Dinsdag Velsens nieuwe gemeentehuis in de raad THALIA iJh. de JCanutg, Hoe de clubs er op het ogenblik voor staan Jlex JAeatec1 Jubilerende Hoogovens met haar jubilarissen in Beverwijk Het testament VRIJDAG 28 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT 4 B. en W. willen architect Dudok het voorlopige plan laten maken Het raadhuis van Vclsen voldoet al lang niet meer aan de eisen, die een groeiende gemeente aan de zetel harer bestuursorganen redelijkerwijs mag stellen. De ligging is excentrisch, de indeling van het gebouw heeft allerlei nadelen en het geeft bovendien weinig gelegenheid, om het representatieve deel der gemeentelijke taak naar be horen te vervullen. Aldus begint het hoogst belangwekkende stuk, dat Dinsdagavond in de raad ter sprake zal komen, en het concludeert, dat de beperkte ruimte in het huidige gebouw er toe dwingt, de verbetering niet te lang uit te stellen: diverse afdelingen van de secretarie zijn onbevredigend gehuisvest en slechts de bouw van een nieuw raad huis kan naar de mening van B. en W. hier de oplossing brengen. Nu ontveinst het college zich geens zins dat de mogelijkheid aanwezig is, dat nieuwbouw \'oorIopig niet moge lijk is, maar men wil desondanks de beschikking hebben over een plan, dat zowel de goedkeuring van B. en W. als van de raad kan wegdragen, zodat er zodra dat wel mogelijk wordt, direct gebouwd kan worden. Voorlopig kan echter, zo zeggen B. en W., volstaan worden met een voorlopig ont werp, in de vorm van een schetstekening, die zo gauw mogelijk door de definitieve plannen zal worden vervangen. Men heeft dus de voornaamste gevels in tekening laten brengen en een globale begroting opgesteld. De begroting Dinsdag nog niet in de raad De agenda van de raadsvergadering voor aanstaande Dinsdag, die in het Velsense raadhuis te 7.30 uur begint, vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken; 2. Toestaan van een crediet voor het maken van een bouw plan voor een nieuw raadhuis; 3. Verkoop van grond; 4. Vaststelling van prijzen voor 't uitgeven van gronden in Velsen (Noord) 5. Ruiling van grond te IJmuiden (Oost) 6. Wijziging van de voorwaarden in zake de overdracht van de Banjaertstraat; 7. Verzoek van het R.K. Kerk- en Schoolbe stuur der Parochie „St. Gregorius van Utrecht", te IJmuiden, om de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen, ten behoeve van het onderwijs in de lichame lijke oefening aan de onder zijn bestuur staande Clara- en Heilige Hartschool; 8. Voorlopige vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter der Lager-onder- wijswet 1920, voor de openbare scholen, over de jaren 1944, 1945, 1946 en 1947 en over het vijfjarig tijdvak 1943/1947; 9. Vaststelling van het getal wekelijkse les uren, gedurende hetwelk in het jaar 1949 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs en 10. Benoeming van een on derwijzeres aan de Ir. L. P. Krijgersohool te Velsen (Noord). Zondagsdiensten IJMUIDEN EN VELSEN. Dokters. In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag' 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de art sen: J. de Vries, tel. 4954 en J. Mac Daniël, tel. 4203 voor de „Maatschappij" doktoren; voor de patiënten van de dok toren, die niet bij de maatschappij zijn aangesloten, is de arts: W. Ant. Oepts, tel. 4023, te consulteren. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts: C. de Witt Ilamer, tel. 3969. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek: H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak. tel. 8570 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken. De Bloemendaalse Apotheek: Bloemen- daalseweg 85. De kosten van een en ander van een voorlopig plan dus worden geschat op 11.700,Met het werk denken B. en W. architect W. M. Dudok uit Hilversum te belasten, een der ontwerpers van Velsen's herbouwplan. Dit crediet a 11.700,- wordt dan ook bij de raad aangevraagd, die er Dinsdag over zal moeten beslissen. Gratia Plato gaat jubileren De gymnastiekvereniging „Gratia Plato" belegde dezer dagen een buitengewone ledenvergadering waarin werd besloten het 25-jarig bestaan van de vereniging op 7 December, feestelijk te herdenken en er werd een feestcommissie benoemd om de plannen uit te werken. De dames M. Brandhof, J. BroekSmak man, L. van der Molen, M. van der Stel, W. Benseberg en de heer P. Dijkstra heb ben in de commissie zitting genomen. De onderlinge wedstrijden zullen op 24 Februari in de ULO-school gehouden worden. Voor het damesgelid is door de heer J. Heiligers, oud-voorziter van VSV, een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld en behalve diploma's en een medaille van de heer K. Broek, zullen aan de hoogst ge plaatste der andere afdelingen speldjes en enige fraaie prijzen uitgereikt worden. (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 28 Jan., 8 uur, Zater dag 29 Jan. 7 en 9-15 uur en Zondag 30 Jan. 7 en 9.15 uur JOAN CRAWFORD'S grootste karakterrol „VERWOESTE LEVENS" met Van Heflin en Raymond Massey, Het grote eeuwig-weerkerende drama van een onbevredigd vrouwenhart door JOANCRAWFORD grandioos vertolkt! Een Warner Bros film. Toegang boven 18 jaar. 3ïaandag 31 Jan-, Dinsdag 1 en Woens dag 2 Febr. 8 uur en Zondag 30 Jan. matinée 3 uur GEORGE FORMBY als kastelein in de super-klucht „NATTIGHEID" GEORGE schenkt nattigheid! En hij voelt nattigheid! U lacht U tranen (ook al nattigheid!) Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 28 JANUARI Thalia, 8 uur: „Verwoeste levens". Hex, 8 uur: „Van de duivel bezeten ZATERDAG 29 JANUARI Ilialia, 7 en 9.15 uur: ..Verwoeste levens". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Van de duivel be zeten'. DE BEST.E HOED UIT HET BESTE LAND In diverse modellen en kleuren verkrijgbaar bij Lennemerlaan 24 Driehuis GRIEP EN ORANJEPLANNEN. De jaarvergadering van de Oranjever eniging Driehuis, die Donderdagavond zou plaats hebben is niet doorgegaan, want vele leden waren door ziekte verhinderd en van de elf bestuursleden waren er zeven bedlegrig. Velsen-Noord Nieuwe vaste leerkracht aan Ir. L. P. Krijgerschool De toeneming van het aantal bewoners door de bevolking van de vele nieuwe wo ningen heeft er ook toe geleid, dat in de afgelopen maanden het aantal leerlingen op de verschillende scholen is uitgebreid. Dit heeft voor de openbare lagere Ir. L. P. Krijgerschool tot gevolg gehad, dat deze leerlingenvermeerdering de uitbreiding van het personeel per 1 Januari 1949 met een vaste leerkracht wettigt. Voor de raadsvergadering van 1 Februari is de volgende voordracht voorgesteld: 1. mej. Chr. Klein, tijdelijk onderwijzeres aan de Ir. Krijgerschool; 2. mej. B. Kroon te Apeldoorn en 3. mej. D. Mooyman te Haar lem. Mej. Klein is reeds eerder tijdelijk als onderwijzeres aan de Ir. L. P. Krijgerschool verbonden geweest tijdens de afwezigheid van de heer G. Ruiter, onderwijzer. UITVOERING VAN „SPARTA". De gymnastiekvereniging „Sparta", welke dit jaar haar negende lustrum zal vieren, geeft op Zaterdag 26 Februari in ge bouw „Concordia" haar jaarlijkse zaaluit voering onder directie van de heer G. Smit uit Assendelft. Jaarvergadering Partij van de Arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zal Woensdag, 2 Februari in het clubgebouw „Kindervreugd" haar jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst zal verslag worden gedaan van het Buitengewoon Congres. Bij de bestuursverkiezing treedt het gehele bestuur reglementair af. De heer J. W. L. Scherpenhuizen stelt zich niet meer herkiesbaar. Tijdens deze vergadering komt de dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezing aan de orde door de benoeming van even tuele candidaten voor de gemeenteraad. Verder vinden candidaatstellingen plaats voor het Gewestelijk Partijbestuur en de Partijraad, gevolgd door het indienen van voorstellen voor het Gewone Congres. IJmuiden Diefstallen in IJmuiden Voor de Haarlemse rechtbank had zich te verantwoorden de Haagse los arbeider W. K„ wie ten laste was gelegd, dat hij in IJmuiden acht fietsen had gestolen. Uit het dossier bleek, dat de man ook in andere plaatsen fietsen had weggenomen. In Amsterdam werden ze verkocht. Ver dachte was een politiek delinquent, die na zijn invrijheidstelling was gaan zwerven. Hier en daar stal hij fietsen en van de opbrengst leefde hij. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De twee en twintig jarige matroos H. S. uit Zandvooi't was op 7 September 1948 in dienst gekomen bij het loodswezen in IJmuiden. Een xxxaand later had hij geen zin meer in het we.yk en keerde voorlopig niet meer terug. Hij wilde op land een betrekking zoeken, maar kon niets naar zijn gading vinden. 2 November keerde hij naar een boot, waarop< hij vroeger gevaren had, terug, niet om te werken, maar om kleren te stelen. Later heeft hij zich in Utrecht gemeld. Het verleden was niet gunstig. De jongeman had reeds enige straffen achter de rug en de officier van justitie was van mening, dat er misschien nog wat van de matroos terecht komt, als hij zijn straf ondergaat in de Bijzonder-e Strafgevangenis te Zutphen. Hij eiste een straf van één jaar. Twee jeugdige personen, een twin tigjarige timmei-man uit Velsen en een negentienjaxige metaalbewerker uit Am sterdam, die elkaar in een opvoedingsge sticht hadden leren kennen, waren er op 17 December 1948 op uitgetrokken en had den uit het portaal van een kerk in Krom menie ieder een fiets gestolen. Toen zij in de richting van Amsterdam fietsten wer den zij aangehouden. Tegen de jongste eiste de officier van justitie een gevange nisstraf van zes maanden en tegen de oud ste een straf van acht maanden. De rechtbank zal op 10 Februari uit spraak doen. Hoveniers en bloemisten zetten de bloemetjes buiten De vergadex'zaal van café De Griffioen was gisteravond als het ware herschapen in een lente tuin. Geen wonder, want Vel sens hoveniers en bloemisten zijn bekend om het schikken en verzorgen van Flora's kinderen. Deze bekendheid hebben zij te danken aan hun inzendingen bij hét re geringsjubileum op de tentoonstelling in Velserbeek. De reeks studie-avonden, die sedert enige jaren op gezette tijden worden ge houden, werd op deze avond onderbro ken voor een ontspanningsavond en het bleek alras dat zij, die in hun dagelijks werk zozeer met dé natuur in aanx-aldng komen, op volkomen natuurlijke wijze kunnen feestvieren. Mochten zij, die zang en toneelstukjes verzorgden in de beginne wat schuw en onwennig het podium be treden, na de eerste nummers kwam de juiste stemming er in. Hieraan hielpen zeker Toxii Koper en zijn partners mee, die op vlotte wijze het muzikale gedeelte verzorgden. Aardige intermezzi waren de gezel schapsspelen, die grote hilariteit verwek ten. De voorzitter van de afdeling Velsen van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer J. H. van den Burg heeft de avond geopend „als spreekbuis van de feestcom missie", zoals hij opmerkte. Spreker zeide dat het van durf getuigde om na een twee jarig bestaan een tentoonstelling ie arran geren, een feit dat de afdeling Velsen in de maatschappij een bijzondere plaats had bezorgd. Tenslotte kan worden vex-meld dat de heer K. van der Grijn de conférence ver zorgde. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 27 Januari: Vlie- stroom van Fowey. Patria van Dieppe. Melito van Antwerpen. Greenfinch van Londen. Seaharn van Barry. Berkel van Monrovia. Jans van Londen. Britannia van Newcastle. Atlas van Haamburg. Blyth van Goole. Midas van Lissabon Hector van Duinkerken. Rijn stroom van Londen. Mercuur van Kotka. Berkelsti'oom van Huil. VOETBALOVERZICHT Voor de clubs uit Kennemerland zijn voor de inhaaldag op enkele uitzonderingen na geen wedstrijden vastgesteld. VSV is reeds kampioen! De wijze, waar op dit is geschied, moet een bijzondere prestatie genoemd worden. Tot dusver werden