IJmuider Courant Ontwerp-resolutie voor Indonesië komt nog twee stemmen tekort Haarlems Dagblad Generaal Drummond De Parijse vijflandencommissie heeft geen slot-accoord gevonden Truman kondigt een program van „vrede en vrijheid" af 63e Jaargang No. 1914Ö Bureaux; Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr, Houtstr. 93 Telef. 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie Tan Vrijdag 21 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacfeur: Robert Peereboom «t ^prettjte Iftaarlntwtte Courant (Xmo ié?é) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MRS. FLORA DRUMMOND is te Car- radale in de Schotse county Argyllshire op zeventigjarige leeftijd gestorven. Zij was niet ziek geweest. Zij stierf in haar slaap. Vredig en rustig als haar einde is haar leven geenszins geweest. Jongeren zullen haar naam niet kennen en menige oudere zal bij de herinnering even twijfe len. Er is sindsdien zo ontzaglijk veel ge beurd.... sinds de jaren vóór 1914, toen dit kleine, strijdlustige vrouwtje in Enge land, Schotland en Wales bekend stond als „de Generaal", gelijk Charles de Gaulle nu in Frankrijk. Zij droeg zelfs een uniform, met een mooie officiers-pet en epauletten, als zij gezeten op een wit paard aan het hoofd van haar troepen door Londen trok. Die troepen waren de suffragettes, de strijdsters voor vrouwenkiesrecht, die in figuren als Mrs. Emmeline Pankhurst en haar beide dochters Christabel en Sylvia, in Dame Millicent Fawcett, Annie Kenny en niet het minst in „de Generaal" haar aanvoersters hadden gevonden. Mrs. Flora Drummond was niet de opperbevelhebster, zeker niet de geestelijke leidster, maar m het Militant Suffragist Movement zoiets als de chef-van-de-staf van Mrs. Pankhurst. De Times heeft haar verschijning in die verre tijd van veertig jaar geleden ge schetst als „klein, dik, met blozende wangen en een uitdagende neus". Zij was er dol op in het openbaar als commandant op te treden. De actie voor vrouwenkiesrecht haa haar Europese oorsprong al gevonden in de Franse Revolutie, toen Condorcet haar het eerst voorstond. Zij woei wel naar Enge land over, maar na de Napoleontische tijd had men daar al heel weinig sympathie voor de leuzen der revolutie en het duurde tot de tweede helft der negentiende eeuw, eer het streven naar vrouwenkiesrecht er werkelijke steun vond. Toen stuitte het op de onwil en de afweer-methoden van een reeks regeringen, tot in het jaar 1905 de beweging vinnig militant werd. Aanleiding daartoe was het optreden van een nieuwe liberale regering. Sir Edward Grey (later minister van Buitenlandse Zaken bij het uitbreken van de eerste Wereldoorlog) en de jonge Winston Churchill traden als spre kers op in een meeting te Manchester. Mrs. Pankhurst en Miss Annie Kenny togen er heen om de volkomen-toelaatbare vraag te stellen „Zal de liberale regering de vrouwen het kiesrecht geven?", maar zij werden gearresteerd wegens verstoring der orde en gevangen gezet. Dit deed het vuur oplaaien, dat smeulde in vele gemoederen. Ook in dat van Flora Drummond. Zij had met succes haar examen voor de posterijen gedaan, maar was niet als „postmistress" toegelaten omdat daar in die tijd voorwaar den voor gesteld waren, die ook zekere lichaamslengte pisten. Net als in „het mili tair". Flora was te klein. Natuurlijk zon zij op wraak. Men kan zich moeilijk een psy chologisch beter-verklaarbaar motief voor stellen om haar opstandigheid te kweken. In Stevenson Square, Manchester in de open lucht dus trad zij het eerst als spreekster op ter gelegenheid van de terug keer uit de gevangénis van Mrs. Pankhurst en Annie Kenny. De strijd die de Britse suffragettes daar na ontketenden en volhielden, negen jaar lang, tot de oorlog er in 1914 een eind aan maakte, vervulde de wereld met verbazing. Laat ik er meteen aan toevoegen dat die strijd door de overwinning gevolgd werd, want in 1917 werd beperkt vrouwenkies recht in Groot-Brittannië aanvaard en in de twintiger jaren werd het even algemeen als het mannenkiesrecht verleend.aan vangend op 21-jarige leeftijd. De verbazing der wereld gold de felle methodes, die deze Britse dames toepasten en die geleidelijk in hevigheid toenamen. Niet alleen verstoorden zij kabinetszittingen en „postten" in het Lagerhuis, maar zij smeten ook ruiten in, pasten andere ver nielingen toe en zagen zelfs niet op tegen brandstichting. De Londense politie kreeg er de handen vol aan. Reeksen arrestaties en veroordelingen volgden. Daarop gingen de