Xweede Kamer bespreekt verplichte deelneming in bedrijfspensioenfondsen Voor Indié Doodstraf geëist tegen ex-W.A. commandant en adjudant van Mussert, Zondervan De distributiedienst in liquidatie Kort en Bondig Beperking van de import geeft een kans aan Franse kunstenaars ,m„DAC 28 JANUARI 1949 Begroting Zuiderzeefonds goedgekeurd Jkan dan ook weldra aan de slag Tie Minister liet niets positiefs horen v - - welke inpoldering het eerst .rjaag, weiKe mpou over^p beurt zal komen daarover moet a3!l .f^przeeraad nog advies uitbrengen °e maakte kenbaar, dat de voorkeur der maarI"3 „..„„Wik- öaat ir» rifhtintz ,„,d op het ogenblik gaat in de richting 1 J.. 1 1 «f f*,tAA l-V A! 7p Zuid-Oostpolder, liefst in twee helf- De Kamer zal hij nader ^omtrent de van ten' ptToiTdë hoogte houden. Erkennende plf!> tegenwoordige bestuursinrichting Hp Noord-Oostpolder wel wat autori- van -c verklaarde minister Spitzen zich een soepele overgang naar de bestuursinrichting. JSoO pioniers van de Noord-Oostpolder «„Mi de eerstkomende verpachtingen, »n soort examen betreffende de vraag na e.j dergelijke ondernemingen kunnen f.fi alsook of zij enig economisch begrip ?Sn ongetwijfeld aan bod komen. Minis- Cjoitzen van wie wij verder vernamen wegens de gewijzigde omstandigheden oorspronkelijke plan voor uitgifte van drijven opnieuw m studie zal komen, zal n? eens met minister Joekes spreken over vraag of de oud-Zuiderzeevissers boven 7 «1 jaar onder de Zuiderzeesteunwet in- iJe van onder de noodvoorziening van Hen van dagen zullen kunnen vallen. qtemmingioQS werd de begroting van het - J- aangenomen, waarna tal- riikë sprekers zich gingen verdiepen in het wetsontwerp, dat ten doel heeft aan de be- ♦rpffende ministers de bevoegdheid te ge- TT op een daartoe gedaan verzoek, een bedrijfspensioenfonds te erkennen en aan =Üe bedrijfsgenoten, arbeiders zowel als Zelfstandige ondernemers, de verplichting no te leggen daaraan deel te nemen. In bet algemeen bleken de heren De Kort (K.V.P.), S uur hof (Arbeid) en Stapelkamp (A.R.) wel voor het aan hangige wetsontwerp te zijn. Laatstge noemde, die sprak namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn groep, wenste echter een soepeler uitvoering en toeuassing voor de zelfstandigen. De heer Suurhof ging in tegen een bepaling die ,j was ingegeven door de gedachte de beiangen van het particuliere verzekerings bedrijf op de voorgrond te plaatsen. Een hier tegen gericht amendement scheen hij gereed te hebben. De heer DeKort was al een stapje verder met een amendement om de representatieve vertegenwoordiging van het georganiseerde bedrijfsleven een woordje meer te laten meespreken. Verder had deze afgevaardigde ook al een amen dement ingediend ten einde te bereiken dat bedrijfsgenoten, die op het tijdstip van inwerkingtreding dezer wet zich reeds bij een ondernemingspensioenfonds of bij een particuliere levensverzekeringmaatschappij hebben verzekerd, niet verplicht kunnen worden tot toetreding in een bedrijfspen sioenfonds, mits een bepaalde, in dat amen dement genoemde waarborg aanwezig is. De heer Emm ens (Arbeid) noemde het wetsontwerp vooral ook gelukkig met het oog op de vele kleine zelfstandige onder nemers in de landbouw. Ofschoon de heer Vanden Heuvel (A.R.) een wettelijke regeling van deze aangelegenheid wel juist vond, wilde hij er op dit ogenblik niet van weten, omdat er over enige tijd toch een algemene regeling voor ouderdomsvoorzie ning komt. Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V. D.) verklaarde, dat het ontwerp met ge mengde gevoelens in haar fractie is ont vangen. Voor verschillende onderdelen had zij waardering. Zij zou de regeling wel goedkeuren als deze past in het systeem der komende oudedagsverzorging, maar daaromtrent bestaat geen enkele zeker heid. Oorlog en Marine Nadat in de avondvergadering de heer Haken (Comm.) deze begroting veroor deeld had en inlichtingen verzocht over Montgomery's wensen ten aanvan van Ne derlands aandeelinde verdediging derWest- Europese Unie, verzocht de heer T i 1 a n u s (C.H.) ingelicht te worden omtrent de fi nanciële en personele verplichtingen, die