slechts twee wedstrijden verloren, n.l. thuis tegen DWS en uit tegen Neplu- nus. We zijn er van overtuigd, dat VSV in de competitie der. afdelingskampioenen een goed figuur zal slaan. Met Stormvogels gaat het de laatste tijd niet zo best, waarvan onvolledig uitkomen waarschijnlijk een der oorzaken is. De club heeft respectievelijk 2, 4 en 5 verliespun- ten minder dan Volewijckers, 't Gooi en Sparta. Direct gevaar dreigt er dus niet, maar waakzaamheid is geboden. De blauw- witten spelen thuis nog tegen D.O.S. en Volewijckers en uit tegen Blauw Wit en 't Gooi. Bij voetbal is alles mogelijk. Daar kan De Kennemers van meespreken. Enkele weken geleden leek de positie der Bever- wijkers nog wanhopig en thans bezetten zij al een gunstige plaats. Zij zijn er echter nog niet, want het onder hen staande OSV heeft met één wedstx-ijd minder ge speeld twee winstpunten minder. Als de roodzwarten echter zo blijven spelen als de laatste tijd, zullen de wedstrijden tegen UW, Rapiditas, OSV en TOG nog wel een paar puntjes opleveren. Velsen staat er vrij gunstig voor met zestien punten uit zeventien wedstrijden, al kan er ook in deze afdeling nog veel gebeux-en. DVC, Quick en Fortuna, die op het ogenblik onder de Santpoorters staan, hebben alle minder verliespunten. CVV heeft er één en Scheveningen vier meer. De Velsenaren spelen thuis nog tegen For tuna en uit tegen Scheveningen en RCH. In 3A heeft WE lange tijd kampioens- kansexx gehad, maar de kans, dat de hoop van de bewoners van Wijk aan Zee ver wezenlijkt wordt, lijkt ons zeer klein De WE-ers kunnen het hoogstens tot drie en twintig punten bx-engen en daar Always Forward en Succes de tegenpartijen zijn, is de kans daax-op wel groot, maar De Zilvermeeuwen heeft er met nog twee wedstrijden voor de boek reeds 22. Zo be keken. staat Beverwijk, dat door zijn drie resterende wedstrijden n.l. tegen ADO, BKC en Always Forward te winnen, het tot 24 punten kan brengen, er nog beter De kansen van Kinheim zijn ook aardig gereduceerd, want met nog twee wedstrij den te spelen heeft Alkmaarse Boys een vooi-spi-ong van twee punten. Toch moeten de Kinheimers de moed nog niet opgeven, want de Boys moeten nog tegen HRC spe len inDen Helder en daar heeft nog geen enkele club het tot een overwinning kunnen brengen. Kinheim moet nog spelen tegen DEM (Zondag a.s.) en Hollandia. In 3D wachten Terrasvogels nog een paar spannende weken, daar de club door de nederlaag tegen Bloemendaal in het gedrang gekomen is. Terrasvogels speelt nog thuis tegen HFC en uit tegen Swift. In de viex-de klas E, waai'in elke club 20 wedstx-ijden moet spelen, heeft WB nog een kansje. De WB-ers troffen het Zondag j.l., dat SDZ een puntje vei-speelde en een protest verloor. In deze zelfde afdeling komt IEV op de onderste plaats. Zondag worden gespeeld ASVWB en IEVDSS. Van de reserve-elftallen der eerste klassers hadden we VSV 2 een bovenste plaats toe gedacht. De laatste weken is het echter hopeloos mis met de VSV-ers. Stormvogels 2 zal zich wel met een bescheiden plaatsje in de middenmoot tevreden stellen. Activiteit van de Kennemer Turnkring De tweede helft van het winterseizoen brengt de Kennemer Turnkring enkele be langrijke gebeurtenissen. De eerste daarvan is 'Zaterdag en Zondag aan de beurt. Dan wordt onder leiding van de heer F. Bischot Jr. een stedenwedstrijd Haai'lemGroningenDordrecht gehouden, die in wezen een wedstrijd is tussen de krin gen met genoemde plaatsen als centrum. Het is voor 'de tweede maal, dat een dergelijke wedstrijd op het programma staat. In de eerste, ruim een jaar geleden in Groningen gehouden, won weliswaar de herenploeg van de Kennemer Turnkring, maar de tótaalzege (dus over turnsters en turners samen bere kend) kwam door een ruim surplus van de Groningse dames aan de noordelijken. De K, T. K.