VSV kan de kampioensvlag Zondag gereed houden Jlex Ideate? Dansschool A. Duijn Stijgende lonen en prijzen werken ook in Velsens begroting door Propaganda-avond van de W.F.A, voor en door de jeugd Hh. de JCwUiq. Het testament VRIJDAG 21 JANUARI 1949 IJ MUIDER COURANT Voetbaloverzicht VSV kan Zondag a.s. reeds kampioen zijn. Daarvoor is nodig, dat de club van KFC wint en EDO minstens één puntje tegen Feijen- oord verspeelt. Zowel het een als het ander lijkt ons vrij waarschijnlijk. De VSV'ers heb ben tot dusver zo'n goed seizoen achter de rug en vooral ook weer in de ontmoeting tegen Neptunus zo'n opvallende superiori teit getoond, dat we moeilijk kunnen aan nemen, dat de IJmuidenaren met de (kampioens-) haven in het zicht, tegen KFC zullen struikelen. Mocht EDO tegen Feijen- oord de overwinning behalen, dan zal met het hijsen van de kampioensvlag nog even moeten worden gewacht. Voor Stormvogels wordt het langzamer- hand tijd, dat het weer eens één of twee puntjes binnenhaalt. Wel staan de IJmuide naren op het Gooi vier punten voor, maar het is van groot belang nog wat punten te veroveren. Zondag speelt het elftal tegen Haarlem. Nu beide clubs de punten zo goed kunnen gebruiken, zal de spanning waarschijnlijk een hoogtepunt bereiken, tenminste, als uitkomt, wat wij verwachten: Een gelijkopgaande strijd met als resultaat een gelijk spel. Aan spanning zal het evenmin ontbreken in de ontmoeting in Rotterdam tussen RFC en Velsen. Wel hebben de Velsenaren zich de laatste tijd aardig uit de gevaarlijke zóne gewerkt, maar geheel veilig is hun positie nog niet. Met RFC is het al evenzo gesteld. Onlangs twijfelden we er aan, of de Ken- nemers in staat zou zijn te bewerkstelligen, de onderste twee plaatsen te verlaten. Dank zij hun kranige overwinning op Watergraafs meer hebben de Wijkers op het ogenblik reeds meer winstpunten dan OSV en SDW. Ze zijn er nog wel niet, maar er is weer hoop, vooral wanneer Zondag van Hercules gewon nen wordt. En dat kan! In 3 A vraagt allei-eerst de wedstrijd WE ^Zilvermeeuwen de aandacht, want hierbij staat de eerste plaats op het spel. De fraaie overwinning van 41, welke de Meeuwen Zondag op Vitesse behaalden, bewijst, dat de WE'ers alle zeilen zullen moeten bijzetten. De papieren van Beverwijk daalden danig door de nederlaag tegen Helder. Zondag wordt het tegen Vitesse weer oppassen. Ook is de kans op de bovenste plaats voor Kin- heim kleiner geworden. Maar we houden er ons van overtuigd, dat de Velsenaren niet bij de pakken zullen gaan neerzitten! Zondag zouden zij spelen tegen DEM. maar op ver zoek van DEM is de wedstrijd DEM—Kin- heim om kerkelijke redenen uitgesteld tot Zondag 30 Januari. Terrasvogels ontvangt Bloemendaal. Deze club bezette lange tijd de onderste plaats, doch boekte in de laatste' weken een paar aardige successen. Toch houden we het op de thuisclub. WB slaagde er in van het sterke SDZ te winnen en daar ook Madjoe verloor, kunnen de Breesapers nog meespreken over de bovenste plaats. Wanneer WB speelt als de vorige week dan kunnen de VVB'ers ook van DSS winnen. IEV achten we in staat, om BDK een gelijk spel af te dwingen. VSV 2 trekt naar Volendam en heeft daar nog niet gewonnen, want de gastheren zijn lastige tegenstanders. De reserves van Storm vogels veroveren op Germaan 2 zeker één punt. IJmuiden „Vrij en Blij" feestte Wat er in speeltuinverband voor en met de jeugd wordt gedaan, we hebben het kunnen zien en horen op de avond van de R.K. Speel tuinvereniging „Vrij en Blij", die er terecht een feestavond van heeft gemaakt, tuk als men is om de kinderen weer eens een uitje te bezorgen. Het stond er wel heel weids op het pro gramma: dans, zang, show, operette en to neel, maar het gebodene was toch lang niet onverdienstelijk. Enthousiast juichte de stampvolle zaal het optreden van de kleintjes toe, de afdeling van zo 3—6 jaar. Parmantig zongen ze