Kennemer Lantaarn Twintig jaar Hoogovenstaten leverde belangrijk sociaal en cultureel werk op In de staalfabriek spuiten de ovens gloeiend goud De martelgang van elke stalen scheepsplaat ZATERDAG 22 JANUARI 1949 IJMUTDER COURANT Daar het Hoogovenbedrijf vandaag zijn zilveren bedrijfsjubileum viert en het jaar 194?) ook vooi „Hoogovenstaten", de perso neelsvereniging, wegens de komende vie ring van het twintig-jarig bestaan, een lustrumjaar wordt, hebben wij de heer G. P. Zwaneveld bereid gevonden, als voorzit ter van deze grote vereniging, er eens iets naders over te vertellen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat vele Hoogovenaren na hun inspannende dag taak behoefte voelen geest en lichaam te ontspannen, doch het plezierig bezighouden van de leden van het personeel trok de op richters van Hoogovenstaten niet in de allereerste plaats aan, maar veel meer liet men „liet met elkaar opknappen van aller lei werkzaamheden", welke hieraan ver bonden waren, het zelf dragen van verant woordelijkheid en dus het „baas in eigen huis" zijn de boventoon voeren. Al deze begrippen vloeien tenslotte sa men in het ene grote geestelijke goed van de vrijheid, dat diegene die er naar streeft met idealisme bezielt en met dadendrang vervult. Inmiddels is Hoogovenstaten uitgegroeid tot ruim 2400 leden, die grotendeels in de meer dan twintig sport- en muziekafde lingen zijn ondergebracht. Deze muziek- en sportafdelingen zijn samengebracht op fede ratieve grondslag, waardoor de besturen der afdelingen, binnen net raam van de door de verenigingen gestelde reglementen volkomen zelfstandig zijn. Aan dit over het algemeen zeer intensie ve clubleven van deze afdelingen wordt ook deelgenomen door ongeveer 800 inwoners uit de omliggende plaatsen, waardoor de blik van de eigenlijke leden ruim blijft en een enge opsluiting in het bedrijf voorko men wordt. Naast het bevorderen van dit clubleven wordt door Hoogovenstaten aan de cultu rele vorming van haar leden veel aandacht besteed en wel door het organiseren van cursussen, lezingen en concerten en het ver tonen van culturele films. Het stemde de heer Zwaneveld tot vreug de, dat van de zijde der directie van het bedrijf veel steun voor het Hoogovensta- tenwerk wordt ondervonden, zowel moreel als materieel opzicht. Dat de wil om zoveel mogelijk zelf te doen door de direc tie niet geremd wordt, blijkt duidelijk uit het vele werk dat de leden hebben verricht bij de aanleg van het sportcomplex „Water- vliet", dat onlangs is uitgebreid met een speeltuin. Van de speeltuin naar het jeugdwerk is j een kleine stap. Het jeugdwerk, dat zich j naast het speeltuinwerk voorlopig tijdelijk beperkt tot enige handenarbeidclubs, zal, i als men weer over een vakbekwame jeugd leider kan beschikken, weer in zijn geheel worden aangepakt. Wat de toekomst zal brengen kan niemand voorspellen, aldus de voorzitter, „maar wanneer wij het afgelo pen tijdperk overzien, kunnen we spreken van een bloeiend Hoogovenstaten op dit zilveren jubileum van de K.N.H.S." Niet alleen spel van kracht, maar ook van behendigheid ERGENS op het 280 hectare grote terrein van de Hoogovens staat de Staalfabriek, een slagader der Nederlandse staalproductie, waar het ruwe ijzer en het schroot by bakken tegelijk in de vijf Siemens Martin ovens worden gestuwd, die aan de andere zijde een eindeloze stroom gietelingen afgeven naar de walserijen en de wereldmarkt. Ook hier leeft de ruige romantiek, die zozeer het uitwendige van dit hele gigantische bedrijf omspeelt. Ook hier een voortdurende actie, een voortdurend vakmanschap tussen de materïaalaanvoer en de eindfase der gietmachines. Ir. A. II. Ingen IIousz lid der Hoogoven directie. Export en omzet De jaarlijkse ruwijzer export van de Hoog ovens beloopt een waarde van f 60.000.000; de maanaelijkse omzet is ongeveer f 10.000.000. Die f60.000.000 zijn 60% van de totaalproductie. Uit deze cijfers moge blijken, welk een belangrijk aandeel de IJmuidense Hoogovenproductie in de deviezenvoorraad levert. Velsen-Noord Nieuws van „Kinheim" De voetbalvereniging „Kinheim" heeft besloten deel te nemen aan de wedstrijden om de K.N.V.B.