Nederland in dit opzicht op zich moet ne men. Deze spreker bleek ook ten zeerste prijs te stellen op erkenning van de door onze marine eventueel te verrichten taak. De heer Wel ter (K.V.P.), die een afzon derlijke Minister van Marine wilde, vond, dat indien men toch nog geen besluit had genomen inzake Den Helder, het onder brengen van onze vloot in Vlissingen aan beveling verdiende. Met betrekking tot Indonesië zei hij nog, dat als het waar zou zijn dat onze troepen er de guerilla niet de baas konden worden, er meer heen moesten. Hierna zette de heer Korthals (V.V.D.) uiteen, waarom de marine een belangrijk aandeel in de gemeenschappe lijke defensie moet hebben. Elk schip in bondgenootschappelijk verband heeft zijn betekenis. Deze spreker legde er in het bijzonder de nadruk op, dat wij onze eigen boontjes moeten doppen. Het doen opknap pen van onze taken door anderen is op politieke gronden verwerpelijk. Dit heeft wel heel duidelijk de jongste ervaring aan getoond, zo zeide hij. Nadat de heer Van Vliet (KVP) een aantal détailaangelegenheden had be sproken, sloot de heer Vonk (WD) zich aan bij hen, die pleiten voor een sterke land- en luchtmacht. Het was reeds middernacht geworden, toen de minister van Oorlog en van Ma rine a.i., mr. Schokking, aan het woord kwam. Hij sloot zich aan bij de hulde aan hen, die sneuvelden of door ziekte en ongeval hun leven gegeven heb ben voor vaderland en Indonesië. Voorts sloot hij zich aan bij de woorden van waar dering jegens zijn ambtsvoorganger en bij de wensen voor een spoedig herstel van de heer Vorrink. Hier brak hij zijn rede af om deze te vervolgen in de vergade ring van Vrijdagmiddag. Zwitserland voelt zich economisch bedreigd Op een persconferentie heeft de direc teur van het Zwitserse ministerie van handel, Jean Hotz, gisteren verklaard, dat Zwitserland thans gekomen is aan het einde van de periode, dat het grote cre- dieten aan andere landen kan verlenen. Hotz beschuldigde er andere Europese landen, in het bijzonder Frankrijk en Italië, van, dat zij op onjuiste wijze gebruik maken van de credieten van het plan- Marshall om tourisme en andere nieuwe industrieën tot ontwikkeling te brengen. „Wij hopen", zo vervolgde hij, „dat de Europese landen, in het bijzonder Frankrijk en Italië, niet vergeten zullen, dat een der gelijk gebruik dier gelden niet in overeen stemming is met de bedoelingen van Marshall en de Amerikaanse regering. Hotz wees er nog op, dat een dergelijke ontwikkeling van nieuwe industrieën en tourisme, die men niet bepaald tot weder opbouw kan rekenen, een groot gevaar vormt voor Zwitserland, dat geen recht streekse Marshall-hulp ontvangt. hebben wij een zending Babygoed uit Zwitserland aangekregen in fijne schortjes en jurkjes u£UJee>it: VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Januari 1949 GEHUWD: 27 Jan., A. T. van Dam en I. Halderman; W. J. Bulens en C. J. van Ton geren. BEVALLEN van een zoon: 26 Jan., E. M. Willemsde Rooij; P. WijersSpaan; G. M. E. WesselingHeymans; 27 Jan. J. W. Petri Wezenbeek. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., C. A. M. SchaapChristiaans; J. C. van Haaster Meewisse; M. G. van der VeldtKath- mann; 27 Jan. W. M. J. Hoenderdos—Nelissen. OVERLEDEN: 25 Jan., M. M. van Bueren, 12 m., Kamperlaan; H. van DullemanFort- gens, 74 j., Burg. Boreelstraat; J. van den Boogaard, 60 j„ A. de Jongestraat; 26 Jan., R. Oddensvan Es, 37 j., Achterweg; A. H. van Deursen, 69 j.. Westergracht; P. Schuijt Vader, 86 j.. Reitzstraat; D. F. Berghuys- van Riet, 43 j., Rijksstraatweg. Tegen de vroegere commandant van de W.A. en adjudant van Mussert. A. J. Zondervan, is gisteren de dood straf geëist. Zondervan stond terecht voor de Utrechtse kamer van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd in Augustus 1941 te hebben dienst genomen bij het Vrijwilligerslegioen Nederland en als com mandant van de W.A. de toetreding van Nederlanders te hebben bevorderd tot de Waffen SS, Vrijwilligerslegioen Nederland, het N.S.K.K. en de „Nachrichtentruppen" en voorts het maken van propaganda voor de door de N.S.B. beleden ideologie in het onder zijn verantwoordelijke leiding ver schijnende W.A.