v.s.v. Kampioen! Feestelijke samenkomst en receptie bij de jarige Hoogovens WIJ voor het eerst met een nederlaag naar huis 't Sporthuis Katholiek Velsen vierde het 40-jarig bestaan van de Paterskerk Het testament MAANDAG 24 JANUARI 1949 IJ M U I D E R COURANT In het heden Werd het verleden geëerd Borstbeeld en schilderij van de pioniers pan het bedrijf als blijvend geschenk _en versierde h presSE", compleet S» stuwkracht, heeft Zaterdagmid .HOOGOVENEX- met draaiorgel en «"j't'endTn Tiaar de Walseni-Oost van "...«lende Hoosovens vervoerd en daar de het restaurant veel te klein om al Wtl„.i,,k»ensers te bevatten, die elkaar to„. Sc reception verdrongen. j.n de directie van het jarige bedrijf - «drukt, zal wel nooit komen vast te «rnfliipfip" was daar on- trplukwensers te Devauen. cue ei»aar de tot bloementuin getransformeerde d< heeft „productie" was daar on glean. overeenstemming met de *2 die de Hoosovens en Staalfabrieken SïjdUlM weten te boeken. nelr 's ochtends was het druk in het- restaurant, waar directie, commis- 'ion stal, leidende beambten, buiten- vertegenwoordigers, de beide per- ..lkernen en talloze genodigden onder t0°. burgemeester mr. M. M. Kwint van «Ln en zijn Beverwijkse ambtgenoot H J J. Scholtens bijeen kwamen, om kit;mèer te luisteren naar ir. A. H. ?"in Housz. die een kwart eeuw geschie- Eweer tot leven wekte. Zijn herden- J .«rede herinnerde onder meer aan de Svenpionier, de heer H. J. E. Wencke- E rh en de ontwikkeling van zijn schennmg He kwart eeuw, dat zij thans in IJmui- den de Nederlandse welvaart helpt bevor- heer Ingen Housz had de prettige («ststemming overal in de fabriek opge- :kt hü maakte in de ochtenduren Een rondwandeling langs de bevlagde en versierde onderdelen en deelde naar aanleiding daarvan een en ander mede de komende revue, die dit voorjaar f. een enorme tent zal worden opgevoerd »n het jeugd-zomerkamp dat de kinderen het personeel een heerlijke vacantie Enont te bereiden. Ook de figuur van ir. A G Kessler, de man die op de ideeen ven de heer Wenckebach voortbouwde de beide weduwen van deze industriële leiders waren aanwezig werd door de huidige voorzitter der directie nader be licht Zijn rede eindigde met het uitspre ken van de verwachting, dat uit de juiste samenwerking van het personeel de kracht voor de verwezenlijking van nieuwe plan nen geboren kan worden, zodat het nage slacht over 25 jaar kan zeggen, dat er op dit moment niet slechts achteruit, maar ook vooruit is gekeken. Burgemeester Kwint beantwoordde deze toespraak met een gemeend woord van dank namens zijn gemeente voor het feit alleen al, dat de Hoogovens IJmuiden als basis hebben gekozen, waarbij hij wees op de band, 'die er tussen de beide „huishou dingen" is gegroeid. „Dat de rosse gloed boven de Hoogovens nimmer moge do ven", aldus besloot mr. Kwint, wiens woor den werden gevolgd door een speech van de heer P. Rijken, die uit naam van de beambten en de kernraad zijn felicitaties kwam aanbieden. De tragische omstandigheid, dat verscheidene voorvechters de vruch ten yan hun werk niet ten volle heb-:., beh kunnen plukken, was voor'de heer Rijken aanleiding, om naméns het personeel een door mej. J. B. Kruier ontworpen bronzen borstbeeld van de heer Wenckebach aan te bieden, dat de echtgenote van de overleden pionier onthulde. Een stukje van de eerste Hoogoven, die 25 jaar geleden ontvlamde, heeft mede het materiaal voor het beeld gevormd, dat in de kamer van de president-directeur tot In lengte van dagen zal herinneren aan de vastberadenheid van deze „eerste Hoog ovenman". Het tweede geschenk, waarmee de na gedachtenis van ir. Kessler, die zoveel be reikte op sociaal gebied, werd geëerd, was zijn door de kunstenaar. Doeve geschilderd portret, aangeboden door de heer P. Mul der namens