de New York Times, zeide. dat het Nederlandse standpunt was eerst vrede, wet, orde en productie te herstellen en daarna vestiging van een volledig souvereine regering, niet alleen voor de republiek, maar voor geheel Indonesië. De republiek wilde eerst politieke veranderingen, waarna vrede, wet, orde en productie wel zouden komen. De republiek, zo zeide Smith, bleek haar ver plichtingen niet te kunnen nakomen. Hatta kon ook geen garanties geven en tijdens het Renville-bestand werden 750 moorden op Indonesiërs door Indonesiërs gepleegd en kwamen 65 bestandsschendingen voor. De directe actie door de Nederlanders wordt veroordeeld door alle Amerikanen en ook door de .Nederlanders zelf wordt zij be treurd. Het was de overtuiging van Smith, dat de Indonesiërs beter en veiliger vooruit kunnen komen met de Nederlanders dan alleen. v laat verzonden had, zodat eerst nu het antwoord in de krant staat. Ja, George, je i zult je schaatsen nog wel even moeten I laten liggen, want het ziet er vooreerst nog niet zo erg naar vorst uit. Maar ik ge loof vast, dat je deze winter nog wel een keer op de „gladde ijzers" komt, want de koude tijd is nog lang niet voorbij. VERGEET-MIJ-NIET komt ook weer eens opdagen, maar eigenlijk alleen met de oplossing van het maandraadsel. Fijn, dat je weer van de partij bent, Vergeetmij- nietje. Krijg ik nog eens een „gewone" lange brief van je. Nee, BLAUWDRUIFJE, je hoeft niet ongerust te zijn, hoor! Het boek „Marja gaat kamperen", dat jij uitgekozen had, komt zo gauw mogelijk naar je toe. Ik denk dat het Vrijdag of Zaterdag wel in je bezit zal zijn. Tot zo lang geduld dus. BROMELIA is naar Wijk aan Zee ge weest. Prachtig is de zee 's winters, hè? Al wonen wij er nu ook zo dichtbij, toch komen niet veel mensen ertoe om in de winter hun heerlijke warme huis te ver laten en naar het strand te gaan. En toch missen die mensen dan veel. want niets is zo mooi als de zee in de winter. Daar kun jij nu van meepraten. Wat hebben jullie nog meer gedaan daar? Èn dan is hier een nieuwelingetje, NELLY O., die graag Duinroosje zou willen heten. Je bent natuurlijk hartelijk wel kom, Nelly, maar je schuilnaam zul je moeten veranderen. Er is al een Duinroosje in ons midden. Hoor ik gauw eens je nieuwe schuilnaam? Natuurlijk mag je aan het Roodkapjes-raadsel meedoen. Een leuke sluitzegel had jij achter op je brief, zeg! En hier is een nieuwelingetje, die haar schuilnaam wel mag houden, want een WIPNEUSJE hebben we nog niet. Van harte welkom, meisje. In welke klas zit je, kleine Wipneus? Toch zeker al in de eerste J of zelfs in de tweede? Dan kun je vast al goed lezen, denk ik, want ik kan me niet voorstellen, dat jij het naambordje van jullie straat nog nooit aangekeken hebt, anders zou je die moeilijke naam wel beter schrijven. Zul je, als je morgen naar school gaat eens goed kijken en dan je adres goed vermelden op een brief naar mij? Niet ver geten? Och, och, wat een deftige klant heb ik hier! Een echte getypte brief! Es kijken van wie die is. Van ZWALUW' Nee maar, Zwaluw, kun jij al zo goed machine- schrijven? Dat had ik niet gedacht hoor! Er zitten nog wel een paar vergissinkjes in, maar met wat oefening word je vast een reuze-typiste. Wat zal jij vader later goed kunnen helpen, zeg. Ik hoop, dat je je woord houdt, zoals je schrijft-en ik wat meer brieven van je zal ontvangen. HORTENSIA heeft beslist heel erg haar best' gedaan: een brief geschreven en ook Roodkapje nog ingestuurd! Ja, ik kan me voorstellen, dat je ogen groter geweest zijn dan je maag op Oudejaarsavond. Zo iets lekkers als oliebollen, krijg je ook niet elke dag! Fijn, dat jullie zo'n mooi huis krijgen. Ik denk dat moeder het ver huizen wel niet zo prettig zal vinden als jij. Zul je haar flink helpen? En hier is een erg vrolijke AVOND VLINDER. Ik kan me voorstellen, dat je in een goede bui bent, als de cijfers in orde zijn. Hopenlijk blijft dat het hele jaar zo. Wat jammer, dat één van jullie katten