IJmuider Courant Haarlems Dagblad Recht Dr. Drees sprak in Batavia met republikeins vertegenwoordiger Belgische politieke partijen betrekken hun stellingen Op Prestwick ontbrak de sleutel voor ontcijfering van weercode 63e Jaargang No. 19142 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Teri asweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Keimemer editie van Vrijdag 14 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4.25 Franco per oost f 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <©prcrtjf£ torirmBrtjc Courant (3Cnno té?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er loopt een heel bijzondere film van Anthony Asquith in Amster dam. De Engelse titel is „The Winslow Boy", de Hollandse „Opdat recht ge schiede". Zij is gegrond op een toneelstuk, dat op zijn beurt gegrond was op een his torische gebeurtenis. Geen oude historie. Vlak voor de eerste wereldoorlog, die in 1914 uitbrak, heeft zich in Engeland het geval van the Winslow Boy afgespeeld. Die titel is trouwens beter dan de Hollandse: subtieler en kenmerkender voor de zaak. Men had hem beter kunnen handhaven; in de namen van onze voetbalclubs treden zoveel Boys naar voren Enschedé'se, Zwolse en zelfs Yellow Black Boys dat iedereen weet wat dat woord betekent, of hij Engels geleerd heeft of niet. Ronnie Winslow is maar een heel gewone jongen van dertien jaar. Hij wordt niet ontvoerd door kidnappers. Zelfs niet ver moord. Het grof-sensationele ontbreekt. Hem overkomt niets meer dan dat hij be schuldigd wordt van diefstal van een post wissel ter waarde van vijf shillings, die toebehoort aan een kameraadje. Beiden zijn cadet bij de Marine. In Engeland ko men de jongens al op zo jeugdige leeftijd bij de Marine the Navy om opgeleid te worden tot officier. Het is een officier die dit geval onderzoekt en de jonge Wins low schuldig verklaart. Hij wordt naar huis gestuurd met een brief aan zijn vader, waarin de Admiraliteit deze uitnodigt, zijn zoon van de opleiding te nemen. De jongen wordt onbruikbaar voor de dienst geacht. Zijn vader ondervraagt hem en hij ontkent de diefstal met felheid. Daarop verzekert zijn vader dat hij het er niet bij laten zal en „The Winslow Case" is geboren, die een hevig Lagerhuisdebat, het aftreden van de minister van Marine en een geruchtmakend proces-in-grote-stijl, eindigend in de vrij spraak van Ronnie Winslow, zal uitlokken. Waarom? Niet omdat de vraag, of een jongen van dertien jaar al dan niet drie gulden gestolen heeft, van zo groot belang is. Maar wel omdat hier Recht op het spel staat, omdat zelfs Magna Carta, dit eeuwen oude statuut van eens Engelsmans rechten, in het geding komt. Iedere beschuldigde heeft recht op volledig onderzoek van zijn zaak en op verdediging. Zodat de vader van Ronnie Winslow begint met een poging bij de Admiraliteit te doen. Zij acht de zaak disciplinair afgedaan. Hij roept de hulp van het Lagerhuislid voor zijn district in, die een vraag aan de regering stelt. Zonder succes; zij weigert een nieuw onderzoek. Hij houdt vol. Hij roept de Pers te hulp, die publiciteit aan het geval geeft. Hij nodigt de vermaardste advocaat-ïn-strafzaken uit, de zaak op zich te nemen. Deze, het parle mentslid Sir Robert Morton, ondervraagt Ronnie met venijnige scherpte, beschuldigt hem zelfs, doet hem in tranen uitbarsten en eindigt met de zaak te aanvaarden. Hij is overtuigd: de jongen is onschuldig. For meel geldt het een proces dat de onschend baarheid des Konings raakt. Daartoe kan alleen het parlement toestemming geven. De strijd wordt nu zeer fel. Velen blijken niet bij machte het verschil te zien tussen een gewoon diefstalletje van drie gulden en een dergelijke zaak, waarbij een rechts principe in het geding wordt gebracht. Winslow, die weinig bezit, put zich finan- ciëel uit door de hoge kosten van dit ge ding en moet zijn levenswijze drastisch herzien. Hij is genoodzaakt zijn oudste zoon uit Oxford terug te roepen, want hij kan zijn studie niet meer bekostigen. Zijn doch- ter's verloving wordt verbroken, omdat de vader van haar a.s. echtgenoot vijandig tegenover Winslow staat. De