c 3 Engeland demonstreert dat het zich nog steeds aan de spelregels houdt Honderd zeven bereikten Oplossing van gezinsmoeilijkheden en zestig teams de Azuren kust PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws VRIJDAG 28 JANUARI 1949 HET LYNSKEY-RAPPORT Voorbeeldige democratische procedure Het onderzoek van het Lynskey-tribunaal naar de gedragingen van in opspraak ge brachte regeringspersonen, dat de publieke aand&eht zo lang gevangen hield, is blij kens het thans hierover verschenen rap port. in politiek opzicht een berg geweest, die een muis heeft gebaard. Er zij aan herinnerd, dat dit tribunaal geen gewone rechtbank was, doch een uit rechtsgeleerden bestaand college, dat in opdracht van de regering een openbaar onderzoek heeft ingesteld, zonder dat er sprake was van een aanklager of van ver dachten. De betrokkenen werden bijgestaan door advocaten en getuigen en de regering werd vertegenwoordigd door Sir Hartley Shawcross, de advocaat-gneraal, die zelf de rang van minister heeft. Een regeringscrisis, die sommige tegen standers van Labour als gevolg van het onderzoek verwachten, is uitgebleven, want de vergrijpen betroffen slechts enkele ondergeschikte figuren. Attlee volgde de verstandigste weg door, toen de geruchten begonnen, zonder aanzien des persoons een openbaar onderzoek te gelasten. Oppositie en pers namen een uiterst gedisciplineerde houding aan. Iedereen onthield zich van commentaar. De bladen wijdden kolom men en nog eens kolommen aan de versla gen der zittingen, ondanks de papier- schaarsste en het werd bewust of onbewust een demonstratie van democratische zindheid. Democratie gesterkt Nu de kous af is, geeft men zich er op nieuw rekenschap van, dat alleen in een werkelijke democratie „schandalen" als deze aan het licht kunnen komen. Door dit onderzoek is de democratie moreel ge sterkt Juist omdat niets verdoezeld werd is de politieke atmosfeer ongerept geble ven. Dat iemand een misstap begaat, is nu eenmaal niets bijzonders, hoe betreurens waardig het op zichzelf ook is. Het alge mene vertrouwen wordt er niet door aan getast. Bovendien is gebleken, dat in deze delicate kwestie de hogere ambtenaren, die er bij betrokken waren,geen blaam treft. In tegendeel, zij grepen op de juiste wijze in. Onverstandige dingen John Belcher, de jeugdige onderminister van handel, heeft onverstandige dingen gedaan. Hij geraakte in het web van de twijfelachtige Stanley, de „spin van Park Lane". Belcher en zijn vrouw werden blijkbaar aangetrokken door deze sfeer van film-achtige luxe thuis. Maar vast staat, dat Belcher geen geld heeft aangenomen. Wel een gouden cigarettenkoker en een costuum. Hij liet zich herhaaldelijk fuiven en in een badplaats logeerde hij voor Stanley's rekening. Hierdoor stond hij niet meer vrij tegenover Stanley. De „contact man", wiens interventie in regeringskrin gen door talrijken werd gezocht. Belcher heeft inderdaad enkele malen ten gunste van Stanley's cliënten gehandeld. Van een geschorste vervolging tegen een voetbal pool werd verder afgezien en hij hielp bij het verkrijgen van een bouwvergunning en de aankoop van een fabriekscomplex. George Gibson, oud-vakbondsbestuurder en commissaris van de genationaliseerde bank van Engeland, accepteerde ook al een costuum en zorgde voor fasciliteiten voor het uitgeven van een lening. Over Stanley zelf uit het tribunaal zich lang niet mals, maar het was niet bevoegd over hem een definitief oordeel uit te spreken. Regering en parlement zullen zich nu met de Bel cher-affaire bezig houden. Belcher zelf is diep geschokt. Hij meende vrij uit te gaan en zal zich in het Lagerhuis verweren, als hij de kans krijgt. Uit eigen