c Politierechter Losheid van tong en vuist leidt tot boete en hechtenis iSêSSZ Visserij- varia Eis tegen Schreieder: 15 jaar PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws J WOENSDAG 19 JANUARI 1949 TTMU'DF.R COURANT Opnieuw moesten in Haarlem enkele lieden bij de politierechter op het matje komen, die zich zodanig door hun gevoe lens hadden laten meeslepen, dat zij zich tot woorden of daden hadden laten ver leiden, die in de wei-geformuleerde ter men van de wetgever strafbaar zijn ge steld. Daar was bijvoorbeeld de werkster, die, toen haar mevrouw haar had opgezegd, haar ongenoegen kenbaar maakte door een stevige pats tegen de keukenruit te geven, die 'daaronder bezweek. „Tien gulden of zes dagen", zei de Offi cier en de juffrouw antwoordde: „Ik vind het goed meneer", waarop de politierech ter geen reden zag het met de Officier on eens te zijn, zodat het Recht gewroken was en alle partijen bevredigd waren behalve misschien de mevrouw van het gebroken venster. Een handlanger van de Hoogovens had zich opgewonden toen een politie-agent hem had aangehoudden omdat zijn fiets lantaarn niet brandde. Hoewel er van een bekeuring nog geen sprake was geweest, pakte hij toch nogal onvriendelijk uit, hoewel hij de gebezigde woorden voor de functionaris achter de groene tafel ver geefs trachtte te verzachten. Hij had trou wens zijn strafblad niet mee, want dat vermeldde nog andere vormen van aggres- sie. „Een week", luidde de eis, maar de politierechter wilde 's mans broodwinning niet in de waagschaal stellen en voegde er „voorwaardelijk" aan toe en vijf-en- twintig gulden boete. Dan was er een Amsterdammer die er niet was, want hij liet verstek gaan. Doch de Officier somde op, dat deze heer zich na een drinkgelag binnen Haarlems veste per N.Z.H. naar Amsterdam had willen begeven. De tramtrein was al bij de Liede- brug toen de conducteur bij hem kwam om het daarvoor verschuldigde tarief te heffen, waaraan de beschonkene zich niet onderwierp. De conducteur liet daarop stoppen om de onwillige ergens in de barre natuur tussen Haarlem en Halfweg aan de kant van de weg het nut van vervoer middelen in het algemeen en van de N. Z. H. in het bijzonder te laten overdenken, doch deze bleek tot zulke meditaties niet geneigd en besprong de voor de inning der ritprijzen verantwoordelijke ambtenaar, waarbij deze verscheidene klappen te ver duren had. „Dat gaat alle perken te buiten", zei de openbare aanklager boos, „we zullen maar eens fors terugslaan: een maand". „Drie weken", besliste de rechter, die zelfs met de grootste boosdoeners nog wel enige clementie wil betrachten. Een jeugdige Bennebroeker had een hond met een steen gegooid, niet uit een plotselinge opwelling, omdat het beest las tig was, maar, zoals een getuige vertelde, langzaam nader sluipend tot hij zo dichtbij was, dat hij niet kon missen. Het dier kreeg de steen tegen de kop en tuimelde een aangrenzende vaart in. Het had wel geen kwade gevolgen, maar de Officier vond 't toch maar misselijk en minder waardig en wilde deze dierenmishande ling met tien dagen opsluiting gehono reerd zién. Ook in dit geval maakte de politierech ter er voorwaardelijk van en deed er nog twee keer tien gulden boete bij. De laatste delinquent die die dag in het verdachtenbankje schoof, had het het bontst van allemaal gemaakt. Het was een slungelachtige jongen van een jaar of twintig, die zich niet ontzien had in een bioscoop tijdens de projectie van het jour naal van de ramp met de „Nijmegen" met een stel kornuiten te praten en te lachen of er niets aan de hand was. De andere toeschouwers hadden zich