Beverwijk komt ook met een sluitende begroting voor de dag B Onderzoekingsvaartuig „Anthonie van Leeuwenhoek" doet IJmuiden aan Visserij- 1 uidsprekers ZATERDAG 22 JANUARI 1949 IJ MUIDER COURANT Uitkeringen uit het gemeentefonds kunnen hoger worden geraamd Beverwüks gemeente-huishouding klopt. Dit blijkt uit de begroting van inkomsten en uitgaven voor 1949, die het college van burgemeester en wethouders aan de raad heeft voorgelegd. Het totaal van de gewone uitgaven geraamd od rond 2.822.000. Op de voor 1948 vastgestelde, begroting was dit bedrag 2.685.000. zodat de uitgaven 137.000 hoger zijn geschat. Distributie-uitgaven liggen 74.000 en sociale hulpverlening aan werklozen 100.000 lager. Daarentegen komen kost winnersvergoedingen 75.000 en verreke ningen met het woningbedrijf 73.000 ho ger. Hierdoor wordt de raming van de overige uitgaven voor 1949 163.000 ho ger dan die voor 1948. Aangezien dit bedrag in verhouding tot het totaalcijfer in de gegeven omstandig heden betrekkelijk gering lean worden ge noemd. onthouden B. en W. zich van een verdere specificatie daarvan. Zij merken in dit verband slechts op, dat ten laste van de gewone dienst een uitgaaf van 30.000 is geraamd (dat in het bedrag van ƒ163.000 is begrepen) ten aanzien waarvan de -vraag zou kunnen worden gesteld, of het .niet te verantwoorden zou zijn deze naar de kapitaaldienst over te brengen. Voor het bedrag van 163.000 kon dek king worden gevonden doordat van hoger hand mededeling werd ontvangen, dat de uitkering wegens ondernemingsbelasting voor 1949 J' 40.000 en de uitkeringen uit het Gemeentefonds f 104.000 hoger kun nen worden geraamd dan over 1948. Noch tans moest de' post onvoorziene uitgaven aan het slot van de begroting beperkt blij ven tot een bedrag van 17.990.83. De begrotingspositie ten opzichte van die in 1948 is hiermede in hoofdzaak toe gelicht. Grote behoedzaamheid moet even wel naar de mening van het college wor den betracht ten opzichte van beschouwin gen welke op de toekomst zijn gericht. De begroting voor 1949 is inderdaad in even wicht. dank zij de sterk verhoogde uitke ringen uit het Gemeentefonds. En aange zien 't bedrag dezer uitkeringen onmiddel lijk afhankelijk is van de opbrengst van bepaalde rijksbelastingen, zal een daling in de opbrengst dezer middelen onmiddel lijk haar invloed op de begroting doen gelden. In een te dezer zake ontvangen rondschrijven van de minister van Bin nenlandse Zaken, waarin op de verhoogde uitkeringen uit het Gemeentefonds wordt gewezen, zegt de minister: „Hoe zeer deze ontwikkeling tot vol doening stemt, baart zij toch mijn „ambtgenoot van Financiën en mij „enige zorg. Het ontstaan van een „enigszins belangrijke ruimte in het „budget kan nl. een gevaar opleveren „voor de ontwikkeling van 't te voeren „beleid, indien niet in het oog wordt „gehouden, dat het merendeel der „rijksheffingen, waaruit het gemeen tefonds thans wordt gevoed, in sterke „mate de onmiddellijke invloed van „schommelingen in de conjunctuur on dergaat, zodat de uitkeringen uit het „fonds, vooral in de thans nog be staande minder gunstige economische „positie van ons land, vooralsnog niet „kunnen worden beschouwd als in komsten, die worden gekenmerkt „door een zekere stabiliteit: Hetzelfde „geldt voor de uitkeringen, welke de „gemeenten rechtstreeks ontvangen „wegens aandeel in de opbrengst der „ondernemingsbelasting". Deze overwegingen, waarmede B. en W. 2ich geheel kunnen verenigen, moeten er naar de mening van het college toe leiden dat van de voor 1949 aanwezige ruimte een zodanig gebruik wordt gemaakt dat geen moeilijkheden behoeven te ontstaan wanneer een volgend jaar enige daling van de inkomsten zou intreden. In deze gedachtengang past ook de bovengenoem de raming van 30.000 onder de gewone uitgaven. Bij de samenstelling van het ontwerp der begroting zijn B. en W. voort durend er op bedacht geweest, dat geen uitgaafposten worden gecreëerd, waarom in volgende jaren, bij gebleken noodzake lijkheid, niet dan ten koste van grote moei lijkheden zou kunnen worden terugge komen. Woningbouw en rioolwater zuivering verdienen speciale aandacht. Twee vraagstukken moeten naar de me ning van B. en W. in de komende jaren ook financieel het gemeentebeleid in hoofdzaak bepalen: de woningbouw en de rioolwaterzuivering. De financiering van deze laatste, waarbij de gemeente geheel op zichzelf is aangewezen, zal zéér grote be dragen vorderen en de jaarlijkse exploi tatielasten zullen het begrotingsbeeld in lengte van jaren ingrijpend beheersen. Eerst wanneer deze twee sterk domineren de vraagstukken, pj het ook ten koste van grote financiële offers, zijn opgelost, kan overwogen worden, of voor de financiering van allerlei andere wenselijke dingen, voor zover deze niet wettelijk verplicht zijn, nog middelen aanwezig zijn. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat bij een mogelijk snelle toe neming van het inwoner-tal van de ge meente nog andere betrekkelijk hoge ka pitaalsuitgaven niet zullen kunnen wor den vermeden. Voor rente en aflossing moet alsdan op de gewone dienst de no dige ruimte aanwezig zijn. Het gasbedrijf zal in de nabije toekomst grote kapitaals investeringen vragen, en waarschijnlijk zullen de ten bate van de gewone dienst C.V.G.D. misschien naar Prapat BATAVIA, 20 Januari. (Aneta). Mo gelijk zal de Commissie van Goede Dien sten nog eind dezer week een bezoek brengen aan Prapat (waar Soekarno en Agoes Salim verblijven), aldus deelde de woordvoerder der C. V. G. D. mede op de wekelijkse persconferentie. De voorberei dingen voor zulk een reis worden thans getroffen. Deze woordvoerder deelde verder mede, dat thans rapporten zijn ontvangen van nagenoeg alle ploegen der militaire waar nemers op Java, welke rapporten Vrijdag in een vergadering der commissie zullen worden behandeld. Op basis dezer rappor ten zal de C. V. G. D. de Veiligheidsraad rapport uitbrengen over de militaire si tuatie. Tenslotte zeide hij, dat van het secre tariaat van de Veiligheidsraad een bood schap was ontvangen van Palar aan Hatta en Soekarno, welke via de Nederlandse delegatie telegrafisch haar de betrokkenen is verzonden. komende winstuitkeringen alsdan voor een goed deel vervallen. Al deze overwe gingen moeten tot een voorzichtig beleid aansporen. Ook de jeugd krijgt haar deel. Niettemin hebben Burgemeester en Wet houders aanleiding kunnen vinden voor stellen te doen tot instelling van enkele nieuwe en tot verhoging van bestaande posten. Deze posten betreffen bijna alle voorzieningen ten behoeve van de jeugd. Grote bedragen zijn er niet mede gemoeid. Enkele andere voorzieningen zijn nog in voorbereiding; te zijner tijd zullen de ge meenteraad de nodige voorstellen berei ken, onder meer betreffende de school- tandverzorging. Bij afzonderlijke voordracht doen B. en W. een voorstel tot verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van het schoolgeld ter zake van het lager onderwijs. Nu deze verlaging kan worden toegepast zonder dat de raming van de opbrengst, vergeleken bij vorige jaren, behoeft te worden verlaagd, lijkt deze maatregel het college verantwoord. In de begrotingen over vorige jaren kwam een inkomstpost voor wegens be schikking over een gedeelte van het bij de liquidatie van het gemeentelijk electrieï- teitsbedrijf vrijgekomen kapitaal. Nu deze maatregel voor het in evenwicht brengen van'de begroting niet meer noodzakelijk is, zouden Burgemeester en Wethouders dit kapitaal verder in stand willen houden. VOOR ruiloftsliedjes, ruilof tsmutsen Slingers. Serpentines enz. enz. HENK BROEKHUIZEN - De Rjjpstraat 14 (Adv.) Verklaring van republikeinse geïnterneerden op Banka BATAVIA, 21 Januari (Aneta) In een onderhoud, dat de resident van Banka, in tegenwoordigheid van de voorzitter van de Bankaraad, op 19 Januari te Pangkal- pinang had met de heren Moh. Hatta en Pringgodigdo, verklaarden beide republi keinse leiders naar aanleiding van de be richten over de wijze, waarop zij op Banka zouden zijn behandeld, dat de behandeling in het hotel Menumbing, waar zij voor 17 dezer waren geïsoleerd, bepaald goed is geweest en dat men hen steeds op correcte wij ge is tegemoet getreden, aldus wordt van officiële zijde medegedeeld. Een over eenkomstige verklaring hebben zij afge legd ten overstaan van de C.V.G.D. (deze verklaring is niet gepubliceerd) en mede ten overstaan van mr. Gieben, de