beweging trad hij reeds als onder-minister af, zoals Gibson de bank verliet en zijn post opgaf van lid van een regionale elec- triciteitsraad. Politieke zeden Door Stanley's praatjes werd de zaak destijds zeer opgeblazen. Het kwam name lijk onomstotelijk vast te staan, dat anderen die door hem genoemd waren, volkomen vrij uit gaan. Engeland gaat terecht prat op de zuiver heid van zijn politieke zeden en deze af faire is, vooral door de manier waarop zij is behandeld, niet meer geweest dan een incident in een land, waar men zich steeds zo goed mogelijk aan de spelregels pleegt i te houden. Het is deze karakteristieke eigenschap, die het Britse volk in de werke lijke zin van het woord groot heeft ge maakt, en waarop het terecht trots is. CEEFHEM WEER EEN KANS NATIONALE RECLAWERINCiDAC COLlECTE lS 3UNHP4S De Vereniging van Reclasseringsinstettingen .Nationale Reclasseringsdag" heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een affiche ten be hoeve van de redasseringscoUecte, welke op IR Juni zal worden gehouden. De kunstschilder Ilenk Meijer uit Wassenaar won met zijn inzen ding onder het motto „Die staat, ziet toe, dat hij niet validuit 117 inzendingen de eerste prijs. 'jjflüOUdmteffoeJ Gjj hebt kou gevat en Uw hoest houdt aanEen scheurende pijn van het veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele winter door reinig Uw ademhalingsorga- eens grondig van dat gevaar lijke slijm met de verzachtende Sterrit van Monte Carlo Hoewel Donderdagmorgen 9 uur nog slechts 150 ploegen officieel in de koers bleven, waren er des avonds om 10 uur, toen de controle te Monte Carlo sloot, 167 geregistreerd. Hieruit blijkt dat zeventien uitgeschakelde ploegen de tocht toch heb ben voortgezet, wat bij de controle der carnets wel aan de dag zal komen. Met het verifiëren van deze carnets en de sa menstelling van de lijst voor de klasse mentsproef, waren vele uren gemoeid. De bekende coureur Louis Chiron ver klaarde na aankomst, dat de rallye af en toe een echte snelheidsrace was geweest. Zo had hij eens bij een spoorwegovergang vele kostbare minuten verloren, omdat hij op een rangerende goederentrein moest wachten. Daarna had hij geruime tijd vol gas moeten geven om de achterstand in te halen. De heren Van Haaren en ir. Van Wame- len, vertegenwoordigers van de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club zijn de gehele Donderdag, tot laat in de avond, te Monte Carlo druk in de weer geweest om de Nederlandse équipes bij aankomst te assisteren. Drie-en-twintig van de acht-en-twintig ploegen zijn te Monte Carlo aangélcomen, maar lang niet allen zonder strafpunten. In totaal zijn 203 équipes in de diverse startplaatsen, Lissabon, Glasgow, Oslo, Stockholm, Praag, Florence en Monte Carlo vertrokken en hoewel de definitieve gegevens Donderdagavond 11 uur nog niet bekend waren, werd naar schatting aan genomen, dat 160 wagens de eindcontrole te Monte Carlo hebben gepasseerd. Meer dan 20 procent der deelnemers hebben dus om verschillende redenen onderweg de strijd gestaakt. Dat het aantal strafpunten bij verschillende ploegen zeer groot is en dat er naar verhouding niet zoveel équipes zullen zijn, die zonder strafpunten de wa gen in het Pare Fermé konden wegzetten, is voor een belangrijk deel te wijten aan Een Ceta-Bërer product! C&tóé Mac hel i» a sta Zóó su-art is er geenr geen één De gemeentelijke dienst van Sociale Zaken in Haarlem wijdt zijn belangstelling aan 80 gezinnen FAMA TANDPASTA-INDUSTRIE, - HILVERSUM (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.00, 8.00, 19.00, 2 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7,45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Lichte orkestmuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Zangplaten. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 De Zevenklapper. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Mars muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Concert voor piano en orkest in E, Moszkowsky. 15.25 Muziekcursus. 15.45 Musette-orkest. 16.00 Rally Monte Carlo. 16.10 Harmonie-orkest. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Volks- liederenkwartet. 18.15 Journalistiek over zicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.25 Promenade orkest. 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Ge wone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Hongaarse Rhapsody no. 9, Liszt. 21.00 „Negen heit de klok" 21.45 Radio-estafette. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Sextet no. 2 in G, Brahms. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Frans programma. 8.18 Platen. 9.35 Scènes alsaciennes, Massenet. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Con tinubedrijven. 11.40 Suite in G, Handel. 12.00 Lichte orkestmuziek- 12.30 Land- en tuin bouw. 12 33 Zangplaten. 13.20 Metropole orkest. 14.00 A. J. C. 14.20 Orgelspel. 14.30 Balletmuziek- 15.00 Drents programma. 15.25 Bach-cyclus. 16.25 Koor. 16.45 Sport. 17.00 Ul S. A.-cabaret. 17.30 Om en nabij de twin tig. 18.15 Musettc-klanken. 18.35 Orkest Ma- lando. 19 00 Artistieke staalkaart. 19.30 Repor tage. 19.45 Dra. Anne II Mulder. 20.15 Am sterdamse Politiekapel. 21.00 Socialistisch commentaar 21.15 Bont programma. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Luisterspel. 22.40 Fliere fluiters. 23.15 Platen. In het jaarverslag van de dienst van Sociale Zaken te Haarlem wordt opgemerkt: In vele gezinnen heerst nog een groot gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en opofferingsgezindheid jegens elkaar. Veel mannen, vrouwen en kinderen kwamen tengevolge van de verbreking van de huwe lijksband of door andere aan eigen schuld te wijten oorzaken in behoeftige omstan digheden. Het besef om naaste bloedver wanten, die in nood verkeren, bij te staan is zeer klein. De zedelijke verwildering kent in menig opzicht haar eigen grenzen niet meer. Het huisvestingsprobleem en het grote gebrek aan kleding en andere duurzame gebruiksgoederen, waarvan de prijzen van aankoop te hoog zijn, hebben een zeer nadelige invloed op het voorgaande. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat deze ontreddering haar terugslag vindt op de jeugd. Gelukkig heeft dit alles de aandacht van de Overheid en voorzover mogelijk wordt getracht alles weer langzamerhand in nor male banen te leiden, alhoewel er nog niets met zekerheid omtrent de toekomst kan worden gezegd." Verder wordt gezegd dat deze moeilijk heden wel in het bijzonder ervaren worden door de afdeling Bijzondere Gezinsverzor ging- In verscheidene gezinnen is men niet tegen de maatschappelijke nood opgewas sen. Om de betrokkenen zodanig te helpen, vooral met morele steun, dat zij weer gaan verlangen naar zelfstandigheid en daar door weer de geestelijke kracht krijgen om zich uit de moeilijkheden te werken, is een langdurig contact en zijn vele huis bezoeken noodzakelijk. Het moet eigenlijk zo zijn, dat de betrokken ambtenaar in die gezinnen ten volle het vertrouwen weet te verkrijgen, zodat men in hem gaat zien, degene met wie men alle kleine en grote moeilijkheden eerlijk kan bespreken, om dat er slechts één voornemen bij de betrok ken ambtenaar is en wel om het gezin uit de moeilijkheden te helpen. Het spreekt vanzelf, dat hier veel tact, veel mensen kennis en veel geduld voor nodig is. Dit werk is daarom nog moeilijker, omdat