IJmuider Courant MiS Haarlems Dagblad pe President Conferentie te New Delhi vormde eerste stap naar Aziatische eenheid s-xsrg !5;=j'3s:=;ï. SSfl ssKSStes»* „rssr-r.&tS --•■sSfSs De militaire situatie in Indonesië Nederlands commandant op West-Java laat vier Indonesiërs arresteren Stemmen die aandringen op toenadering tussen Oost en West 63e Jaargang No. 19130 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdrerfnrfeur: Robert Peereboom Kennemer editie van Maandag 24 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25 Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad en <&prat|te "tartemfltfje Courant (Jratn t6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WASHINGTON heeft president Tru- ,,'in plechtige ambtsaanvaarding "n herbenoeming gevierd. Hij zette M ol"„L van vrede en vrijheid uiteen. een Pr°F™, „juk voor de gehele mens- Hi).®fdod der Verenigde Staten is. Ook he k,i het Russische régime ais aan- g,spte hij een valse philosophie. Hij hangae het niet bij naam. maar ieder kon noemde Rusland bedoelde. Bedrog begr hHn armoede en tyrannie somde de €n 'üt'op als het loon der mensen, die er preS'ïkheid voor hebben opgeofferd. Eco- hun vnjneio ns.eve, wetenschappelijke triële maatregelen bleek zijn plan fVïSe en opbouw der wereld te om- tot heisw Westerse democratie va"e?'dat grote" Productie de sleutel tot en lid en vrede is. Democratie alleen voors?° levenwekkende kracht geven, om kan der wereld tot een overwinnende de volken ten niet aiieen tegen hun a*aSe onderdrukkers, maar ook tegen Koude panden: honger, eliende en wan- Kat was indrukwekkend. Duizenden in a landen van het Westen zullen het met JSnS gelezen hebben. Het verschilt imliik van Amerikaanse presidentiele ES"rtageh uit vroeger tijden, die alleen het heil der Verenigde Staten beoogden. kan zeker niet zeggen: nu ja, dit zijn far mooie woorden en wij geloven niet d van die goede bedoelingen. Want de Verenigde Staten hebben al veel voor ons „daan en het zijn bekrompen heden bui tendien slechte mensenkenners, die dit op hm eigenbelang gooien. He. moge om de Kk komen kijken, het is met afwezig maar een streven om het heil der wereld te dienen, om grote daden voor de mens- hpid te verrichten vervult Amerika's leiders Sr Soms worden zij er waarlijk door bezield. Zij zijn geestdriftig voor hun grote S maar ook voor zijn wereldse taak, yoals zij die zien. Tk hoop dat president Truman meer heeft «dacht dan hij heeft gezegd. Dat is aan r nemen Zulk een rede, bestemd voor de 'te massa, wordt tevoren zorgvuldig ge wikt en gewogen en samengesteld in de termen die naar men meent de meeste weerklank vinden. Misschien is die mening niet luist, misschien zou het beter zijn meer tot het hart van de mensen te spreken en minder over economie, organisatie, aggres- sie defensie en wetenschappelijke én industriële vooruitgang. Maar u weet hoe dat Raat, ook in Europa: wij leven in een tiid waarin deze en dergelijke begrippen de propaganda beheersen. Men gelooft in dat magische woord: de propaganda. Het zal wel over gaan De president moet meer gedacht hebben. Hij heeft gebeden in de episcopale kerk van St. John. Daar zal hij zeker beseft heb ben dat het niet voldoende is, groter pro ductie aaii te duiden als de sleutel tot voor spoed en vrede. De arbeid is goed en schoon, maar niet genoeg om de vrede te winnen en het geluk voor de gehele mens heid. Dat zijn geen geringe zaken: de vrede en het geluk voor gans de mensheid. Is zelfs een president van Amerika groot genoeg om die in uitzicht te kunnen stellen in zijn program? Dat geloof ik niet. Alle mensen van goe den wille in al die talloze landen zullen daarvoor moeten bidden en daarvoor tot offers bereid moeten zijn. Moge Amerika zich niet groter gaan achten dan het is. De grootheid die vrede en geluk voor de men- sen kan verwezenlijken wordt niet afge meten naar maatstaven van welvaart en macht. Het is zonder afgunst en zonder zucht tot critiek dat men dit denkt: moge Amerika zich niet overschatten. Het is het zeer werkelijke gevaar, waaraan alle mach tige landen ter wereld steeds hebben bloot