Tel. 5565 Taxi tel. 4333 Velsens huisvestingsprobleem is niet goedkoop KRAMERS WOORDENTOLK Prijs 5.75 Het testament ZATERDAG 22 JANUARI 1949 IJ MUIDER COURANT De Volkshuisvesting, dat tere punt in de gemeentelijke samenleving, heeft op de begroting voor 1949 van Velsen een be langrijke ruimte toegewezen gekregen en het is geen wonder dat het desbetreffende hoofdstuk met een nadelig saldo van 147.802,42 sluit. Er is een stijging in de baten merkbaar: de post renten en aflossing van voorschot ten, die in het belang van de verbetering der woningsituatie zijn verstrekt, wordt voor het thans lopende jaar op 405.995,32 geschat (in 194S 250.189,83), dat in de vorm van annuïteiten of renten plus af lossingen door de verschillende woning bouwverenigingen moet worden opge bracht. Maar de lasten gaan mee de hoogte in: er wordt op niet minder dan tezamen bijna 19.000 gerekend als aflossingen van diverse leningen (voor 1948 voor slechts ongeveer 350) en aan annuïteiten zal dit jaar door de gemeente 157.436,86 moeten worden opgebracht (vorig jaar 20.205.37) Een bedrag van 14.560.is voorts ge raamd als storting in een risicofonds voor woningbouwverenigingen (7 pet. van de jaarliuren per huis. met dien verstande, dat de stortingen ophouden, als de aldus gevormde reserve 4 maal de jaarhuur evenaart en weer begint, zodra het gere serveerde daaronder daalt). Huisvestingsbureau. De kosten van het Huisvestingsbureau zijn ook aanmerkelijk gestegen; werden zij voor 1948 geschat op 15.229. dit jaar zal er ongeveer 30.000 aan ten koste gelegd moeten worden. Het personeel bestaat thans uit 5 personen en er zijn twee va catures. De Openbare Werken kunnen al even min rondkomen: met een nadelig saldo van 325.639,83 sluit deze afdeling (niet te verwarren met het bedrijf Openbare Wer ken, dat aparte vermelding krijgt) en ook hier zullen de uitgaven stijgen, waar de inkomsten naar verhouding laag blijven. Met de 1000.die men in 1949 uit het bezoek aan de Kinderboerderij denkt te putten en de ruim 4000.als ge- bruiksvergoeding voor de nieuwe vuil nisemmers kan een gemeente eenmaal niet haar kostbare apparatuur laten draaien. Daar is bijvoorbeeld het on derhoud van straten en pleinen, dat 123.375 gaat kosten in 1949. De duurste karweien zijn de vernieuwingen van de Wijk aan Zeeërweg, de Trompstraat en de Hagelingerweg in Santpoort. Verder zijn er nog 97.195) de geld-vergende par ken en plantsoenen, het onderhoud van De Britse oeneraal-majoor G. H. Bourne (rechts) arriveerde dezer dagen in Berlijn waar hij generaal-majoor E. O. Herbert (links) zal opvol gen als commandant der Britse bezettings troepen. ZONDAG 23 JANUARI IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Gebouw Christelijke Belangen, 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, Jeugddienst. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. A. Schweitzer, van Beverwijk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) .10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur prof. v. d. Meiden, van Apeldoorn. Voorber. H. Av. Doopsgez. Gem., Helmstraat. 10.30 uur ds. A. J. v. d. Sluis, van Alkmaar. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Hoogmis; 19.30 uur Vespers; Woensdag 19 uur H. Dienst. Leger des Hells. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10.30 ds. v. d. Wiel, Voor bereiding H. Avondmaal. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. A. Schweitzer, van Beverwijk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur prof. dr. M. A. Beek, van Amster dam. Verg. v. Gelovigen. Willemsbeekweg 78. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 10 uur H. C. v. d. Flier, van Enschede; 4 uur F. X. F. Fuchsthaller, van Friesland. Baptiste Gem. Openbare Leeszaal. Heide- straat 40. 19.30 uur ds. J. W. Weenink. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 9 uur ds. A. C. van Nood. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink, H Avondmaal; 19 uur: ds. L. Brink. H. Avondmaal met nabetrachting. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Doopsgez. Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Maranatha. 10 uur F. X. F. Fuchsthaller, van Friesland. 11.45 uur Zondagsschool. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. M. Groenenberg, van Amsterdam. De Toorts. 10 uur ds. J. Heidinga, van Haarlem. Kapel. 5 uur ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Gerer. Kerk. (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. L. Docker. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. pompen en riolen 39.500) en de kosten voor de algemene begraafplaats, 19.280).. Gemcentereiniging. Zoals wij reeds eerder naar aanleiding van de begroting opmerkten, is de raming van de kosten voor de gemeentereiniging gevoelig gestegen, doordat Velsen voor de noodzaak komt te staan, naar een andere vuilnisopslagplaats om te zien, nu het ter rein aan de Amsterdamse weg per eind April niet meer gebruikt kan worden. Men rekent op een bedrag van 33.750 voor de wegvoering van het vuil na April. Als het zomert. Tenslotte zal de verpachting van het strand ook meer kosten met zich gaan brengen: nieuwe afrasteringen zullen on der meer 1500 vragen en de totale on kosten worden geraamd op 2300. Burgerlijke stand GEHUWD: C. H. Romeijn en T. Veldman, Woold K 210, Winterswijk; W. van der Pijl en R C. van den Berghe; J. Hof en C. M. Strijbosch; G. de Groot en J. van Dorp, Frans Naereboutstraat 18, IJmuiden-O.; J. W. Weng en P. D. van der Ende, Coosje Buskenstraat 21 ben., Vlissingen; C. Franken en T. Zwaan, GEBOREN: A. van der SteenDijkhuis, d., Berkenstraat 31, IJmuiden-O.; G. Dekker- Glas, z., J. P. Coenstraat 17, IJmuiden-O.; J. NederlofLageweg, d„ Tuindersstraat 92, IJmuiden-O.: E. M. de WeersFlemming, z„ Casembrootstraat 59, IJmuiden-O.: A. van DijkKroon, z., Bornstraat 26. Velsen-N.; M. C. TervoortBakkum, W. Barendszstraat 19. IJmuiden; A. van der KolkZwanenburg, d.. Velserduinweg 199 a, IJmuiden-O.; Braam—Olgers. z.. Wijk aan Zeeërweg 50, IJmuiden-O.; M. A. BrakenhoffTimmer, z., Schulpweg 138, Velsen-N.; H. Wolfert Groen, d.. Pres. Krugerstraat 66, IJmuiden; M. G. de RaadStuij. z., Kortenaerstraat 15, IJmuiden-O.; C. F. MolenaarGozeling, d., Hofgeesterweg 13, Santpoort; H. KeurSau- tenbach, d., de Ruijterstraat 155, IJmuiden-O.; E. ButterZonneveld, d., van Rijswijkstraat 23, Velsen-N. OVERLEDEN: W. van der Stelt. 87 j„ wed. van J. van der Stelt, Kennemerlaan 133, IJmuiden; J. G. Hofmann, 39 j., echtgenoot van M. F. Hiep, B. Rambonnetlaan 51, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. J. Zwanenburg, Wil- lemsbeekweg 38, IJmuiden-O. en A. Marke rink, Meervlietstraat 76, Velsen: F. van der Pijl, Kastanjestraat 3, IJmuiden-O. en J. J. Quist, Kastanjestraat 3, IJmuiden-O.; D. F. Kuijpér, Ruijsdaelstraat 51, IJmuiden-O. en A. Karemaker, Ruijsdaelstraat 51, IJmuiden- Oost; P. P. Groen, de Roemerstraat 5, IJmui den en A. Schouten, Genieweg 27, Velsen; V. J. Serrarens, Zoutestraat 52 te Hulst en J. G. Voorhout, Kievitlaan 20, IJmuiden-O.; H. Veldman, J. P. Coenstraat 107, IJmuiden- Oost en A. H. M. Kromhout van der Meer, Bloemstraat 51, IJmuiden; J. C. van Neste, Hofgeesterweg 9, Santpoort en H. M. Vink, Burg. Enschedélaan 47, Santpoort, toek. adres: Hofgeesterweg 9, Santpoort; K. Krab, Bakkerstraat 3, IJmuiden en E. Terol, Haar lemmerstraat 17, Zandvoort. Beverwijk Ledenvergadering „Vereniging voor Volksonderwijs" De ledenvergadering van de „Vereniging voor Volksonderwijs" afdeling Beverwijk, welke Vrijdagavond in de bovenzaal van hotel „Ter Burg" plaats vond, werd geopend door de voorzitter de heer H. A. Visser, die er zijn vreugde over