adviseur- generaal van justitie, die voor een onder zoek naar Banka was gegaan. De door hen geuite bezwaren hadden alleen betrekking op de hen aanvankelijk niet toegestane be wegingsvrijheid en de daaruit voortvloeien de maatregelen. De heron Hatta en Pringgodigdo deelden voorts mede dat zij er, nu zij bewegings vrijheid op Banka hebben gekregen, de voorkeur aan geven, voorlopig in het hotel Menumbing te blijven en zij verklaarden voorts, tegen publicatie van het vorengaan- de geen bezwaar te hebben. Te Pangkal- pinang wordt thans voor de op Banka ver toevende republikeinse leiders een logeer- gelegenheid in gereedheid gebracht in een daartoe door de Tinwinning afgestane woning. Ook staat er een auto te hunner beschikking. Een woordvoerder van de C.V.G.D. ver klaarde desgevraagd aan Aneta het vol gende: „Het rapport van de C.V.G.D., dat op 16 Januari aan de Veiligheidsraad is gezon den, was in ieder opzicht met de feiten in overeenstemming en bevatte ook niets dan feitelijke gegevens". Hij voegde hieraan toe, dat er verder nog geen commentaar kon worden geleverd op het bericht, dat de C.V.G.D. nog niet onder de ogen had gehad. Kleine kotter met grote mogelijkheden in de vissershaven Het onderzoekingsvaartuig Anthonie van Leeuwenhoek is dezer dagen voor de vaart gereed gekomen. Enige tijd geleden is het schip, waarvan het casco in de oorlog door de bezetter is ge bouwd. door de Visserij-Inspectie van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangekocht. Het bevond zich toen in Groningen en de alhier welbekende sleper Helga bracht het naar IJmuiden over. De verbouwing om de kotter voor het vis serij-onderzoek geschikt te maken ge schiedde door de scheepswerf Hakvoort te Monnikendam, terwijl de motor, een Wortington van 180 pk, in -Amsterdam werd ingebouwd. Donderdagmiddag is het schip in IJmui den aangekomen en na even buiten de pie ren te zijn geweest heeft het ligplaats ge nomen voor het kantoor van de haven meester in de Vissershaven. De inhoud van de kotter bedraagt 73 br. r. t. bij een lengte van 21,70. breedte 6.40 en een diepte van 2.50 meter. Het vaartuig zal gebruikt worden in samenwerking met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dat hiervoor tot op heden uitsluitend aangewezen was op een politie- kruiser van de Koninklijke Marine en van Texelse kotters. Accomodatie. Aan boord bevinden zich zes slaapplaat sen voor de bemanning en vier voor weten schappelijke werkers. Naast de verblijven vindt men er een laboratorium, dat in het dekhuis is ondergebracht. Het vaartuig is uitgerust met radio-telefonie, richtingzoe- kër, echo-lood en een Decca navigator, een van de meest interessante nieuwe toepas singen van de radio-techniek in de laatste jaren, waarover wij reeds eerder uitvoerig publiceerden. Als thuishaven is Scheveningen gekozen. De bemanning bestaat uit bevaren Scheve- ningers onder schipper N. Pronk. Het werk terrein van de „Anthonie van Leeuwen hoek" blijft beperkt tot het Zuidelijk deel van de Noordzee. De wetenschappelijke taak zal bestaan uit het onderzoek van watergehalte, voedsel- en paaigronden voor zeevis en op technisch gebied zal de Visse rij-Inspectie proeven nemen mef verschil lende soorten van netten van diverse maas- wijdten en vissen op verschillende diepten. Ook zal men proeven doen met diverse typen „scheerborden". waarmee de netten opgehouden worden. Het schip is uitgerust met een snurrevaadwinch, die ook voor trawlen gebruikt kan worden. De biologi sche onderzoekingen van het nieuwe in spectie-vaartuig richten zich voorlopig in SCHEEPVAART HOLL. AFRIKA LTJNEN. Nijkerk, 21 Jan. Vlissingen gepass. van Barcelona naar Antwerpen. Stad Leiden, 19 Jan. te Port Elisabeth van Kaapstad naar East London. Loppersum, 21 Jan. van Accra naar Cotenou. Christian Sass, 20 Jan. te Accra van Takoradi naar Lagos. K H. L. Delfland. 