de arbeiderskern dat door mevrouw Kessler van zijn bedekking ont daan werd. Ook de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies wenste geluk en tenslotte kwam ir. P. v. Delden namens de nevenbedrijven CEMY en MEKOG met een nader te bepalen verrassing, die de glasblazerij van de MEKOG zal leveren. Dit cadeau, dat een plaatsje krijgt in het nieuwe hoofdkantoor, zal te zijner tijd worden aangeboden. Ir. A. H. Ingen Housz heeft tenslotte bedankt voor alle vriendelijke woorden en daden. Inmiddels was het alom feest op het 280 hectare grote terrein: in de Construc tiewerkplaats vermaakte een non-stop revue het personeel, in de Sociale afdeling werd gedanst en klonk pick-up muziek niet continu, want er „klopte iets niet" enfin: overal waren vlaggen, schilden, ge luidswagens en feestcommissies opgesteld of in de weer, om het „ijzeren feest" luister bij te zetten, dat wellicht door de Hoogovenharmonisten van de meeste kan ten bekeken is, want deze onvermoeibaren hebben een record geslagen in de sector „muzikale wandelingen". Nieuw schip voor de Holland-Amerika Lijn Op 28 Januari zal'een nieuw vracht-pas sagiersschip van de Holland-Amerika Lijn, het m.s. „Dalerdijk", zijn eerste reis be ginnen. Het zal dienst doen in de Noord Pacific kustdienst, waarvoor alle „dijk"- schepen met D-namen (Dinteldijk, Dièmer- dijk, Delftdijk. Duivendijk en Dalerdijk) bestemd zijn. Wanneer daarmee het bouw programma voltooid is. zal de vloot van de Holland Amerika Lijn 32 schepen tellen, waarvan vijf uitsluitend passagierssche pen zijn. De „Dalerdijk" is gebouwd bij Wilton- Feijenoord te Schiedam, is 155,21 m lang, 19,66 m breed, heeft een laadvermogen van 12450 ton en meet bruto 10.820 ton. De vaarsnelheid bedraagt 14.75 mijl bij een maehinevermogen van 8400 apk. Het schip vaart op twee motoren, ieder van 4200 pk. Er is accomodatie voor 46 passagiers. Met de „Dalerdijk" zal het mogelijk zijn zonder buitenlandse valuta trips te maken van 3y2 maand naar Los Angeles, San Francisco en Vancouver, of van twee maan den naar Mexico, New Orleans, Texas en eventueel Havanna. Gedurende het opont houd in de havens kan aan boord worden gelogeerd. Hoogoren-jeugd gaat een week kamperen Ook de kinderen van de personeelsleden der Hoogovens zullen hun deel hebben in de viering van het 25-jarig bestaan: de directie j biedt de kinderen, die tussen 1 Augustus j 1934 en 31 Juli 1938 zijn geboren, een ver- blijf van een week op de Veluwe aan. Van 23 tot 30 Juli 1949 zal een groot Hoog- ovenkinderkamp worden ingericht bij Vier- houten, op een terrein, dat beschikt over twee openluchttheaters, een grote overdekte hal voor voorstellingen hij regenachtig weer, electrisch licht, waterleiding en een grote kampkeuken. De kosten worden door het i bedrijf gedragen. De middagreceptie had een groot aantal autoriteiten naar de Walserij-Oost getrok ken, onder wie zich de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, vele industriële re laties uit de wijde omtrek, burgemeesters van omliggende gemeenten, vakbondsbe stuurders, vertegenwoordigers van de Spoorwegen, van het Kesslerhuis, de grote provinciale bedrijven, kerkgenootschappen en hooggeplaatste politie-ambtenaren be vonden. „Ambtenaar geef ons een huis" Het toneel van het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg was Zondagavond herschapen in een Jordaans café waarvan de bezoekers de talrijke aanwezigen in de zaal lieten genieten van een brok onver valst volksleven, dat op realistische wijze door het toneelspel „Ambtenaar geef ons een huis", werd weergegeven. De speelgroep Amsterdams Volkstoneel, „De Jordaan op de planken", bracht dit tijdbeeld onder de bekwame regie van'de heer F. Stranger op alleszins bevredigen de wijze voor het voetlicht en oogstte dan ook het succes