Het Beverwijk der gouden eeuw Volgende herfst staat er op het IJmuidense sluiseiland een hyper-modern station heeft vaak de grote letterkunde gehuisvest VondelHooft en de „Baecken ZATERDAG 15 JANUARI 1949 ÏJMUTDER COUP 5 NT 5 SCHEVENINGEN-RADIO NAAR EEN NIEUWE TOEKOMST Duplex-telefonie op komst; de nood-golf wordt doorlopend uitgeluisterd en het lange-afstandsverkeer verbeterd. (Van een verslaggever) Het centrale zenuwstelsel van de radio-telefonische of telegrafische verbindingen met visserij en koopvaardij, dat in de lokalen van de voormalige school aan de Houtman straat in IJ muiden een voorlopig onderdak heeft gevonden, begint wel heel ernstig aan ruimtegebrek te lijden: in de propvolle vertrekken zijn in 1948 alleen al 250.000 tele grammen van en naar zee behandeld; op Oudejaarsdag verwerkten de versterkte gele deren der P.T.T. er liefst 2200. „Dat wordt te gek", zegt de heer C. v. Geel, directeur van dit rusteloze bedrijf, dat continu zijn aetherdraden om de aardbol spant. „Niet omdat het werk ons te machtig wordt, maar louter uit een oogpunt van gebrek aan „armslag". Maar gelukkig is er verbetering op komst: nog dit voorjaar gaan de funderin gen voor een nieuw radiostation op het Sluiseiland in de grond en in de herfst hoopt men het nieuwe gebouw, dat door di*. ir. J. Emmen, de bouwer van het grote Havenkantoor ontworpen is, in gebruik te nemen. Het wordt een plat, betonnen sta tion met ramen rondom en genoeg ruimte om ook in de toekomst de uitbreiding van het radioverkeer op te kunnen vangen. Hoewel de ontwerp-tekening nog niet ge reed is, kunnen wij reeds melden, dat er een betonnen gevaarte op het sluiseiland gaat verrijzen, dat zo sober mogelijk wordt gehouden en slechts één gelijkvloerse ver dieping telt, om het zicht op het haven complex niet te belemmeren. Met de ervaringen, opgedaan in dë pre fabricated elementen-bouw zal getracht worden, een architectonisch-verantwoord geheel te scheppen, waar de apparatuur van zenders en ontvangers en het personeel een veel beter onderkomen zullen vinden dan in de school of het gebouw naast het Loodskantoor aan het sluisplein, dat thans de afdeling administratie onder zijn dak heeft. Ruimte voor alles Is de inrichting aan de Houtmanstraat noodgedwongen benauwd en primitief, straks zullen alle vitale onderdelen van het station gescheiden en in ruime zalen worden gehuisvest: een groot vertrek voor radiotelegrafie, een afzonderlijke kamer voor de scheepstelefonie, waar niet min der dan 30 schepen tegelijk „bediend" kunnen worden en een aparte ruimte voor de teletype-machines, welke de ontvangen telegrammen verwerken, zijn zo een paar van de verbeteringen, die het. werk van Scheveningen-radio gaan vergemakke lijken. In de kelders komt het diesel agregaat dat in moet springen bij eventuele electrï- citeit-netstoringen en daar is ook ge rekend op de kabelkamers en een garage. Nieuwe snufjes Dat het verjongde station een nog gro tere service en een aanmerkelijke tech- nische verfijning mogelijk zal maken, spreekt vanzelf; de heer Van Geel heeft ons enige détails verteld, die deze voor uitgang illustreren. Allereerst en dit zal de visserij interesseren wordt het met behulp van een nieuwe Zweedse vinding mogelijk, de zogenaamde „duplex-telefo nie" door te voeren: het gesprek met „over" vervalt dus op den duur. Daarvoor is een hoogst vernuftige schakeling nodig, die spraak- en luchtstoringen wegfiltert, zon der de kwaliteit van het gesproken woord te beïnvloeden. De radio-apparaten van de schepen zullen zich hierbij moeten aan passen: slechts de modernste vaartuigen zijn voorzien van een installatie, die het duplex-gesprek mogelijk maakt. Bovendien vraagt dit systeem een groter aantal golf lengten, zowel het uitgaande als het in komende geluid moet immers de beschik king hebben over een golflengte maar de aanstaande radio-conferentie van Ge- nèvje zal Nederland en daarmee Scheve ningen-radio vermoedelijk wat meer mo gelij kheden geven. Extra-ontvanger in het Noorden Langs de Noordkust van Nederland zijn er punten, onder meer bij Delfzijl, waar vandaan de ontvangst aan de wal verre van ideaal is. Om dit te verbeteren zal er binnenkort is het Noorden van het land een extra ontvang-post