gestaan en dat tot zoveler onheil heeft ge leid. „Honderdduizenden hebben de in zijn open wagen gezeten, stralende president toegejuicht toen hij, vergezeld door de vice- president William Barkley, door de straten van Washington reed. De parade begon bijna een uur later. Een luchtvloot van zevenhonderd vliegtuigen dreunde o,ve'r de stad". Dat heeft men ons geseind en dat hebben wij u doen weten. Maar ik zou willen vra gen waartoe zoveel militair vertoon nodig is als men vrede, vrijheid en geluk belooft. Want het is geen symbool voor dit alles. Het moge een dreigende waarschuwing betekenen voor het régime met de valse philosophie, maar het duidt geen vrede, vrijheid en geluk aan. Een kleine dertig jaar geleden was er een geweldige parade in Versailles en dreunden talrijke toen nog zoveel kleinere oorlogsvliegtuigen over die stad, toen de vrede na de eerste wereldoorlog werd ondertekend. Een kleine twintig jaar geleden voer minister Frank Kellogg aan boord van een slagkruiser over de Oceaan, om het Briand-Kellogg Pact tot uitbanning van de oorlog te ondertekenen. En nu was er weer een parade en dreunden de honderden oorlogsvliegtuigen over Washington, toen de herkozen president Truman zijn program van vrede, vrijheid en geluk had verkondigd. Wat wilt ge dan? - kunt u mij toevoe gen. Het is eenmaal niet anders. Maar waarom zou het nooit kunnen ver anderen? En als de mensen het willen ver anderen, zouden zij dan niet kunnen aan vangen met al die bewapening eerst eens als een kwaad te zien, al zien zij nog geen kans om er van verlost te rakenen haar tenminste niet als accompagnement voor beloften van vrede, uitbanning van oorlog, vrijheid en geluk te gebruiken? Men kan toch niet beweren dat dat nood zakelijk is? Misschien heeft de president iets derge lijks gedacht, toen hij voortreed onder het gedreun in de lucht. Wellicht heeft hij het al eerder gedacht. Hij heeft, in elk geval, gebeden in St. Johns. Moge God hem bij staan. R. P. Koninklijk gezin naar Tirol Indien politieke toestand dit toelaat Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes zullen in Februari enige weken doorbrengen in Sankt Anton in Tirol, zo meldt Reuter uit Wenen. Bii informatie vernam het ANP, dat de Koninklijke Familie inderdaad het voor nemen heeft enige tijd in de Alpen te ver blijven, indien de ontwikkeling van de politieke toestand dit zal toelaten. „Azië werpt de ketenen af" Op een besloten zitting heeft Zaterdag de 1 Na de jongste verzekeringen, door dr. Aziatische conferentie formeel een resolu- Van Royen aan de Veiligheidsraad gegeven, tie goedgekeurd welke de Veiligheidsraad I wil Engeland bij Nederland aandringen op opwekt om het terugtrekken van alle spoedige actie tot het uitvoeren van deze Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië j maatregelen. Tegelijk hecht men practische missie van Goede creeercn, lichaam dat de raad zou velke toezicht te laten houden op stoppian zouden garanderendat d macht ove E rian"CmW.dedre'evan onderhande'mü geregeld zullenworden verplichtten De land?, H »e steun te geven aan welke acüe°ook°wedke de Veiligheidsraad zou ■"Sïïïï&e. die door is gegeven aan de secretaris-generaal van de UNO, vra verder: 1 Onmiddellijke vrijlating van alle poli- VoHedlge^^heid' voor alle functies van 3 ^geventan Jf republiek van alle 3' getefenop Java, SumatraenMadoera die sedert 18 December door de Neder 4 ShemnTvan'de Nederlandse econo- 5 Sprich«"den interim Indonesi- aan te grijpen". Van droom tot werkelijkheid" rnKKspTent'l^enAah- S°Hii' beschreef 'de b,'eenkomst, die zich had uitgesproken „voor opheffing van het hNaederia^dse kolohiali^e a» «eemde 2n nol grotere samenwerking tussen de AïePhUipp°noe Carlos Romulo oogstteveel bijValeneperKneant Va\te wITange eeuwen van slavernij nigde Volken leldend aandeel heeft Reacties conferentie over uuen 0f op grond zijn aangenomen, g'ezonden zullen hiervan nieuwe«structies e^dogan, de Engetee tóevaardigde in de Veiligheid, jemerkt tussen ae resolutie in de Veiligheidsraad, hoewe^de^eertó^verder frachtmvan de Nederlanders aan de repu- blikeinen. waarde