uitsprak dat de be langstelling voor de vergaderingen steeds groter wordt. Na de propaganda-feest- avond, aldus spreker, welke onlangs in het Kennemer Theater plaats vond, werd een 70-tal nieuwe leden ingeschreven. Vervol gens ging de heer Visser iets dieper in op de groei van Beverwijk in de buurt van de Munnikeweide en hij hoopte dat, als er in de toekomst nog een schoolgebouw zou worden gebouwd, dit in deze buurt zal ko men. Spreker besloot zijn inleiding met de mededeling dat er nogmaals een propagan- da-feestavond zal komen. Daar de heer Visser wegens gezondheidsredenen het voorzitterschap der vereniging niet langer kon waarnemen, werd met algemene stem men de heer J. H. Diederik tot president benoemd. Ook de heer J. Faber, die tot be sluit van de vergadering een filmpje ver toonde, werd tot bestuurslid gekozen. Méj. Wijnands en de heer Romunde zagen zich benoemd tot leden van de kascommissie. TAXI! TAXI! De verbreding van de Boulevard in Zandvoort wordt in flink tempo uitgevoerd opdat alles straks, als het seizoen begint, gereed zal zijn. Verloor U Uw stropdas? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de in de week van 14 tot en met 20 Januari gevonden voorwer pen en wel: padvindersriem, ledige porte- monnaie, portemonnaie met inhoud, .auto ped op luchtbanden, muntbiljet, blauwe overall, paar glacé herenhandschoenen, kinderportemonnaie met inhoud, beige al pinomuts, gebreid kinderwantje, gevoerde glacé damethandschoen, ceintuur van Egypt, linnen, paar gebreide kinder wantjes, drie stropdassen. Tafeltennissers aan slag Donderdagavond vonden in het Staten- huis aan de Velserweg weer enige wed strijden plaats van „Hotae", de tafeltennis club van Hoogovenstaten, voor de competi tie van de Nederlandse Tafeltennisbond. Na een matige wedstrijd won het tweede herenteam met 8-2 van Heemstede II. Het derde herenteam speelde gelijk tegen GTTC 4, uitslag 5-5; het vijfde heren team leed een 6-4 nederlaag tegen TOG 3. VOOR DE „KLEINE-VIS" LIEFHEBBER. De Vereniging van Aquarium- en Ter rariumhouders „Kennemerland", belegt op Woensdag 26 Januari een buitengewone ledenvergadering in hotel „Ter Burg" te Beverwijk. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer A. Hogerwerf een door hem zelf opgenomen film over vogels en zoogdieren, getiteld: „Over de levende natuur" ver tonen. Verschenen de 25ste druk van Verklaart 36000 vreemde woorden, uitdruk kingen en afkortingen op ellc gebied. Omvang 949 bladz. Linnen band Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96-98 - TELEFOON 11706 (Adv i Visserij- varia i j voor binnen, en buitenland (Adv.) Slechts één trawler. Aan de Donder- dagmarkt was één trawler, de Catharine Duyvis (IJM 60). De totale vangst bedroeg 900 manden verse vis. Verder was er geen visaanvoer van schuiten of loggers. Enige schade. Toen op zee de Thorine (IJM 33) een motor mankement kreeg, werd de hulp ingeroepen van Allen Water. Door het stormachtige weer botsten de schepen tegen elkaar op, waardoor de Thorine enige verschansingsschade op liep. Onderzoekingsvaartuig. Donderdag middag kwam de grote motorkotter de V.O.I. „Antoon van Leeuwen" in IJmuiden aan. Deze pas in gebruik gestelde kotter is een onderzoekingsvaartuig voor de visserij. De storm houdt aan. Reeds drie weken woeden er stormen, afgewisseld met or kaanbuien over de visgronden om „de Noord" en de zich thans nog op zee bevin dende trawlers kunnen hierdoor practisch niet vissen. De vangsten van de grote Noord-trawlers zijn zeer gering en er wordt dan ook voor de komende week geen ruime visaanvoer verwacht. Breestraat-Buurtvereniging gaat feestvieren Op Zaterdag 29 Januari zal de Bever- wijkse Breestraat Buurtvereniging in het café.van de heer P. Timmer een feestavond organiseren, waaraan onder andere ook de heer Bonnema zal medewerken. Des