ene ramp na de andere treft het gezin. Zijn vrouw, in tranen, verwijt hem zijn koppigheid. Hij houdt vol. Zijn raadsman Sir Robert weet een parlementsdebat te verkrijgen; na aanvankelijke tegenstand slaagt hij erin, de bewilliging van het Lagerhuis voor het aanspannen van het proces te krijgen. En zo dient de zaak -Winslow versus Rex (de Britse rechtsterm: Winslow tegen de Koning) tenslotte in de rechtszaal, met een „special jury" en de Attorney-General, de procureur-generaal, die zelf lid van de regering is, als raadsman voor de Kroon. Zij eindigt met de vrijspraak van Ronnie. Er heerst diepe emotie omdat, zoals Sir Robert Morton het uitdrukt, meer dan Ge rechtigheid heeft overwonnen: het is Recht dat heeft gezègevierd. Dit korte résumé toont de speelbaarheid van de film ruimschoots aan: zowel de Lagerhuiszittingen en de rechtszaal-scènes als de beproevingen van het gezin Winslow geven rijkelijk gelegenheid tot sterk spel en scherpe typering. Anthony Asquith heeft daarvan een sterk maar sober en voornaam gebruik gemaakt. De persoon lijke reserve der Engelse upper classes, waaruit hij zelf voortkomt en die vóór 1914 ongetwijfeld haar hoogtepunt in weergave van het gentleman-ideaal bereikt had, neemt hij daarbij ten volle te baat. Daarbij grijpt deze film de toeschouwer diep aan. Zonder enige hevige tragiek wekt zij zuivere ontroering. In een weekblad heb ik een filmtechnisch stuk gelezen, waarin dit op groncl Van „bewegingloos heid in prachtig rhythme" verklaard wordt. Ik geloof niet dat dit de verklaring is. Deze film ontroert om The Winslow Case zelf: omdat die beheerst wordt door strijd en offers voor een Idéé, voor de handhaving van het Recht alleen, zonder sensatie, zon der onzuivere invloeden, zonder zwoele détails en nieuwsgierigheid. En als wij ons herinneren dat deze zaak zich in het ver leden vóór de twee wereldoorlogen in werkelijkheid heeft afgespeeld, een volk tot hevige spanning gedreven en een rege ring in het geding gebracht, met geen groter begin dan de nietige vraag, of een kleine jongen al dan niet drie gulden had gestolen, dan denken wij: Wat een tijd! Dan volgt de gedachte: Hoe zou het nu denkbaar zijn, dat zulk een zuivere vraag van Recht clei-mate de, gemoederen in be weging bracht. Maar dan knoopt zich daaraan tenslotte ook het bewustzijn vast, dat de mens tot zoveel hoger kan stijgen dan de ontwrichting van latere jaren heeft getoond. En dat zulk beschavingspeil te herwinnen is. R. P. Ook de „Delft" met post uit Batavia terug Gisteravond om 18.30 uur arriveerde op Schiphol de K.L.M.-Constellation PH-TDD („Delft") uit Batavia. Het toestel had 2500 kg. post aan boord. Amerika's standpunt neergelegd in Cubaanse Veiligheidsraad-resolutie Batavia, 13 Januari (United Press). Minister-president Drees heeft Woensdag gedurende een uur geconfereerd met een vertegenwoordiger van de republiek. Het was zijn eerste contact met de republikei nen sedert de Nederlandse actie van 19 December. De heer Drees sprak met dr. Soepomo, een lid van de republikeinse delegatie, ten paleize van de Nederlandse hoge vertegen woordiger. Een woordvoerder kenschetste het onder houd als een .verkenning", en Indone sische kringen zeiden: „het was volkomen informeel van karakter". Nederlandse kringen gaven te kennen dat het contact mogelijk zal worden voort gezet, doch republikeinse kringen zeiden dat Soepomo Drees niet opnieuw zal ont moeten. Het onderhoud vond plaats op Nederlandse initiatief. Volgens United Press zou de heer Drees aan Soepomo een positie in de interim regering hebben aangeboden, doch naar verluidt heeft Soepomo het aanbod van de hand gewezen. Cubaanse resolutie Cuba zal in de Veiligheidsraad een reso lutie in dienen waarin gevraagd zal worden om vrijlating van de gearresteerde repu blikeinse leiders, spoedige verkiezingen en eventueel terugtrekken der Nederlandse troepen in Indonesië. Het Cubaanse voor stel zal de algemene lijnen volgen van het plan dat Dinsdag door de Verenigde Staten werd omschreven. Het schijnt echter dat de vaag geformuleerde clausule over het terugtrekken van de troepen minder