aan het Nederlandse argument, dat algehele terugtrekking of overdracht van verantwoordelijkheid van de zijde van Ne derland waarschijnlijk zal uitlopen op ver lies van recht en orde en op economische chaos. Britse, Amerikaanse en andere Westelijke diplomaten, die de Aziatische conferentie nauwkeurig hebben gadegeslagen, waren niet ontevreden over de resultaten. In het bijzonder betrof dit het besef van het communistische gevaar bij de gedelegeer den. De Westelijke diplomaten bewonder den de wijze, waarop de besprekingen had den plaats gehad en de beheersing die bij de behandeling der verschillende onder werpen aan de dag was gelegd. Zij spra ken zich waarderend uit over het ver antwoordelijkheidsbesef. dat de gedele geerden aan de dag hadden gelegd. Een Britse diplomaat merkte op: „Deze landen hebben bij het bestuderen van een der neteligste problemen van de moderne wereld, Indonesië, een zelfbeheersing en een besef voor de gevolgen van hun han delingen aan de dag gelegd, die voor andere internationale raden als een voorbeeld kunnen dienen". (United Press) Defensieraad? De correspondent te Canberra van de ..Sydney Sunday Herald" bericht, dat Australië en Nieuw-Zeeland zich misschien aan de zijde van India, Pakistan en Ceylon zullen scharen om een regionale defensie raad voor het Verre Oosten te vormen. De voornaamste rol van Australië en Nieuw-Zeeland in een dergelijke raad zou volgens de correspondent bestaan in het beschikbaar stellen van lucht- en zeestrijd krachten. De landstrijdkrachten zouden voornamelijk door India en Pakistan ge leverd worden. Ceylons belangrijkste bij drage zou bestaan in de vlootbasis van Trincomalee. Conservatieve overwinning in Japanse verkiezingen Tokio, 23 Januari (Reuter). De heden in Japan gehouden verkiezingen werden in het grootste deel van Japan begunstigd door ongewoon warm, zonnig weer, wat de kiezers in vrij grote getale op de been bracht. De verkiezingen zijn het gevolg van de parlementsontbinding door minister-presi dent Sjigeroe Josjida op 23 December. Sinds hij met kleine meerderheid in Octo ber tot opvolger van premier Asjida werd gekozen, had Josjida op parlementsontbin ding aangedrongen. Volgens latere berichten zijn de 466 ze tels reeds 250 aan de conservatieve partij toegevallen, zodat deze partij de abso lute meerderheid in het parlement verkre gen heeft. De communisten tellen reeds 33 zetels, tegen 4 bij de vorige verkiezingen. De minister van Oorlog heeft goedge vonden, dat Zweedse militaire vliegtuigen tijdens een aantal vluchten tussen Zweden en Engeland gedurende de eerstvolgende twee jaar over Nederlands grondgebied vliegen. Zo nodig mogen deze toestellen lan den op de vliegvelden Schiphol en Twenthe. Het betreft het overvliegen van door Zweden in Engeland bestelde militaire vliegtuigen. Het woord is aan.„.. Marie von Ebner— Eschenbach: Geen wonderen bestaan voor hem, die niet in staat is zich te verwon deren. BATAVIA, 23 Januari (Reuter) Ne derlandse troepen op Java en Sumatra in kleine, ver verspreide garnizoenen nemen sleutelposities in tegen de republikeinse guerilla's, van wie het aantal niet bekend is, aldus werd heden van de zijde van een der hoogste militaire autoriteiten aan de correspondent van Reuter medegedeeld. Hierbij werd een beeld gegeven van de militaire situatie sedert de beëindiging van Minister-President dr. W. Drees is Zaterdagmiddag per Constellation „Tilburg" van de K.L.M. op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar Indonesië. Onmiddellijk na aankomst legde de premier enige verklaringen voor de pers over zijn bevindingen in Indonesië af. - Links van dr. Drees de Nederlandse ambassadeur in Londen jhr. mr. E. F. M. Michiels van Verdutjnen, die eveneens naar Batavia is geweest en met de minister-president is teruggekeerd. Twee leden van het Negara-parlement aangehouden BATAVIA, 22 Januari (Aneta en United i Press) Op last van generaal-majoor E. Engles te Bandoeng zijn vier Indonesiërs gearresteerd, „die bekend staan om hun pro-republikeinse sympathieën". Twee hunner zijn leden van het parlement der Negara