J N, TeL 5563 Taxi iel 4333 Vraag en antwoord rond de praktijk van het herstel OLD CLOTHES NEW Het Beverwijkse monument bij Westerhout Hitoeckoap Xh. de JCaurng) Drie feestelingen bij de Hoogovens gehuldigd NI Het testament me ZATERDAG 15 JANUARI 1949 IJ MUIDER COURANT Hoogbouw blijft gehandhaafd Nu ook in de bouwputten van Velsens j hof te cx-eëren. Dit laatste project is wel nieuwe centrum rond het wordende Raad- op zeer losse schroeven komen te staan, huisplein de lijnen van het naderende her- aldus deelde de wethouder ons mee, door- stel zich gaan aftekenen, rijzen er enige i dat er moeilijkheden met de plaatselijke vragen, die wellicht het beste door wet- I drinkwatervoorziening dreigen, wanneer houder \V. F. Visser, de stuwende kracht het verwezenlijkt zou worden. Blijft dus achter Velsens Openbare Werken, beant woord kunnen worden. Eerst echter de feiten. Een groot gedeelte van dit nieuwe cen trum is reeds aanbesteed: langs de Zeeweg en de Boulevard is bijna de helft op de gunning na in kannen en kruiken en de rest zal dit jaar zeker volgen. Onder de belanghebbende winkeliers is nogal wat verzet gerezen, onder meer tegen de geprojecteerde hoogbouw aan en in de omgeving van het Raadhuisplein. In dit verband deelde de wethouder ons met grote nadruk mede, dat de gemeente op haar oorspronkelijke, door architect Dudok ontworpen, hoog- bouwplannen niet terugkomt, omdat dan het aspect van het nieuwe Velsen aanzienlijk zou lijden onder de tijde lijke belangen van een enkeling. Verder werd ons te kennen gegeven dat er niet zou zijn afgeweken van de beloften, die aan de winkeliers werden gedaan. De nieuw te bouwen „Boulevard" wordt een winkelstraat, wanneer het aantal winke liers dat zich daar wil vestigen, althans groot genoeg is; een opmerking, die met het oog op recente gebeurtenissen belang rijke consequenties voor de toekomst zich verbergt Mochten de zaken langs de boulevard en elders niet volgens het plan verlopen zo zeide de heer Visser dan moet het hele probleem opnieuw worden bezien. Over de omstreden arcadenbouw op sommige punten van de boulevard merkte onze zegsman op dat niemand ver plicht is, daar te bouwen. Dit alles onder de supervisie van de heer Dudok, zo nodig met medewerking van individuele archi tecten. Montagebouw op het „Stormvogelstcrrein" Velsen zijn 400 montagewoningen toege zegd, waarvan er 250 van korrelbeton op het voormalige Stormvogels-terrein zullen verrijzen. De bestemming van oud-IJmuiden maakt verder eveneens voortdurend een punt van besprekingen uit: er zijn reeds diversélaan- vragërs komen opdagen voor de vestiging van een middel-grote industrie in dit deel der gemeente; wij hoorden de namen van een confectie-industrie en een plastic- fabriek uit Haarlem in dit verband noe men. Het nieuwe raadhuis over het eerste (officiële) plan Schouwburg Men heeft zich in Velsen wel eens afge vraagd of er naast het materiële herstel geen aandacht besteed werd aan de cul turele zorg. In antwoord daarop verwees men ons naar het nieuwe Raadhuisplein dat aan de Zuidzijde ruimte openhoudt voor een eventuele schouwburg. Flat en belvédère Het flatgebouw voor jonggehuwden komt hoogstwaarschijnlijk in de omtrek van de nieuwe montagehuizen, dus bij het oude Stormvogelsterrein in de buurt, tenminste wanneer de toezichthoudende architect Dudok het hier mee eens is. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat de uitkijktoren, die temidden van de nieuwe woonblokken bij het Kennemerplein gedacht is en daar reeds in „status nascendi" aanwezig is, bin nen niet al te lange tijd een wat vriende lijker uiterlijk zal krijgen door beplanting. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Agenda voor Veisen en IJmuiden ZATERDAG 15 JANUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Het geheime com mando". Rex: „Duel in de zon". Patronaatsgebouw, 8 uur: Concert, Mando lineclub „Excelsior". ZONDAG 16 JANUARI. Thaiia, 3 uur: „Buitengewoon verlof"; 7 en 9.15 uur: „Het geheime commando". Rex: „Duel in de zon." MAANDAG 17 JANUARI. Thaiia, 8 uur: „De zwarte korporaal". Rex: „Duel in de zon." Spreekuur: Burgemeester 1012 uur. Spreekuur: Wethouder van Sociale Zaken 9—12 uur. „VOOR HET KIND" IN IJMUIDEN. De opbrengst van de verkoop der kinder zegels in IJmuiden bedraagt 1761.80. Over enige weken kan de onthulling tegemoet gezien worden Maandagmiddag 1.30 uur van enkele artikelen zonder punten tegen VERLAAGDE prijzen- KENNEMERLAAN 24 JANUARI: 3UBILEUMMAAND Op de eerstvolgende raadszitting zal 'n cre- diet voor het ontwerpen van Velsen's nieuwe raadhuis worden ingediend; van de verwachting dat Dudok dit centrale pro ject zal uitvoeren konden wij geen directe bevestiging krijgen. Begraafplaats bij Westerveld? Men zal zich herinneren, dat er oorspron kelijk een plan in gemaakt, om achter de begraafplaats „Westerveld" een nieuwe dodenakker aan te leggen en dat daarnaast het idee is gerezen onder meer als ge volg van het verzet in de kringen der Natuurbescherming en der Streekplanont werpers om ten Zuiden van de bestaande begraafplaats, dus in de driehoek, waar thans nog de tankval ligt, een nieuw kerk TAXI! TAXI! voor binnen. en buitenland (Adv.) ZONDAG 16 JANUARI UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, H. Avond maal; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg, voortzet ting H.A., ds D. C. van Wijngaarden: Dankzegging. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. A. C. van Nood, van Santpoort; 3.30 ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Doopgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. N. v. d. Zijpp, van Rotterdam. Oud-Kathoiieke Kerk. 10 uur Hoogmis; 19.30 uur Vespers; Woensdag 19 uur H. Dienst. Leger des Heils. 10 uur Opdrachtdienst; 7 uur Openluchtsamenkomst: 8 uur Ver- lossingssamenkomt. De leiding berust bij majoor Van Dalen, oud-commandant van het Leger des Heils in IJmuiden. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3 uur ds. A. Verschoor van Santpoort. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur prof. dr. C. J. Bleeker, van Amster dam. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst aan de Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie. 4 uur L. J. Neerings, van Enkhuizen. Baptisten Gem. Openbare Leeszaal, Hei- destraat 40 7.30 uur n.m. F. Oosterwijk. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 ds. A. C van Nood. BEVERWIJK. Doopgez. Kerk. 10 uur S. L. Verheul, candidaat, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweit zer, Heilig Avondmaal. Maranatha. 10 uur L. Neerings, van Enkhuizen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar, Doopsbediening. De Toorts. 10 uur ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Kapel. 5 uur H. W. Hofmeester, van Hilversum Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur M. Bruin. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Pethel. 3 uur ds. J. C. Maris. HAARLEM. Church of England, Kinder huissingel. 