om het lijf heeft dan de Russische en Ameri kaanse voorstellen, die wilden dat de troe pen werden teruggetrokken op de linies die voor het begin van de politiële actie wer den ingenomen, zegt United Press. In feite volgt het Cubaanse voorstel een formule die door de Amerikaanse gedele geerde Phillip Jessup is voorgesteld en ver schilt het weinig van de plannen die de Nederlander-s volgens hun eigen zeggen van plan zijn uit te voeren. Er zijn geen aan wijzingen dat welk lid van de raad ook van plan zou zijn een voorstel in te dienen betreffende krachtiger ingrijpen. De Cubaanse woordvoerder zeide dat de vrijlating van Soekarno c.s. „onmisbaar voor herstel van wet en orde" is. De Australische gedelegeerde - J. D. 'L. Hood, die in het debat is toegelaten als geïnteresseerde partij en die een van de felste tegenstanders is van de Nederlandse politiële actie, heeft Woensdag geconfereerd met afgevaardigden van de Verenigde Sta ten, Engeland en India. Heden, Vrijdag, vergadert de Veiligheids raad om 21 uur Nederlandse tijd. C.V.G.D. naar Banka Een woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten te Batavia maakte bekend dat vertegenwoordigers van België, de Ver enigde Staten en Australië, die deel uitma ken van de Commissie van Goede Diensten, Zaterdag per Nederlands vliegtuig naar het eiland Banka zullen vertrekken om contact te maken met de geïnterneerde republi- West-Europese ministers van Defensie bijeen Naar Reuter meldt zijn de ministers van Defensie der landen van de West-Europese Alliantie heden in het Belgische ministerie van Defensie bijeengekomen. Amerikaanse en Canadese waarnemers waren bij de ver gadering aanwezig. De besprekingen zullen geheim zijn, doch naar van betrouwbare zijde wordt vernomen zullen de besprekin gen zich concentreren op de volgende pun ten: 1. Een herziening van het schema der West-Europese verdediging zoals deze be- invloed wordt door het voorgestelde Noord Atlantische pact 2. Het verstrekken van Britse straal® vliegtuigen aan andere landen van de unie evenals de verdere ontwikkeling van der gelijke vliegtuigen in België en Nederland. 3. Verdere standaardisatie van wapens, uitrustingen en opleidingsmethoden. De ministers van Defensie hielden eerder een vergadering in April te Londen en in September te Parijs. Mr. Sake C. van der Wall overleden Vrijdagmorgen om kwart over negen is te Haarlem in de ouderdom van 31 jaar overleden mr. Sake C. v. d. Wall, wethou der van financiën en advocaat en procu reur. De overledene, die op 15 Mei 1917 gebo ren is, heeft in Leiden in de rechtsweten schappen gestudeerd en is in 1940 geslaagd voor het doctoraal examen. Kort daarop vestigde hij zich als advocaat en procureur te Haarlem. Mr. Van der Wall werd in 1945 gekozen tot lid van de noodgemeenteraad, als vertegenwoordiger van de Christelijk Historische Unie en werd wethouder. Later meldde hij zich als lid van de Partij van de Arbeid. Bij de raadsverkiezingen in 1946 werd hij als vertegenwoordiger van deze partij gekozen. In vele besturen op sociaal en kerkelijk gebied had de overledene zitting. keinse vice-president en premier Moham med Hatta. Ook zullen zij spreken met de voorzitter van de republikeinse delegatie, dr. Mohammed Roem, die eveneens op Banka geïnterneerd is. Correspondenten zullen de leden van de Commissie van Goede Diensten niet op hun tocht mogen vergezellen, hoewel een aantal hunner daartoe aanvragen heeft ingediend. (United Press). Kleine grenscorrecties spoedig van kracht LONDEN, 13 Januari (Reuter) Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat het waarschijn lijk is, dat kleine wijzigingen in de Duitse Westgrens ten gunste van Frankrijk en de Benelux-landen van kracht zullen worden in een bestuurs- decreet van de Westelijke bezettings- mogendheden voor het eind van Februari. Het rapport van de werkgroep der zes mogendheden, welke te Parijs bijeen is om onmiddellijke kleine grenswijzigingen aan te bevelen, is thans door de zes betrokken regeringen goedgekeurd. De zes betrokken landen zijn: Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten en de drie Benelux-landen. Geheime Brits-Franse besprekingen te Londen LONDEN, 13 Januari (Reuter) De diplomatieke medewerker van „Reuter" schrijft: „Een officiële woordvoerder ver klaarde heden te Londen dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een strikt vérbod heeft uitgevaardigd op het publiceren van berichten over de be sprekingen, welke thans tussen de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Schuman, en zijn Britse collega, Ernest Bevin, te Londen worden gehou den en die twee dagen zullen duren. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat tijdens de eerste ontmoeting tussen beide ministers, welke hedenochtend op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken plaats vond, alle aspecten van het West-Duitse probleem zijn besproken. Men verwacht, dat een communiqué over de besprekingen zal worden uitge geven. Na de lunch in gezelschap van de Franse Ambassadeur te Londen, René Massigli, op de Franse ambassade te hebben ge bruikt,-is minister Schuman naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken terugge keerd. Men verwacht, dat Schuman met Bevin het vraagstuk van de Brits-Franse geschil len in de commissie voor Europese Een heid, die in de loop van 'de volgende week haar werk te Parijs zal hervatten, zal bespreken. Bij het verlaten van het ministerie ver klaarde Schuman dat beide delegaties overeen waren gekomen, gedurende de besprekingen geen enkele mededeling aan de pers te verschaffen Tijdbom in Cairo ontploft Twee doden, ruim twintig gewonden Een tijdbom die in een actetas verstopt was, kennelijk met het doel belangrijke papieren betreffende gewelddaden van de Mohammedaanse broederschap te vernie tigen, is gisteren op het Bab el Khalk plein nabij het centrum van Cairo geëxplodeerd, ten gevolgde waarvan twee personen om het leven kwamen en 22 andere gewond werden. Alleen het feit dat een loopjongen in het „bureau van onderzoek" achterdocht koes terde over het gewicht van de „papieren" in de actetas, heeft een nog grotere ramp voorkomen, alsmede de zekere vernietiging van het gebouwencomplex waarin het Hof van appèl en het gouvernementshuis ge vestigd zijn. Het bureau van onderzoek beschikte over uitgebreide gegevens over de recente han delingen van dè Mohammedaanse broeder schap, onder andere betreffende de moord op premier Nokrasji Pasja. Een jongeling, Annas genaamd, van wie beweerd wordt dat hij lid van de broeder schap is, vroeg gisteren aan het bureau Saytoed Effendi, de secretaris, te spreken. Toen de loopjongen hem vertelde" dat Say toed afwezig was, vroeg hij of hij een actetas mocht achterlaten. De jongen merk te op dat Annas buitengewoon nerveus was en voortdurend op zijn horloge keek. Toen de jongen de tas optilde, begreep hij door het gewicht dat de tas iets anders dan „papieren" bevatte en hij holde Annas achterna, onderwijl om de politie roepend. Annas werd gearresteerd en een haastig geroepen politie-deskundige beval dat de tas onmiddellijk naar het midden van het plpin gebracht moest worden. De bom ont plofte juist toen de tas het gebouw was uitgedragen. Een politie-agent en een ciga- retten-verkoper werden gedood en onder de gewonden bevonden zich nog zes politie agenten. Gisteren arriveerde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann (rechts) in Londen waar hij met zijn Britse ambtgenoot Ernest Bevin belangrijke besprekingen voert over verschillende internationale vraagstukken. Het woord is aan Montaigne: Lafheid is de moeder der wreedheid. Dean Acheson volgt Marshall's voorbeeld Washington. 