gevangenen in hongerstaking en verzet ten zich tegen kunstmatige voeding. Zij werden vrijgelaten, maar een nieuwe wets bepaling werd ingevoerd, waardoor het mogelijk was ze telkens weer te arresteren als zij van haar ontberingen hersteld wa ren. Zodat Mrs. Pankhurst het tot acht arrestaties in één jaar bracht. Flora Drum mond onderscheidde zich niet slechts in uniform op een wit paard maar ook als boeiend redenaarster, door haar talent voor organisatie en zelfs door populariteit bij de politie. Later bleef zij zeer trots op haar zilveren insigne, dat een gevangenispoort en een ketting voorstelde en betekende dat zij gevangen gezeten had. En op een groter insigne, dat haar aanduidde als honger- staakster. Duizenden werden in die jaren als mili tante suffragettes gearresteerd. Nergens buiten Groot-Brittannië hebben de vrou wen zulke middelen toegepast om het kies recht te krijgen. Van dit land had de wereld zoiets wel het laatst verwacht. Daarom was zij zo verbaasd met uitzondering dan van degenen, die het Britse volk uit erva ring beter kennen en niet op het uiterlijke alleen afgaan. Met al het spektakel ging overigens een aanmerkelijke hoeveelheid humor gepaard. Zonder geweldpleging, arrestaties en hongerstaking kregen de Nederlandse vrou wen tezelfdertijd met de Britse haar kies recht. In 1928 stierf Mrs. Pankhurst, in 1929 Dame Millicent Fawcett. Voor Mrs. Pank hurst, die eenmaal zelfs veroordeeld was tot drie jaar gevangenisstraf wegens een bomaanslag op het huis van Lloyd George, onthulde de Britse premier Lord Stanley Baldwin in 1930 een standbeeld in Victoria Tower Gardens. „The General" presideer de, overzag haar oude legioenen en zei (gelijk de Manchester Guardian verzekert) tot de premier: „De helft van al die vrou wen hier heeft gezeten". Flora Drummond (geen Engelse maar een Schotse) was in 1922 van haar eerste echt genoot gescheiden. Zij hertrouwde latei- met Alan Simpson, een officier ter koop vaardij, die in 1944 door een vliegtuigbom werd gedood. In het openbaar was zijn vrouw steeds de naam blijven voeren van haar eerste man, waaronder zij zolang be kend was geweest. R. P. Uit een woning aan de Pqnboomstraat te Haarlem zijn vier jassen gestolen. De da der is binnengekomen door de keukendeur, die niet afgesloten was. Veiligheidsraad opnieuw uitgesteld Zij bevat de eis tot herstel van het gezag der republikeinse regering De zitting van de Veiligheidsraad ter be handeling van de Indonesische kwestie is wederom uitgesteld. Zij is thans vastge steld op hedenavond 21.00 uur Neder landse tijd, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Naar verluidt wachten de Britse en Franse afgevaardigden nog op instructies van hun regeringen. Amerika, China, Noorwegen en Cuba hebben een ontwerp-resolutie opgesteld. Egypte heeft zijn steun toegezegd. Er zijn nu nog twee stemmen, die van Engeland en Canada, nodig om de vereiste meerder heid te verkrijgen. Men acht het bijna ze ker, dat Franicrijk zich van stemming zal onthouden. Of Frankrijk van zijn veto recht zal gebruik maken, moet worden af gewacht. Ontwerp-resolutie. Naar Reuter verder meldt, komt de re solutie over Indonesië, zoals die in ont werp is opgesteld, in hoofdzaak op het volgende neer: 1. Beide partijen moet worden verzocht het vuren te staken en samen te wer ken bij de handhaving van orde en recht. 2. Alle politieke leiders moeten onmiddel lijk en onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De republikeinse func tionarissen moet worden toegestaan naar Djokja terug te keren en in volle vrijheid hun werkzaamheden waarbij inbegrepen het bestuur van de stad Djokja, te hervatten. 3. Zo spoedig mogelijke vorming van de federale, onafhankelijke en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, geba seerd op de principes vervat in de over eenkomsten van de Rènville en van Linggadjati. De data van de verkie zingen voor een constituerende ver gadering en van de overdracht der souvereiniteit vormen, naar vernomen wordt, een van de voornaamste strui kelblokken van de opstellers der reso lutie. 