De Rijksluchtvaartschool geeft een uitstekende opleiding tot verkeersvliegër Philips staat op het gebied van televisie geenszins bij Amerika enEngeland achter Frankrijk slaat nieuwe weg in bij onderhandelingen met Vietnam Visserij- I uidsprekers openbare vergadering HEW LOOK BONTMANTELS Belastingzaken Voor POES MAANDAG 24 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT School heeft in het buitenland reeds een goede naam Toen onze burger-luchtvaart na de be vrijding uit de puinhopen van Schiphol herrees, had de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij de beschikking over 52 pi loten. Om onze ere-naam „vrachtvaarders van Europa" ook in de lucht te handha ven schoot dat aantal verre te kort. Men heeft vlieger geëngageerd uit het buiten land en men heeft ook bij de KLM door het houden van een jspoed-cursus getracht in de behoefte te voorzien. Het was stellig niet geheel zonder suc ces. maar bevredigend was het toch aller- imnst. Ook nu is het tekort nog steeds niet ingehaald. Omdat men begreep dat er zeer grote nationale belangen op het spel ston den, is al in April 1946 hier te lande over gegaan tot de oprichting van een „Rijks luchtvaartschool" voorlopig gevestigd op Ypenburg en in Gilze-Rijen. De opleiding tot verkeersvlieger duurt echter twee en een half jaar en een oogst van vijftig ge brevetteerde pilotten in de periode van April 1946 tot op dit ogenblik is dan ook nog geenszins toereikend om het bestaande tekort te kunnen opheffen. Voor een klein land als het onze, is de rol die wij in het internationale luchtver keer spelen waarlijk fenomenaal. Voort durend worden de diensten intensiever, nieuwe lijnen worden ingesteld en in het zelfde tempo neemt het aantal piloten toe, dat nodig is om onze vliegtuigen te bestu ren. Begin 1948 zeide de heer Plesman dat er in dat jaar, naar schatting, minstens 300 verkeersvliegers bij de KLM in dienst zouden moeten zijn. Dat aantal bleek in middels nog te laag geschat. Het is tot dusverre steeds gelukt om stagnatie te voorkomen, maar het ligt voor de hand dat onze Nederlandse luchtvaart zich toch prettiger zal voelen als zij geheel op Nederlandse krachten zal kunnen bouwen. Grondige opleiding. Het is niet bij benadering te zeggen wanneer het zo ver zal zijn, dat we buiten landse piloten kunnen missen. Het oplei den tot verkeersvlieger vergt nu eenmaal grote nauwgezetheid en veel tijd. Welis waar is de toeloop naar de cursussen vrij aanzienlijk, maar de ervaring heeft ge leerd dat er van de driehonderd candi- daten als regel niet meer dan vijftig a zestig de eindstreep halen. Over het algemeen is als voor-oplei ding het doorlopen van de vijfjarige HBS of een daarmee gelijkstaande school nood zakelijk. Vooral goede cijfers voor wis kunde en mechanica worden vereist. Zij, die worden aangenomen (ook de lichame lijke keuring is streng), gaan eerst naar Ypenburg, waar zich de theorieschool be vindt en waar de candidaten onderwezen worden in besturing van het eenmotorige vliegtuig. Na een jaar verhuizen ze naar Gilze-Rijen voor de opleiding op meer- motorige toestellen. Op Ypenburg bevinden zich nu tachtig leerlingen. De totale sterkte van het per soneel bedraagt daar 67 man, onder wie twaalf instructeurs. Er zijn 25 Tiger Moth- vliegtuigen, die op den duur door S-ll Fokkers zullen worden vervangen. Gilze- Rijen telt 75 leerlingen en in totaal 236 man personeel, onder wie zestien instruc teurs. Daar zijn twaalf Harvard vliegtui gen en evenveel Beechcrafts. Lesvliegtuigen zijn kostbaar. Een grote moeilijkheid voor de opleiding aan de Rijksluchtvaartschool is het ver krijgen van het benodigd materiaal. Men heeft dan ook een zucht van verlichting geslaakt, toen men eind 1948 vernam, dat via de Marshall-hulp vier nieuwe Beech- craft-lesvliegtuigen aan de school zouden worden toegewezen. Hoofdinstructeur Jansen ging zelf, met twee andere leden van het personeel, naar Amerika om het eerste toestel te halen en na een zeer avontuurlijke vlucht zijn zij er in geslaagd het lichte vliegtuigje veilig en wel de