Tante Els De Hofgeest" krijgt binnenkort waterleiding Fa. STERK Rond IJsland ligt een rauwe lap Oceaan Het testament DONDERDAG 27 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT '4 BUIZEN, BUIZEN, BUIZEN..,. Volgend jaar gas voor verwarming, maar dan moet Santpoort „druk houden" Er ligt een respectabele lengte aan gas- en waterbuizen onder de grond van deze gemeente: 112 kilometer lang is het net, dat de dagelijkse behoefte naar bedrijf en woning transporteert; als we het aan elkaar legden kwamen we een heel eind de Veluwe op. Maar Velsen richt zich op uit zijn puin en nieuwe huizen hebben nieuwe leidingen nodig, wanneer de buizen daar voor in de grond liggen, kunnen we ermee alweer achter elkaar gelegd de Duitse grens wel zo ongeveer bereiken. Dit laatste cijfer is indrukwekkend ge noeg, maar er zal nog heel wat Hoogoven- gas onder het Noordzeekanaal door moeten stromen, voor het zover is en de bijna 6 kilometer gaspijp, die in moeder aarde is verdwenen waarvan in 1948 alleen al 3624 meter oftewel 105 ton! tesamen met de ruim 4 kilometer waterbuizen vor men toch nog maar een klein begin van het grote schema, dat het gemeentelijk be drijf voor gas en water zich tot taak heeft gesteld. Water voor de Hofgeest! „De Hofgeest" aan de Rijksweg in Sant poort, dat stukje Velsen, waar de gas-en- water-besehaving nog niet is doorgedron gen, krijgt heel binnenkort, dank zij de activiteit van gemeentebestuur en het betrokken bedrijf haar watervoorziening; de leidingen ervoor kunnen elk ogenblik in Velsen aankomen en de verder afgelegen polders, die eveneens van alle gemakken verstoken zijn, zullen spoedig volgen, ten minste als de aflevering der buizen wat vlotten wil. Dat water voor deze polders een levens belang is, moge onder meer blijken uit de ervaringen, die onlangs bij een brand werden opgedaan, toen de brandweer haar water een heel eind van het vuur af uit een sloot moest putten. Het wederopbouwplan wordt door het Gas- en Waterbedrijf op de voet gevolgd, elk nieuw huis is voorzien van aansluitin gen op het gas- en waterleidingnet en dat er in de loop van 1948 736 verbindingen van het net naar de woningen voor gas en 747 dito's voor water zijn aangelegd, zegt in dit verband wel wat over de werk lust, die achter Vel sen's herstel schuil gaat. Voor de druk in Santpoort Maar een groeiende gemeente heeft zo haar eigen problemen, waarvan er één in Santpoort acuut is geworden voor de levering. Men zag namelijk aankomen, dat op den duur de Santpoortse huisvrouwen te weinig druk zouden krijgen, omdat zij in een „uithoek" van de distributie zitten. Daarom wordt er straks komend voor jaar nabij de Tulpenstraat een zoge naamd „suppletiestation" gebouwd, dat een regulateür bevat met een gasmeter. Vroe ger stond dit gebouwtje, kleiner, bij Wes- terveld en het zorgt er voor, dat, als de gasdruk beneden een zeker minimum daaltj een speciale persleiding bijspringt door .gas toe te voeren, tot de regulateur de. juiste druk weer aangeeft en de extra injectie stopzet. De verwachting is wel, dat deze suppletie de hele dag zal moeten wor den toegevoegd. De heer M. Kampman, directeur van het Velsense gasbedrijf, verwachtte, dat het volgende stookseizoen weer gas voor ruimteverwarming beschikbaar komt, zodat de afneming dan natuur lijk veel groter wordt. Fornuizen nog schaars De geleidelijke verbetering in de mate riaalpositie maakt de bovenomschreven verbeteringen mogelijk en bovendien zal men in staat zijn, diverse buizen door wijdere te vervangen, maar met de fornui zen en andere apparaten, waarvoor het publiek een grote belangstelling aan de dag legt, is het nog heel mondjesmaat. HET INDIVIDUEELE SCHOEISEL VOOR NORMALE EN AFWIJKENDE VOETEN Trompstraat 1, IJmuiden-O. Tel. 4057 (Adv.) Velsen-Noord Verlichting beantwoordt niet aan het doel Nu de