-ploegen zijn nu sterker dan in de vorige wedstrijd* zodat een- hei-haalde overwinning van Groningen verre van zeker is. De Dordtenaren verschijnen met over het algemeen middelmatige krachten. De K. T. K. komt in de volgende samen stelling uit: Dames (leider H. Bruns). R. Ha- meetman (Turnlust H.); R. Avegaart—Los (Turnlust B.); C. de Kruiff—Swart en T. Cox-nelesede Wit (Bato); A. Dortmundt Nol en W. RietveldWolzak (T.V.S.). Heren (leider J. Munten). W. de Wolf, F. Guit en P. Luiting (Bato); J. Roodenburg (Tux-nlust I H.); W. Keizer en G. J. Wiethaar (G.V.H.). De wedstrijd wordt in de zalen aan de Bad- huisstraat gehouden, waar gerieflijkheid en toeschouwersruimte uitex-aard niet aan de eisen voldoen. De omstandigheden leidden ertoe, dat ook een andere belangrijke wed strijd, n.l. die, welkt geldt voor de Neder landse kampioenschappen in district West A, in' dezelfde gelegenheid wordt gehouden en wel op 6 Maart onder leiding van de heer P. Dijkstra. De Heemstedenaar G. J. Wiethaar zal die dag trachten zijn kampioenschap te verlengen. Voor de jaarvergadering van de Kennemer Turnkring, die na een stijging van het leden tal in 1948 met 17 vooruitging en daardoor voor het eerst de 6000 overschreed werd de datum 19 Februari bepaald. Een nieuwe voorzitter zal worden gekozen in de plaats van de heer F. G. J. van den Berg, die deze functie na het secx-etariaat jarenlang waar genomen te hebben sinds 1943 vervult. Ook de heer B. J. Wieland Los, die sinds 1912 na de vervulling van enkele andere kringfunc ties reeds veertien jaar voorzitter van de Technische Commissie is, treedt af. Op 6 Februari wordt met Concox-dia als gastheer voor de tweede maal een wedstrijd gehouden tussen genoemde vereniging en Bato en Turnlust. Elke club komt dan met haar beste dames, heren, jongens en meisjes uit. De vorige wedstrijd werd door Bato ge wonnen. Wat tenslotte de winter-uitvoeringen be treft: Bato gaf er dit seizoen reeds een, en Concordia demonstreert 12 Maart, Turnlust 2 April, beide malen in de Gemeentelijke Concei'tzaal. .Hex dtuau.1 de kroon oom beeld <it> loon Vanaf heden t/m Woensdag 3 Febr. brengen wij: Van de duivel bezeten 18 j. Nederland Film MARKTBERICHTEN 27 Januari IJM 41 Compaen f 11.920. KW 227 6330; KW 122 15160; RW ,5, IJM 228 1713; UK 90 f104: UK 184 UK 119 UK 125 160; UK 7 163 f125; UK 97 f150: UK 47 f120- nv\'K UK 19 UK 60 158; UK M,1» UK 194 f 159: UK 48 f91: UK 266 f 135 ?iS!' f140; UK 116 UK 258 f I» II?,? f ISO: UK 169 450; UK 86 f 120; UK 1$ f Heilbot 3,70—3.30; tarbot 4.05—4 eC1.P?;!!"' Schartong 56; ham 79: ld. haai L 68—60; v. haring 15—8,10, per 50 kg. 2 kisten fijnvis. 8 kisten haai. makreel. 120 kisten schar. 10 kisten bot v kisten kabeljauw. 65 kisten koolvis 130 v ten schelvis. 15 kisten diversen. 13Qf> vï/V5" v. haring. Totaal 2020 kisten. en IJmuiden-Oost VERSCHILLENDE WIJ-ELFTALï IN KRIJGEN EEN ZWARE ZATERDAG Zaterdag is het voor verscheidene elftalle van WIJ weer een belangrijke dag 5ftalSPeC1 V°°r eerSte 6n he* <3 Het eerste ontmoet namelijk in het Snnrt park Schoonenberg „Kromhout" uit Amsta dam en het gaat hier om een wederzijde; verbetering van het gelijke spel van des iid m Amsterdam. ujas Het derde elftal wacht eveneens een zwam strijd, het ontvangt RCH uit Haarlem dal ook kampioensaspii-aties heeft. Het vierde elftal trekt naar Sizo 3 in ffii legom en krijgt daar ook een zware dobbZ De kans is echter groot, dat de IJmuidenami' met beide punten naar huis komen De junioren komen na een lange rustooiw weer eens aan bod. Zij ontvangen Storm, vogels C en het kan een aardige wedstrid worden, waarin IJmuiden wel aan het lanesU eind zal trekken. 