waarop zij, wat haar spel- capaciteiten betreft, aanspraak kon maken. De ernstige moeilijkheden die het ac tuele woningnood-probleem met zich mee brengt worden met pijnlijke juistheid in dit stuk naar voren gebracht en geven een duidelijk beeld van de ellende die zo dik wijls met de huidige inwoningen gepaard gaat. Helaas werd aan de werkelijkheidszin hier en daar afbreuk gedaan door de vele enigszins geforceerde zangnummers die wel eens te sentimenteel uit vielen en dus het geheel en vooral de overtuigingskracht van het stuk niet ten goede kwamen. De komische gedeelten echter vormden een Uitstekend tegënwïcht en de bijval die de Jordaners ten deel viel was dan ook vol komen verdiend. Deze feestavond werd gehouden onder auspiciën van de Katholieke Vrouwenbe weging van IJmuiden. „De Jordaan op de planken" hoopt in Februari de 25ste uitvoering van dit to neelspel te beleven in Beverwijk. 'ACCOMODATIE „SCHOONENBERG". Voor de goede orde delen wij mede dat er na - de' uitbreiding van Schoonenberg 15.000 plaatsen beschikbaar zullen zijn, waarvan 3.000 zitplaatsen en 12.000 staan plaatsen. „Het verleden keert weer" De IJmuidense buurtvereniging „Varia", wier toneelclub „Kunst en Vriendschap" Zaterdagavondin het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg voor het voetlicht kwam, met het toneelspel in drie bedrijven „Het verleden keert weei"", had- ook dit keer de regie weer in handen van de heer J. L. van Elmpt gelaten. Het stuk behan delde de geschiedenis van een nogal ver strooide professor, Anton de Groot, die voor de tweede maal is gehuwd met een vrouw die „een verleden" blijkt te heb ben. Noch de professor noch zijn dochter Elly weten van dit verleden iets af. Door de komst van baron van Reewijk S.ehal- lenburg, een aax-dig gespeelde avonturier, werd het voprbeen goede huwelijk be dreigd en er ontstaan allerlei pijnlijke situaties. De lucht wordt echter juist op tijd door een neef van de professor gezuiverd. Na een stroef begin kwam mevrouw R. Fennema, die de rol van des professors tweede vrouw vertolkte, er steeds beter in en in het tweede bedrijf waarin zij de dochter Elly haar vroegere leven biechtte was zij bijna subliem te noemen. Haar tegenspeler, baron van Reewijk Schallèn- burg, de heer C. Jongeling, speelde zijn rol eveneens met veel flair. Minder over tuigend kwam de heer G. Lucassen in de rol van de verstrooide professor naar vo ren en van de overige medewerkenden zouden wij nog Peter Bakker als neef van de professor, Christien, mej. J. Bontebal als vriendin van Elly en tenslotte Elly, mej. C. Pauwels, kunnen noemen welke laatste er aan moet denken, dat een ver liefd jong meisje in een liefdesscène in het algemeen, niet zo schreeuwt. Het openingswoord voor deze toneel avond werd gesproken door de heer C. H. ten Broeke, die na afloop aan de heren Kramer en van Elmpt een stoffelijk blijk van waardering aanbood voor de verriehtè „noeste arbeid" in het belang van „Varia"? Na afloop werd nog enkele uren ge zellig gedanst "in „Flora". Het werd 2-1 tegen Blauw Wit uit Wormerveer Zaterdag heeft (1e dappere kampioens- ploeg van WIJ in Wormerveer haar eerste nederlaag te incasseren gekregen: met 2-1 verloor het IJmuidense elftal van Blauw Wit, een teleurstelling die, gezien de wed strijd overigens verdiend op de creditzijde der WIJ-balans geschreven kon worden. Voor de ontmoeting bood Blauw Wit's voorzitter aanvoerder Wapenaar bloemen aan een feliciteerde het IJmuidense team in een toespraak met het behaalde kam pioenschap in de vierde klasse. Met vier invallers begon VVIJ en er ontwikkelde zich al dra aardig spel maar de Zaankanters bleken de eerste viool te spelen. Deels door slecht plaatsen, deels door het ontbreken van het juiste ploeg- verband kwamen de gasten niet op