Oceaan over en naar Brabant te vliegen. Ook de andere drie zijn er inmiddels ge arriveerd en in tegenwoordigheid van enige Amerikanen officieel in gebruik genomen. Waren die toestellen niet gekomen dan zou de school noodgedwongen 32 leerlingen tot Augustus 1949 naar huis hebben moe ten sturen Welke kapitalen met dit alles gemoeid Zijn. mag blijken uit het feit dat een Beech- craft, een vliegtuigje met in totaal zes zitplaatsen, niet minder dan 85.000 dollars of ongeveer 200.000 kost. Er zijn echter tot nu toe op de Rijks luchtvaartschool heel weinig „brokken" gemaakt. De opleiding per leerling kost per jaar 30 a 40.000 gulden. De leerling zelf moet SCHEEPVAART K. N. S. M. Atlas, 21 Jan. van Kopenha gen naar Amsterdam. Danae, 21 Jan. van Runis naar Djidjelli. Hecuba, 20 Jan. van Cap Haitien naar Pto Plata. Hercules, 21 Jan. van Alexandrië te Pyraeus naar Istanbul. Hersilia. 22 Jan. van Antwerpen te Amster dam. Iris. 21 Jan. van Gibraltar naar Sevilla. Niobe, 21 Jan. van Alexandrië te Piraeus n. Istanbul. Odysseus, 22 Jan. van Sivilla te Amsterdam. Orestes. 21 Jan. van Rio de Janeiro naar Paramaribo. Orpheus, 21 Jan. van Algiers naar Cartagena. Pericles, 22 Jan. van Antwerpen naar Rotterdam. Roelf, 21 Jan. van Vigo te Oporto naar Bordeaux. Strabo. 22 Jan. van Maassluis naar Amster dam. Vulcanus, 21 Jan. van Sfax n. Piraeus. Prins Willem 2, 19 Jan. van Trinidad naar Punto Cabello. MIJ. NEDERLAND. Java, 22 Jan. te Amsterdam van Aalborg. Poelau Laut. 21 Jan. te Semarang naar Soerabaja. Salawati, 21 Jan. te Menado van Makassar. Tabian, 21 Jan. van Batavia naar Singapore. Tawali, 22 Jaan. te Penang naar Aden. Manoeran, 15 Jaan. van Portland naar Los Angeles. Lawak, 18 Jan. te San Francisco naar Singapore Saparoea, 14 Jan. van Port land naar Los Angeles. Rotti, 21 Jan. van Madras naar Calcutta. OCEAAN. Cyclops. 19 Jan. van Penang naar Yokohama. Glenogle. 20 Jan. van Port Swettenham naar Rotterdam. Tydeus. pass. 19 Jan. Gibraltar van Makassar naar Am sterdam. Phrontis, 15 Jan. van Singapore van Batavia naar New York. REDERIJ AMSTERDAM. Amsteldiep, 21 Jan. van Bremen naar Amsterdam. K. H. L. Waterland, 21 Jan. te Victoria (thuisreis). HOLL. AFRIKA LIJNEN. Nordkyn, 20 Jan te Port Said van Genua. Nijkerk, 21 Jan. te Antwerpen aangekomen van Dakar. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 24 Jan.: hoog water 11.47, laag water 25 Jan.: hoog water 0.34, laag water 1.05 daar ieder jaar duizend gulden van be talen. Vele candidaten komen nochtans voort uit weinig kapitaalkrachtige gezin nen. Ongeveer de helft van de leerlingen heeft dan ook een studiebeurs, waardoor zij in staat worden gesteld de opleiding te volgen, op voorwaarde dat zij de kosten later terug betalen. Omdat de inrichting' te Gilze-Rijen te primitief is, wordt er naar gestreefd om de school naar het vliegveld „Welschap" bij Eindhoven over te brengen. Een be slissing dienaangaande is nog niet geno men, maar de mogelijkheid bestaat dat dit spoedig zal geschieden. Onze opleiding tot verkeersvlieger is uniek in Europa. Reeds komen uit tal van landen aanvragen van gegadigden uit het buitenland, zelfs uit Pakistan en vooral ook uit België. Als Nederland snel handelt en binnen afzienbare tijd een ultra-modeme school in het leven roept, is er een zeer grote kans dat wij practisch de gehele opleiding voor West-Europa en zeker voor de Beneluxlanden tot ons trekken. Geen „optische horizon" bij televisie-zenders Op grond van ervaringen, opgedaan met radiozenders voor golflengten van enkele meters was men van mening dat deze zen ders een zeer beperkte reikwijdte hadden, zodat gesproken werd van een „optische horizon", speciaal bij televisiezenders. In de Verenigde Staten, waar reeds langer dan een jaar. televisie-uitzendingen worden gegeven, is men tot de ontdekking geko men, dat de theorie omtrent de optische reikwijdte van dergelijke zenders niet juist kan zijn. Het is namelijk gebleken dat de zeer korte golven zeer ver buiten de hori zon reiken en dat daardoor ernstige sto ringen ontstaan tussen stations