3 p.m. Evening Prayer. Rev. A. C. Austen, C.F. Op het erepodium, opgesteld in het schaftlokaal van de afdeling Hoogovens der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden waren drie „zilveren" jubilarissen gezeten, na melijk de heren C. A. Kuilman, machinist van de fijngasregeling, M. N. Tegeler, eveneens machinist van de fijngasregeling en de smeltmeester W. v. Zanten. Ir. F. W. E. Spies, de bedrijfsdirecteur, hield de jubileumrede, aan het slot waar van hij de gelukwensen der directie uit sprak en de gebruikelijke envelop over handigde. In zijn rede merkte de heer Spies op, dat hem deze morgen de opmer king werd gemaakt, dat er nog al wat ju bilea op de fabriek waren. Ir. Spies noemt dit een gelukkig verschijnsel, want het wil toch zeggen dat er velen zijn die vijf-en twintig jaar lang de goede gezondheid en de werklust hebben bezeten om een kwart eeuw in de productie te zijn. Op- en neer gang is er in die kwarteeuw natuurlijk wel geweest en dat weten ook deze jubilaris sen goed, maar het gelukkige feit is niet te ontkennen dat door samenwerking juist van de oude getrouwen dit bedrijf tot bloei is gebracht. De spreker had dan ook veel vertrouwen in de toekomst omdat de vele oude medewerkers de goede geest van sa menwerking, die wij zozeer nodig hebben, weten te propageren. Daarna volgde de aanbieding der ver schillende geschenken. Hartelijke woorden van vriendschap en waardering werden daarbij gesproken. Deze taak werd verricht door de heer P. Heijnis, die zijn feestrede in versvorm had gehouden, ten aanzien van de heer Kuil man. De heer H. Maathuijs sprak de heer van Zanten toe, gevolgd door de heer T. de Vreeze, die de heer Tegeler tot mid delpunt van zijn toespraak maakte. De heer J. Baas had zijn gelukwens eveneens in poëtische vorm gegoten. De inhoud daarvan gold echter niet de jubi larissen, doch hun echtgenoten, die uit De heer Hennink niet langer secretaris van de E.V.C. Naar wij vernemen heeft de heer H. Henn nk te Velsen bedankt als secretaris van de Eenlieidsvakcentrale en gelijktijdig zijn functie van redacteur van het orgaan „Werkend Nederland" neergelegd. Hij zal ook niet langer als scholingsleider optre den. De heer Hennink heeft dit besluit in verband met persoonlijke moeilijkheden genomen. handen van de heer Baas ieder een bloeien de azalea in fraaie pot mochten ontvangen. Ir. A. Vroege, chef van de afdeling Hoog ovens, was van mening dat hij nu vele verschillende sprekers uit 't verleden had den geput en herinneringen van vroeger hadden opgehaald de werkzaamheden der jubilarissen van de laatste jaren on der de loupe mocht nemen. Aan het slot van zijn toespraak vereerde hij de jubilarissen het gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. De jubilarissen spraken daarna een woord van dank. ZEEWEG 275 DAG EN NACH? (Adv.) In 1946 was voor de plaatsing van het voorgenomen monument de keus gevallen op de hoek StationspleinVelserweg. Nu echter dit plein geheel nieuw is ingericht, werd het zeer twijfelachtig of de aanvan kelijke keuze van de plaats nog wel geluk kig mócht worden genoemd. Bij de toe neming van de verkeersintensiteit en van de bevolking zal dit plein met omgeving, ondanks de daarop ontworpen beplantin gen, meer en meer een zakelijk aanzien krijgen. Parkerende auto's, verkeersbor den, straatlantaarns en andere objecten bieden hier op den duur geen mogelijkheid voor een rustige opstelling van een be langrijk beeldhouwwerk en ook zou een passende beplanting als achtergrond daar niet kunnen worden aangebracht zonder afbreuk te doen aan het stedebouwkundig geheel. Daarenboven zou hier de belichting van het monument zeer ongunstig zijn, omdat het met zijn voorzijde naar het Noorden zou moeten worden gericht. Gelukkig echter was er in dit stadium nog gelegenheid om de keuze van de juiste plaats nader in beraad te nemen. De Commissie van voorbereiding heeft alsnog het advies ingewonnen van de land schapsarchitect Ir. H. Otto, die alle moge lijkheden hier ter plaatse tegen elkander heeft afgewogen en tot de stellige conclu sie is gekomen, dat het verleden jaar aan gelegde grote gazon in de bocht bij Wes terhout in alle opzichten geacht moet wor den de waardigste en gunstigste plaats te zijn