worden gebouwd, die onbewaakt is en van IJmuiden uit, dus op afstand, bediend kan worden. Dat spe ciaal de kustvaart naar en van de Oostzee van deze extra-post veel gemak kan be leven, ligt voor de hand. In het nieuwe station zal de instal latie voorts zó worden ingericht, dat de internationale nood- en roepgolf (de 182 meter band) permanent kan worden uitgeluisterd. Tot nu toe werd een paar keer per uur deze golflengte afgezocht, maar in de naaste toekomst wordt er een apparatuur gebouwd, die de 182 meter automatisch aftast en de ontvangst doorgeeft aan een luid spreker. Ook de lange-afstand-telefonie, een teer punt in de overigens hechte band, die Scheveningen-radio met het nationale en internationale scheepvaartverkeer heeft gesmeed, zal verbeterd worden: met be hulp van een korte-golf zender-ontvanger kan men in de toekomst ook met de Zuid- Afrika visserij en de Verre Visserij contact onderhouden. Ook op dit onderdeel zal de scheepsradio aan boord zich dus moeten aanpassen. De zender voor dit lange-afstands-ver- keer staat in Kootwijk en een speciale lijn zorgt voor de verbinding met IJmuiden. Natuurlijk heeft men op dit gebied ge ëxperimenteerd en onlangs is er een zeer bevredigend telefonisch contact tot. stand gebracht met een sleepboot, die bij Co lombo voer. Vijftien schepen tegelijk Nog is hiermee de waslijst der ingrij pende verbeteringen niet ten einde: de mogelijkheden voor de telegrafie zullen eveneens veel groter worden: aan vijf be dieningstafels kunnen straks 15 schepen tegelijk behandeld worden (tien op de korte en vijf op de lange golf). Hiervoor zal een speciale telegrafist worden aangesteld, die de morse-oproepen centraal ontvangt. Hij distribueert ze dan over zijn collega's, die het „onderhoud" ve^er afmaken. Op alle banden De telegrafie over de lange afstand slaat eveneens nieuwe wegen in: het ligt in de bedoeling alle banden gelijktijdig uit te luisteren, waarvoor een ingenieuze ont vanger wordt gebouwd, waarmee één tele grafist desnoods zes banden tegelijk kan bedienen Op het sluiseiland zal binnenkort met de bouw van een groot aantal antennes be gonnen worden: het Westelijke deel van het zogenaamde „tweede eiland" wordt hier voor geheel gereserveerd en daar zullen 36 kortegolf-antennes verrijzen, die echter zo laag blijven, dat zij het uitzicht niet storen. Verder komen er vier telefonie-antennes en vijf midden- en lange golf masten. Een nieuwigheid zal de ondergrondse verbin ding tussen antennes en het gebouw vor men: de dradenwarboel van de Houtman straat behoort dus gauw tot het verleden. Een nieuwe tak van dienst, waarmee de mensen van Scheveningen radio zich reeds min of meer vertrouwd hebben gemaakt, is het radioverkeer met de Rijnvaart, dat met een schip al op experimentele basis wordt bedreven. In dit korte bestek zijn diverse typisch-technische détails verwaar loosd, maar uit deze schets voor de toe komst van het IJmuidense radiostation moge blijken, dat de P.T.T. als dienende macht de ontwikkeling der tijden op de voet volgt. Scheveningen-radio wordt nog duidelij ker dan weleer het betrouwbare, perma nente baken voor de zeeman. Beverwijk Lag uw bail-point-pen op straat? Op het politiebureau in Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15-18 uur en des Maandags tussen 17-19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de in de week van 7 tot en met 13 Januari gevonden voorwerpen en wel: grijze hond, kinderhalsketting, br. wollen herenhandschoen, zwarte hond, muntbiljet 2.50, een paar wollen wanten, heren hoed, een paar kinderwanten, bruin lederen ceintuur, tabakskaart, portemon- naie met spoorkaartje Hoorn-Beverwijk, zwarte handschoen, bril,bruine glacé heren handschoen, een paar groene wanten, blau we sok, textielkaart, kïnderarmbandje, bruin lederen beurs met inhoud, zwarte glacé dameshandschoen, een pakje pudding, «hoofddoek, zw. alpino muts, groene muts, ball-point pen, damesparapluie, stuk zeil. WIELRIJDER AANGEREDEN Vrijdagavond vond op de hoek van de Koningstraat en de Breestraat een ongeluk plaats, dat gelukkig nog vrij goed is afge lopen. Een van de vele Beverwijkse forenzen, die deze avond van het station per fiets huiswaarts keerde werd door een