laatste hand wordt gelegd aan de voltooiing der bestrating van de nieuw- bouwcomplexen op het oude „Watervliet" waar de nieuwe bewoners zich thans allen hebben genesteld, blijkt er toch nog wel wat aan de afwerking te mankeren. Het betreft hier speciaal de straatverlichting, die geenszins aan haar doel beantwoordt. Weliswaar zijn nog niet alle in deze nieuwe buurt geplaatste lantaarnpalen opgenomen in het Iichtnet en heeft men zich in hoofd zaak beperkt tot het verlichten van enige straathoeken, maar afgezien daarvan, is het voor de bewoners niet prettig straks te moeten volstaan met zeer weinig licht, dat zich bepaalt tot een lichtcircel van enkele diameters onder elke lantaarn, zodat de directe omgeving toch duister blijft. Dit komt, omdat in deze wijk een ander model lantaarakap is toegepast dan in b.v. de nieuwe woonwijk op de „Meerweïden", waar het oude systeem werd gevolgd. De lantaarns op „Watervliet" hebben het nadeel, dat een kap is gebruikt, welke het licht gevangen houdt en dus niet uitstraalt. Nu men met de herbestrating hier bezig is en ook de trottoirs worden aangelegd, moeten de bewoners, die over .de wijze van verlichting in het geheel niet te spreken zijn, hun weg zoeken langs opgebroken straten en zandkuilen, die in het duister een gerede aanleiding tot ongelukken kunnen zijn. Onvoorzichtig weggebruik De gladheid van de weg, veroorzaakt door mist en vorst, laat nu eenmaal niet toe, dat men zich in het verkeer ongepaste vrijheden veroorlooft. Dit ondervond een tweetal meisjes, die op de Wijkerstraatweg hand in hand fiet sten, de macht over het stuur verloren en kwamen te vallen even voordat een vracht auto hen passeerde. De omstandigheid, dat beide naar de „goede" kant waren gevallen droeg er toe bij, dat de schade beperkt bleef en het ongelukje voor de meisjes goed af liep. Eén van de rijwielen werd zwaar ge havend door de auto. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN 27 Januari: hoog water 2.39, laag water 2.56. 28 Januari: hoog water 3.29, laag water 3.44. Een oude boeier wordt museumstuk De Sperwer naar Enkhuizen Een grote kraan van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij torste Dinsdagmorgen in het nevelig halfduister in de takels een oud scheepje. Het was de 63 jaar oude Friese boeier „Sperwer", des tijds gebouwd op de bekende soheepswerf van Holtrop van der Zee in Joure, die door de vereniging „Vrienden van het Zuider zeemuseum" is gekocht om als eerste schip een plaatsje te krijgen in het buitenmuseum van „Het Zuiderzeemuseum" te Enkhuizen. De „Sperwer" is jarenlang het snelste schip der toenmalige jachtvloot geweest en is later naar het buitenland verkocht. De laatste grote tocht, die het scheepje op eigen kracht heeft gemaakt, was voor de huwe lijksreis van een Engelsman, van Engeland dwars door Europa naar de Zwarte Zee. Deze Engelsman, die blijkbaar van com fort hield, liet een badkuip in de „Sper wer" bouwen, een luxe, die de bouwers zich waarschijnlijk nooit in het schip ge dacht zullen hebben. De laatste eigenaar was een jachtclub in Antwerpen, die het aan de vereniging „Vrienden van het Zui derzee-museum" heeft verkocht. De „Sper wer" is in het ruim van een grotere broer, het binnenschip „Amstel VI", naar Am sterdam gebracht en wordt naar de werf van de fa. De Vries Lentsch vervoerd op een dekschuit. Nadat het schip daar wat opgeknapt is, zal het naar Enkhuizen ge sleept worden om zijn definitieve laatste ligplaats in te nemen. Het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen werd op 1 Januari 1948 opgericht en zal waar schijnlijk op 1 Januari 1950 officieel wor den geopend. De directeur van het museum, de heer S. J. Bouma, vertelde, dat het in de be doeling ligt in dit museum alles wat op cultureel, economisch en natuurhistorisch gebied bij de drooglegging