'r HOOG- EN LAAGWATER IN IJMUIDEN 28 Januari: Hoogwater 3.29; laagwater344 29 Januari: hoogwater 4.12; laagwater 4.22 De directie der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, bood de leden van het pei-soneel, die op 22 Januari 1924 in dienst waren van de maatschappij en sindsdien hun zilveren jubileum hebben herdacht of de pensioenge rechtigde leeftijd hebben bereikt, Don derdag een feestavond aan in het Luxor-theater te Beverwijk. De president-directeur, ir. A. H. Ingen Housz, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en constateerde dat wanneer iemand met het bedrijf is opgegroeid, hij ten nauwste met de zaak „vergroeide" en hij was van mening dat de ouderen de taak hadden de jongeren in die groei mee te nemen. Aan de hand van enige interes sante lichtbeelden ging ir. Ingen Housz met de aanwezigen even terug naar de tijd dat de hoogovens, zoals wij ze nu ken nen, nog in aanbouw waren, waarna er een film vertoond werd die vervaardigd is ter gelegenheid van de in bedrijf stelling van de Walserij-West. Vervolgens trad het accordeon-duo C. Hein en J. Drijver op, die de aanwezigen enige tijd bezig hielden met het spelen van oude bekende melodieën. De Hoogoven-film van Rudi Hornecker, die een beeld geeft van het zeer omvang- rijke bedx-ijf met zijn talrijke industrieën, werd daarna vertoond. De populaire liedjeszanger Alex de Haas diepte uit zijn répertoire van 25 jaar oude liedjes om in de jubileum-stijl en stemming te blijven. De aanwezigen ble ken over het algemeen over een prima ge heugen te beschikken, getuige het meezin gen van de refreintjês. De charmante chansonnièx-e Truus Ver burg verleende onverwacht, maar daarom niet minder gewaardeerd haar medewer king. Zij zong een tweetal beschaafde ca baretliedjes die een gul applaus oogstten. Professor Langini, een goochelkunste naar van formaat, amuseerde de jubilaris- „Het pensioenfonds bij de Hoogovens" De heer G. S. K. Blaauw zal op Maandag 31 Januari, in het K.S.A.-gebouw, voor de Nederlandse Katholieke Metaalbewer- kersbond St. Eloy spreken over het onder werp „het Pensioenfonds voor de arbeiders bij de Hoogovens", „VERLOREN JEUGD" De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" heeft voor haar derde opvoering in studie genomen „Verloren Jeugd", toneelspel in 3 bedrijven door Anton Beuvink. „GEEF MIJ UW HAND" De Rooms Katholieke toneelgroep „Het Masker" heeft voor haar tweede opvoering „Geef mij uw hand" in studie genomen. FEUILLETON van mevrouw Maquisien door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 70) Jeff probeerde zijn ann weg te trekken. Maar zij hield hem stevig vast. Waarom vertel je mij al die dingen? Nox-a kon een snik niet onderdrukken. Omdat ik eenvoudig uit elkaar zal springen, als ik er niet eens met iemand over praten kan heus! Dennis denkt, dat zij het gedaan heeft en hij is er hele maal kapot van, omdat hij verliefd op haar was. Iedereen, die je tegenkomt, denkt, dat zij het gedaan heeft. Ik heb er al ruzie met Alan over gehad, en met Jack en met Bobby. En Bill die is duizenden kilome ters weg en ik heb al sinds Kerstmis geen brief meer van hem gekregen. Wat heb je er aan om getrouwd te zijn, als er niet eens een schouder is om op uit te huilen? Wat heb je aan een schouder ergens in het Miclden-Oosten, als je hem hier nodig zou hebben? En die vreselijke vrouwen dat deed de deur dicht. Maar de mannen zijn al even erg. Er zat zo'n ellendig, miezerig kereltje achter mij, die zei: Nou wie moet het anders gedaan hebben? Dat zegt iedereen. En toen kon ik het niet langer verdragen en daarom holde ik jou ach terna. Hij keek op haar neer, zijn voorhoofd was nu niet meer gefronst. Tja, het is be roerd, hè? En toen: Mordaunt is erg te vreden over de manier, waarop zij haar getuigenis aflegde. Ik vond het enorm. Ik kan niet be- grijpexx, hoe ze er een ogenblik naar kon den luisteren en dan toch nog denken, dat ze het gedaan heeft. Snap jij dat? Neen. Zij wandelden een paar minuten zwij gend verder. Toen zei Nora: Jeff, welke getuigenverklaringen zijn het gevaarlijkst voor haar, volgens Mordaunt? Hood en Ellen Bridling. Vane heeft alles gedaan wat hij kon om ze van hun overtuiging af te brengen, maar Mor daunt is bang, dat die gesprekken, met nicht Honoria bij de jury in de herinne ring zullen blijven en ook het feit, dat ze duidelijk van plan was