IJmuider Courant Haarlems Dagblad Straatsburg „Souvereine V.S. van Indonesië moeten 1 Juli 1950 een feit zijn" Ts]ang Kaï Tsjek „neemt afscheid van China Weerbericht 63e Jaargang No. 19149 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «pctrtjb; Waarinnsttie «ootaw (Snraj t6?S) Zaterdag 22 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4.25 Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ernest Bevin en Robert Schuman hebben te Londen beraadslaagd en de eerste indruk was hoopvol Groot-Brittannië en Frankrijk schenen nader tot elkaar geko men te zijn, vooral inzake Duitsland. De Franse minister vooral leek tevreden te zijn. Maar toen Dinsdag de commissie voor Europese eenheid te Parijs bijeenkwam -bleek, dat Bevin niets toegegeven had in zake de Europese Assemblée, door Frank rijk en België voorgesteld en indertijd zelfs al aangeduid als een parlement. Integen deel; hij was nog onwilliger geworden, zoals uit de voorstellen van de Britse gede legeerde, minister Hugh Dalton, bleek. Ofschoon de Franse delegatie zeer teleur gesteld was kreeg men bovendien de in druk, dat minister Schuman te Londen was gezwicht. Misschien had hij toegegeven in ruil voor concessies van Bevin op andere punten. In elk geval bleek nu, dat volgens het inzicht der Britse regering de consul tatieve raad van Europese ministers zo groot mogelijke bevoegdheden zou moeten hebben tegenover de „Europese assemblée", die slechts onderwerpen zou mogen be spreken, die haar door de ministers zouden zijn voorgelegd. Een raadgevend lichaam, niet door de volken gekozen en dat boven dien alleen zijn mening mag geven, als het daarom gevraagd werd. heeft natuurlijk niets met een parlement uitstaande. Het heeft eigenlijk heel weinig te betekenen. Aan een raad van ministers van verschil lende souvereine staten wordt slechts een soort college van advies toegevoegd, dat acaderflische debatten mag houden. Dalton heeft voorgesteld de zetël te ves tigen in Straatsburg, hetgeen niemand ver wacht had. Mogelijk betekent dit voorstel alleen, dat Bevin het college zo weinig mogelijk wil laten opvallen en het daarom bij voorkeur niet in een der hoofdsteden vestigen. Het mocht .eens tot conclusies ko men die hem helemaal niet aanstonden en die al te grote weerklank wekten. Aanlei ding om de titel „Straatsburg hoofdstad van Europa?" te bezigen, die ik in één blad zag, is er naar mijn overtuiging bij deze voorstellen dan ook volstrekt niet. In welke stad zulk een organisatie ook zou zetelen, zij zou daardoor zeker geen hoofdstad van Europa worden. Daar zal nooit sprake van kunnen zijn eer een werkelijke vereniging van volken heeft plaatsgehad. Maar na de instelling van de z.g. Verenigde Volken de U.N.O. is men de term Westerse Unie gaan bezigen voor een overeenkomst, die slechts een alliantie tussen staten is. Op deze wijze doorgaand kan men straks nog meer vlaggen laten wapperen, die de lading niet dekken. De afgevaardigden van Frankrijk en de Benelux-landen hebben het Britse plan aan hun regeringen doorgegeven en om nieuwe instructies gevraagd. Misschien zal het bij minister Stikker wel instemming vinden: het is al genoeg gebleken dat hij niet ondernemend terzake is. Intussen zet de Europese Beweging haar actie onver droten voort en op het eerste congres van haar Internationale Raad, dat van 25-28 Februari te Brussel zal worden gehouden, zullen de Belgische premier Paul Henri Spaak, de Britse leider der Oppositie Winston Churchill, de Italiaanse premier Alcide de Gasperi en de Franse oud premier en aanvoerder der socialisten Léon Blum het woord voeren. Hetgeen herhaalde vermelding waard is omdat het mensen, die menen dat het „maar een ideaal van buitenstaanders" geldt, opnieuw aantoont, dat ook onder de