Hierbij is ook gelet op de toekomstige stadsuitbreiding. De Commissie heeft zich eenstemmig met deze zienswijze verenigd en het gemeentebestuur heeft er bereids zijn goedkeuring aan verleend. Het monument zal daar worden geplaatst op het meest Westelijk gedeelte, doch met het front naar de Zeestraat, waardoor het de meest voordelige belichting krijgt. De emeente Haarlemmermeer bezit, zoals gemeld, nog maar één korenmolen die intact is. Deze korenmolen „De Eersteling" staat in Hoofddorp en dateert al uit 1856. De laatste jaren raakte hij echter zeer in verval. De restauratie zal bijzondere subsidies vereisen. „Van kind tot arbeider" In gloedvolle bewoordingen heeft de heer Jos. Veldman, voorzitter van de Cen trale Jeugdraad van de K.A.B., Donder dagavond gesproken voor de IJmuidense leden van de Katholieke Arbeidersvereni ging over het 'probleem van de te werk stelling van kinderen van 14 tot 16 jaar in fabrieken en werkplaatsen, die het geeste lijk leven van de arbeidersjeugd zoals spreker het uitdrukte, „in haar ontwikke lingsgang stuitte". De heer Veldman drukte zijn bezorgd heid uit over de slechte invloeden waar aan de jeugd in het bedrijfsleven bloot staat bij gebrek aan een' juiste geestelijke vorming en hij pleitte voor de doorvoering van het achtste leerjaar dat volgens hem van zo'n enorme betekenis is voor de ver dere ontwikkeling van de aanstaande ar beider. In scherpe bewoordingen veroordeelde hij de ouders, die zich inlaten met de be roepskeuze van hun kinderen. De K.A.B. heeft, aldus spreker, steeds in de bres gestaan voor de juiste geeste lijke vorming van de jeugd, waarvan de grondslag gelegd moet worden in de volks scholen, waar het arbeiderskind een op voeding zal moeten krijgen die het later als volwassene in het openbare en bedrijfs leven in staat zal stellen door zijn levens houding een goede invloed uit te oefenen op zijn millieu. De jongeren worden helaas te vroeg in het arbeidersleven opgenomen en over het algemeen juist in de jaren dat zij boven alles een grondige en degelijke leiding in hun geestelijk leven behoeven. Deze vroege opneming in de arbeidersomgeving, aldus vervolgde spreker, laat dan ook haar spo ren van „geestelijke mislukking" achter en het is de hoogste tijd dat wij ons in spannen om ook en vooral de arbeiderskin deren te geven wat hen toekomt. Het is de taak van het bedrijfsleven, al dus de heer Veldman, de jeugd verder op te voeden. En dit doen zij in het verband van personeels-selecties, personeelsvereni gingen, en bedrijfsscholen, maar de eigen lijke opvoeding iigt bij het kind zelf, zodat het bedrijfsleven eigenlijk alleen de mo gelijkheid tot deze ontwikkeling behoeft te scheppen. De heer Veldman besprak uitvoerig de ver schillende puberteits-moeilijkheden waar mee het opgroeiende kind te kampen heeft en die door vele opvoeders beschouwd beschouwd worden als grillen en nukkige buien. Tevens was het, volgens spreker, noodzakelijk dat de bemoeienis van het bedrijf in de vrije tijd beperkt moest blij ven, daar anders het gezinsleven dreigde verwoest te worden. De voorzitter van de Kring IJmuiden, de heer P. Barbée, die aan de aanvang van de vergadering een kort openingswoord had gesproken dankte de heer Veldman voor zijn boeiende rede. Het R.-K. kerkzangkoor „Cantemus Domine", onder leiding van de heer H. J. van Kaam, verzorgde op stemmige wijze de muzikale omlijsting. ruimtewerking, die hier veel gelukkiger is dan op enige andere plaats, wordt nog vergroot door de ophoging van de Weste lijke punt van het plantsoen tot het maai veld van de weg. Rondom en Westelijk van het P.E.N.