Zeemlappen Voetbal in Kennemerland Nog enige nieuwtjes uit de Provinciale bron Loendersloot's Warenhuis (Kort cn Bondig^ Dr. Drees „zeer betrekkelijk" tevreden MAANDAG 24 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT KennemersHercules 31 Tegen het einde van het seizoen blijkt, dat de Kennemers nog wat in zijn mars heeft. Zondag stelden de spelers hun sup porters niet teleur en zonden Hercules met een nederlaag van 31 huiswaarts. De wedstrijd gaf het beeld van een gelijk op gaande strijd, waarbij de Kennemers voor het doel iets gevaarlijker was. Spoedig schoot Aptroot de bal van verre tegen de onderkant van de bovenlat en Brethouwer deponeerde het terugspringende leer in het Utrechtse doel (10). Beide partijen zetten alles op alles, doch tot de rust bleef de stand gehandhaafd. Na de hervatting had de Kennemers direct succes, toen J. Ver sluis een goed aangegeven bal in de uiter ste hoek van het doel liet verdwijnen (2 0). Kort daarop maakten de gasten uit een hoekschop het enige tegen punt (21). Hercules ondernam enkele gevaarlijke aanvallen. Bij een der Kennemers aanval len schoot Albers de bal vrij hard tegen 'r Hercules back en de keper kon de van rich, ting veranderde bal niet meer stoppen (31). Met deze stand kwam het einde. V.V.B:- is op de goede weg In een zeer snelle strijd met vaak goed voetbal is WB er in geslaagd DSS te Bloe- mendaal te kloppen. Direct was DSS met de wind mee in de aanval. De rechtbuiten zette goed voor, maar de middenvoor miste door de bal hoog over te schieten. Daarop viel WB aan. G. v. d. Veldt bracht de bal uit een vrije trap voor doel, doch Hooy- donk en Verswijveren begrepen elkander niet en de bal ging naast. Verswijveren viel tot de rust wegens 'n blessure uit en WB hield met 10 man moedig stand. Onmiddel lijk na de hervatting passeerde de DSS- rechtsbuiten Duineveld, zette keurig voor, maar twee van de gastheren kopten mis. VVB verplaatste 't spel naar de DSS-helft. Hoen plaatste de bal over de verdedigers en Verswijveren zette goed door, waarna hij doelpuntte (01). Direct na de aftrap belandde de bal bij de DSS-linksbuiten, die goed voorzette en door het missen van Dui neveld kreeg de rechtsbuiten gelegenheid v. Veelen te passeren (11). Met nog vijf minuten te spelen werd Verswijveren ge haakt en WB kreeg een strafschop toe gewezen, welike Verswijveren inschoot (1—2). I.E.V. miste schutters De wijzigingen in het elftal van IEV, dat od „Watervliet" tegen de Amsterdamse club BDK uitkwam, leverden ook nu geen succes op. BDK vertoonde met wind mee een open spel en IEV hield alles te kort, zodat elk succes uitgesloten was. Reeds na dertien minuten had BDK succes, toen Zonneveld bleef staan en de Amsterdamse rechtsbuiten toelopende Van de Bos kon passeren (01). Twee minuten latei- maakte de verdediging van IEV een fout; Van der Berghe legde de bal voor de voe ten van de linksbuiten der gasten, die maar voor het inschieten had (02). IEV was nu sterk in de aanval, kreeg enige uitste kende kansen, maar Koek miste. Na de hervatting was IEV voortdurend sterker, drong op, maar kwam niet verder dan de BDK-verdediging. De kansen ble ven zonder succes, ook niet toen weer spelers van plaats verwisselde. Kort voor het einde speelde Wittebrood de bal door; Valk tikte even naar binnen en Koek redde de eer, maar daarbij bleef het ook (12). en met een prachtig schot bezorgde hij zijn club een voorsprong. Na dit doelpunt was Waterloo niet meer te houden en Bouwens en v. Zonderen zorgden voor een stand van 30 met de rust. In de tweede helft volgde hetzelfde spel- beeld. Steeds was Waterloo in de aanval. W. v. Zonderen maakte er 40 van en ver volgens vorgden De Haas en Romkes dat het 70 werd. Het tweede elftal verraste vriend en vijand door het sterke Kennemers 4 met 3—2 te kloppen, na met de