leidende politici velen de enorme betekenis van zulke oplossingen inzien. Opnieuw blijkt evenwel in deze tijd, dat men de stoot tot het volbrengen van grote hervormingen niet van regeringen moet verwachten. Zonder sterke aandrang uit de volken zelf dat wil dan zeggen: van al diegenen, die zich actief voor de openbare zaak interesseren zal men niet slagen. Recente gebeurtenissen hebben het be lang van politieke aaneensluiting der volken en dus van concentratie van alle wel- vaarts-kraehten opnieuw bewezen. Het blijkt dat economische overeenkomsten tussen staten, die in- feite concurrenten zijn, moeilijk tot stand zijn te brengen. Voorts is berekend, dat na voltrekking van de be raamde vierjaars-periode van het Plan- Marshall er nog een groot tekort van mil- liarden dollars in Europa zal zijn. Zullen de Amerikanen de werkings-duur van het Plan willen verlengen? Zij blijven zich erover verbazen dat men in Europa niet tot wer kelijke vereniging van volken besluit, waarbij nieuwe welvaart voor de deur zou staan. Sommigen van hen hebben betoogd, dat West-Europa kracht in eigen kring móet zoeken, omdat de toekomst van zijn Azia tische welvaartsbronnen weinig uitzicht meer biedt. Het feit van het bijeenroepen der Aziatische conferentie te New Delhi heeft ook indruk in de wereld gewekt. Wat betekent dit voor de toekomst? Wat luidt het wellicht in? Ook als in de Europese landen, die zo grote belangen in Azië heb ben, daarover hoopvol wordt gedacht maar dat is zeker niet algemeen het geval geeft het toch een extra waarschuwing om de opvoering der welvaart in Europa, door waarlijke aaneensluiting der volken, als een zaak van urgent belang te zien. De Britse minister van Buitenlandse Za ken acht haar blijkbaar nog steeds niet verenigbaar met de belangen der Common wealth. Er zijn evenwel vele Britten die er anders over denken. En dat minister Bevin's bewind snel ten einde zou kunnen komen bleek de laatste dagen weer eens uit de hevige aanvallen, in Parlement en Pers op zijn politiek inzake Palestina ondernomen. R. P. Pools vice-premier van zijn functie ontheven Radio Warschau meldt, dat Wladislaw Gomulka, die ontslagen was als secretaris generaal van de Poolse communistische partij, op eigen verzoek ontheven is van zijn functie als vice-premier. Tot opvolger van Gomulka heeft presi dent Bierut benoemd generaal-majoor Alexander Zawadski, een van de drie se cretarissen van het politieke bureau van de verenigde arbeiderspartij. Gomulka werd in Augustus j.l. ontslagen als secretaris-generaal van de Poolse com munistische partij, daar hij afweek van de officiële partijlijn. Gomulka was eveneens minister voor de herwonnen gebieden. Hij zal voortaan voorzitter van de opperste rijkscontröle-dienst zijn. Morawski werd vorig jaar ontslagen als lid van het bestuur van de socialistische party wegens „rechtse afwijkingen". Nieuwe Veiligheidsraad-resolutie verlangt: Opstellers - Amerika, Cuba, China en Noorwegen - verlangen directe vrijlating van republikeinse leiders De uitgestelde zitting van de Veiligheids raad over de Indonesische kwestie is gis teravond in Lake Success begonnen. De Verenigde Staten, Cuba, Nooi-wegen en China dienden de volgende gezamenlijke resolutie in: „De Veiligheidsraad, en overwegende dat zijn resoluties van 24 en 28 December 1948 niet volledig zijn na gekomen; en dat een blijvende bezetting van het grondgebied van de republiek door de strijdkrachten van Nederland onver enigbaar is met het herstel van goede be trekkingen tussen partijen en met de uit eindelijke voltooiing van een rechtvaardige en blijvende oplossing van het Indonesi sche geschil; Voorts overwegende d,at de vestiging en handhaving van wet en orde over geheel Indonesië 'n noodzakelijke voorwaarde