de betreffende ambtenaar komende van Bloemendaalse fabrikant voor Bijzondere Kantonrechter Donderdagmiddag, veertien maanden na de behandeling voor het Tribunaal, diende de zaak van de Bloemendaalse fabrikant A. B. S. voor de Bijzondere Kantonrechter. De uitspraak tegen deze beschuldigde, wie ten laste was gelegd, dat hij grote hoeveelheden asfaltpapier aan de Duitse weermacht had geleverd, was indertijd aangehouden, omdat men de gang van zaken tijdens het faillissement van S. wilde afwachten. De curator, mr. H. J. Pot, verklaarde, dat er een schikking was getroffen met een combinatie, die alle activa van de teer- en asfaltfabriek van verdachte had over genomen voor vijf ton, waarvan de fiscus er drie had getoucheerd. Het faillissement was ook een gevolg geweest van de hoge zekerheidsstelling, die de belastingdienst had geëist en die niet op de boekhouding gebaseerd kon worden, omdat deze ont brak. De verdediger, mr. J. H. J. Simons, wilde niet alles goedpraten, wat zijn cliënt ge daan had zijn brieven aan de Duitsers waren weerzinwekkend geweest doch dat wilde niet zeggen, dat hij onvader landslievend was geweest. Pleiter meende, dat S. met zijn. detentie en het verlies van zijn bedrijf reeds zwaar gestraftwas en vroeg de Kantonrechter geen verdere maatregelen op te leggen. Zijn grote energie en capaeiteite kwamen, volgens mr. Simons ook daarin tot uiting, dat hij de onderneming na het optreden van het Be heersinstituut weer tot bloei had weten te brengen. Mr. Goudsmit zal op 8 Februari uitspraak doen. een Overheidsinstelling, zowel op gods dienstig als politiek terrein neutraal moet trachten te blijven, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de moeilijkheden in een gezin en de wil of onwil om hulp te ontvangen of de wijze, waarop men op lossingen verlangt of wenst, min of meer in verband staan met de levens- en/of wereldbeschouwing der betrokkenen. Daar om zal de ambtenaar, die dit werk doet op de hoogte moeten zijn met verschillende levensbeschouwingen, terwijl hij anderzijds verstandig doet contact op te nemen met de richting, waar men dezelfde levensbe schouwing heeft, om dan in samenwerking het nodige te kunnen verrichten in het be lang van het betrokken gezin. Het werk der afdeling Bijzondere Ge zinszorg is in 1946 begonnen, zodat zij in zeker opzicht nog een experimenteel karak ter heeft. Toch zijn reeds enkele gunstige resultaten bereikt. - Met waardering wordt melding gemaakt van hetgeen door particuliere en Kerkelijke Instellingen op dit terrein gedaan wordt, alhoewel dit eveneens voor uitbreiding vat baar is, vooral omdat men b.v. van kerke lijke zijde een gemakkelijker entrée in der gelijke gezinnen heeft dan van overheids wege, zulks op grond van de levensbe schouwing. In 1947 werd begonnen met 76 gezinnen die in behandeling waren. In de loop van het jaar kwamen er 41 nieuwe gevallen bij, terwijl het contact met 37 gezinnen verbroken kon worden. 80 gezinnen wer den dus overgeschreven naar 1948. Van de 37 afgeschreven gezinnen werden er 7 overgegeven aan kerkelijke instellingen. De aard der moeilijkheden in de 80 ge zinnen die in behandeling bleven was als- volgt onder te verdelen: huwelijksmoei lijkheden 10: ongeoorloofde verhouding 13: prostitutie 5; opvoedingsmoeilijkheden 15: tijdelijke depressie 6; Ouden van Da gen 2: langdurige werkloosheid 2; huisves tingsmoeilijkheden 3; materiële noden 1; a-sociale gedragingen 13; gezinsvoogdij 6; vrij patronaat 2; diverse moeilijkheden 2. VLIEGENDE FORTEN NAAR ENGELAND? Volgens de „New York Herald Tribune" zouden de V.S. met de regering van Groot- Brittannië onderhandelen over de levering van 150 a 200 vliegende