mid dags zullen voor de kinderen enkele film pjes vertoond worden. Wintercompetitie H.O.S.C. Nu het internationale Hoogovenschaak- tournooi weer achter de rug is, kan het normale clubleven van de Hoogovenschaak club voortgang vinden. Woensdagavond werden daarom in het Statenhuis weer de eerste wedstrijden na het tournooi, voor 't clubkampioenschap gespeeld. De voornaamste uitslagen luidden: Afd. 1. J. C. de HaasJ. Beentjes afgebr. Th. Spijker-A. P. de Bruin afgebr. P. A. Veldheer-M. Soeteman 0-1. G. R. de Haas- G. Paardekooper 1-0. Afd. 2. R. Gikengack-I. Post Vz-Vz- F. Hendriks-J. Groot 1-0. G. Schouten- P. Zeilstra 1-0. I. Pranger-D. Vork 0-1. Afd. 3. C. J. de Vries-P. Siebers 0-1. H. v. Laaren-C. Zoon 1-0. Afd. 4: J. Cruys-A. de Vries 0-1. J. Ben- nink-E. Rijken afgebr. D. Honig-D. Ver stegen 0-1. Premieregeling woningsplitsing en -verbetering De Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een belangrijke uitbrei ding gegeven aan de premieregeling voor woningverbetering en -splitsing. Het zal thans ook mogelijk zijn de rege ling toe te passen ten aanzien van gebou wen, welke nimmer bewoorid zijn geweest, zoals pakhuizen, werkplaatsen, schuren en zovoorts, die thans niet meer worden ge bruikt overeenkomstig hun oorspronkelijke bestemming, doch die overigens in goede staat verkeren en, zonder al te hoge kos ten, voor woonruimte geschikt kunnen worden gemaakt. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat in geen geval met de uitvoering van dergelijke plannen mag worden begonnen, voordat bij het gemeentebestuur een aan vraag is ingediend om van deze premie regeling gebruik te kunnen maken en men doet er daaróm goed aan zich te voren om nadere inlichtingen tot bouw- en wo ningtoezicht te wenden. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De Banneling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De avonturen van Robin Hood. W.B. Thea ter, 8 uur: Monsieur Vincent. Corso Theater (Castricum) 7.15 en 9.30 uur: Betovering om „La Bohème" ZONDAG 23 JANUARI Kennemer Theater 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur De Banneling. Luxor Theater 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: De avontui-en van Robin Hood. W.B.Theater, 2.30, 5 en 8 uur: Mon sieur Vincent. Corso Theater (Castricum) 2 en 4.15 uur: Jack London, 8 uur: Betove- vering om „La Bohème". MAANDAG 24 JANUARI Kennemer Theater 7 en 9.15 uur:» De Banneling. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: De avonturen van Robin Hood. W.B. Theater, 2,30, 5 en 8 uur: Monsieur Vincent. Corso- Theater (Castricum) 8 uur: Jack London. „SCHERVEN" UITGESTELD Door omstandigheden is de toneelvereni- I ging „Havenkwartier" genoodzaak het aan gekondigde toneelstuk „Scherven", dat vol gende week in het Kennemer Theater op gevoerd zou worden, enige weken uit te stellen. De officiële datum is nu vastgesteld op 23 Februari, eveneens in het Kennemer Theater. Santpoort Een moedige film Deze week is er in het Santpoortse jeugdhuis een drieledige „Boomerang" ge slingerd: die van de politieke intriganten tegen een partij van vooruitstrevende bur gers, die van het egoïstische individu te gen zijn goedwillende medemensen, maar bovenal die van de alles-opeisende samen leving tegen de weerloze kleine man. In alle drie gevallen keert het wapen zich tegen zijn werpers: de deugd triomfeert op alle fronten. Het zou volkomen onjuist zijn, in „Boomerang" alleen maar een thriller met een sensationeel rechtsgeding als dramatisch hoogtepunt te zien, want het gaat tenslotte niet om de speculant Harris, die zich uit eigenbelang in de pro- gressieve partij heeft gedrongen of om de verbeten voor het recht vechtende officier van justitie Harvey en zelfs niet om Wal- dron, de onschuldig-verdachte, wiens hoofd wordt geëist alleen maar omdat er een