-blad „De Zwarte Soldaat". Uit het verhoor bleek, dat hij indertijd getracht heeft adelborst te worden. Toen dit niet gelukte is hij onderofficier gewor den bij het landleger. Hij trad in Maart 1933 toe tot deN.S.B. en werd tenslotte ad judant van Mussert. Hij heeft in de Mei dagen van 1940 als onderofficier in het Nederlandse leger dienst gedaan bij de motordienst en actief deelgenomen aan de bestrijding van parachutisten. Na de oor log was zijn functie van adjudant door een ander ingenomen. Hij werd commandant van de W.A. Hij ontkende propaganda te hebben gemaakt voor dienstneming bij de Waffen SS. Wel had hij propaganda ge maakt voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland, waartoe hij zelf ook toetrad. Hij zag dit legioen als een Nederlandse orga nisatie, maar gaf nu toe zich hierin ver gist te hebben. Hij achtte het dienstnemen van de W.A.-leden voor de strijd aan het Oostfront een Nederlands belang. De president behandelde hierna een groot aantal propagandaredevoeringen. door verdachte gehouden. Ondervraagd over zijn verblijf in Rusland verklaarde hij, dat de verhouding met het N.S.K.K. zeer slecht was. Met de SS was dit nog erger. Er zou zelfs opdracht gegeven zijn Zondervan te liquideren. Na het gebeurde met de W.A.-man Koot in Amsterdam is hij naar Nederland teruggeroepen om de W.A. te kalmeren. Bij zijn vertrek heeft hij zijn erewoord moeten geven naar Rus land terug te keren. Op bevel van Himmler en ook van Rauter is hij bij zijn terugkeer op zodanige posten aan het front geplaatst, dat met grote zekerheid kon worden aan genomen, dat hij zou sneuvelen. Hij vond het zelf onbegrijpelijk, dat dit niet gebeurd is. Over zijn functie van inspecteur van de I landwacht vertelde verdachte, dat hij tot viermaal toe, waarvan driemaal vóór Dolle Dinsdag, ontslag heeft gevraagd en dat dit tenslotte is aangenomen. HOV-concerf voor Hoogovens personeelsvereniging Het concert dat de Haarlemse Orkest vereniging gisteravond in het K.S.A.-ge- bouw te Beverwijk voor de Personeelsver eniging van het Hoogovenbedrijf gegeven heeft, droeg gedeeltelijk het karakter van een paedagogisch concert. Dit betrof dan de bespreking en de uitvoering van de le Symphonie van L. van Beethoven en het Adagio van Guillaume Lekeu. Voor "de twee andere gekozen composities: Les Préludes van Franz Liszt en de Ouverture voor de operette „Die Fledermaus" van Joh. Strauss werd bespreking achterwege gelaten, om dat de toelichting op het programma door de dirigent Kees Hartvelt voldoende geacht werd. Bij de bespreking van Beethovens Sym phonie vestigde de dirigent de aandacht op de vorm van het eerste Allegro, het Andante en de finale, welke symphonie- delen elk tot de z.g. sonate- of hoofdvor men behoren. Daarentegen wordt het Me- nuetto als dans onder de liedvormen ge rangschikt. De le symphonie heeft nog niet het over wegend .subjectieve karakter als b.v. de later geschreven 3e en 5e symphonie, die meer de weerspiegeling zijn van een sterke innerlijke bewogenheid, van een leven, dat weliswaar zijn vreugden had, maar dat ook versomberd werd door tal van moeilijk heden en niet het minst door Beethoven's doofheid, die zich reeds vroeg openbaarde. Maar bij het componeren van zijn „Eerste" heeft Beethoven zich niet door zwaarmoe dige, opstandige of berustende gedachten jaten leiden. Hij stond in het innigste con tact met de muziek in haar zuivere schoon- hejfl en daarom kan men deze symphonie genieten zonder op de hoogte te zijn van Beethoven's levensomstandigheden en zender zich af te vragen welke bedoeling er in deze klanken ligt opgesloten. Evenmin is dit het geval met het aan grijpende Adagio voor strijkorkest van Guillaume Lekeu, een werk, waarin zich de buitengewone begaafdheid van deze op 24-jarige leeftijd overleden leerling van César Franck, reeds zo positief manifesteert Het orkest speelde de symphonie onder Hartvelt's leiding met levendig élan en bij de vertolking van het Adagio van Lekeu werd men getroffen door de sonoriteit van de strijkers-klank en door het expressieve