IJmuider Courant Haarlems Dagblad Lagerhuis stelt zich achter Bevin's Palestina-politiek De communisten willen eerst Nanking met wapenen bedwingen Nog twee belangrijke moeilijkheden in de kwestie „Duits bezettingsstatuut" Litteraire verhandelingen in de rechtszaal 63e Jaargang No. 19153 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm. 5437,° Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Hdutstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ®pratite ftaartoirafte üurattt (Jhna réfS) Donderdag 27 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25 Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De landen der Brusselse Alliantie werden over erkenning van Israel geraadpleegd TONDEN 27 Januari Reuter)Na Volle dag debatteren heeft het. Britse lagerhuis met 283 tegen 193 stemmen de Palestijnse politiek van de Britse minister ?1 Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, ..gekeurd. Bevin leverde woordenduels et de leider der oppositie Churchill, en verschillende leden van zijn eigen Labour- til Hij verdedigde zijn politiek in een rede van anderhalf uur. Onder meer ver- Kaarde hij, dat Engeland Palestina met zou 'kennen voordat antwoord hieromtrent was ontvangen van de landen van het ge menebest en de landen der Westeuropese ^huiien'weer gevechten zouden losbarsten .au het voor Engeland zeer moeilijk zijn onverschillig en werkeloos toe te zien. Bevin zeide: „Het bestaan van de staat Is- faël is thans een feit en wij hebben niets ondernomen - doch voegde erbij, dat het belang van de Arabische zaak eveneens overwogen moet worden. Bevin eindigde zijn rede met de belofte, dat de regering het uiterste zou doen !om vrijheid, veiligheid en voorts economische en sociale vooruitgang te be vorderen in een gebied dat van vitaal be lang voor ons en de wereldvrede is". Churchill dwong een stemming af over Bevins „verbazingwekkend slechte behan deling van de kwestie Palestina". Churchill eiste de erkenning van Israël zonder lang uitstel. Hij kondigde aan, dat zijn volge lingen tegen de politiek van Bevin zouden stemmen. Hij zeide het als zijn plicht te beschouwen in de duidelijkste termen op de fouten van Bevin te wijzen. Engeland heeft zich volgens Churchill tegenover Amerika, de Sovjet-Unie en de Joden ge plaatst zonder de Arabieren de geringste dienst te bewijzen. Men behoort de Joden niet een eerlijk deel van de woestijn van de Negev te misgunnen", aldus Churchill. Joden en Arabieren behoorden vrije toe gang te hebben tot de Rode Zee door de Golf van Akaba." Hij beschuldigde Bevin ervan bevooroordeeld te zijn ten opzichte van de Joden. De premier, Clement Attlee, sloot het debat. Hij werd, toen hij het woord wilde nemen, luide door zijn volgelingen toege- juicl# Attlee verklaarde, dat het niet raad zaam zou zijn geweest Israël overhaast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kunnen bijdragen. „De regering heeft een erkenning in beginsel reeds lang aanvaard", aldus Attlee. „Het is thans slechts een kwestie van hoe en wanneer. Het is nu een zaak van besprekingen ge worden". Voor het eerst heeft thans Bevin mede gedeeld dat hij de landen van het pact van Brussel eveneens raadpleegt over Israël. In diplomatieke kringen meent men dat Bevins verklaring er op duidt dat binnen zeer korte tijd overgegaan zal worden tot de facto-erkenning. Engeland zou echter evenals Frankrijk voorbehoud met betrek king tot de grenzen maken. Naar men meent hebben 60 Labour-leden zich van stemming onthouden. Bevin kan gaan. De stemming in het Britse parlement, waarbij de. Labour-partij een meerderheid verkreeg van 90 stemmen, de laagste meer derheid, die zij ooit met betrekking tot een om dit ongedaan te maken" Dean Acheson over het Atlantisch verdrag Versterking der UNO is het doel De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Aoheson, heeft Woens dag verklaard, dat „het hoofddoel van het voorgestelde Noord-Atlantische verdrag hetzelfde is als dat van de te Rio de Janeiro gesloten overeenkomst, namelijk het ver schaffen van een onweerlegbaar bewijs van de vastbeslotenheid der deelnemende landen, om gezamenlijk het hoofd te bie den aan een gewapende aanval op één der staten." Hij vervolgde: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de beste bijdrage, welke wij kunpen leveren om de vrede te