Pasoendan. Generaal-majoor Engles, territoriaal- tevens troepencommandant van West-Java, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij de arrestatie heeft gelast vaal Gon- dokoesomo, Soejoso, Soeratman Erwin en Mohamed Enoch. Soeratman is arts te Bandoeng, Soejoso is voorzitter der Fraksi Indonesia van het parlement van Pasoendan, Moh. Enoch is lid van de Fraksi Pasoedan. Op de persconferentie gaf generaal Engles een toelichting op een proclamatie, die hij heeft uitgevaardigd. In deze pro clamatie wordt gezegd, dat Pasoendan nog altijd in staat van oorlog en beleg ver keert, waarbij aan de militaire comman dant grote bevoegdheden zijn toegekend voor de handhaving van orde en rust, waarvan „slechts spaarzaam en met grote toegeeflijkheid gebruik is gemaakt in het vertrouwen, dat de regering van Pasoendan met de haar ten dienste staande middelen alles in het werk zou stellen, om orde, rust en veiligheid voor de gehele bevolking te verzekeren. Niettegenstaande dit alles zijn vooral in de laatste dagen weer invloeden werkzaam die orde, rust en veiligheid in Pasoendan zodanig in gevaar hebben gebracht, dat ik ais territoriaal- tevens troepencommandant van West-Java, belast met het militaire gezag, mij tot mijn spijt verplicht heb ge zien, enige arrestaties te doen verrichten. Aan de bevolking moeten rust, orde en veiligheid worden gegarandeerd en hier voor zal ik niet schromen, nog scherper maatregelen te nemen, tegen wie ook, die mij bij de uitvoering van die taak in de weg zullen staan. Ik vertrouw er op, dat thans de regering van Pasoendan mij in deze alle medewerking zal verlenen, opdat door mij niet verder dan nodig is behoeft te worden ingegrepen." Deens schip gestrand bij Hoek van Holland Sedert Zaterdagnacht ligt het Deense s.s. „Westralia", groot 4566 brt even ten Noorden van de Nieuwe Waterweg langs de kust aan de grond. Het schip was door de seinpost aan de Hoek gewaarschuwd, dat het een verkeerde koers stuurde. Sleep boten zijn er nog niet in geslaagd het schip vlot te trekken. Vermoedelijk zal men de lading in kleinere schepen lossen, opdat de „Westralia" hoger komt te liggen. De Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes zullen binnenkort naar Tirol gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlberg. Een overzicht van deze lussen de bergen ge legen winterbadplaats. Geheel rechts het Hotel Post, het bekendste hotel in Sankt Anton. Eerst sinaasappelen, nu handgranaten Gevaarlijke vondsten op het IJmuidense strand Nadat aan het eind van de vorige week een groot aantal sinaasappelen van onbe kende herkomst aan het strand van IJmui- den was aangespoeld, wierp de zee Zater dag en Zondag een verzameling minder onschuldige zaken op het strand. Er zijn namelijk verscheidene handgra naten aangespoeld, zodat zowel hulpverle ningsdienst als politie de handen vol had den met het inzamelen van deze dodelijke buit. Daar het zeewater op de munitie heeft ingewerkt, zijn de granaten zeer ge vaarlijk en de politie waarschuwt dan ook nadrukkelijk eventuële strandwandelaars, de explosieven niet aan te raken. Men belle onmiddellijk de hulpverleningsdienst of politie, wanneer er komende dagen nog meer van dit gevaarlijk goedje mocht aan spoelen. Italiaanse en Franse communisten spreken ongewoon verzoenende taal Het Britse parlementslid Seymour Cocks (Labour-partij), heeft op een vergadering voorgesteld, dat Truman en Attlee aan het hoofd van een missie naar de Sovjet-Unie zouden gaan om een „wapenstilstand" tus sen Oost en West voor te stellen op basis van een permanente scheiding der in vloedssferen. Het Westen zou de Sovjet- Unie moeten verzekeren dat het zich niet zou mengen in aangelegenheden der Sovjet-Russische wereld. Op deze wijze zou men de vrede voor de eerste 30 a 40 jaar kunnen handhaven. In verband met de Berlijnse kwestie zeide Cocks, dat de zaak opgelost kon wor den doordat de vier bezettende mogend heden de stad tegelijkertijd zouden ver laten. Berlijn moet een vrije staat worden onder bescherming der UNO met een neu trale gouverneur. Op deze wijze zou nie mand prestige