rust met 21 achter gestaan te hebben. Het reserve-elf- tal kwam met drie invallers uit, maar de invallers deden het best. De nog steeds gevaarlijke rechtsbuiten H. Verswijveren stichtte verwarring in de achterhoede en A. Prins stelde met twee doelpunten de zege in veiligheid (32). Terrasvogels slecht op dreef Het had er alle schijn van dat de Terras vogels de ontmoeting tegen Bloemen- daal reeds bij voorbaat gewonnen achtten, althans de spelei-s startten in een tempo en speelden met een geestdrift, waarmede Bloemendaal absoluut geen moeite had. De bezoekers daarentegen speelden een beter spel en slaagden er in reeds vóór de rust een 2-0 voorsprong te behalen. Ook na de rust behielden de bezoekers het beste van het spel. Herhaaldelijk liet de achterhoede van de Terrasvogels een steek vallen. Vooral spil Dortmundt greep er nogal eens naast. Bloemendaal, dat in tien minuten drie doelpunten maakte, wist de stand tot 0-7 op te voeren. Het laatste doel punt had de scheidsrechter echter niet zien scoren, zodat het bij 0-6 bleef. In het laatste kwartier gingen ook de Vogels nog even voetballen. In deze perio de scoorde Röbken tweemaal (2-6). Bestuurders van Clubs en Verenigingen raden wij aan zich VROEGTIJDIG met ons in ver binding te stellen voor nieuwe LUXE TOURING-CARS F. J. BOUCXAERT ZN. TEL. 19992 CAdv.) Adres uitsl. ROZENSTRAAT 1-9 - G. Voorting was de snelste in de wieler-cross Onder zeer grote belangstelling en be gunstigd door prachtig weer is Zondag onder leiding van de HSV „De Kampioen" in de nabijheid van „Kraantje Lek" een wieier cross over een afstand van 25 KM (zes ronden) gehouden. Van de zijde der deelnemers bestond voor deze unieke wedstrijd grote animo. Onder de 105 deelnemers waren prominenten uit de wielerwereld. De strijd was bijzonder zwaar over het moeilijke parcours en een groot aantal deelnemers moest de strijd staken. In de tweede ronde hadden G. Voorting, Van Roon, Snijders, St'onn en G. van Beek een kleine voorsprong genomen, welke zij gaandeweg vergrootten; maar in de laat ste ronde trok G. Voorting er tussen uit en won met 15 seconden verschil voor Van Roon. De uitslag luidde: 1. G. Voorting. Haarlem, 1 uur 24 sec.; 2. P. van Roon, Haarlem, op 15 sec.: 3. Storm, Den Haag, op 45 sec.; 4. G. van Beek, Zaandam; 5. Snijders, Halfweg; 6 Faanhof, Amsterdam; 7. Van Breener, Am sterdam; 8. W. Voorting, Haarlem; 9. P, Duif, Zaandam; 10. Hofland, Beverwijk. G. Voorting, Van Roon en W. Voorting wonnen voor „De Kampioen" de wissel- prijs. De baten van deze cross waren be stemd voor de sportartikelen-actie van de NIWIN. Waterloo klopte D.I.O. II met 70 Na veertien dagen rust kwam Waterloo xveer binnen de lijnen. DIO 2 moest met een flinke nederlaag naar Haarlem terug keren. Het zag er in het begin niet naar uit, dat het zo'n grote overwinning zou worden, want de doelen verkeerden om beurten in gevaar. Na tien minuten spelen zag de actieve De Haas zijn kans schoon Uit één stuk f 1.36, f 1.77, f 3.36, f 4.20 f 1.98, Willemsbeekweg - IJmuiden (Oost) Zwemmen D.W.T. won vijfkamp Hockey Geen uitblinkers bij heren-selectieploegen Op het BMHC-terrein te Bloemendaal tra den Zaterdagmiddag om half vier twee Wes telijke ploegen aan. welke onder critische blikken van enige leden van de technische commissie een partijtje hockey van mager gehalte demonstreerden. Men kwam als een Haags-Haarlemse combinatie tegen een Gooi- Amsterdam ploeg in het veld te staan. Het gehele spel maakte een rommelige in druk en de omstandigheid dat men niet op elkaar was ingespeeld, deed zich duidelijk gevoelen. Men liep elkaar thans onnodig in de weg. zodat bijzondere staaltjes van tech niek en tactiek zo zij er tenminste waren! teniet werden gedaan. Toch leverde deze selectie-wedstrijd nog enige, hoewel matige individuele prestaties op. En