slachtoffer ter bevrediging van het pu blieke rechtsgevoel moet vallen. D'eze film van Elia Kazan gebaseerd naar ons met nadruk verzekerd wordt op een werke- lijke gebeurtenis in Amerika wil bo venal ons menselijk tekort vaststellen, waar de rechtszekerheid en de sociale rechtvaardigheid in het geding zijn. De regisseur heeft het verhaal met een voudige, filmische middelen verteld, zon der enige jacht op het uiterlijke effect en daardoor juist te overtuigender. Het be gin met het panorama van het Amerikaan se stadje en de sonore stem van de ver teller op de achtergrond toont opvallende verwantschap aan Sam Wood's „Our Town", eveneens een zedenschildering uit de Nieuwe Wereld, maar dan heel wat lie felijker. Zonder dat de toeschouwer er zich van bewust wordt, rijt de beeldenreeks zich aaneen tot een onontkoopbare climax, die echter niets gekunstelds heeft doch logisch voortvloeit uit de voorafgaande hande lingen. „Boomerang" toont op moedige wijze, dat ook de Nieuwe Wereld worstelt om een nieuwe maatschappijvorm. IJmuiden Uitgevaren vissersschepen Trawlvisserjj Noordzee Maandag 3 Januari: stoomtrawler Petten IJM 49. Dinsdag 4 Januari: stoomtrawler Klaas Wijker IJM 85. Donderdag 6 Januari: motortrawler Jo hannes Polderman IJM 20. Motorlogger Volharding KW 65 (15 Jan. in Vlaardingen gemarkt). Zaterdag 8 Januari' stoomtrawler Mary IJM 61; Amsterdam IJM 58; Flamingo IJM 25; Bergen IJM 16; Vios 4 IJM 96 (21 Januari binnen) Maandag 10 Januari: stoomtrawler Suma tra IJM 62; Gerberdina Johanna IJM 38; Katwijk II KW 134. Dinsdag 11 Januari: stoomtrawler Claes Compaen IJM 41. Motorlogger: Hubertha Gerarda KW 9. Woensdag 12 Januari: motorlogger Corne lls KW 24; Nelly Maria KW 70. Donderdag 13 Januari: motorlogger Fier- man Eduard KW 5. Vrijdag 14 Januari: motorlogger De Vrouw Dirkje KW 104; Kees KW 124; Adjowico RO 9. Zaterdag 15 Januari: stoomtrawler Lawica GDY 83. Maandag 17 Januari: stoomtrawler Haar lem IJM 9; Hercules IJM 196; Adelante IJM 19. Motorlogger Rijnmond IV KW 15; Arie Nico KW 17; De Verwachting KW 28; Eliza beth KW 64: Saturnus KW 69; Jan KW 84: Alida KW 91; De Vrouw Jacoba KW 122; Vooruit KW 151; Java KW 159: Katwijk III KW 161: Zeemeeuw KW 170; Drie Gebroe ders FU 79. D?r -g 18 Januari: stoomtrawler De Hoop IJM 7 En Avant IJM 8. Motortrawler Batavia IJM 99; Excelsior III KW 76; Neptunia GDY 103. Motorlogger Heemstede IJM 53; Verwach ting IJM 204; Nederland VI KW 37; Annie KW 54; Floris KW 59; Sumatra KW 86; Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; Bali KW 129; De Vier Gezusters KW 162; Karei Doorman KW 227. Woensdag 19 Januari: stoomtrawler Lim- burgia IJM 54; Cornelis IJM 15; Robert William KW 123. Motortrawler Shamrock IJM 129. Motorlogger Gorredijk IJM 75 naar Sche- veningen: Noordster KW 67; Willempje KW 89; Gebroeders KW 166. Donderdag 20 Januari: stoomtrawler Libra IJM 98 naar Rotterdam. Motorlogger Margrietha Maria KW 29; Henk KW 56; Voorwaarts KW 140; De Vrouw Maria SCH 200. Trawlvisserü Lofoten. Dinsdag 18 Januari: stoomtrawler Schoorl IJM 39. In de vaart gebrachte trawlers. 17 Januari: st.trawler Adelante IJM 19, FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wentliworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 64) Zij zat naast de voorzitter van de jury - een nette, knappe man van middelbare leeftijd, goed in de kleren, met een fris gezicht en recht opstaand', blond haar, dat blonder leek dan het werkelijk was, om dat het grijs begon te worden. Carey dacht: Hij heeft misschien wel dochters van mijn eigen leeftijd. En zij bedacht, dat hij die dan zeker goed onder de duim zou hebben en dat als hij het eenmaal ergens met zichzelf over eens was. hij er zeker nooit op terug zou komen. Zij vroeg zich af, of hij het met zichzelf eens zou zijn over haar, Carey. Naast hem zat een klein