4. De Commissie van Goede Diensten moet een UNO-commissie voor Indo nesië worden. De delegaties zijn het nog niet eens over de aard van deze commissie en haar bevoegdheden. Een belangrijk probleem voor de delega ties vormt het met elkaar in overeenstem ming brengen van twee duidelijk tegen strijdige elementen. Aan de ené kant stelt men in de resolutie namelijk voor het ge zag van de republiek te herstellen, aan de andere kant is er het probleem van terug trekking der Nederlandse troepen van re publikeins gebied. Dit is, zo wordt uit gezaghebbende bron vernomen, op het ogenblik de kern van de gehele kwestie, die nog gecompliceerder wordt door het feit, dat de houding van Nederland en van de republiek ten aanzien van een dergelijke regeling nog niet duide lijk is. De heer Kleyn in Noorwegen. „Naar mijn mening kan het door de Ver enigde Staten ontworpen voorstel in de Veiligheidsraad van Nederlands standpunt uit niet aanvaard worden", aldus ver klaarde de heer L. J. Kleyn, redacteur buitenland van het „Het Vrije Volk", die thans de opdracht van Koos Vorrink in Noorwegen vervult en de regering van Noorwegen en de kringen van de socialisti sche partij aldaar op de hoogte zal stellen van het Nederlandse standpunt inzake Indonesië. Tegenover de conservatieve „Aftenpos- ten" verklaarde de heer Kleyn: „Ik kan mij niet voorstellen, dat de afgevaardigde van Noorwegen bij de Veiligheidsraad zal stemmen voor het voorstel van de Verenig de Staten. Dat zou een ongunstige indruk maken in Nederland en vooral in socialis tische kringen". Hij legde er de nadruk op, dat de socalisten in Nederland, in tegen stelling tot sommige persberichten, vol komen instemmen met het regeringsstand punt, dat de militaire actie in Indonesië onvermijdelijk was. Nederlandse suggesties LAKE SUCCESS, 20 Jan. (ANP/Aneta). Naar Aneta's diplomatieke correspondent verneemt, circuleert onder de delegaties van de Veiligheidsraad sedert gisteren een informeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Neder landse denkbeelden omtrent mogelijke stappen van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie tentatief geformu leerd zijn. Het voornaamste punt van deze denkbeelden is, volgens de zegsman van de diplomatieke correspondent, tijdelijke sta king van de wei'kzaamheden der consulaire commissie en de Commissie van Goede Diensten en hun vervanging door een ge volmachtigde van de UNO, die tevens zou optreden als vertegenwoordiger van de Veiligheidsraad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te nemen van het politieke programma, om vattende de vorming van een federale in terim-regering (na vrijelijk gevoerde on derhandelingen met vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië zonder uit zondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, ver kiezingen voor een Indonesische consti- Critieke toestand in Birma De Birmese premier, Thakin Noe, heeft de president het ontslag van zijn kabinet aangeboden. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat het kabinet had besloten af te treden „met het oog op de slechter wordende toe stand, welke wordt veroorzaakt door de huidige opstand in het gehele land". Thakin Noe zal een nieuw kabinet vormen met een zo klein mogelijk aantal ministers. De spanning is vergroot sedert de jong ste opstanden in Zuid-Birma. tuerende vergadering voor 1 October van dit jaar en de overdracht der souvereini teit voor 15 November 1950. De gevol machtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehouden wor den volgens vrije en democratische metho des en dat vrijheid van vergadering, me ningsuiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt worden voor aanmoediging van geweld, représailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovengenoemde détails te be vestigen, doch ontkende tegenover de cor respondent van Aneta niet, dat de delegatie bepaalde formuleringen ten gebruike door de leden van de Veiligheidsraad informeel op schrift had gqsteld. Maatregelen tegen eventuele werkloosheid Interdepartementale commissie ingesteld Met het oog op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de con junctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massa-werkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, in dien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar zou den worden. Overgegaan is tot instelling van een in terdepartementale commissie voor de werk gelegenheid, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uit oefenen. Deze commissie zal omtrent voor genomen maatregelen regelmatig overleg plegen met de Stichting van den Arbeid. Als voorzitter is aangewezen mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Loodsdienst gestaakt Door het. stormachtige weer moest de loods dienst in IJmuiden Donderdagavond om kwart voor acht gestaakt worden. De loods dienst in Hoek van Holland werd Donder dagavond om kwart voor twaalf