zijn voor het bereiken van de doeleinden en verlangens van beide partijen; constateert met voldoening' dat beide par tijen blijven vasthouden aan de beginselen van het Renville-accoord en ermede in stemmen dat vrije democratische verkie zingen zullen woi-den gehouden over geheel Indonesië voor een constituerende verga dering op zo kort mogelijke termijn en verder ermede instemmen dat de Veilig heidsraad maatregelen treft voor obser vatie van dergelijke verkiezingen door een lichaam van de UNO; overwegende dat de vertegenwoordiger van Nederland het verlangen van zijn re gering heeft kenbaar gemaakt dat deze verkiezingen niet later zullen worden ge houden dan 1 October 1949; eveneens met voldoening constaterend dat de Nedei-landse regering het voornemen heeft de souvereiniteit over te dragen aan de verenigde Staten van Indonesië op 1 Januari 1950, indien dit mogelijk is en in ieder geval in de loop van het jaar 1950; 1) doet een beroep („calls upon") op de Nederlandse regering om te verzekeren dat onmiddellijk alle militaire operaties worden afgebroken, en een beroep op de regering van de Indonesische republiek gelijktijdig haar gewapende aanhangers te bevelen de guerilla te staken, en een beroep op beide partijen samen te werken tot her stel van de vrede en handhaving van recht en orde over het gehele hierbij betrokken gebied. 2) Doet een beroep op de regering van Nederland onmiddellijk en onvoorwaarde lijk alle politieke gevangenen, sinds 17 December 1948 gearresteerd in de repu bliek, vrij te laten en aan de officiële per sonen van de republikeinse regering toe te staan onmiddellijk naar Djokja terug te keren opdat zij hun verplichtingen ge noemd in paragraaf 1 kunnen uitvoeren en opdat zij hun toegewezen functies kunnen uitvoeren in volle vrijheid, inclusief het be stuur van de stad Djokja. 3) Beveelt aan, dat in het belang van de uitvoering van de door beide partijen tot uitdrukking gebrachte doeleinden en ver langens om een federale onafhankelijke en souvereine verenigde staten van Indo nesië te vormen op zo kort mogelijke ter mijn, onderhandelingen zo spoedig moge lijk zullen worden begonnen tussen Nederalnd en de Indonesische republiek en met behulp van de commissie- genoemd in paragraaf 4 op basis van de beginselen van de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville en gebruikmakend van de overeenstemming door partijen bereikt met betrekking tot de voorstellen ingediend door de vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten in de Commissie van Goede Diensten op 10 September 1948 en in het bijzonder op de volgende basis: a) Dat de instelling van een federale interimregei-ing waaraan de bevoegdheid voor het interne bestuur gedurende de overgangsperiode zal worden gegeven, het resultaat zal zijn van deze onderhandelin gen en deze instelling niet later zal plaats vinden dan 15 Maart 1949; b) Dat de verkiezingen voor een con stituerende vergadering voltooid zullen zijn op 1 October 1949; c) Dat de overdracht, van de souve reiniteit aan de verenigde staten van In donesië zal plaats hebben zo spoedig mo gelijk en in ieder geval niet later dan 1 Juli 1950. Indien echter geen overeenkomst is be reikt één maand vóqr de data, genoemd in de sub-paragrafen a, b en c hierboven, zal de commissie, welke genoemd wordt in paragraaf 4a, of het lichaam der UNO, waai-over gesproken wordt in paragraaf 4c, onmiddellijk hiervan rapport uitbren gen aan de Veiligheidsraad en hierin aan- Robert Parkereen jonge Britse tekenaar uit Surrey, heeft in zijn vrije tijd een „luchtvlot" geconstrueerd die minder weegt dan een zwaar motorrijwiel en tijdens de proefvluchten een snelheid bereikte van tachtig kilometer per uur. Het vliegtuig, dat de „Heath Parasol" gedoopt