daaraan ge- ergerd en de assistentie van de ouvreuse ingeroepen, die de knapen evenwel ook niet tot enige wellevendheid wist te be wegen. De politie kwam er aan te pas, die beledigingen als „Jullie zijn nog erger als de SD" moest aanhoren. „Heeft die aap van een jongen dat alle maal gezegd?" verwonderde de politierech ter zich tegen de getuigende agent en toen deze bij zijn verklaringen bleef zei hij: ,,'t Is ongelooflijk". „We hadden het journaal al twee keer gezien", bracht de niet in 't minst van zijn stuk gebrachte verdachte in het midden, hetgeen niet naliet een bedenkelijke in druk teweeg te brengen omtrent zijn vrije tijdsbesteding. De Officier vond de mentaliteit van deze jongen ook wel zo verwerpelijk dat hij een maand gevangenisstraf eiste. De politierechter hield nog rekening met het blanco strafregister en maakte er tien dagen van. FAMA TANDPASTA.INDUSTRIE HILVERSUM Van Noord tot Zuid, in alle kringen, Hoort men de lof van TIP bezingen. Zelfs in Sneelc en Maastricht, Werkt men aan 'n gedicht, Om Bootz 'n flesje af te dwingen! Inz. Br. N. v. B. Utrecht ontv. 1 fl TIP De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Koorzang. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Ans Bouter, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Opera's van Mozart. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orkest André Kostelanetz. 14.30 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Lichte piano-klanken. 15.15 Symphonisch concert. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger des Heïls 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. 20.15 Bont programma. 21.30 Familie-competitie. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Oud-Nederlandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Werken van Rachmaninoff. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Debussy. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Symphonisch concert. 11.45 „Ba- taks". 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 San- dor Vidak, piano. 13.20 Argentijnse muziek. 13.50 Platen. 14.00 „Paul Kruger". 14.20 Ka mermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Program ma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?". 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Radiostrip. 19.10 Avond school. 19.45 Pierre Palla, piano. 20.15 Ka merorkest. 21.00 Luisterspel. 21.15 Prome nade-orkest. 21.45 „Gevangeniswezen". 22.00 Aansluiting met Royal Albert Hall, Londen: BBC Symphony Orchestra onder Sir Mal colm Sargent, met Moura Lympany, piano. Pianoconcert, Katchaturian. 22.45 Platen. 23.15 Variété-muziek. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 18 Januari: Omen van Kopenhagen. Brisk van Dramman. Bre- helle van Rotterdam. Gees van Londen. Vertrokken 18 Januari: Ljubiana naar Londen. Hoogland naar Blyth. Fisten naar Gothenburg. Seaham naar Swansea. Gold finch naar Londen. Botnia naar Rotterdam. Durwart naar Rotterdam. Salland naar Ham burg. Schie naar Hamburg. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 19 Januari: Hoogwater 6.58; laagwater 7.18. 20 Januari: Hoogwater 7.45; laagwater 8.06. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraai 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prijzen (Adv.) Toestand van Koos Vorrink bevredigend De toestand van Koos Vorrink, die bij het vliegongeluk op Falster ernstig werd gewond, is bevredigend. Men heeft thans de kwetsuren welke hij aan de rug heeft opgelopen onderzocht. Daarbij bleek dat weliswaar een of meer wervels zijn be schadigd, maar dat de wervelkolom geen noemenswaardige kneuzingen heeft opge lopen en het ruggemerg niet is aangetast. Er bestaat geen gevaar voor verlamming. Naar United Press verneemt, was het thans verongelukte toestel gecharterd door de Nederlandse regering. De heer Vorrink zou in Oslo de Noorse autoritei ten inlichten over het Nederlandse stand punt inzake Indonesië. Hij zou een bezoek brengen aan de Noorse premier, Ei nar Gerhardsen, en aan de minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange. Verliezen in Indonesië 's-Gravenhage, 18 Januari. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Marine: G. H. Pietenbroek, gesneuveld 13 Januari 1949, Mar. 1 uit Aalst-Waalre (N.-Br.)C. van Nieuwkerk, gesneuveld 15 Januari 1949, Mar. 2 uit 's-Gravenhage; L. Molenaar, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Maassluis: P. M. Poelen, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Nijmegen; C. de Voogd, gesneuveld 15 Januari 1949 uit 's-Gravenzande; A. van der Velden, gesneuveld 15 Januari 1949 uit Vlaardin- gen; J. Beima, overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 17 Januari 1949 uit Bovenkarspel (N.H.). Koninklijke Landmacht: Sold. M. Baks, gesneuveld 2 Januari 1949 uit Nederhe- mert; 2e Lt. W. R. G. Henneman, gesneu veld 10 Januari 1949 uit Alkmaar; le Lt. B. M. van de Mdrtel, gesneuveld 12 Januari 1949 uit Tilburg; Wachtm. L. P. W. A. van Veenendaal, gesneuveld 6 Januari 1949 uit Rotterdam; Huzaar le kl. J. Vreeken, ge sneuveld 6 Januari 1949 uit Rijswijk (Z.- H.); Korp. F. J. P. Walschot, gesneuveld 10 Januari 1949 uit 's-Gravenhage; Sold, le kl. J. M. v. Weerdenburg, gesneuveld 6 Januari 1949 uit Amsterdam-Oost; Sold. C. A. van Zwieten, gesneuveld 2 Januari 1949 uit Ter Aar (Z.H.). Uitbreiding vissersvloot. In de vissers haven wordt de kotter KW 5 van de heer C. Bergsma voor de kustvisserij in gereed heid gebracht. De kotter zal gaan varen als de IJm 277. De KW 210, die enige tijd nabij de "oude sluis stil heeft gelegen, wordt eveneens weer in de vaart gebracht. Hij is aange kocht door de heer Jacob Kalkman, en omgedoopt in IJm 342 Margrietje. Verwachte vis aanvoer. Voor de Don- derdagmarkt wordt verwacht de IJm 60 „Catharine Duy vis". Oorspronkelijk zou de Duyvis in Grimsby lossen, maar belang rijke winch-reparaties noodzaakten schip per G. Plug de vis in IJmuiden aan wal te zetten. De trawler zal enige dagen voor reparatie binnen blijven. Machinemankement. De Poolse traw ler „Pokucie" moest de reis afbreken we gens een defect aan de machine, voor de visgronden waren bereikt. Onder grote belangstelling vertrok Dinsdagmiddag de Poolse trawler Neptu- nia uit IJmuiden naar Gdynia. Aan boord bevond zich een groep Hol landse vissers, schippers, machinisten en enige matrozen die in Gdynia enkele traw lers gaan bemannen. De „Schoorl" naar de Lofoten. Het was Dinsdagmiddag tijdens het vertrek van de „Schoorl" (IJm 39) merkbaar, dat deze trawler een grote reis voor de boeg had. Volgestuwd met kolen en extra proviand, is het schip onder grote belangstelling voor de eerste reis naar de verre visserij ver trokken. De Schoorl gaat naar de Lofoten. Als schipper is voor deze reis aangesteld de heer De Groot, die voorheen met de kust- trawler Hornrif heeft gevaren. De reis zal ruim drie weken duren. In dien de visserij gunstig verloopt, zal er kabeljauw en grote schelvis verwacht kun nen worden. Voor 1940 kwamen er vooral veel VEM trawlers op de verre visgronden. Late haring-drijfnet. Deze week is na een reis van ruim twee weken van de haringvisserij terug gekeerd de grote IJmuider logger „Gorredijk" (IJm 75). De Gorredijk was als drijfnet-haring vis ser nog op 3 Januari