verliezen. Tijdens een politieke meeting te Rome heeft de Italiaanse communistenleider To- gliatti verklaard: „De oorlog is niet onver mijdelijk. Uiteenlopende economische stel sels als die van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie kunnen gelijktijdig be staan en op vreedzame wijze samenwerken en in laatste instantie hangt het van de Amerikaanse leiders af, of een algehele verstandhouding komt tussen Washington en Moskou, want de Sovjet-Unie is vrede- lievendér dan ooit. Het is belachelijk om van een vredes offensief van Moskou te spreken", zei To- gliatti. „De Sovjet-Unie heeft steeds de vrede gewild". Met betrekking tot de rede van presi dent Truman zeide Togliatti, dat men de indruk kreeg, dat de wil van het Ameri kaanse volk om de vrede te behouden be gint door te dringen en dat de Ameri kaanse leiders hiermede rekening dienen te houden. Cachin. Het oudste lid van de Franse commu nistische partij, Marcel Cachin, nam hier op het woord en zeide: „Het tanende im perialisme en kapitalisme trachten de vol ken in een oorlog tegen de Sovjet-Unie mede te slepen doch tegenover de vredes wil van de arbeidende massa zullen zij schipbreuk lijden". Tijdens een persconferentie heeft Mar cel Cachin herinnerd aan de overtuiging van president Roosevelt en maarschalk Stalin, dat het economische stelsel der Verenigde Staten en dat der Sovjet-Unie kunnen samengaan. „Er moet een druk zakenleven met de Sovjet-Unie tot stand worden gebracht. Is het geen waarborg voor de vrede, dat tal rijke landen met de Sovjet-Unie handel drijven?", aldus Cachin. Hij ontkende dat hij op bevel van Mos kou een nieuw vredesoffensief voert. „Ik heb namens mijn partij en uit eigen be weging gesproken. In het verleden is dit niet anders geweest". Republikeinse leiders weigeren onderhandelingen BATAVIA, 23 Januari (Reuter). Vol gens een gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia, aldus meldt Reuter, handhaven de op Sumatra geïnterneerde republikeinse leiders hun weigering met de Nederlanders te onderhandelen over de vorming van een federale interimregering, tenzij het republi keins kabinet toestemming krijgt bijeen te komen en als regering wordt erkend. De dienst voor Legercontacten deelt mede, dat president Soekarno en Hadji Agoes Sa- lim Donderdag onverwacht een bezoek heb ben gebracht aan de grote cantine te Pra- pat, die tot het militaire verlofscentrum behoort. Zij stapten geheel onverwacht binnen en knoopten een gesprek aan met de aanwezige militairen. Later geraakten zij in gesprek met enkele der officieren, die zich goede gastheren betoonden. De heer Soekarno was vol lof over zijn verblijf te Prapat, doch zeide er naar te verlangen spoedig te Batavia aan de slag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet", aldus Sbekarno. Hadji Agoes Salim zeide dat het hem zou spijten indien hij het mooi gelegen Prapat zou moeten verlaten „De rust doet hij goed", aldus de 64-jarige nationalistische voorman. „Ik wil nog wel een paar weekjes blijven." „politiële actie". De Nederlandse gar nizoenen velen zijn slechts een compag nie sterk liggen in de steden en omsin gelen berggebieden, waar guerilla's zich geconcentreerd hebben. Medegedeeld werd, dat er grote gebieden op Java en Sumatra zijn, waar nog geen Nederlandse patrouille bij de huidige acties was doorgedrongen. Volgens de laatste berichten uit repu blikeinse bronnen zou guerilla-strijd zijn uitgebroken in Zuid-Borneo en de Moluk- ken. Eveneens zouden volgens deze be richten vele aanvallen zijn gedaan op ste den op Java, zou munitie zijn buitgemaakt en zouden aan Nederlandse zijde verliezen zyn toegebracht. Volgens bovengenoemde Nederlandse militaire bron hebben slechts de belangrijke centra op Java garnizoenen van meer dan twee compagnieën. In andere plaatsen zijn de Nederaindse troepen misschien zelfs geringer in aantal. Enige van deze kleime garnizoenen zijn meer dan 30 km van elkaar gelegen, doch de verbindingswegen worden door bewapende patrouilles onder controle gehouden. Volgens de Nederlandse bron werden politieposten, ondernemingen en kleine