die op de zelfde golflengte werken. Dit betekent, dat de zenders veel verder uit elkaar moeten liggen en dat er veel minder golflengten beschikbaar zijn. De Federal Communication Commission in de Verenigde Staten, die onder andere tot taak heeft de golflengten te verdelen, besloot reeds het verlenen van vergun ningen voor het exploiteren van televisie zenders voorlopig stop te zetten. (Ook de experimentele televisie-uitzen dingen van Philips in Eindhoven zijn her haaldelijk op veel grotere afstand ont vangen als op grond van de „optische hori- zon"-theorie mogelijk werd geacht). Algemene toepassing in ons land wacht op West-Europese coördinatie van systemen Reeds enige tijd heeft Philips een eigen televisie-zender en een eigen studio, en een honderdtal personeelsleden in en om Eind hoven kan driemaal in de week een uitzen ding opvangen. Enkele tientallen amateurs over het gehele land verspreid zijn er bo vendien in geslaagd de programma's uit Eindhoven, al dan niet met storingsver schijnselen, op hun projectiescherm te krij gen. Als men dan weet, dat het aantal tele visie-ontvangers in Engeland op vijftig duizend, in Amerika zelfs op twee millioen wordt geschat, zal men begrijpen dat de Philips-uitzendingen nog weinig meer zijn dan een experiment. Toch staat men in Eindhoven in tech nisch opzicht geenszins achter bij het bui tenland. Philips levert reeds geruime tijd onderdelen voor ontvangtoestellen aan de Verenigde Staten en het bedrijf vervaar digt in Engelse dochter-fabrieken volledige toestellen. i Het wachten is thans op een Nederlands stelsel van hoofdzender en tussenzenders, dat overal in ons land televisie-ontvangst mogelijk zal maken. Voor men de televisie hier echter algemeen kan toepassen zal men het in West-Europa eens moeten wor den over de keuze van een systeem voor beeldprojectie en een verdeling van de be schikbare golflengten, die internationaal aanvaardbaar zijn en de beste kansen op een vruchtbare Westeuropese samenwer king bieden. Er heerst nogal wat onenigheid over het aantal „beeldlijnen" van het rastersysteem dat men voor de projectie wil gebruiken. De Eindhovense technici zijn van mening dat een stelsel van 600 beeldlijnen het beste voldoet. Denemarken heeft dit systeem reeds geaccepteerd en België staat op het punt hetzelfde te doen. In Frankrijk is nu echter officieel vast gesteld dat daar een systeem van 819 beeld lijnen zal worden gebruikt; een systeem dat, volgens Philips, tal van technische moeilijkheden oplevert en bovendien zeer Minister Van Schaik ontwierp interim-regeling voor de West Minister Van Schaik is Zaterdag uit Curagao vertrokken. De minister zal tot 25 Januari in New York blijven en dan per KLM naar Nederland terugkeren. In een persconferentie, die hij voor zijn vertrek hield, zeide minister Van Schaik, dat hij een voor-ontwerp voor een interim- regering had ontworpen om de Nederland se Antillen en Suriname zo spoedig moge lijk volledige autonomie te geven. Deze regeling is noodzakelijk, omdat de rijks grondwet niet kan worden ingevoerd, al vorens de Nederlands-Indonesische Unie staatsrechtelijk tot stand is gekomen. Een afzonderlijke grondwet voor het Verenigd Koninkrijk is onmogelijk, daar Nederland in dat geval geregeerd zou worden volgens twee tegenstrijdige grondwetten. De be sprekingen, die met de overheid, de Staten en de politieke leiders in de West zijn ge voerd, zijn vruchtdragend geweest, al zijn echter ook bezwaren naar voren gekomen, welke thans in het kabinet zullen worden besproken. Daarna zal een definitief ont werp aan de Kamers, de Staten en de Raad van Staten worden voorgelegd. Dit kan nog vóór de verkiezingen welke op 17 Maart zullen worden gehouden, doch het ont werp zal eerst na die verkiezingen in wer king treden. De voortzetting van de Ronde Tafelconferentie zal waarschijnlijk niet voor Mei geschieden. Bij chocoladefabriek werd voor tienduizenden guldens gestolen Het was de rijkspolitie opgevallen, dat bij een manufacturenhandelaar te Diemen geregeld Amsterdammers kwamen, die bij