- gebouwtje, dat daar op den duur zal .ver rijzen, wordt overeenkomstig de aanwij- zigingen van de landschapsarchitect een dichte beplanting aangebracht: 15 Oosten rijkse dennen, 6 Hollandse linden, struiken witte Meidoorn en verder laag struikge was. Het langgestrekte verdiepte gazon, waarin enkele zware bomen staan, met het houtgewas van de buitenplaats aan de Westzijde en later ook de wegbeplanting aan de Oostzijde, belooft een goede om lijsting te worden. Intussen is de beeldhouwer G. Bolhuis met zijn werk nagenoeg gereed gekomen en heeft de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij zijn beschik king van 20 December 1948. gehoord de Centrale Commissie voor Oorlogs- of Vredesgedenktekens, goedkeuring gehecht aan het Kunstwerk. Dezer dagen mag nog het fiat worden verwacht van de Provinciale Commissie wat betreft de keuze van de plaats. Wan neer alles meeloopt en de vorst niet tussen beide komt, zal de burgerij van Beverwijk over enige weken de plaatsing en onthulling van haar monumentale gedenkteken tege moet zien. Een ieder is tevreden over onze verlichting. Komt U ook eens kijken zonder verplichting" Natuurlijk HEWK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 14 (Adv OUD-KATHOLIEKE KERK. Het Episcopaat der Oud-Katholieke kerk van Nederland heeft op zijn verzoek in verband met de benoeming tot pastoor van de gemeente van IJmuiden aan de hoogeerwaarde heer C. F. Nieuwenhuvzen, pastoor te en deken van het bisdom Haar lem, per 1 Januari 1949 eervol ontslag verleend als lid van de Bisschoppelijke Raad, waarin hij het bisdom Haarlem ver tegenwoordigde. FILM VAN HET HEILSLEGER. In de zaal van het Leger des Heils in de Edisonstraat te IJmuiden heeft Dinsdaj, avond een filmvertoning plaats. Men heeft de hand weten te leggen op de film: „Door leed tot vreugde", voorafgegaan door een bijprogramma. Des middags is er film voor de jeugd met als hoofdnummer: „De kleine zwerver". Donderdag 20 Januari komen de Heil soldaten in de Hervormde Kapel te Sant poort hetzelfde program vertonen. „Het geheime commando" (Thaiia) De onder regie van Fritz Lang tot stand gekomen film „Het geheime commando' met in de hoofdrollen Gary Cooper en Lille Palmer, is een verzetsfilm van het goede soort dat zonder een al te sterke uitbuiting van de romantische achtergrond, een su blieme vertolking geeft van het leven tij dens het verzet. Tegenover de aantrekkelijkheid die er schuilt in het avontuur van de illegaliteit, vindt men een realistische weergave van de geestelijke kracht, welke nodig blijkt om het werk vol te houden en de regiseur heeft er blijkbaar voor gewaakt om de sentimentele scènes een te ruime plaats te geven. De Hollywoodse „he-man" Gary Cooper ziet men hier sympathieker afgebeeld dan in de vele cowboyfilms waarin hij meer malen de boventoon voert. Hij valt sterk op door zijn beheerst spel en natuurlijke nonchalance, wat niet nalaat hem tot de sterkste figuur van deze film te maken. Hoewel de verleiding om van deze film een heroïsch geheel te maken in ruime mate aanwezig is, is zij niet uitgegroeid tot een serie opgeblazen heldenfeiten maar blijft, ook in scènes die het accent leggen op daadwerkelijke actie, aannemelijk. „Het geheime commando" vormt een boeiend geheel dat zeker indruk maakt. De zwarte korporaal (Thaiia). Een opwindend filmwerk waarin, naast vele avonturen, die naar onwaarschijnlijkheid zwemen, Paul Robeson, de wereldver maarde negerzanger, imponeert door zijn prachtige stem. De liefhebbers van zijn kunst zullen ongetwijfeld door deze film. waarin zijn zang een belangrijke plaats inneemt, bevredigd worden. Van Maandag af wordt zij vertoond. Zondagmiddag is er een speciaal „lachprogramma" in Thaiia. L. v. B. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 58) Tot juffrouw Silence kwam na het diner Ja. Luistert u eens, mevrouw Bridling praatte u gedurende die drie kwartier nog met mevrouw Maquisten over de oorzaak van haar opwinding en wie deze eigenlijk op zijn of haar geweten had Neen. Zij zinspeelde dus niet meer op die kwestie Ellen schudde langzaam haar hoofd. En u sprak er ook niet meer over Ik vond, dat het beter was om haar x'ustig te honden. En bovendien werd haar eten boven gebracht en Molly liep aldoor heen en weer. Sprak mevrouw Maquisten tegen juf frouw Silence toen zij binnenkwam? Neen. En keek zij haar ook niet aan Er kwam een snelle flikkering in de diep weggezonken ogen. Toen zakten de oog leden weer omlaag. Neen, zij sprak tegen mij. Hoorde u haar nog tegen juffrouw Silence spreken, voordat u de kamer ver liet? Neen. Wat deed u nadat u de kamer ver laten had Ik liep de gang door tot aan het portaal en daar bleef ik luisteren of juffrouw Nora of juffrouw Honor al aankwamen. Ik hoorde juffrouw Nora roepen, dat ze naar beneden ging en ik bleef op haar wachten, en toen gingen we met z'n tweeën de gang door tot aan de deur van de slaapkamer. Hoeveel tijd nam dat Ik had geen haast. Ik ging een ogen blik mijn kamer binnen om een zakdoek te halen en toen liep ik weer langzaam verder. Toen wachtte ik weer op het por taal voordat ik juffrouw Honor hoorde roepen en ik bleef nog even wachten, tot ze beneden was en toen hadden we het nog even over die japon van haar, die ik voor haar veranderd had. Alles bij elkaar ben ik misschien vijf minuten weg geweest. Toen ging juffrouw Honor de kamer van mevrouw binnen en ik ging naar mijn eigen kamer aan de overkant van de gang. Was uw deur open Ja. Kon u iedereen de gang in zien komen Weer kwam er een flikkering in de ogen en de rasperige stem zei: Ik heb er wel op gelet, wie er langs kwam. Mijnheer Dennis kwam het eerste ik hoorde zijn kruk en ik keek even naar buiten Ik kon hem van de hoek af zien aankomen Toen kwam juffrouw Nora Mevrouw Huil, bedoel ik. Zij kwam de trap af hollen, zoals ze altijd doet. Ik kon haar ook de hele gang door zien Daarna kwam Molly aan met het koffieblad en ging ik naar buiten om de deur voor haar open te doen. Even beneden en kort daarna werd er voor mij gebeld. Is er die avond nog iets tussen U beiden gezegd over de reden van haar opwinding Ellen nam haar handen van de bank en opende haar tasje. Zij nam er omstandig een grote, schone, opgevouwen zakdoek uit en sloeg die uiteen. Zij sloot de tas en schoof de beugel weer over haar pols. Zo bleef zij staan, met de uitgevouwen zak doek verfrommeld in haar hand. Die tril den een weinig, en het witte linnen trilde ook. Ze zei: Ze zei er niets van tot ze eenmaal in bed was. Toen nam ze mijn hand en zei: „We hebben elkaar lang gekend', en ik zei: „Ja, me lieve mens". En toen zegt ze: „Ik ben heel ongelukkig maar ik ben niet van plan om op mijn besluit terug te ko men. Bedrog kan ik nu eenmaal niet uit staan", zei ze. En ik zei: „Nou, dat hoeft toch ook niet, menslief! Maar nou moet u er vanavond niet meer over denken.... morgen komt er weer een dag en dan kunt u nog genoeg nadenken. Nou moet u gaan slapen en geen muizenissen meer in uw hoofd halen", zei ik. Er begonnen tranen te druppen van onder de neergeslagen oog leden. Ellen liet ze de vrije loop. De stem, die zo scherp en krakend was geweest, scheen gebroken. En toen zei ze n£g: „Geef me een nachtzoen, Ellen', en dat deed ik en toen ben ik de kamer uitgegaan. HOOFDSTUK XXXI. Toen Huge Vane opstond voor het kruis verhoor, zag hij er helemaal niet uit als een vrolijke, ondeugende schooljongen. Hij later kwam ze er weer uit en ging naar leek nog wel een schooljongen, maar een. die een beetje timide is vanwege de ver drietige stemming om hem heen. Ellen veegde de tranen weg, die over haar wangen