-beker. De K.N.V.B. heeft tot consul over de voet balterreinen op „Tussenwijk" aangesteld de heer A. van Amersfoort. De ploegleider van de jeugd, de heer P. Bierenbroodspot, is ter gelegenheid van zijn twaaif-en-een-halfjarig leiderschap op hartelijke wijze gehuldigd. Hierbij heeft voorzitter F. A. van de Kant de grote ver diensten van de leider bij de opleiding van junioren voor het eerste elftal geschetst en de waardering uitgedrukt in de aanbieding van een lederen portefeuille en portemon- naie. Mevrouw Bierenbroodspot ontving een mooie plant. De junioren-aanvoerder dankte de jubi laris en bood een plant aan. Het eerste jubileum van 1949 bij V.G.Z. gevierd In de voor het jaar 1949 lange reeks jubilea bij Van Gelder Zonen N.V.. is Vrij dag al weer het eerste jubileum onder flinke belangstelling van bazen en afde- lingspersoneel gepasseerd. De heer N. P. J. Scholten, eerste meet- maler in de malerij van de papierfabriek is in gezelschap van zijn echtgenote een hartelijke huldiging ten deel gevallen bij zijn 25-jarig arbeid&jubileum. Op het directiekantoor werd hij ontvan gen in tegenwoordigheid van de heren ir. A. J. Allan en hoofdingenieur M. v. d. Lee en daar heeft de heer J. Smit, fabrieksdi recteur, de loopbaan van de jubilaris ge schetst. Als blijk van erkentelijkheid en waardering ging de gelukwens gepaard met een enveloppe, waaraan toegevoegd was een- schriftelijke felicitatie van de hoofd- directie. In het versierde bedrijfskantoor der pa pierfabriek belichtte de heer W. J. Willems, bedrijfschef de jubilaris. De vele verande ringen ten spijt, waaronder spreker die van de maalbakken naar de meetmolens evolutionnair noemde, kwam de jubilaris tot een der hoogste functies. Waar de laat ste tijd steeds meer en hogere eisen wor den gesteld kon de lieer Willems de jubila ris karakteriseren als" één der steunpilaren van de malerij, die veel bijdraagt tot een goede kameraadschapsgeest. Van het afdelingspersoneel was de heer J. Spronk de tolk onder aanbieding van een enveloppe, waarbij mevr. Schol ten in de hulde meedeelde door een namens de ka meraden geschonken bloembak. In de bal van walscrij West schuift het roodgloeiende blok staal onder de machtige wals van daan: na één bewerking reeds is het veel dunner geworden en straks verlaat het de laatste wals als een dampende plaatwaar de Nederlandse scheepsbouw wel weg mee weet. Walserij-West, de wieg der „dunne producten" De stoere kracht van het Nederlandse Hoogovenbedrijf werkt als een be klemming in op de kleine mens, die dit „park des donders" waagt te be treden en als hij aan de hand van zijn begeleider tenslotte „ook nog even" de Walserij-West mag komen kijken, zijn de indrukken van de laaiende helle krachten der Staalfabriek en de im pressies, die hem aan de voet van de Hoogovens bevingen, plotseling ver bleekt: die walserij, dat is wellicht het aller-indrukwekkendste onderdeel van deze fascinerende ijzeren stad aan de rand van het Noordzeekanaal. Daar komen de blokken roodgloeiend staal uit de bek van de oven en over een rollenbaan glijden zij op de greep van de eerste wals af. De kolossale electromotor in de machineruimte maakt een flinke slag en de wals heeft het stalen blok uitgeman- geld tot een aanzienlijk plattere klomp, die direct weer gegrepen wordt door dezelfde plettende macht: ten tweeden male rollen de walsen over het vurige metaal en nog platter wordt het losgelaten, terwijl een vonkenregen wegsproeit als gevolg van het water, dat er tegen aan gespoten wordt. Zo gaat dat een paar keer heen en terug, Jiet blok is snel en definitief veranderd in een plaat, die, krommend