hun vertrek zware tassen droegen. Toen men een van deze bezoekers aanhield, bleek de man 100 repen chocolade en ver scheidene rollen flikken, afkomstig uit een chocoladefabriek te Diemen, bij zich te hebben. Bij onderzoek kwam aan het licht dat in een half jaar tijds voor een waarde van enige tienduizenden guldens aan cacaoboter, chocoladerepen en flikken uit de fabriek was gestolen. Een stoker, die regelmatig nachtdienst had, nam steeds 15 kg cacaoboter weg en bracht deze naar de woning vain een der arbeiders van de fabriek, wiens vrouw de boter verkocht aan een Amsterdamse chocoladefabrikant. Andere Amsterdam mers waren geregelde afnemers van cho coladerepen en flikken, welke door bemid deling van de manufactuurhandelaar ver kocht werden. Er zijn reeds acht personen gearresteerd. Tegen een aantal anderen is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. duur is. Dit besluit heeft vooral in België enige weifeling teweeg gebracht en de samenwerking tussen de Westeuropese lan den is daardoor weer op vrij losse schroe ven komen te staan. Televisie-toestel zal 500 gaan kosten Is de keuze van het systeem eenmaal be paald, het zenderstelsel gereed en zijn an dere technische problemen opgelost, dan zullen de Philipsfabrieken in staat zijn practisch iedere vraag naar ontvangtoe stellen te bevredigen. De prijs voor een televisie-toestel van de eenvoudigste (maar goed voldoende) soort zal waarschijnlijk vijf- a zeshonderd gulden bedragen. Naar mate de afzet groter wordt zouden de prij zen lager kunnen zijn. Men zal met deze toestellen de uitzendingen kunnen op vangen op een schermpje van 13 bij 18 cm. De kosten van de zendprogramma's behoe ven niet zo hoog te zijn als men wel eens heeft gevreesd. In grote gebouwen kan men één centrale ontvanger opstellen, die de uitzendingen dan weer doorgeeft aan normale huiska mer-toestellen. Ook zal het in de toekomst mogelijk zijn het beeld op een groter scherm te projecteren, hetgeen uiteraard van belang is voor de toepassing van tele visie in scholen en ziekenhuizen. Koning Leopold „zondebok"' voor Britten en Fransen? Engelse oorlogsdocumenten brengen nieuwe onthullingen Een telegram van Churchill, waarin deze na de Duitse inval van Mei 1940 koning Leopold van België dringend uitnodigt, met zijn gezin naar Engeland te komen, heeft cïe koning nooit bereikt, aldus meldt het Belgische R.K. blad „La Libre Bel- gique". Churchill' had admiraal Keyes verzocht alles te doen, wat in zijn vermogen lag, om koning Leopold te overreden naar Enge land te komen, doch admiraal Keyes ont ving het telegram niet, voordat hij zelf reeds enkele dagen in Engeland terug was. „Toen ik de minister-president en het kabinet onmiddellijk na mijn terugkeer te Londen ontmoette, was er geen sprake van, dat koning Leopold gelaakt werd, de wa pens te hebben neergelegd", aldus schreef admiraal Keyes op 12 Juni 1940 aan Lord Gort, toenmaals bevelhebber der Britse troepen in Europa. „Hoe kan men hem laken, daar het laatste telegram van de minister-president, dat koning Leopold 36 uur voordat hij een besluit nam. had moeten bereiken, duidelijk vaststelde, dat wij op het punt stonden, de Belgen in de steek te laten. Koning Leopold gaf zijn leger bevel de linie aan de Leve tot de laatste man te verdedigen. Het schijnt mij afkeurenswaardig oneerlijk, alle schuld op de Belgen te schuiven en te trachten hun koning tot een zondebok voor de Fransen en Engelsen te maken", aldus Keyes in dit schrijven. 