van Jan de timmerman en vertelden al zingend van de theevisite, over Jan van Leuven en Abraham met z'n zeven zonen, 't Was daarbij een kostelijk schouwspel deze peuters gade te slaan en de wijze raadgevingen van het even peuterige en jeugdige publiek aan de andere zijde van het voetlicht mee te ge nieten. Het Poppendozenlied en -dans was prach tig van aankleding, maar eindeloos zoals trouwens het gehele programma veel te uit gebreid was. vooral voor een dergelijk onstuimig en jeugdig gezelschap. De groteren kwamen met liedjes van forser allure voor de dag: het pittig gezongen Win ter in Holland had tempo, de andere waren wel wat aan de trage kant voor dergelijke frisse teksten. De handwerkclub, waar de dames Zwa- neburg en Berlée de leiding hebben, ver scheen ten tonele om te laten zien hoe het d£De heergTh.' Dudink vertelde over de hout bewerkingsclub waar hij de jeugd de kunst van het figuurzagen leert. Zeer fraaie werk stukken. door cursisten die een jaar studie achter de rug hadden, kan hij laten zien. Deze cursusleider moet behalve een grote be kwaamheid ook veel liefde voor de jeugd en voor zijn hobby hebben het was namelijk voortreffelijk wat hij ons kon tonen. „Hans en Grietje", de kinderoperette, bracht hèt kijkspel waar de jeugd in de zaal op gewacht had. Aan instemming met zang en spel geen gebrek. Frater Fritschy schreef een twee-bedrijvig toneelstukje over het sprookje „lOein Duimpje". De wonderbaarlijke belevenissen van vader en moeder Duim en hun discipelen alsmede het optreden van de legendarische reus in eigen persoon waren de clou van een avond, die het speeltuinbestuur zeer veel voorbereidende arbeid en massa's hoofdbre kens zal hebben gekost, maar waartegenover de vreugde en de feeststemming der roerige jeugd in de zaal ruimschoots zal hebben op gewogen. A. J. VAN DER WEIJDEN NIET DERTIG SCHEPEN MAAR DRIE In ons artikel over Scheveningen-radio is een kleine zetfout geslopen. Wij lieten de heer C. v. Geel vertellen, dat er 30 schepen tegelijk op de afdeling radio-telefonie be diend kunnen worden, maar de 0 was over bodig, het zijn er 3, wat toch al een hoog aantal genoemd mag worden in dit verband. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 19 Januari: IJM 60 Mary, rederij VEM, met vis, ver trokken op 6 Januari. Naar zee vertrokken op 19 Januari: IJM 54 Limburgia; IJM 15 Cornelis; IJM 129 Shamrock: KW 123 Katwijk II. .Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden Vm Woensdag 19 Jan. brengen wij: Onder Zwarte Vlag (Captain Kid) met CHARLES LAUGHTON. Nederland Film Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 21 JANUARI Thalia. 8 uur: „Lassie komt thuis". Rex: „Onder zwarte vlag". ZATERDAG 22 JANUARI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Lassie komt thuis". Rex: „Onder zwarte vlag". Kees Broekman, de Nederlandse schaatsenrijder die zulke opmerkelijke resultaten boekte in de wedstrijden te Oslo, waar hij alle grote „cracks" achter zich liet, is Woensdagmiddag uit Oslo teruggekeerd. Met een stralende lach verliet hij op Schiphol de machine, die hem naar Amster dam bracht. En nu Davos. Aanv. 29 Jan. voor beg., gevord. INSCHRIJVINGEN Zaterdag 7-9 uur. Zond.mid. 4-5 uur in Rest Kennemerhof, Ken- nemerplein, IJm. (Adv.) Zondagsdiensten IJMUIDEN Doktoren: In spoedgevallen zijn van Zaterdag middag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: C. H. de Jonge, Telefoon 5652; P. C. de Weerdt, Telefoon 4614, voor de „Maat schappij "-doktoren; voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de Maat schappij zijn aangesloten, is de arts: W. van Haselen, Telefoon 4290 te consul teren. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wjjk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: Mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63. VELSEN-ftOORD EN BEVERWIJK Doktoren: Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter, Telefoon 3553. Apotheken: Zondag- en nachtdienst heeft Duin- wijkapotheek, Populierenlaan 44, Telef. 