overreden is. Ik ben dikwijls ook zo bang, als ik onze poes zie oversteken. Die bees ten kijken absoluut niet uit. Je snapt niet, dat ze soms nog heelhuids de overkant be reiken! Honden zijiv op dat punt verstan diger. De onze kijkt wel degelijk links en rechts voor hij de overtocht waagt. Zo, nu weet je meteen, dat ik van beide diersoor ten een exemplaar bezit. Bambi heb ik gezien en ik kan je zeggen, dat ik geen woorden heb om te vertellen hoe mooi ik die film vond. Meer uitleg behoeft dit niet, geloof ik. Hoe vond je Stamper? Koddig, hè? Tot slot is hier FLAPOOR, die ijverig aan het postzegel-verzamelen is. Dat brengt me eigenlijk op een idee. Zouden we niet een soort ruilbeurs op touw kun nen zetten? Als jij nu in je volgende brief aan mij vertelt, welke zegels je graag zou willen hebben en je schrijft er dan meteen bij welke eventueel dubbele postzegels je ervoor terug wilt geven, dan zorg ik, dat dat in een apart „ruilhoekje" van ons hoekje komt te staan. Natuurlijk moet je nauwkeurig land en de op de zegels ver melde waarde van iedere zegel apart op geven. Zullen we het eens proberen? Wel licht kunnen de nichten en neven elkaar zo een handje helpen in hun verzameling. En na dit besluit is het hoekje voor deze week weer UIT. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 56) Ja min of meer. En wat voor bevelen gaf zij aan de anderen? Dennis' mondhoeken trokken weer om hoog. Zij beval mij om mijn mond te houden Nora om te gaan zitten en Honor om uit te scheiden met haar handen te wriemelen. En werden al deze bevelen op de zelfde manier en met -dezelfde stembuiging gegeven? Niet helemaal. Waarin bestond dan het verschil? In hetgeen zij tegen juffrouw Silence zeide. Wilt u ons vertellen, wat voor ver schil dat was? Zij was minder gebiedend. Tegenover juffrouw Silence was zij nooit gebiedend. Haar manier van doen tegen juf frouw Silence was dus gewoonlijk zachter? Ja. Inderdaad hartelijk. En om nu nog eens terug te komen 9p die speciale gelegenheid, waarbij zij juffrouw Silence beval ergens te gaan zitten, waar zij haar zien kon werden mevrouw Maquistens stem en manier van doen nog altijd gekenmerkt door zachtheid en hartelijkheid? Dennis zei: Zij was bijzonder op haar gesteld. U hebt mijn vraag niet beantwoord, mijnheer Harland. Was er een nuance van hartelijkheid en zachtheid in haar stem, toen zij juffrouw Silence bij die gelegen heid aansprak? Ik meen van wel. De woorden- waren koud en hard. Zij vormden een nieuw beschuldiging tegen Carey Silence. Voor de eerste maal keek Dennis Harland naar de beklaagdenbank, naar Carey. Zijn blikken beschuldigden haar. Die ogen zeiden wat zijn mond eens gezegd had aan de andere zijde van de kloof, die er nu tussen hen was: Waar om heb je het gedaan? Carey keek hem vast aan, ernstig en zonder aarzeling. Zij kon haar ogen niet afwenden. Zij hoorde de advocaat zeggen: Dank u, mijnheer Harland. Zij zag Dennis zijn stok opnemen en de bank uit strompelen. HOOFDSTUK XXIX. Niet kwaad, zei Mordaunt opgewekt, helemaal niet kwaad. Vane heeft die juf frouw King heel goed aangepakt. Lan- thony was er misselijk van. En die kwes tie van het hand-vasthouden heeft een heel goede indruk op de jury gemaakt. Vooral omdat het er zo ongewild uitkwam. Raar soort vrouwtje anders heel weinig aantrekkelijk. En tussen haar en juffrouw Silence heeft het zeker ook niet geboterd zou ik zeggen, dus wat dat betreft wint die getuigenverklaring nog aan waarde. Ik kan gerust zeggen, dat ik buitengewoon in mijn nopjes was, toen ik dat hoorde, want wanneer een getuige een hekel aan iemand heeft, is het verrassend te bemer ken, wat hij allemaal vergeten is. En we behoeven er niet aan te twijfelen, dat juf frouw King juffrouw Silence niet mag lijden. Jeff Stewart beaamde dit. Ik geloof niet dat zij eigenlijk in het algemeen iemand mag lijden. Ik denk, dat zij daar nooit veel reden voor zal hebben gehad. Waarschijnlijk heeft nooit iemand wat om haar