patrouilles soms aangevallen, doch aanvallen op militaire posten zelfs kleine posten komen zelden voor. De Nederlandse troepen zullen niet zo dun verspreid kunnen worden, indien de guerilla's meer aanvallen doen. De activi teit van de Nederlandse troepen was voor namelijk beperkt tot het patrouilleren van groepen ter sterkte van een peloton. Vol gens deze bron kan het aantal guerilla's, dat thans strijd voert op Java en Sumatra, niet geschat worden, doch de grootste groep, die zich kort geleden in Oost-Java bevond, was ongeveer 800 man sterk. Enige groepen zijn goed bewapend. De Nederlan ders hebben grote voorraden oorlogsmate riaal in opslagplaatsen buitgemaakt. Hier bij zijn wapens van Nederlands. Japans, Engels en Amerikaans fabrikaat. Voorts is materiaal van Mexicaans makelij aange troffen en' een aantal radio-installaties, waarvan men meent, dat zij van Russisch fabrikaat zijn. Volgens genoemde bron zou de taak, waartegenover de Nederlanders gesteld zijn, bemoeilijkt ofwel zeer vereenvoudigd kunnen worden door de politieke ontwik kelingen. Het optreden tegen de guerilla's, zo werd gezegd, is een taak, waarbij de medewerking van de bevolking nodig is. Onzekerheid, die de bevolking voelt inzake de kwestie of de republiek al of-niet zou worden hersteld, weerhoudt sommige delen van de bevolking van samenwerking. „Veiligheidsraad-resolutie verscherpt tegenstellingen" Er is nog geen officiële reactie op de in de Veiligheidsraad ingediende resolutie. In welingelichte kringen in Den Haag gaf men ANP te verstaan, dat de geest die uit de Veiligheidsraads-resolutie spreekt en de houding die men hierin tegenover het probleem aanneemt voor Nederland moeilijk zijn te aanvaarden. De resolutie, zo verklaarde men, is er op gericht de tegenstelling: NederlandRepubliek op nieuw te verscherpen. Zij wil de republiek als politieke organisatie weer herstellen, terwijl men van Nederlandse zijde thans op het standpunt schijnt te staan, dat de repu bliek krachtens artikel 1 van Linggadjati het de facto gezag over een bepaald terri toir uitoefende, welk gezag thans niet meer als zodanig bestaat. Wel erkent men een republikeins politiek streven, dat geen enkele hinderpaal in de weg gelegd is of zal worden. Of dit in de toekomst wederom zal leiden tot een politieke organisatie, zoals deze vóór de militaire actie bestond, is thans niet te zeggen. Dit zal afhangen van de ontwikkeling in de voormalige republi keinse gebieden en van de politieke stre vingen die zich hierin zullen openbaren. Nederland kan echter niet aanvaarden dat een bepaalde politieke organisatie aan deze gebieden door de Veiligheidsraad zonder meer wordt opgelegd. De resolutie zal bovendien het werk van de politieke opbouw, dat na de militaire actie onmiddellijk is ingezet, volkomen doorkruisen. Indien de resolutie zou wor den aangenomen zou dit werk ernstig ge schaad worden. Voorts uitte men in be voegde kringen ernstig bezwaar tegen de in de resolutie voorgestelde UNO-commissie die veel grotere bevoegdheden zal krijgen dan de Commissie van Goede Diensten tot nu toe bezat. Franse trawler bij ontploffing lek geslagen De Franse trawler „Garde de Dieu", thuishorende te Etaples, heeft tijdens het vissen vermoedelijk een mijn of torpedo in het net gekregen. Bij het halen van het trawlnet deed zich een tweevoudige ex plosie voor, waarbij een groot lek in het vaartuig ontstond. De trawler bevond zich in het Nauw van Calais, vijf mijl ten Noordwesten van Berck. Een andere, ijlings te hulp gekomen trawler heeft de „Garde de Dieu" op sleeptouw kunnen ne men en het in zinkende toestand verke rende schip naar een Franse haven kun nen slepen. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met voornamelijk vannacht hier en daar enige lichte regen. Langs de Waddenkust aanvan kelijk matige wind uit Noordelijke richtingen, overigens zwakke veran derlijke wind. Vannacht iet6 minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur alc vandaag. 23 Januari: Zon op 8.31 uur. onder 17 14 uur Maan op 6.21 uur. onder 13.07 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1