onder het geweld der persende rollen, tenslotte met rust wordt gelaten. Niet lang echter, want een twintig meter verder de rollenbaan af draait de'tweede wals, om de plaat nog dunner uit te wrin gen. Hé, die gloeiende streep staal sukkelt van de baan af.De onwetende toe schouwer springt al op zij, als de plaat een beetje van haar weg glijdt, maar de walser in zijn hokje tegen de nok van de walserij is er ook nog en hij zet twee grijptanden in beweging die heel bedaard het afdwalende schaap in het rechte spoor leggen. Verder, naar die tweede wals. De rollen baan heeft de plaat een serie hobbels ge geven en het hangt van de behendigheid van de hokjesmens daar in de hoogte af, of de nog steeds roodgloeiende lint staal zich gewillig naar de tweede bewerking laat leiden. Ja, hij heeft 'em. Nogmaals doen de walsen hun hevige werk, nóg langer wordt de plaat uitgerekt, heen en weer, heen en terug schuift zij onder de rollen dooren is het dan eindelijk gedaan met het leed dezer stalen massa? Geen sprake van, want er wacht nog een laaiende gloeioven, waar de plaat gezapig insukkelt. De blauwe vlammen slaan er uit en het koelwater loopt aan weerskanten de grond in, de marteling zal weer hevig zijn. het vuur wordt dit toekomstige stukje huid van een Nederlands zeeschip wel na aan de geplaagde schenen gelegd. Maar eens is alle leed geleden; een poos later rolt de getergde, steeds blakend van hitte, uit de oven, een mes fatsoeneert haar ruwe kantjes en de zoveelste stalen plaat heeft de korte, zware weg van blok naar eindproduct doorlopen; een wachttijd op het platenveld zal haar gemoed bekoelen en dan komt de reis naar de werf IJmuiden zorgt voor de Nederlandse scheepsbouw. Op deze 280 hectare De bezittingen van de K.N.H.S. beslaan onder meer uit een zeehaven met een recht- f streekse verbinding naar de Noordzee, voor schepen tot 10.000 ton en drie havens voor g binnenlands verkeer, een spoorwegnet, dat 5 de vijftig kilometer benadert; een fabrieks- i installatiedie op de balans over het boek- jaar 1947-1948 op 63 mlllioeh gulden voor- kwam (de reserve bedraagt ongeveer 13 mil- Hoen) en de afschrijvingen beliepen tezamen jj I reeds 33 miUióen. Deze millioenendans 5 I speelt zich af op een terrein van ongeveer S j 280 hectare en de uitbreidingen schrijden l nog steeds voort. Volledig ingekapseld in de productie- stroom levert dit onderdeel de hoogst be langrijke materialen voor de staalverwer- kende industrieën, welke materialen zich op de terreinen als massieve colonnes ge goten reuzen aaneenrijen. Zwaar geschut De ovens, die met het ongewapende oog niet te benaderen zijn, worden gevoed met behulp van een tweetal draaiende kranen, die aan kolossale oorlogsmonsters doen denken vanwege hun „loop". Met deze loop pikt het gevaarte de bakken grondstof om ze daarna in de laaiende oven te steken en ze te kantelen, zodat schroot en ijzer in de withete poel van borrelend staal verdwij nen. Verhitte olie wakkert de gasvlam aan en wanneer de koolstof voldoende gebon den is kan de aftap aan de andere zijde beginnen. Fascinerend in haar brute oerkracht is zo'n aftap De stalen straal druipt vonkend in de gietpan, deze enorme emmer voor de lava der staalfabriek, en de arbeiders leiden zo nodig met lange staven de borrelende vloed in de baan naar de pan. Maar eens is de giet pan vol en dan komt de behendigheid van de kraandrijver er aan te pas. Over de hele giethal heen glijdt de zware brugkraan en het is geen kinderspel om de haken precies voor de hengsels van de pan te laten sluiten. Nog minder gemakkelijk wordt het vervoer van de vracht kokend staal naar de gietmaehine verderop, want als de duizenden kilo's in de takel gaan schommelen, spat het gloeiende metaal over de rand met alle risico's van dien. Maar de kraandrijver kent zijn mechanisme; feilloos geeft hij de nodige tegenkracht en zonder een schommelLigetje