dierfst- auto aangereden en kwam te vallen. Zowel wielrijder als chauffeur kwamen met de schrik vrij, maar het voorwiel van de fiets echter was totaal „opgerold". „Vriendenkring" ligt er uit De zo sterke klaverjasclub „Vrienden kring" is lelijk de kluts kwijt. In het Wij- kertoren-tournooi werd nu al de zesde nederlaag geleden. De stand luidt thans: „Vriendenkring" 24529 punten, 9 marsen, 8 gewonnen. Ver- liespunten 694. „De Roeter" 25223 punten, 10 marsen, 10 gewonnen, winstpunten 694. Nieuw Leven met „Mr. King" De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven", zal op Dinsdag 18 Januari in het Kennemer Theater een opvoering geven van het toneelspel in drie bedrijven „Mr King" van Gerard Vandon, ZANGKOOR „DOOR ZANG TOT VRIEND SCHAP" NAAR HILVERSUM Het Beverwijkse koor „Door zang tot vriendschap", onder leiding van de heer L. Pielage, zal Zondag 16 Januari deelne men aan het internationaal zangconcours, dat in Hilversum wordt gehouden. „SCHERVEN" De toneelvereniging „Havenkwartier" presenteert op Vrijdag 28 Januari, in het Kennemer Theater, het toneelspel in drie bedrijven „Scherven" door A. Boeré. De regie in weer in handen van de heer C. Blaauw. „Het Hoedje van Marius" De Amusement vereniging „Onder Ons" zal op 19 Februari een uitvoering geven in het Kennemer Theater van het blijspel in drie bedrijven „Het Hoedje van Marius" door R. Feenstra. LAATSTE BONDSWEDSTRIJD B.D.C.H Op Woensdag 19 Januari zal het tweede tiental van de Beverwijkse Damclub in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" zijn laatste bondswedstrijd van dit seizoen spelen. De tegenstander is deze maal de damclub „Kijk Uit" uit Haarlem. N.V.V.-CURSUS 1949. Onder auspiciën van de Beverwijkse Be stuurders Bond zal in het Statenhuis aan de Velserweg een viertal lezingen plaats hebben in het kader van de N.V.V.- Cursus 1949. Op Maandag 17 Januari zal de heer F. Rippen beginnen met een causerie over „Practisch internationalisme". De heer J. J. Knip Jr. spreekt op Maandag 7 Februari over „Heeft onze vakbeweging een cultu rele taak". Op Maandag 28 Februari is het woord aan de heer A. Wamsteeker, die zal spreken over „De taak der ondernemings raden" en de heer J. Roukema besluit deze serie lezingen op Maandag 21 Maart met als onderwerp „Komt er weer werkloos heid, en wat daartegen te doen?" Velsen Een tientje verloren? Over de navolgende gevonden voorwer pen zijn op het politiebureau te Velsen, dagelijks, met uitzondering van Zaterdag en Zondag, inlichtingen te verkrijgen tus sen 11 en 12 uur en 16 en 17 uur. 1 Want, 1 nummerplaat, GZ 63436, 1 hand schoen, 1 herenhoed, 1 sleutel, 1 halsband (hond), 1 paar wanten, 1 bankbiljet a 10, 1 herenrijwiel, 1 hond, 1 rubberlaarsje, 1 das, 1 vulpotlood, 1 ceintuur, 1 waterpas, 1 ring met sleutels, een stel onderkleding (broek-hemd), 1 handwarmer. Agenda voor Beverwijk Zaterdag 15 Januari Kennemer Theater: 3, 7 en 9.15 uur, Bambi. Luxor Theater: 8 uur Hamlet. W. B. Theater, 8 uur Cheyenne. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 u. De dief van Bagdad. Zondag 16 Januari Kennemer Theater: 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur Bambi. Luxor Theater: 2.30, 4.45 u. Gibsy Wildcat. 8 uur Hamlet. W. B. Theater: 2.30, 5 en 8 uur Cheyenne. Corso Theater (Castricum): 2, 4.15 en 8 u. De dief van Bagdad. Maandag 17 Januari Kennemer Theater: 4, 7 en 9.15 uur Bambi. Luxor Theater: 8 uur Hamlet. W. B. Theater: 8 uur Cheyenne. Corso Theater (Castricum): 8 uur Draken- klauwen. SCHEYBEECKALS LITTERAIR STEUNPUNT IN EEN DER MOOISTE RESTEN WOUD, die het Kennemer duinlandschap ver sieren, verheft zich het raadhuis van Be verwijk, op een plek, waar de wijsheid ook in vroeger eeuwen een onderdak zocht en Joost van den Vondel in Neêrlands gouden eeuw zijn poëtische bespiegelingen bedreef tegen een achtergrond van serene rust in een klaterend duinstroompje: „De Schei beek", dat de oude banscheiding vormde tussen Velsen en Beverwijk. Achter de zware hek-palen heeft zich een intens stuk kunstzinnige geschiedenis af gespeeld, want de eigenaar in de twintiger jaren van de zeventiende eeuw was een royale Amsterdammer, Laurens Joosten Baeck, wiens geld, in de suikerhandel ver diend, aan de schone kunsten ten