forten van het type B 29. Het blad voegt er aan toe, dat de Ame rikaanse luchtmacht, die over ongeveer 1500 reserve-toestellen beschikt, bereid zou zijn een aantal daarvan af te staan. In officiële kringen is men van oordeel, dat de betreffende berichten voorbarig zijn. Een distilleerderij op de hoek van de Papestraat en de Oude Molstraat -in Den Haag is Donderdagmorgen geheel uitgebrand. Regeringsgebouwen werden van „zwart" glas voorzien Het gerechtshof in Den Haag behandelde het beroep van de directeur van een glashandel en glasindustrie te 's-Graven- hage tegen de uitspraak van de economische politierechter te 's-Gravenhage, waarbij hij wegens prijsopdrijving en overtreding van de Hamsterwet tot een boete van 20.000 veroordeeld werd. Een opsporings ambtenaar van de prijsbeheersing ver klaarde vastgesteld te hebben, dat de directeur in 1945 een onrechtmatige winst van 18.000 had gemaakt. Hij had op ver zoek van verschillende overheidsinstanties glas tegen zwarte prijzen ingekocht om regeringsgebouwen van nieuw glas te kunnen voorzien. De opsporingsambtenaar had alleen tegen de leverancier proces verbaal opgemaakt, doch geen vervolging kunnen instellen tegen de overheidsinstan ties, welke om het zwarte glas hadden ge vraagd. Op last van de minister van Economische Zaken was deze aangelegenheid intern geregeld. De directeur ontkende bij deze zwarte transactie onrechtmatige winsten gemaakt te hebben. De advocaat-generaal nam aan, dat de directeur niet opzettelijk de prijsvoor- schriften had overtreden. Bewezen was echter naar zijn oordeel dat ook over de zwarte prijzen te grote winst gemaakt was en hij eiste een boete gelijk aan het extra voordeel van 18.000,Het Hof zal op 9 Februari uitspraak doen. Evatt tevreden over New Delhi De Australische minister van Buiten landse Zaken, dr. Herbert Evatt, heeft thans volgens Reuter verklaard, dat de 19-landenconferentie te New Delhi in zake Indonesië ongetwijfeld de practïsche samenwerking tussen de vijf landen van het Britse Gemenebest, die aan de confe rentie deelnamen India, Pakistan, Cey lon, Nieuw-Zeeland en Australië had versterkt. „Ik ben van mening, dat de veiligheid en de welvaart van alle volkeren van Zuid- Oost-Azië zal worden bevorderd als resul taat van de gehouden conferentie", zo zeide hij. „Deze mening wordt geheel gedeeld door de voornaamste dagbladen in Enge land en de Verenige Staten". Dr. Evatt, die een conferentie gehad had met dr. J. W. Burton, het hoofd van de uit twee personen bestaande Australische dele gatie naar New Delhi, zeide: „Dr. Burton heeft Australië een uitste kende dienst bewezen. In beginsel komen de besluiten der conferentie overeen met de besprekingen van de Veiligheidsraad, ofschoon enige aanvullende aanbevelingen gemaakt werden. De houding van Australië was volkomen in overeenstemming met zijn algemene politiek van onwrikbare steun aan de beginselen van de UNO, waaronder begrepen zijn de oplossing van alle inter nationale geschillen en tot verzoening, niet door gebruik van geweld". het feit, dat het gemiddelde van 50 k.m. sterk zijn stempel op de rit heeft gedrukt, ondanks het feit, dat de weeromstandig heden over het algemeen genomen, toch niet ongunstig zijn geweest. Het laatste traject, van Lyon naar Monte Carlo was zwaarder dan menigeen gedacht had. In de eerste plaats speelde de ver moeidheid een rol, maar voor en na Lyon stond er een dikke mist en daardoor vielen er weer heel wat strafpunten. De wegen waren over het algemeen in goede condi tie, hier en daar een beetje glad, maar grote moeilijkheden leverde dit toch niet op. Bij de aankomst te Monte Carlo wa ren teleurstellingen, vermoeidheid en