13 Januari (Reuter). Dean Acheson, die tot minister van Buiten landse Zaken der V.S. is benoemd, heeft heden verklaard, dat hij vastbesloten is „de standvastigheid en consequentie" in de Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zetten en 't voorbeeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkingen met de Sovjet-Unie te volgen. Acheson legde getuigenis af voor de com missie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, welke zijn benoeming in over weging heeft. Hij zei: „de politieke lijnen, die president Truman sedert de oorlog volgde, zijn vastgesteld met behulp van twee ministers, Ik werkte onder beide. Ik denk, clat ik iets weet van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en con tinuïteit". Acheson voegde hieraan toe: „Het schijnt overvloedig duidelijk, dat nie mand Marshall's plaats kan innemen, maar iemand, die onder hem werkte, kan Mars hall's voorbeeld volgen". Er de nadruk op leggend, dat de presi dent zelf in de eerste plaats verantwoorde lijk is voor de politiek, zei Acheson dat „Truman in de meest positieve termen heeft verklaard, dat hij in het geheel geen ver andering in de buitenlandse politiek ver wacht". Acheson's verklaring werd uitgelokt door vragen van de republikeinse senator Arthur Vandenberg, naar aanleiding van specula ties over mogelijke veranderingen in de politiek. Dit jaar verkiezingen Winst voor de liberalen verwacht (Van onze correspondent te Brussel) Alle politieke commentaren in de Belgi sche kranten zijn in de jongste weken reeds geinspireerd door de zorg om de dit jaar plaats vindende verkiezingen. De liberale partijvoorzitter, R. Motz, in zijn wekelijks artikel in de „Soir", de socialist Victor Larock in de „Peuple", de Katholieken in de hun goedgezinde pers. ieder neemt de stellingen in, waar hij zich politiek veilig voelt. Zo hebben de liberalen hun gehele actie afgestemd op de bestrijding van de te zwaar geachte fiscaliteit, die natuurlijk een zeer dankbaar verkiezingsobject is. Vooral de middenstand, die zwaar belast wordt, zou wel eens de Katholieke partij ontrouw kunnen worden. De groep van de Het Indonesische vraagstuk Wensen qler deelstaten worden gerespecteerd Van onze parlementaire redacteur De gisterenmiddag laat gehouden bijeen komst van de ministerraad zal zich waar schijnlijk hebben bezig gehouden met de vraag wat onze vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dr. Van Royen, daar heden zal kunnen en moeten zeggen. Laat ik voor op stellen dat ik uit informaties in wel ingelichte kringen in den Haag meer en meer de indruk krijg dat de Nederlandse regering het standpunt inneemt, dat het zaak is bij de verdere oplossing van het Indonesische probleem bovenal rekening, te houden met de door de vertegenwoordigers van de deelstaten gekoesterde wensen. Ver moedelijk zal dr. Van Royen o.a. in het bij zonder de aandacht op de betekenis van het contact met het bijzonder federaal overleg vestigen. Ook het praten met voormannen van de re publiek is en wordt blijkbaar afhankelijk ge steld van de in dat opzicht door de ver tegenwoordigers van de deelstaten gekoes terde opvatting, zodat de keuze van de personen met wie men in contact zal treden, mede, om hen straks te betrekken in een voorlopige federale regering in belangrijke mate afhangt van wat de gezamenlijke deelstaten hieromtrent menen. Zelfs krijg ik de indruk dat het besluit om faciliteiten te verlenen aan de Commissie van Goede Diensten ten einde een bezoek te brengen aan de geïnterneerde republikeinse leiders respectievelijk op Banka en te Prapat (Su matra) pas genomen is, nadat men zich te Batavia eerst vergewist heeft van de dien- omtrent door de gedelegeerden der deel staten gekoesterde inzichten. De republiek zal zich vermoedelijk in staatkundig op zicht ten volle moeten hervormen en wel het totdusver gegolden hebbende dictato riale stelsel door een werkelijk democra tisch systeem dienen te vervangen. MONTGOMERY MORGEN IN DEN HAAG Starbusmann, de secretaris-generaal van de permanente commissie der Brusselse Alliantie, heeft te Londen verklaard dat veldmaarschalk Montgomery, het hoofd van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Allantie op 15 Januari een bezoek aan Den Haag zal brengen en op 17 Januari naar Londen terugkeren. TURKSE KABINET AFGETREDEN. Het Turkse kabinet is heden afgetreden. President Inonoe is onmiddellijk bespre kingen begonnen met politieke leiders om een nieuwe minister-president te kiezen. Twee rechercheurs uit Assen zijn er in geslaagd klaarheid te brengen in een op 1 Augustus 1946 gepleegde moord op een Drentse landbouwer. De dader blijkt een ar beider uit Ter Apel. die