naar de Franse kust vertrokken. De totale vangst bedroeg 175 kantjes. Visaanvoer en slecht weer. Dinsdag waren er drie trawlers aan de IJmuidense markt met een gezamenlijke vangst van ongeveer 1900 kisten. De „Limburgia" had 530 kisten, de Medan 625 en de Norma-Maria 625 kisten verse vis. Alle binnenkomende trawler-bemannin gen waren het er over eens dat het? de ge hele reis rauw weer is geweest. Practisch hebben de trawlers niet kunnen vissen. Besommingen. De „Petten" (IJm 49) die Maandag in Grimsby heeft gelost, be- somde 2400 pond sterling. De „Petten" is opnieuw ter visserij uitgevaren. Voor makreel worden in Grimsby uit stekende prijzen betaald. SCHEEPVAART AMSTERDAM. Amstelveen, 14 Jan. te Genua van Marseille. Amsteldiep, 16 Jan. te Bremen naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Celebes, 17 Jan. van Horta naar Halifax. Radja, 17 Jan. van Port Elisabeth naar East London. Raki. 17 Jan. te Port Said van Genua naar Suez. Rondo. 13 Jaan. te Batavia v. Bangkok naar Soerabaja. Rotti, 17 Jan. te Colombo van Bombay naar Madras. Tabian, 17 Jan. van Makassar naar Batavia. Tarakan, 17 Jan. van Port Sudan naar Suez. Joh. van Oldenbarnevelt. 17 Jan. Brothers gepass. van Suez naar Sabang. Hugo de Groot, 15 Jan. te New Orleans naar Kaapstad.' OCEAAN. Alcinous, 13 Jan. te Singapore van Palembang naar Amsterdam. Eurypylus, 16 Jan. van Port Said naar Amsterdam. Poly phemus. 16 Jan. te Liverpool van Amsterdam Prometheus, 16 Jan. te Colombo van Balik- papan naar Amsterdam. Tydeus, 34 Jan. Dungeness gepass. v. Amsterdam n. Batavia. HOLL. AFRIKA LIJNEN. Amstelkerk, 16 Jan. van Dakar naar Plymouth. Laren- berg, 18 Jan. van Freetown naar Le Havre. K. N. S, M. Atlas, 17 Jan. van Amster dam te Gothenburg naar Amsterdam; Danae, 17 Jaan. van Catania naar Messina. Deo Duce, 16 Jan. van Middelfahrt naar Kopenhagen. Gordias, 18 Jan. Ouessant gepass. (Valencia Amsterdam). Hecuba, 15 Jan. van Barahona te Jamal naar Port au Prince. Hydra, 16 Jan. van Lissabon te Barbados naar Trinidad. Iris, 17 Jan. van Barcelona naar Malaga. Jupiter, 17 Jaan. van Oran te Tunis naar Malta. Luna, 16 Jan. Gibraltar gepass. (TangerGenua). Ornen, 18 Jan. van Kopenhagen te Amster- dem. Orestes, 18 Jan. van Santos naar Rio de Janeiro. Socrates, 17 Jan. van Madeira naar Curagao. Stuyvesant, 16 Jan. van Trinidad naar Laguaira. Titus, 16 Jan. van Djidjelli naar Gibraltar. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Kamer gaat verder met de begrotingen Wederopbouw en Volkshuisvesting (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is weer aan de slag gegaan om de overgebleven begrotings hoofdstukken af te doen. Het begon in zo verre met een tegenslag, dat de begroting van Buitenlandse Zaken Dinsdagavond niet aan de orde kon komen, aangezien minister Stikker wegens zijn zeer drukke werkzaamheden blijkbaar geen tijd kon vinden een aantal uren in 's lands verga derzaal door te brengen. Nu bleef het bij de behandeling van We deropbouw en Volkshuisvesting, waarbij natuurlijk het vraagstuk van de woning bouw het hoofdpunt vormde. De heer Gortzak (Comm.) bracht het tekort op dit gebied eenvoudig terug tot het feit, dat men ten onzent aan uitgaven voor een „koloniale oorlog" dë voorkeur zou geven boven het in voldoende mate besteden van gelden om meer woningen te bouwen. Maar met deze communistische zienswijze was de heer Steinmetz (KVP) het al lerminst eens. Van het betoog van de heer Steinmetz valt nog te vermelden, dat daar in vooral bezwaren ten opzichte van du- plexwoningen tot uiting kwamen. De heer Stapelkamp (A.