van de Zuider zee verloren gaat, op aantrekkelijke wijze voor het nageslacht te bewaren in de vorm van een museumdorp. Hiertoe behoort ook het aanleggen van een verzameling sche pen. In tal van musea vindt men fraaie modellen op kleine schaal, doch in dit museum zullen echte schepen bewaard blijven. „Wanneer het laatste fraaie oud- Nederlandse zeilschip van de binnenwate ren zal zijn verdwenen en dat zal niet eens zo heel lang meer duren dan zal men hier in natura kunnen zien hoe een tjalk, een aak, een botter, een boeier en alle andere karakteristieke vaartuigen er uit zagen." De vis wordt ver gehaald De verre visserij en haar gevaren Nu ook weer Nederlandse vissers in de verre viswateren hun geluk beproe ven de „Schoorl" zwoegt bij de Lofoten voor de trawl en de „Duyvis" is op weg naar de koude van de Eia- rendsz-zee is het van belang, om eens een buitenlandse stem over de VeiTe Visserij in het algemeen te laten doorklinken. De komende maanden zijn de visgronden rond IJsland im mers in de beste vis-conditie en kabel jauw zal er in grote hoeveelheden te vinden zijn, waarnaast de onzekere weersomstandigheden zorgen voor een groot risico: stormen met een wind snelheid van over de 100 kilometer per uur zijn op deze Noord-Atlantische wateren in deze tijd schering en inslag. Vele trawlers uit Huil gaan het rond IJsland proberen, de tijd van de kleine boten, die het ondanks hun geringe omvang aandurfden de lange en gevaarlijke reis te ondernemen, ligt ver achter ons en thans varen alleen sterke, grote trawlers uit, die niet bang zijn voor een flinke zucht wind of een „zeetje". De IJlandse trawlers, die de 900-voet diepe Halamid-gronden exploiteren, heb ben in de Engelsen nu geduchte concurren tie gekregen. Deze Halamid-gronden, 50 mijl ten Noord-Westen van IJsland, zo vertelt de laatste „Fishing News" ons, zijn de beste van alle en trawlers van alle mogelijke nationaliteiten boeken er enorme vangsten. De Engelse schepen geven echter de voorkeur aan de wateren ten Oosten van het eiland,'waar van Februari tot Maart eveneens een grote visrijkdom wordt aan getroffen. in 10-12 dagen kan een flinke trawler daar ongeveer 200 ton vis verza melen. In deze dagen is de temperatuur in die streken voortdurend rond het vries punt en de zee kan er gevaarlijk hol en rauw zijn, zodat het slechts zelden voor komt, dat een vissersboot er volkomen on beschadigd van terugkeert en hoe het er kan spoken, blijkt uit de cijfers, die voor 1 de eerste 25 jaar van deze eeuw een totaal- verlies van 1960 mensenlevens vermelden. 337 schepen „bleven". Reykjavik In Reykjavik, de hoofdstad van IJsland zijn drie moderne ziekenhuizen en verder vindt men er een zeemanshuis en een asyl, die beide door het Leger des Heils worden onderhouden en buiten de plaats is een speciaal vissershospitaal te vinden. Boven dien zijn langs de kust van het eiland zes tien schuilhutten gebouwd voor schipbreu kelingen, die vooral langs de verlaten Zuidkust van IJsland geen overbodige luxe vormen. IJmuiden Jan Dijkhuizen kampioen van de D.C.IJ. Junioren De eerste beslissing in de onderlinge dam- competitie van D.C.IJ. is gevallen. In de junioren-afdeling is het Jan Dijk huizen gelukt het kampioenschap te winnen. Voor de tweede plaats heeft N. Groen de beste kansen. De uitslag bij de Junioren luidt: R. de Boerv. Vuuren 20; J. DijkhuizenH. Effern 20; EffernK. Groen 11; H. Lang- hoekv. Vuuren 2—0; N. GroenR. de Boer 0—2. Jan Dijkhuizen van de Ossendorpschool zal dus in de komende competitie in de twee de klasse van D.C.IJ. uitkomen. De stand is: J. Dijkhuizen 25 pnt.; N. Groen 18 pnt.; K. Groen en H. Langbroek 17 pnt.; B. Groen 14 pnt.; F. Effern en P. v. Eerde II pnt.; R. de Boer 7 pnt. en J. v. Vuuren 2 pnt. Verhuizende voetballers Er blijkt bij de Kennemer voetbalclubs de laatste tijd nogal