3388. SANTPOORT Doktoren: In spoedgevallen is de arts J. J. Hek man, Telefoon 8220 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken: De Santpoortse Apotheek, Bloemèn- daalschestraatweg 145, Telefoon 8249. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 21 Januari. Hoog water: 8.35 uur, laag water: 9.00 uur. 22 Januari. Hoog water 9.28 uur, laag water: 9.58 uur. Ambassadeurs der wereldvriendschap bijeen De afdeling Velsen van de Stichting World Friendship Association „Neder land" hield Donderdagavond, onder voorzitterschap van de heer H. Rut gers, een propaganda-bijeenkomst in het gymnastieklokaal van de ULO- school aan de Plantanestraat. Een groot aantal leden en „pleegouders" van de WFA woonden deze avond bij en ook de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, ere-voorzitter van de Vel- sense afdeling van genoemde organi satie, gaf, vergezeld van zijn echtge note, door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer H. Rutgers, die een kort welkomswoord sprak en dank bracht voor de vele medewerking die in het afgelopen jaar werd ondervonden. Spreker uitte de hoop, dat de plannen voor het zomerpro- gramma door diezelfde spontane hulp wer kelijkheid zouden kunnen worden. Hierna gaven „de Drie Anfriro's" enige bekende liedjes ten beste en oogstten hier mee een groot succes. Vervolgens was het woord aan de heer G. van Veelo, leraar te Den Haag en lid van het hoofdbestuur van de WFA. Spreker begon met te zeggen dat hij geen „opzwiepend" betoog zou houden over de noden, de haat en de vijandschap die er onder de mensen bestaan, maar uitsluitend de mogelijkheden van de WFA naar voren zou trachten te brengen. Vriendschapsbanden. De WFA heeft ten doel, aldus de heer Van Veelo, de vriendschap en gemeen schapszin tussen de volkeren over de ge hele wereld te bevorderen door middel van het aanknopen van internationale vriend schapsbanden, het organiseren van uitwis- selingsreizen voor haar leden met het bui tenland en het houden van bijeenkomsten, lezingen en tentoonstellingen om zodoende de kennis omtrent het eigen land en vreem de landen en volkeren te vermeerderen. Door lid te worden van de WFA, zo ver volgde de heer Van Veelo, nemen wij een grote verantwoordelijkheid op ons en is het onze plicht om het doel, dat wij ons ge steld hebben, trachten te bereiken. Aan het idealisme dat ons bezielt moeten ge zonde organisatievormen gepaard worden, was de mening van de spreker en hij ver volgde met er op te wijzen dat de te harts tochtelijke idealist voor de WFA een even groot gevaar kan betekenen als een cyni cus. Als een idealist, een egoïst of een cyni cus internationale contacten opneemt, zal hij dikwijls teleurgesteld worden, maar een nuchter mens die met de organisatie meewerkt zal voor zich zelf een voldoe ning smaken. Laat, zo besloot de heer Van Veelo zijn toespraak, World Friendship voor je be tekenen: „Begin met je zelf'; Association: „werk samen met anderen"; Nederland: „doe het nuchter". Vervolgens werden er twee leerzame filmpjes gedraaid: „The song of the clyde", waarin men de rivier de Clyde volgde in vier stadia van haar levensloop door heuvelland, fabriekscentra, Glasgow en langs havenwerken en scheepswerven naar zee en „Thoroughbred" waarin de geschie denis van de paardenfokkerij wordt uitge beeld en de belangrijkheid van het paard in'de Engelse industrie sterk na air voren wordt gebracht. Het was hierna de beurt aa>n de „Cow girls", die, onder leiding van Nettie van de Boogaard, de enthousiaste leidster van deze „gitaar-band", de aanwezigen enige ogen blikken aangenaam bezig hielden en dan ook met daverend applaus betoond werden voor de charmante voordracht van hun songs. Kitty Veldhuis, die reeds eerder onze bewondering wekte op een ouderavond