streek, waartegenover Blauw Wit een sluitend combinatiespel wist te zetten, zodat het eerste doelpunt als een mene tekel op het De oorzaak? Een hardwerkend elftal en BALLEN van Kennemerlaan 137 Tel. 4071 IJmuiden Volle Patronaatszaal en lange rij toespraken Zondagmiddag was bijna heel Ka tholiek Velsen present of vertegen woordigd in de grote zaal van het Patronaatsgebouw, waar paters en broeders van het 40-jarige Capucijnen- klooster de felicitaties van hun paro chianen, autoriteiteil en belangstellen den in ontvangst namen. Éen bijna, eindeloos, ge tal sprekers heeft de gevoelens van de Velsense gelovigen op deze gedenkwaardige dag vertolkt en namens het gemeentebestuur drukte bur gemeester mr. M. M. Kwint zijn waardering uit voor de religieuze inspanning, die de geestelijken aan de Willemsbeekweg sinds jaar en dag een onmisbare plaats in de ge meentelijke huishouding verzekerde. De burgemeester kon terecht verklaren, dat IJmuiden-Oost zonder het bruine habijt der priesterlijke vertegenwoordigers niet compleet ware en hij wees op het hechte contact, dat vooral in de oorlog tussen ge meente en'klooster groeide. De vaandels én - de geel-witte wimpels vormden "mét een bloemen-omkranst po dium het feestelijke toneel voor een harte-. lijkë huldiging, die verscheidene vertegen woordigers uit het verenigingsleven en de Zelfs het fabriekslreintje deelde Zaterdag, stemmig versierd, in de feestvreugde over het 25-jarig bestaan van de Hoogovens te IJmuiden. sociaal-maatschappelijke sector van Katho liek Velsen op het spreekgestoelte bracht. Allen wisten in welgekozen bewoordingen hun warme dank voor de arbeid der Capu- cijnen neer te leggen; het parochiale koor zong er zijn stemmig Gregoriaans bij en pater Ernestus moest de hand aan het oor houden, om de speciale waardering voor zijn steun aan het werk der middenstanders te vernemen. Het grote cadeau, dat namens de ge lovigen werd aangeboden, bestond uit drie paramenten voor de eredienst: drie prachtige kazuifels, welke de godsdienstoefeningen van de Paters kerk ongetwijfeld verdere luister zul len bijzetten. Van de sprekers noemen wij de deken C. P. Maas en de overste van het missie huis, overste Strijbos, zonder daarmee de stroom van hartelijkheid, die anderen over de hoofden der jubilerende parochie lieten gaan, aan de aandacht te willen onttrekken. De Pater-rector van het klooster ant woordde door te zeggen, dat hij heeft leren begrijpen, dat zijn driejarige werkkring in IJmuiden een Godsgeschenk is geweest... laat staan de 40 jaren, tijdens welke de Capucijnen hier aan de kerstening hebben gewerkt; Een speciaal woord van dank kreeg kerkmeester M. Zwanenburg, die van het begin af zijn krachten aan de belangen der parochie heeft gewijd. De Pater Provinciaal bracht eveneens zijn waardering over en pater Alexander sloot als senior de rij. De gelovigen kregen daar op de gelegenheid, hun geestelijke herders persoonlijk de hand te drukken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. ORANJEVERENIGING „DRIEHUIS". Op Donderdag 27 Januari houdt de Oranje-vereniging „Driehuis" haar jaar vergadering in de koffiekamer van Wester- veld. Er zullen plannen besproken wor den voor de viering van de Koninginne en bevrijdingsfeesten en er zal een film vertoond worden over de feestelijkheden van de vereniging op 31 Augustus en 1 September 1948. MARKTBERICHTEN 22 Januari 1949 Besommingen. KW 59 f 1112; KW 91 f 1300; KW 108 f 1060; KW 5 f 5330: KW 169 f 1770. IJM 53 f816; IJM 316 f729; IJM 81 f35; KW 28 f 1349. Prijzen Haring 1512,50; Poontjes 1913,50; Hom 3116,50, alles per 50 kg. Gr., tong 2,30—2,20; md. tong 2,802,65; kl.md. tong 3—2,75; kl. tong I 3,15—2,80; kl. tong II 2,20—2; tarbot I 4,05—3,70; Heilbot 3,553,15, alles per 1 kg. Visaanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 15 kisten poontjes, 35 kisten koolvis, 7 kisten kabeljauw, 40 "kisten wijting, 25 kisten schelvis, 80 kisten makreel, 50 kisten schol, 10 kisten schar, 500 kisten haring, 10 kisten diversen. Totaal 862 kisten. 