is, werd deze week getest voor hei lucht- vaardigheidsbrevet. bevelingen doen opnemen voor een oplos sing van de moeilijkheden. De bevoegdheden der C.V.G.D. 4) a. De Commissie van Goede Diensten zal voortaan bekend zijn als de commissie der UNO voor Indonesië. De commissie zal optreden als de vertegenwoordigster van de Veiligheidsraad in Indonesië en zal alle functies bezitten sedert 16 Dec. door de Veiligheidsraad aan de C.V.G.D. gegeven, welke functies haar in deze resoluties wor den verleend. De commissie zal handelen bij meerderheid van stemmen, maar haar rapporten en aanbevelingen aan de Veilig heidsraad zullen zowel meerderheids- als minderheidsstandpunten bevatten indien er een verschil van mening onder de leden van de commissie bestaat. b) De consulaire commissie wordt'"ver zocht het werk van de commisise van de Verenigde Naties te vergemakkelijken door het verschaffen van militaire waarnemers en ander staf-personeel en door het ver lenen van faciliteiten om de commissie in staat te stellen haar plichten te vervullen volgens de resoluties van 24 en 28 Dec. j.l. en van deze resolutie. De consulaire com missie zal haar andere activiteiten tijdelijk opschorten. c) De commissie zal partijen bijstaan bij de naleving van deze resolutie. Zij zal de onderhandelingen bijwonen, welke ge voerd moeten worden volgens par. 3 dezer resolutie en is gemachtigd aanbevelingen te doen aan partijen of aan de Veiligheids raad. Na een overeenstemming, bereikt bij deze onderhandelingen zal de commissie aanbevelingen doen aan de Veiligheidsi-aad met betrekking tot de aard, macht en functies van het lichaam der UNO, dat in Indonesië zal blijven om behulpzaam te zijn bij de nakoming van de bepalingen dezer overeenkomst totdat de souvereini teit zal zijn overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. De commissie zal de bevoegdheid hebben om de vertegenwoordigers van de niet- republikeinse gebieden in Indonesië te raadplegen. De commissie of het lichaam van de UNO dat zal worden ingesteld overeenkomstig haar aanbeveling volgens deze paragraaf is gemachtigd om in naam van de Ver enigde Volken de verkiezingen te obser veren en aanbevelingen te doen betreffende de voorwaarden noodzakelijk om: 1) te verzekeren dat deze verkiezingen vrij en democratisch zijn: 2) vriiheid van verga dering, van woord en pers ten allen tijde te garanderen mits dergelijke garantie niet zo wordt toe<*enast dat hierbij toevlucht •genomen wordt tot geweld of représailles De commissie behoort behulpzaam te zijn bij een zo spoedig mogelijk herstel van het burgerlijke bestuur van de republiek. Hier toe zal zij na overleg met partijen aanbe velingen ertoe strekkende, dat, in over eenstemming met de redelijke eisen gesteld door openbare veiligheid en bescherming van leven en veiligheid, de gebieden vol gens de Renville-overeenkomst behorende j tot de renobliek (met uitzondering van de stad Djokja) successievelijk kunnen terug keren onder het burgerlijke bestuur van de republikeinse regering. De regering zal eveneens toezien op deze terugkeer. De aanbevelingen van de commissie kunnen voorzieningen inhouden met betrekking tot het economische welzijn van de bevolking van de gebieden, welke bij deze terugkeer betrokken zijn. De commissie zal, na over leg met de partijen, aanbevelingen doen met betrekking tot een eventueel tijdelijk stationneren van Nederlandse strijdkrach ten in enig gebied om behulpzaam te zijn bij het handhaven van wet en orde. In dien een der partijen in gebreke blijft met betrekking tot het aanvaarden der aanbe velingen van de in deze paragraaf genoem de commissie, zal de commissie onmiddel lijk aan de Veiligheidsraad rapport uit brengen met aanbevelingen voor een op lossing van de moeilijkheden. De commis sie zal periodieke rapporten zenden aan de Veiligheidsraad en speciale rapporten zo dikwijls zij dit noodzakelijk oordeelt. De commissie zal die waarnemers, officieren, of andere personen kunnen gebruiken, die zij noodzakelijk acht. 5. Vraagt de secretaris-generaal aan de commissie een staf beschikbaar te stellen, alsmede geldmiddelen en andere facilitei ten, die de commissie bij de uitoefening van haar functies nodig heeft. 