handhaven, is, ons met andere landen te verenigen en het tevoren volkomen duidelijk maken, dat elke gewagende aanval, waardoor onze nationale veiligheid in het geding zou komen, zou stuiten op een overweldigende strijdmacht." Minister Acheson verklaarde verder, dat het voorgestelde Noord-Atlantische verdrag een collectieve defensie-overeenkomst zou zijn, gesloten binnen het kader van het Handvest der U.N.O. en dat het ten doel had de organisatie der U.N.O. te verster ken, door te voorzien in een „ordelijke en gecoördineerde vervulling van de verplich tingen, welke de leden der U.N.O. volgens het Handvest hebben." Hij voegde hieraan toe: „Onze nationale veiligheid is op vitale wijze betrokken bij de veiligheid van het Noord-Atlantisohe gebied." Handelsverkeer met Griekenland Met Griekenland is een regeling getrof fen waardoor dit land met de door de Marshall-hulp verleende gelden in Neder land aankopen kan doen. Griekenland zal in Nederland kunnen kopen gecondenseerde melk, melkpoeder, kaas, eieren, cacaopoeder, fokvee, ruwe rubber, ruwe runderhuiden, tin, onder- !fn yoor baggermachines, telecommuni- catiemiddelen, materiaal voor seinwezen, Rontgenapparaten, telefoonmateriaal, tex tiel, visnetten en metaalwaren. De Nederlandse Bank zal een rekening openen op naam van de Griekse Nationale Bank, waarop tot een bedrag in guldens voor de tegenwaarde van 5:000.000 dollars betalingen voor de uitvoer van bovenge noemde artikelen naar Griekenland kunnen worden verricht belangrijk onderwerp behaalde, werd heden door de Britse pers als een belangrijke ont wikkeling in de binnenlandse politiek be handeld. De „Daily Graphic" gaf het nieuws onder de kop „Bevin kan gaan". In het ar tikel wordt onder meer gezegd „toen de cijfers bekend werden gemaakt zeiden so cialisten, dat Bevins dagen op het Foreign Office geteld waren. In het verleden zou zulk een kleine meerderheid het onmiddel lijk ontslag van de minister van Buiten landse Zaken hebben betekend". Volgens de „Daily Express" zou de kwes tie heden op een kabinetsvergadering be sproken worden. Het blad achtte het echter niet aannemelijk, dat Bevin heen zou gaan. Het blad acht het mogelijk, dat Bevin bij de volgende kabinetsverandering om een nieuwe functie zou verzoeken. Zuinig met de kolen! Zowel het ministerie van Economische Zaken als de Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen vestigen er de aandacht op, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, reeds thans het nog resterende ge deelte van het kolenrantsoen af te leveren aan de verbruikers. De beschikbaar gestel de twaalf eenheden zijn bestemd voor het gehele stookseizoen, dat tot 30 April loopt. De productie der Nederlandse mijnen maakt het niet mogelijk, dat de brandstof- fenhanclelaren voorraden kunnen vormen om daaruit aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen. De handelaren zijn afhankelijk van de betrekkelijk geringe voor huisbrand geschikte hoeveelheid ko len, welke de mijnen afleveren. Aankoop van huisbrandkolen in het buitenland moet wegens gebrek aan deviezen tot het uiterste worden beperkt. Wegens de schaarste aan anthraciet wordt verbruikers aangeraden, zoveel mogelijk genoegen te nemen met eierkolen of gas- cokes. Verbruikers zullen met de voorraden, waarover zij nog beschikken, uiterst zuinig moeten zijn. Eduard van Beinum de eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouwrkest gaat zijn tijd thans verdelen tussen dit orkest en het even befaamde London Philharmonic Orchestra, dat hem onlangs als dirigent aanstelde. In Londen bereidde een ontvangstcomité onder leiding van de romancier-toneelschrijver J. B. Priestley hem een grootse ontvangst, daarna maakte Van Beinum gisteren in de Drill Hall in Kensington kennis met zijn nieuwe orkest, waarmee hij hier een eerste repetitie houdt. Vrede in China nadert traag Zij eisen gevangenneming van Tsjang Kai Tsjek Een woordvoerder der Chinese commu nisten heeft volgens Reuter voor radio Sjensi de eis gesteld, dat de regering ge neraal Tsjang Kai Tsjek en alle anderen, die op de communistische lijst van „oor logsmisdadigers" staan, gevangen neemt. Verder werd nog verklaard, dat gene ralissimus Tsjang Kai Tsjek, ofschoon „hij zich teruggetrokken heeft", nog daadwer kelijk met de waarnemende president Li Tsjoeng-Jen samenwerkt