-R.) wilde weten of het werkelijk tot een huurverhoging van 30 pet. zal komen. De heer Andriessen (K.V.P.) keerde zich tegen door de heer Ten Hagen (Arbeid) met betrekking tot de baksteenindustrie ontwikkelde sociali- satie-achtïge denkbeelden en bepleitte een andere loonwaardering voor de bouwvak arbeiders. Mr. Van der Feltz (C.-H.) brak een lans voor betere behandeling van Zeeland wat de woningbouw betreft. Hef samenwonen Kosten voor kleine verbou wingen en verhuizingen Tot heden was het alleen bij vordering van woonruimte mogelijk om voor verbou wingen vergoeding van kosten te verkrij gen. 75 pet. van het rijk en 25 pet. van de gemeente, tot een maximum van 300. Nu is er een beschikking uit Den Haag gekomen waarin het mogelijk gemaakt wordt die vergoeding voor verbouwings- kosten ook te geven bij vrijwillige samen woning. Dit wordt een goed besluit geacht want nu komt de onbillijkheid te vervallen dat alleen de kwaadwilligen in financieel op zicht geholpen werden. 300 voor verbouwingskosten is in de regel voldoende omdat het veelal slechts kleine veranderingen zijn, zoals het ma ken van een WC, een aanrecht met kook gelegenheid, enz. Het wordt door de nieuwe Haagse be schikking zelfs mogelijk in bepaalde ge vallen een vergoeding voor verhuiskosten te geven. Schiphol—Batavia via Mauritius? Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Nederland thans aan Groot-Brittannië officieel toestemming heeft gevraagd, voor de luchtverbinding met Indonesië, wat de burgerluchtvaart betreft, gebruik te mogen maken van de luchthaven op het eiland Mauritius. Verdachte verklaart onschuldig te zijn aan de executie in Dronrijp De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste Dinsdag middag na een langdurig requisitoir tegen Joseph Schreieder een gevangenisstraf van 15 jaren. Het Hof zal op 31 Januari uit spraak doen. De kleine rechtszaal van het Paleis van Justitie te Leeuwarden was vol belangstel lenden, toen de 44-jarige Schreieder zelf bewust de zaal binnenstapte. Een tolk had hij niet nodig, hij verstond Nederlands. Aan de hand van de getuigenverhoren werd de gebeurtenis op de 11de April 1945 gereconstrueerd, een Belgische ex-S.S.- man, Marcel Peskens, vertelde, dat de ge vangen Nederlanders wel verhoord, doch niet veroordeeld waren. De Duitse officier, die het executie-peloton commandeerde, verklaarde van Albrecht gehoord te heb ben, dat 't executie-bevel van de bevelheb ber van de Sicherheitsdienst in Groningen gekomen was. De gesprekken, die Duitsers over het P.T.T.-net voerden, werden door luisterposten van de illegaliteit afgeluis terd. Getuige Koopmans, die het telefoon gesprek gehoord had, dat na de aanslag op de spoorlijn HarlingenLeeuwarden was gevoerd, verklaarde, dat Albrecht zelf Gro ningen had aangevraagd. Albrecht zou toen volgens getuige voorgesteld hebben een aantal mensen als représaille neer te schieten, met welk voorstel de man in Groningen wie het was wist hij niet accoord ging. De rapporten over dit afge luisterde gesprek waren verdwenen, doch de rapporten van de andere afgeluisterde gesprekken zijn alle aanwezig. Een geheel andere lezing werd door „kriminal-kommissar" Albrecht gegeven. Deze wilde niet onder ede getuigen, omdat hij slechts zich zelf zou kunnen bezwaren door onwaarheid te spreken. Het Hof trok zich toen een ogenblik in de raadskamer terug om zich over de hou ding van deze getuige te beraden. Toen het Hof weer had plaats genomen, deelde de president mede, dat Albrecht de eed moest afleggen, doch het recht had te wei geren om te antwoorden, wanneer hij vreesde zichzelf te belasten. Albrecht legde daarop de eed af en verklaarde dat hij 10 April opgebeld was door Groningen. Hij moest een aantal „zware gevallen" gereed houden om gefusilleerd te worden. De na men van deze personen waren volgens hem in Groningen bekend. In de morgen van de 11de April kreeg hij toen van Thomsen, S.D.