21 Jan. te Amsterdam. Waterland, 20 Jan. van Rio de Janeiro naar Victoria. MIJ. NEDERLAND. Hugo de Groot, 20 Jan. van New Orleans naar Kaapstad. Java. 20 Jan. voor IJmuiden, uitreis. Lombok, 19 Jan. van Bombay naar Kuweyt. Poelau Laut, uitreis, 20 Jan. te Semarang naar Soerabaja. Radja, 20 Jan. van East London naar Durban. Rempang, 18 Jan. van Los Angeles n. Balboa. Riouw, 20 Jan. van New York naar Halifax. Rotti, 20 Jan. te Madras naar Calcutta. Tarakan, 21 Jan. van Port Said naar Am sterdam. K. N. S. M. Ardea, 19 Jan. van Sousse te Buuriana. Danae, 20 Jan. van Palermo te Tunis naar Diidjelli Helder, 19 Jan. van Laguaira te Maracaibo Hydra, 20 Jan. van Trinidad naar Pto Canello. Iris, 20 Jan. van Malaga naar Gibraltar. Jupiter, 20 Jan. van Malta naar Famagusta. Luna, 20 Jan. van Tanger te Genua n. Savona. Mentor, 20 Jan van Haifa te Rotterdam Midas. 20 Jan. van Sevilla naar Lissabon. Niobe, 20 Jan. van Leixoes naar Lissabon. Orpheus, 20 Jan. van Napels te Algiers naar Oran. Strabo, 20 Jan. van Oporto te Maassluis geankerd wegens slecht weer. Van Ostade. 20 Jan. Azoren ge passeerd (AmsterdamSt. Thomas). SCHEEPVAART IJMUIDEN Aangekomen schepen 21 Januari: Eban van Par. Soemba van Swansea. Sambre van Lon den. Surte van Londen. hoofdzaak op de bepaling van de visstand van de schol en op plankton-onderzoek. Het vaartuig zal eerst naar Rotterdam gaan om te demagnetiseren waarna te Sche veningen de netten aan boord gedaan zul len worden. De officiële proeftocht zal in I het laatst van deze maand gehouden wor den. Scheveningse trawllogger. De Maan dag van. Scheveningen vertrokken motor- trawllogger De Vrouw Maria, SCH. 200, van de Fa. H. den Duik Pz. moest wegens motordefect naar de thuishaven terug keren. Na de reparatie kon het schip Don derdag opnieuw zee kiezen. In de middag arriveerde de logger in IJmuiden om een monteur, die ter contróle was meegevaren, af te zetten, waarna het schip kort daarop weer zee koos. Langere loggers. De motorlogger Hol- landia, KW. 18, van Gebr. den Dulk's Han- delmij. wordt bij de Scheepswerf H. de Haas te Maassluis verlengd. De aan de Fa. C. den Duik behorende Wilhelmina V, KW. 144, ligt voor hetzelfde doel bij de Scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht. In deze tijd van het niet beoefenen van de haringdrijfnetvisserij zullen nog enkele andere loggers eveneens verlengd worden. De „korte loggers" zullen binnenkort een zeldzaamheid worden. Wachten op de koppeling. Het begint een vertrouwd beeld te warden aan de Tegelmarkt de motorlogger Vertrouwen, KW. 6, te zien liggen. Dit schip dat in Februari van het vorig jaar na een grote verbouwing te hebben ondergaan in de vaart werd gebracht moest na enkele rei zen opgelegd worden door een ernstig man kement aan de keerkoppeling. Bijna een iaar ligt het vaartuig in de haven, doch men hoopt het te zijner tijd weer in de vaart te brengen, het wachten is nu op een nieuwe koppeling waarmede nog wel enige maan den gemoeid zullen zijn. Pech. Woensdagmiddag vertrok dé Medan ter visserij. Des avonds keerde de trawler echter wem- in de visserhaven terug. Er ontstond net buiten de pieren een motormankement, dat men wilde laten ver helpen alvorens de reis voort te zetten. Besomming. Donderdag loste de Jo hannes Polderman 400 kisten vis in Grims by. De besomming bedroeg 1300 pond ster ling. Veel schepen, weinig vis. De totale vis aanvoer was Vrijdag zeer gering, niet tegenstaande de vele schepen, die er bin nen waren gekomen. De Allan Water, IJm. 34, voerde 460 kisten; de Thorina, IJm. 33, 375 kisten; de Antje 36 manden; de Claesje 195 kisten: de Gloria, IJm. 37,'450 man den en de Vios IV, IJm. 96, 305 manden verse vis aan. Verder waren er een viertal trawlloggers aan de Vrijdagmarkt met een totale totale vangst van 350 manden verse vis. Vooral de reis van de RO 15, Antje,fdie na een tocht van 14 dagen met slechts 36 manden vis binnenkwam, geeft een beeld van de moeilijkheden waarmee men met dit stormachtige weer te kampen heeft. Bijlegger. In de vissershaven is de kustvaarder Santa Lucia uit Groningen, binnengekomen. Het schip moest enige machine-onderdelen laden. Haringaanvoer. De Vangsten van de- loggers. die haring trawlen in het Kanaal, zijn in de afgelopen week zeer schraal. In Vlaardingen waren Vrijdag 650 kisten verse haring van twee loggers aan de. af slag; de KW 9 kwam met 500 kisten én de KW 124 met 150 kisten. De prijs was per 50 kg. 12,40—12,70. Zaterdag was er aanvoer van één logger KW 5 met ongeveer 200 kisten. De KW 159, Java, welke Zaterdagochtend in IJmuiden binnenliep met 400 kisten, lost Maandag. BRON VAN BERICHTEN OVER REPU BLIKEINSE GUERILLA-ACTIVITEIT. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari (A.N.P.) Uit Batavia wordt gemeld, dat vaststaat, dat de bron van berichten over guerilla- activiteit de redactie is van de „Indonesia Press Review", een gestencild overzicht, hetwelk tevoren door de republikeinse voorlichtingsdienst werd verspreid en uit treksels bevatte van de republikeinse pers. Deze uittreksels worden thans aangevuld door berichten van zogenaamde „geheime zenders". Deze berichten zijn practisch zonder uitzondering gefantaseerd. Baarden van kabouters in kinderoperette vatten vlam Vier meisjes kregen ernstige brandwonden In Goor is .-avond bij de opvoering van de kinderoperette „Goudmuiltje" een zelfde ongeluk gebeurd als onlangs in Am sterdam, toen daar in een kindertehuis de baard van het kerstmannetje in brand geraakte. Toen het eerste bedrijf was be gonnen, stonden achter de coulissen kabou ters opgesteld met lantaarntjes met bran dende kaarsjes in de hand. Een der kabou ters liet het lampje vallen en bij het oprapen hiervan geraakte de vlasbaard van het kind in brand. Ook de baarden van drie andere kabouters vatten vlam. Door de helpsters werd snel ingegrepen, maar men kon niet voorkomen, dat vier meisjes ern stige brandwonden aan gelaat en handen opliepen. De overige kinderen vluchtten in paniek van het toneel. De uitvoering werd afgelast. De toestand van de kinderen is niet levensgevaarlijk. Twee en half jaar geëist in een geval van meineed Een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden en bevel tot onmiddellijke gevan genneming eiste Donderdag de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen een twee-en-veertig jarige Haarlemse vrouw, verdacht van meineed. In een getuigenverhoor van een echt scheidingsprocedure, waarbij haar zoon was betrokken, op 27 Februari van het vorig jaar had zij aan de rechter-commis- saris verklaard, dat zij gezien had, dat haar schoondochter gearmd in de Anegang had gelopen met een voor haar onbekende jongeman, die op het ogenblik van verho ren in het gebouw van de rechtbank aan wezig was. Toen deze jongeman opgeroe pen werd, bleek deze vroeger omgang had te hebben met een dochter van haar. Zij moet hem dus gekend hebben. Een on derzoek wegens meineed werd ingesteld en het bleek, dat de schoondochter noojt gearmd had gelopen met een ander dan haar echtgenoot. Tijdens de zitting legde verdachte tegenstrijdige verklaringen af. De Officier van Justitie merkte op, dat de vrouw een zeer gemene rol heeft vervuld en eiste een gevangenisstraf .van twee-en- half jaar. De rechtbank gelastte de onmid- dellijke gevangenneming en bepaalde de uitspraak op Donderdag 3 Februari. De jongeman stond eveneens wegens meineed terecht. Hij had onder ede ver klaard omgang te hebben gehad met de vrouw, over wier echtscheiding geproce deerd werd. Hij kwam echter later op deze verklaring terug. De rechtbank bepaalde, dat een onderzoek naar de geestvermogens zat worden ingesteld. Ontwerp-regeling van de winkelsluiting De minister van Economische Zaken heeft een aantal instanties een voor-ontwerp van wet tot regeling van de Winkelsluiting doen toekomen met het verzoek daarover advies uit te brengen. De belangrijkste bepaling uit dit ontwerp is, dat de winkels Dinsdagmiddags na 13 uur gesloten moeten zijn en op andere werkdagen na 19 uur met uitzondering van de Donderdagen. Dan dienen zij tot 21 uur geopend te zijn. De gemeenteraad kan een andere dag dan Dinsdag voor de middag sluiting bepalen, echter niet Donderdag. Ook kan de raad voor cafés en restaurants sluiting gedurende één dag per week voor schrijven en bepalen dat bepaalde groepen van winkels gedurende ten hoogste twaalf werkdagen gesloten moeten zijn ten be hoeve van vacantie van ondernemers of personeel. Voor de markt- en straathandel gelden dezelfde tijden als voor de winkels, echter zonder verkoopverbod op Dinsdagmiddag. De uitzondering voor het venten met „ge ringe eetwaren" op Zon- en Chr. feestdagen is komen te vervallen. B. en W. kunnen afwijkingen van de re gelingen vaststellen en ontheffingen ver lenen. Verkoopt door middel van automaten is ook buiten sluitingstijd der winkels toege staan. Zij mogen dan echter niet worden bijgevuld. In- en uitvoer in December Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in December 1948 een waarde van f428,4 millioen (Nov. 1948 f339.8 mil- lioen) en een gewicht van 1.730.000 ton (1.566.