spel van de solo-violist, solo-altiste en solo- violoncellist. Voor „Les Préludes" van Liszt onderging dot klankenkleuren-palet van het orkest de aanzienlijke uitbreiding, welke Liszt voor de muzikale schildering van de men selijke levensepisoden noodzakelijk achtte. dan volgde als grote tegenstelling de gracieuze muziek van de ouverture van Joh. Strauss in een vlotte, nogal stevige Uitvoering, welke met warme bijval ge waardeerd werd. P. ZWAANSWIJK In Velsen is men begonnen met het bouwen van een blok van veertien woningen uit puinbeton. Tussen stalen stortelementen die met klemmen aan elkander zijn bevestigd, worden de binnen- en buitenmuren gegoten". In de voor het beton bestemde ruimte zijn vóór het storten de be nodigde buizen voor electra reeds gelegd. Een soort rijdende loopkraan welke zich boven de te bouwen huizen bevindt stort vervolgens in twee dagen een verdieping van dit blok met veertien woningen met puinbeton vol. Na enkele dagen worden de stalen wanden verwijderd en ge bruikt om de bovenverdieping stortklaar te maken. Met een fraai puntdak worden de woningen daarna voltooid. - Het storten van de benedenverdieping. Bonkaarten voor een lange periode Populair gezegd:" de Distributiedienst loopt op zijn laatste benen! Het einde komt in het zicht. Daarop wijzen verschillende maatregelen die door het C.D.K. (het centrale distri butieapparaat in Den Haag) genomen wor den. De thans lopende bonkaarten zijn gel dig tot 12 Februari. Dan komen er kaarten die strekken tot 9 April. Vervolgens wor den bonkaarten uitgegeven voor 16 weken (vier perioden van 4 weken) die dus tot 30 Juli lopen. Daarna komen er nog kaar ten die voor 4 of 5 maanden voldoende zijn en dat zal dan wel meteen het einde zijn. Het definitieve einde der distributie kan dus in elk geval omstreeks het einde van het jaar tegemoet gezien worden. Maar de verwachting is dat er in de komende maanden successievelijk nog meer artikelen vrij gegeven zullen worden, zo dat er in de tweede helft van het jaar wel zeer weinig op de bon zal zijn. De artikelen die vermoedelijk niet lang meer onder de distributie zullen vallen, zijn vlees en zuivel. Een tijdstip daarvoor is nog niet te zeggen. Het feit dat nu juist het vleesrantsoen tijdelijk is verminderd schijnt daarmee in tegenspraak te zijn, maar toch is dat niet zo. Men is inderdaad overtuigd, dat het mogelijk zal zijn binnen afzienbare tijd het vlees vrij te geven. Evenzo de zuivelartikelen, dus boter en kaas. Voor textiel is ook een redelijke kans. Men moet daarbij bedenken dat het mogelijk is gebleken artikelen vrij te geven ook al is er nog geen overvloed van. De sigaren hebben dit aangetoond. Daarvan is de rantsoenering in zekere zin in handen van de winkeliers gelegd. Het C.D.K. gaat over tot het uitreiken van bonkaarten over een langere periode, omdat het daardoor mogelijk is dat de plaatselijke distributiediensten opnieuw tot vermindering van het aantal ambten-aren kunnen overgaan. De Haarlemse distributiedienst heeft op dit ogenblik nog slechts 70 ambtenaren. Daarmee worden niet alleen Haarlem, maar ook Heemstede, Bennebroek en Bloemen- daal-Za-ndvoort bewerkt. Toen de gemeen ten nog eigen diensten hadden was er in Haarlem en omgeving een personeel van 370 man. Verwacht kan worden dat er over enige maanden weer 7 a 8 ambtenaren ontslagen zullen worden. De grote werkvermindering is evenwel te verwachten als vlees en zuivel van de bon gaan, want dan komt er tevens een eind aan de bijzondere verstrekkingen (ook voor a.s. moeders, voor zieken en voor zware arbeid). De Vleeshal komt vrij. In de a.s. zomer zal het dus niet meer nodig zijn dat Haarlems Vleeshal voor de Distributie beschikbaar is als uitreiklokaal. Dan krijgt de gemeente dus weer de beschikking over dit gebouw. In de loop der jaren zijn voor het toe komstige gebruik van dit gebouw al ver schillende denkbeelden geopperd. Wij her inneren er aan dat er over gedacht is daar in een leeszaal te maken voor de Stads bibliotheek en Openbare Leeszaal. Ook zijn er plannen geweest om er tentoonstellin gen te houden. Zelfs is er gedacht aan de mogelijkheid