stopgezet. De windkracht bedroeg hedenmorgen 8 a 9 en loopt tijdens windstoten hoger op. Aziatische conferentie bereidt resolutie voor New Delhi (United Press). Pandit Nehroe is benoemd tot voorzitter van de Aziatische conferentie. De plenaire openingszitting der conferentie werd om half twaalf Donder dagochtend verdaagd nadat de meeste ge delegeerden een korte redevoering hadden gehouden waarin zij eenstemmig nadruk legden op de ui-gentie van het bereiken van een vreedzame schikking in Indonesië. Volgens een officieel communiqué zijn in de gisteravond gehouden besloten zit ting der Aziatische conferentie in het bij zonder de volgende punten behandeld: 1. Herstel van volledige vrijheid van han delen aan de republikeinse x-egering. 2. Het teruggeven aan de republikeinse regering van het gebied, waarover zij tot 18 December het gezag uitoefende. 3. De vorming van een interim regering. 4. Voorzieningen voor de verkiezing van een constituerende vergadering en de overdracht van de bevoegdheden aan de Verenigde Staten van Indonesië. 5. Het instellen van een commissie of een. ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Veiligheidsraad tot het uitvoe- ren van genoemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een redac tiecommissie, bestaande uit vertegenwoor digers van Australië, Ceylon, India en Pakistan in te stellen tot het vooi-bererden van een resolutie inzake deze aanbevelin gen, die aan de Veiligheidsi'aad zal worden overhandigd. De conferentie zal heden wederom in be sloten zitting bijeenkomen. Vandaag zal worden beraadslaagd over het vraagstuk van het toepassen van sanc ties tegen Nederland. Algemeen'wordt aan genomen dat men het daarover eens zal worden. Zaterdag zal worden bei-aadslaagd over de vraag of uit de huidige conferentie al dan niet een permanent orgaan moet voortkomen. De meningen hierover zijn thans verdeeld. Het woord is aan.... Louis Lavelle: De bestemming dei mensheid is vertegenwoordigd in de roeping van iedere enkeling, mits deze haar aan vaardt en liefheeft. Prinses Wilhelmina heeft haar kleindochter prinses Margriet op haar zesde verjaardag het hier afgebeelde schilderij ten geschenke gegeven. Het. is van de hand, van de Hilversumse kunstschilder M. Brandenburg en stelt het speelgoed der prinsesjes voor. EUROPESE EENHEID De commissie voor de eenheid van Euro pa der Westeuropese Alliantie is er na een vergadering van drie dagen te Parijs niet in geslaagd het eens te worden over een rapport over de methoden, die gebruikt die nen te worden voor de opbouw van een verenigd Europa. De commissie zal aan de respectieve regeringen een nota overhandi gen, waarin de opvattingen der verschillen de delegaties opgesomd worden. Volgens een Belgische gedelegeerde zul len de ministers van Buitenlandse Zaken, als zij 25 Januari voor hun periodieke be spreking bijeen komen, zelf moeten beslis sen of de Verenigde Staten van Europa zul len worden gevormd. „Indien de pogingen om Europa te verenigen falen, zal dit een slag voor de Westelijke politiek zijn, de Britse politiek inbegrepen", zo zeide deze gedelegeerde. De Fransen blijven vasthouden aan hun plan voor een Europese consultatieve as- semblée. Het Britse plan houdt de vorming van een Europese raad in, aan welks hoofd een commissie van ministers zou staan, bij gestaan door een „conferentie" van door de respectieve regeringen benoemde diplo maten en verder door een permanent secre tariaat té Straatsburg. Hoewel de landen van de Benelux „in beginsel" het Franse plan steunen, aldus Reuter, hellen zij thans over naar het aan vaarden van een middenweg, teneinde te helpen een Westeuropese vereniging tot stand te brengen. Een Luxemburgse gedelegeerde ver klaarde, dat sommige gedelegeerden der Benelux uitgesproken voorstander zijn van het nieuwe Britse plan. De vergadering der commissie is gisteren gesloten. Naar men verwacht, aldus Reuter, zal de commissie aan de ministers van Buiten- lande Zaken der Westeuropese Alliantie het volgende voorleggen: 1. Een rapport van een sub-commissie over de samenvoeging van het oorspron kelijke Britse voorstel en het Franse vooi-- stel. 2. Een nieuw Brits voorstel betreffende een „raad voor Europa" met een zetel te Straatsburg, waarbij een benoemde „as- semblée" een ondergeschikte rol zou spe len. 3. Een volledig verslag van de bespre kingen der commissie omtrent de twee voorstellen. Mogelijk vinden de ministers van Buiten landse Zaken op hun bijeenkomst een weg om de twee standpunten te verenigen. Volgens enkele deelnemers aan de con ferentie hebben de vijf landen (Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg) thans overeenstemming bereikt over de volgende twee essentiële punten: 1De noodzakelijkheid van oprichting van .een „Europese raad" waarvan de leden deel moeien uitmaken van de respectieve rege ringen. Op dit punt is de overeenstemming volkomen. 