1 trawler besomde f 6400. scoringbord werd geschreven: Dijkhuizen schoot in eigen doel en het was 1-0 voor Blauw Wit. Na half-time was Vooys, die een knie blessure opliep, vervangen door Swier en de IJmuidenaren pakten energiek aan zo dat ten slotte een tegenpunt, door Hoek met een voorzet voorbereid en door Groe- neveld zuiver ingekopt, het moreel weer wat kwam versterken. Maar WIJ was er nog niet, want de Wovmerveerse gastheren hadden het in hun hoofd gezet, om de kampioensploeg de eerste nederlaag toe te brengen en dat moest en zou doorgaan. Hun aanvallen werden hoe langer hoe gevaarlijker, zodat een tweede doelpunt niet kon uitblijven; het werd prompt door de middenvoor van Blauw Wit gefabriceerd door middel van een rake kogel, die "doelman Taak tever geefs tussen de palen deed zoeken. Met 2-1 kwam het einde: de eerste twee punten' waren WIJ afgesnoept. In de lagere regionen Het derde ging op de goede weg voort, door SIZO 3 met 5-0 te verslaan; weer werd een flinke stap afgelegd op de weg naar het kampioenschap. Inmiddels is bekend geworden, dat de aangekondigde contactavond van WIJ niet aanstaande Dinsdag maar een week later, dus op 1 Februari wordt gehouden. Velsen-Noord Nieuwe bemalingsinstallatie voor de Meerweidenpolder Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat op de ge meentesecretarie ter inzage,ligt.een verzoek met bijlagen van de polder ,,de Meerweiden benoorden het Noordzeekanaal" te Velsen- Noord gericht aan Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, om vergunning tot het oprichten van een bemalingsinstallatie, bestaande uit een schroèfpomp, aangedre ven door een electromotor met een ver mogen van 15 pk in het bemalingsgebouw staande op het perceel gelegen aan de Ka naaldijk. Muzikale hulde van „St. Caecilia" De R.K. Harmonie „St. Caecilia" heeft Zondagmiddag haar oud-voorzitter de heer J. Harsveld, bij de herdenking van diens veertigjarige echtvereniging een onver wachte hulde gebracht. Het feest dat gevierd werd in het club gebouw „Kindervreugd" aan de.Dóodweg. werd namelijk door een muzikale, hulde opgeluisterd als bewijs van dank voor allesr wat de bruidegom voor St. Caecilia heeft gedaan. Weer ongeluk op de Wljkerstraatweg Op de Wljkerstraatweg heeft Zaterdag middag ongeveer drie uur wederom een verkeersongeval plaats gehad, dat dank zij de betrokken autobestuurder geen persoon lijke ongelukken tot gevolg had. Een kleine, door twee dames en twee heren bemande personenauto kwam van de richting pont, toen bij de bocht vari' de Pelsstraat een voor de auto rijdende bak fiets kennelijk deze straat wilde inslaan. Gelijktijdig staken onverwacht enige voet gangers in dezelfde richting de Wijker- straatweg over. De bakfiets zou. met de wandelaars door de auto gegrepen zijn als niet de bestuurder het gevaar had weten te omzeilen, door zijn auto het trottoir op te sturen. Hierdoor kwam de wagen, gelukkig niet met grote snelheid, tegen een zware boom terecht, tengevolge waarvan het rechterspatbord en de koplamp ernstig werden beschadigd, de radiateur lek stootte en de bumper op straat viel. De motor bleef onbeschadigd, zodat de auto naar een garage te Beverwijk kon worden overgebracht. „VELSEN-NOORD VOORUIT" VERGADERT. De Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" houdt Maandagavond 31 Januari in café Sloot aan de Koningsweg een vergadering met de besturen der gezamenlijke buurt verenigingen. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 24 JANUARI. Thalia, 8 uur: „Lassie komt thuis". Rex: „Onder zwarte vlag" DINSDAG 25 JANUAR*. Thalia, 8 uur: Toneelvereniging „Palvu": „De opgaande zon". Rex: „Onder zwarte vlag". FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia W'enthwortli Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 65) En toen legde mevrouw Andrews de eed af en gaf, ademloos en hijgend, ant woord op de vragen van Telfen, die al zijn best deed öm haar wat meër op haar gemak le stellen. Zij bleef een beetje hij gen, maar hoeveel adem zij ook probeer de te happen, zij scheen nooit genoeg te kunnen krijgen om-haar zin tot een einde te brengen. Maar Telfer was erg geduldig en eer biedig. Juffrouw Silence was als secretaresse in dienst bij wijlen uw echtgenoot? Ja. Uw echtgenoot was lid van het Par lement? O, ja. Wat luider, mevrouw Andrews alstu- lïeft. Hoe lang 'is juffrouw Silence bij uw man in dienst geweest? Driejaar. Was zij nog in zijn dienst op het tijd stip van zijn overlijden in Augustus van dit jaar? Mevrouw Andrews' ronde, blauwe ogen schoten vol tranen. Zeker zij was nog altijd bij hem. De trein, waarin zij reisden, werd door de vijand mét machinegeweren be schoten? Met een plotseling luide stem gaf me vrouw Andrews haar mening te kennen. Ze zei: Het was laag en gemeen! én keek uitdagend naar Telfer, die zei: In derdaad. Nu mevrouw Andrews haar stem een maal teruggevonden had, vervolgde zij haar relaas. En hij redde haar het leven. Hij beschutte haar met zijn eigen lichaam en redde haar op die manier het leven. Telfer's blik getuigde van eerbiedige sympathie. Dat was zeer ridderlijk van uw echtgenoot, mevrouw Andrews. U kunt zeker heel trots op hem zijn. En nu nog even een paar vragen over juffrouw SL lence. Heeft zij gedurende de drie jaren, dat zij bij uw man in dienst was als se cretaresse, altijd bij u gewoond? Zij was als een dochter voor ons, zei mevrouw Andrews, nog steeds zeer luid.. Wilt u ons eens vertellen, hoe u haar vond gedurende de drie jaren, dat u. in zo nauw contact stond? Mevrouw Andrews schepte adem en zei: Een alleraardigst meisje. Heeft u ooit enige aanmerking ge had op haar gedrag? O, neen, dan zouden we haar zeker niet gehouden hebben. Mijn man was erg precies, ziet u. Ik bedoel niet, dat hij on vriendelijk was.... dat moet u niet'den ken. Hij was de vriendelijkste man die u zich voorstellen kunt, maar hij stelde zeer hoge eisen, wat betreft zedelijk gedrag. Zelf was hij een waar Christen en hij verwachtte niet anders, dan dat in zijn huis naar Christelijke beginselen werd geleefd. En u was beiden heel tevreden met juffrouw Silence? Mevrouw Andrews schepte weer adem. Soms was ze een beetje onnadenkend. maar ja, ze was natuurlijk nog jong, was het antwoord. Zij dacht er niet altijd aan, om te zorgen, dat mijn man zijn sjaal omdeed, als hij 's avonds een vergadering had gehad. Ik weet wel dat hij daar dik wijls erg het land aan had, maar zij had er in ieder geval voor moeten zorgen. Telfér keek glimlachend naar de jury, en kwam tot de ontdekking, dat de helft van de juryleden ook glimlachte. Toen wendde hij zich weer tot mevrouw An drews. En was dat de enige klacht, die u had? Het driekante steekje schoof een eindje verdér naar links, toen mevrouw Andrews haar hoofd schudde. Zij heeft er ook niet altijd op gelet, dat hij zijn ovaltine opdronk als hij thuis kwam. Dat hij meer van thee hield, had er niets mee te maken, omdat het niet dezelfde voedingswaarde heeft en niemand hoeft mij wijs te maken, dat het wel zo is. Nu glimlachten er nog twee juryleden meer. Maar behalve deze laat ons zeg gen: vergefelijke verzuimen had u geen bezwaren tegen haar? Een beetje wereld in haar kleding. Telfer slaagde er niet in een blik van verbazing te onderdrukken. Werelds? Mevrouw Andrews knikte, terwijl zij haar hoed met een ruk naar voren trok. Lichamelijke schoonheid