ten slotte ging het hier om, dat men zich een inzicht kan vormen van het spelers-materiaal, waarover men t.z.t. de beschikking zal kunnen hebben. Zo leerde men Lagaay van TOGO als links binnen kennen als een harde werker, die van doorzetten weet. Bovendien nam hij het enige doelpunt voor de Haags-Haarlemse combinatie voor zijn rekening Hoewel niet geheel verdiend, wist de Gooi-Amsterdam ploeg met 31 te zegevieren. Hoewel deze proefwedstrijd een niet ge heel en al bevredigende indruk heeft achter gelaten. mag men toch tevreden zijn, dat enige jeugdige spelers het beste voor de toe komst doen hopen. Bij de dames Na afloop van de selectiewedstrijden, die Zondag op de BDHC-terreinen te Bloemen daal werden gehouden, heeft de dames elftal commissie de volgende 24 speelsters tot het deelnemen aan de centrale training uitge nodigd: J. Jurissen (Pinoké); L. Roemers (Hilversum): E. Loeb (Rood "Wit); I. Piel (HHYC); H. Horst (HBS); W. Broers (Be Fair); F. Brouwer (HHYC); C. Nagel (Lei den); G. de Jongh (HDM); E. Roelofsz (Leiden): J. Hogestijn (Be Fair); M. Blom Diemer Kool (Amsterdam); D. Burgersdijk (Leiden); E. Bleekmolen (Be Fair); H. Vree- de (Rood Wit); H. Smithuysen (Amsterdam); M. Francken (BDHC); B. Coops (Gooi); N. Buissant (Hilversum); T. Peters (Venlo Girls); G Wijnstroom (BDHC); E. Kruse- man (EMHC); M. Riemersma (Eindhoven) en L. Mypels (Amsterdam). Heren. Promotieklasse C. PinokeAmers foort 3—1. Promotieklasse D. Amsterdam IIIjsvo gels 10. Pinoke IIAlkmaar 01. Tweede klasse D. HBS II— Strawberries II 3—1. Bekerwedstrijden. Heren. Amsterdambeker. (Tweede ronde) TOGO—Union 61. Hilversum IIArnhem 2—2. Victoria—Be Fair 1—1. Groningen— DKS 2—4. HHIJC—MOP 9—0. BMHC II— SCHC II 41. AmsterdamHOC II 21. Leiden—HTCC 3—4. Bully—HDM 1—6. SCHCOranje Zwart 50. HVAKampong 23. Hilversum—Eindhoven 20. LHC Laren 0-2. HDM II—VW 3—2. Strawber ries—MRHC 1—1. Heren. Treslingbeker (Tweede ronde). Vic toria IIKameleon 51. HHIJC III-HDM III I0. LeonidasDelftse Stud. Ill 22. Gooi II—Adelborsten 2—1. FIT—Tempo '34 0—1. BNC ni—AMVJ III 3—2. Meppel—Zwolle H 61. Alliance IIIGooi III 24. AMVJ II Spirit 2—1. Push II—HMHC 31. Zwart wit IIRapidity 0—2. Schaerweyde IIRapid 3—1. Be Fair IClubhuis te Werve 10. Hurley— Togo II 21. Dames. Dr. Exaltobeker (Tussenronde) GroningenDeventer 12. Nijmegen—Togo 02. Forward—Leonidas 30. Tilburg—Vic toria 1—0. MRHC—BDHC H 1—0. Dames. Amsterdambeker (Tweede ronde) Alliance-Laren 21. BDHC IVHudito 8—0 Zondag trokken de Watertrappers naar Arnhem, waar de jeugdige R.K. zwemvereni ging Natando een vijfkamp hield in het Sportfondsenbad. Door het terugtrekken van Neptunus Zutfen startten de Haarlem mers met twee ploegen met als tegenstanders NZC uit Nijmegen. AZPC uit Amersfoort en Swift uit Den Haag. Door keurige prestaties op de schoolslag en rugcrawl won DWT de beker met flinke voorsprong op AZPC, de tweede ploeg werd nog keurige derde voor NZC cn Swift. De voornaamste tijden waren; 100 m. schoolslag dames: 1. D. Turkenburg 1.32.3; 3. T. Feringa 1.40.6. Idem heren: 1. Jan Lablans 1.19.6; 2. Frans Lablans 1.27.3. 100 m. rugslag dames: 1. G. Swaalf 1.29; 2. B. Nelissen 1.30.3. Idem heren: 3. J. v. d. Heijde 1.27.4; 4. P. Geukers 1.31.6. 100 m. borstcrawl dames: 3. en 4, P. van Bruggen en T. Scheerder beiden 1.23.1. Idem heren T. Veerman 1.14.7; C. Heerens 1.15.8. 5 x 50 m. borstcrawl estafette dames: 1. DWT 1 3.09.3; 4. DWT 2 3.32. Idem heren 2. DWT 1 2.42.2; 4. DWT 2 2.54.7. Waterpolo heren: AZPC 1DWT 1 64. Skiën Nederlandse kampioenschap pen te Arosa In het Zwitserse wintersport-centrum Arosa werd Zaterdag een aanvang gemaakt met de Nederlandse ski-kampioenschappen. De uitslagen van de eerste dag luiden:" Slalom heren 1. Dick Pappenheim, 2 min. 19,2 sec.; 2. Arthur Nijhuis, 2 min. 19,8 sec.; 3. Arend Hubrecht, 2 min. 22 sec. Slalom dames 1. Ada Elias van Sta broeck, 2 min. 53,6 sec.; 2. Marlies Hulsin- ga, 2 min. 58,2 sec.; 3. Baby Rambonnet,. 