een van de voor naamste erfgenamen uit te sluiten. En dan is er nog het feit, dat volgens de verkla ringen de enige, die gelegenheid had om met de tabletten te knoeien nadat Ellen het glas om twintig over acht nog gezien had, Carey was. Natuurlijk is er één die liegt. Maar waarom? Waarom zou Ellen liegen om de schuld op Carey te schuiven behalve omdat zij denkt, dat het Honor of Dennis is, en die probeert schoon te wassen? Nora schudde heftig haar hoofd. Zij heeft aan ons allemaal een hekel. Zij heeft nu eenmaal zo'n haatdragend karakter. Het is een oud stuk venijn, maar van tante Honoria hield zij. Wat ons verder aangaat, voor haar part kunnen wij rustig opgehan gen worden. Nu tante Honoria toch een- maal dood is en zij haar legaat heeft, kan haar immers toch xxiets meer schelen? Zij haat Dennis omdat hij haar altijd nadeed, toen hij nog op school was, en zij hoort niet tot het soort mensen, dat vergeven en vergeten kan. En Honor veracht zij helemaal. Voor geen van hen zou zij een vinger uitsteken. Jeff kreunde even. Nou, dat is dan Ellen. Dan hebben we Hood nog. Is er enige reden, waarom Hood zou liegen? De hand op zijn arm gaf een rukje. Nora zei: Als hij dacht, dat het Honor was, dan zou het mogelijk zijn. Wat! Maar het kan Honor onmogelijk zijn dat. is eenvoudig niet mogelijk! Ellen heeft dat goedje in het glas nog om twin tig over acht. gezien en toen was alles nog goed. Honor is geen seconde daarna alleen geweest. Zij kan het onmogelijk gedaan hebben. En zij zou er ook niet toe in staat zijn. Zij mag een van de vervelendste en irriterende mensen zijn. die er beslaan, maar zij zou iemand niet kunnen vergif tigen. Zij hoort tot het soort, dat in elkaar zakt als een zoutzak, als het misgaat, zij is niet iemand, die iets zal doen! Jeff trok zijn arm weg. Zijn hand kwam zwaar neer op Nora's schouder. Wat heeft dat te maken met Hood? Wat heeft Honor met hem te maken? Zij staarde hem in de schemex-ing aan met haar ronde, een beetje verschrikte ogen. Wist je dat dar niet? Het was de mop van de familie. Hij loopt haar al maanden lang achterna, sinds "hij uit het leger teruggekomen is. Denn plaagde haar altijd dat hebben we allemaal gedaan. Ik dacht, dat je het wist. De woorden kwa men er uit met kleine tussenpozen, snel en korl. Jeff hield haai staande. Bedoel je, dat er iets tussen die twee bestond? Zij knikte angstig exx toen haastte zij zich weer om het hem uit te leggen. Ik denk niet, dat het werkelijk iets ernstigs was. Eigenlijk heb ik het altijd nogal mis selijk van Denn gevonden. Zij had ten- slotle nog nooit iemand gehad. Maar dit was ten minste iets al was het dan Ernst Hood maar. Ze gingen altijd samen naar de bioscoop ik denk om er hand in hand te zitten. Verder zal het wel nooit gekomen zijn. Maar zij was er al erg vervuld mee. Dat kun je toch wel begrijpen; als je nooit een man gehad hebt, dan ben je al gauw te- weden. Zij vertelde altijd, dat ze uit ge weest was met Daphne Smyth. Dus Hood was gek op haar? Gek ge noeg om zich schuldig te maken aan meineed? De half verschrikte blik in Nora's ogen maakte plaats voor iets spottends. Zij trok een gezicht en zei: Ik denk dat hij al lerverschrikkelijkst gek was op hetgeen hij dacht, dat zij van tante Honoria zou erven. Maar toen kwam de angst weer in haar ogen. Ze trok aan zijn jas en zei: Jeff, kijk me niet zo aan! Zij zouden het niet gedaan kunnen hebben daar zou den ze geen van tweeën toe in staat zijn. Denk je, dat Denn en ik onze mond ge houden en Carey in de steek gelaten zou den hebben als er maar de minste of ge ringste kans was geweest, dat we verden kingen hadden tegen die Ernst Tood? Maar hij kan er eenvoudig niets mee te maken gehad hebben. Hij is om vier uur weggegaan, uren en uren voordat die slaapdrank klaar gemaakt is en meer dan een uur voor dat Honor thuis gekomen is. (Wordt vervolgd). sen met enige fabelachtige trucs die door het publiek blijkbaar zeer op prijs werden