zweeft de zware em mer rokend door de hal, terwijl de arbeiders een klei-bal in het aftapgat brengen, die onmiddellijk met het staal samenkoekt tot een keiharde stop. De gietpan is inmiddels bij de gietmaehi ne gearriveerd die met behulp van een grote mal een aantal blokken, compleet met hengsel, fabriceert. Straks beter Op dit moment vindt de ijzeraanvoer nog op de traditionele wijze plaats: afgekoelde ijzerbroodjes van de gietbedden of'de giet maehine, die het ruwe Hoogoven ijzer in een bruikbare vorm brengen, worden naar de staalfabriek gebracht, maar in de naaste toekomst gaat ook hier de Staalfabriek met haar tijd mee. De afgetapte ijzermassa wordt namelijk thans reeds in rijdende kogelvormige gietpannen opgevangen en kan dan naar de mechanische .ijzergieterij verreden worden. Maar de staalfabriek wil ook graag dat gloeiende ijzer „heet van de naald", hebben," want dat bespaart energie en tijd. Als nu straks de nieuwe, zware wagons zijn aangekomen, kan men het gloeiende ijzer van de Hoogovens direct naar de staalfabriek transporteren en vraag niet welk een zwaar spoorwegtracé dit eist om het daar zonder tussenfase te verwer ken. De Hoogovens zetten hun jubileum ernstig in Vanmorgen om kwart voor negen zijn de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden met een ernstig moment bij het oorlogsgedenkteken de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan begonnen. Namens de directie legden de heren ir. A. H. Ingen Housz en P. R. Bentz van den Berg een krans bij het monument, dat op het terrein de nage dachtenis der 69 in de oorlog gesneuvelde Hoogovenwerkers eert. Daarna is een rond gang gemaakt over het gepavoiseerde van muziek schallende Hoogoventerrein; in de constructie-werkplaats werd door allen een gedeelte van de bonte ochtend bijgewoond. Jubileum-gratificatie Ir. A. H. Ingen Housz vertelde vanmor gen verder tijdens een intieme bijeenkomst in het restaurant van de Walserij-Oost, waar behalve de commissarissen van het bedrijf ook de burgemeesters van Velsen en Beverwijk aanwezig waren, dat er aan het hele personeel een jubileum-gratifica tie zal worden uitbetaald, welke varieert naar gelang van het aantal dienstjaren. Hoogoven-data Op het eerste gezicht zijn dc vijf-en-twintig jaren, die tussen 1924 en 1949 liggen voor de K.N.H.S. een luisterrijk industrieel succes: heeft deze zware industrie zich immers niet in een betrekkelijk korte tijd opgewerkt tot een concurrent van betekenis op de wereld ijzer-markt? Toch leert een chronologisch overzicht van hun historie, dat er naast de ups verscheidene downs zijn geweest. Zie hier de hoogte-, maar ook de dieptepunten van een ijzeren historie": Januari 1934: Mevrouw Wenkebach ont steekt de eerste vlam in de eerste hoogoven. Februari 1926: Hoogoven nummer twee komt het gelid versterken. Februari 1926: Door het ineenstorten van de grootste opslagkraan lijden de jonge hoogovens een totaalschade die in de mil- lioenen loopt. Zomer 1929: De MEKOG wordt, gesticht, er is emplooi gevonden voor een deel van hel Zomer 1931: De CEMY gaat draaien Nederland krijgt meer cement. November 1936: De nieuwe buizen- gieterij levert haar eerste pijpen af. April 1938: De arbeiders krijgen een pensioenfonds. M aart 1939: De Staalfabriek wordt in ge bruik genomen. Zomer 1941: De Hoogovens trekken Van Leers walshedrijf, dat in 1938 begonnen was. aan zich. Novem ber 1942: De watertoren sneuvelt bij een Engels bombardement. F eb r u a r i 1943: De hele walserij-West, die pas klaar was. moest naar Germanje worden overgebrachteen klap van de eerste orde. 7 J un i 1946: Het eerste kleine deel van dit geroofde bezit komt terug. November 1946: De watertoren staat weer overeind. En Januari 1949: De Hoogovens vieren feest! Mogen heden en toekomst opbrengen wat er van verwacht wordt om deze natio nale industrie te verstevigen. Nederland kan de staalpil