van de ULO, vertolkte op gave wijze het „Ave Maria" en verdient bovendien een woord van lof voor de sublieme wijze waarop zij het „Plaisir d'Amour" zong. Met de kleurenfilm Snowdonia, die de schoonheid van het landschap Wales toont, werd deze leerzame en genoeglijke avond besloten. De heer Rutgers sprak daarna nog een kort sluitingswoord. Op een speurtocht door de Velsense gemeentebegroting voor het jaar 1949 ontmoet de zwerver een serie van de meest uiteenlopende feiten en aankon digingen, die een getrouwe afspiege ling geven van het tijdsbeeld, waarin de gemeentelijke rekenmeesters hun huishoudboekje hebben gepast. Bij het doorbladeren van het tweede hoofdstuk in dit ettelijke honderden pagi na's dikke boekwerk, valt direct op, hoe zeer de stijgende loonschaal ook op het ge meentelijk apparaat haar invloed heeft, zo is bijvoorbeeld het totaal der jaarwedden, genoten door het secretarie-personeel in de ruimste zin voor 1949 geschat op 250.000 tegen 215.000 in 1948 en ook in de andere sectoren, die de kosten van deze huishou ding bevatten, is veelal een aanzienlijke stijging merkbaar. Een post, die mede voortvloeit uit het vrij recente raadsbesluit, om een erepen ning der gemeente Velsen en een gemeente penning in te stellen, „medailles of bijdra gen voor huldeblijken" raamt voor dit doel. waarbij inbegrepen zijn de jubileumgrati ficaties wegens 25- of 40-jarige jubilea, 1000,tegenover 600 in 1948 Politie. Het hoofdstuk, dat de Openbare Veilig- hèid tot onderwerp heeft, vermeldt een Rijksbijdrage van 562.000 in de kosten van de eigen politie, ongeveer 20.000 meer dan verleden jaar; de terugontvangst der premiën voor de geneeskundige verzor ging der politie wordt op F500 geraamd. Aan de andere kant van de begroting vinden we uitgaven als 400.300 voor salariëring van hét corps (in 1948 405.676 en er blijkt uit de specificatie, dat er thans 117 mensen in dienst zijn, waarvan 6 admi nistratieve krachten. De kosten van de reserve-politie (die het Rijk natuurlijk eveneens vergoedt) worden op f 4000 be groot 1200 in 1948) en voor de kleding en de uitrusting van het personeel zal naar schatting 47000 nodig zijn (waarvan 1500 is uitgetrokken voor de aanschaffing van fotografische apparatuur). De kosten van wachtgebouwen en bureaux zijn aan merkelijk hoger geraamd dan voor 1948, namelijk op 21.650 18.750) en ook bij wijze van subsidie ten behoeve van politie- cursussen en -scholen (met inbegrip van de andere uitgaven) is een bedrag ad 2500 uitgetrokken, waarin onder meer de kosten verbonden aan de reis naar het Centraal Instituut voor opleiding van Sportleiders te Overveen zijn gecalculeerd. Verlichting Voor het onderhoud en de verdere kos ten der verlichting is 41.438,17 geraamd 38.390,30 in 1948), welke stijging veroor zaakt wordt door 't grotere stroomverbruik en de gestegen onderhoudskosten. Tenslotte blijkt uit het hoofdstuk „Alge mene Veiligheid", dat Velsen als gemeente van plan is, lid te worden van de ANWB. Het nadelig slot van het hoofdstuk is 88.889,64. Ook het hoofdstuk Volksgezondheid is lang niet in evenwicht: het nadelig salclo van deze overheidszorg wordt op 91.284,87 geschat voor het lopende jaar. De grote kosten, die echter ten dele of geheel van het Rijk teruggevorderd kunnen worden, worden onder meer veroorzaakt door de vleeskeuringsdienst, die vermoede lijk 20.985 nodig zal hebben, de subsidie aan het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis (respectievelijk 10.700 en 3.080) en de nieuwe post van de steun aan 't werk van de gezinshulp 9232). Aan de Haarlemse Maria-Stichting wordt sedert 1 Januari 1948 10.000 subsidie betaald voor haar IJmuidense afdeling, het Antonius zieken huis. Voor rattenbestrijding is 1400 uit getrokken en de GGD zal in 1949 naar raming 31.753 vragen (in 1948 29.203). Tenslotte komt de bijzondere schoolgym- nastiek voor 4000 in de begroting