is vergankelijk en ijdelheid is geen deugd. Ik geef toe, dat een meisje er niets aan doen kan, als zij een knr.; uterlijk- heeft, maar dan is het ook welletjes. Stel u voor: kruipennen! Gezichtscrème! Zelfs een lippenstift.... tot mijn man daar een eind aan gemaakt heeft! Telfer begon langzamerhand het gevoel te krijgen, alsof mevrouw Andrews bij de staf van de openbare aanklager had be horen te zitten. Hij probeerde het met een vriendelijke glimlach. Maar dat zijn tenslotte toch alleen maar dingen, die in de mode zijn. niet waar? U zei toch, dat u juffrouw Silence een alleraardigst meisje vond. Rokken tot haar knieën! zei mevrouw Andrews. Zij was nu weer helemaal roze in haar gezicht. En praat u mij niet over mode, want dat is helemaal geen ver ontschuldiging! Daarom heb ik tegen haar gezegd: Lieve kind, we houden erg veel van je, en mijn man is heel tevreden over je werk. We willen je in iéder opzicht als een dochter behandelen. Maar in dit huis komt geen lippenstift meer, of sigaretten of gelakte nagels. En je rok moet minstens een paar centimeter onder je knie zijn. Dat is het uiterste, wat ik als fatsoenlijk beschouw. Nu, en daarna hebben we het samen verder heel goed kunnen vinden. Telfer hoopte vurig, dat de jury even als hij, van gevoelen zou zijn, dat een meisje, dat drie jaar met mevrouw An drews onder één dak had geleefd zonder haar te vermoorden onmogelijk verdacht kon worden van moordzuchtige aanleg. En stemde juffrouw Silence daarin toe? O ja. Het lijkt mij toe, dat zy dan zowel meegaand als ijverig was. (Wordt vervolgd). Vèr-wandelaar aangehouden Een surveillerend agent van politie heeft Zaterdagavond een zondex-ling mansper soon aangehouden,, die bij nader onderzoek een inwoner van de hoofdstad bleek te zijn en er-zijn gewoonte van maakte af en toe eens een flink stuk te gaan wandelen. Ook dit keer had hij een uitstapje van Amster dam naar Velsen-Noord achter de rug en enkele dagen eerder was hij naar Muiden getippeld. De man, een goede bekende van de hoofdstedelijke politie, is dezelfde avond nog een enkele reis per spoor naar Am sterdam verstrekt. Na 45 jaren arbeid rust Onder grote belangstelling, die de vriend schap voor de heer J. A. Spanjaard ken merkte, is Zaterdagmorgen in het grote schaftlokaal van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek van deze arbeiders in de bui- tenploeg afscheid genomen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer G. K. W. Blom, afdelingsbaas, die zijn gehele diensttijd met de scheidende werkte, herinnerde aan de eerste tijd en schetste de heer Spanjaard als een uiterst voorzichtig trambestuurder, welke in zijn loopbaan als zodanig zeker enige malen de 'omtrek der aarde aan railkilometers moet hebben afgelegd en desondanks gedu rende deze 45 jaren behoorde tot hen, die het kleinste gelal ongelukken op hun naam hebben. Aan die kalmte van dé trouwe makker, die nooit aanleiding gaf of zou geven tot de minste onenigheid, was het in de allereerste plaats te danken, dat de sa menwerking steeds bijzonder goed is ge weest. Een goede wens voor de toekomst besloot de dank' voor al wat de heer Spanjaard in zijn werk heeft gepresteerd. De heer P. J. B. Bakker herinnerde aan de uitstekende geest van kameraadschap onder de'oudere collega's, die door het pret tige karakter van de scheidende ook invloed heeft gehad op de vele jongei-e en nieuwe krachten van de laatste tijd. De uiterlijke betuiging der vriendschap was gevonden in een schemerlamp, een electrische strijk bout en bloemen. Namens de oudere ge- dienden vertolkte de heer G. Uiterwijk Winkel de gevoelens van dankbaarheid, waarna het afscheid werd besloten door goede wensen van de heer J, de Jong. Van de directie had de heer Spanjaard al eerder afscheid genomen. Beverwijk Fred