voor een ander de lict reeds in het Huis van Bewaring te Leeuwarden zit opgesloten. Een hoedenfabriek te Roosendaal zal de productie van haarvilt ter hand nemen. De grondstof, konijnenhaar, zal voorlopig nog geïmporteerd worden. De ramp met de Nijmegen Op de vierde dag van het openbaar onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" werd de KLM-employé J. de Jong gehoord, die op Prestwick was gestationneerd. Hij zag op de noodlottige avond de „Nijme gen" naderen op een hoogte van 40 a 50 meter en had niets ongewoons waargeno men: de motoren liepen normaal, de lan- dingslichten brandden en de wielen waren uitgedraaid. Het toestel vloog over de landingsbaan, maakte een bocht naar links Resolutie federaal overleg: Spoedige vorming van de V.S.I. BATAVIA, 13 Januari (Aneta) Op de bijeenkomst voor federaal overleg werd Donderdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de wens geformuleerd wordt zo spoedig mogelijk langs vredelievende weg tot vorming van de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië te komen. De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat, ten eerste, de vorming ener nationale federale regering voor geheel Indonesië als beginsel noodzakelijk is voor een overgang naar de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië: ten tweede, dat als uitgangspunt voor de vor ming van bovenbedoelde regering wordt aanvaard het besluit „Indonesië in over gangstijd" en ten derde, het noodzakelijk is, alvorens over te gaan tot vorming van bovenbedoelde nationale regering, overleg te plegen met vooraanstaande personen uit die gebieden, die nog niet georganiseerd zijn volgens artikel vijf van het besluit „Indonesië in overgangstijd". Na afloop, van de vergadering, welke de gehele ochtend duurde en in de namiddag werd. voortgezet, had om half vijf een bij eenkomst plaats met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in aanwezigheid van minister Drees en Jhr. Micljiels van Verduynen. Voorts waren 'aanwezig ver scheidene leden van de voorlopige federale regering en de beide adviseurs van minister Drees. Zowel door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als door de minister-presi dent Drees werd namens de regering in stemming betuigd met de resolutie. De Hoge Vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe teneinde het ge wenste contact te verkrijgen met de in punt drie van de resolutie bedoelde personen. Over de wijze waarop dit contact tot stand zal worden gebracht zal de bijeenkomst yoor federaal overleg zich nog beraden. en verdween in de wolken. Het zicht was zodanig, dat hij de obstakellichten op de radiatoren slechts als een roodachtige gloed kon onderscheiden. Enkele minuten later gingen de lichten op het vliegveld enkele seconden uit. Geruime tijd wachtte hij op de terugkeer van het toestel, tot men hem kwam mededelen dat het vliegtuig ver ongelukt was. Hij is terstond naar het brandende wi-ak gegaan. Tegen de ochtend, toen de vlammen gedoofd waren, heeft hij naar logboeken gezocht, doch geen docu menten van die aard gevonden. De radiotelegx-afist van Prestwick, McDougal, verklaax-de, dat hij opdracht had gegeven de registers waarin aantekening werd gehouden van de radiocommunicatie met vliegtxiigen, op te bergen. Zij waren in handen gegeven van een employé, die thans elders werkzaam is. De advocaat van de KLM, mr. Cameron, protesteerde tegen het feit. dat niet alle documenten, die wellicht meer licht kunnen verschaffen in deze zaak, beschikbaar waren. De vertegenwoordiger van het Britse ministerie voor de Burgexduchtvaart, Leslie, verzekex-de, dat het niet de bedoeling was geweest iets achter te houden. De inspecteur van het luchtverkeer op Prestwick, Buestrode, zeide dat op het vliegveld een geoefende brandweer aan wezig was, die over vijf motorspuiten be schikte. Toen men vernam dat er een onge luk was gebeurd, is de politie gewaar schuwd. De medische dienst in Ayr kon men niet bereiken, waarna het ziekenhuis in Kilmarnock is opgebeld. Op dat ogenblik verkeerde men in de verondex-stelling, dat de „Nijmegen" in brand was geraakt, maar