voor zijn herstel niet missen. BINNENGEKOMEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 21 Januari: IJM 96 Vios IV, rederij Kramer en Booy, met vis, vertrokken op 8 Januari. |KQ0IC5O/eN5 Zuu.jJ 8 ryMfTKOG @J j j j FABRICAGE-SCHEMA KNUS IV *6 Ja RO<3 -v,® FcNccwtafo ftjTswl Dit schema geeft weer, hoe het bedrijf, van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken „sluit": geen enkel bijproduct gaat voor de gemeenschap verloren: de slakken van dc Hoogovens verdwijnen na granulatie als eindproduct in de handel, worden tot silicakalk bereid, of helpen de cementfabriek aan een waardevolle grondstof. Een deel wordt als wegverhardings materiaal verkocht. - De Hoogovengassen gaan evenmin verloren; de kooksovens worden et mee gestookt, de windverhiiters (die als zware stalen koepels naast elke oven oprijzen) ontlenen er hun brandstof aan of het wordt over CEMY, walserij of PEN-centrale verdeeld. Een gedeelte kooksovengas wordt gezuiverd van benzol, teer en ammonium-sulfaat om daarna in de staal fabriek of.het gascomfoor van de huismoeders te worden gebruikt. Wanneer men dit productieschema bestudeert, zullen de vaak ingenieuze wegen van grondstoffen en bijproducten duidelijk worden en „de Hoogovens" hoeven aan niet langer een mysterieuze verzameling van rokende en dampende schoorstenen te zijn maar een doordacht complex industrie, waar de wetenschap haar dienende taak ten volle verstaat. De staaloven wordt afgetapt: als een stroperige, eindeloze sliert vloeibaar vuur druipt het staal in de vuurvaste pan; straks gaan de gietelingen geboren worden IJmuiden Voetbalelftallen Haarlem-Stormvogels. De IJmuidenaren komen in de volgende opstelling uit: Kraak; v.d. Oever, Hemken; Goedhart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.: Meyer, Luppens, Schoorl, de Boer, Opbergen. RFC-Velscn. De Velsen-ploeg is als volgt samengesteld: Demmers; Kuypers, Tromp Jr.; Hoogendijk, Nijssen, Wijker; Donker. Tromp Sr., Bakkum, Van der Ende. Vendel. Stormvogels 2-Germaan 2. De Storm vogels-reserves beschikken over: Rech- steiner; Aland. Broekhuizen; Glas, Zwem mer. v. d. Kuil; Van der Steen, Schol, Van der Linde, Van Gelder, Broek. Terrasvogels-Bloemendaal. De Bloemen dalers krijgen de volgende Vogelsploeg te bestrijden: Douma; Kraak, Akkerman; Zaal. Dortmundt, Mosmans; Sigerisi, Rob- ken, Siebbelis, Cobben, Goedhart. VVB-DSS. De Breesapers hebben de vol gende opstelling: C. van Veelen; D. Aafjes en J. Duineveld; G. v. d. Veldt, M. Arisz en C. Hoen; F. Bruinzeel, B. Freriks, H. Vers-.vijveren. R. Folkerts en P. Hooydonk. ÏEV-BPK: M v. d. Bos; H. Zonneveld én J. v. d. Vlies; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en A. Stokman; J. Schavemalcer, H. Bran- tjes, A. Zoutman, F. H. van Aalst en C. Valk. Uit de 'nevelen der geschie denis zijn ons, geslaagden met het lagere-school-rapport in een vergeten hoek van de commode, het MULO-diploma tussen de oude paperassen of het bewijs van een min of meer geslaagde HBS-opleiding in een reeds lang vergeten map vol familiefoto's enige feiten bijgebleven ondanks het gevecht, dat wij tegen het le ren ervan hebben geleverd. Zestienhonderd; gekrakeel in Nieuwpoort en negentien veertien: eerste grote buren ruzie. Daarenboven herinne ren wij ons Jantje, die eens pruimen zag hangen, het on vergankelijke lied van Vondel over d' opregte huwlijkstrouw en misschien de eerste stoom trein, die zo'n dikke honderd jaar geleden door Holland's polders gromde met de mens- ont-erende snelheid van der tig kilometer per uur. In 1839 was dat, ja juist. Deze feiten hebben echter nimmer zo tot onze verbeel ding gesproken als de mensen, de mensen van vlees en bloed, die in de eeuwen achter ons leefden, werkten, leden en stierven. Als gouvernante van Karei de Vijfde of echtgenote van Blauwbaard, als Marco Polo of als lantarenopsteker. Lantarenopsteker? Ja, speciaal