6. Doet een beroep op de regering van Nederland en van de Indonesische repu bliek om mede te werken tot volledige na- kominsr van de bepalingen dezer resolutie. Jozef Nisot, de vertegenwoordiger van België, opende de debatten. Hij waar schuwde de raad, niet verder te beraad slagen over bepaalde maatregelen zonder dat de raad zich tevoren door het Interna tionale Hof heeft doen verzekeren dat zij in deze kwestie bevoegd is. De raad dient niet af te wijken „van de voorzichtige weg der goede diensten". Dr. Tsjang (China) verklaarde, dat de mede door hem ingediende resolutie een gezamenlijke poging was, die een compro mis inhieid en ook van de partijen in het geschil een verzoenende houding eiste. Nog geen Nederlandse commentaar De Nederlandse vertegenwooi-diger dr. Van Royen verklaarde dat de resolutie was doorgestuurd naar Den Haag en dat hij wachtte óp verdere instructies, alvorens commentaar te leveren. Met betrekking tot de zinsnede in de re solutie, dat de vertegenwoordigers van niet- republikeinse gebieden zouden worden toe gelaten bij de besprekingen tussen de Ne derlanders en de republikeinen zeide dr. Van Royen: „Ik vrees dat dit een pijnlijke indruk zal maken op de federalisten. De hïet- republikeinse gebieden zouden rechtens behoren te worden uitgenodigd aan dé be sprekingen deel te nemen. De Russische afgevaardigde, Malik, ver- klaarde de resolutie niet te kunnen steu nen omdat zij onvoldoende bescherming verleent aan de republiek en in feite een steun betekende voor de Nederlandse aggressie. Rusland-is van mening dat alle Neder landse troepen onmiddellijk moeten wor den teruggetrokken. De republiek is in staat zelf orde en veiligheid te verzekeren zonder hulp van buitenlandse binnen dringers. Na de rede van Malik werd de zitting verdaagd tot Dinsdag a.s. 21 uur Neder landse tijd. Australië en India zullen naar Reuter verwacht, de resolutie critiseren. Een Franse woordvoerder heeft te ver staan gegeven, dat Frankrijk, indien de resolutie onveranderd gelaten wordt, zich van stemming zal onthouden. Indien zij echter wordt geamendeerd, zodat zij, zoals de woordvoerder het uitdrukte „gevaarlijk" wordt, dan behoudt dit land zich het recht voor, een veto te gebruiken. De resolutie is op dit ogenblik zeker van zeven stemmen, n.l. van de V.S.. Cuba, China, Noorwegen, Engeland, Canada en Egypte. Soekarno wellicht naar Batavia BATAVIA, 22 Januari (Aneta) In welingelichte kringen te Batavia verwacht men, dat Soekarno morgen aldaar zal arri- •eren, tezamen met de naar Prapat en naar Banka vertrokken federale en republikeinse persoonlijkheden. Hoffman vraagt een aantal Duitse fabrieken te sparen Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den meegedeeld, dat de administrateur van het plan-Marshall, Hoffman, het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft aanbevolen 167 Duitse fabrieketï, die op de öntmantelingsljjst voorkomen, in het belang van het Europeseherstel te sparen. De aanbeveling was gebaseerd op het rapport van de speciale adviescommissie onder leiding van George Humphrey, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Het woord is aan Marie von Ebner- Eschenbach: De kunst raakt in verval, wanneer zij in plaats van de hartstocht de zonde gaat weergeven. Donderdagavond is de architect