een flinke „trek" te bestaan, want uit onze omgeving zijn weer verschillende spelers, die volgens de K.N. V.B. van club willen wisselen. Overschrij vingen vroegen aan naar V.V.B.: P. C. Hel der van Alcmaria Victrix en R. Schermer van Stormvogels: naar Kinheim: E. P. Bakker van V.V.B., en naar S.D.O.: J. Ra demakers van Kinheim. Ontspanningsavond van de K.A.B. In de serie van cultureie avonden hebben de leden van de K.A.B. in IJmui- den-West de laatste maanden nogal eens „zware kost" voorgezet gekregen en het bestuur van de afdeling achtte het daarom nodig haar leden eens iets anders te pre senteren. En zo werd Woensdagavond in het Katholiek Verenigingsgebouw aan de Kerkstraat een ontspanningsavond gegeven die bij de vele aanwezigen erg in de smaak is gevallen. De voorzitter van de Velsense afdeling van K.A.B. de heer P. L. Berbée, sprak een kort woord van welkom en deed enige zakelijke mededelingen waarna, onder het genot van diverse verversingen en versna peringen, de krachten werden gemeten in dammen, tafeltennissen, kegelprijsbiljarten, pandoeren, enzovoorts. De discotheek van een van de leden be wees goede diensten en bracht de vrolijke stemming er weldra in. Na afloop werden er vele waardevolle prijzen uitgereikt, waarna de heer P. Ber bée dank bracht aan degenen die deze prijzen beschikbaar hadden gesteld en met genoegen constateerde dat deze ontspan ningsavond zich heeft mogen verheugen in veler belangstelling. Coöperatieleden vergaten hun zorgen In het Patronaatsgebouw heeft een vierhonderdtal leden en verbruikers van de Coöpertatieve Verbruiksvereni- ging Kennemerland enige uren van ontspanning genoten. Voorzitter A. G. Reuter sprak een woord van welkom, waarna hij het feit memo reerde dat de in 1911 opgerichte coöperatie „De Eendracht" te Velsen na de oorlog was samengesmolten met de afdeling Beverwijk van „Algemeen Belang", waardoor de coö peratieve Verbruiksvereniging Kennemer land was ontstaan. De drie landelijke bonden zijn thans verenigd in de Nederlandse Verbruikscoö peraties. Hierna werden onder ausspiciën van de heer H. J. Jansen, landelijk propagandist van de N.V.C., enige tekenfilmpjes (het is ons een raadsel waarom dit soort prenten altijd dierenruzies vertolkt) en een be levenis van Laurel en Hardy vertoond. Leerzaam en zeer interessant was de rolprent over thee-aanplant en bewerking. De heer Jansen hield een rede, waarin hij een oplossing aan de hand deed om het huishoudelijk budget in evenwicht te brengen met de winkelprijzen. Tenslotte werd de propagandafilm „Het kan niet uitblijven" vertoond. Ontevredenheid onder ex-per- soneel van Hulpschependienst Naar wij vernemen heerst er onder vele zeelieden te IJmuiden en omstreken, die gedurende vijf jaar behoord hebben tot het corps „Vrijwillige Reserve Hulpsche pendienst der Koninklijke Marine", grote ontstemming over de vreemde afdoening van de bezoldiging en/of de zogenaamde Mobilisatie-bonus. Van de ongeveer 50 mannen uit deze omgeving heeft er een tiental een uitkering van enkele honderden guldens ontvangen middels het Ministerie van Marine en hun collega's, die onder dezelfde omstandigheden hebben gediend hebben tot op heden geen enkele uitkering ontvangen. Op de vele individuele verzoeken aan het afwikkelingsbureau hieromtrent komt meestal een afwijzend antwoord. Teneinde meer zekerheid en rust te brengen onder belanghebbenden betreffende deze aange legenheid zal Zaterdagmiddag op de boven zaal van hotel Kennemerhof, de gelegen heid worden geboden een request te teke nen, gericht aan Zijne Excellentie de Mi nister van Marine a.i. Een toelichting op het request zal daar worden gegeven door de gepensionneerde sergeant-majoor M. J. Post. Personen die verhinderd zijn, kunnen zich laten vertegenwoordigen doch moeten hun Stamboeknummer meegeven. BIJZONDER BEZOEK AAN IJMUIDEN'S HEILSLEGER De kadetten van het Leger des Heils ko men Zaterdag onder leiding van Brigadier P. Palstra IJmuiden bezoeken. Te dezer gelegenheid heeft Zaterdag avond een muziek-, zang- en declamatie- bijeenkomst in de Legerzaal plaats en Zondag worden de bijeenkomsten door de brigadier en de kadetten geleid. „LONEN EN PRIJZEN" De districtsbestuurder van de K.A.B., district Haarlem de heer A. van der Veld, zal op Vrijdag 18 Februari voor de IJmui- dense K.A.B.