lantarenopsteker. Deze zwijgende figuur, die tot het eind van de vorige eeuw door elke vallende avond moet zijn getrokken, van de ene lamp naar de andere om dan de kaars of de flambouw te hef fen en weer een klein stukje van de wereld er bij te belich ten. Een heel klein stukje was het, elke keer. Grote wijsgeren zijn er nooit uit deze lieden voortgekomen, althans de wetenschap heeft ze nooit gekend. Gelijk genoemde kleine man willen wij op deze plaats van tijd tot tijd een lichtje aanste ken, zonder enige pretentie. Een vraag verdient een ant woord; een opmerking moet bekeken worden; de Kennemer Lantaren zal er een voorzichtig lampje bij doen branden, mis schien wat laag-droefgeestig; wellicht soms vrolijk en hoog en wie weet, een enkele keer zachtj es-pruttelend. Vadem-vraag Elke keer, als er een schip uit verre landen met hout geladen voor de papierfabriek arri veert, wordt zijn lading ver meld in „vadems". Zo'n vadem, weetgierige lezer uit IJmuiden, is gelijk aan 6,2 kubieke meter. Visserij-droom Een IJmuiden-Oosterling heeft een droom aan het blanke pa pier van zijn blocnote toever trouwd en daar de Kennemer Lantaren ongetwijfeld meer malen het rusteloze gewroet rond Trawlerkade en vishallen zal belichten, is deze ontboeze ming wellicht een mooie in leiding voor volgende babbel tjes. Welnu dan: deze lieve lezer is, zoals hij zegt, met de ki'ant in de hand ingedut (foei) om daarna in een droojn een ganze stoet trawlerschippers te ontwaren, die zich naar „de kop" begaf. Daar stonden reders, halpolitie en andere vogels van diverse pluimage in het gelid (en de dromer zag in de gauwigheid mannen met de baard in de keel en om de kin als Oom Aris, de van Peltjes en Koe man) maar zijn dromerige aandacht werd ondanks deze indrukwekkende schare ge trokken door een knaap van een kist, bedekt met de Neder lands vlag en een groots spreekgestoelte, dat beklom men werd door de heer Ver meulen. Toen kwam er een toespraak Een hartelijke, want IJmuiden bestond 50 jaar en aan vetera nen zouden ridderorders uit gereikt worden; aan schippers en stuurlui, aan ouwe kaairid- ders en grijsgeworden wal- schippers. omdat „ze bijkans hun hele harde leven veil had den gehad voor de visserij". En omdat een eremedaille óp de borst van een visser, nog maar zeldzaam is, terwijl hij hem toch waarachtig wél ver- De dromer is wakker geworden dient. met de herinnering aan de laatste keer, dat hij wat on- handig-ruw uit de vishal werd gezet „as de eerste de beste bietser". Lampenier, die zelf het leven van de visserman van dichtbij heeft kunnen bekijken al was het in hoge laarzen en op de veilige brug of het warme achteruit kan zich best voorstellen, dat deze dromer wel eens wat kriebelig wordt over de geringe waardering, die zijn werk bij de goege meente ondervindt. Kon hij het tot de dag van de gouden plak stellen met de schrale troost, dat de krant hem dit- keer wél begrijpt? En dat er heus nog wel mensen zijn, die hem óók begrijpen? Bunker-geloei Tussen Meervlietstraat en Rijksweg in Oud-Velsen staat een bunker, die een tijdlang een deel der knallende nala tenschap van onze Oosterburen heeft geherbergd. Nu heeft een Velsenaar er (niet knallende maar loeiende) koebeesten in ontdekt, die de duisternis van het Germaanse kunstgewrocht niet erg kunnen bewonderen en hun afgrijzen over de wo ningnood langgerekt de wereld inslingeren. Gekoeieneer van de koeien-eer? LAMPENIER „Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds" bijeen De jaarvergadering van de afdeling IJmuiden der Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds", welke Vrijdagavond in het Oud-Kath. Verenigingsgebouw is gehouden kon wat de belangstelling betreft wel beter zijn geweest. Het jaarverslag herinnerde aan een vrij goede activiteit, de ingediende belangrijke voorstellen, voor de algemene vergadering 1948, waaronder de uitgifte van een eigen