in een „drama tisch vredesspel", dat dient als dekmantel voor de volgende militaire stap van de nationalistische regering. De Chinese nationalistische regering heeft opdracht gegeven, dat een vliegtuig op het in het centrum van Nanking gele gen vliegveld in gereedheid zal worden gehouden om de afgevaardigden der rege ring in Noordelijke richting te vervoeren, voor een ontmoeting met de vertegenwoor digers der communisten. Beweerd wordt, dat de regeringstroepen de strijd vermijden en zich concentreren op de verdediging van Nanking. Autoriteiten te Nanking zijn er van overtuigd, dat de oprukkende communisti sche troepen voornemens zijn Nanking in te nemen, voordat de vredesonderhande lingen beginnen. Terwijl het Chinese kabinet besprekin gen voerde, trokken tienduizenden vluch telingen uit het rechtstreeks tegenover Nanking gelegen Poekou de Yangtse over. De communisten zijn bezig te Tsjinkiang, op een afstand van 64 kilometer van Nan king benedenstrooms aan de Yangtse ge legen, grote aantallen troepen samen te trekken, om de Noordelijke oever van deze rivier over te steken. Tsjinkiang is een zeer belangrijk punt voor de spoorweg verbinding tussen Nanking en Sjanghai. Het verkeer op de spoorweg tussen Nan king en Sjanghai is gestremd, als gevolg Chinezen-lot te Kediri De Chinese consul-generaal te Batavia heeft onlangs een bezoek gebracht aan Kediri om zich op de hoogte te stellen'van de levensomstandigheden, waaronder de Chinezen leven. Hij heeft daarbij ver schillende rapporten ontvangen, waaruit het volgende bleek: In de periode van 26 December 1948 tot 10 Januari zijn 75 huizen van Chinezen aan de rand van Kediri verbrand. Dit ge schiedde niet alleen in hel kader van de politiek van de verschroeide aarde, doch ook door rampokkers. De Chinezen zijn geëvacueerd naar het stadscentrum. In Kediri verblijven thans 885 Chinese evacuées, van wie 312 uit de omgeving. Het zijn meest vrouwen, oude mannen en kinderen. De meeste jonge mannen zijn weggevoerd; hun lot is onbekend. Het aantal weggevoerden bedraagt on geveer 1.000. Volgens onbevestigde berich- cen zijn ook Chinezen vermoord; dagelijks worden onthoofde lichamen, waarvan de handen en voeten vastgebonden zijn uit de kali Brairtas gehaald. van troepenbewegingen op grote schaal en door de evacuatie van regeringsautori teiten. In berichten uit Taijoeran, de sinds lang belegerde hoofdstad van de provincie Sjansi, wordt gezegd dat een beroep is gedaan op generaal Foe Tso-Ji, de voor malige opperbevelhebber der regerings troepen in Noord-China, om zich per vliegtuig naar de belegerde stad te be geven teneinde een plaatselijke vrede tot stand te brengen. Gemeld wordt, dat de autoriteiten van de provincie Soeijoean, welke ten Noord westen van Sjansi is gelegen, ook vredes onderhandelingen willen openen. Onderbreking der Londense conferentie ten behoeve van Alliantie-bijeenkomst LONDEN, 26 Januari (Reuter) De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen verneemt van gezaghebbende zijde, dat tijdens de heden gehouden bijeenkomst van de drie-mogendheden-conferentie, welke thans te Londen in verband met het opsteUen van een bezettingsstatuut voor West-Duitsland wordt gehouden, werd be sloten de beraadslagingen gedurende een korte periode op te schorten. De verdaging heeft ten doel René Mas- sigli, Frans ambassadeur te Londen, ge legenheid te geven de tweedaagse zitting van de consultatieve raad der Westelijke Uliantie bij te wonen. Van goed ingelichte zijde werd vernomen, dat de conferentie tijdens de heden gehou den bijeenkomst overeenstemming heeft bereikt over alle onderdelen van het sta tuut, behalve over de voornaamste twee moeilijkheden, namelijk dat gedeelte van het ontwerp-statuut, dat betrekking heeft op de samenstelling en bevoegdheden van het Duitse opperste gerechtshof en het ge deelte, waarin de verantwoordelijkheid voor het innen van de bezettingskosten wordt behandeld. Er dient echter te worden opgemerkt, dat over de andere onderdelen van het ontwerp-statuut reeds biina algehele over eenstemming was bereikt tijdens onder handelingen welke voor het begin der Lon dense conferentie te Frankfort waren ge voerd tussen de militaire gouverneurs van de drie Westelijke bezettingszones van Duitsland, zodat de conferentie tijdens haar besprekingen te Londen, welke