26 Mei stelde koning Leopold voor, dat de Britse expeditionaire macht een tegen aanval zou verrichten tussen de Schelde- mond en de Leye. Het voorstel werd bij verschillende gelegenheden aan Lord Gort doorgegeven, doch geen antwoord werd ontvangen. In een telefoongesprek met Churchill toonde admiraal Keyes zich „verbaasd", toen hij vernam, dat de Engel sen dit plan hadden verworpen. Hij was eveneens „verbaasd", dat Lord Gort hem of koning Leopold niet van dit besluit in kennis had gesteld. Volgens het blad, dat fotocopieën van de eerste en laatste alinea's van deze brief afdrukt, schreef Keyes aan Gort, dat ko ning Leopold 20 Mei 1940 de Britse regering had meegedeeld, dat hij gedwon gen zou zijn te capituleren, indien de ver binding tussen de Britse en Belgische legers werd afgesneden. „Wanneer de wereld al de feiten kent, zal de verantwoordelijkheid voor het lijden, dat uw leger moest doorstaan, en voor de nederlaag van het Belgische leger zeker op andere schouders gelegd worden dan op die van koning Leopold", aldus Keyes in zijn brief aan Gort. Het blad publiceert eveneens een foto-, copie van een telegram, dat op 20 Mei door admiraal Keyes aan Churchill gezon den zou zijn, met de volgende inhoud: „Mijns inziens komen de aan de Britse ex peditionaire macht gegeven orders van het opperbevel neer op een verbreken van de verbinding met het Belgische leger. Ik keer thans naar Brugge terug en ben niet van plan de Belgen mee te delen, dat de Britse expeditionaire macht voornemens is hen reeds in de steek te laten". Amerika wenst een snelle beslissing (Van onze correspondent te Parijs) Tussen Cannes en Parijs wordt momen teel een straf spelletje poker gespeeld. De nieuwe hoge commissaris Leon Pignon houdt de Franse kaarten in handen en de jonge ex-keizer van Annam, Bao-Dai is zijn vaardige tegenspeler. Aan Franse zijde heerst optimisme ten aanzien van de toe komstige resultaten, maar de ervaringen die men in drie jaar bij de onderhandelin gen tussen Frankrijk en de nieuwe x*epu- bliek Vietnam heeft opgedaan, schrijven ons een ruime dosis voorzichtigheid voor, want die onderhandelingen hebben Frank rijk niets dan teleurstellingen opgeleverd. Toen Parijs na een jaar van vervlogen illusies meende, dat er met Ho Chi Minh geen concrete resultaten waren te be reiken, zocht men naar een andere tegen speler. Dat werd Bao-Dai, de keizer dié uit zijn land was geëmigreerd. Van tijd tot tijd lanceerde Frankrijk, in alle stilte en zonder dat de Veiligheidsraad verontrust werd, een militaire actie, waarvan niemand de ware resultaten vernam. De verlies cijfers die men echter thans in Parijs hoort noemen, worden alarmerend. De kosten en het onderhoud van h.et expeditieleger gaan boven de capaciteiten van Frankrijk en geen enkel teken wijst er op, dat er zoiets als een succes in het vooruitzicht ligt Intussen rukken de com munisten in China met de dag veTder op en heeft Washington alle vertrouwen in de weerstandskracht van Tsjang Kaï Tsjek op gegeven. De gebeurtenissen in Indo-China worden echter door Amerika met grote oplettendheid gevolgd. Amerika wenst, dat zo snel mogelijk de binnenlandse rust in Vietnam wordt hersteld, desnoods ten koste van grote concessies aan Ho Chi Minh. Een coalitie-regering met de communisten schijnt de Amerikanen allerminst af te schrikken. Hun politiek wordt op dit deel der aarde in de eerste plaats door reali teitszin en opportunisme geïnspireerd. Keizer en intermediair. In één der vorstelijke kastelen aan de Rivièra resideert Bao-Dai met zijn jonge knappe vrouw, zijn kinderen en hun gou vernante. De Fransen omkleden Bao-Dai met alle eer die toekomt aan zijn hoge titel en zijn voorname positie. Niettemin is Bao-Dai de ware tegenspeler niet. Dat is Ho Chi Minh, de president en leider der nationalisten. De Franse regering achtte het echter be neden haar waardigheid met deze rebel in regelrecht contact te treden en de keizer fungeert nu als intermediair. Tot dusver is de president zijn verplich tingen met Frankrijk nimmer nagekomen en daarom confereert men voorlopig met Bao-Dai. wiens populariteit en reputatie door Ho Chi Minh worden erkend. Wan neer de onderhandelingen met succes zijn bekroond en de keizer in zijn land terug zou kunnen keren, dan hoopt Parijs dat Ho Chi Minh de besluiten wel zal willen bekrachtigen. Men zou graag zien. dat die terugkeer eind van de maand plaats zou kunnen vinden bii de wisseling van hel Annamitische iaar. De moeilijkheden j)ij de onderhandelin gen lagen óp drieërlei gebied. Frankrijk wil ten eerste zijn economische en cultu rele belangen beveiligen en het schijnt