mannetje, dat iets van een wit konijn had. Zijn oren stonden ver van zijn hoofd, zijn neus was voortdurend in beweging en hij liet geen oog af van Hugo Vane. Zij be keek ze nu allemaal een voor een de man mcl de baard de man met de pe- pp"-( n-zout snor, die eigenlijk veel te groot voor hem was de man met het glimmende, kale hoofd de man, die er uitzag, alsof hij nog nooit in zijn leven ergens over nagedacht had, dik en rood in zijn gezicht, met kleine varkensoogjes de roodharige man. die zich voorgeno men scheen te hebben zijn haar niet te la ten knippen zolang het proces duurde en die kans zag steeds met één oog naar Hugo Vane te kijken en met het andere de zaal rond te loeren. Daar zaten ze nu allemaal, oplettend luisterend, behalve misschien de man met het rode gezicht en het rare, bleke, blonde meisje. Eén ogenblik was zij blij, dat zij zat op de plaats, die haar toegewezen was en dat zij niet hoorde tot die anderen, met de afschuwelijke verantwoordelijkheid om te moeten beoordelen of iemand moest leven of sterven. Neen niet iemand Carey Silence! Zelfs op dat ogenblik voel de zij geen enkele emotie. Alleen had zij geen lust om nog langer naar de jury te kijken. Hugo Vane beëindigde zijn toespraak,en nu werd de eerste getuige a décharge voor geroepen. Eleanor Field! Eén schrikachtig ogenblik was Carey weer terug op school, waar juffrouw Field de aula binnenkwam om het ochtendge bed te houden. Dat denkbeeld bleef haar bij terwijl de getuige de eed moest afleg gen. Op precies dezelfde manier en met dezelfde stem hadden in dat verre ver leden die gewoonte-godsdienstoefeningen plaats gehad en behalve dat zij nu een mantel en een hoed droeg, zag juffrouw Field er nog precies hetzelfde uit. Drie onberispelijke, grijze krullen aan weers kanten van haar hoofd en een dikke, grijze rol van achteren, een scherp adelaarsge zicht, donkere, doordringende ogen, een rijzig, slank figuur, een houding van waardige autoriteit niets van dat alles was veranderd. toen zij de school verlaten had om een cursus voor secretaresse te gaan volgen. Gedurende die tijd was haar karakter en haar optreden in de school goed en nor maal geweest. Het meisje had hoge prin cipes en idealen gehad. Ik heb dan ook geen ogenblik ge aarzeld om haar een bijzonder goed ge tuigschrift te geven, toen zij solliciteerde naar de betrekking van secretaresse bij mijn oude vriend, mijnheer Andrews. Zij werd aangenomen en bleef in functie tot Andrews dit jaar ten gevolge van vijan delijke handelingen werd gedood. Dank u, juffrouw Field. Telfer ging zitten en nu stond Lan- thony op. Wanneer heeft juffrouw Silence uw school verlaten? Vier jaar geleden. Dank u. Terwijl Eleanor Field de getuigenbank verliet, was er niemand in de zaal, die niet dacht aan hetgeen er in vier jaren kan gebeuren en vooral in die jaren tussen achttien en twee-en-twintig. Daar dacht Carey zelf ook aan. De school was een wereldje op zichzelf geweest. Er waren eigen wetten, regels, eigen opvattingen van eer en loyaliteit, eigen gewoonten en een eigen standaard; dat was allemaal heel belangrijk in die jaren, dat een mens op groeide, maar naderhand vervaagde en verbleekte alles en het had geen enkel ge wicht meer, als je het werkelijke leven Toen zij de eed afgelegd had, wendde binnentrad. Terwijl zij daar in de beklaag- juffrouw Field zich op haar gemak tot tnr. Telfer. de jongste advocaat voor de ver dediging, die opgestaan was, en wachtte op zijn eerste vraag. Die werd haar ge steld op een bij de situatie passende, eer biedige toon en beantwoord op heldere, duidelijke wijze. Zij had Carey Silence onder haar hoede gehad tussen de leeftijd van veertien en achttien en een half jaar, denbank zat. herinnerde zij zich hoe ziels gelukkig zij geweest was omdat zij uitge kozen was om mee te doen bij het tennis