2. De noodzakelijkheid van een tweede, groter lichaam, hetzij een Assemblée of parlement, hetzij een ander lichaam, waar- in de openbare mening, het paxdement er andere verantwoordelijke elementen van de deelnemende landen zich kunnen weer spiegelen. Het enige belangrijke geschil punt op dit stuk is de mate, waarin de regeringen zeggenschap dienen te hebben over samenstelling en werkwijze van dit tweede orgaan. De vergadering te Londen der vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken van de lan den van het Brusselse pact is een dag uit gesteld en zal thans op Donderdag 27 Ja nuari worden gehouden. Het uitstel dient om Bevin in staat te stellen Woensdag het Lagerhuis toe te spreken bij het debat over Palestina. Dr. Drees arriveert morgen op Schiphol Twee K.L.M.-Constellations, de „Frane- ker" en de „Tilburg", die Donderdag uit Batavia zijn vertrokken, worden Zaterdag om respectievelijk 2 uur 's morgens en 12 uur 's middags op Schiphol verwacht. De „Franeker", met gezagvoerder Van Messel, heeft zes passagiers en 3019 kilo post en vracht aan boord. De „Tilburg" met gezagvoerder Sillevis. brengt minister-pre sident dr; W. Drees, jhr. Michiels van Ver- duynen en vier andere passagiers naar Nederland. De Constellation „Tilburg" deed dienst op de lijn BataviaSjanghai en is nu op die route vervangen door een DC-4. Weerberichtendiensf op Prestwick niet verbeterd Bij het Donderdag voortgezette onder zoek naar de oorzaak van de ramp met de „Nijmegen" werd aan de heer Malouin, plaatsveivangend hoofd van het vliegbe drijf der KLM, gevraagd of het mogelijk was dat het vliegtuig na een botsing met een vogel tegen de hoogspanningslijn ge vlogen was. De heer Malouin zeide, dat dit afhing van het gewicht van de vogel. Bij een botsing met een grote vogel zou de voorruit van de cabine versplinterd kunnen worden, ofschoon de voorruit van de „Nij megen" nogal dik was. De chef van het vliegveld Prestwick, MacDonald, verklaarde, dat op de lucht haven valken worden gehouden om vogels te verjagen welke het luchtverkeer in ge vaar zouden kunnen bivngen. Op een vraag van mr. Cameron, de advo caat van de KLM, of er na de ramp ver andering was gebracht in het doorgeven van ween-apporten aan vliegtuigen, werd geantwoord dat dit niet het geval was om dat men niet over voldoende personeel be schikte. VLIEGRAMP IN INDIA, Gistei-en is officieel verklaard dat het wrak van een Indische Dakota, die Zondag van Djammoe naar Srinagar was vertrok ken en sedeiidien wei-d veimist, is waarge nomen nabij de op 3000 meter horgte ge legen Banihal-pas. Men vermoedt, dat de uit vier koppen bestaande bemanning en de negen passa giers allen om het leven zijn gekomen. Celuk voor de gehele mensheid is hef doel President Truman heeft gisteren bij zijn plechtige ambtsaanvaarding een rede uit gesproken, waarin hij het program der V. S. voor de toekomst formuleerde. „Het Amerikaanse volk staat sterk in het geloof, dat deze natie van het begin af aan bezield heeft. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op gelijke wet telijke rechtsbescherming en een gelijke gelegenheid om aandeel te hebben in het gemeenschappelijk doel. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op vrijheid van mening en meningsuitdrukking. Wij geloven, dat alle mensen gelijkelijk ge schapen zijn omdat zij geschapen zijn naar Gods beeld en van dit geloof zal men ons niet kunnen afbrengen". Aldus begon de president zijn rede. Hij verklaarde verder dat de V. S. en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegenover een re giem, dat een „valse filosofie" aanhangt, en legde er de nadruk op, dat honderden millioenen mensen over de gehele wereld 't eens zijn over het feit, dat er geen oorlog behoeft te komen. Truman kondigde een programma af, dat hij de naam „vrede en vrijheid" gaf en dat de volgende punten omvat: 1. Voortgezette steun voor de UNO en het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te ver sterken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stels voor economisch wereld herstel. 