liepen. Haar hand beefde een weinig en haar ogen waren rood. Zij hield haar zakdoek stevig vast en keerde haar hoofd langzaam naar Hugo Vane. Ik zou u nog graag een paar vragen willen stellen. Mevrouw Bridling. Bijvoor beeld: U heeft ons nog niet verteld, ge loof ik, hoe juffrouw Silence er op rea geerde. toen mevrouw Maquisten haar mededeelde dat zij haar de robijnen wilde vermaken. Ellen klemde haar lippen opeen en sprak toen: Ze zei: „O, neen!" en mevrouw Maquisten zei: „O, ja, lieve kind'. Nou, en toen zei ik. wat ik er van dacht, en dat ik vond, dat ze dan eerder aan mijnheer Robert toekwamen of aan juffrouw Honor. En juffrouw Silence zei: „O, doet u dat astublieft niet, nicht Honoria"alsof ze niet wist, dat dat nou de beste manier was om haar te laten volhouden wat zij zich eenmaal had voorgenomen! Juist. Hoe lang had juffrouw Silence mevrouw Maquisten gekend? Hoe lang was zij er in huis geweest Niet langer dan veertien dagen. En u was vijf en dertig jaar bij me vrouw geweest Ellen bracht de zakdoek weer aan haar ■jgen. Het zou deze maand zes en dertig jaar geweest zijnals ze het leven had mogen hebben. U wist natuurlijk heel wat meer van haar af, dan juffrouw Silence kon weten? Ik wist hoe ze was en waar zij van hield. (Wordt vervolgd). A DE SOCIAAL-POLITIEKE STORM, die de vloot een paar dagen lamlegde is de werkelijke storm gekomen, om roet in hel eten te gooien ook deze week bleef het bij een duizend kistjes verse vis in de hal en alle verwachtingen over een vlottere aanvoer is de bodem in geslagen. I Wellicht komen de eerste tekenen van het herstel begin volgende week. Dat de crisis in de aanvoer een zware druk op de koelhuis-voorx-aden heeft ver oorzaakt. spreekt vanzelf maar de vier honderd duizend kilo IJslandse kabeljauw filets, waar index-tijd zo tegen geageerd werd, zijn nu een ongedachte x-edding gaan vormen in de soms voor de handel hope loze situatie. Het herstelplan voor de vloot zal nu dan eindelijk uit de doeken worden gedaan: al betraclxt men in de Haagse regionen de grootst mogelijke geheimzinnigheid, de woorden ^an de minister van Landbouw bij de begroting van zijn departement heb ben de hoop in een opzicht weer levend gemaakt. Inmiddels weet geen mens nog, welke kant het herstel op zal gaan, al sprak de minister van de vervanging voor 100 verloren gegane schepen en de gissingen in rederskringen zijn legio op dit punt. Binnenkort zullen we hierover wel meer horen. Weer visserij dagen. De vorige keer zijn er wel eens teleurstellende woorden aan de resultaten van de Bergense bijeenkomst gewijd, maar men vergat vaak, dat het contact en de oriëntatie zo heel veel goeds tot stand kunnen brengen in een bedrijf, waar het onderling begrip voor eikaars moeilijkheden nog vaak ver te zoeken is, omdat men eenvoudig niet buiten de eigen kring kijkt. Het onderwijs is dit keer: „on- dex-zoek en practijlc". Jammer, dat de volg orde niet andersom gekozen is, want hoe belangrijk de research voor de toekomst ook is en drs. A. G. U. Hildebrandt is de aangewezen man om zyn publiek hier van te overtuigen de enorme problemen van het heden vragen de aandacht vóór de gedachten aan de wetenschappelijke uit bouw van het bedrijf. Wil de bioloog of de econoom kunnen werken voor de toe komst, dan zal deze toekomst verzekerd moeten zijn door het heden. Figarosonate Mijn kapper heeft in de krant gelezen dat een haarlok van Beethoven op een vei ling verkocht is voor honderdvijftig gulden. Hij is daarover in vuur geraakt, hij komt er niet over uitgepraat. Hij danst met zijn klepperende schaar om mij heen en zijn mond kleppert in dezelfde maat. „Een haax-lok voor honderdvijftig gul den. Omdat hij op een beroemd hoofd heeft vastgezeten. Een haarlok? Ik heb