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens): tarwe en tarwebloem 23,9 (19.2); rogge 5,7 (nihil); mais 10,6 (4,5); copra 4,0 (12,0); palmolie 10.5 (4.6); cacao bonen 0,1 (8,0); tinerts 8.7 (10,2); steenkolen 13,7 (12.9); minerale oliën 23.1 (17,3); hout 30.7 (28.9); houtslijp en -cellulose 8,4 (5.8); ongesponnen wol 8.2 (7.5); ongesponnen ka toen 9,2 (6.0); plaatijzer en staal 9.4 (8.3); staaf- en profielijzer en staal 8.2 (9,4); auto's en autochassis 7,3 (8.7)schepen e. d. (0.4). De uitvoer had in November een waarde van f268 millioen (Nov. f263,7 millioen) en een gewicht van 710.000 ton (Nov. 753.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uitvoer waren: gezouten haring 4,9 (2.7); geconden seerde melk 6,9 (6,4); boter 17,4 (5,6); kaas 6.7 (6,5); eieren 5,1 (5,9); bloembollen 3,3 (3,7); aardappelen 10,0 (31,3); verse groen ten 7,8 (5.0): aardappelmeel 3.5 (4.5); plant aardige en dierlijke oliën en vetten 8,1 (7,6): suiker 3.1 (7,2); cokes 5,3 (4,6); superfosfaat 3,1 (4,2); kunstzijden garens 7.0 (5,7); katoe nen manufacturen 12,9 (12,0); ruw ijzer 2,8 (3,1); tin in blokken 7.9 (9.7); eleetrische lampen 3,6 (3,4); radio-artikelen 9,3 (7,6): schepen e. d. 5.0 (9,1). De Volksmuziekschool - te Haarlem De Volksmuziekschool te Haarlem heeft in 1947 voor de eerste maal een provinciale bijdrage ten behoeve van haar werk ge vraagd, doch zulks uitsluitend voor het jaar 1948. Dientengevolge werd voor het jaar 1949 geen subsidie voor deze instelling op de Provinciale begroting uitgetrokken. Inmiddels is van het bestuur dezer Volks muziekschool alsnog een subsidieaanvrage bij ,de provincie voor het jaar 1949 ont vangen. Herman Moerkerk 70 jaar De Wereld Onze medewerker, de kunstschilder, tekenaar, illustrator en criticus Herman Moerkerk hoopt op 2 Maart zijn zeventig ste verjaardag te vieren. Herman Moerkerk verwierf zich grote bekendheid door zijn vaardigheid met het penseel, het potlood en de pen. Zowel door zijn tekeningen als door zijn verha len en vertellingen, die hij zelf pleegt te illustreren, werd hij zeer populair. De lezers van ons blad hebben nog steeds gelegenheid zijn grote veelzijdigheid als criticus en illustrator beide, te genieten en te waarderen. De Haarlemmers hebben bovendien nog een andere gave van hun geestige stadge noot leren kennen: het ontwerpen en sa menstellen van optochten. De Historische Optocht die hij voor de stadsfeesten in 1946 creëerde, zal nog lang in hun herin nering blijven voortleven. Ook in Bever wijk en Rotterdam oogstte hij met zijn kleurige stoeten groot succes. Herman Moerkerk. Ondanks zijn jaren lang verblijf in het Westen des lands bleef hij een onvervalste Brabander in zijn uiterlijke verschij ning, in zijn onuitputtelijk gevoel voor humor, in zijn werk. Hij is de schilder van de Brabantse folklore, van de glanzende schuttersfeesten en de bonte carnavals optochten, maar ook van de stilte der ven nen, van de eenzaamheid der heiden. In zijn geboortestad 's-Hertogenbosch bereidt een comité een hartelijke huldiging voor. In Haarlem heeft een vriendenkring eveneens voorbereidingen tot een ver- jaarsfestijn getroffen. Voorzitter is de heer-D.. J. A. Geluk, secretaris de heer J. B. Schuil. Nederlandse tuinbouwproducten „traditioneel exportartikel" voor Engeland De Britse minister van Handel, Harold Wilson, heeft in het Lagerhuis een voorstel verworpen, volgens hetwelk overleg zou moeten worden gepleegd met de Britse tuinders, alvorens nieuwe overeenkomsten betreffende de invoer van Nederlandse tuinbouwproducten worden aangegaan met de Nederlandse regering. Hij zeide, dat er bij -het sluiten-van dergelijke overeenkom- étën "zoveel mogelijk rekening wordt ge houden met het standpunt der Britse pro ducenten, doch dat er geen sprake kan zijn van voorafgaand overleg. Het conservatieve Lagerhuislid Alan