voor en het Velsense aandeel in de kosten van zes consultatiebureaux voor rheumabestrijding zal vermoedelijk 1500 belopen (tegen 820 in het afgelopen jaar). THALIA (hei theater met de beste films) Presenteert Vrijdag 8 uur, Zaterdag 7 en 9.15 uur, Zondag 3, 7 en 9.15 uur en Maandag 8 uur Een sterk en teder epos van dieren liefde! LASSIE KOMT THUIS „Lassie comes home" met Roddy McDowall en Donald Crisp Een bijzondere film, die het werkelijke leven uitbeeldt! Een Metro-Goldwyn-Mayer film in TECHNICOLOR. Dinsdag, Woensdag en Donderdag géén bioscoopvoorstellingen. DE BESTE HOED UIT HET BESTE LAND In diverse modellen en kleuren verkiijgbaar bij Kennemerlaan 24 Vakkennis van schippers en stuurlieden bij de visserij Bij beschikking van de minister van Ver keer en Waterstaat, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening is ingesteld een commissie aan welke is opgedragen: Te bestuderen of het nodig is voorschrif ten te geven omtrent de voor schippers en stuurlieden van zeevissersvaartuigen van belang zijnde vakkennis van onder werpen, welke geen verband houden met de vaart van het schip en de veiligheid van schip en opvarenden. Indien zodanige noodzakelijkheid aan wezig blijkt te zijn, tevens te onderzoeken of voor de bedoelde vakkennis al dan niet vrijwillig te behalen diploma's dienen te worden ingesteld. Vervolgens na te gaan welke de onder werpen zijn, waarvoor het bezit van een diploma nodig is, in hoeverre op deze on derwerpen dient te worden ingegaan en op welke wijze de daartoe vereiste kennis zal moeten worden verkregen. In deze commissie is benoemd als lid en voorzitter: de heer P. S. van 't Haaff, in specteur-generaal voor de scheepvaart, te 's-Gravenhage. Als leden zijn benoemd de heren: H. S. Drost, inspecteur der visserijen in het le district te Scheveningen; dr. B. Havinga, directeur van het rijksinstituut voor vis serij-onderzoek te Amsterdam, wonende te Heemstede; ir. G. Hofstede, inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; dr. H. A. H. Kranenburg, algemeen secretaris van de Redersvereni ging voor de Nederlandse Haringvisserij te Scheveningen; R. Laan Sr., voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbei ders te Rotterdam; W. Polderman, inspec teur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; ir. W. Polderman, bestuurs lid van de Vereniging van Reders van Vis sersvaartuigen te IJmuiden; H. Schuringa, inspecteur voor de scheepvaart te 's-Gra- venhage. Als secretaris is benoemd de heer E. Sonnega, hoofdambtenaar van administra tie bij de hoofdinspectie voor de scheep vaart te 's-Gravenhage. MARKTBERICHTEN 20 Januari 1949 Prijzen Heilbot 3,553,05; tarbot 3,703,65 per kg. Ham 62; kl. haai 3130; poontjes 19—17; schartong 43; hommen 61; verse haring 15, per 50 kg. Aanvoer 20 kisten poontjes, 300 kisten makreel, 125 kisten wijting. 75 kisten schelvis, 140 kisten koolvis, 25 kisten kabeljauw, 15 kisten leng, 10 kisten v. haring, 25 kisten diversen. To taal 735 kisten. Een Vem-trawler besomde f16.500. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworlh Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 63) Hebt u daar nog niet aan gedacht? Daar hebt u bijvoorbeeld die brief.we we ten niet, wie hem geschreven heeft en het ziet er niet naar uit, dat we dat ooit zullen weten, maar aangezien iemand hem nu eenmaal geschreven heeft, blijft er altijd de kans, dat het nog ontdekt wordt. En stel nu eens, dat dat gebeurtstel dat er iemand op de proppen komt, die zegt: Goed, ik heb die brief geschreven en ik acht mij niet langer gerechtigd mijn mond te houden. De persoon, die ik bij mevrouw Maquisten beschuldigd heb, wasnu, in ieder geval niet Carey Silence. Het zou nog niet zo'n gekke ma nier van doen zijn, om een achterdeurtje open te houden voor het geval er zoiets gebeurt. Niemand zou tegen je kunnen pro testeren omdat je de woorden van een