dele erd vergeven. De speciale vriendschap, die hij koesterde voor zijn stadgenoot Joost van den Vondel heeft op Scheybeeck tot menige artistieke bijeenkomst geleid en het nageslacht is er slechts wel bij gevaren, want de „prins der dichters" heeft zich door de prettige sfeer in en om het Beverwijkse buiten tot een snoer van gedichten laten inspireren, die nu nog altijd een fleurig beeld geven van de harmonie der „Baeck- sen". Vele verzen werden opgedragen aan de twee „eerwaerdige en aerdige" jonkvrouwen Catharina en Debora, die 23 en 16 lentes telden. Welke Ne derlander heeft tijdens zijn school jaren de „Wyckzang" niet onder de neus geschoven gekregen, waarin de oudste dochter werd beschreven als een „Wijcker Bietje, die bij 't Beeckje nestelt"? Ook de andere kinderen-Baeck hebben door de jaren heen een grote verering voor de poëet bewaard. Naast de gezapigheid van het landleven en de speelse gedichten, die aan Vondels pen ontsproten, heeft „Scheybeeck" ook indirect meegewerkt aan het ontstaan van meer gedegen vruchten van de grote kun stenaar. In de branding De „Palamedes", die in de onrust der godsdiensttwisten en de politiek van Prins Maurits met het oog op Johan van Olden- barneveldt olie op het vuur der gemoede ren betekende, verbergt in verschillende In het bundeltje „Vondel en de hofstede i Scheybeeck", dat in 1926 in Beverwijk het s i licht zag, troffen wij de volgende lofzang van Joost van den Vondel aan: Doorluchte Beeckvan bloeiend loof Die menigmaal verstreckt [bedecht l Een spiegel voor de fiere Katarijn Daar zij in de zonneschijn Ontschuilt, en zingt op uwen water val, Met liefelijk geschal. Op gegevens, die burgemeester mr. H. J. J. Scnoltens van Beverwijk onder meer in zijn l historische documentaire over Midden- j Kennemerland neerlegde, is bijgaand artikel j geïnspireerd. Het „bloeiend loof" heeft I sinds de Gouden Eeuw niets aan luister ingeboet. Velsen-Noord „Watervliet" binnen de lijnen Door een uitstel van de wedstrijden van de korfbalvereniging Watervliet 2 en 3 tegen de respectievelijke Haarlemse twaalf tallen van THB 1 en 2 is het programma van deze week voor „Watervliet" inge krompen tot een drietal ontmoetingen. Het eerste twaalftal der groen-gelen speelt op eigen terrein in het Watervliet- sportpark een wedstrijd tegen de Zaanse Z.K.C. I-ploeg. Voor de ontvangende club heeft deze wedstrijd slechts het belang om het puntenaantal zo eervol mogelijk te doen zijn, doch de Zaankanters, die uit 9 wedstrijden nog maar 6 punten bemachtig den, kunnen theoretisch nog afdalen naar de laatste plaats op de ranglijst. Zij zullen Watervliet dus flink partij geven. Water vliet I komt uit met de dames M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weymar, C. Broeksma, T. Gieze, W. Jansen en de heren H. v. So meren, F. Möhlman, H. Gieze, E. van Lan ge, J. Broeksma en W. Berghuis. Watervliet 5 speelt eveneens thuis en ontvangt Sport Vereent 4 uit Santpoort, een wedstrijd, die zware eisen aan de groen-gelen stelt, maar desondanks toch de mogelijkheid van een overwinning kan inhouden als de geestdrift meespeelt. Van de adspiranten-twaalftallen, die beide vorige week een kleine nederlaag moesten incasseren van de aanstaande kam pioenen dei* eerste en tweede klasse. Haar lem A en Oosterkwartier, komt nn alleen Watervliet A in het „eigen" veid tegen Aurora A. Slechts twee voetbalwedstrijden Daar juist Vrijdagavond bericht binnen kwam dat om kerkelijke redenen de ont moeting tussen IEV en DSS op „Water vliet" werd uitgesteld, zullen de Velser- clubs dus maar twee .wedstrijden spelen. Kinheim, de derde klasser, welke de grootste concurrent Alkmaarse Boys gaat bezoeken en een zeer grote handicap onder vindt door het ontbreken van linksbinnen v. d. Steeg, heeft moed geput uit de zege tegen Purmersteyn, vooral nu Hout als linkshalf opnieuw van de partij kan zijn en v. d. Wateren zijn vooruitgeschoven post kan blijven bezetten. De zware strijd in Alkmaar wordt door Kinheim begonnen met: H. Daniels: P. Rem en S. de Vries; C. de Boer, W. Groe- neveld en Jac. Hout: J. Starreveld, H. Prinssen. A. Prinsseri, H. J. v. d. Wateren en C. Luntz. De „Breesapers" schijnen, gezien de nederlaag thuis tegen DC.O, ook al elftal moeilijkheden te hebben, waarvoor thans in de wedstrijd te Amsterdam tegen SDZ een andere oplossing getracht is te vinden, Meyer en Bakker moesten het veld ruimen voor Folkerts en Verswijveren, welke laat ste na een langdurige schorsing nu de mid denvoorplaats bezet, inplaats van Arisz, die wederom als spil fungeert. Freriks verhuist naar de rechtsbinnen plaats en Folkerts speelt linksbinnen. VVB vex*trekt met: C. v. Veelen; D. Aafjes en J. Duineveld; G. v. d. Veldt, M, Arisz en C. Hoen; F. Bruinzeel, B. Freriks, H. Verswijveren, R. Folkerts en P. Hooy- donk. SCHOORSTEENBRANDJE IN DE MEERVLIETSTRAAT. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur brak in het perceel Meervlietstraat 48 te Velsen een schoorsteenbrandje uit. De brandweer rukte direct uit en kon het vuur snel de baas worden. De oorzaak is onbekend. reizangen herinneringen aan het natuur schoon rond „Scheybeeck". Toen dit drama echter gepubliceerd werd, kwam de auteur in grote moeilijkheden: een dreigende ver volging deed hem bij de familie Baeck be landen en de winter daarop bracht de dich ter weer aan dezelfde huiselijke haard door of hij toen de „wintel-residentie" in Am sterdam bezocht of het Beverwijkse buiten laten de geschiedschrijvers in het duister. Cercle j Niet slechts Vondel heeft de hartelijke I bescherming der ..Scheybeeck"-bewoners genoten maar ook andere literatoren van j naam kwamen geregeld naar de duinrand, zodat er een bloeiend „filiaal" van de Mui- j derkring ontstond, waar kunstenaars als j Hooft en Barlaeus graag geziene gasten j waren. De letterkunde van die dagen bezat trou- wens ook in Beverwijk zelf verscheidene steunpunten: P. C. Hooft onderhield nauwe relaties met de Coymansen op „Wester- 1 hout" en Johan Toll, een var de gasten der bijeenkomsten, woonde zelf in de Bree straat. Daarnaast bloeide nog in de aan vang van de 17e eeuw de plaatselijke rede rijkerskamer „De Witte Lely", die in 1621 een vermaard geworden landjuweel (ofte wel „literair concours") uitschreef, en vaaraan het blazoen, dat de Amsterdamse Kamer „In Liefde Bloeyende" als geschenk achterliet, heden ten dage nog herinnert. Republikeinse documenten over infiltraties Batavia, 13 Januari (Aneta). Een tweetal te Djokja aangetroffen documenten is voor publicatie vrijgegeven. Het zijn do cumenten van republikeinse militaire in stanties, begin Juni van vorig jaar geda teerd, en betreffen de financiering van de infiltraties in de Nederlandse gebieden. Onder de titel „pijnlijke realiteit" schrijft de Bataviase Nieuwsgier van hedenochtend over gepubliceerde republikeinse documen ten. Het blad zegt: „De regering heeft een tweetal brieven openbaar gemaakt, die voor ons een buitengewoon teleurstellend karak ter dragen Zij maken een eind aan de fic tie, waaraan ook wij geloofden: de fictie namelijk, dat de infiltraties in het federale gebied met de nasleep van moord, dood slag, sabotage, terreur en brandstichting zouden hebben plaats gehad buiten mede weten van de republikeinse regering. Het staat thans onomstotelijk vast, dat zij niet alleen op de hoogte was van hetgeen ge schiedde, doch daarvoor ook fondsen four neerde. Wie evenals wij tot dusver menen mocht, dat onverantwoordelijke figuren of misschien een bepaalde kliek in de T.N.I. deze dingen op eigen houtje uitvoerde, wordt door deze beide brieven van een uiterst pijnlijke fictie genezen. Een der brieven was gericht aan de vice- president en wij en velen met ons voor wie de persoonlijke integriteit van Hatta een zaak was, waarover men niet discussieert, zullen deze brief lezen met een gevoel van persoonlijk verdriet. Als het waar is, wat thans de republikeinse propaganda met grote nadruk verzekert, namelijk, dat men met geweld geen enkel vraagstuk oplost, wat stond dan de republiek voor ogen, die dit geweld organiseerde, financierde en zich vervolgens keerde tegen eigen landgenoten in de eerste plaats" C.V.G.D. meldt guerilla op Oost-Java BATAVIA 14 Januari (Reuter) In een rapport van de militaire waarnemers van de C.V.G.D., dat gisteren te Batavia werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat republikeinse guerilla-troepen zich vrij in Oost-Java bewegen en op grote schaal wegen, bruggen en