3 min. 5,8 sec. Zondag stond de afdaling op het pro gramma. Bij de heren won Dick Pappenheim in 2 min. 19.2 sec. voor Arthur Nyhuis in 2 min. 19.8 sec. en A. Hubrecht in 2 min. 22 sec. Eigenlijk was de 40-jarige J. Boon, die tijdens de oorlog in Oostenrijk heeft ge woond, eerste met een tijd van 2 min. 16.2 sec., maar deze deed buiten mededinging mee. Bij de dames werd Ada Elias van Stabroeck eerste in 2 min. 53.6 sec., gevolgd door Mar lies Hulsinga met 2 min. 58.2 sec. en Baby Rambonnet 3 min. 5.8 sec. In de combinatie won Dick Pappenheim met 2.18 punten, Joost de Boer was tweede met 2.87 en Arend Hubrecht derde met 8.95 punten. Voorts eindigde Arthur Nyhuis als vierde met 13.10 punten. Bij de dames be zette Ada Elias van Stabroeck de eerste plaats met 0 punten, Marlies Hulsinga was tweede met 19.53 punten en Baby Rambon net derde met 26.74 punten. Dressuur en cross van de H.R.J.V. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging hield Zaterdagmiddag haar eerste dressuur- wedstrijden in de Duinmanège. Het pro gramma dat de deelnemers voorgezet kregen, was zeker niet eenvoudig, maar zij hebben zonder uitzondering de opgave naar behoren vervuld. De zware klasse was onbetwist voor mej. K. Schleicher op Baronesse. Met benijdens waardig gemak presenteerde deze uiterst talentvolle jonge amazone de vroeger zo lastige volbloed-merrie en het staat wel vast dat ook in open wedstrijden deze combinatie voortaan een ernstige concurrente zal zijn. Twee werd H. Paanen met Tentor le Grand, een tweetal dat zo langzamerhand heel fijn op elkaar ingespeeld raakt. De derde prijs was voor V. Klep met Kilmallock, die in een overigens voortreffelijk gereden programma wat punten verspeelde door verkeerd aan springen in de rechter-galop. In de lichte klasse was N. Stegeman met de veelzijdige Joy heèr en meester en de vos kreeg verdiend het oranje lint. Twee werd mevr. Klaje op Don Castor. Tot slot werd er nog een lichte cross country gereden. H. Paanen. die met Tentor als laatste startte, vloog als een wervelwind rond en was in 2 min. 10 sec. binnen. G. J. v. Limburgh had er met Jumping Powder weer de slag van te pakken. Hij werd tweede in 2 min. 24 sec. Mej. Schleicher reed haar oude favoriet, Quite Well, met veel behendigheid en élan door het moeilijke terrein en werd derde in 2 min. 28 sec. Aan het antwoord van Ged. Staten van Noordholland op de afdelingsverslagen der Provinciale Staten over de begroting voor 1949 ontlenen wij nog: Terschelling en Vlieland blijven bij Friesland De Duitsers hebben indertijd Terschelling en Vlieland van Noordholland afgehaald en bij Friesland gevoegd. Terschelling heeft er op aangedrongen de toestand van vóór 1940 te herstellen. De minister van Binnen landse Zaken heeft deze aangelegenheid bestudeerd. Hij is tot de conclusie gekomen dat het wegens de justitiële en fiscale in deling beter is de tegenwoordige toestand te bestendigen. De Westeinderplas Binnenkort zullen Ged. Staten een voor stel doen om een subsidie te verleenen ten behoeve van de oeverbescherming van de Westeinderplas (bij Aalsmeer). Het personeel van de Prov. Waterstaat In 1925 ^varen er bij de Prov. Waterstaat 50 ambtenaren werkzaam, in 1930 was dit aantal gestegen tot 155, in 1935 tot 175 en in 1940 tot 210. Thans zijn er 180, inbegrepen de 21 ambtenaren van de Planologische dienst. Het intérieur van de nieuwe „Slratocruiser" die binnenkort door de Pan-American Airways op de Transatlantische dienst gebruikt zal worden. Het vliegtuig kan 75 passagiers vervoeren en zal voor de oversteek van Amerika naar Ierland slechts twaalf uur nodig hebben. Nederland herexporfeert Duitse „Volkswagens" In de