vrouw, die woedend en opgewonden was, verkeerd begrepen hebt. Dat bent u toch met mij eens, nietwaar? In ieder geval niet. go lang je er maar voor gezorgd hebt om geen eed af te leggen over de naam, die dan tenslotte zou blijken de verkeerde te zijn, Mordaunt keek hem met een cynische uitdrukking aan. Dus u veronderstelt zoiets als een samenzwering tussen die twee? - Ik veronderstel niets. Ik weet alleen, dat Carey niets te maken heeft met de dood van mevrouw Maquisten en dat iedereen die poogt om dat zo te doen lij ken, of onwetend is, of wraakzuchtig of zelf schuldig. Het werd langzaam, en dreigend gezegd en het Amerikaanse accent was sterker dan ooit. De blik, waarmede Jeff naar een mogelijke verandering van houding van Mordaunt spiedde was dwingend en on ontkoombaar. De advocaat haastte zich te spreken. U kende mevrouw Maquisten. En juist daarom vraag ik u; wat denkt u van de verklaringen van Hood en Ellen Bridling over hetgeen zij verondersteld wordt te hebben gezegd? Sommige van de uitdruk kingen, die zij zou hebben gebruikt, wa ren nogal ongewoon. Zou mevrouw Ma quisten dergelijke dingen gezegd kunnen hebben? Het duurde even, voor er antwoord kwam. Toen zei Jeff langzaam: Ja, dat geloof ik wel. En die wonderlijke toespelingen over dat omhoog schieten als een vuurpijl en snel omlaag komen enzovoortwas het haar gewoonte om dergelijke zegswijzen te gebruiken? Ja. klonk het van Jeff's onwillige lippen. Het zijn dan ook zeer ongebruike lijke uitdrukkingen om door iemand zo maar uitgedacht te zijn, zei Mordaunt droog. En toen, alsof hij een kloof poogde te overbruggen: Vane stuurt er op aan, dat het zelfmoord geweest kan zijn. Dat heeft hij duidelijk laten uitkomen. Ik geloof niet, dat Honoria Ma quisten zelfmoord heeft gepleegd, waarom zou zij? Zij had een hele familiescène in haar hoofd. Vraagt u aan al de neven en nichten en ze zullen u allemaal vertellen, dat zij dol was op dergelijke dingen. Wie er géén plezier van zou beleven, dat was degeen, die uit het testament geschrapt zou worden. En dat was niet Carey Silence. Mordaunt keek voor zich uit. Hebt u enig idee. wie het geweest kan zijn? Me vrouw Hull..,. Dennis HarlandRo bert Maquisten.... Juffrouw King? Ik weet niet, wie van hen het was, maar het was niet Carey. Robert Maquisten was de hele dag niet in huis geweest. Harland stond om half zeven nog op vertrouwelijke voet met zijn tante, nietwaar, en hij suste de herrie met de verpleegster zelfs. Het is dus dui delijk, dat haar woede zich niet tegen hem kon richten. Bovendien, als Ellen om twin tig over acht nog heeft gezien, dat het glas minder dan halfvol was en hem na het diner met zijn kruk om de draai van de trap zag komen en naar de slaapkamer gaan, dan heeft hij geen enkele kans ge had om met de tabletten te knoeien. Dat zelfde geldt voor Honor King. Zij is met mevrouw Huil vlak onder Ellens neus ge weest van het ogenblik af, dat zij van tafel waren opgestaan totdat zij de slaapkamer bereikten. En op dezelfde manier is me vrouw Huil eerst met juffrouw King sa men geweest terwijl Ellen haar naderhand de trap hoorde afkomen en haar de gang door zag gaan. Dat is allemaal gehoord en gezien. door Ellen. Ellen schijnt daar nogal veel van te weten, vindt u niet? Och, ze kon toch niet helpen, dat ze zag, wie er door de gang liep, nietwaar? Jeff klemde zijn kaken grimmig op elkaar. Inderdaad, als zij dat wilde. Maar ik zou erg graag eens weten, waarom zij dat allemaal zag en hoorde. HOOFDSTUK XXXIV. Carey Silence betrad de rechtszaal. Het was de vierde dag. Er was een nieuwe week begonnen. Maandagmorgen. De vreemdste Zondag van haar leven lag tus sen dit ogenblik en de laatste keer, dat zij deze treden afgegaan was naar de be klaagdenbank. Nu beklom zij ze opnieuw. De Zondag lag achter haar. Naderhand, als zij er op terug keek, kreeg zij het beeld voor zich van grijs water, dat stil en