eigendommen ver nielen. De Nederlandse troepen, zegt het rapport, zijn te gering in aantal om in de steden rust. en orde te handhaven. EXTRA-REIS VAN DE „TABINTA" NAAR BATAVIA. Tengevolge van het uitvallen van de oassagiersverbinding door de lucht naar Indonesië is bijzondere voorziening nodig ter voldoening aan de vraag naar passa giersvervoer per schip. Daartoe zal de „Tabinta" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" dat door de regering is gehuurd voor het maken van emigrantenreizen naar Canada, een speciale reis naar Batavia maken met 500 mannelijke passagiers. Teneinde de reis voor de passagiers zo veel mogelijk te bekorten de „Tabinta" is een hulppassagiersschip met zeer be- oerkte accommodatie en comfort zal een meciale boottrein van Amsterdam naar Genua rijden. Deze boottrein zal op 71 Februari vertrekken Imaginaire cadeaux voor Franco Van onze correspondent le Panjs) Het te Parijs verschijnende orgaan der vrije Basken en Spanjaarden „Enzko Deya" -wijdt in haar laatste nummer een artikel aan de cadeaux, die volgens de Madrileense pers op gezette tijden door buitenlandse vrienden Franco en zijn familieleden worden aangeboden. Het rij paard, dat het Spaanse staatshoofd door Koningin Juliana zou zijn gestuurd, was een dier denkbeeldige bewijzen van vriendschap, die alom in de wereld voor de Caudillo moet bestaan. Het officiële dementi van de Koningin moet. volgens Euzko Deya, dan ook niet door de Spaanse bladen zijn gepubliceerd. Een ander blijk van diepe genegenheid moet, volgens de Spaanse pers, dezer dagen in de vorm van een majestueuze wagen door de Franse autokoning Panhard aan 's Caudillo's dochter. Carmen Franco, zijn geschonken. Het blad herinnert eraan, dat acht jaar geleden met overeenkomstige persberich ten eenzelfde doel werd nagestreefd. Toen kon de Spaanse krantenlezer vernemen, dat de Duitse Führer Franco een Mer cedes Benz had aangeboden, die precies hetzelfde model bevat als de wagen waar mee de leider van 't nieuwe Europa zijn soldaten aan 't front placht te bezoeken. Doch ook dit geschenk bereikte niet de plaats van bestemming. Het schip, dat de wagen vervoerde, werd aangehouden door de geallieerden, die zo onwelwillend waren om het cadeau voor de Spaanse generaal voortijdig in ontvangst te nemen. Achter deze auto en het paard schijnt dus iets meer te steken dan men oorspronkelijk vermoedde. De Spaanse berichten, waarin beide cadeaux worden genoemd, passen namelijk precies in een systeem van gediri- geerde meningsvorming, dat blijkbaar erop gericht is het Spaanse volk ervan te over tuigen, dat de Spaanse dictator alom in de wereld een onverdeelde bewondering ge niet. Geen deviezen voor Amerikaanse auto's Dollars-gingen vorig kwartaal naar twee Nederlandse fa brieken Nederlandse importeurs van Ameri kaanse auto's zijn ontstemd over het feit dat de regering hun over het laatste kwar taal van 1948 geen dollars heeft toege wezen. De beschikbare 2.6 millioen dollar zijn in hun geheel toegewezen aan maatschap pijen, die in Nederland auto's bouwen met geïmporteerde onderdelen. De importeurs verklaren dat het thans in Nederland onmogelijk wordt een zware personen- of vrachtauto naar keuze te kopen, nu de dollars naar twee maatschap pijen gaan. Elke andere Amerikaanse maat schappij is uitgesloten, waardoor naar hun mening, het opheffen van de distributie illusoir is geworden. De lichtere personen auto's worden voornamelijk uit Engeland, Frankrijk en Tsjechoslowakije geïmpor teerd, zodat daarin wel keuze zal zijn. Voor vrachtauto's en zware personenwagens is. zo zeggen zij, eigenlijk een monopolie ge geven. Hoewel dit voorlopig voor een kwartaal is geschied, vraagt men zich af. of dit in de toekomst ook zal gebeuren. Mocht dit niet zo zijn, dan kan men de 1949-modellen krachtens toewijzing uit het eerste kwartaal 1949 (verdeling in April) niet voor Juni of Juli op de markt hebben. Van gezaghebbende zijde in Den Haag wordt vernomen, dat de dollarpositie van ons land op het ogenblik geen andere be slissing mogelijk maakte. Men verklaarde met stelligheid, dat bij een verbetering van de dollarpositie gestreefd zal worden naar een zo snel mogelijk herstel van de oude verhoudingen op dit gebied. De voor