diepe zorgen weer spoedig vergeten. Van hen, die in Glasgow gestart zijn, heeft de équipe Scholte-Hagers-Jurgens met Chevrolet het er goed afgebracht. De équipe Gerlach-Zwartsenberg-Schurink met Riley, de middenklasse, heeft straf punten bij Lyon en Valance opgelopen. Wat de Stockholm-starters betreft, het team Engelsma-Wynia-Kingsma met Austin, ook al in de middenklasse, is in uitstekende conditie aan de Middellandse zeekust aangekomen, helaas niet zonder strafpunten. Ook het team Broedelet-De Vries met Simca, gestart voor de kleinste klasse, heeft strafpunten opgelopen, ver oorzaakt door de mist op het laatste ge deelte. Ook de derde équipe, van Stock holm vertrokken, Speelman-Savelkouls- Vervolde met Ford, heeft geen schoon re gister. Of het team Wittkampf-Eisma met Che vrolet, van Oslo vertrokken, met een blanco lijst te Monte Carlo de wagen heeft mogen wegzetten, was niet bekend, geen wonder, want de gegevens, die binnenkwamen, wa ren zeer onoverzichtelijk en men vorderde slechts langzaam met het opstellen van een definitieve lijst. Aangenomen mag worden, dat de équipes Roosdorp (Vanguard), de Nederlander, die in België woonachtig is en de heer en me vrouw Verkamman-Van Keulen (Vaux- hall) zonder strafpunten aan de finish kwamen. Het team Rykaart-Olyslager- Mulder (Skoda) heeft bij Lyon strafpun ten gekregen en waarschijnlijk heeft ook het team Van der Mader-van Marion-Kint, eveneens met Skoda, geen blanco lijst kunnen inleveren. Met een defecte voet- rem kwam hij te Monte Carlo binnen en daardoor kon Van der Made zijn auto niet op regelmatige wijze in het Pare Fermé zetten, waardoor hij wel een paar puntjes heeft gekregen. Inmiddels is de reparatie geschied. De équipes Mutsaerts-Caspanni- Kouwenberg met Hillman en Van Beeck Calkoen-Van der Spek-Bedford met Ford kwamen zonder strafpunten bij de eind controle. Het dames-team mevrouw Van Strien- mejuffrouw Schade-mevrouw Den Hertog heeft het gedeelte Amsterdam-Brussel- Parijs-Monte Carlo uitstekend gereden. In de eerste étappe, van Grasse naar Digne hadden de dames 50 k.m. omgereden, waardoor aan strafpunten niet te ontko men viel, maar daarna heeft men zich dapper door alle moeilijkheden heenge slagen. Zeer belangrijk is, dat de andere Nederlandse dames-équipe, welke evenals mevrouw Van Strien met Ford reed, de dames Van Limburg Stirum-Stahl-Van Puyenbroek zonder strafpunten alle étap pes heeft afgelegd en dus een goede kans maakt voor de coupe des dames. Slechts drie dames-teams zijn zonder strafpunten gearriveerd, nl. het Nederlandse Ford team, mevrouw Molander (Zweden) met Dodge en mevrouw Wisdom (Groot-Brit- tannië) met Morris. De équipe Feitz-Langelaan-Stutterheim met Chrysler kreeg bij Reims een lekke tank. Zij haalde de verloren tijd in en arriveerde zonder strafpunten. De équipe Van de Rijk-Van Gent-Bastiaannet en Wittkampf met Peugeot, de Amsterdamse taxi, liep strafpunten op bij Parijs, omdat De Rijk de verkeerde weg bij Parijs was ingeslagen en te laat bij de controle in de Franse hoofdstad arriveerde. Het team Reichmann-Ten Cate is evenals de équipe Van Goedhart-Kappelhoff met volkswagen vermoedelijk zonder strafpunten. Hetzelf de is het geval met de Hillman-équipe van Gatsonides-Barendregt. De équipe van de beide Van Splunters had een koppe lingdefect tussen Amsterdam en BrusseL Dank zij de motorpolitie te Den Haag en het feit, dat zij aan de Nederlands-Belgi sche grens onmiddellijk konden doorrijden kwamen zij drie minuten voor de vastge stelde tijd aan de controle te Brussel aan. Het team Sprenger Van Eyck-Paulen met Chevrolet is zonder strafpunten aan gekomen, hetgeen niet het geval is met de équipe Zwart-Bijl, -eveneens met Chevro let, aangezien men moeilijkheden had ge kregen in het misttraject. Tenslotte kwam de équipe Van den Bergh-Korthals Altes zeer laat te Monte Carlo binnen. Vijf équipes hebben de strijd dus opge geven, nl. Rupert (Studebaker) gestart te Praag, Van den Wansem (Austin), gestart te Glasgow, Reysoo (Morris) vertrokken van Monte Carlo, Van Cleeff (Dodge) ver trokken van Glasgow en Blansjaar (Minor) vertrokken van Monte Carlo. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging houdt Zaterdag 29 Januari in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een bijeenkomst, waaraan de Haarlemse Ha- waiïnvereniging haar medewerking ver leent. 28. En terwijl de Jonas verder koers zette naar het Noorden, dreven Panda en kapitein Kupido nog steeds op de ijsschots rond. „Ik wat jij denkt, ouwe," dacht Panda, maar dat zei hij natuurlijk niet. De mist was nu helemaal opgeklaard en zover zij konden kijken, zagen Hij wond zich hoe langer hoe meer op en liep met gebalde vuisten heen en weer. „Als ik die Stomp in mijn stompen krijg, zal ik hem stom pen, wat. Wat is dat voor een kerel, om er zo laai me hangen, als ik er iets van begrijp, wat," zij niets dan drijvende ijsvelden om zich heen. bromde de kapitein. „Van de hele Jonas is geen i „Je zou hier zonder veel onkosten een ijssalon o spoor meer te bekennen. Er zal toch niets em- kunnen beginnen," merkte Panda op, doch de toen Panda plotscïïng een kreet slaakte en met ttigs gebeurd zijn?" „Ernstig genoeg, maar niet I kapitein was niet in de stemming voor grapjes. maar vandoor tc gaan?" Hij zweeg verschrikt, toen Panda vlotsciing een kreet slaakte een verschrikt gezicht in de verte keek. Nieuwe Uitgaven De mensheid wordt volwassen, door Hou lett Johnson, deken van Canterbury v taling: A. J. Koejemans. Oorsp. titel* Sovu Success. Uitgeverij Pegasus, Amsterdam Conflict in Clarkton. door Howard v Vertaling: F. van Marle. Oorsp. titel- CW ton. Uitgeverij Pegasus, Amsterdam' Luister dan! door Marian Hesper—Sint r illustreerd door Toby Vos. Uitgeverij r Spin Zoon, Amsterdam. Zó leven de dieren, door Ernest PérnoW Vertaling C. E. van Meurs. Oorspr titel- i livre des quatre saisons". Geïllustreerd'rW Ray Lambert. Uitgeverij C. A. Soin 2W Amsterdam. COn' Schilders van den Veluwezoom, door TrA, Wesselink. Tweede druk. A. J G st°n holt's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam g" Eten halen, novelle door Joh. C. P Aih„, A. J. C. Strengholt's Uitgeversmii nv Amsterdam. J' ,,Y-> Maatschappelijk jaarboekje 1949. Uitm>v«- Vrij Nederland. Amsterdam. ulISeverij Sterrengids 1949, uitgegeven in opdrartt van de Nederlandse Vereniging voor We» en Sterrenkunde en samengesteld donr a.' J. J. Raimond jr. J. B. Wolters' Uitgever Ja N.V.. Groningen—Batavia. §eversm!j. Het rode Lamaklooster, door Jan Rn„ gaarts, Uitgeverij „De Sleutel", Antwernen Haarlem. u" Parijs Dat de Parijse galanterie ondanks de moelijke tijden nog niet doocl is, bleek toen tien personen gewond en zes ee arresteerd werden omdat getracht was een dame een plaatsje in een bus te bezorgen Toen de bus stopte voor de Porte de la Chapelle, stonden bij deze halte zeven ge- gadigden, doch er was slechts plaats voor zes. De conducteur weigerde de zevende binnen te laten. Het lot wilde dat dit een charmante jonge dame was. Een passagier, in woede ontstoken, be gon de conducteur om de oren te slaan onder het schreeuwen van „bruut". Een ander greep het metalen ponsapparaat waarmee de conducteur gewoonlijk de kaartjes knipt en begon daarmep de zes passagiers die zo juist de bus waren bin nengekomen op vakkundige wijze „af te drogen". Toen enkele minuten later een detache ment politie