tien dagen hebben geduurd, geen vorderingen schijnt Amerika wenst 167 fabrieken te onttrekken aan ontmanteling De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft heden verklaard dat de Amerikaanse regering de Britse en Franse ambassadeurs te "Wash ington officieel heeft verzocht met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overleg te plegen over de wens der Verenigde Staten, om 167 oorspronkelijk voor ontmanteling bestemde Duitse fa brieken in Duitsland te laten. Acheson verklaarde dat aan de Britse en Franse ambassades gelijkluidende nota's waren gezonden waarin wordt medege deeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het rapport van een industriële commissie, ingesteld in ver band met de organisatie van de Marshall hulp, waarin wordt aanbevolen deze fa brieken voor Duitsland behouden te doen blijven, heeft aanvaard. Minister Acheson herhaalde, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn toe te staan, dat de Duitse productie van staal zal stijgen boven de jaarlijkse hoeveelheid van 10.700.000 ton, waarover overeen stemming werd bereikt. Engelse tegenspraak. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft he den ontkend, dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken officieel om uitstel heeft verzocht van de ontman teling van Duitse fabrieken. Het ministerie, aldus de woordvoerder, heeft nog niet het rapport ontvangen van de Amerikaanse commissie, die onlangs onder leiding van George Humphrey een bezoek aan Europa bracht om een onder zoek in te stellen naar de voor ontmante ling aangewezen Duitse fabrieken. Met uitzondering van 125 fabrieken gaat de ontmanteling in Duitsland voort in alle aangewezen fabrieken, zo zei hij. te hebben gemaakt met de behandeling van de voornaamste twee problemen, ter op lossing waarvan zij was uitgeschreven. Het verluidt, dat het Ba-itse compromis voorstel, dat in het afgelopen weekeinde werd ingediend betreffende het probleem van het opperste gerechtshof, door de Amerikaanse delegatie niet werd goedge keurd. Door de Amerikaanse autoriteiten te Lon den is echter met nadruk verklaard, dat zij nog steeds hoopvol zijn gestemd betreffen de het resultaat van de conferentie. Republikein te Batavia: „Binnenkort toeneming van de guerilla op Oost-Jova" Een republikeinse woordvoerder te Ba tavia voorspelde vandaag een opleving van de guerilla-activiteit in Oost-Java binnen een week, aldus meldt Reuter. Hij sprak de Nederlandse mededelingen tegen, volgens welke de republikeinse strijdkrachten verspreid en niet langer in staat zouden zijn gecoördineerd op te tre den. De Siliwangi-divisie, de formatie, die de hardnekkigste tegenstand had geboden, heeft volgens hem haar vroegere stellingen weer ingenomen. Hij zeide: „De Nederland se militaire macht vergist zich geheel in zake de gevechtskracht van de regelmatige republikeinse strijdkrachten, die tenminste 300.000 man bedragen, van wie een groot deel zich nog op Java bevindt". Zij hadden de stellingen, die zij in Oost- Java voor de politiële actie Juli 1947 innamen, weer bezet, aldus de republikein se woordvoerder. Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de TNI in Noord-Sumatra een communi qué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de republikeinse noodregering op Sumatra geen orders heeft gegeven om het vuren te staken. In het communiqué wordt aan alle strijdkrachten van de repu bliek het bevel gegeven, loyaal te blijven aan de noodregering, waarvan de minister van economische zaken, Sjafroeddin Prawi- ranegara, voorzitter is. „Reis naar Lake Success thans niet urgent", aldus Sjahrir Batavia, 26 Januari (Aneta). Soetan Sjahrir, die gisteren op Banka een bezoek heeft gebracht aan Hatta, heeft aan een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat zijn bezoek voornamelijk verband hield met het verzoek van Hatta aan hem en aan dr. Leimena, om zich naar Lake Suc cess te begeven. „Aangezien het de bedoeling van Hatta was dat wij daar nog zouden zijn bij de huidige aflopende besprekingen, is deze reis naar Lake Success thans niet zo ur gent", aldus Sjahrir, die bevestigde, het verzoek tot het zenden van een afvaar diging naar Lake Success in eerste instan tie door de heer Palar is gedaan. Sjahrir zeide nog, dat hij het niet nodig had ge oordeeld, het telegram van