rim pelloos lag te dromen onder een grijze mist, een beeld van eindeloze kalmte. Zo leek het ook. Voor een tijdeloze periode had alles opgehouden vrees, hoop, ver driet, verleden, heden en toekomst; alles als gesmoord in stilte, alles verborgen in die barmhartige mist. Zij sliep uren achter een en ontwaakte zoals men ontwaakt uit een verdoving, dof en onverschillig. Iedereen was vriendelijk. Zij wist ter nauwernood hoe de tijd voorbij ging, maar voorbij ging hij. Nu was het Maandag. En zij stond weer terecht. Terwijl zij haar gewone plaats innam en over de zee van gezichten heenkeek, zond zij een stil, ernstig lachje naar Jeff en Nora. Toen ging zij achterover geleund zitten luisteren naar Hugo Vane, die de openingsrede voor de verdediging hield. Het was een heel goede rede, vond zij. Zij vroeg zich af wat zij er eigenlijk van gedacht zou hebben, als zij op de plaats van de jury had gezeten in plaats van in de beklaagdenbank. En toen vroeg zij zich af, waar de jury nu eigenlijk over dacht. Voor het eerst schonk zij enige aandacht aan de juryleden. Eerst aan de vrouwen. De oude vrijster met het scherpe gezicht zat stijf rechtop; ze keek critisch en had een min of meer superieure uit drukking op haar gezicht. Het vrouwtje met het gebleekte haar en het wonderlijke hoedje keek aandachtig naar Wilbury Fossett's profiel. De dikke vrouw mei het ronde gezicht luisterde oplettend. Zij zag er vriendelijk en verstandig uit. Carey dacht: Dat is nu, wat ik over haar denk, en het doet er helemaal niet toe. Wat er wel toe doet, heel erg zelfs, verschrikke lijk erg, is wat zij over mij denkt! Het merkwaardige echter was, dat hoewel deze woorden in haar gedachten kwamen, zij in werkelijkheid helemaal niet voelde, dat het belangrijk was. Zij was alleen maar blij, dat de vrouw er betrouwbaar en vriendelijk uitzag. (Wordt vervolgd). INTERNATIONAAL DAMTOURNOOI IN IJMUIDEN? De plannen voor een grote feestavond, die de damclub D.C.IJ. ter inleiding van haar aanstaande jubileum op de 29e April in Thalia gaat houden, nemen steeds vas tere vorm aan. Het ligt in de bedoeling door middel van deze avond de kas van D.C.IJ., die het dit jaar zwaar te verduren zal krijgen, onder meer met het oog op een te houden internationaal damtournooi in IJmuiden, enigszins te spekken. ZEESLEEPBOOT VOOR DE MARINE. Dezer dagen is door de Koninklijke Marine het casco aangekocht van een zeesleepboot die op stapel staat bij de werf van Gebr. Fikkers te Martenshoek (Groningen). Deze zeesleepboot zal over enkele weken te water worden gelaten en dan de naam „Orkaan" ontvangen. De lengte van de zeesleper bedraagt 28 meter, de breedte 6.20 meter en de diepgang 3.25 meter. In de sleepboot wordt een Dieselmotor geplaatst met een vermogen van 1.200 A.P.K. waar mede een snelheid van 11 a 12 mijl zal kunnen worden bereikt. Dit is de eerste grote en krachtige zeesleper die de Ko ninklijke Marine in dienst zal hebben. IJmuiden-Oost CPN-filmavond in Rex Een middelmatig gevulde zaal heeft Donderdagavond in het Rex-theater te IJmuiden-Oost geluisterd naar de heer C. Fels, die een herdenkingsrede ter gelegen heid van Lenin's sterfdag uitsprak en later gekeken naar een oude Russische rol prent; „De afgevaardigde van de Baltische vloot". Wethouder R. v. Eyken weet in zijn wel komstwoord de geringe opkomst aan de vele griepgevallen en vertelde daarna, dat het IJmuidense aandeel in de obliga tielening voor een nieuw onderkomen der communistische pers, veel groter geweest dan begroot was. Na een Russische journaal en een kleurenmontage over de katoenindustrie in de Sovjet Unie besprak de heer Fels het leven van Lenin, waarbij hij ook de politieke constellatie van het ogenblik aanroerde. De houding van de Westelijke geallieerden tegenover Rusland stelde spreker gelijk aan de nazi-hetze uit de oorlogsjaren en verder stipuleerde hij, dat tegenover de vredeswil