-chef te Groningen, het bevel de execu tie van 14 Nederlanders uit te voeren. Tegenover een P.R.A.-rechercheur had Al brecht echter verklaard, dat Schreieder het bevel tot de executie gegeven zou hebben. Deze tegenstrijdigheid vond het Hof zon derling voor een man, die beweerde het zo nauw met de waarheid te nemen. Albrecht had echter zijn antwoord gereed. Dat hij de naam van Schreieder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hij tijdens zijn detentie had ondervon den. Het uitvoerige verhaal, dat hij aan een P.R.A.-rechercheur heeft gedaan en waarin Schreieder de hoofdrol speelde, werd thans geheel door -hem herroepen. Thomsen had het bevel tot de executie gegeven, zeide hij, in opdracht van de be velhebber van de S.D. Even later verklaarde hij dat het land verraad was, wanneer de ene Duitser tegen Kapitein ter zee Bussemaker overleden Eén der meest bekende Nederlandse ex perts op het gebied van radar, kapitein ter zee van de technische dienst en hoofd van de afdeling electro-techniek bij het mini sterie van Marine, Frederik Bussemaker is Maandag in zijn woning te 's Gravenhage op 51-jarige leeftijd overleden. De heer Bussemaker begon zijn loopbaan bij de Koninklijke Marine in 1912 als aspi rant-machinist. In Februari 1940 werd hij tewerk ge steld bij de bouw van de torpedobootjager Tjerk Hiddes", die tijdens de Duitse inval bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij door de Koninklijke Marine zelf onvoltooid tot zinken is gebracht. Als officier Marine stoomvaartdienst der eerste klasse week hij in deze dagen naar Engeland uit, waar hij spoedig belast werd met de bestudering van de radartechniek bij de Britse marine, de plaatsing van de apparatuur aan boord van de Nederlandse oorlogsschepen en de opleiding van het bedienend personeel. In October 1945 werd de toenmalige overste Bussemaker hoofd van de afdeling voor electro-tefchniek, radio en radar aan het ministerie van Marine te 's Graven hage. Door zijn werk op de experimentele radar-afdeling van de marine-radiodienst Oegstgeest, die zich na de bevrijding ont wikkelde tot een toonaangevende instelling op dit gebied in Nederland, werd hij sinds 1947 in de rang van kapitein ter zee een der meest prominente figuren in de radar techniek die ons land ként. Het stoffelijk overschot zal morgen, 20 Januari, te Westerveld na aankomst van de drein van 11,09 uur worden verast. Zilverstroom vloeit clandestien naar ons land Het onderzoek naar herkomst van de zilverkorrels, die Zondagavond uit een Bel gische auto over de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam rólden, heeft aan het licht gebracht, dat dit enkele druppels waren van een zilveren stroom, die van Duitsland via België ons land binnenvloeit. Recher cheurs van de douane zijn er in geslaagd bij een grote firma te Utrecht nog 22 kilogram zilverkorrels, van deze smokkelhandel af komstig, in beslag te nemen. Het zilver werd verkocht voor 135 per kilogram. De normale prijs is 150. Ver moedelijk is 't gesmolten tafelzilver, ver kocht door noodlijdende Duitsers. Het on derzoek wordt voortgezet Het is de douanerecherche gelukt ook de auto te achterhalen. De gearresteerde Belg had aanvankelijk verklaard te heb ben gelift en de bestuurder van de auto niet te kennen. Deze laatste heeft de auto in Halfweg achtergelaten en is vermoe delijk gevlucht. In de auto werden nog enkele zilverkorrels aangetroffen alsmede papieren van de inzittenden. Kolenbon 01 wordt Zaterdag ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 01 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum bij de handelaar zijn ingeleverd. 