ir. Jos. Th. J. Cui/pers te Meerssen overleden. Elders in dit nummer is zijn necrologie opgenomen, hierboven plaatsen wij een luchtfoto van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, die hij in Haarlem bouwde en die ongetwijfeld het machtigste monument van de laat-negentiende eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland is. Moeilijkheden op Rhodös vrijwel overwonnen Britse erkenning van Israel verwacht De impasse tussen de Israëlische en Egyptische delegaties over de wapenstil standslinies in Zuid-Palestina was gister avond, na een dag van geheime besprekin gen, bijna verbroken. De UNO-bemiddelaar dr. Ralph Bunche, was er in geslaagd bijna algehele overeen stemming tussen de delegaties tot stand te brengen. Men voorspelt, dat de confe rentie spoedig zal zijn geëindigd. David Ben-Goerion, minister-president van Israël, heeft in een verkiezingsrede te Haifa verklaard, dat Israël bereid is met alle Arabische staten vredesbespre kingen te houden, doch niet over vrede tot elke prijs. Hij verklaarde dat zich nog één strook Joods gebied in Oost-Galilea in Irakese handen bevindt en dat Israël het door vrede of oorlog terug moet krijgen. „De regering van Israël kan niet de vijf millioen Angelsaksische Joden vergeten, die aanspraak zouden kunnen maken op hun recht naar Israël te komen, evenmin als het recht van drie millioen Joden in de Sovjet-Unie, om naar hun land, Israël, terug te keren", zei hij. Erkenneng van Israël en Transjordanië. Volgens Amerikaanse regeringsambtena ren zullen de V. S. waarschijnlijk komen de week Transjordanië erkennen, tegelijk met het verlenen van volledige erkenning aan IsraëL Reuters diplomatieke correspondent schrijft dat men gelooft, dat de „de facto- erkenning" van Israël door Engeland Maandag bekend zal worden gemaakt, aan de vooravond van de eerste algemene ver kiezingen in Israël. Franse staat geeft nieuwe lening uit Parijs 21 Jan. (Reuter). Alle Franse effectenmarkten zijn gisteren op last van de regering gesloten met het oog op de komende uitgifte van een nieuwe staats lening. Gisteren is het kabinet in buiten gewone zitting bijeengekomen, om over de voorwaarden der lening te beraadslagen, j De nieuwe lening vormt een onderdeel der financieringsplannen van de begroting van wederopbouw voor 1949, die 620 mil liard francs bedraagt. De begrotingswet machtigt de regering om dit jaar maximaal 100 milliard francs voor wederopbouw- en moderniserings- I doeleinden op te nemen. Een communiqué van het ministerie van financiën meldt, dat de nationale lening voor wederopbouw en wederuitrusting ten j bedi-age van 100 milliard fi-ancs, waarvan j de modaliteiten door de ministerraad zijn goedgekeurd, Maandag 24 Januari zal wor- 1 den uitgegeven. Het communiqué zegt voorts, dat de Parijse beurs, de provinciale beui"zen en die van Noord-Afrika gesloten zijn om iedere ongezonde speculatie te vermijden. Van Maandag af zullen de noteringen weer vrij zijn. De nieuwe Franse lening voor wederop- bouw en wederuitrusting, zal een rente vati 5 pet. dragen. Amerika wil „achterlijke" landen helpen Ook door belegging van particulier kapitaal Men verwacht dat het Midden-Oosten, Azië en Afrika de eerste gebieden zijn die in aanmerking zullen komen voor de ver hoging van de levensstandaard, die één van de. programmapunten in president Truman's inaugurele rede was, aldus meldt Reuter's correspondent uit Washington. Amerikaanse functionarissen en industrië len hebben dit punt van het programma dat voor in ontwikkeling achter gebleven gebieden geldt, thans in studie. In diplomatieke kringen wacht men .met belangstelling op de reacties van de be trokken regeringen overzee, in het bijzon der van landen als Engeland, Frankrijk en België, die