kalender, welk voorstel werd aangenomen en de samenwerking met de Oud-Katholie ke Besturenbond IJmuiden. Het ledental nam toe en bedraagt thans 132 plus enige donateurs. Ondanks de vrij hoge uitgaven door bij zondere gebeurtenissen kon de heer J. Zwart een gezonde toestand van de finan ciën aantonen. Met grote belangstelling werd het zeer uitvoerige tot in détails uitgewerkte ver slag der algemene vergadering et Gouda, uitgebracht door kapelaan D. N. de Rijk, gevolgd. Mej. A. van Pel, secretaresse, zag zich bij de bestuursverkiezing bij acclamatie her benoemd. Daar de Januari-brief van het hoofdbe stuur nog niet was ingekomen, moesten de candidaten voor dit college voorshands worden aangewezen en werd een keuzelijst opgesteld. Besloten werd enige lezingavonden samen te stellen voor de komende maanden. Nadat vervolgens over algemene zaken nog vruchtbare besprekingen plaats vonden en gebrek aan tijd noopte de voorgenomen causerie over Indië door pastoor mr. J. W. Key te doen vervallen werd de bijeen komst gesloten. Bridgeclub „de Jump" viert opnieuw triomfen De teams van de IJmuidense bridgeclub „de Jump" gaan door met het boeken van successen. Ditmaal wist het derde team een overwinning te behalen op de bridgeclub Santpoort IV met een eindresultaat van 8514 m.p. De uitslag van de Scheveningse drive luidt: De N-Z lijn: 1 Moot-Suyk 99 mp.; 2 Born-Cleeren 98 mp.; 3 Ligthart-Wonink 96V? mp.; 4 Laman-v. Pel 84mp.; 5 Maarle- veld-Jonker 82 mp.; 6 Ten Broeke-Meijer 72 mp.; 7 Breur-Zandwijk 53y2 mp.. De O-W lijn: 1 mevr. Kramer-Bagger man 103mp.; 2 dames Slaats-Rolloos 92i/2 mp.; 3 mevr. Brouwer-Boon 86J4; 4 Boer-v. d Zwan 84 mp.; 5 de Haas-Kra mer 82y2 mp.; 6 Amsing-v. d. Berg 77 mp.; 7 Weij-Porck Jr. 65 m.p. Lassie komt thuis (THALIA). Een Metro Goldwyn-Mayer film in prettige kleuren, die leert wat een mens voor een dier kan betekenen en hoe sterk de liefde vaak is, die in omgekeerde richting wordt gebracht. Er wordt in deze film sterk de nadruk gelegd op de gevoelens van trouw en aan hankelijkheid die een hond ten opzichte van hen die goed voor hem zijn koestert en men vindt er in tot uiting komen dat een goed mens altijd een dierenvriend zal zijn. De hoofdrol in deze technicolor wordt „gespeeld" door Lassie, een prachtige ras hond die ongetwijfeld beschouwd kan wor den als de succesvolle opvolger van de meer bekende „Rin-tin-tin". Waar de verschillende speelmomenten hier en daar te sentimenteel dreigen te worden is zorg gedragen voor een komische achtergrond die het geheel in evenwicht weet te houden. De jeugdige Roddy McDowall die naast Lassie, wel de belangrijkste rol in deze film vervult, houdt een goede belofte voor de toekomst in en beeldt op natuurlijke wijze het gevoelsleven van een kind uit waarin de naïviteit niet anders dan bekoren kan. De heer Y. Reïtsma. secretaris van de Velsense afdeling van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van dieren, sprak voor de aanvang van de voorstelling met een enkel woord over het werk van ge noemde organisatie en wekte de aanwezi gen op. zich het lot van de dieren, die in onze gemeente helaas niet altijd op een gepaste manier behandeld worden, aan te trekken. Het vooi-programma in Thalia bevat deze week, behalve het wekelijks journaal, een interessante film over de bevolking van Suriname en een vrolijke tekenfilm in kleuren. L. v. B. Santpoort-dorp VOOR DE BIJBELKIOSKVERENIGING In de Gereformeerde Kerk heeft Vrijdag een propaganda avond plaats gehad voor de Bij belkioskvereniging. Door de heer A. M. Huttinga werd een warm pleidooi voor het werk van deze vereniging gehouden, waarna de film „Het Evangelie in de we reld" vertoond werd. Deze rolprent, die historische gebeurte nissen weergeeft, liet het werk van de Bijbelkioskvereniging zien. Een slotwoord werd gesproken door Ds. A. Verschoor,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6