Verenigde Staten is een eerste zending Duitse „Volkswagens" aangeko men. Deze auto's waren door Nederland ingevoerd en daarna geexporteerd naar de V.S. Nederlanders, die de auto's begeleid den, hebben verklaard dat men maandelijks driehonderd „Volkswagens" in Amerika hoopt te verkopen. Kennismaking met gevolgen Met een splinternieuwe auto reed een garagehouder uit Eibergen naar Amster dam, waar hij in een café kennis maakte met een man, die hem wel even de weg naar Amstelveen zou wijz^i. In Amstel veen ging de garagehouder even op bezoek bij een vriend en in die tijd verdween de nieuwe kermis met de auto. De garage houder vond hem terug in het café waar de kennismaking was begonnen. Hij be weerde dat de auto door de politie in beslaggenomen was. De Eibergenaar stapte naar het politiebureau en vernam daar dat zijn wagen tegen een boom gereden en zwaar beschadigd was. Direct werd het café opgebeld. De dader was echter ver trokken De heer J. Martin heeft tegen 1 Augustus ontslag gevraagd als directeur van de K.L.M. Sinds 1 Mei 1921 is de heer Martin aan de K.L.M verbonden. Spoorlijnen in de Haarlemmermeer In 1904 werd door Noordholland aan de N.V. Hollandse Electrische Spoorweg maatschappij een voorschot toegekend voor de spoorwegen in Haarlemmermeer en om geving. Na enige jaren werd deze dienst gestaakt. Van de liquidatie-ontvangsten kreeg de provincie slechts 35.000. De liquidatie is nog niet voltooid, maar de provincie kan nu niet meer verwachten dan slechts en kele procenten van het voorgeschoten be drag. Rijwielpaden Het aanleggen van rijwielpaden langs alle wegen zou zo schrijven Ged. Staten van veel betekenis zijn, vooral voor het toerisme. Dit werk zou in een gebied als onze pro vincie echter zeer kostbaar zijn. Daarom kunnen in de tegenwoordige tijd de rijwiel paden slechts bij uitzondering voor uitvoe ring in aanmerking komen. Perceel Nieuwe Gracht 7 Ged. Staten delen mede dat zij afgezien hebben van het aanvankelijke plan om het perceel Nieuwe Gracht 7 te bestemmen tot museum. Het is nu verhuurd voor 4000 per jaar. De inrichting van het perceel in het Wil- helminapark ten dienste der provincie kost 12.500. De gemeente-grenzen Ook Gedeputeerde Staten hebben het zeer betreurd, dat de provinciale commis sie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland haar rapport nog niet in 1948" heeft kunnen indienen, zoals de verwachting was. Verschillende factoren, enerzijds samenhangende met de ingewikkeldheid van deze materie, ander zijds met het feit, dat zowel de leden als de secretaris va>n de commissie ook door zeer vele andere werkzaamheden in be slag worden genomen, moeten hier als oor zaak worden beschouwd. Intussen is het eerste deel van het rapport thans groten deels ter perse. Het betreft hier het alge meen gedeelte van het rapport, dat naar schatting 150 a 200 blz. groot zal worden, Gedeputeerde Staten hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bereid ge vonden dit algemeen deel voor haar risico uit te geven. Omtrent het tijdstip van ver schijnen en de wijze van uitgeven van het tweede gedeelte, dat aanmerkelijk omvang rijker zal worden, kan op het ogenblik nog niets met zekerheid worden gezegd. Als er werkloosheid komt Voor Noordholland zijn in geval van op tredende werkloosheid in dit jaar en vol gende jaren voldoende obiecten voor de uitvoering voor de DUW beschikbaar, waaraan voor meer dan' ƒ12 millioen zal kunnen worden verloond en waarvan de bijkomende kosten zijn gedekt. Het fruitbedrijf in Hoofddorp Met betrekking tot het fruitteeltbedrijf te Hoofddorp kan worden medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten dit bedrijf met ingang van 1 Januari 1949 verpacht hebben aan de tot dit doel nieuw opgerichte stich ting „Fruitteeltdemonstratiebedriif Hoofd dorp". De pachtsom bedraagt 2500.In het bestuur van de nieuwe stichting heeft ambtshalve ook een lid van Gedeputeerde Staten zitting. Bestrijding der tuberculose De bestrijding van de tuberculose heeft steeds de volle belangstelling van Gedepu teerde Staten. Over de jaren 1945, 1946 en 194*7 is door de provincie aan de gemeenten voor dit doel onderscheidenlijk 143.949,07. 