niet hier de nodige maatregelen voor genomen zullen worden. Dan is er het leger van Vietnam dat men in de tegenwoordige ge daante voor Frankrijk onaanvaardbaar acht en tenslotte is er het netelige pro bleem der diplomatieke vertegenwoordi ging in het buitenland. Frankrijk heeft, ten aanzien dier laatste twee punten voor stellen gedaan die van enige toegevendheid getuigen. Het leger van Ho Chi Minh zou niet ontbonden behoeven te worden, doch onder commando kunnen worden gesteld van Franse officieren. De strategische punten des lands zullen echter alleen door Franse soldaten worden bezet. Voorlopig zou Vietnam in het Verre Oosten verder consulaire porten mogen openen, doch de diplomatieke vertegenwoordiging zou uit sluitend aan Frankrijk blijven voorbe houden. Er is haast bij. Het is van groot belang voor Frankrijk dat milliarden vergooit aan een militaire actie zonder perspectieven, en het rijke Vietnam, dat nu verkommert in de chaos, dat uiteindelijk een oplossing voor hun conflict gevonden wordt. Dat is tenslotte tevens het belang van Amerika. Militair zijn de perspectieven voor Frankrijk aan merkelijk ongunstiger dan van Nederland in Indonesië. Frankrijk heeft echter het voordeel dat de buitenwereld zich (ogen schijnlijk) op een discrete afstand houdt.. Voor de rest behoeft men de Franse diplo maten echter nauwelijks te benijden. Kunstmaan op komst Men verwacht, dat in de komende maan den in de V.S. de eerste proefnemingen ge daan zullen worden met betrekking tot het plaatsen van een kunstmatige maan op de evenwichtsgrens van de aantrekkings kracht der aarde. De aandacht van de wereld is op een dergelijk plan gevestigd door de Amerikaanse minister van defen sie, James Forrestal, in zijn overzicht van Amerika's militaire toebereidselen. Eerder gedane pogingen om een minia tuur-satelliet tot buiten de atmosfeer van de aarde te doen doordringen zijn steeds mislukt. De Amerikaanse vloot zou thans over een raket-projectiel beschikken, dat een hoogte van ongeveer 350 kilometer kan be reiken. Bij de komende, door het leger te verrichten proefneming zou men een der gelijk projectiel willen gebruiken. De door het leger toegepaste methode bestaat in het afschieten van een klein raketprojectiel van een verbeterd type V-2 af, wanneer deze laatste zijn uiterste hoogte heeft bereikt. Voordat men een kunstmatige maan van voldoende grootte zal kunnen afschieten om uitvoering te kunnen geven aan het in handen van de „commissie inzake geleide projectielen" gegeven werkprogramma, zal men een middel moeten vinden ter over- winning van de weerstand van de lucht aan een dergelijk groot projectiel en een verbeterde voortbewegingsmethode met behulp van kernenenergie. Visaanvoer. Zaterdag was er slechts een trawler aan de markt. De vangst van de Amsterdam (IJM 58) was volgens op gave 220 kisten verse vis. Verder waren er 5 trawlloggers met een gezamenlijke opgave van 133 manden platvis. Twee loggers losten 450 kisten kanaalharing. Rattenplaag. De Norma Maria moest het vertrek naar de visserij uit stellen wegens een rattenplaag. De verblijfplaat- en van de bemanning in het voorschip zijn een tweetal dagen uitgezwaveld. Er werd een grote buit gemaakt. Naar Grimsby. De Flamingo IJM 25 zal Maandag de vangst in Grimsby lossen. De opgave van de vangst was: 150 kisten makreel, 150 kisten schelvis, 90 kisten kool vis kabeljauw en gul, 90 kisten wijting en 50 kisten poon, rog en vleet. De Flamingo zal kolen en proviand laden om dan opnieuw naar de visserij te ver trekken. Kusttrawler naar zee. Zaterdag is de kusttrawler Hornrif na 4 weken te hebben stil gelegen weer naar de visserij vertrok ken. Nu op 1 Februari de prijzen vrij zijn, zullen nog meer kusttrawlers in de vaart worden gebracht. Nieuwe platen. Bij het bodemonder zoek van de „Viking Bank" zijn enige pla ten afgekeurd. Er zullen nieuwe platen worden ingezet, voordat het schip weer aan de visserij kan deelnemen. Demagnetiseren. De „Prinses-Beatrix" zal dezer dagen eerst naar Rotterdam moe ten om te demagnetiseren. Woensdag of