-leden komen spreken in het Katholiek Verenigingsgebouw aan de Kerk straat. De heer van der Veld heeft als onder werp gekozen: „Lonen en prijzen". Het hoekje van Donderdag, 27 Januari 1949. Beste kinderen! Van alle kanten kwamen deze week de Roodkapje-inzendingen binnen. Ik kon wel zien, dat de meesten van jul lie erg hun best hadden gedaan. Om nu ook de langzamen onder mijn nichten en neven de kans te geven hun werk in te sturen, zullen we de inzendingstermijn met een paar dagen verlengen. Dus Donderdag 3 Februari komt de uit slag in de krant en vóór Dinsdag 1 Fe bruari 1949 moeten alle oplossingen bin nen zijn. Wiens sprookje na deze datum bij mij komt, diens werk dingt absoluut niet meer mee naar de prijs! En nu nog iets over onze nieuwe post zegelrubriek. Enkele jongens en meisjes hebben mij de vorige keer goed. anderen verkeerd, begrepen. De bedoeling is na melijk, dat jullie mij de zegels, die je aan te bieden hebt, ook meteen toesturen, zo als bijvoorbeeld Rozeknopje en Sperwer heel goed ingezien hebben. Deze zegels komen bij mij dan in een aparte envelop met je naam er op en als er dan een ruil mogelijk is. kan ik die meteen in orde maken, zonder dat er eerst een langdurig heen en weer gestuur noodzakelijk is. Dus nogmaals; de aangeboden zegels worden door mij bewaard, zodat ik een goed over zicht heb en wanneer iemand een zegel vraagt kan ik hem (of haar) dan ook waarschijnlijk vlug helpen. Natuurlijk zal het in het begin nog wat moeilijk gaan omdat er nog niet zoveel aanbiedingen zijn, maar hoe meer neven en nichten er mee doen, des te meer ruilen zullen er tot stand komen. Ik herhaal ook steeds alle vragen en aanbiedingen in ons hoekje, zodat jullie op je gemak kunnen uitzoeken, wat de beste ruil voor je is. En nu onze correspondentie. Er is heel wat, deze keer. Allereerst is hier onze RESEDA, die de vorige week wat te laat was. Ik had de groeten van mij voor jou al aan Blauwdruifje gegeven in ons vo rige hoekje en daar zie ik de volgende dag opeens een brief van je! Fijn was dat, zeg! Leuk dat je mee doet aan „onze Post- zegelbeurs", laat maar eens gauw horen wat je te bieden en te vragen hebt. Ben je al weer op? Ja, je Nieuwjaarskaart heb ik gehad, maar ik kreeg er zoveel, dat het onmogelijk was, ieder persoonlijk te be danken. Heb je dat niet gelezen? Beter schap, hoor! Van GOUDENREGEN vind ik hier twee briefjes. Dus ook al te laat verleden week. Ja, meisje, vóór Dinsdag moeten je brie ven binnen zijn! Wat jammer Gouden regen, dat je die tekening voor niets hebt gemaakt. Is er nu geen enkele oplossing voor te vinden? Het is wel erg geweest met moeders duim, maar uit je brief be grijp ik, dat het al wat beter gaat. Ge lukkig maar. De vlekken op je vorige brief heb ik je vergeven, hoor! FLAPOOR moet vooi'taan ook wat eer der schrijven, als hij tenminste niet lan ger dan een week wachten wil. Over de postzegels heb je in bovenstaand stukje dus gelezen. Zodra ik je aangeboden ze gels in bezit heb, komt alles in onze beurs- hoek. Ben je soms padvinder, dat je zo goed hutten bouwen kunt? WILDEBRAS is een nieuweling. Wel kom in ons hoekje, neef! Zoals je ziet, mag je je schuilnaam behouden. Ik had nog geen Wildebras onder mijn nichten en neven. Jij kunt keurig schrijven, vind ik, zegt de juffrouw dat ook en is ze al weer beter? Schrijf je me eens