180.995,52 en 263.901,12 uitgekeerd. Het voor het dienstjaar 1947 voor dit doel aanvankelijk geraamde bedrag van 165.000,zal bij suppletoire begroting verhoogd dienen te worden tot 265.000. Krankzinnigenverpleging Een onderzoek heeft uitgewezen dat het provinciaal ziekenhuis te Medemblik niet gemist kan worden. Het wordt dus niet gesloten. Het door het Rode Kruis te ontruimen gedeelte van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zal terstond na de ontruiming in gereedheid worden gebracht voor de opneming en verpleging van andere ern stige patiënten, die evenzeer verzorging behoeven, n.l. geesteszieken. De streekplannen Het streekplan voor de IJmond-Noord kan waarschijnlijk binnenkort ter vast stelling worden aangeboden; daarmede zullen dan onzekerheden over de ontwik keling van dit gebied worden opgeheven. De streekplancommissie voor dit. gebied heeft inderdaad in het verslagjaar slechts éénmaal vergaderd. Van de meeste urgen tie waren te dien tijde de streekplannen voor Kennemerland-Zuid en voor de Zaan streek en Waterland. De studie van het streekplan voor het Gooi is zover gevorderd, dat het ontwerp daarvoor grotendeels gereed is. Kabaal in Beverwijk's dreven De Zondagavond heeft in het anders zo rustige Beverwijk een tweetal rumoerige vechtpartijen opgeleverd, die beide wer den veroorzaakt door een teveel aan geest rijk vocht in diverse personen. Op het station raakten enige matrozen, die een vrij groot aantal ..rondjes" hadden geconsumeerd, slaags met een zich aan hun luidruchtigheid ergerende burger. De po litie heeft de hele kluwen van vechtende zeerobben en landrotten naar het bureau getransporteerd, waar de vrede later is ge tekend in het bijzijn van een vriendelijke agent. In een café sloeg een jenever-amateur tijdens een onenigheid een spiegelruit aan scherven, maar de politie heeft hem latei- op de avond zwervend en nog steeds in zeer beschonken toestand aangetroffen, zodat deze glazenier de nacht in een cel heeft doorgebracht. Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford. thans burgenieester van de gemeenten Fij naart en Willemstad is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester van Putten (Gld.) binnenlan, Zeepost naar Indonesië kan ,M. verzonden met het s.s. „Groote Beer" dit 2 Februari vertrekt. Correspondentie uiterlijk 27 Januari gepost zijn. Naar Nederlandse Antillen vertrekt op 3 Fphr,, het m.s. ..Haarlem". Brieven e d. posten op 31 Januari. M Felle kritiek is in de gemeenteraad vt,* Doetinchem geuit op de wederoobou* instanties, die zo wordt in een mêt als» mene stemmen aangenomen motie verklad" de uitvoering van het wederopbouwnlaS voor de gemeente anderhalf jaar hebben vil traagd. ver" De gezagvoerder der K.L.M. W C r Versteegh is na een kortstondige ziekte cm li jarige leeftijd in Batavia overleden. DeW Versteegh trad op 1 Augustus 1947 in KI M dienst. Dank zy de Marshall-hulp hebben vel? bedrijfsautohouders m Nederland een nipi we vrachtauto gekregen. Om hun erkent? lijkheid te tonen zullen zij Donderdag in nil' Haag een demonstratierit met de 120 wagens houden, waarbij langs de Amerikaanse am bassade en het gebouw van de E.C.A.-missi! zal worden gereden. e Het openbaar onderzoek, dat in AVr (Schotland) is gehouden naar de oorzaak van de ramp met de K.L.M.