Donderdag hoopt men de trawler weer ter visserij te kunnen uitzenden. Reparaties. De Allan Water en Tho- rina moeten voorlopig het vertrek naar de visserij uitstellen. De „Catharina Duyvis" is in het dok geplaatst, Indien de Duyvis klaar is, zal schipper Plug misschien naar de verre visserij vertrekken. Lofoten visserij. Ongeveer 1600 a 1700 zeemijl moet de „Schoorl" afleggen om de vissèrij op de Lofoten-visserijgronden uit te oefenen. In een der Noorse havens zal schipper De Groot een Noorse Loods aan boord krijgen. Door het slechte weer vorderde de Schoorl, die Dinsdag 18 Januari is vertrok ken langzaam. Na 8 of 9 dagen hoopt men te kunnen vissen. Met drie en halve week wordt de trawler terug verwacht. Stormschade. De Zondag binnengeko men trawler „Mary" (IJM 62) en de Katwijk II (KW 134) hebben de gehele reis stormweer gehad. Van de Mary IJM 62 was door een klap water schade aan boot en achterschip ontstaan. Van de KW 134 wa ren enige ruiten van de stuurhut vernield. De vangst van de Mary bedroeg 400 en van de KW 134 slechts 120 manden vis. Wulkania. De Poolse trawler Wplka- nia (schipper G. Visser) is Zaterdagmiddag in de vissershaven aangekomen. De trawler kwam van de Engelse have Fleetwooth, waar een winchveranderiS op het schip plaats had gevonden. De Wui kania kan nu met een complete bemannin* naar de visserij vertrekken. Geen vis voor Engeland. Hoewel hef oorspronkelijk in de bedoeling ia2 Van schipper C. v. d. Leek om met de Bergen in Grimsby te lossen, zijn deze reis d plannen niet doorgegaan. e Doordat er slechts 200 kisten makreel werd gevangen had het geen zin om S Grimsby te markten. De Bergen was du vandaag met ruim 500 kisten vis in I.Tmi,: den aan de afslag. Trawlende loggers. Behalve de drie IJmuidense trawloggers en de 16 Katwijk» schipper-eigenaars neemt thans ook een aantal loggers aan de trawlvisserij deel di aan de haringdrijfnetvisserij hebben deel6 genomen en thuisbehoren te Katwijk Dit aantal bedraagt thans 25. Het zijn de vol gende schepen: N.V. v.h. A. den Duik Wil" helmina II KW 138 en Wilhelmina iï KW 147. Gebr. den Dulk's Handelmij. en NV Noordster. Sumatra KW 86 en Noordster KW 67. D. Haasnoot, Willem Cornells KW 16. N. Haasnoot, Annie KW 54 en Voor waarts KW 140. N.V. Insulinde, Bali KW 129, Java KW 159 en Janna KW 163 NV Kennemerland, Margrietha Maria KW 29 Fa. Meerburg, Fierman Eduard KW 5 en' Hubertha Gerarda KW 9. N.V. Nederland Nederland VI KW 37. C. Ouwehand Sr Henk KW 56, De Vrouw Jacoba KW 199 en Kees KW 124. D. Ouwehand Az„ ss Ro. bert William KW 123. D. Parlevliet Vol- harding KW 65. Gebr. Parlevliet' Zee meeuw KW 170. M. Parlevliet, Vooruit KW 151. N. V. Rijnstroom, Rijnmond IV KW 15 Gebr. Taat, Katwijk III KW 161, j0h' Schoonenberg, Nelly Maria KW 70 én dé Rederij Viking Bank, Karei Doorman KW 227. Voorts worden nog enkele schepen voor de trawlvisserij klaar gemaakt. Van Scheveningen zullen ongeveer een 35 loggers gaan trawlen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Aangekomen schepen Zaterdag 22 Januari- Java van Aalborg. Berkelstroom van Huil' Velocitas van Aalborg. Odysseus van Sevilla Jacquis Marie van Londen. Hercilia van Antwerpen. Luitenant Lanceloth van Caén. Strabo van Okotto. Echo van Rotterdam. Alphacca van Dublin. Lilly Mathiesen van Stockholm. Tinda van Newcastle. Vertrokken 22 Januari: Thyro naar Dublin Helena naar Londen. Zaanstroom naar Man chester. Hodder naar Rotterdam. Vliestroom naar Fowey. Eildon naar Grangemouth. To ren naar Rotterdam® Monte Jata naar Cardiff, Ton S. naar Belfast. Santa Lucia naar Sant ness. Helena naar Antwerpen. Brekelle n. Abbena. Maas naar Antwerpen. Greenfinch naar Londen. Jansz naar Londen. Rijnstroom naar Londen. Binnen op Donderdag 23 Januari: Caliëu van Caën. Rigel van Gdansk. Amsteldiep v. Bremen. Spaarnestroom naar Lith. Friso van Fowey. Grebbestroom van Londen. Gold finch van Londen. Volding van Antwerpen, Maraat V van Middlesborough. Vertrokken 23 Januari: Hugin naar Rotter- dam. Berkelstroom naar Huil. Luitenant Lanceloth naar Rotterdam. Soemba naar Willemshaven. Heden werd onverwachts van ons weggenomen onze jongste lieveling GEERT, in de aanvallige leeftijd van 6 maanden. Zijn diepbedroefde ouders en Zusje G. Uiterwïjk Winkel G. Uiterwijk Winkel- Marti. IJmuiden-O., 22 Jan. De Ruyterstraat 184. Bus Hiermede geven wij met diepe smart kennis van het heengaan van onze kleine lieveling GEERT Namens de Groot ouders, Ooms en tantes Fam. G. Uiterwijk Winkel Fam. S. Langbroek. IJm.