hem gezien op een foto in de krant. Drie en dertig spiertjes waren het, mijnheer. Dat is vier en een halve gulden per stuk. Daar kriebelt een haai-tje in uw oor dat ik heb afgeknipt? Wel, daar kriebelt vier en een halve gulden in uw oor. Als ge ten minste na uw dood even beroemd wordt als Beethoven. En wie zal dat zeggen? Wie zal het zeggen dat zelfs ik na mijn dood niet beroemd zal worden, al zou het alleen maar zijn om het feit dat ik uw héfren altijd placht te knippen? Zal ik er opzij nog wat van afdoen, mijnheer? Ik zal er opzij nog voor een kleine dei-tienhonderd gulden afdoen, dan blijft het even wat beter zitten. Ik veeg mijn haarlokken altijd met een zachte bezem bij elkaar in de vuilnisbak als het werk gedaan is. Alle haarlokken van alle mensen die ik geknipt heb. Maar het zou zaak zijn ze allemaal in een enve loppe te doen met een etiketje erop. Voor later. Wie beroemd wordt, die zijn haar lokken zijn dan te koop bij' kapper die-en- die, hij heeft een haarlokkotheek. Hij kan ze leveren per stuk of per dozijn, aardig opgemaakt met een lintje. Ge zegt. dat ik niet moet spotten met de nagedachtenis van een genie. Ik zeg dat ik dat niet doe. Ik maak geen grappen over Beethoven, mijnheer, want ge kunt het geloven al naar gelang ge dat wilt, maar ik zal mijn laatste centjes uitgeven voor een concert waar zijn stukken worden gespeeld. Daar zit ik op mijn stoel vastgevroren te luisteren, ik raak er van in de wolken. Ik zeg u mijnheer, wie aan Beethoven komt, komt aan mij. Maar dat men dit genie kan eren door drie en dertig haren van zijn hoofd op een papiertje te plakken en er eerbiedig naar te koekeloeren nee, ik ken die Beethoven uit zijn composities ge noeg om te weten dat hij er een gruwe lijke hekel aan zou hebben. Hij zou er in spiratie door krijgen om een stuk te com poneren op de dwaasheid van de dwepers. Een stuk waarin hii lacht om de haarlok- kenaanbidders en schreit om het lot van zijn drie en dertig eriize soierties. gedoemd om eeuwen lang door kalfsogen te worden aangestaard.. Die drie en dertig spiertjes, die zo graag met alle andere op de eer biedwaardige schedel van de meester rustig met hem in het graf zouden zijn gedaald. Zeg u dat wèl miïnheer, dat ge niet geweten hebt hoe poëtisch een kapner kan zjjn. Dat zullen wel meer mensen niet weten Zij zien een kapper als een schaar met een witte jas aan. Maar ge ziet wel. als het ernst wordt dan stort een kapner zijn hart ook wel eefis uit. al moet het onder 't knippen door. Ze zeggen dat die haarlok van Beethoven naar Amerika ?aat. Zij zullen daar met drommen komen kijken om het indrukwekkende souvenir te zien: zij uilen er harder voor lopen dan om de Hammerklaviersonate op een echte piano te horen, want zij kunnen thuis aan de radio iedere week minstens een keer een gramofoonplaat horen afdraaien met iets van Beethoven erop. Beethoven in blik. om zo te zeggen. Maar die haarlok' Ze zullen °r in Hollywood wel een film omheen frie melen Het drama van de haarlok, een ont roerend meesterwerk in natuurlijke kleu ren, Want Deanna Durbin heeft de drie en dertig haren voor haar museum aange schaft. zeggen ze. Dina Deurpin. zoals mijn zoontje zegt. Dira Deurpin zal er een nieuwe avondjui# voor moeten aanschaf fen, in het grijs van Beethoven zijn grijze haar Mijnheer, ik ben er zo mee klaar- Tk heb voor honderd millioen gulden of daaromtrent van uw pruik afgeknipt, rk al het zorgvuldig bewaren voor mijn ouwe dag. Als ge maar zorgt dat ge beroemd ziit voor dat ge dood gaat. Dan kunnen we omen delen. En ik zal een heerlijk frictionnetje voor i zoeken. Dan groeit het weer goed voov onze volgende oogst. Mynheer, tot uw dienst." J. fc.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8