ir. Soekarno over de reis naar Lake Success, dat door dr. Koets te zijnen huize was afgegeven, door te zenden aan Hatta, aangezien de heren Darmasetiawan c.s. dezelfde dag Banka waren vertrokken. Devaluatieplannen in Zweden De Zweedse hoogleraar Anders Ostlind heeft gisteren in een over de radio uitge zonden lezing over de economische toe stand verklaard, dat de Zweedse autori teiten de mogelijkheid van een devaluatie van de kroon overwegen, zulks in verband met de moeilijkheden, die de Zweedse ex porteurs van cellulose ondervinden. PROCES-KRA VCHENKO De beklagenswaardige Franse rechter Durkheim, die in zijn gezellige Parijse rechtszaal de knopen moet ontwarren van arresteren. Hetgeen er ook al weer niet veel mee te maken heeft. Wel belangrijk was de getuige Perus, het proces-Kravchenko, had het gisteren een professor in de Russische taal, die pro- weer hard te verduren. Hij werd eerst ge- tracteerd op een paar politiek-literaire ver- beerde uit te zoeken of er een Russisch origineel van Kravchenko's boek bestaat. handelingen van niemand minder dan Ver- Kravchenko moest toegeven dat de 22 ver- cors (die eigenlijk Jean Biuller heet en talingen van zijn boek van de Amerikaanse üitgerë"ikte "paspöörtënTgeldig voot retain .,De stilte van de zee" schreef) en de leraar jean Baby. Wat Vercors kwam doen, werd niet helemaal duidelijk, want hij vertelde alleen maar dat „Les lettres franoaises" (het aangeklaagde periofciièk) toch zo'n voortreffelijk blad is. Kravchenko's advo- uitgave zijn gemaakt, maar hield toch vol dat er een Russisch origineel is en hij be loofde het over te leggen. De Franse kolonel Raymond Marquie, gewezen chef van de Franse repatriërings missie in Rusland, zei dat hij de Sovjet- caat las daarop een critiek voor van Ilja Unie op een prikje kende en dat „Ik ver- getuige werd echter in het nauw gebracht door Kravchenko's advocaat, Izard, die hem vroeg of hij in een verklaring te Mos kou afgelegd, de Franse regering niet had aangevallen en informeerde wat voor straf hij daarvoor had gekregen. „Dertig dagen opsluiting in een fort", zei de kolonel kor zelig, „maar dat heeft hier niets mee te maken". Visa in Moskou In Moskou zijn gisteren visa verstrekt aan vier Sovjetrussische burgers, die op geroepen zijn om te Parijs te getuigen in het proces. De vier personen ontvingen hun visa op de Franse ambassade, op vertoon van door de Sovjetrussische autoriteiten in het buitenland. Beweerd wordt dat een van hen, Zinaida Gorlova, de eerste vrouw van Kravchenko is-geweest. De anderen zijn Semyon Vas- silenko, Nikolai Kolybalof en Victor Ro- manof. Ehrenburg waarin het boek van Vercors werd „afgekraakt". Hetgeen volgens de president die een beetje knorrig werd, weinig met de zaak van doen had, maar Vercors tot een haastige aftocht bewoog. Russische schonen Jean Baby leverde letterkundige critiek op Kravchenko's boek, die culmineerde in de opmerking dat Kravchenko het boek niet kan hebben geschreven, omdat hij de typisch-Amerikaanse, populaire roman techniek nooit zo goed onder de knie kan hebben. Tér staving van zijn bewering voerde hij aan dat de Russische vrouwen die in het boek voorkomen, beeldschoon zijn. „Kravchenko is daarom een bedrie ger", zei hij tot onverholen vreugde van het Franse publiek, dat er onmiddellijk een niet bedoelde implicatie uit distil leerde. Het parlementslid d'Astier kwam daarop een gewichtige duit in het zakje doen door mede te delen dat wanneer Kravchenko zijn pers-interview, waarin hij de reden opgaf van het verlaten van de Sovjet- aankoopcommissie, in Algiers had gehou den inplaats van in New York, hij, d'Astier (die in 1944 minister van binnenlandse zaken van de vrije Franse regering in Al giers was) Kravchenko zou hebben laten koos de vrijheid" misleidend was. Deze Kravchenko aan het woord in de rechtszaal Het woord is aan..._ Inayat Khan: Allen zullen u helpen als gij Uzelf wilt helpen. West-Europese ministers vergaderen in Londen Over defensie, Europese eenheid en Palestina De ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Alliantie kwamen gis teren in Londen bijeen voor bespreking over defensie-problemen, Palestina en Europese eenheid. De conferentie werd heden geopend en zal twee dagen duren. Het betreft hier de geregelde bespreking van de permanente consultatieve raad van de