Fagels cabaret-revue „Dat is lachen" Het bestuur van de personeelsvereniging der machinefabriek C. Maters C.V. had een goede keus gedaan, haar leden Zaterdag avond in het Kennémer Theater te Bever wijk Fred Fagels cabaret-revue „Dat is lachen" aan. te bieden. Het gebodene werd mët-vëel'vaart gebracht en Fred. Fagel en Rehs van Dorth haddenmet hun sketch „Waarom .zijn vrouwen toch zo achter dochtig" reeds dadelijk de lachers op hun hand. Ook de charmante liedjes, welke door Len van de Berg werden voorgedra gen, droegen veel bij om het geheel afwis selend te maken, evenals trouwens de mu ziek, welke Cas Oosthoek aan accordéon en piano wist te ontlokken. In „Een actrice vertelt" liet Else Schild de toeschouwers horen, dat ook een actrice een vrouw is als ieder ander en dat zij, die 's avonds het publiek vermaken, overdag kousen stop pen. Op onnavolgbare wijze par'odiëerde .Rens van Dorth verschillende Amster damse figuren, met welk nummer hij dan ook veel succes oogstte. Al met al een zeer geslaagde avond, die met een gezellig bal werd besloten. Het openingswoord werd gesproken door de heer E, J. Maters, voor zitter der personeelsvereniging, die tevens na afloop aan de medewerkende dames een fraaie ruiker bloemen aanbood. Zeskamp van H.O.S.C. Vrijdagavond werd de vijfde ronde ge speeld van de onderlinge zeskamp, welke onder auspiciën van de Hoogovenschaak- clüb plaats vindt. Th. Spijker, die nog steeds de leiding heeft, vergrootte door een overwinning op G. L. de Haas zijn voorsprong en J. de Haas kreeg tegen A. Slings een overwe gende stelling, zwart verdedigde zich ech ter. taai. Iti een remise-stelling, welke na eeri gedwongen afruil was ontstaan, gaf wit zomaar een dame en daarmee ook de par tij weg. H. Soeteman speelde tegen B. Wulms de doorschuifvariant van de Caro-Kann. In tijdnood maakte wit echter een blun der en moest na enkele zetten opgeven. De stand is nu: 1 Th. Spijker 4'/2 Pt„ 2 A. Slings 3 pt., 3 J. de Haas 3 pt., 4 G. L. de Haas, 2 pt., 5 H. Soeteman 2 pt., 6 B. Wulms iy2 pt. Wijkertoren-tournooi De klaverjasclub „Vriendenkring" heeft Zaterdagavond verloren van D.W.S., de vereniging-welke vorig jaar het Wijker- toren tournooi gewonnen heeft. Door het tekort aan winstpunten is het ook echter D.W.S. niet gelukt dit jaar de finale te be reiken. De beide clubs „De Ring" en „Stormvogels" gaan nog steeds met een grote voorsprong aan de kop. De uitslag van de gespeelde wedstrijd luidt: Vrien denkring 24051 punten, D.W.S. 24169 pun ten, totaal 118 winstpunten voor D.W.S. Federatie-uitslagen Voor de Federatie van Klaverjasclubs uit Midden-Kennemerland werden Zaterdag avond weer enige competitiewedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: Animo-De Vier sprong II 0-2. De Viersprong 1-Allen Pre sent 2-0, De Vriendschap V-De Nolle 2-0, De Vriendschap Il-Scheiwijck 2-0, K C IJ 1-Ruiteri Aas 2 uitgesteld. Ruiten Aas 1- K C IJ 2 uitgesteld. „GOUDHAANTJE EN DE TROUBADOUR' Het Rooms-Katholieke Operette Kinder koor zal op Donderdag 3 Febxmari in het Beverwijkse K.S.A.-gebouw de operette in drie bedrijven „Goudhaantje en de Trouba dour" opvoeren. Na de pauze zal onder lei ding van Albert Louwe met pianobegelei ding van L. Tervoort opgevoerd worden „De Jan Klaassen Cantate". Agenda voor Beverwijk MAANDAG 24 JANUARI Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „De Banneling". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De avonturen van Robin Hood. W. B. Theater, 8 uur: Monsieur Vincent. Corso- Theater (Castricum) 8 uur: Jack London. DINSDAG 25 JANUARI Kennemer Theater 7 en 9.15 uur „De Banneling". Luxor Theater 7 en 9.15 uur: De avonturen van Robin Hood. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Jack London.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3