Len- nox-Boyd, die het voorstel had ingediend, vroeg de minister of hij niet van mening was, dat een nauwer contact met de Britse tuinders het mogelijk zou maken bepaalde aspecten van het Brits-Nederlandse han delsverdrag te wijzigen teneinde deze bin nenlandse producenten te helpen. De minister zeide in zijn antwoord, dat het hij het aangaan van handelsverdragen van belang is traditionele exportartikelen van de wederpartij te accepteren, zoals Groot-Brittannië verwacht, dat andere lan den zijn traditionele exportgoederen aan vaarden. Het Britse ministerie van Landbouw maakt bekend dat de invoer van zaden voor de Britse land- en tuinbouw het vol gend jaar niet meer door de staat zal wor den verricht, doch via de normale handels kanalen zal geschieden. Er zal een vergun ningenstelsel voor deze invoer in het leven worden geroepen. NEDERLAND, FRANKRIJK EN BELGIë BESPRAKEN TELEVISIE. Op uitnodiging van de Belgische minister van Verkeex-swezen zijn Donderdag afge vaardigden van de regeringen van Frank rijk, Nederland en België, alsmede een aantal technici, dezer landen, te Brussel bijeengekomen teneinde het standaard aantal lijnen per beeld voor de televisie te bepalen. Deze vergadering stond onder leiding van de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Verkeerswezen, de heer Malderez. Naar vernomen wordt, zijn de afgevaar digden het op enkele punten eens gewor den en hebben zij twee deskundigen per land aangewezen om de technische kwes ties nader uit te werken. Tijdens de vergadering zijn twee stel sels ter sprake gekomen en met elkaar vergeleken, namelijk dat van Nederland met 625 lijnen en dat van Frankrijk met 819 lijnen. Het Boek Het is een gulden gave als de zon door de triestheid van een Januaridag breekt. Ge moet dat meemaken als ge zo tegen het einde uwer jaren loopt, dan is een zonnestraal in Januari meer waard dan de honderdduizend uit de loterij. Wat zou ik met de honderdduizend moeten doen? Ik zou er moeite en zorgen mee krijgen, ik zou er voor naar de notaris moeten en mijn neven en nichten zouden er ruzie om krij gen over enkele jaren. Want die honderd duizend zou voor mijn neven en nich ten zijn. Ik kan daar niets meer mee beginnen op mijn leeftijd. Ik kan alleen nog plezier hebben in een zonnestraaltje op een grauwe winterdag. Dan zit ik op een bank ergens onder de kale bomen, in een dikke duffel en met een grijze sjaal om. Grijs is de kleur van mijn dagen. Ik zit op mijn bank en ik kijk boven mijn grijze sjaal uit naar de mensen en de dingen. Daar zit een oude heer, zeggen de jongens. Daar zit een lieve oude heer, zeg gen de meisjes. Daar zit een lieve oude heer, wie zou dat gedacht hebben, dat ze mij zo zouden noemen. Die meisjes heb ben mij niet gekend in mijn jonge jaren, toen zat ik ook op bankjes in Januari. Maar zonder sjaal en niet alleen. Ziet ge, meisjes, zo draait de wereld u naar de eeuwigheid toe. Het gaat lang zaam, het gaat veel te vlug. Gij loopt daar in uw opperste jeugd alsof er geen ouder dom is. Daar zit een lieve oude heer, zegt ge, ge denkt dat hij altijd oud en altijd lief geweest is, ge denkt dat gij altijd jong en altijd meisjes blijven - zult. Ik kan u een triest vertelseltje doen, ge kunt daar misschien nog wat uithalen waar ge wat aan zult hebben. En ge zult me misschien geen lieve oude heer meer noe men. Dat zou mij plezier doen. Uw lieve oude heer met zijn grijze sjaal ge zult vijftig jaar terug moeten gaan om hem te zien als een slungel die dacht dat hij de wereld in zijn jaszak had. Hij had de wereld in zijn zak, hij kon er mee goochelen. Hij kon soms denken dat het leven alleen maar uit liefde bestond, en als hij dat dacht bestond de wereld alleen maar uit liefde. Hij wist hoe hij met die malle wezentjes van uw leeftijd moest om springen. En hij sprong er mee óm, het is een herinnering die gouden randen heeft. Gij zult er van staan te kijken als ik u vertel hoevele vrouwenogen mij lichtvaar dige belofte deden. Gij moet het van mij aannemen, ik raad u uit ervaring; let op uw ogen, zij zijn het die dingen vertellen waar ge zelf niet aan geloven kunt. De man van vijftig jaar geleden en de man van nu: Er is geen verschil als het er om