3. Het versterken van vrijheidlieven de landen tegen de gevaren van aggressie. 4. Een nieuw programma voor ver betering van de groei van in ont wikkeling achter gebleven gebie den door gebruikmaking van we- tenschanpelijke en industriële vooruitgang. Over de „valse filosofie" van het niet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden. Mis leid door deze filosofie hebben vele volken nun vrijheden opgeofferd, om slechts tot nun smart te merken, dat bedrog en schijn, armoede en tyrannie hun beloning is". Truman stelde communisme en demo cratie tegenover elkaar en vergeleek de communistische leerstellingen met de be ginselen der democratie. Verder zeide Truman: „Met de mede werking der zakenwereld, het particulier kapitaal, de landbouw en de arbeidskrach ten in ons land kan de industriële activi teit in andere landen worden vergroot en de levensstandaard van hun bevolking aanzienlijk worden verhoogd. Het oude imperialisme uitbuiting ten bate van andere landen heeft geen plaats in ons plan. Wat wij beogen is een programma van ontwikkeling, gebaseerd op de begrip pen van democratische eerlijke methodes. Groter productie is de sleutel tot voor spoed en vrede. Democratie alleen kan de DE AZIATISCHE CONFERENTIE OVER INDONESIË levenwekkende kracht geven om de vol ken der wereld tot een overwinnende actie aan te zetten, niet alleen tegen hun mense lijke ondei-drukkers, doch ook tegen hun oude vijanden honger, ellende en wan hoop. Op de basis van deze vier belangrijke grondslagen hopen wij omstandigheden te helpen scheppen, die uiteindelijk zullen leiden tot persoonlijke vrijheid en geluk voor de gehele mensheid. Met Gods hulp zal de toekomst der mensheid verzekerd worden in een we reld van recht, harmonie en vrede", zo besloot pi-esident Truman zijn rede. De Installatie Volgens een schatting van de politie heb ben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het Congres-gebouw bevonden, gade geslagen, hoe president Truman de 160 jaar geleden ingestelde eed aflegde: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van pi-esident der Verenigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste ver mogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal bewaren, beschermen en verdedi gen". Voor de plechtigheid een aanvang nam, bad de president in de episcopale kerk van St. John. Hij was vergezeld door zijn echt genote, zijn dochter Margaret, enige in tieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autoriteiten. De president was omstuwd door vele der nationale leiders, die de grondslag hebbëh gelegd van de „New Deal" van president Roosevelt. De bejaarde Cordeli Huil, mi nister van Buitenlandse Zaken onder pre sident Roosevelt, had het ziekenhuis ver laten en verscheen heden voor het eerst sinds vele maanden weer in het openbaar. De meest schilderachtige groep werd ge vormd door het corps diplomatique, welks leden in vol ornaat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtigheid bijwoon den. Het corps diplomatique stond onder leiding van zijn deken, de Noorse ambassa deur Wilhelm Munthe de Morgenstierne. President Truman legde de eed af in handen van de president van het Ameri kaanse hooggerechtshof, Fred M. Vinson. Vervolgens hield hij zijn toespraak. Na afloop van de plechtigheid reed pre sident Truman langs Pennsylvania Avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een optocht die de grootste is welke ooit in de Amerikaanse hoofdstad is gehouden. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zijn open wagen gezeten stralende pre sident toe toen hij, vergezeld door de vice- president, William Barkley door de straten van Washington reed. De parade begon bijna een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen dreunde boven de stad. Waarschuwingsstaking in Parijse voorsteden Tienduizend man overheidspersoneel staakten gisteren in de Parijse voorsteden. De stakers eisen onmiddellijke herziening van de loonschaal. In het district Seine-et- Oise wordt de staking als een „waarschu wing" beschouwd en zijn de stakers van plan om Zaterdag weer aan de slag te gaan. Alle vakbonden nemen aan de staking deel. In Parijs zelf wordt niet gestaakt. (U.P.). ooooooooooooorv**xxnnnor<r*X)'x*TOoocii*r*» ir> *joarr*jroor WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tij delijk stormachtige Noordwestelijke wind Weinig veranderine van tempe ratuur. 22 Januari: Zon op Maan op 8.35 uur, onder 17.09 uur 2.16 uur, onder 11.43 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1