zich nog steeds in de lucht bevond. Aan andere vliegvelden werd verzocht de landingslichten te ontsteken. De hoofdzuster van het ziekenhuis in Mauchljne verklaarde dat zij pas een uur na de ramp was ingelicht door een boer, die hulp vroeg voor de gewonden. Tenslotte kwam opnieuw de kwestie van de weerberichten ter sprake. De chef van de meteorologische dienst op Prestwick, Boyden, zeide, dat er kort tevoren een nieuwe regeling was ingevoerd over het ge bruik van codeberichten Door een hem onbekende oorzaak was degene, die de codeberichten moest ontcijferen nog niet in het bezit van de sleutel. De weerrapporten waren daardoor onvolledig. Volgens Boyden was er om 23.12 uur een radiobericht uitgezonden over een verslech tering van het weer. Aan het einde van de zitting verscheen McDougal, die reeds eerder was gehoord, met enige registers over de radiocommuni catie met vliegtuigen, tegen het ontbreken waarvan de advocaat der K.L.M., mr. Ca meron, had geprotesteerd. handelaren en mensen in de vrije beroepen aan wie elke dag verteld wordt, dat de fiscus hem ruïneex't, is onberekenbaar. Zelfs de man die nog heel goed zaken doet en dat aan de libex-ale prijspolitek van de Katholieke minister van economische zaken te danken heeft, zal onder de invloed komen van de apti-fiscale campagne der liberale partij. De socialisten hebben hun gehele propa ganda afgestemd op de bestrijding der werkloosheid. Zij zijn daarbij enigszins gedwongen door de communisten die de ellende der werklozen exploiteren en haar toeschrijven aan de liberale economische politiek van de Belgische regering, die de import van allerlei verbruiksgoederen toe laat. Maar juist deze import normaliseerde de prijzen in België en deed de zwarte mai-kt verdwijnen. Soberheid geprezen. Ook wensen vele socialisten een sober- heidspolitiek te volgen en het blad houdt niet op de voordelen van het Britse Labour- regiern in het licht te stellen. De Belgische socialistische partijleiders proberen bovendien met allerlei middelen grotere economische macht te verkrijgen. In hun ministeries worden nieuwe dien sten opgericht, die de bevoegdheden van andere reeds jaren bestaande en over wegend Katholieke ministeriële diensten, te niet doen. Toch zijn de socialisten bevreesd een deel van hun stemmen aan de communis ten te verliezen. Alleen Spaak blijft loyaal de Belgische politiek verdedigen en wees. onlangs niet zonder sarcasme op het feit dat de Engel sen geen andere dan de sobei-heids-polifiek hadden kunnen volgen De arbeidersklasse heeft het zo zeide hij in België dan toch wat beter dan in Engeland. Het meest in de knel zit de Katholieke partij, hier Christelijke Volkspartij (C. V. P.) genaamd. Zij zit klem tussen haar syndicale vleugel, die veruit de sterkste is geworden doordat het. aantal Christelijk eesvndiceerden gestegen is tot boven de 350.000 en de Katholieke conservatieve middenstand, de boeren, industriëlen en aanhangers van de vrije beroepen, die eveneens hun invloed doen gelden. Water in de wijn. Bij de samenwerking met de socialisten in het huidige regeringsteam heeft de CVP voortdurend water in haar wijn moeten doen. Inzake de koningskwestie heeft de CVP tegen de liberalen een sterk argument, te weten het feit dat dezen in de senaat tegen het wetsvooi'stel over de volksraadpleging stemden. Bovendien hebben vele kiezers nog niet vergeten dat de liberalen samen met de communisten in de regering gezeten hebben en dat zij nog enkele maanden geleden te zamen het verkiezen van een communis tisch senator mogelijk maakten om te be letten, dat CVP de volstrekte meerderheid zo li krijgen in de senaat. Maar toch is er een stemming tegen de CVP, die steunt, op de te hoge staatsuit gaven, de belastingdruk en de sociale wetten. En dit zou haar een aantal zetels kunnen kosten, het vrouwerxstemrecht dat in Juni van kracht wordt, ten spijt. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Matige of krachtige wind tussen West en Zuid- West. Aanhoudend zacht. 15 Januari: 8.12 uur. onder 16.53 uur 17.24 uur, onder 9.44 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1