gaat. de roekeloze taal van vrouwenogen te geloven. Een lieve oude heer, zegt ge. we zullen eens zeggen waar het op staat: Ge vergist u, ik ben een jongeman die oud gewor den is. En die oud moest worden om te begrij- Den dat ogen als de uwe hem sprookjes hebben verteld. Zo gaat dat als men jong is, dan kiest men uit de tientallen paren ogen er een. En ge kiest uw noodlot, uw geluk of uw ongeluk, dat moet ge aan uw gesternte overlaten. En het paar dat ge kiest, daar zit ge uw leven mee, daar zit ge nog mee als ge een grijze sjaal om hebt in uw laat ste Januari. Ik zal u vertellen dat uw lieve oude heer vijftig jaar geleden in die ogen las: Het spijt mij. ge zult naar een ander moeten uitzien, er is niets aan te veran deren. Dat was een hard verhaal, na al die sorookjes die ik gelezen had in dezelfde bruine diepte. Dan gaat ge denken: Ze begrijpt mij niet, zij weet niet hoe ik ben, zij vergist zich in mij. Ge kunt de woorden niet vinden die het kunnen verklaren, ge staat met uw mond vol tanden en uw hart vol tranen, ze komen er geen van beide uit. Tk ga mijn weg. ik heb een heel leven voor me om haar alles uit te leggen Ik schrijf er een boek over, ik schrijf een boek voor haar alleen. Ge weet niet hoe de klappen van het leven een ziel inspi reren kunnen. Het is een boek geworden dat door duizenden gelezen werd. Na drie honderd bladzijden heb ik gezegd wat zij weten moest, nu zal zij mij opzoeken, zij zal mij telefoneren, zij zal een brief schrij ven. zij zal mij komen vertellen dat de sprookjes in haar ogen niet gelogen wa ren. Ik zal daarop wachten, ik zal zelf de eerste stap niet doen. Mijn boek is mijn stem, zij zal mij daar op moeten antwoor den. Ik wacht iedere dag. Ik heb daar vijftig jaren mee doorge bracht. En als ili haar niet kort geleden had teruggezien, zou ik misschien nóg wachten. Zij is een lieve oude dame ge worden, zij heeft nog dezelfde ogen. Ik had haar niet naar dat boek moeten vra gen. Dat zou een plezieriger gedachte zijn geweest. Want zij heeft gezegd: Ik ken dat boek niet, ik heb het niet gelezen. Ik wist niet dat ge boeken geschreven had. Kijk, het is prettig als de zon door de donkere Januaridag breekt. Het geeft wat warmte. Het is een gulden gave voor een lieve oude heer. J. L. De dader van de overval op de banlt- loper van de Kasvereniging te Amsterdam, de 40-jarige H. B„ tegen wie het gerechtshof op 27 Januari uitspraak zal doen inzake deze overval, is door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof als lid van de SS, Arbeids- contróledienst en „Grüne Polizei" veroor deeld tot 6 jaar met aftrek van voorinterne ring. Voor de overval is 8 jaar tegen hem geëist. Zakenman vraagt ZIT-SLP.- KAMER met pension in IJm. Brieven L 3064 bur. van dit blad. Wordt gevraagd voor de dag flinke HULP IN DE HUIS HOUDING. zelfst. kunn. werken, werkster aanwezig. Driehuizerkerkweg 17. Vanaf f 20.per stuk Zonder inlevering. Th. v. Kampen DA COSTALAAN 3 Driehuis. MEISJE GEVR. voor lichte liuish. bezigheden voor halve dagen. Brieven L 3068 bur. van dit blad. Gevr. een geroutin. HUIS NAAISTER, ook voor ver stelwerk, 1 dag in de 14 da gen. Linnaeusstraat 1. NETTE WERKSTER gevr 1. P. Coenstraat 85. "•evr.: een flinke JONGÉN oor kruideniersbedrijf J. J. Cottaar, Zeeweg 216. Ruiling. Aangeb. HUIS. ka mer, keuken omgeving Vis- serijschool voor iets grotere woning, eventueel driehoeks- ruil. Brieven L 3067 bur. van dit blad. VERMIST: donkergrijs An gora poesje. Ter. te bez. s.v.p. Alex. Bellstraat 9, Wie helpt dame v. 68 j. aan WOONGELEGENHEID in rustig gezin. Br. L 3065 bur. van dit blad. WONINGRUIL. Kamer-keu ken, 3 slaapk, huur f 3.60 per week. vrij water, de Ruyter- straat 131 voor woning te Oua-IJmuiden, dicht bij de sluizen. Ook is bovenhuis goed. De Ruyterstraat 131. Met goede verwachting op succès. Turnen gestadig GRATIA PLATO'S Dames Seniores. Donderd. in Ulo 9 uur. Rhythmische oef. met muziek. LAAT NU UW KAPOKMA TRASSEN en BEDDEN 3 de- lig maken, bijvullen en nieuw overtrekken met lin nen, in één dag retour.'A. v. 't Hoff, Romerkerkweg 47, Beverwijk. Te koop: KAMGAREN PAK m. 52-54 voor fl. persoon. Kerkweg 76, Santpoort,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3