spel. Zij herinnerde zich de angst toen zij er zeker van meende te zijn, dat zij gezakt was voor het toelatingsexamen cn de vreugde toen zij hoorde, dat zij geslaagd was met een eervolle vermelding! In die dagen en in dat wereldje hadden die din gen de uitersten betekend voor haar ge voelsleven. En nu kwam het eï helemaal niet op aan. Zij was beklaagde in een moordzaak en nu zouden die twaalf men sen, naar wie zij had zitten kijken, voor dat juffrouw Field was opgeroepen gaan zeggen of zij een moordenares was of niet. Ja, het kan ver met je komen in vier jaren! Emm el ine Andrews! Carey moest haar gedachten overscha kelen, terwijl zij mevrouw Andrews in de getuigenbank zag plaats nemen; kort, propperig en dik, haar rozig gezicht een beetje bleker dan vroeger, maar verder geheel dezelfde. Daar had je haar zwarte mantel, die nog van vóór de oorlog da teerde; de bruine bontkraag was er afge nomen en vervangen door een van zwart astrakan. Carey wist zelfs, waar het astra kan vandaan gekomen was, want toen zij nog bij de familie Andrews was, had zij ieder voorjaar meegeholpen om de winter kleren in de kamfer op te bergen en hele maal onderaan in de klerenkist had een ouderwetse mof gelegen van heel mooi astrakan. Zo, daar had je hem nu, als een kraagje om mevrouw Andrews' rond, blo zend, angstig gezicht. En ze droeg ook de driekante steekhoed, die haar niet stond en die zij toch de vorige winter had wil len kopen, ondanks alles wat Carey had gezegd een elegante, coquette hoed, die bij een heel andere vrouw gepast zou heb- hen. De hoed zat nooit goed, omdat hij op oen flinke massa krullen hoorde te staan, en mevrouw Andrews had niets dan een brede, rechte scheiding in het midden en een klein grijsgrauw knotje achter aan haar hoofd. Carey dacht: Waarom heeft niemand haar die hoed goed opgezet?, maar natuurlijk was er nu niemand, die dal kon doen. (Wordt vervolgd). EEBANKET De KOGEL is dus eindelijk olii^ door de kerk en de prijs komt l Feor vrij. Dat het gerucht en daarna het beried niet overal in dezelfde ontvankelijke p vriendelijke gemoederen viel, was te v<>r' wachten en dat de handel de hoossu juichtoon aan zou'heffen lag ook volkom.-?* in de lijn. Het bestuur van de V.V.IJ. gaf I woordelijk de volgende reactie "die w-j Donderdag reeds verkort publiceerden I zonder echter een tweetal eveneens öe' - langrijke punten wegens plaatsgebrek kunnen vermelden: „Het bestuur van de V.V.IJ. staat op -ie> standpunt, dat het opheffen van de maxi-. I mumprijs zeer toe te juichen is. Het ver' wacht, dat er than* meer aandacht 1 worden besteed aan kwaliteit en sorted.™ der vis en dat het 'n prikkel zal blijken te zijn voor de reders, om meer dan to- heck,, in IJmuider t-e markten. Het komt de handel (in casu de V.V.IJ.) als zeer urgent voor, dat alle aangevoerde vis om zevea uur voormiddag gelost is en in de aal voor verkoop gereed ligt. Voor zover mogelijk moet er vooral aangedacht worden, om (|9 gevraagde vissoorten voor binnen- en buk tenland ook aan te voeren." Tot zover dus de handelsstem. Het Bedrijfschap toonde zich minder enthousiast. Van die kant was mm van mening, dat de gevoelens „gemengd" -.varen na de officiële aankondiging en dat er ver. scheidene handelaren zouden zijn, die de nieuwe maatregel met weinig tevreden- heid zouden begroeten. Uit het kamp van de werknemers kregen we te horen: .,sli het ons in de portemonnaie gaat sctekn, praten we verder", maar net bestuur var! de Centrale Bond wilde er toch nog wel iets meer van zeggen. Hoewel volmondi» toegegeven werd. dat er een noódza'aï achtei de opheffing dreef, om het bedrijf van een catastrophe te redden, trachjte men toch de schroom niet te verbergen waarmee het bericht werd ontvangen. „We zullen met Argus-ogen toekeken", De reders waren vrijwel unaniem tevre. den „over deze