Brusselse lan den: Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg. Aan het hoofd van de agenda staat het bespreken van de voortgang die de defen sieplannen van de Alliantie inmiddels heb ben gemaakt en op welke wijze die plan nen verbonden kunnen worden met het ontworpen Noord-Atlantische veiligheids pact. Voorts is het vrij zeker dat de ministers zullen trachten hun toekomstige regerings- politiek ten aanzien van Palestina te for muleren. De ministers zullen, naar verwacht wordt, de verschillende meningen bespre ken die zij koesteren ten aanzien van Euro pese eenheid. Ook zullen zij pogen tot op heldering te geraken ten aanzien van hun politiek inzake de toekomstige politieke en industriële administratie van West-Duits land. In Franse kringen te Parijs is men niet zeer optimistisch gestemd. Men heeft daar maar weinig hoop dat de conferentie er in zal slagen de afwijkende Franse en Britse meningen over Europese eenheid met elkaar in overeenstemming te bren gen. (United Press). Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: De Nederlandse regering schijnt geneigd te zijn om inzake erkenning van Israël één lijn te trekken met de overige landen die deel uitmaken van de West-Europese Unie. In Den Haag had men de indruk dat thans op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese landen wel tot erkenning, maar op dit ogenblik alleen de facto besloten zal worden. Drie Schiedammers krijgen ieder 10 jaar gevangenisstraf Zij pleegden een roofmoord op een Zandvoorter De Rotterdamse rechtbank heeft heden drie Schiedammers, de 27-jarige scheeps bouwer A. M.. zijn 27-jarige compagnon J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K., wegens de op 6 Maart 1945 gepleegde roofmoord op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer ieder tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Boer kwam op 5 Maart 1945 op de fiets van Zandvoort naar Schiedam om jenever te kopen. Hij maakte kennis met A. M., die aanbood, hem de volgende dag in een win keltje, dat in gebruik was bij de weger K„ tweehonderd liter jenever te leveren. M., die gezien had, dat B. veel geld bij zich had, maakte met H. en K. een afspraak om Boer te beroven en uit de weg te ruimen. De volgende morgen werd de Zandvoorter in het winkeltje door H. doodgeschoten. K. was daarbij aanwezig geweest. Zij namen B.'s portefeuille met f 27.000 weg en begroe ven het stoffelijk overschot van B. achter de winkel. Het geld werd later verdeeld. Tegen ieder der drie verdachten was op 13 Januari vijftien jaar gevangenisstraf geëist Jeugdige dader van aanslag op 63-jarige vrouw gepakt Daad bedreven in vlaag van verstandsverbijstering De 16-jarige J. P. uit de Grote Witten- burgerstraat te Amsterdam, die verdacht wordt van een poging tot doodslag, Dins dagmiddag op 'n 63-jarige vrouw gepleegd, is Woensdagmiddag te Rotterdam gearres teerd. Hij is naar Amsterdam overgebracht en door het hoofd van de Kinderpolitie aan een verhoor onderworpen. Bij dit verhoor is komen vast te staan, dat de jongeman in een vlaag van ver standsverbijstering tot zijn daad is ge komen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en kon geen andere verklaring geven dan „dat hij zijn kop was kwijtge raakt." Hij zal aan een psychiatrisch onder zoek worden onderworpen. De 63-jarige mevrouw B. was Woens dagmiddag in staat een verklaring af te leggen. Zij deelde mede, dat zij Dinsdagmiddag door de Grote Wittenburgerstraat liep op weg naar een familielid. De jongeman, J. P„ stond voor de deur van zijn woning en vroeg haar even binnen te willen komen om hem te helpen bij het bereiden van een pudding. Toen zij aan zijn verzoek voldeed, had de jongen haar plotseling met een stoel en een hamer op het hoofd en de schou ders geslagen. Zij liep een aantal bloedende wonden op en verloor het bewustzijn. Haar aanvaller had op haar de indruk gemaakt krankzinnig te zijn. Zij kende de jongeman van aanzien doordat hij vaak een familie bezocht, die evenals zij in de Dapperstraat woont. Haar toestand geeft geen reden tot onge rustheid. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Nevelig of licht bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 28 Januari: Zon op Maan op 8.27 uur, onder 17.20 uur 8.50 uur, onder 16.14 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1