-O., De Ruijterstr. 60. De 11e Februari hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders WILLEM ZEEUW en VOLKERTDINA ZEEUW- AUKES hun 40 jarig huwelijksfeest te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. Rijperweg 3, Bloemendaal. P. C. DE GEUS oud-belast ambt teIJmuïden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur 'Kapster en Ieerl. Kapster gevraagd Hamburg. Spaarnwouder- straat 29. Tel. 14367. HTem. MEISJE voor noodhulp voor de dag gevraagd wegens ziekte. Jansen, Schoutenstr. 2 Net meisje. Ned. Herv.. 23 j„ werkend op kantoor, zoekt een LEUKE VRIENDIN, kunnende dansen. Brieven L 3071 bur. van dit blad. Wie helpt dame 68 jaar aan WOONGELEGENHEID in rustig gezin. Brieven L 3069 bur. v. d. blad. Te huur per 1 Febr. a.s. gem. ZIT-SL AAPKAMER zonder pension met gas. water en stookgelegenheid. Br. L 3070 bur. v. d. blad. GEMEENTE VELSEN Onteigening voor de Wederopbouw Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter open bare kennis, dat de tegen Donderdag 3 Februari a.s., uitge schreven zitting, voor het aanhoren van bezwaren tegen de voorgenomen onteigening van enige percelen en percëels- gedeelten te Oud-IJmuiden. geen doorgang zal vinden, doch dat deze ziltting zal worden gehouden op Woensdag 9 Fe- bruari 1949* om tien uur, ten Gemeentehuize, alhier. VELSEN, 20 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, KWINT "de Secretaris, VEENSTRA P. HOOGEVEEN ZOON Makelaars - Veilingmeesters - Taxateurs Sinds 1909 NIEUWE GRACHT 74 PARKLAAN 22 HAARLEM VEILEN DONDERDAG 27 JANUARI in opdracht van de Fa. Gebr. Faber, Armycontractore te A'dam: Een partjj dekkleden in alle maten; 500 spaden; 200 drietands rieken; 1000 pr. rubber isolatie-wanten; 100 matrassen; 100 pr. Eng. marine oliedoekbeenpypen; 1000 standee-zeiltjes (voor ligstoellopers en verwerken de industrie); 200 India ropes (sjorljjnen 30 M.); 500 wacht jasjes. AANVANG VEILING: 14 uur. BEZICHTIGING op de veilingdag van 913 uur. Inlichtingen ten kantore (Tel. 13845). Nederl. Vereniging voor Sexuele Hervorming Secr. B. J. Moolenaar, Raadhuisplein 5, Haarlem-Noord UITNODIGING tot het bijwonen van een op Dinsdag 25 Januari as., des avonds 8 uur, in „Flora", Zeeweg te IJmuiden-Oost. De Heer Gé Nabrink zal spreken over: „SEXUELE VOORLICHTING en SEXUELE HERVORMING- TOEGANG VRIJ -HAARLEM- Nog slechts één dag tegen uiterst lage prijzen en onder volle fabrieks garantie. Hedenavond van 7-9 uur en morgen Dins dag 25 Januari van 11-5 en 7-9 uur kunt U nog in het bezit komen van een moderne bontmantel. Daarom allen naar: Gebouw DE NIJVERHEID, Jansstraat 85, Haarlem U weet het reeds: Er is in Nederland maar één adres voor bontmantels onder volle garantie tegen lage prijzen: GOOIS VEILINGBEDRIJF - BUSSUM NETTE SERVEERSTER gevraagd Aanmelden Woensdag tussen 12 en 2 uur aan DE BICKBAR Winkelgalerij Oosterduimweg. Te koop gevr. beslist goed onderhouden KINDERWA GEN Liefst laag model. Br. tj 3066 bur. v. d. blad. Te koop: een goed onderh. MOTORCARRIER J. L. O. m. n. banden. De Ruijterstr. 51, IJmuiden-O. Voor onmiddellijke indiensttreding gevraagd bekwame stoker WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 1" Santpoort-Station. Belastingconsulent te Sant poort heeft nog tijd beschik baar voor het behandelen van belastingzaken en het bijhouden van administratiën Spreekuur Maandag t/m. Vrijdag van 7—8 uur. Frans Netscherlaan 19. Velleman Koop'! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel 14637 Zijlstraal «1 Turfmolm 40 ct. p. gr. pak. Gebr. Veeninga, Jacobynestr. Tel. 13265

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4