arriveerde, moesten tien passa- giers naar het ziekenhuis worden gezonden om opgelapt te worden en zes van de koenste verdedigers van de (ongeschreven) rechten van het vrouwelijk geslacht wer den meegenomen naar het politie-bureau. De charmante jonge dame bleef op het trottoir staan. (U.P.) Internationale tarweconferentie Washington, 26 Januari (Reuter). He den heeft de Amerikaanse minister van Landbouw, Charles Brannan, op de inter nationale tarweconferentie, welke zal trachten een nieuwe internationale tarwe- overeenkomst op te stellen, en waar dit keer ook de Sovjet-Unie en Argentinië vertegenwoordigd zijn, een rede gehouden. Hij verklaarde, dat uit de aanwezigheid van vertegenwoordigers van zo vele lan den bleek, dat men zich meer en meer realiseert, hoe noodzakelijk internationale samenwerking is voor de oplossing van bepaalde economische vraagstukken. De minister verklaarde te vertrouwen, dat men door samen te werken en internatio naal begrip te tonen er in zal slagen, een overeenkomst op te stellen, die tot voordeel van de bevolking der gehele wereld zal strekken. MIEP HOUDT erg veel van de Zondag. Daarom zal zjj een ge recht op tafel zetten, dat fleurig Is en fris. Zij ontving een recept van Mevr. Lotgering- Hillebrand voor: BIETENSLA 250 gr gekookte, gestroopte bieten, 2 uitjes, 2 lepels goede slasaus, 1 theelepel olie, zout, peper, één lepel room (van de melk afge schept), een theelepel mosterd. Snipper de uien heel fijn, maak ze bijna gaar in de olie, meng ze met wat zout en peper. Snijd de bieten in heel kleine blokjes. Roer door de slasaus de room, mosterd en peper, ev. zout, Vermeng uien en biet met deze saus en laat ze V2 uur staan alvorens ze op te dienen Doe er desverk. op het laatste ogenblik wat schoongemaakte veldsla door. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen tAdv.1 Hapje oude jas. Het internationale wol secretariaat heeft bekend gemaakt, dat de eerste monsters van een in Amerika ontdekt voedingsproduct, dat bereid is uit oude kleren, te Londen zijn aange komen en dat men aldaar de verbruiks- mogelijkheden zal onderzoeken. Het nieuwe product de „Botaneïne P" zal zijn toepassing vinden in de berei ding van pharmaceutische producten, cosmetieken, verven en kleurstoffen. Volgens de uitvinders mag het toege diend worden aan dieren en zelfs aan mensen. Het zou de haargroei bevor deren en een aangename smaak heb ben. Sta stil en luister. De filmster Betty Hut ton heeft een lijstje gemaakt van de „tien mannen met het meeste sex- appeal". Aan het hoofd daarvan staat Winston Churchill. „Ik heb Churchi nooit ontmoet", aldus Betty, „doch hij heeft veel sex-appeal in zijn stem. Het is iets dwingends, dat de vrouwen doet stil houden en luisteren Laatste wens (droom). De fascist Savino Farina is dezer dagen in zijn geboorte plaats Cainosa (Italië) met militaire eer en fascistisch ceremonieel begraven. Zulks geschiedde in overeenstemming met zijn laatste wens. Toen gewapende communisten wilden voorkomen dat dj® laatste wil werd uitgevoerd kwam de politie tussenbeide en escorteerde de begrafenisstoet naar het kerkhof. Het testament van Farina bevatte de vreem de wens begraven te willen worden m zijn gala-uniform uit de fascistische glorietijd en met het portret van ce Duce op zijn hart. Na het ingrijpen van de politie deden zich geen incidenten meer voor. (U.P.) Vermist. Een superfort van de Amerikaan se luchtmacht, afkomstig uit Dakar, dat Donderdagochtend te Marham (Enge land) had moeten aankomen, wordt vermist. Het toestel is voor het laaw op 200 mijl van Casablanca waarge nomen. Aan boord bevinden zich M personen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2