gegeven. En mevrouw Maquisten snauwde haar altijd af. Daar heeft het veel van, zei Mor daunt, zonder zijn opgewektheid een ogenblik te verliezen. Nu, in ieder geval kunnen we zo'n getuige heel goed gebrui ken, want we zullen alles moeten uitbui tten, wat we vinden kunnen. Dennis Har land was niet zo goed, ziet u. Hij heeft weer een beetje van het effect van juf frouw King's getuigenis bedorven. De ijzeren band scheen weer vaster om Jeff's ribben gesnoerd te worden.Zijn adem ging snel toen hij zei: Hoezo? Nu, hij geeft toe, dat mevrouw Ma quisten juffrouw Silence zeer hartelijk be jegende en maakte het de jury volkomen duidelijk, dat naar zijn mening zijn tante haar genegenheid verspilde aan haar moor denares. Ik vrees, dat dit ook heel goed tot hen is doorgedrongen. Begrijpt u, hij is er van overtuigd, dat juffrouw Silence het gedaan heeft het straalt aan alle kanten van hem uit. Hij haat haar en hij zal haar niet sparen! Lanthony vroeg hem of juf frouw Silence lang genoeg tijd gehad had om in de badkamer met die slaapdrank te kunnen knoeien. Dat antwoord ,Toen niet" was heel slecht voor ons. Daarmee kan gesuggereerd worden, dat het daarvóór gebeurd is toen zij allien was met me vrouw Maquisten, nadat Ellen Bridling de kamer verlaten had en vóórdat juffrouw King binnenkwam. Dit is de gevaarlijke 'tijd voor juffrouw Silence, en we zullen geen ander verweer hebben dan haar eigen getuigenverklaring. Nietwaar, niets zou gemakkelijker voor haar geweest zijn dan met een of ander voorwendsel de badka mer binnen te gaan. Jeff's gezicht verraadde niets. Ik zou zeggen, dat de tijd wel erg kort geweest moet zijn. Ellen ging de kamer uit en de gang door naar het portaal, hoorde Honor King naar Nora Hull roepen, dat ze naar beneden zou gaan, wachtte op haar en liep met haar terug. Dat kan nooit lang geduurd hebben, ziet u, en Carey zou toch tijd genoeg gehad moeten hebben om haar voorwendsel kenbaar te maken, om de badkamer in te gaan, die vijf of zes ta bletten op te lossen, terug te gaan en dan nog op tijd moeten zijn, zodat mevrouw Maquisten haar hand kon vasthouden en haar hartelijk aankijken op het tijdstip, dat Honor de deur opendeed. Zijn accent werd zeer duidelijk toen hij er aan toevoegde: Ik zou dat niet zo gemakkelijk aannemen, als ik tot de jury behoorde. Mordaunt glimlachte goedkeurend. Laat het maar aan Vane over om daar uit te halen wat er uit te halen is. Hij is echt „in vorm". Dat begon al met Hood. Daar had hij toch een hele kluif aan, nietwaar? Een taai stukje getuigenis om tegen op te tor nen. En tenslotte ziet het er niet naar uit, alsof Hood enig redelijk motief had. Hij wordt niet. vermeld in het testament '.elfs niet voor het kleinste legaatje Het was een beroerde getuigenverklaring, maar Vane heeft er aardig van geprofiteerd. (Wordt vervolgd). Tot volgende keer, TANTE ELS Kennemerlaan 154, IJmuiden, of briefjes aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: AREND, die vandaag het feestvarken is en KIEVIT, die Zaterdag een taart met veertien kaarjes hoopt te krijgen! Van harte hoor neven, maak er maar fijne dagen van! Voor jonge hersens Het weekraadsel van veertien dagen ge leden was tamelijk moeilijk. De oplossing was: Ede, Edam, Assen, Deventer, Tweflo, Vierverlaten, Olst, Gent, Deurne, ter Aa, Londen, Naarden, Wenen, Leur, Gestel en Delden. Goede oplossingen kwamen van AVOND VLINDER, die zelfs de rivieren er ook nog uitgehaald heeft en GEORGE FORMBY, die het pla'atsje Smet, dat inderdaad be staat ten overvloede nog vond. Bravo, nicht en neef! HET NIEUWE WEEKRAADSEL is deze keer een letterraadsel. Het bestaat uit twee en twintig letters, die nad,?invulling een-be kend gezegde vormen: 22, 3, 10 18, 14, 15, 20, 13, 12. 17, 19, 7, 1 11, 21, 4 22, 5, 5, 2, 16 tegenovergestelde van „ja" voorwerp om mee te knippen. deftig woord voor buigen onderste deel van je been niet droog L- geen enkele keer

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6