daar grote koloniale verant woordelijkheden hebben. Nederland werd niet genoemd. In de besprekingen te Washington komen vooral de volgende aspecten van dit pro gramma naar voren, aldus de correspon dent. De Amerikaanse industrie en de Ameri kaanse regeringsinstanties zouden voor de betrokken x-egeringen bekwame ingenieurs, administratieve krachten en technici ter beschikking stellen. De V.S. Zouden het beleggen van particu lier Amerikaans kapitaal in de overzeese landen aanmoedigen door hulp te verlenen bij het opstellen van een beleggingspro gramma, door op vele wijzen de beleggers garanties te verlenen en door le trachten, bedreigde gebieden langs diplomatieke wegen te vrijwaren tegen agressie en on veiligheid. De V.S. zouden de bevolking van in ont wikkeling ten achter gebleven gebieden tegen onbeperkte uitbuiting op handelsge bied beschermen en zich prepareren op de weerlegging van de verwachte beschuldi ging van imperialisme. DE SPLITSING IN HET W.V.V. De Belgische assistent-secretaris-gene raal van het Wereldvakverbond, W. Sche- venels, heeft verklaard, dat het uittreden van de Britse, Amerikaanse en Nederland se afgevaardigden uit het Wereldvakver bond „door anderen zou worden gevolgd." Cacaopoeder zal waarschijnlijk over enkele weken vrij van distributie komen. De maximumprijzen voor dit artikel worden dan 1 opgeheven; - - Hij zou afgetreden zijn „met behoud van zijn gezicht" Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft gisteravond een afscheidsboodschap gericht tot het Chinese volk, waarin hij verklaart, dat het de vex-horing van zijn „dringendste beden" zou betekeixen, wanneer de commu nistische partij uiteindelijk tot de erken ning zou komen van de ernst van de toe stand, waarin het land verkeert, order gaf j het vuren te staken en er in toestemde vredesonderhandelingen te beginnen, aldus meldt Reuter. Nader bericht het persbureau dat Tsjang Vrijdag- Nanking verlaten heeft na het presidentschap te hebben ovei-gedragen aan vice-president Li Tsjoeng Jen. Volgens een vooraanstaande functionaris van de Kwomingtang zal hij vermoedelijk naar het eiland Koeloen gaan, 16 km buiten Amoy. waar een verblijf voor hem in ge reedheid is gebracht. Er was geen sprake van, dat Tsjang naar Formosa of naar de V.S. zou gaan. Men gelooft dat de belangrijkheid van „zijn gezicht behouden" (de eer aan zich houden) de voornaamste factor bij de menselijke betrekkingen in China van invloed is geweest op de wijze waarop Tsjang afstand van het presidentschap heeft gedaan. Hij zei niet, dat hij was af- getx-eden of dat hij zich terugtrok. Tsjang is als pi-esident door de Nationale Vergadering gekozen en als hij ophoudt president te zijn, dient hij dat lichaam daarvan in kennis te stellen. Hij heeft dat echter niet gedaan. Een der leiders van de Kwomintang, Sjao Li-Tze, een voorstander van vrede, Chinese woord voor Tsjang's handelwijze Geschil Tito-Moskou nog „verre van opgelost" Servische communistenleider hekelt de Kominform Mosje Pijade, vice-voorzitter van het presidium van de Joegoslavische commu nistische partij, heeft op het congres der Servische communistische partij hen, die in een „mysterieuze en absolute macht van de Sovjet-Unie" over andere door de com munisten geleide landen geloven, berispt. Het was, zo zeide hij, reeds bijna zeven maanden geleden, dat de Kominform een resolutie aanvaardde, waarin de houding van Tito afgekeurd werd. Het dispuut was nog verre van opgelost. De Joegoslavische communisten waren „ouderwets en naïef genoeg geweest om zich te verbeelden, dat de goede wil aan beide zijden de overhand zou behalen". De Kominform had zijn hoop gevestigd op „de .naïeve en idealistische overtuiging in de macht en het gezag van de bolsjewis tische partij