het vorige kwartaal genomen beslissing zal geen maatstaf voor volgende kwartalen zijn. Men heeft deze beslissing genomen, omdat zij bij de huidige dollar- schaarste voor ons land de voordeligste was. Verklaring van republikeins bureau in Londen LONDEN, 13 Januari (Reuter) Vol gens de politiek der verschroeide aarde hebben guerilla's op Zuid-Sumatra 14 plantages en 9 oliebronnen, alsmede fabrie ken en installaties, vernield, zo heeft het bureau te Londen van de republiek Indo nesië meegedeeld. Van het republikeins bestuur van Zuid-Sumatra was vernomen, dat de guerilla's tevens meer dan duizend gebouwen hebben vernield, spoorlijnen en wegen hadden opgebroken en alle bruggen en electrische installaties onklaar hadden gemaakt. In de verklaring werden alle vernielde plantages met name genoemd. „Het republikeinse bestuur op Oost- Java" meldde, dat het republikeinse mili taire hoofdkwartier geheel intact was en nog steeds werkte, aldus de verklaring. „Uit berichten uit alle republikeinse bronnen valt op te maken, dat op geheel Sumatra en op vele plaatsen op Java de gevechten onverminderd voortduren. Het gewapende verzet tegen de Nederlandse politiek neemt geleidelijk toe." De vrouwen van Kravchenko De persconferentie die Victor Kravchen ko, de man die de vrijheid verkoos, dezer dagen in Parijs hield, leek het meest op een filmstudio die haast heeft, zo schrijft de correspondent van de Daily Herald. Ter wijl vier grote camera's voortdurend snor den, smeekten fotografen Kravchenko om te spreken, te zwijgen, te glimlachen, te fronsen, op te staan en te gaan zitten, kortom vrijwel alles te doen behalve lang uit op de grond te gaan liggen. Een ogen blik stilte om Kravchenko gelegenheid te geven eindelijk een paar woorden tot de journalisten te spreken, kon alleen bereikt worden door de praatjesmakers met inter ventie van de politie te dreigen. Hij maakte van die stilte gebruik om communistische verslaggevers, die hem het vuur aan de schenen legden, te vragen: „Zou deze pers conferentie in Moskou gehouden worden?" Maar het succes van de middag boekte de correspondent van het Vrije Volk, die opmerkte: ..De mededeling (uit communis tische bron) dat Kravchenko drie vrouwen zou hebben, kan niet waar zijn. Want hij verkoos de vrijheid". „MONSIEUR VINCENT" Door de vereniging Katholiek Beverwijk" zal op Donderdag 20 Januari, in het K.S.A.- gebouw. de film gedraaid worden „Mon sieur Vincent". Nederlandse binnenvaart langzamerhand op toeren Van de binnenvaartvloot, voor de oorlog ongeveer 20.000 vaartuigen met een inhoud van 5.000.000 ton groot, bleken bij de be vrijding circa 9.000 vaartuigen met een in houd van ca. 1.800.000 ton nog onbescha digd. De verwachting is, dat de vloot spoedig weder uit 17.100 vaartuigen met een inhoud van 5.000.000 ton zal bestaan. Volgens de beschikbare gegevens worden als verloren of vermist beschouwd 1.600 vaartuigen met een inhoud van 450.000 ton. In het buitenland liggen nog gezonken, wachten op terugvoering naar Nederland of wachten hier te lande op reparatie: 1300 vaartuigen met een inhoud van ca. 550.000 ton. Hierbij bevinden zich onder meer twee grote drijvende dokken. Nieuwe vaartuigen worden nog slechts sporadisch gebouwd wegens ongunstige verhouding tussen de bouwkosten en de exploitatie-uitkomsten. Enige moderne rijnsleepboten en motor vrachtschepen, alsook enkele eenheden van het bagger- en bergingsmaterieel en veer boten zijn sedert kort in de vaart gebracht of bevinden zich nog in bouw. Een plan tot reconstructie van de bin nenvaartvloot is in studie bij het directo raat-generaal van Scheepvaart. De visserij vloot is na de bevrijding met medewerking van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening prac tisch geheel opgebouwd. Voor de vervanging van ruim honderd verloren gegane grote vissersvaartuigen is thans een plan in studie, teneinde de moge lijkheid te openen een beperkt aantal mo derne vissersvaartuigen te doen bouwen. Aa/igenomen mag worden dat met mede werking van het Directoraat-Generaal van Scheepvaart de beschikbare schepen van de kustvaartvloot spoedig alle hersteld zijn; ook, dat door vervanging van de verloren gegane vaartuigen de capaciteit van de vloot thans ongeveer