-Constellati™ „Nijmegen", is thans geëindigd. Er zal e?n rapport worden uitgebracht aan de Brits? minister voor de burgerluchtvaart. Na zyn klanten bediend te hebben lipt een 34-jarige melkbezorger in Den Haag' ziin wagen in de steek en maakte in Rotferda-n de f 200 op, die hij die dag ontvangen had Toen was hij in zo'n gulle bui, dat hij een groot aantal boterbonnen aan onbekenden ging uitdelen. De door zijn patroon gewaar schuwde politie heeft hem bij zijn thuiskorosl gearresteerd. Dr. E. Hurter, correspondent van de ..Neue Zürcher Zeitung" in Den Haag ïs c6 kozen tot voorzitter van de Buitenland*? Persvereniging, als opvolger van de hP«ï Herbert Antcliffe. Uit de garage van het R.K. ziekenhuis te Sittard is de ziekenauto gestolen. De die ven hebben de brancard, die in de wagen bevestigd was, er uit genomen en in de garage achtergelaten. De auto is later onbe. heerd in Amsterdam aangetroffen. Waar- schijnlijk is de wagen gebruikt om smokkel! waar te vervoeren. Wat doet men als een gebouw moet worden verplaatstMeestal wordt het afgebroken en tveer opgetrokken.^ waar men het hebben wil. Niet aldus het glazen bezoekersrestaurant op Schiphol, dat naar de Zuidzijde van het nieuwe stationsgebouw moest verhuizen. Het hele geval werd op wielen gezet en voetje voor voetje met lieren aan een zware vrachtauto over een afstand tan ruim 300 meter naar zijn nieuwe basis getrokken. Hij verwacht spoedig de instelling van een interim-regering in Indonesië K.N.S.M. verdubbelt haar diensten op West-lndië De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij heeft haar geregelde dien sten naar West-lndië en Zuid-Amerika, de zogenaamde „Colon-lijn" verdubbeld. Evenals voor de oorlog zal iedere 14 dagen een schip van de K;N.S.M. vertrekken. Hiertoe zullen de in de Amsterdamse haven gestationneerde schepen „Helena", „Hes- tia" en „Hydra", die op deze dienst varen worden geassisteerd door de zusterschepen „Hersilia", „Hècuba" en „Hera", alle vrij nieuwe schepen van ongeveer 6000 ton, die in Amerika zijn gekocht. .Indien het buitenland ons in de Indo nesische kwestie een beetje rust zou gun nen, geloven wij, dat de wegen, die thans worden gevolgd, de situatie in Indonesië tot wederzijdse tevredenheid zullen op lossen". Dit was de kern der verklaring, welke de minister-president, dr. Drees, Zaterdag middag na zijn aankomst op Schiphol tegenover journalisten aflegde. In deze verklaring sprak hij zijn vreugde uit over het feit, dat de conferentie van de deelstaten eenstemmig tot het besluit was gekomen, te trachten zelf tot overeen stemming te komen met de vertegenwoor digers van de republiek. „Ons werk in Batavia was het voorbereiden hiervan. Dat het houden van een gesprek met Hatta, hetgeen in het voornemen lag, mij niet is gelukt, is niet het gevolg van een weigering van Hatta om een onderhoud met mij te hebben, doch uitsluitend omdat Hatta deze bespreking gaarne op een andere plaats wilde houden en deze plaats ons eerst be kend werd op het ogenblik, dat wij op het punt stonden met het vliegtuig te ver trekken. Nu het zwaartepunt van de be sprekingen in Indonesië ligt bij de fede ralisten en de republikeinen, is dit, ook niet zo belangrijk". Minister Drees prees de bijzondere pret tige samenwerking, die er is geweest tus sen hem. jhr. Michiels van Verduvnen. de heren De Pont, Blom en dr. Beel. Het wederzijds begrip tussen Batavia en Den Haag is hierdoor in hoge mate bevorderd. Het plan bestaat niet, zo zeide dr. Drees, dat ik zelf spoedig weer naar Batavia zal gaan. Dit ligt. niet zozeer op mijn weg, hoewel .ik niet wil zeggen, dat dit uit gesloten is". De minister-president ver wachtte spoedig de feitelijke instelling van van een interim-regering. Een vraag, door een van de journalisten gesteld naar aanleiding van de conferentie die in New Delhi wordt gehouden, greep minister Drees aan om in het algemeen iets te zeggen over de houding van het buiten land. Ridders zonder vrees In het