er concerten te geven. Vaste vorm hebben deze plannen evenwel niet aangenomen. In de komende maanden zal, nu het tijdstip nadert waarop men over het gebouw beschikken kan, daarover op nieuw beraadslaagd worden. Canadees communist in de V.S. gearresteerd Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat het federale bureau van onderzoek Sam Carr, voor malig secretaris van de Canadese commu nistische partij en leider der partij-ox-gani- satie, heeft gearresteerd. Carr, van wie wordt gezegd, dat hij één van de betrok kenen was in een Sovjet-Russisch spion- nage-complot in Canada, werd te New York gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft verder medegedeeld, dat Carr een belangrijk rol vervulde in de uitgebreide spionnage-organisatie, die in September 1945 aan het licht kwam, als gevolg van onthullingen door een met decodering van telegrammen belast ambtenaar van de Sovjet-Russische, ambassade. Het hoofd van het federale bureau voor onderzoek, Edgar Hoover, verklaarde, dat Carr in Canada wordt gezocht wegens schending van de wet op staatsgeheimen. Geen naamsverbod voor „De Telegraaf" De Raad van Beroep voor de perszuive ring heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen De Telegraaf. De Commissie voor de Perszuivering had bepaald, dat gedurende dertig jaar geen persorgaan mag worden uitgegeven onder de naam De Telegraaf en gedurende twintig jaar geen persorgaan onder de naam De Courant Het Nieuws van den Dag. De Raad van Beroep heeft onder meer overwogen, dat slechts tot een zeer be perkt aantal bladen waaronder dan uiteraard vooral de partijorganen van de Nationaal-Socialistische Beweging het verwijt gericht kan worden van in wel doordachte opzet de vijand te hebben be gunstigd en de nationaal-socialistische be ginselen te hebben gepropageerd. Indien de Raad van Beroep de jaargan gen van De Telegraaf van najaar 1940 tot najaar 1944 als geheel beziet, dan. is de slotovertuiging, dat in die tijd de couran ten nimmer zo zijn geredigeerd geweest, dat de uitgave beter gestaakt had kunnen worden. Het zou niet als een aan het cou- rantenlezend publiek bewezen dienst kun nen worden beschouwd, als De Telegraaf en De Courant Het Nieuws van den Dag hadden opgehouden te verschijnen. De Raad heeft de uitspraak van de Com missie voor de Perszuivering vernietigd en beslist dat voor een naamsverbod geen ter men zijn. De Raad heeft voorts zijn goedkeuring onthouden aan het advies van de Commis sie voor de Perszuivering, waarbij deze commissie de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen adviseert over te gaan tot de vordering in eigendom tegen schadeloosstelling van een aantal in dat advies nader aangeduide goederen, toebe horende aan de ondernemingen, welke ge durende de bezetting De Telegraaf en De Courant Het Nieuws van den Dag heb ben uitgegeven. Residentie-orkest wil Frits Schuurman behouden Het bestuur van het Residentie-orkest heeft aan de heer Frits Schuurman een telegram gezonden waarin het onder an dere zegt, ongerust te zijn over de moge lijkheid van zijn vertrek. Het hoopt, dat de heer Schuurman bij zijn besluit wil overwegen, dat het bestuur de wenselijkheid en noodzakelijkheid van het aanblijven van zijn dirigent en directeur buiten discussie stelt en zijnerzijds alles in het werk wil stellen om zijn zware taak te helpen dragen. De toestand van Koos Vorrink Een der geneesheren van het ziekenhuis te Nyköbing waar de heer Vorrink wordt verpleegd, verklaarde van mening te zijn, dat de crisis als voorbij mag worden be schouwd. De toestand van de heer Vor rink is, de omstandigheden in aanmerking nemende, redelijk goed. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan. De heer Vorrink zal echter nog wel één a fwee maanden in het Deense ziekenhuis moeten worden verpleegd. Morgen ontscheping van de „Waterman" Het troepentransportschip „Waterman" wordt in de komende nacht met ongeveer 300 uit de tropen terugkerende militaii-en aan boord in do Rotterdamse haven ver wacht. De ontscheping begint Zaterdag morgen te 9.00 uur. Meisje aangereden in Dmuiden Als getuigen werden onder andere ge hoord C. van Geelkerken en J. J. van der Hout; ex-hoofdredacteur van „De Zwarte Soldaat". De procureur-fiscaal mr. L. W. M. M. Drabbe, zeide in zijn requisitoir dat Zon dervan een onbetekenende politieke fi guur was. Wel was hij een vooraanstaand N.S.B.'er en dit is een van de redenen ge weest dat vele jonge mensen zich hebben laten verleiden tot deelneming aan de strijd tegen onze bondgenoten. Mr. Drabbe achtte de hoogste straf op haar plaats en eiste daarom de doodstraf. De verdediger, mr. Th. Muller Massis noemde zijn cliënt een idealist en pleitte clementie. Tekeningen van Van Looy in Teijlers Museum Tot eind Februari exposeert Teijlers Museum in Haarlem een aantal studiën, tekeningen en aquarellen van Jacobus van Looy, een verzameling, die deel uitmaakt van de rijke collectie, die helaas in porte feuille moet blijven tengevolge van plaats gebrek. Welk een merkwaardig mens was deze eenvoudige, maar rijkbegaafde Haarlem mer toch.- Zijn werk draagt ongetwijfeld het stempel van zijn tijd en wij zien dan ook duidelijk verwantschap met Breitner en Witsen, maar in Van Looy is in tegen stelling met het hartstochtelijke van Breit- ner's spontanieït, een men zou het kunnen noemen „Haarlemse bedachtzaamheid", een zekere deftigheid-van-doen. In zijn teke ningen, waarmee ik dan bedoel de hier geëxposeerde vroege academische studiën, heeft hij iets gemeen met Toulouse Lautrec, een zelfde toeleg op het détail, een zelfde zin tot uiterst minutieuze doorwerking. Men zou verbaasd staan als men deze stu diën naast elkaar zou leggen. Bij Lautrec is alles gegroeid naar het mondaine, naar het gechargeerd-illustratieve, bij Van Looy, persoonlijk het tegendeel van de kleine Fransman, werd het rustige Hollandse soli diteit, knap van techniek, minder bedoeld om^e aanduiding van karakter dan om de schoonheid zelf. Van Looy vertoont als schrijver een plastiek waarin men de schil der herkent. Het rustige, zekere, bijna al tijd gelukkende spelen met 't materiaal, het zwarte krijt, hier en daar versierd met een kleurtje of opgehoogd met wit, wijst op deze zin voor plastiek en relief, dat in zijn schilderijen soms zo wonderlijk kan opduiken uit.diepe donkerte. Dan worden zijn lichten strelend en ligt er zelfs een zeker koket en zorgeloos dromen in de dingen van zijn hand. Maar dat dromen van Jacobus van Looy is het zoeken der dich terlijke, romantische sfeer van een fijn proever. Zie eens naar „Het dode paardje' dat een mijmering-in-zwart-krijt is gewor den of naar de prachtige aquarel „Ontmoe ting" waar een kat en een kater elkaar tegenkomen in een nachtelijke steeg. Dit ding is éven geraakt door een Franse ademtocht, even subtiel bewogen en niet om het onderwerp alléén. Zijn romantische geaardheid paarde zich aan zin voor werkelijkheid, die beide rijke stof aan zijn verbeelding gaven. Pittig, pétillant is de aanzet (aquarel) .Zittende vrouw", geestig is „Havenhoofd te Napels". Hij was ook een zorgvuldig werker, die deze eigenschap zelfs in de kleinste krabbel vertoonde. Wat in de geëxposeerde collec tie minder belangrijk is, stamt uit de eerste periode óf uit de tijd zijner academische studie als de zorgvuldigheid zélf hem wel eens parten speelde. Van Looy was dan ook allerminst, zelfs later niet, een spontaan werker. Het is alsof hij steeds zich zelf aan de teugel houdt, zich eigenlijk nooit laat gaan maar overwegend en, vooral, profi terend van hetgeen studie en ervaring hem leerden, verder werkte. Meesterlijk zijn, in deze beheerste knap heid „Stenen trap" en „Straat in Pompei", twee aquarellen, die tot het beste behoren wat onze toenmalige impressonisten heb ben gegeven. Een interessant licht op zijn studie- manier werpen de copieën naar fragmen ten van beeldhouwwerken (Michel Angelo i.) of schilderijen (Titiaan, Rafaël), die hij op zijn Italiaanse reis maakte Het gewild-didactische dat bijv. Jan Veth's litho-portret van Van Looy vertoont is in zijn werk niet te vinden. Het blijft „van hem", „voor hem", voor zijn huis, zijn kamer, voor zijn vrouw en misschien voor een enkele vriend, maar aan de anderen is dit werk niet gewijd. Daarom is het