20. Aan boord van de „Jonas" ging een uit roep van bewondering op, toen de harpoen trillend in de grootste walvis bleef staan. „Dal heb je knap gedaanLummelriep kapitein Kupido, „die zal ons niet meer ontgaan!" Hij kon natuurlijk niet weten, dat hij het mis had. De woedende walvis sloeg met zijn staart op het water, zodat het hoog opspatte. Hij wrong zich in allerlei bochten en probeerde weg te komen. „Gauw! Gooi die lijn op de lier!" brulde stuurman Stomp, „anders gaat hij ermee van door!" De stuurman bedoelde natuurlijk de dunne kabel, die aan het einde van de harpoen bevestigd was en waarmee het dier nu aan boord moest worden getrokken, ledereen be ijverde zich om een handje te helpenin een ommezien lag de lijn over de stoomlier. De meester liet stoom toe, de lier begon zachtjes te rammelen en de lijn spande zicli. „Zachtjes aan, mannen!" schreeuwde de stuurman, „aan breekt het lijntje niet." Doch hij had het nau welijks gezegd, of de walvis deed een laatste wanhopige p lijn trilde en tweeën. om zich te bevrijden. De toen met een luide knal in de andere Duitser getuigde. Hij weigerde dan ook om op verzoek van de verdediger, mr. Klazinga, nogmaals te verklaren, dat niet Schreieder, doch Thomsen het bevel tot de executie had gegeven. In de middagzitting werd de voormalige „Kriminalsekretar" Lehnhoff gehoord, die nog een uniform met distinctieven droeg. Hij beweerde, dat indien Schreieder het bevel tot executies gegeven zou hebben, hij er van geweten zou hebben. „S.S.-Sturmbannführer" Plaase vertelde, dat Schreieder uitsluitend spionnagezaken behandelde Met représailles had hij nooit iets te maken gehad. Dr. W. Harster, „General-Leutnant der Polizei" was de eerste getuige a decharge. Hij zei, dat verdachte alleen dan met sabotage te maken had, wanneer de sabo tage met spionnage verbonden was. „Een correct mens" noemde hij Schreieder. Toen hij de zaal verliet, klopte hij Schreieder vriendschappelijk op de schouder. „Kriminal-Kommissar" May verklaarde, dat Schreieder en hij zich op 10 en 11 April 1945 in Haren bij Groningen bevonden. In Groningen waren in diezelfde tijd andere hoge S.D. en Sipo-officieren, superieuren van Schreieder bijeen. Een bewaarder van het Huis van Bewaring in Leeuwarden verklaarde nog, dat Albrecht tegen hem gezegd had, dat hij zijn mond niet zou houden wanneer Schreieder vrij kwam. Albrecht ontkende dit echter. Schreieder werd daarna door de presi dent ondervraagd. Met de executie in Dronrijp had hij niets te maken gehad. Wel gaf hij toe van Haren uit telefonisch con tact met Albrecht gehad te hebben. Requisitoir Vervolgens was het woord aan de procu reur-fiscaal, mr. Lasonder. Voordat hij in ging op de aan Schreieder ten laste gelegde misdrijven zette hij de voorgeschiedenis van deze strafzaak uiteen. Mr. Lasonder verklaarde, diat de invrijheidstelling en vooral het gunstige testimonium, dat Schreieder daarbij van zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage had meegekregen, grote ver bazing en verontwaardiging gewekt had bij de illegaliteit. Hij bestreed de mening als zou de her arrestatie van Schreieder wijzen op. gebrek aan samenwerking tussen de procureurs fiscaal. In het geval Schreieder is, aldus mr. Lasonder, overleg gepleegd tussen Den Haag en Leeuwarden. Beweringen als zou de invrijheidstelling het gevolg zijn van de druk van bepaalde