waarom je deze juf niet zo aardig vindt als je eigen juf frouw of zou het komen omdat ze „nieuw" is? VOETBALLER, voor deze keer zal ik je naamsverandering toestaan, maar dan moet je me ook plechtig beloven, nooit meer met een andere aan te komen dragen. Af gesproken? Als je zoveel postzegels hebt, kun je er toch het beste meer krijgen door te ruilen, denk ik. Kijk maar eens goed bij onze vragen en aanbiedingen. Mis schien is er wat van je gading bij en dan zal er nog wel een dubbele zijn ook, vind je niet? SPROETJE, je naam is aangenomen, hoor. Ik vind hem erg leuk. Die griep van moeder is nog al langdurig, hè? Gaat het nu al wat beter? Kom maar niet al te dicht bij haar, anders krijg jij het ook nog te pakken. Schrijf je eens wanneer je jarig bent? ROZEKNOPJE schrijft mij een hele postzegelbrief. Fijn, dat je zo goed begre pen hebt, wat ik bedoelde met onze ruil- hoek en ook prettig, dat ik je meteen heb kunnen helpen. De twee gevraagde zegels zijn naar je onderweg, hoor. Namens het Oostenrijkse meisje, hartelrik dank. Voor aanbiedingen en vragen kun je natuurlijk FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wentbworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 69) Carey sloeg een paar zeer donkere, blauwe ogen op. Helemaal niet. Ik dacht werkelijk aan niets anders, dan dat het niet verantwoord was, als zij zich zo op wond. Was dat werkelijk het enige, wat bij U opkwam? Ja. Hij boog zich glimlachend naar haar toe. Juffrouw Silence, waar bevond zich de telefoonaansluiting? - Op een tafeltje bij het raam. - Er is verklaard, dat mevrouw Ma- quisten heel wel in slaat was om haar bed te verlaten en rond te lopen. Weet u, waarom zij wachtte tot u kwam? Waarom belde zij mijnheer Aylwin zelf niet op? Zij gebruikte de telefoon nooit. Nooit? Dat hebben mijn neven en nichten mij tenminste verteld. Zij was een klein beetje doof en had moeite met telefoneren. Toen ging het weer over wat er die dag verder was gebeurd. - Wilt u ons vertellen, wat er gebeur de, toen u na het eten naar mevrouw Ma- quistcn's kamer ging? Ellen Bridling was bij haar. Nicht Honoria was op en zat in haar stoel bij het vuur. Ellen zei, dat ze beter naar bed had kunnen gaan om een beetje tot rust te komen. Nicht Honoria was erg boos. Zij sloeg met haar hand op de leuning van haar stoel en zei: Hou je mond en doe wat je gezegd wordt! En dat zullen ze allemaal moeten doen zo lang ik nog kan ademhalen! Toen ging Ellen weg en nicht Honoria zei mij dat ik dicht bij haar moest komen. Zij keek me een minuut lang aan en toen zei ze: Ben je bang van mij? Toen zei ik: Het is heel verkeerd voor u, weet u dat wel? Zij knikte zo'n beetje en zei: O, maar ik ben nog niet dood. Daarop nam ze me bij de hand en zei: Het was niet tegen jou bedoeld. Ik wil jou geen schrik aanjagen je moet niet bang van mij zijn. Dat zou ik niet kunnen ver dragen je lijkt zo op Julia. Dat was mijn grootmoeder. Daar hield zij erg veel van. Zij bleef over haar pra ten, tot Honor binnenkwam. Hield zij toen nog uw hand vast? Ja. Heeft u de slaapkamer verlaten tus sen het tijdstip, dat Ellen Bridling weg ging en juffrouw King binnen kwam? Neen. Bent u in de badkamer geweest? Neen. Verder ging het over al hetgeen er ge volgd was. Dus Ellen Bridling stelde voor, dat u de slaapdrank uit de badkamer zou halen? Zij stelde voor, dat ik of Nora Hull het zouden doen. En wie vroeg u tenslotte om het te doen? Nicht Honoria. Wilt u ons eens precies beschrijven wat u heeft gedaan? Ik ging de badkamer binnen, draaide het licht aan, nam het medicijnglas van het rek boven de wasbak, draaide het licht weer uit en ging terug naar de slaap kamer. Heeft u het flesje met de tabletten aangeraakt, hetzij toen, hetzij op enig an der tijdstip? Neen. Heeft u toen of op enig ander tijdstip een paar van die tabletten