openleggen dezer porte feuilles door de directeur van Teylers Museum zulle een zeldzaam kunstzinnige daad. Het openbaart ons, ineens, de talrijke verborgen facetten van Van Looy's talent. Wie van deze tentoonstelling wil ge nieten kan er uren aan besteden. Men moet niet vergeten, dat men een kunstenaar het best leert kennen uit de historie van zijn schetsen, notitiën en studiën. Ik hoop van harte dat de Haarlemmers in drommen naar Teylers Museum zullen stromen. HERMAN MOERKERK Het Duitse motorschip „Fortuna" (30 ton) dat met een lading mais van Hamburg op weg was naar Dusseldorf via Rotterdam, is bij Ameland gestrand. Men is bezig de lading overboord te zetten. Inwoners van Hollum proberen er zoveel mogelijk van te bemachtigen. De leiders van de deputaties die Indo nesië, Suriname en de Nederlandse Antillen vertegenwoordigden bij het regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina en de inhul diging van Koningin Juliana, hebben een koninklijke onderscheiding gekregen. Prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat werd be noemd tot Commandeur en dr. H. Pos en dr. M. F, da Costa Gomez tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Financiën heeft goed gekeurd. dat de voordelen, welke werkne mers van banken en dergelijke instellingen genieten in de vorm van provisiereductie bij aan- en verkoop en bewaargeving van effec ten, bij verzilvering van coupons en dividendbewijzen en bij lossingen, met in gang van het jaar 1949 bij de heffing van de loonbelasting buiten aanmerking worden gelaten. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp Afwikkeling Geldzuivering na enige discussie zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bekroningen. De voor de Toneelprijs 1948 der stad Amsterdam ingezonden stukken en schema's stonden ook dit jaar weer op een bijzonder laag niveau, verzucht de jury in haar rapport. Desondanks heeft zij de beste drie voor een bekroning voorgedragen. De prijswinnaars zijn: Jef Heyendaal met zijn volksstuk „Licht geval". Antoon Kern met ..Spiegel ener verdraaide wereld" en L. Treves (Margreet Roselaar) met „Winter wake". HAARLEM EN OMGEVING Donderdagmiddag stak nabij theater het vijfjarige meisje M. het Rex- B. zonder Donderdag 10 Februari zullen in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de J'acobstraat de films „Doortje Verkerk" en „Draag zorg voor hemvertoond worden. De bijeenkomst gaat uit van de Christelijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken ,Het Zonnehuis". Een dag later worden de films in het Jeugdhuis in Bloemendaal ge draaid. In Heemstede is een 11-jarig jongetje, dat hardlopend een poortje bij de ouderlijke -oning uitkwam, tegen een passerende per sonenauto opgelopen. Het knaapje kreeg een schedelbasisfractuur en is naar een zieken huis overgebracht. Donderdag 3 Februari zal de Commis saris van de Koningin in Noordholland geen audiëntie verlenen. Het „Clubhuis naast d' Appelacr". Dam straat 19. organiseert iedere Zondagavond een „instuif" voor jongens en meisjes boven zestien jaar. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer R. Schornagel te Haarlem voor het propaedeutisch examen voor elec- trotechnisch ingenieur. De heer J. M. Ver- cruijsse te Haarlem is geslaagd voor het candidaats-examen voor scheikundig, in genieur. In het O.R.G. Centrum (Westerhout- park) wordt Donderdag 3 Februari door ds A. R. de Jong een lezing gehouden over „Boeddha en Christus". Vanwege de Chr. Filmactie Haarlem en Omgeving wordt Woensdag 2 Febi'uari in liet Chr. Lyceum en Donderdag 3 Februari in hotel „De Leeuwerik" vertoond „Overlan- ders", een Australische domumentaire speel film. In de Gereformeerde Kerk te Overvecn spreekt Maandag 31 Januari dr. Bergema. lid van het Oost-Indische Parlement, over „de situatie in Oost-Indonesië". Voor restauratie enz. van de pastorie der Gereformeerde Kerk van IJmuiden is bij een rondgang door de gemeente een bedrag van f 1788.50 bijeengebracht. Morgen, Zaterdagavond, zullen weer twee jonge toonkunstenaars in de Renais- sance-zaal van het Frans Hals Museum op treden. namelijk de bas Carel Willink