Luxor Theater te Beverwijk werd Zaterdagmiddag voor verschillende pad- vindersgroepen vertoond de padvindersfilm „Ridders zonder vrees", welke vervaardigd is in opdracht van het Nationaal Hoofd kwartier der Nederlandse Padvindersver- eniging. Deze rolprent gaf een goed beeld van het uitgebreide en veelzijdige padvin dersleven. In het voorprogramma werd be halve enkele tekenfilmpjes, vertoond de film over de Jamboree, welke in 1948 te Moisson werd gehouden. Het openings woord werd gesproken door de heer J. van Ees, waarna met het padvinders-cere- monïëel dë vlag gehesen werd. Tijdens de pauze werden verschillende kampliedjes gezongen. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen, 22 Januari: IJM 58 Amsterdam, VEM, met vis, vertrok ken 8 Januari. IJM 20 Johannes Polderman. Marezaten. uit Engeland. Uitgevaren, 22 Januari: IJM 21 Mary; IJM 155 Hornrif; IJM 6 Norma Maria; IJM 57 Medan; IJM 53 Dirkje. „Wat ons steeds weer heeft getroffen is, dat in het buitenland volkomen genegeerd wordt al wordt het niet ontkend dat gedurende zes maanden lang van republi keinse zijde stelsematig het bestand is ver broken. Driehonderd lagere ambtenaren zijn in deze periode vermoord, duizenden zijn ontvoerd. Politiek overleg kan lang duren. Een dergelijke toestand, welke groot gevaar inhoudt, echter niet. Dat men dit in internationale kringen volkomen" voor bijgaat, noem ik een zeer grote oneven wichtigheid in de beoordeling der feiten". De minister werd ook de vraag gesteld, of de documenten, dié in Djokja gevonden zijn, Hatta persoonlijk compromiteren. Minister Drees antwoordde hierop: „Wij achten de republikeinse regering in haar geheel daarbij betrokken. Straks zal het Indonesische volk zelf moeten uitmaken, door wie het wil worden geregeerd. Onze mening over bepaalde personen is op het ogenblik dus niet meer zo belangrijk". „Ontzettend misverstand" Het gesprek kwam daarna op het verblijf van Hatta en de andere republikeinse leiders op Banka en het rapport, dat hier over door de Commissie voor Goede Dien sten is uitgebracht. Minister Drees' noemde de gebeurtenissen op Banka een ontzettend misverstand tussen Batavia en de verant woordelijke autoriteiten op Banka. Het had niet in het minst in de bedoeling ge legen de republikeinse leiders zo sterk in hun bewegingsvrijheid te beperken. Mi nister Drees merkte evenwel op, dat Hatta en zijn metgezellen niet geklaagd hebben over de ondervonden behandeling. Dr. Drees zeide, niet optimistisch te zijn, noch pessimistisch en verklaarde „zeer be trekkelijk" tevreden te zijn over de be haalde resultaten. Tevreden was hij over de sfeer der besprekingen en over de mo gelijkheden, die deze besprekingen hebben geopend. „Dat ik tevreden ben in meer algemene zin kan ik niet zeggen, daarvoor zou ik eerst resultaten moeten zien. Wie drie en een half jaar met het Indonesische pro bleem te maken heeft gehad, lijdt niet aan een overmaat van optimisme". Op een vraag over zijn gezondheidstoe stand antwoordde dr. Drees: „Toen ik naar Batavia vertrok, was ik oververmoeid. Deze reis heeft gemaakt, dat ïk uitgerust ben. Ik heb mij nu tenminste eens kunnen concentreden op één onderwerp. In Bata via ben ik gedwongen geweest enige dagen het bed te houden, doch ik voel mij nu redelijk fit". Ter begroeting waren op Schiphol aan wezig alle ministers met uitzondering van mr. Van Schaik, die in de West vertoeft- De „Franeker" bracht 3000 kg. post mee De K.L.M.-Constellation „Franeker" is Zaterdag komende van Batavia, op Schip hol geland. De „Franeker" was bijna gelijktijdig met de „Tilburg" waarmee de heren Drees en Michiels van Verduynen de reis maakten, uit Indonesië vertrekken. Er was driedui zend kg post aan boord. Zes passagiers hadden de reis meegemaakt.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6