van de USSR een oorlogsdrijven in de „kapitalistische" landen merkbaar is. Na de -wederopbouw in West-Europa met het herstel achter het ijzeren gordijn vergeleken te hebben, welke vergelijking ten gunste van Rusland uitviel volgens de heer Fels is Stalin grad alweer geheel herbouwd kwam hij tot de conclusie, dat het genie van Lenin de fundamenten heeft gelegd voor de „ko mende overwinning van het wereldprole- tariaaf'. Ten stelligste bestreed spreker de mening, dat het communisme op zijn re tour is en hij beloofde de aanwezigen, dat zij allen nog, wat hij noemde „de verwe zenlijking van het socialisme" zouden meemaken. De film uit de Lenin-studio's, welke daarna om de aandacht vroeg, was een dier goedbedoelde producten uit de oude doos, die zonder al te veel hinderlijke pro paganda de geestelijke zege van de bolsje wistische idee probeerden te tonen. Hoe wel het spel alleszins te loven viel, was de technische verzorging dermate slecht, dat het beeld meermalen een Sint Vitus dans op het linnen venster uitvoerde en bovendien dreigde te verdrinken in de grijze mist, die de vroegere camara's nog niet wisten te doorboren. V. V. IJ. WIL DE COMPETITIE ONGESLAGEN BEëINDIGEN. Ondanks het feit, dat het eerste elftal van WIJ kampioen is geworden, ligt er nog een belangrijke taak in het verschiet en wel om ongeslagen de competitie te be ëindigen. Zaterdag zijn de IJmuidenaren gast van Blauw Wit in Wormerveer. Daar er met 5 invallers gespeeld wordt, -zal er gevochten moeten worden voor de over winning. Het derde elftal ontvangt SIZO 3 uit Hillegom. Driehuis Crematie kapitein ter zee F. Bussemaker Onder overweldigende belangstelling werd Donderdagmorgen het stoffelijk over schot van de bekende radar-deskundige, kapitein-ter-zee F. Bussemaker. naar het crematorium te Velsen overgebracht. Van de zeer velen die de ove ••dene de laatste eer kwamen bewijzen, noemen wij de commandant-zeemacht, de schout-bij nacht C. van Willingen, de luitenant-ter zee der eerste klasse P. de Jong, die de minister van Marine vertegenwoordigde, de schouten-bij-nacht J. Kwak en L. de Vries, de vertegenwoordiger van de chef marinestaf, de kapitein-luitenant ter zee jhr. prof. ir. J. L. W. C. van Weilen en vele andere autoriteiten. In de aula voerde als eerste de schout bij-nacht Bennik het woord. Hij memo reerde de goede eigenschappen van de overledene en noemde hem een uitstekend officier en trouwe kameraad. Schout-bij nacht J. Berk roemde daarna de capaci teiten van de heer Bussemaker. Verder getuigde ir. Bijvoet, namens het personeel van de afdeling electrotechniek van het ministerie van de diepe verslagenheid over het plotselinge verscheiden van zijn chef. Tenslotte spraken nog enige intieme vrienden, die allen hun diepe droefenis over het grote verlies uitdrukten en woor den van troost spraken tot de achterblij vende familieleden, waarna de oudste zoon dankte voor de belangstelling. Onder de tonen van het Andante uit Eine kleine Nachtmusik van Mozart daal de de kist. Santpoort BEKER-COMPETITIE SCHAAKCLUB SANTPOORT Dezer dageri werd na het Kerst-gambiet van de Schaakclub Santpoort wederom be- gonen met voortzetting van de onderlinge bekerwedstrijden. De resultaten waren: Groep I: dr. M de GrootHaanappel 10; BilderPardoen 10; BlansjaarPels 0—1. Pels. dit tot nu nog geen enkele partij ver loor, stevent zodoende rechtstreeks op het clubkampioenschap af. Voor groep II geldt dit voor Schweitzer, kampioen in de afd. II. In groep III is Hoogzaad nog zonder ver- liespunten. Heemskerk Dr. HOLTHUIZEN ZAL SPREKEN OVER „WAAROM GEORGANISEERD ZIJN Op Maandagavond 24 Januari zal rector dr. A. Holthuizen op uitnodiging van dc contactcommissie K.A.B., L.T.B. en R.-K. Middenstand spreken in de concertzaal van de gebr. Dam in Beverwijk. Het onder werp zal zijn: „Waarom georganiseerd zyn". 1

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6