gesteld. De twee Wilco's, haalden zotternijen uit die nogal op de lachspieren werkten en verbaasden de aanwezigen met hun acro batische dansen. De heer Jef Meyer die vele jaren bij de hoogovens werkzaam is geweest, wenste de directie geluk met haar jubileum en zeide trots te zijn op het feit dat hij bij de hoogovens in dienst was geweest. Ir. A. H. Ingen Housz dankte de spreker voor zijn treffende woorden. „De Lijdensweg" van K.D.0. Het toneelspel „De Lijdensweg" door Felix Philippi is een moeilijk te spelen stuk en dat de R.K. toneelstichting „Kunst Door Oefening", geregiseerd door de heer F. Hünsche, die tevens het kapwerk ver zorgde, er in geslaagd is het desondanks op overtuigende wijze te brengen, getuigd ervan dat ook deze maal weer ernstig ge studeerd is. Door ziekte waren twee spelers verhin derd dé uitvoering mee te maken, doch de invallers, die hun rol binnen twee weken moesten leren, de heren M. Vlaming en J. Guit van de toneelvereniging V.V.IJ. heb ben zich wonderwel aangepast en storend tekort aan rolkennis kwam dus niet voor. Het toneelstuk zelf behandelt de geschie denis van een onschuldig veroordeelde boekhouder, Ernst Bulau, die voor ver meende verduistering drie jaar gevangenis straf moet uitzitten. Deze diefstal is echter gepleegd door Egon, zoon van Bulau's werkgever, die de misdaad een jaar later aan zijn moeder bekent, waarmee haar lijdensweg begint. Heen en weer geslingerd tussen moeder liefde en menselijkheid kent zij geen rustig uur meer. De zware rol van deze moeder werd zeer rustig gespeeld door mej. B.. Kraakman, die, vooral in het tweede bedrijf, waarin ze de vermeende dader herkent, reeds twee jaar te weten dat haar zoon de schxxldige is, uitstekend acteerde. Zonder de overige medespelers tekort te willen doen noemen wij nog speciaal Mevr. Tervoort-de Goede, als dochter van de boekhouder Bulau. Het openingswoord van deze avond werd gesproken door de voorzitter de heer G. Brakenhof, die mededeelde dat op de Maandagavond voor de vasten voor leden en donateurs van K.D.O. een bal wordt georganiseerd. Tot besluit van deze geslaagde avond werd nog enkele ui-en gezellig gedanst. Lezing over Retraite en gezinsgeluk Donderdagavond vond in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst plaats van de Beverwijkse Katholieke Ar beiders Vrouwen, welke geopend werd door kapelaan A. Buys, die tevens voorging in gebed. De spreker op deze bijeenkomst was pater Heinrichs, die sprak over het onder werp „Retraite en gezinsgeluk". Het is zowel voor verloofden als jong gehuwden, aldus pater Heinrichs, aan te raden een paar dagen in retraite te gaan, wat volgens hem voor de karaktervorming van groot belang is. Ook ging spreker in op de karaktervox-ming van de uit het huwelijk geboi'en kinderen, die men vooral niet somber moet opvoeden, doch ze bij tijd en wijle een pretje gunnen. Van theater en film gaat een slechte invloed uit, zodat, aldus pater Heinrichs, de opvoeding niet al te werelds moet zijn. Over het verbruik van alcohol deelde hij nog mede dat de vrouwen meer alcohol drinken dan de mannen en dat hierdoor gerekend over de hele wereld 40.000 kleinen lijden aan T.B.C. en door dit misbruik sterven. Aan het slot van zijn betoog kantte spreker zich tegen de vooral in Amerika steeds groter terrein winnende mening om ongeneselijke zieken door een injectie te doen sterven, daar zulks tegen het geloof is. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Kermis vreugde. Lxxxor Theater, 7 en 9.15 uur: 20 jaar op wacht. W.B.-Theater, 8 uur: De wrekende hand. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Iedere avond klokslag acht. ZATERDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Kermis vreugde. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: 20 jaar op wacht. W.B.-Theater, 3 uur: De wrekende hané Corso Theater (Castricum): Tedere avond klokslag acht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6