gelijkwaardig is aan die voor de oorlog. Het oude ambacht bloeit weer op Terschelling Het „Klaas Knop-fonds" heeft in de loop der jaren een grote bekendheid gekregen, niet alleen bij de Terschellingers, maar ook bij vele anderen die zich voor de typische Terschellinger huisvlijt interesseren. Klaas Knop, de stichter van dit fonds, ging als jongen van vijftien jaar naar zee. De oude zeilvaart was in die dagen nog in ere en Klaas Knop ontving op de schoeners zijn opleiding in splitsen en knopen. Ook het zeilnaaien was een vak, dat de matrozen destijds goed moesten kennen. Langzamer hand werden de zeilschepen echter door stoomschepen vervangen en het oude am bacht dreigde te verdwijnen. Toen Klaas Knop het zeemansleven vaarwel zegde, bleef zijn liefde voor het oude vak evenwel bestaan. Hij zag moge lijkheden om het onder de Terschellingers in ere te houden en als concierge van het Dorpshuis kreeg hij een prachtige moge lijkheid om daartoe het initiatief te nemen. Hij stichtte een schooltje, waar de Terschel linger jeugd zich in het oude zeemanshand- werk kon bekwamen en het bleek, dat er voldoende belangstelling voor bestond, want al spoedig had hij enige tientallen leerlingen. Hij kreeg een uitstekende hulp in dr. J. van Dieren, die dikwijls op het eiland verbleef en het Terschellinger volks leven door en door kende. Dr. van Dieren bekwaamde zich in het oude ambacht en hield daarna overal in ons land lezingen om belangstelling voor het inmiddels inge stelde Klaas Knop-fonds te wekken. Een groot aantal belangstellenden ging dit werk steunen en Klaas Knop werd door H.M. de Koningin zelfs geridderd met de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dit oude ambacht beleeft deze winter op Terschelling weer een ware bloeiperiode. Thans zijn niet minder dan zestien instruc teurs aan het fonds verbonden en het aantal leerlingen heeft de honderd reeds over schreden. Er worden prachtige werkstuk ken vervaardigd, zoals matten, kisthand- vatten van touwwerk en dergelijke, en in de afdeling snijwerk is deze winter een prachtige kop van de bekende mensen redder Dorus Rijkers vervaardigd. Zo nu en dan worden er in verschillende delen van ons land tentoonstellingen ge houden, opdat de belangstelling van velen het mogelijk zal maken deze oude Ter schellinger huisvlijt in ere te houden. Uitgevaren vissersschepen Trawlvissery Maandag 3 Januari: stoomtrawler Petten IJm 49, motortrawler Batavia IJm. 99, Shamrock IJm. 129. Dinsdag 4 Januari: stoomtrawler Haar lem IJm. 9 (14 Jan. binnen), Norma Maria IJm. 6, Viking Bank IJm. 183. Klaas Wijker IJm. 85. Schoorl IJm 39, Limburgia IJm. 54, Robert William KW 123 (11 Jan. binnen te Vlaardingen): motortrawler Dirkje RO 53; motorlogger Saturnus KW 69. Woensdag 5 Januari: stoomtrawler Ca tharina Duyvis IJm. 60. Prinses Beatrix IJm. 117, Libra IJm. 98. Leonarda HA 21; motortrawler Medan IJm. 57; motorlogger De Verwachting KW 28, Petronella KW 125. Donderdag 6 Januari: motortrawler Jo hannes Polderman IJm. 20, Excelsior III KW 76; motorlogger Volharding KW 65, Zeemeeuw KW 170. Vrijdag 7 Januari: stoomtrawler Gloria IJm. 37: motortrawler Thorina TJm 33. Al lan Water IJm. 34, Antje RO. 15, Claesje RO. 46: motorlogger Elizabeth KW 64 (14 Januari binnen), Willempje KW 89, De Vrouw Jacoba KW 122. Zaterdag 8 Januari: stoomtrawler Mary IJm 61, Amsterdam IJm. 58. Flamingo IJm. 25. Bergen IJm. 16, Vios 4 IJm. 96. Maandag 10 Januari: stoomtrawler Su matra IJm. 62, Gerberdina Johanna IJm. 38, Katwijk II KW 134; motorlogger Heem stede IJm 53, Martha IJm. 74, Verwachting IJm. 204. Arie Nico KW 17, Floris KW 59, Jan KW 84. Alida KW 91 Geforoeders KW 108, Bali KW 129. Java KW 159, Katwijk TII KW 161, De Vier Gebroeders KW 162, Janna KW 163, Aleida KW 169, Karei Doorman KW 227. Dinsdag 11 Januari: stoomtrawler Claes Compaen IJm 41. motorlogger Hubertha Gerarda KW 9. Willem Cornelis KW 16, •Tacoba KW 107. Gebroeders KW 166. Woensdag 12 Januari: stoomtrawler Pocusie GDIJ 2: motorlogger Cornelis KW 24. Nelly Maria KW 70. Donderdag 13 Januari: motorlogger Fier- man Eduard KW 5, Henk KW 56. Haringdrijfnetvisserij Maandag 3 Januari: motorlogger Gorredijk IJm. 75.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7