eerste stap", hoewel een afwachtende houding wenste aan is nemm omdat de med.aille natuurlijk zosis altijd ook een keerzijde heeft. „Je zou er zelfs slechter van kunnen worden". Uit deze wrijfpunten der meningen zou geconcludeerd kunnen worden, dat de vrije prijs over het algemeen met een tevreden gezicht ontvangen zal worden. De eerste Februari zal er wel eon duidelijke si m ging i optreden, maar als de voortekenen nr 'oei driegen, gaan thans opgelegde kustboien de strijd om het bestaan nog eens proberen Er is een wijs Engels woord: „Wait and see" De vragen rond de vrije prijs kunnen er uitstekend mee beantwoord worden,,, Dat er volgende maand meer muziek in de - hal komt, is zeker. Wij verwachten vooral de eerste dagen zelfs een oorverdovend concert. Maar de vrije prijsvorming zal voor 1949 een ontzagwekkend probleem meebren gen: de export. Nederland levert zijn vis zowel aan landen met sterke valuta (Bel gië, Zwitserland) als aan landen, die op een minder gave geldstandaard kunnen bogen zoals bijvoorbeeld Frankrijk. De eerste groep kan zich veroorloven, goed koop -te kopen, omdat haar behoefte zich naar het aanbod en de buitenlandse lees: Nederlandse prijs kan regelen; de zwak kere broeders moeten vaak duur kopen. Maar voor Nederland blijven de mark ten, die sterke valuta opleveren, de aan trekkelijkste en het gevaar is groot, dat een stijging van de prijs op een gegeven moment deze buitenlandse markten ai- snijdt met het gevolg, dat de regering wel licht bereid is, met verlies te exporteren om deze afzet toch en ondanks alles te be houden. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv! schipper H. v. d. Bos, N.V. Visserij Mij. De Daad. St.trawler Hercules IJM 196, schipper C. Aland, N V. Visserijonderneming De Vem. 18 Januari: st.trawler De Hoop IJM 73. j schipper J. Gravemaker, N.V. Zeevisserij Mij. j De Hoop L St.trawler En Avant IJM 8, schipper S. Zwart. 19 Januari: st.trawler Cornelis IJM 15, schipper E. van der Plas, N.V. Visserij Mij. 1 Cornelis Bart. MARKTBERICHTEN 21 Januari 1949 Besommingen RO 15 Antje f1070; RO *6 Claesje f6920; IJM 96 Vios 4 f 6150. KW 16 f 4990; KW 165 f 3450. KW 210 f1127; KW 53 f990; KW 77 f776; IJM 228 f 500; IJM 276 f 536; IJM 52 f 629. Prijzen Heilbot 3,25—2,90; tarbot 3,60—3,25; gr. tong 2,15—2,05; gr.m. tong 2,55—2,35; lcl.m tong 2,902.70; kl. tong I 2,90; kl. tong II 2,152, per kg. Kl. griet 77—67; tongschar 70; schartong 4846; ham 6665; kl. haai 3329; poontjes 2516,50; wit baars 24; rood baars 24; puit aal 38; hommen 5856; -midd. hake 72; kl, hake 61, per 50 kg. Gr. hake 210 per 125 kg. Aanvoer 80 kisten tong en tarbot, 25 kisten haai, 60 kisten poon, 1000 kisten makreel, 100 kisten schol, 20 kisten schar. 255 kisten wijting, 380 kisten schelvis, 50 kisten kabeljauw; 45 kisten leng; 225 kisten koolvis, 12 kisten hake. Totaal 2252 kisten. Drie Vem-trawlers besomden f31.200. „HET VERLEDEN KEERT WEER" De toneelclub „Kunst en Vriendschap" van de buurtvereniging '„Varia", zal op Za terdag 22 Januari in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg het toneelspel in drie bedrijven: „Het verleden keert weer" voor het voetlicht brengen. Na afloop is er bal in Flora. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 22 Januari: hoog water 9 28, laag water 958 23 Jan.: hoog water 10.31. laag water 11.10, 24 Jan.: hoog water 11.47, laag water Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 22 JANUARI Thalia, 7 en 9.15 uur: ..Lassie komt thuis". Rex: „Onder zwarte vlag". ZONDAG 23 JANUARI Thalia, 3. 7 en 9.15 uur: „Lassie komt thuis". Rex: „Onder zwarte vlag". MAANDAG 24 JANUARI Fhaha. 8 uur: „Lassie komt thuis". Rex: ..Onder zwarte vlag". Spreekuur burgemeester: 10—12 uur. Spreekuur wethouder van sociale zaken! 9—12 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8