of andere op gelost en ze aan de inhoud van het medi cijnglas toegevoegd, waarin de slaapdrank was gegoten? Neen! Haar stem klonk helder en duidelijk. Verlangde u naar de dood van me vrouw Maquisten? In het geheel niet. Heeft u iets gedaan om die dood te veroorzaken? Natuurlijk niet. Er was geen mens ooit zo goed en vriendelijk voor mij ge weest als zij. Ik hield van haar. Zij had een kleur gekregen, terwijl zij de woorden uitspraak. En haar stem trilde een weinig. Hugo Vane zei: Dat is genoeg, dank u, juffrouw Silence. Het Hof verhief zich. HOOFDSTUK XXXVI. Toen Jeff Stewart naar buiten ging, hoorde hij snelle, lichte voetstapnen ach ter zich. Er werd een hand door zijr mm gestoken. Nora Hull zei: Jeff Hy keek op haar neer en zag hoe bleek zij was en hoe haar ogen schitterden in de schemerige donkerte. De lucht was lood grijs en hing laag en op iedere straathoek blies een fell<^ '"jnd je in het gezicht. Hij had lust om flink te lopen, mijlen en mijlen, met die wind in zijn gezicht. Hij wenste zo snel mogelijk een einde te ma ken aan het gesprek met Nora. Jeff ik moet met je praten. Ik geloof, dat ik nu niet in de stem ming ben om met wie ook te praten. Ze had zijn mouw vast gegrepen. Haar ogen glansden. Ik moet met je praten, Jeff. Kom mee naar huis. Hij schudde zijn hoofd. Maar zij ging dringend verder: Je hoeft Dennis of Honor of iemand anders niet te zien, al leen mii. Wat wil je eigenlijk? Hij had haar nog nooit zo bleek gezien. Het rood van haar lippenstift gaf haar nu iets clown-achtigs, het contrast was te scherp. Op ongelukkige, wanhopige toon zei ze: Ik wil zo graag eens praten met iémand, die niet denkt, dat zij het gedaan heeft. Dat trof hem dat, en de kleine hard nekkige hand op zijn mouw. Hij zei: Jk zal zo ver met je meelopen, maar ik kom niet binnen. Terwijl zij voortliepen vervolgde zij, nog altijd op die wanhopige toon: Ze denken allemaal, dat ze het ge daan heeft. En dat maakt me zo angstig. Er waren twee vrouwen, zo even, toen ik uit het gebouw kwam, van die grote, dikke vrouwen, die naar huis gingen om lekker te eten en een van hen zei: Die mevrouw Andrews, waar ze drie jaar ge woond heeft, had ook al niet veel goeds over haar te vertellen, zeg. En toen zei de ander: Nee, zo is het net. Ik denk, dat als alles eens precies uitkwam, dat zij het geweest is, die de brief geschreven heeft, waardoor de hele zaak aan het rollen is geraakt. Let eens op mijn woorden, die wist wel zo het een en ander van die juf frouw Carey Silence! (Wordt vervolgd). in „onze beurs" terecht. Met zoveel huis- werk kan ik me wel voorstellen, dat Tante Els een beetje verwaarloosd moet wor den, maar ik ben al tevreden als ik zo nu en dan eens wat van je hoor. SPERWER biedt royaal de zegels die hij heeft aan. Fijn Sperwer, zonder er iets voor terug te vragen. Je wordt reuze be dankt. Alleen is het jammer dat je geen kinderzegels had. Ik zal nu deze van jou in de aanbiedingen zetten, misschien kan een ander ze gebruiken en er kinderzegels voor terug geven. Verzamel je zelf geen postzegels? Het is toch zo aardig jongen. Of ben je er niet geduldig genoeg voor' Fijn, dat V.S.V. kampioen is geworden, hè' Dat zal me een feest geweest zijni' ij Tonny al weer wat over zijn ziektetje heen? Prettig ook, dat je ze goed je best doet op school. Alleen het schrijven.... daar zeg ik maar liever niets over. BROMELIA heeft geloof ik heel wat te pennen gehad. Twee raadsels en een brief! Maar het zag er netjes uit. Wat hebben jullie voor een club? Maken jullie wel meer tochtjes? Ja, het is altijd mooi bij de sluizen, maar op het ogenblik inderdaad wat koud. Keurig postpapier heb jij zeg' GEORGE FORMBY heeft de wijste weg gekozen en doet voortaan zelf zijn briefjes in de bus op de Kennemerlaan. Je hebt gelijk hoor George, zo leer je al weer. dat je op niemand