en haar leiders in ons land". In Joegoslavië was alles gedaan tot zelfs het riskeren van de eigen zaak om het gezag van de Sovjet-Unie onbezoedeld uit het conflict te voox-schijn te doen komen. „De nieu^ve socialistische landen hebben verplichtingen jegens het eerste land van het socialisme, maar dat eerste land heeft eveneens verplichtingen tegenover de nieu we landen". Alle aanwezigen wisten, dat Joegoslavië zijn verplichtingen jegens de Sovjet-Unie was nagelromen. De Komin form kon niet doorgaan, zonder reden te lasteren. Vroeg of laat zou een verklaring van het dispuut gegeven moeten worden aan de communistische arbeiders in de gehele wereld. De resolutie had verder de droom vernietigd van de vorming van een balkanfederatie. De onderlinge betrekkin gen van partijen en andere organisaties waren „vergiftigd door falsificatie, laster, omkoperij en zo meex'". Dit geschiedde zonder te letten op dé resultaten, welke dit zou hebben op de proletarische moraal. heeft Vrijdagavond verklaard te geloven, dat de generalissimus „zich had terugge trokken". Sjao is een dergenen, die gro tendeels verantwoordelijk zijn voor Tsjang's stap. Volgens Chinese deskundi gen is „zich terugtrekken" de term. die het het dichst benadert. In welingelichte kringen te Nanking is gisteren vernomen, aldus AFP, dat de Chinese regering besloten heeft, ontslag te nemen. Besprekingen over bezettings statuut vastgelopen Uit Londen wordt gemeld, dat de Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen te Lon den over het bezettingsstatuut voor Duits land volledig zijn vastgelopen op de vol gende twee belangrijke punten: of de toe komstige West-Duitse regering verantwoor delijk dient te zijn voor de inning van be- zettingskosten, dan wel de regeringen der afzonderlijke landen, en ten tweede de samenstelling en functies van het hoogge rechtshof voor Duitsland. Wat dit hooggerechtshof betreft zijn de voornaamste geschilpunten of het hof een Duits lid dient te hebben en de omvang van de bevoegdheid van het hof bij de in terpretatie van het hezettingsstatuut. Naar van gezaghebbende ziide vernomen wordt, handhaafden de afgevaardigden vandaag allen hun vorig standpunt- Maandag zal men opnieuw vergaderen. Militaire samenzwering in Tsjecho-Slowakije ontdekt Reuter verneemt uit Praag, dat 200 a 400 officieren van de Tsiechoslowaakse ge wapende macht op het ogenblik te Praag gevangen worden gehoude» wegens een militaire coup, die naar vexduidt. omstreeks Kerstmis zou worden uitgevoerd. Men ver wacht deze week een officiële verklaring. Tot de gevangen genomen militairen be horen verschillende genex'aals, zo verneemt men. Volgens gewoonlijk welingelichte bron is generaal Karei Kutivashr, de bevelheb- van de Britse, Ameriakanse en Nederland één van hen. Naar verluidt zit hij reeds sinds December gevangen. Verliezen in Vietnam SAIGON, 21 Januari (A.F.P.) Volgens een officiële mededeling bedragen de ver liezen bij de actie, die sedert vijf weken door de gecombineerde Franse strijdkrach ten in het gebied van Hanoi in Vietnam wordt gevoerd, volgens de laatste opgave 41 doden aan Franse zijde en 717 aan Viet namese zijde. Door de Franse strijdkrach ten zijn verscheidene duizenden tonnen materieel buitgemaakt. y r>-üïioo'rBaxi»ftiw«n«o TIJDELIJK IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk zwakke wind, later vooral langs de kust sterk toenemend uit Zuidwes telijke richtingen. Vannacht in het bosten van het land temperatuur om het vriespunt, morgen overdag tijde lijk iets zachteT dan vandaag. 23 Januari: Zon op 8.34 uur. onder 17.11 uur Maan op 3.41 uur. onder 12.03 uur 24 Januari: Zon op 8.32 uur, onder 17.13 uur Maan op 5.05 uur, onder 12.29 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1