invloedrijke personen in binnen- en buitenland en als zou de herarrestatie geschied zijn, om daardoor bij de verkiezingen een gunstige uitslag voor de regeringspartijen te bewerkstelligen, noemde de procureur-fiscaal volkomen on gegrond. Na deze verklaring ging de procureur fiscaal in op de door hem aan Schreieder ten laste gelegde misdaden. Hij achtte het bewijs geleverd, dat Schreieder deel had uitgemaakt van enige misdadige organisa ties. de S.D. en Sipo. De procureur-fiscaal besprak het gun stige getuigschrift, dat zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage over Schreieder had uitge bracht en verklaarde diens mening in het geheel niet te delen. Spreker was ervan overtuigd, dat Schreieder schuldig was aan de moord op de dertien Nederlanders te Dronrijp en aan nog andere oorlogsmisda den, welke thans nog bij hem in onderzoek zijn. Rekening houdende met de ernstige ge volgen van het executie-bevel, doch ook met het feit, dat Schreieder in andere ge vallen Nederlandei's van de dood gered heeft, vroeg mr. Lasonder tenslotte Schreie der te veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaren. Met dit requisitoir was Schreieder's 'raadsman, mr. Klazinga uit Den Haag, het niet eens. Hij beschreef verdachte als iemand, die zich alleen met de contra- spionnage had bezig gehouden. Dat Schreieder schuldig zou zijn aan de executie te Dronrijp achtte pleiter niet be wezen. Met verwijzing naar de omstandig heid, dat Schreieder reeds door de procu reur-fiscaal te 's-Gravenhage buiten ver volging is gesteld, vroeg de raadsman ten slotte het Hof Schreieder vrij te spreken. Mr. Lasonder verklaarde in zijn repliek, dat de buiten vervolging stelling van Schreieder naar zijn oordeel onwettig ge schied was en dus geen rechtskracht bezat. Hij had de zaak Schreieder in handen en hij alleen had Schreieder dus buiten ver volging kunnen stellen, niet zijn ambtge noot te 's-Gravenhage. De uitspraak werd bepaald op 31 Januari. Vrij. De Israëlische autoriteiten hebben de Britse consul-generaal te Haifa mede gedeeld, dat zij besloten hebben twee Britse piloten, wier machines bij de Palestijns-Egyptische grens werden neergeschoten, vrij te laten. Ontspanning. John Foster Dulles, de grote man op het gebied van de buitenlandse politiek in de republikeinse partij, heeft in een interview met „United States News" verklaard dat een ontspanning in de verhouding tussen de Sovjet-Unie en de V. S. dit jaar „mogelijk" is, als er geen „ongelukken of domheden" ge beuren. De spanning zou in de eerste plaats verminderen „omdat de commu nistische tactiek van aggressie minder uitwerking heeft en in de tweede plaats omdat de interne problemen van de communistische staten dringend de aan dacht van het Kremlin vragen." Pianist. De Amerikaanse musici hebben Truman tot lid voor het leven van hun vakvereniging benoemd. Truman speelt piano. Griep. Het Franse ministerie van volksge zondheid heeft medegedeeld dat de griep-epidemie in Frankrijk, althans in het Parijse gebied, aan het afnemen is. In de eerste elf dagen van Januari zijn in de Parijse ziekenhuizen 3.296 griep- patiënten opgenomen en 124 gevallen met dodelijke afloop geregistreerd. Sneeuw. In de staten Utah en Colorado (V. S.) zijn alle beschikbare tractors en sneeuwploegen gemobiliseerd om een millioen stuks vee te redden die in de strengste winter sedert zestig jaar dreigen om te komen. In beide staten zijn tientallen schaapherders geïsoleerd tengevolge van de sneeuwstormen, die in sommige gebieden sneeuwlagen van acht voet hoogte hebben veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2