zo goed kunt vertrouwen als op jezelf. En daarom beantwoord ik nu twee brieven tegelijk van je. Zie ik bin nenkort je Roodkapje nog? Wat leuk dat je Zondag zo de hele dag weg geweest bent. Ik denk dat Oma het wel heerlijk gevonden heeft, dat je zo lang bij haar was. Wat heb je allemaal gedaan? THEEROOSJE heeft al weer pech. De eerste naam die je noemde, was al bezet, maar gelukkig had je nog een tweede er bij geschreven. Deze was er nog niet en ik vind hem erg leuk. Je moet weten, dat ik dol ben op theerozen. Nu de Roodkapjes wedstrijd met één week verlengd is kun je toch wel, meedoen, hè? Ik verwacht je inzending vast. VLIJTIG LIESJE schreef een gezellige brief, ja zo waar al weer het griep-dui- veltje zijn plaats in had. Als de halve klas ziek is, dan is het wel leuk als je tot de gezonde helft behoort, maar o wee, wan neer bovengenoemd duiveltje jou ook te pakken neemt! Hoe was de film? Heb je genoten? Roodkapje zie ik nog wel ver schijnen; je hebt nog een kleine week de tijd. SNEEUWWITJE is weer een nieuwelin» getje. Hartelijk welkom, hoor, ik hoop dat je een trouwe schrijfster wordt. Jammer genoeg, was de eerste naam, die je noemde al bezet, maar deze is ook erg aardig. In welke klas zit je? Krijg ik volgende keer een langere brief van je? LANGBAARD is ook al nieuw, maar zo graag als ik iedere nieuweling welkom heet, toch zou ik in dit geval even een paar dingen aan je willen vragen. Ik heb hier in mijn boek een zekere Babbelgraag staan, op hetzelfde adres. Zijn jullie nu broertjes of neefjes of heb je misschien je geboortejaar verkeerd geschreven. Wil je je verjaardag nog eens goed opgeven en die van Babbelgraag ook? Volgende keer krijg ik dus de oplossing van dit raadsel tje, dat jullie nu eens aan mij opgegeven hebben. En dit was dan weer de laatste brief voor deze week. Tot volgende Donderdag! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, of briefjes aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: KABOUTER BELLEFLEUR, die mor gen haar verjaardag viert. Van harte, hoor Kaboutertje en heb maar een gezellige dag! Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraadsel was: SINAASAPPEL (slag, inkt, neef, ader, amen, stal, aker, pret, pols, ezel, laag) Goede oplossingen kwamen van: GOU DENREGEN, FLAPOOR (vorige raadsel), VOETBALLER, SPERWER, BROMELIA, GEORGE FORMBY, VLIJTIG LIESJE, SNEEUWWITJE en WILDEBRAS. HET NIEUWE RAADSEL. Als jullie in onderstaande regels de ont brekende letters goed invullen, dan komt met die letters en in de volgorde zoals ze nu staan een waarheid te lezen. Probeer het eens! ie van d z kinderen kan dit raad..l oploss n? Ik denk, dat e ve en zullen z n, die met de, handen in het haar omen te zitten hu uders hulp zullen m eten nroepen; enslotte r mgen vele ienden n k nnis en t e reemde pl ssing wel voo n dag; want en raadsel dat hier op t brgt eze 1 zo r e moeilijkheden mee. wie krijg ik de goede oplossing? ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden: FRANKRIJK: Cannes, weg met palmen, 6 frank, oranjerood. BELGIë: filmfestival Juni 1947, 3 frank 15, donkerblauw. ENGELAND: Olympische Spelen 1948, 3 d.. paars. OOSTENRIJK: 2 X Wien 1840, 40 groschen, paars; 2 x Vorarlberg Montafon, 20 groschen, groen. NEDERLAND: Koninginnekop 1899/1923 7V2 et., olijfgroen. NED.-INDIë: Koningin Wilhelmina 1947, 12*4 et. oranje, zwarte 1947; Koningin Wilhelmina (oorlogs), 10 cl, bruin. Gevraagd: NEDERLAND: Prinsesjes-serie (ll/4 ct. grijs en 7V2 et. rood niet) Zomer-serie 1947; Kinderzegels 1948 (2 ct. groen en 10 ct. oranje niet). Agenda voor Velsen en IJïirniideio DONDERDAG 27 JANUARI Thalia. 8 uur: Palvu: „De opgaande zon Rex: Geen voorstelling. VRIJDAG 28 JANUARI Thalia, 8 uur: „Verwoeste levens". Rex, 8 uur: „Van de duivel bezeten".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6