en de pianist Sas Bunge, die invalt voor de door ziekte verhinderde Kees Bornewasser. De heer J. M. Vercruijsse te Haarlem slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen scheikun dig ingenieur. Consultatieve raad van de Westeuropese Unie bijeen Gisteren is op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen de perio dieke bijeenkomst van de consultatieve raad van de Westeuropese Unie die om de drie maanden wordt gehouden, begonnen. De vergadex-ing duurt twee dagen. Aan de conferentie nemen deel de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het pact van Brussel en de leden van de perma nente commissie van de Westeuropese Unie. Men verwachtte dat de vijf ministers van Buitenlandse Zaken op de bijeenkomst van gisteren zouden bepalen, welke maatrege len op korte termijn ter versteviging van de Europese banden genomen kunnen wor den met algemene instemming en welke van de in Parijs gedane voorstellen verder bestudeerd dienen te worden, alvorens nieuwe oi'ganisatorische besluiten kunnen worden genomen. Waarnemex-s geloven, dat de bespreking over de Atlantische Unie zich zal concen treren op het rapport van de militaire com missie van de Westeuropese Unie, de voor uitzichten op de spoedige totstandkoming van het Atlantisch verdedigingspact en de uitwerking der recente Scandinavische con ferentie in Kopenhagen op de positie van Denemarken en Noorwegen als toekomstige medeoprichters van de Atlantische Unie. De beeldroman in bet Franse parlement (Van onze correspondent te Parijs De strijd tegen de beeldromans, die oor spronkelijk door enkele la-anten werd aan gebonden, is in Frankrijk thans in de par lementaire fase getreden. André Marie, minister van Justitie, heeft in de Kamer namelijk een wetsontwerp verdedigd, dat de uitgave van jeugdperiodieken bedoelt te reglementeren. Leugen, bandietisme. diefstal, moord, luiheid, lafheid en haat vormen tezamen het demoraliserend gif, dat in de beeldromans de Franse jeugd aangeboden wordt, en waartegen de rege ring haar nu beschermen wil. Bovendien zal in de toekomst per uitgave niet meer dan 25 procent aan tekst en illustratie van buitenlandse origine mogen worden gepu bliceerd. Een commissie met vertegenwoor digers uit de regering, de pers, de jeugd organisaties en het parlement zal voor een strikte naleving der voorschriften moeten waken. Als straf worden opsluiting van 1 tot 12 maanden en boeten van 50 tot 500.000 francs (maximaal 5000 gulden) in het voor uitzicht gesteld. De minister heeft er bij zijn verdediging óp gewezen, dat zijn voorstel nog maar een uitkijken de straat over. Zij werd door een hptekende OD dc wee naar een passerende vrachtauto geraakt, viel en brak eerste stapi betekende op ae weg naar een een dijbeen. Zij is naar het Antonius-zieken- noodzakelijke sanding van het Fianse huis overgebracht. 1 publicatiewezen. De vrijheid, zei deze excellentie, zullen wij te allen tijde eerbie digen, doch deze heeft maar weinig uit te staan met por-nografie en schandaaljour- nalistiek. Vrijheid is geen zedeloze losban digheid. Het parlement heeft tot taak te voorkomen, dat het publiek tot ongezonde belangstelling geprikkeld wordt. Tot zover de minister. Door de enorme oplage in de Verenigde Staten kan kopij en illustratie van de beeld roman door de exploitanten voor een appel en een ei aan het buitenland gelevei-d wor den. De plaatjes zijn afschrikwekkend en de teksten dom, doch de kosten zijn uit zonderlijk-laag. Dit was een der redenen van de ongekende afmetingen, die het ge vaar in korte tijd kon nemen. Franse uit gevers, die op een verantwoord peil het euvel der Amerikaanse beeldromans wil den bestrijden, deinsden bij voorbaat hier voor terug, wegens het grote prijsverschil dat concurrentie zakelijk onmogelijk maakte. Het mes van. de nieuwe verorde ning zal dus, naar men hoopt, aan twee kanten kunnen snijden. Enerzijds zal de minderwaardige Amerikaanse import wor den beperkt en anderzijds wordt aan de Franse tekenaars en schrijvers een kans geboden een bewijs van hun morele supe rioriteit te leveren.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5